Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

מיתון כלכלי ? מישהו מרגיש משהו ?

stum
שימו לב! השרשור הזה בן 1075 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

לפני 51 דקות, Night Driver כתב:

לגבי ריבית 0 ב 40 שנה הקרובות ואי יכולת לקנות דירה, בריבית 0 שההורים יקחו משכנתא שתשולם על ידי הבן ופתרנו את בעית ההון העצמי.

ואו, לא יודע איך פספסתי את זה בתגובה הקודמת.

רשמתי על עזרה מההורים כניראה מהתת מודע, אבל התעלמתי ממה דרשמת.

1. האם לכל המבוגרים יש דירה בבעלותם?

2. האם אתה תעשה העברה בנקאית אם הילד יקרוס (לא משנה מה הסיבה) וההורים יצטרכו לשלם את ההלוואה?

3. אז בעצם לשלם על 2 הלוואות? גם משכנתא שלי וגם של ההורים?

4. מה יקרה עוד 5 שנים שאחותי הקטנה תפרח ותעזוב את הקן? יגדילו את המשכנתא בגיל 60?

קשה לי להאמין שאין לך אינטרס כלכלי ממחירי הדיור.

עריכה אחרונה על ידי yaniv572
  • רעיון טוב! 2
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תגובות 2.7 אלף
  • פורסם
  • תגובה אחרונה

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

תמונות שפורסמו בשרשור

אני חוזר ואומר, הבעיה שלו היא שהמחירים של הדיור מופרכים ועלו ל-150 משכורות (פי 2 מבעבר).

היום חופשה במלון בצפון יקרה יותר מחופשה ברומא.

טלויזיה החלפת פעם אחת? וואלה אני מעולם לא החלפתי ועדיין אין לי דירה.

מכונית בת 8 במקום חדשה? יאללה סבבה, תוסיף 30,000 לחשבון - עדיין אין דירה.

הנקודה היא שהמחירים כל כך מופרכים שאין שום היתכנות להגיע אל רכישת דירה לא משנה כמה נתכלב, בלי ההורים אין שום סיכוי.

• רעיון טוב! 2

(Sold) Chevrolet Aveo LT 2006

Citroen C3 Shine 2017

C5 AirCross Feel 2020

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

חוסר היכולת לראות את האחר בויכוחים סביב עלויות מחיה מדהימה כל פעם מחדש.

1. אי אפשר להשוות את רמת החיים לפני 30 שנה להיום. רמת החיים בארץ עלתה. לספר איך לפני 30 אנשים חסכו כי לא היה אינטרנט, טלפון חכם, טלויזיה בכבלים ואף אחד לא היה טס לחו"ל זה לא רציני. סל ההוצאות השתנה. אף בן 50-60 פה לא באמת גם יוותר על כל דבר שצץ בעשורים האחרונים ואנחנו מבזבזים עליו. וזה שחסכתם על זה כי זה לא היה לפני 30 שנה - זה לא מעיד על סגולות הדור שלכם.

אה כן, גם המשכורות עלו. אבל העליה במחירי הנדלן היתה קיצונית יותר מכל זה.

2. אי אפשר לגלגל את בעיית התכנון המחורבן בישראל, בכל אבל כל תחום אפשרי, על בני ה-30 של היום. אי אפשר. לפרויקטי פינוי בינוי לוקח 4-5 שנים לצאת לפועל, אם בכלל. חלק מהעיריות במרכז מקשות על זה. שכונות לוויון בפריפריה זה לא באמת פתרון, ולא משנה כמה עוד יציעו פה לאנשים לקנות דירה בנווה חמציצים דרום ב'.

3. בוודאי, גם היום אפשר להתכלב יותר למרות כל מה שאני כותב. אבל צריך להיות ריאלים. מי שיכול לחסוך 20,000 בשנה לא יגיע מזה לדירה בשום מקום. קניית דירה ב-600,000 בשכון מוכה עוני היא הרפתקה שלא מתאימה לכל אחד. אתה גם צריך להיות מסוגל להתמודד עם מי שיחיה בדירה שלך בזמן שאתה מגלגל עליו את תשלומי המשכנתא.

4. החיים גם בחול הם לא תותים. אתם יכולים לראות את הדירות שהשכיר הישראלי החביב ההוא בברלין. הזנחה בפרויקטי השכרה לטווח ארוך קיימת לא רק בברלין, אלא גם במקומות שונים בארה"ב. וחוץ מוינה אני לא מכיר דוגמאות לערים בהן זה עובד. מה שכן, חוקים יותר נוקשים שמגנים על הדייר בהחלט יכולים לעזור פה.

5. בסוף האג'נדה הכלכלית היא שכל אחד קם בבוקר, ויש לו את כל הכלים להגיע הכי רחוק שהכשרון שלו מאפשר. מעשית הפערים בין דורות, ותיקים ועולים, מורגשים בצורה הכי קיצונית שיש בתחום הדיור.

• אהבתי 1
תודה יבגני. הרסת לי את באטמן לתמיד.
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 16 דקות, ChemGuy85 כתב:

הרבה. אז? בישראל צינור כולם מקבלים השאלה היא אם אתה מקבל אותו בשנים על גבי שנים של התכלבות ומחייה בדירות פח זבל בשכירות או על ידי עלייה על רכבת הנדל"ן תוך כדי שהבנק נותן מאחורה 25 שנה.

אז יש סיכוי שהדירה עלתה להורים שלו הרבה יותר ממה שהוא חושב, וכשאומרים שהמחירים עלו פי X תמיד שוכחים שהריביות גם ירדו פי X. אני מסכים שהרבה יותר קשה היום להגיע להון העצמי הנדרש, אבל סך העלות הכוללת של הדירה לאורך תקופת חיי המשכנתא לא עלתה בצורה דרסטית כמו שחושבים.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

Just now, yuvalganim כתב:

הנקודה היא שהמחירים כל כך מופרכים שאין שום היתכנות להגיע אל רכישת דירה לא משנה כמה נתכלב, בלי ההורים אין שום סיכוי.

אומר את זה בכאב, אבל הסיכוי הוא לגור לפחות 3 שנים אצל ההורים ושיתמזל מזלך ואחד מבני הזוג ישתכר הרבה מעל השכר הממוצע והשני בסביבות הממוצע).

ואם ההורים יממנו את החתונה (שזה כן עזרה מההורים) - הצלחת! תוכל לרכוש דירת 3 חדרים קומה 3 בלי מעלית בשיכון בן 40 שנים! הידד!

• רעיון טוב! 3
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 2 דקות, יבגניפ כתב:

5. בסוף האג'נדה הכלכלית היא שכל אחד קם בבוקר, ויש לו את כל הכלים להגיע הכי רחוק שהכשרון שלו מאפשר. מעשית הפערים בין דורות, ותיקים ועולים, מורגשים בצורה הכי קיצונית שיש בתחום הדיור.

זה הנרטיב, אבל הוא כבר לא מתרחש במציאות לא בישראל וגם לא בארה"ב המדינה שחרטה אותו על דגלה. 

עבדתי עם מישהי שרכשה דירה בפתח תקווה אי שם ב 2009-2010 עם חסכון של 100 אלף שקל. היא לא יותר חכמה ממני, לא יותר חרוצה ממני, לא יותר מוכשרת ממני ופוטנציאל ההשתכרות שלה יותר נמוך משלי. ההבדל היחיד הוא שהיא נולד ב-1982 ואני נולדתי ב-1985. 3 שנים יותר בעולם הזה + 1 שנה פחות בצבא אפשרו לה להשיג דריסת רגל בשוק הנדל"ן.

עריכה אחרונה על ידי ChemGuy85
  • אהבתי 2
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 2 שעות, yaniv572 כתב:

אז לשיטתך אנחנו דור של בכיינים...

אז בואו נתכלב ולא נחזיק רכב.

אחר כך נתרחק למגורים בחדרה.

נהיה בדרכים כל יום שעתיים וחצי מינימום

בסופי שבוע כדי לראות משפחה נשכיר רכב

נהרוס את החיים הזוגיים (כי מי לא יחזור הבית עצבני אחרי שהןא פיספס רכבת ויצא שהוא שעתיים בדרך חזרה)

וכל זה כדי לקדש 4 קירות שעולות בראשון לציון 1.4m בקומה 3 בלי מעלית בבניין בן 30 שנים.

לא יותר שפוי להגיד ש:

1. המחירים מופרחים (אני אומר בתור מי שכבר רכש)

2. דיור בר השגה לא צריך להיות מילה גסה.

3. צריך למצוא איך להוריד את מחירי הדירות

כן, במחיר למשתכן זה כיוון טוב. דירת 3 חדרים בראשלצ נמכרת ב 950k. דירת 4 חדרים ביבנה ב 1.3m. הבעיה כמובן זה שאנשים רוכשים ככה דירות להשקעה (כשבחרנו ריצוף היו עוד 3 זוגות... פרט אלינו- כולם התכוונו להשכיר את הדירה) וזה פשוט נותן להם סטאטוס של "יש לנו בית" ומה שאני מחפש זה "יש לי את המקום שלי להיות בו".

ממש מעצבן אותי לשמוע שטוענים שאנחנו דור בכיין. יש הרבה שעושים "הכל לפי הספר" ועדיין לא יכולים להרשות לעצמם להסתכל על דירה.

זה לא מה שטענתי.

מה שטענתי הוא שאפשר לעשות התאמות. 

כולם רוצים חדש, כולם רוצים ת"א ולחיות באיזור מסוים ובסטנדרט מסוים.

בחיים אני מאמין שגם צריכים לדעת להתפשר. 

המחירים יקרים אני לא חושב אחרת. 

אבל ישנה מציאות מסוימת,  לא יעזור להתלונן אלא לחשוב מה עושים ואיך עושים בסיטואציה המסוימת הזו. 

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

צ'מגיא, בוודאי.

ואז כלכלנים ימניים מהסוג של אורי כץ מחזירים אותך למבחן המרשמלו, כדי להסביר שהכל גנטיקה בחיים.

עריכה אחרונה על ידי יבגניפ
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

@yuvalganim

נכון. אבל אתה מבין שזה 3000 ש"ח פה ו-3000 ש"ח שם והסכומים מצטברים לרבבות ויותר. אם כתבתי נופש בגליל או בנתניה זה היה פעם בשנה ולכ כל שנה. אני מניח שרק על הרכב יכטלת לחסוך 50 אש"ח, בלי להתכלב יותר מדי.

תראה, יש לי שני בנים שצערים ממך אך במעט, ואשר עובדים. נוהגים במכוניות בנות 7 ו-10 שאותן קנו ממני (כמובן במחיר שהורים נותנים לבנים, אבל עקרונית לא כמתנה שלמה), ולא עולה בדעתם לקחת הלוואה על מנת לקרוע ניילונים.

@יבגניפ אכן מבנה ההוצאות השתנה. ב-1990 כבר היתה טלויזיה בכבלים אבל על האינטרנט שמעו מתי מעט באקדמיה,  ומכונת כביסה עלתה משכורת של חודש, לא של 3 ימים. חלק מההוצאות עלו וחלקן ירדו.

עריכה אחרונה על ידי sperial
לפני 5 שעות, David32 כתב:

מה שאתה לא מבין זה שאתה מבזבז את הזמן שלך, את תעבורת האינטרנט שלך ואת אורך החיים של סוויצים במקלדת שלך.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 2 דקות, sperial כתב:

תראה, יש לי שני בנים שצערים ממך אך במעט, ואשר עובדים.

הם קרובים להון עצמי נדרש לדירה, בלי שאתם תעזרו להם כלכלית?

• מצחיק 1
  • רעיון טוב! 2
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 9 דקות, MiniMiz3r כתב:

אז יש סיכוי שהדירה עלתה להורים שלו הרבה יותר ממה שהוא חושב, וכשאומרים שהמחירים עלו פי X תמיד שוכחים שהריביות גם ירדו פי X. אני מסכים שהרבה יותר קשה היום להגיע להון העצמי הנדרש, אבל סך העלות הכוללת של הדירה לאורך תקופת חיי המשכנתא לא עלתה בצורה דרסטית כמו שחושבים.

הבעיה זה לא התשלום על המשכנתא, עם זה אפשר לחיות.

הבעיה הייתה ונשארה ההון העצמי הנדרש כדי לפתוח בכלל את האופציה הזאת.

היום צריך 500,000 שקל במקרה הטוב כדי לקנות בית סביר.

לפני עשור היה צריך 100,000 שקל.

זה כל הסיפור.

• רעיון טוב! 1

(Sold) Chevrolet Aveo LT 2006

Citroen C3 Shine 2017

C5 AirCross Feel 2020

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 34 דקות, yaniv572 כתב:

@Night Driver,  האם יש קשר בין העבודה שלך לתחום הנדלן? (אם זה שאלה פולשנית מדיי מצטער, תדלג עליה).

האם יש לך יותר מדירה אחת בבעלותך? (מצטער גם על זה, אתה יכול פשוט לענות על השאלה הבאה במקום שתי הקודמות)

האם יש לך אינטרס כלכלי שמחירי הדירות ישארו גבוהים?

אני חלילה לא רוצה להיכנס לך לכיס,  אבל כן לדעת האם ההשקפה הזו שלך היא נטולת אינטרסים כלכליים.

זה שיש אנשים שקונים זה ידוע - השאלה מה המחיר.

או, דוגמה למשפט ששמעתי ממתווך- "ההורים שלכם לא יכולים לעזור לכ עם  50-100 אלף שקל?"

או משהו שאמרו לנו באחד ממשרדי המכירות:

"מה, ההורים לא עוזרים לכם?"

אז כן, יש קניות ויש לזה מחיר.

יש הורים שמוותרים על כל החסכונות שלהם כדי שלילדים תהיה דירה.

אני חושב שבשלב מסויים גם זה יתפוצץ.

רק תסכים איתי שלא הגיוני שכדי לקנות דירה צריך עזרה של מאות אלפי שקלים מההורים.

קודם כל תרגיש חופשי.

אני לא עובד בתחום הנדל"ן ואין לי קשר אליו. גם דירה נוספת החזקתי לזמן קצר בגלל הזדמנות שנקרתה לדרכי כשהרווח לא נבע משינוי מחירי הנדלן. אין לי את הזמן והכוח להתעסק בכאב הראש הזה.

אישית לא לקחתי שקל מההורים אבל קניתי את הדירה שלי ב 98' כשלא היה צריך הון עצמי כל כך גדול. נכון שהדירות אז היו הרבה יותר זולות אבל בגלל הריבית הגבוהה ההחזר החודשה היה זהה לסכום של כמעט פי 3 מהיום.

לדעתי הפיתרו להון העצמי צריך להגיע משוק היזמות העסקית בצורת ליסינג מימוני לנדל"ן שיאפשר לחסרי הון עצמי אבל בעלי יכולת החזר לגור בדירה משלהם.

לפני 24 דקות, yuvalganim כתב:

וכל זה לא משנה את העובדה שהיום צריך 150 משכורות כדי לקנות דירה לעומת 80 משכורות לפני 12 שנה.

יש פה המון תגובות של חכמולוגים שהם כנראה בסביבות גיל 50 ולא מבינים על מה על החבר'ה פה בשנות ה-30 לחייהם מדברים.

אתם אפילו לא קרובים להבין את המצוקה שיש פה בכל הנוגע למחירי הדיור כאן.

אתם חייתם בתקופה שאם מתכלבים שנה או שנתיים קונים דירה וממשיכים הלאה.

אנחנו חיים בתקופה שגם אם נתכלב 4 שנים לא נגיע לשום דירה, לעזאזל אפילו לא נגיע למקדמה הרצויה כדי לקנות דירה.

אני רואה חשבון, מרוויח הרבה מעל הממוצע, אישתי בעלת תואר ראשון ברנטגן ומרוויחה מעל הממוצע.

אנחנו לא מבזבזים, חוסכים כמה שאפשר ועדיין לא הגענו להון העצמי הנדרש כדי לקנות דירה בלי משכנתא של מטורפים.

אני (וגם אשתי) מלומדים יותר מהורינו בגיל שלנו, מרוויחים יותר מהורינו בגיל שלנו ועדיין אין לנו שום בית משלנו.

ההורים שלי כשהיו בגילי (34) כבר היו בעלי דירה של 5 חדרים ברובע חדש באשדוד בבניין מודרני שהם קנו מהקבלן, את המשכנתא הם לקחו ל-20 שנה.

אתה באמת עושה את ההשוואה הזאת? במה פשענו? שנולדנו מאוחר מדי? פשוט לא הגיוני ולא סביר.

שוב, כמות המשכורות לא רלוונטית. מה עוזר לך אם צריך רק 10 משכורות אבל רק על אוכל תשלם 99% מהמשכורת שלך? בחיים לא תוכל אפילו להתקרב לדירה.
אתה חושב שבשנות החמישים שלנו אנחנו לא מבינים. אתה מתעלם מהעובדה שיש לנו ילדים שעוד כמה שנים יצטרכו קורת גג.

בתקופה של ההורים שלנו בעל מקצוע השתכר לא פחות מאקדמאי אז ההשוואה בנושאי ההשכלה לא נכונה. אתה שוכח גם שכשההורים שלך היו בגילך אשדוד לא היתה אשדוד של היום והריביות לא היו הריביות של היום. בדוק עם ההורים שלך את ההחזר החודשי שלהם אז, תשווה אותו לשכר החציוני של אז ותשווה למשכנתא שאתה תשלם היום על דירה דומה בנתיבות למשל (המקבילה מבחינת פריפריאליות לאשדוד של אז).

אתה לא פשעת שנולדת מאוחר ולכל תקופה יש את היתרונות והחסרונות שלה. לפני 20 שנה אף זוג בגילך לא חלם על רכב חדש מהשקית או שני רכבים, נסיעות לחול כל שנה או שנתיים ועוד הרבה דברים שהיום מובנים מאליהם (כמו  למשל להחזיק 4000 ש"ח בכיס וכל שנתיים לזרוק אותם ולהחליף ב 4000 ש"ח חדשים).החסם היום הוא לא יכולת ההחזר אלא ההון העצמי ופה אין פתרונות קסם. או שאתה קונה בחור דירה זולה (ויש היום דירות גם ב 600,000 ומטה), משכיר ושוכר או שאתה מתכלב וחוסך. אם תקנה, תשכיר ותשכור לא תשלם פחות מאשר לקחת משכנתא גדולה אבל אתה מצד אחד מתנתק לפחות בחלק מהסכום מתנודתיות המחירים (לטוב ולרע) ומהצד השני אתה צובר הון עצמי שגדל ככל שאתה מתקדם בתשלומים על הדירה שקנית. בסביבת הריביות של היום תוכל לחסוך ככה לא מעט כסף ובקצב די מהיר.

• אהבתי 1

תודה הגברת שרה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בימינו אתה מתכלב כדי להיות בר מזל ולקנות דירה בחריש.
פעם (עד לפני 10 או 12 שנה) היית מתכלב כדי להיות בר מזל ולקנות בית בשכונה טובה בחיפה או דירה קטנה וישנה בת"א או משהו נחמד יותר ברמת גן/גבעתיים. אם התרחקת לראשון לציון חס וחלילה או נתניה בכלל היית חוגג.

במצב הזה אני לחלוטין מבין אנשים שמעדיפים לא להתכלב.

המחירים איבדו קשר למציאות. יש לכך שלל סיבות, חבל לדון עליהם עוד 300 עמודים. רק אנקדוטה קטנה. מישהו ניסה לקבל אישורים פעם לבית קרקע? בית קרקע, שהקרקע כבר שלך, עברה פיתוח, הכל חוקי וכשר.
תקופה של חצי שנה נשמעת הישג... אז אפשר להבין מה קורה עם משהו קצת יותר "מסובך"...
זמן זה כסף. זמן זה כסף ליזם. זמן זה כסף לפקידים. זמן זה כסף לאנשים שמחכים לבית.

עריכה אחרונה על ידי farkash7
  • אהבתי 1
  • רעיון טוב! 1

HU-Panasonic CQC5401W, Comp- Hertz enenrgy, Sub- IDQ, AMP- Kicker ZX700.5

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 3 דקות, yuvalganim כתב:

היום צריך 500,000 שקל במקרה הטוב כדי לקנות בית סביר.

לפני עשור היה צריך 100,000 שקל.

זה כל הסיפור.

או לקנות דירה במחיר נמוך יותר מ-2 מיליון ש"ח, שזה מחיר שאתה קונה בו בית דו משפחתי בהרבה מקומות בארץ.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מיני אני מוכרח לדעת מי אלו האנשים שקונים בית ב 2 מיליון עם 25% הון עצמי. לדעתי אף אחד, או כמעט אף אחד. תעשה חישוב כמה ריבית+החזר חודשי תשלם על משכנתא כזו ותבין שזה כנראה מצב שמעט מאוד אנשים נמצאים בו.

אתה צריך להיות אדם שמרוויח הרבה מאוד כסף כדי לעמוד בכזו עיסקה, גם אם היא ל-30 שנה, ולכן יותר סביר שתמשיך לחסוך.

עריכה אחרונה על ידי farkash7

HU-Panasonic CQC5401W, Comp- Hertz enenrgy, Sub- IDQ, AMP- Kicker ZX700.5

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תוכן חדש...