Jump to content

יבגניפ

 • הודעות

  2,710
 • כאן מאז:

 • פעילות אחרונה

 • ימים ב"תורמים ביותר"

  17

כל מה שפורסם על ידי יבגניפ

 1. נהדר, אפשר להסכים על זה וזה שינוי מרענן בגישה בוא נדייק: הן נפגעו מהסגרים והמגבלות. לא מעצם זה שיש מחלה ברקע. ההוכחה לזה פשוטה: בתי המלון בישראל מלאים. לכולם גם יש אינטרס שתעשיית התיירות והתעופה יחזרו לתפקד. בהתאם הממשלה עכשיו מקדמת הסכם חדש כלשהו מול האיחוד האירופאי שיאפשר הכרה דו צדדית בחיסונים (האמת חשבתי שזה מה שהיה עד היום אבל כנראה שטעיתי). וזה שוב מציב בפרונט את השאלה: את מה *כן* אפשר להגביל, שיאפשר לצמצם את התפשטות המחלה אבל לא יהרוג ענפים שלמים. נכון. וחישוב עלות מול תועלת זה בדיוק מה שחסר לי כאן.
 2. לא נורא, היה כיפור גם ככה צריך להראות את זה במספרים ולנסות להראות מה זה עושה אל מול האלטרנטיבה. אני חושש שהגישה שלו, כפי שנראית במאמר, תקועה באותו המקום בו השרשור הזה היה תקוע במשך שנה כמעט: אמונה בזה שיש איזה מתכון שהוא לא סגר שמאפשר לייצר שליטה על המגפה.
 3. גלי תחלואה גדולים ימשיכו להגיע. אין לך שום דבר או כמעט שום דבר לעשות עם זה חוץ מחיסונים, והמשך שיפור המענה הרפואי (בתקווה עם תרופה בסופו של דבר). התרגל לרעיון שמגבלות מכל סוג ילכו ויצטמצמו ככל שהקורונה תלווה אותנו יותר ויותר זמן. זה הכל.
 4. אתה מדבר בקווים מאוד מאוד כלליים, שזה מאוד קל. קל לכתוב על הפקרות ואז להגיד "יש מגבלות ויש מגבלות". זה גם לא אומר הרבה. וחוץ מזה, המציאות די ברורה. גם אם יעשו את כל הבדיקות שאתה מתאר ומצפה להן - ללא סגרים מסוג כלשהו, היכולת לשלוט על ההדבקה היא מוגבלת מעבר למה שמספקים החיסונים. ופשוט צריך להכיר בזה ולחיות עם זה. זה הכל.
 5. למה זה לא הגיוני שלא מעניין אותם מה הנזק שהם והמשתמשים שלהם עושים לערים פה ובעולם? זה המודל שלהם. ואני לא יודע באיזו עיר אתה גר, דיסי10, אבל בתל אביב הם זוכים לחיבוק חם במיוחד מהעיריה. אז מה איכפת להם בכלל
 6. גם מבחינתי, ואני בסך הכל אומר שלהכרזות של ספריאל על "הפקרות" או מה שזה לא היה אין ככ בסיס. וגם לא לקביעות הנחרצות על הפגיעה עכשיו במשק וכו'. ניהול סיכונים, לדעתי ובהתסמך על מה שאומרים אנשי מקצוע בכירים שמתראיינים בנושא, אמור לכלול את ההבנה שהיכולת לשלוט לחלוטין על ההדבקה היא מוגבלת עד לא קיימת ללא הגבלות שונות על המשק. ובתוך זה אני חושב שנכון לעודד חיסונים (שם בצד את הויכוח על החיסון השלישי), נכון לעודד אנשים לשים מסיכה (למרות שזה לא ממש עזר לפני שנה כשהרוב המוחלט היו עם מסיכות) ולהשקיע בפיתוח תרופות או כל דבר אחר שיכול לעזור למי שחולה.
 7. לא הצלחתי להבין איך פרסום יומי שיש 10,000 מאומתים עוזר לצמצם את מספר המתים, סורי. שוב, זה נשמע שאתם מחפשים איזו יכולת להשתלט על המחלה שלא קיימת באמצעים שהם לא אגרסיביים ברמה של סגר. אני שואל שוב: מה ציפית שיקרה בארוחות חג השנה? שאנשים ישארו בבית? אתה יכול לראות בזה הקרבה של בני אדם, אבל הדבר הכי טוב שאפשרי כרגע הוא סט מינימלי של הנחיות לשמירה אחד על השני במרחב הציבורי (וגם פה. זה לא שמסיכות כל כך עוזרות באמת אבל מילא), חיסונים וזהו. אם אתה רוצה לנהל דיון פרטני על אנשים שבוחרים לא לעשות את החיסון השלישי - אז אני יכול להבין את החשש שלהם ברמה מסוימת, אבל מסכים בכל מקרה שחשוב שכולנו נתחסן. כן אבל זה די לא מעסיק אף אחד (או כמעט אף אחד, בטח מהכותבים כאן) ביומיום. זה העניין. וגם שם, חלק ניכר מהרגולציות זה גם אשליה של בטיחות.
 8. אתה חוזר על הטענה בפעם החמישית ולא מנסה אפילו לגבות אותה במשהו. אבל הנה, תראה מה כן: בכלכלסיט מדווחים שברבעון הראשון של 2021 כ-25% מכל הדירות להשקעה שנרכשו, נרכשו על ידי עובדי המגזר הציבורי - פי 2.5 יותר מהאחוז של מסך העובדים במשק. לא מפתיע, נכון? לא אמרתי שאין לך דעה. אמרתי שלנהל את דיון כאילו העולם זה "פאנג'ויה" זה דמגוגי. את הדעה שלך אני תמיד שמח לקרוא וגם מכבד אותה. אנחנו מדברים על כמה שאלות ורעיונות שונים במקביל. 1. אישית אני כן מבין למה אנשים שואלים מה יתן החיסון השלישי. 2. השיחה על נזק לכלכלה כרגע היא בנפנופי ידיים. הצריכה במשק עלתה כחלק ממה שמרגיש לאנשים כחזרה לשגרה. אתם מדברים על נזק למשק על רקע "ההפקרות" אבל לא מצליחים להצביע על מדד שיראה את זה. 3. הפסקת ספירת מאומתים ופרסום המספר הזה על בסיס יומי היא לא "הקרבת בני אדם". גם זו דמגוגיה. הפסקת הספירה אומרת בסך הכל שמפסיקים לייצר פניקה מהסוג שספריאל מפיץ כאן, עם אזכורי לונג קוביד בכל משפט שני. והמדיניות בהתאם. חיים לצד הקורונה. כי היא לא תעלם לשום מקום. והסיכונים שבה הופכים בסך הכל, ציני כמה שזה ישמע לך, לעוד סיכון בחיי היומיום. כמו חציית כבישה או נהיגה. ויש עוד דוגמאות יותר גרועות לזה, שאנחנו לא עוסקים בהן בכלל. אבל הן שם. 4. אולי אני טועה, אבל נראה לי שמה שחסר לך, ואולי גם לספריאל, זו תחושה של שליטה. איזה כמה כפתורים שאפשר ללחוץ עליהם. תצטרכו להתרגל לעובדה שזה לא קיים. בתקופת החגים, למשל, בלי סגרים אין דרך אמיתית למנוע עליה כלשהי במספר המאומתים. אז מה עושים? מה שעוזר בהתמודדות עם הקורונה ובאמת אפשר להשתמש בו זה חיסונים ובכלל שיפור של המענה הרפואי. ובתוך זה אני מקווה שבסופו של דבר יפתחו גם תרופה. וזהו. גם מוות במינון הנכון עוזר לכלכה. תראה איזו פריחה כלכלית חוו בארה"ב אחרי מלחמת העולם השניה, ואחרי עשור של סטגנציה כלכלית. די נו. די. לפחות נסה לגבות את עצמך במשהו שהוא לא הלוגיקה שלך. סלח לי שעם כל הכבוד והחיבה אני מעדיף את הדעה של גמזו ודומיו במקרה הזה על הדעה שלך. עריכה אחרונה: זה לא שמפרסמים מספר מאומתים יומי לא אומר שאין מספר כזה. כך שגם אין כל כך קשר לכל עניין ההשפעה על סביבתם.
 9. קשקוש מוחלט בחזקת בולשיט. אני לא שונא את המגזר הציבורי. אני מכיר אותו יותר טוב ממה שאתה חושב. ממגוון כיוונים שונים. אני כן חושב שהקלילות שבה אתה מציע בכל פעם מחדש מגבלות על הכלכלה נובעות פשוט מזה שזה מרגיש לך רחוק במקרה הטוב, או מהעדר אמפתיה בסיסית למה ומי שנראה לך מיותר במקרה הפחות טוב. תודה, דעתם של פובליציסטים מבית "ידיעות אחרונות" חשובה לי. אין בטור שלו שום טענה קונקרטית על הכלכלה ואיך היא נפגעת כרגע. בדיוק כמו בפוסטים שלך. יותר מזה, אני חושש שלא לו ולא לך אין את הכלים כדי לצאת בהכרזה בומבסטית כזו שתהייה מבוססת על משהו (גם לי אין. אבל, שוב, כרגע המשק נמצא בצמיחה. למרות הפתיחה הלא מבוקרת). אני לא יודע מה קורה בדנמרק. התשובה שלי היא בדיוק מה שכתבתי קודם: להפסיק לספור מאומתים חדשים. לא רעיון מקורי שלי. הוא הוצג גם על ידי כמה מהפרופסורים הבכירים שמתראיינים כמעט כל יום בחדשות (גרוטו, גמזו, עוד כמה שאני לא זוכר בעפ). והוא מיושם גם בכמה מדינות בחול. והאמת שהוא גם די טריוויאלי. ונגזר גם ממה שכתבתי קודם (המוני "חולים" בלי שום סימפטומים). וזה לא בא במקום חיסונים או במקום צורך לשים כרגע מסיכה בחללים סגורים. אבל זה מאפשר להמשיך בחיים עצמם. שזה טוב גם לך, מעבר לפחד להדבק. ואת הפחד אני מבין לגמרי. באמת. אבל גם להפגע בתאונת דרכים זה מפחיד. ולא ראיתי אותך פה אף פעם מטיף לאנשים לוותר על רשיון נהיגה או לצמצם את השימוש ברכב פרטי.
 10. אני די בטוח שזה לא נכון. ואני גם די בטוח שבעולם המנוהל על ידי ספריאל, בו כולנו עבדים של אצולת המגזר הציבורי, ושום דבר לא מעניין חוץ מזה שאנחנו צריכים לשלם מס לאדון הנכבד כאילו כולנו חיים במשק של ימי הביניים, המשק היה קורס כבר מזמן. חבל שאתה נגרר לדמגוגיה הספריאלית. לא הצעתי לוותר על חיסונים. ולהקטין הכל ל"פאנג'ויה" זה לא מכבד אותך.
 11. די נו, די. שנה וחצי אתה מטיף כאן למגבלות, כל פעם עם סיפור אחר. וכל פעם עולה מזה בברור שאתה פשוט לא מבין מה ההגבלות עושות לבני אדם אחרים, שהם לא אתה, לא עובדים במגזר הציבורי ולא נהנים מעץ הכסף שבחצר. ועובדתית אתה טועה. שוב. עם כל רבבות החולים ומאות אלפי מבודדים המשק צמח ברבעון האחרון יותר מהתחזיות של משרד האוצר וכנראה גם בנק ישראל. והגישה הנורמלית היחידה שאפשר להמשיך להחזיק בה - כמו שעושים גם בחלק ממדינות אירופה, כמו שאתה בטח יודע - היא להפסיק לספור באובססיביות חולים, אלא להתייחס ולטפל רק במי שסובל מהמחלה. זה לא באמת מעניין כבר רבבות "חולים" היו כאן, אם ברוב המקרים מדובר באנשים שחוו צינון קל, או אפילו זה לא, וגילו שיש להם את הנגיף רק כי מישהו בסביבתם חלה. כן כן. אתה רואה אנשים עם לונג קוביד וזה מפחיד. בסדר. שמע, אם יחלקו נובל על דמגוגיה ללא ספק אתה המועמד הכי ראוי שאני מכיר.
 12. ברור, אני אומר את זה כבר שנים
 13. לפחות טרנספורטר לא מדבר על עצמו ברבים יותר. כבר משהו.
 14. אני יכול בשלב הזה לכתוב מגילה שלמה שתסביר כאן למה הדבר הזה זה החרא הכי גדול שקרה לערי העולם מאז המצאת הפרבור, אבל זה יהיה קצת בזבוז זמן לכולנו. כן אפשר לסכם בקצרה ולהגיד שהתנהגות אנוכית ומסוכנת היא לחלוטין מובנית בכלים האלו, כנראה מתוקף זה שהם לא דורשים שום דבר מהמשתמש - לא כושר, לא רשיון, לא הון עצמי לא כלום. יש גם לא מעט סקרים ומחקרים שמתעדים את זה שקורקינטים שיתופיים מחליפים בפער גדול בעיקר הליכה, רכיבה ותחבורה צבורית. ואצל הצפון אברופאים - אלו שהכי קרובים להגשמת חזון אפס - הכלים האלו נעים על התפר שבין לא חוקיים לבין מוגבלים באזורי וזמני ההפעלה.
 15. אני מסתכל מוזר ועקום על כל מי שנשאר בקבע אפילו שעה יותר ממה שהוא מחויב
 16. מאחל לך מכל הלב להצליח יום אחד לראות עולם קצת פחות השרדותי ממה שאתה מתאר בפוסט ממוצע בפורום.
 17. אני הולך בדיוק לזרוק את כל הדיסקים שקניתי במהלך 20 ומשהו שנים. לא קניתי שום דיסק חדש ב-4-5 שנים האחרונות, אולי יותר. רובם סתם זרוקים אצלי בסלון. אני לא מקשיב לשום דבר שהוא מיוחד מספיק ברמה שלא אוכל למצוא אותו באייטיונז או כל שירות אחר. ונגן הסידי היחיד שיש לי הוא ברכב (ואני מניח שזה עניין של זמן עד שאחליף את הנגן או את הרכב או את שניהם). יש משהו כיפי בלזרוק דברים. נראה לי רבים מאיתנו אוגרים שיט במשך שנים ללא סיבה.
 18. עברתי השבוע ליד העמדה בכיכר בדיזנגוף והיה שם תור של קילומטר לפחות לדעתי. הזוי מה שהגזר של לטוס לחול ללא בידוד גרם לאנשים. אגב, ספריאל, אם אתה כאן - רוצה שתהייה גאה בי: השבוע הערתי בפעם הראשונה בחיי למישהו ללא מסכה בסופר. לא מבין את האנשים האלו, בטח לא כשמדובר במישהו שנראה כאילו הוא בקבוצת סיכון מבחינת גיל ומצב רפואי.
 19. אני מכיר נכון להיום בן אדם אחד שאין לו ביטוח פרטי. אולי אם לך אין ואפשר להגיד שאני מכיר אותך מהאינטרנט אז שניים. אבל ניחא, אפשר לחזור לדבר על קורונה
 20. @sperial, כשאתה עושה ביטוח פרטי אתה משלם על עצמך לפי רמת הסיכון שחברת הביטוח רואה בך (+- בטח יש עוד שיקולים). כשאתה משלם מס אתה משלמם על עצמך, אבל גם על עוד די הרבה אנשים שהם לא אתה ולא משלמים על עצמם. אני בעד מדינת רווחה. אין לי בעיה עם העקרון הבסיסי הזה. אבל, שוב, ההצעה שלך במקרה הפרטני של המדינה שלנו היא שאתה ואני פשוט נגדיל את הסכום שאנחנו משלמים גם בשביל אחרים. זה הכל.
 21. מס הבריאות מחושב כאחוז מהשכר. ביטוח פרטי לא. זה הבדל של סדרי גודל. ובשני המקרים כמה אתה "מרוויח" או "מפסיד" כאדם בודד נגזר מהמצב הבריאותי שלך. כמובן גם צריך לזכור שהיום הקופות מציעות כיסוי נרחב יותר וגם זה עולה עוד כסף. אני כמובן לא חושב שצריך להפריט את מערכת הבריאות. אבל מהכתיבה שלך נראה לפעמים שאתה בוחר לא להבין שהוצאת כסף מהכיס של האזרח דרך רשויות המס היא עדיין הוצאת כסף. זו לא איזו מתנה שנופלת עלינו מהשמיים והמדינה "סתם" לא רוצה לחלק אותה, כן? ואם כבר המדינה נכשלת במשהו לחלוטין, אז זה ביצירה של חברה בה כולם חולקים בנטל של מה שמגיע ממימון ציבורי. לא בזה שהיא לא לוקחת עוד כמה שקלים בחודש ממי שמשלם המון גם ככה.
 22. נכון, העליה יותר מתונה. אבל אין מספיק פרויקטים להשכרה לטווח ארוך. וגם בשוק הפרטי אני לא בטוח שהמדינה מעודדת את זה מספיק. למעשה אני בטוח שהיא לא, כי זה מופיע בהמלצות של הoecd, בהתבסס על המודל הגרמני שהתוצאה שלו היא 50% מהתושבים בשכירות. ותוצאה נלוות של זה היא האטה אפשרית במרדף אחרי הדירה בכל מחיר. אני לא חושב שרגולציה צריכה לקבוע את מחיר המקסימום באיזה מינוח אבסולוטי. היא צריכה לתת יותר וודאות לשוכר ולמשכיר. שזה גם מאוד בעייתי. אני לא כל כך בטוח מה קורה בכל הארץ, אבל בתל אביב, רמת גן וגבעתיים אין בניין אחד שלא נמצא בתהליך תמ"א איפשהו. וזה מאוד מאוד מאוד מקשה על השוק וגם גורם גם למי שכן היה מעדיף להשאר בשכירות להרגיש שאין אלטרנטיבות.
 23. לא יודע, אני חושב שהסיבה היחידה לשקול לקנות דירה היא לא כי זו השקעה בטוחה, אלא כי שוק השכירות בארץ לא יציב ולא מעודד השכרה לטווח ארוך. אם זה ישתנה כנראה שיהיו לא מעטים שיוותרו על הקניה. הבעיה היא שכדי שזה יקרה צריך רגולציה שתדחוף בכיוון הזה, ולזה נראה לי אין שום סיכוי.
 24. בגלל ההבדלים הדמוגרפיים וחוסר היכולת להתגבר עליהם (אפשר לעצור פה כי זה יותר לפוליטי). המטרה של הביטוח הפרטי היא לכסות את מה שאתה משלם מכיסך לרופא. אני מניח שאתה יודע את זה. ביטוח פרטי לא עולה "מאות ואלפי ש"ח לחודש". והוא גם מוענק בחינם או קרוב לזה על ידי לא מעט מהמעסיקים הגדולים במשק. כדי להרחיב את השירות, להוסיף תקנים ולפתור את הכל במסגרת מערכת הבריאות הציבורית צריך עוד כסף. זה לא נופל מהשמיים אתה יודע.
 25. הלוואי. בגישה החביבה שלך אני אשלם בסוף 80% מס ועדיין אקבל חרא שירות, כי אין דרך הגיונית להדביק את קצב צמיחת האוכלוסיה. נסה בבקשה להתייחס לזה. אם אתה יכול, כמובן. אני לא מקטר על רופאים פרטיים. אני מקטר על הפתרון שלך לכל צרות העולם "שהמדינה תשלם". מציע לחשוב על זה שבתוך "המדינה" כלולים גם הילדים שלך, שאתה דופק אותם עם חלק ניכר מההצעות הכלכליות לניהול המדינה שלך פה. לא קשור בשום צורה שהיא לשום דבר שכתבתי. חוץ מזה, רוב הרופאים שעובדים בפרטי עובדים גם עם קופות. זה סתם כמעט אקראי אם הוא עובד עם הקופה שלי או לא.
×
×
 • תוכן חדש...