Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

מחירי הדירות- יש עוד לאן לעלות ?

Transporter
שימו לב! השרשור הזה בן 1671 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

אתה שם לב מה המשותף לכל התכניות הנ״ל?

הגדלת ההוצאה הציבורית, ללא מקורות תקציביים.

פופוליזם הכי זול (ובכן, יקר) שאפשר.

בטח שהיתה לו תוכנית: לפזר מספיק צ׳קים שיקנו לו מספיק מנדטים, ואחריו המבול. ששר האוצר הבא יטפל בהתחייבויות האלו - למה שזה יעניין את כחלון?

תקרא את ההודעה שלך, ותזכר בהודעה ההכי שאומרת ״אולי אם כחלון היה נשאר עוד זמן הגרעון היה יורד״. האם אתה צוחק? בוכה? שילוב?

בביצה הפוליטית הישראלית שמלאה בחדלי אישים, כסילים, מושחתים ונהנתנים - כחלון הצליח להתברג לטופ5 של האנשים הכי נוראיים בממשלה (לדעתי). אני לא יודע אם הוא יותר מטומטם או יותר שרלטן, אבל אנשים כמוהו לוקחים מצב קשוח מלכתחילה והופכים אותו להרבה יותר גרוע - ואיכשהו יש מספיק אנשים שלא קולטים מה הוא עושה, ומי משלם (וישלם) את החשבון.

אני מבין שאתה לא מחובבי כחלון, וזה לגיטימי. אבל האיש הוא לא האישיו פה. טופ5 או לא.

מכניסים לצנצנת, סוגרים, לופתים את המכסה כאילו חייך תלויים בזה, ומנערים את הצנצנת עד שהיא מודה ברצח ארלוזורוב.
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תגובות 354
  • פורסם
  • תגובה אחרונה

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

תמונות שפורסמו בשרשור

מובן שכל אחד מאתו מביא את ניסיון החיים שלו.

שים לב שאני מבחין בין שתי תופעות שונות: גזענות וחוסר שוויון. חוסר שוויון הוא נתון שקיים בכל החברה האנושית, וציינתי זאת מספר פעמים. אין ספק שמי שגדל בירוחם קיבל כלים פחות טובים ממי שגדל לא רחוק משם, נניח בבאר שבע, אולי אפילו בדימונה (לא מצוי בפרטי הישגי מערכות החינוך בכל עיר). אבל, בינינו, חוסר השוויון הזה קיים גם בשכונות שכנות, למשל אם ההורים מחליטים לשלוח את ילדיהם לבית ספר בלי או עם לימודי ליבה.

גזענות היא התייחסות לאדם לפי איזה מאפיין פיזי או משהו מקביל, והגזענות כלפי עדות המזרח אמנם לא נעלמה לחלוטין, אבל בהחלט הצטמצמה בהרבה סדרי גודל במהלך 50 השנים האחרונות, בודאי בין ילידי הארץ. בסה"כ זה לא מפתיע, אם נביא בחשבון שהדורות שגדלו בארץ קיבלו חינוך ישראלי, שירתו בצבא (שלזכותו יאמר שהוא מהגופים השוויוניים ביותר) וגם התחתנו עם בני עדות אחרות (מה שנכון בכל הכיוונים).

ההערה שלי לגבי לנינגרד היתה כיוון שאני יודע שהאוניברסיטה שם היתה מצויינת (התיחסתי אליה גנרית כמוסד ברה"מי איכותי), אבל הכוונה היא לכך שלא פעם ולא פעמיים חשתי את אי הנוחות עד כדי זלזול בכך שיש אדם שקיבל השכלה גבוהה למרות שלא הגיע מברה"מ או ממשיכותיה. כמובן שמדובר בדור של עליית 1990, וכיון שהדור הזה הולך ונעלם, והדור הצעיר יותר גדל בארץ, למד בארץ ודובר עברית, התופעה הזו הולכת ופוחתת. אבל, כאמור, עדיין אני רואה באוכלוסיה הזו, כולל דור בני ה-30-40, פה ושם גזענות כלפי עדות המזרח.

לגבי חלקו הראשון של הפוסט שלך, אני רואה את הדברים אחרת. המדינה צריכה לשאוף לספק לתושביה\אזרחיה שירות ברמה שאפשר להם להתקיים וגם לתרום לחברה ולכלכלה. האם התחב"צ צריך להיות מופרט או לא? לדעתי מדובר בפרט טכני לחלוטין. מה שחשוב הוא שהמדינה תדאג לתכנון נכון ולביצוע שמשרת את האוכלוסיה. ואם יש צורך בסבסוד - שתסבסד. בדיוק כמו חינוך, בריאות או שיטור, לא מדובר בשירות שנושא את עצמו, אלא בכזה שמשתלם על ידי הגדלת התוצר - ועמו המיסים - במקום אחר. ולא צריך לחבר כל יישוב קטן לרכבת, אבל כן לרשת תחב"צ מתואמת. אם ברלין השכילה לעשות זאת כאשר עוד היה מדובר באיגוד של עיריות שהתחיל לשתף פעולה ולאחד את שירותי התחב"צ תחת גג אחד ב-1926 אין סיבה שמדינה כמו ישראל לא תעשה זאת 100 שנה אחר כך.

לפני 5 שעות, David32 כתב:

מה שאתה לא מבין זה שאתה מבזבז את הזמן שלך, את תעבורת האינטרנט שלך ואת אורך החיים של סוויצים במקלדת שלך.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אילו רפורמות גדולות אחרות כחלון עשה במשרד האוצר, שהובילו להגדלת הגרעון ברמה כזו?

או לחלופין - אילו משברים גדולים עברו על המשק בזמן הזה?

האם ייתכן שהלוליינות של כחלון בנוגע לפרסומי סטטיסטיקות, יחד עם חוסר שקיפות, קשורה איכשהו לסיטואציה? או שזה הכל מקרי? אולי הטענה היא שכחלון מבין כלכלה הרבה יותר טוב מפקידי האוצר ו/או הכלכלנים ולכן כל הטריקים שלו בסה״כ משרתים את האינטרס הציבורי(?)

אני סבור שלטעון שאי אפשר לבוא אליו בטענות זה לנתק כל קשר בין סיבה ומסובב, לקחת את עניין האחריות בין שר למשרדו ולרדד אותה לכלום - שזה מה שפוליטיקאים אכן עושים, אבל לא בדיוק best practice.

אז אולי אם כחלון היה נשאר במשרד האוצר (אל תאמר נואש, יש תקווה שזה יקרה עוד שבועות מספר) הגרעון היה יורד ל1%, ואולי הוא היה עולה ל20%. אף אחד לא נביא, אז אפשר רק לבצע ניחוש מושכל

בהינתן פוליטיקאי שמאמין, ופועל אקטיבית ל:

1. הגדלת ההוצאה הציבורית ללא הגדלת תקבולי מס ו/או ייעול המערכת (=צמצום הוצאות)

2. העדפת פיזור סובסידיות לבודדים ע״פ קידום מדיניות ארוכת טווח

אז הניחוש שלי הוא שההתנהלות של כחלון לא הולכת לסייע לכלכלה הישראלית, ולא לזוגות הצעירים (כקבוצה). מי שמסתכל על הנתונים ועדיין חושב שכחלון מתנהל בצורה אחראית, כנראה שלא ישוכנע אחרת.

אתה מדבר שטויות כי אתה לא מבין דברים בסיסיים כמו איך נוצר גרעון, מה תפקיד שר האוצר (וכפועל יוצא מה תפקיד הגורמים המקצועיים במשרד), מה נמצא בתחומי סמכותו ומה לא. סתם שתבין, ראש ממשלה יכול לעשות overrule לכל החלטה של שר האוצר.

אני ממש לא ממעריצי כחלון (רחוק מאוד מכך), אבל עובדתית הגרעון היה בירידה במהלך רוב כהונתו ו-2019 היא השנה הראשונה שנוצר בה גרעון משמעותי. לשיטתך בשנים 2015-2018 לא כחלון היה במשרד האוצר אלא מישהו שמאוד דומה לו.

יתרה מזאת, הנסיון לשייך את הגרעון לתוכנית כזאת או אחרת של כחלון הוא מצחיק - גרעון נוצר כשהוצאות הממשלה (כל המשרדים ביחד) גבוה מההכנסות שלה. זה אומר שאם משרד החינוך, למשל, מוציא יותר כסף ממה שתוכנן, זה משפיע על הגרעון בדיוק באותה מידה כמו הוצאה של משרד האוצר או משרד החוץ או משרד הבריאות.

משרדי הממשלה הוציאו 225 מיליארד ש"ח מתחילת השנה - שזה יותר ממה שתוכנן. אני מתקשה להאמין שהלכת ובדקת את ההוצאות של כולם והגעת למסקנה מבוססת שמי שאשם בהן הוא כחלון.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני מבין שאתה לא מחובבי כחלון, וזה לגיטימי. אבל האיש הוא לא האישיו פה. טופ5 או לא.

אתה צודק, אבל נראה לי שרוב ההודעות שלי מדברות על ה״שיטה״ ולא על האדם, או לפחות זה היה הנסיון שלי (ואולי חטאתי בביצוע :oops:).

בכ״א מסכים שכחלון אינו הבעיה, אלא סימפטום.

“Never wrestle with a pig - you'll both get dirty, but the pig likes it"

Model 3 P | Atom 3 | Palisade Calligraphy | Sportster Iron 883 | Monster 1200

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אם מישהו עדיין חושב שיש סיכוי לירידת מחירים הנה לכם הוכחה נוספת שלא תהיה כזאת:

https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5587271,00.html

תמ"א 38 נמצאת, כפי הנראה, בישורת האחרונה וגורמים בענף טוענים: "דיירים יפסידו מיליונים מערך הנכסים"

תראו אני לא יודע אם תמ"א השיגה את המטרות שלה או לא השיגה, אבל שכונות ישנות באשדוד עברו מהפך של התחדשות עירונית בזכות התוכנית הזאת. ועכשיו רוצים לבטל אותה.

למה? לטענת המנהל

עד היום התמ"א לבניין הבודד פגעה במרקם העירוני ולא ניתנו התשתיות הראויות. עמדתנו היא שצריך לעבור לראייה של כלל המתחם, ולדאוג לתשתיות החשובות לרווחת התושב - גני ילדים, טיפות חלב, פארקים וכדומה", מסרו שם.

הרי ברור לכל ישראלי עם יותר משני תאים אפורים מתפקדים בו זמנית שפינוי בינוי בקנה מידה רחב זה תהליך שיקח שנים ואפילו עשרות שנים במדינת ישראל.

בקיצור תתעוררו ותריחו את הקפה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מה בדיוק ברור לך?

אולי עדיף לחכות שנים ולהחליף בניין של 4 קומות בבניין של 20-50 מאשר לבנות מחר בבוקר עוד קומה ולקבל בניין של 5 קומות לעוד 100 שנה.

תחשוב לרגע מה היה קורה אם בתא/רמת גן היה מטרו נורמאלי, ותשתיות נורמאליות והיו מתחילים להרים שם מגדלים לדיור בפינוי בינוי במקום העוד פנטהאוז על הגג שנתן התמא. היינו מרוויחים עוד אלפי-עשרות אלפי דירות באזורי ביקוש.

במקום זה נשארנו עם בניינים משופצים וקטנים לעוד 100 שנה.

קצת מזכיר לי את סאן פרנסיסקו. אזורים שלמים בעיר הם בניינים שנבנו בבייבי בום (ככה זה נראה) בגובה של 3 קומות שעברו שיפוצים במהלך הזמן. אחרי זה מתפלאים שם למה לאנשים אין איפה לגור (אנשים עם המון כסף לא צעירים מפונקים).

עריכה אחרונה על ידי farkash7

HU-Panasonic CQC5401W, Comp- Hertz enenrgy, Sub- IDQ, AMP- Kicker ZX700.5

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

סבבה לך חכה. בינתיים עוד ועוד ועוד צעירים יוצאים מהבית של ההורים. איפה הם יגורו?

מי יעשה לך פינוי -בינוי רחב ברמת גן ותל אביב? למה אתה חושב שזה לא מעמיס על התשתיות? כל דבר שתעשה יעמיס על התשתיות כי מדובר בערים ישנות וצפופות.

ברגע שמתחילים לעשות פרויקטים בקנה מידה רחב צריך לקבל הסכמה ממאות משפחות. אתה יודע על איזה בור של בירוקרטיה אינסופית מדובר? זה רוצה ככה, ההוא רוצה ככה, השלישי רוצה ככה, הרביעי רק רוצה למות בדירה שלו בשקט.

חוץ מזה למה בכלל לבטל? למה לא להשאיר את התמ"א בארגז הכלים של היזמים?

בחיי אני תשוש מהמדינה הזאת.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

כי תמ״א באזורי ביקוש רק מייצר הכנסה ליזמים ומעלה את ערך הדירה של הדיירים. הוא לא תורם כלום להורדת הביקוש, להפך, הוא מקבע בניינים ישנים לעוד 100 שנה.

ברור שבניין של 30 קומות שמחליף בניין של 4 קונות יעמיס על התשתיות, בשביל זה משפרים, אין ברירה אחרת.

איך בניויורק בניינים מוחלפים על ימין ועל שמאל? בכל פעם שביקרתי שם ב5 שנים האחרונות מתגלה בניין חדש שמחליף בניין קיים.

יש בירוקרטיה? תפתור אותה, תחוקק חוקים ותנהל או תבטל כל מני גופים ״מנהלים״, בשביל זה יש ממשלה.

איפה יגורו בינתיים האנשים? שיגורו בחדרה. עדיף שישלמו מחיר קטן עכשיו ושייצרו עוד עשרות אלפי דירות מאשר לקבע את מס התושבים בעיר למס שהיה נכון לאולי ללפני 20 שנה.

עריכה אחרונה על ידי farkash7

HU-Panasonic CQC5401W, Comp- Hertz enenrgy, Sub- IDQ, AMP- Kicker ZX700.5

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לדעתי תמיד טוב שיש עוד כלים בארגז. לפעמים תמ"א זה הפיתרון הכי טוב, לפעמים פינוי - בינוי ולפעמים עדיף לא לעשות כלום.

עיריית רמת גן לדוגמא החליטה לא לאשר יותר תמ"א כי זה לא מתאים להם. סבבה. לגיטימי. מצד שני באשדוד תמ"א עושה פלאים לשכונות הישנות.

למה לבטל כלי? למי זה מפריע?

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

קראתי נפעמתי.

בד"כ כל תוכנית של הממשלה מייצרת הוצאה. מולה צריכים למצוא מקור הכנסה.

זה הכלל למשל להעביר הצעת חוק פרטית בכנסת. כדי לא לייצר הוצאה ולהיטיב עם העם כאשר מולה אין הצעה מהיכן יבוא הכסף למימון התענוג.

תוכנית דיור למשתכן לא מייצרת הוצאה , המדינה מוכרת קרקע ליזם כדי שזה יעביר את ההנחה הזו לנזקק הוא המשפחה הצעירה שמתאימה ראשית לאמות המידה של התוכנית ושנית שפר גורלה ועלה בהגרלה.

עד כאן הציון הוא מעולה.

היכן אם כן הבעיה

אם לפני כן יכלה המדינה למכור את הקרקע הזו במיליארד שקל ( כל אחד יכניס כאן איזה מספר שיעלה בדעתו ) כעת היא מכרה את הקרקע רק בחצי מיליארד.

לכאורה הפסידה המדינה חצי מיליארד.

ואם לפני התוכנית המיליארד הללו הלכו להוצאה א' ב' או ג' עכשיו יש לנו רק חצי מיליארד ויש לקצץ בתקצוב תוכנית א' ב' או ג'.

נעשה או לא נעשה כנראה שלא תמיד נעשה וכך נוצר גרעון.

גרעון שיוצרת הממשלה לא תמיד הוא דבר שלילי ולא פעם יוצרת הממשלה גרעון למטרות טובות שלכיסויו נדרש X שנים.

אין ספק שלתוכנית יש פתרון טוב לאלה שהצליחו לרכוש דירה באמצעות התוכנית הזו.

ייתכן שניתן לבקר את התוכנית שאפשר היה לבצעה בעלות נמוכה יותר, אבל הפתרון הוא נכון.

וקצת היסטוריה

הפעם הראשונה שמדינת ישראל נתנה פתרון לזוגות צעירים היה בתחילת שנות השבעים אחרי הפגנות הפנתרים השחורים ( הם לא נחמדים אמרה עליהם גולדה ).

בחיפה נבנו כמה פרוייקטים פרוייקט עם כמה מאות דירות ניחוש מושכל הוא היה בשדרות בן צבי בקרית חיים גובל באיזור התעשיה. חרא של מקום אז חרא של מקום היום.

עוד שני פרוייקטים היו : האחד ברחוב מרגלית בחיפה 2 בתים עם כמה עשרות דירות ופרוייקט אחר סמטה שיוצאת מרחוב ביכורים ליד בריכת מכבי.

לאלה שלא מכירים את חיפה שני מיקומים משגעים.

וראה איזה פלא ללא פרסום בעיתון , לשני הפרוייקטים האחרונים זכו הבן של.. והבת של , אנשי שלומינו שלא היו קרובים לצלחת אלא היו בתוכה. כאשר ישה התעניין אמרו הכל נמכר

לפרוייקט בשדרות בן צבי ישה היה יכול לקבל דירע.

החליט לוותר ורכש דירה במרחק 40 ק"מ מחיפה בבירת הגליל נצרת עילית. עוברים ועדת קבלה כדי לסנן את אלה שלא שירתו בצבא. והכוונה הייתה רק לבני דודינו.

דירת שיכון ( עמידר המוכרת מטעם המדינה ) עם עוד 31 דיירים אחרים , 3 חדרים 70 מטר מרובע עלות 28 אלף לירות. ( בחיפה דירה כזו עלותה כ 40-45 אלף לירות.) כדי לתת פרופורציה משכורת ממוצעת כ 700 לירות. כלומר בחיפה כ 60 משכורות בפריפריה כ 40 משכורות.

הבונבון הוא לא רק במחיר אלא גם במימון.

24 אלף לירות במשכנתא ל 30 שנה באחוז ריבית לא נמוך 7.5% אבל ללא הצמדה. הסתבר שהיו כאלה שאף שילמו מכיסם אלף לירות והיתר במשכנתא

התשלום החודשי ל 10 שנים הראשונות 97.50 לירות אח"כ 125 לעשר השנים הבאות ואח"כ 150 לירות לעשר השנים האחרונות

זה היה בשנת 1971.

קיבלת פנקס שוברים וכל חודש הלכתי לבנק ומשלם. כמו שעון דוקסה.

מסתיימת השנה מקבל אישור מהבנק יתרת הקרן ככה וככה יתרת ריבית ככה וככה.

סחבק לומד ראיית חשבון שילם כמו שעון מהיכן היתרה של הריבית.

מצלצל לבנק הלו מישהו פה התבלבל.

אומר הבנקאי אתה מבין חשבון , אמרתי כן אמר נעשה חשבון במעוגל

אז תכפיל 100 לירות תשלום חודשי כפול 12 תשלומים שווה 1200 לירות.

ריבית 7.5% על 24 אלף לירות שווה 1800 לירות , כלומר לא כיסית אפילו את תשלומי הריבית, לכן מה שאנו עושים ראשית אנחנו מקטינים לך את הקרן כדי שיום אחד תיסגר המשכנתא ושנית את הסכום הלא מכוסה אנחנו מעמידים לך בהלוואה ללא ריבית שתתאפס לאט לאט בשני העשורים האחרונים.

וכל יום הייתי יוצא בשעה 2 דקות לשבע מהבית שומע חדשות ונוסע לחיפה , שעה בממוצע. חוזר חזרה הביתה בשעה 10 בלילה כי לאחר יום עבודה הייתי עולה לאוניברסיטה ללמוד 4 שעות כל יום.

מבסוט ומאושר.

נחזור רגע למשכנתא הלא צמודה , באינפלציה המטורפת של שנות ה 80 נשחק ערכה של המשכנתא לאפס והבנק מחק את החוב לחבר שרכש יחד עימי כיוון שהוא דרש מהם פנקס תשלומים על האגורות החדשות.

ומה קרה לדירה של ישה

שנה אחרי נבנו מול הבית שני בתים משופרים משהו , רק 16 דירות ולא 32 דירות ועוד קישקוש אחד או שניים.

אלה נמכרו על ידי עמידר כבר ב משהו כמו 48 אלף לירות. ( ספסרות - חזירות של המדינה במיטבה ).

ישה מבקש למכור , הולך לעמידר הכי פשוט ומבקש למכור להם את הדירה , בכיף עונה לי מנהל הסניף הכל יכול כמה אתה רוצה 46 אלף לעומת ה 48 שאתה מוכר ממול.

ספסר שכמוך רק לפני שנתיים רכשת ב 28 אלף. צחקתי לו בפרצוף ואמרתי שאת רמת המחיר אתה קובע ואני רק נדבק אליה.

טוב , שלא תעיז למכור לערבים.

לא מבטיח אני עונה , לבסוף מכרתי במחיר של 46 אלף לירות ליהודי כשר.

מוסר השכל ראשון

כשהמדינה רוצה המדינה יכולה למצוא פתרונות.

מוסר השכל שני

לא צריכים לבנות דירות פאר כפתרון ראשוני לזוג צעיר. דירה ברמה סבירה שמאפשרת לגדל ילד או שניים.

שפר מצבך הכלכלי תקנה בנטהאוס ברמת חמציצים ג'.

מוסר השכל שלישי

תחב"צ יעילה תאפשר לגור גם בפריפריה כמו חיפה ( לתושבי מדינת תל אביב שלא מכירים מה לחיפה יש להציע) או בפריפריה אמיתית במרחק שעה שעה וחצי לכיוון.

מוסר השכל רביעי

פתח איזורי תעסוקה בכל הארץ ולא רק במדינת תל אביב.

והעיקר לכו לבחור כי כל קול כשר מגדיל את הסיכוי שהמפלגות הקטנות לא יעברו את אחוז החסימה

ישראל סבא בסבבא של 🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰

😍😍😍

יששששש נבחרת כדורגל

סלע כתב " מתים רק פעם אחת , חיים כל יום מחדש

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אתה מדבר שטויות כי אתה לא מבין דברים בסיסיים כמו איך נוצר גרעון, מה תפקיד שר האוצר (וכפועל יוצא מה תפקיד הגורמים המקצועיים במשרד), מה נמצא בתחומי סמכותו ומה לא. סתם שתבין, ראש ממשלה יכול לעשות overrule לכל החלטה של שר האוצר.

אני ממש לא ממעריצי כחלון (רחוק מאוד מכך), אבל עובדתית הגרעון היה בירידה במהלך רוב כהונתו ו-2019 היא השנה הראשונה שנוצר בה גרעון משמעותי. לשיטתך בשנים 2015-2018 לא כחלון היה במשרד האוצר אלא מישהו שמאוד דומה לו.

יתרה מזאת, הנסיון לשייך את הגרעון לתוכנית כזאת או אחרת של כחלון הוא מצחיק - גרעון נוצר כשהוצאות הממשלה (כל המשרדים ביחד) גבוה מההכנסות שלה. זה אומר שאם משרד החינוך, למשל, מוציא יותר כסף ממה שתוכנן, זה משפיע על הגרעון בדיוק באותה מידה כמו הוצאה של משרד האוצר או משרד החוץ או משרד הבריאות.

משרדי הממשלה הוציאו 225 מיליארד ש"ח מתחילת השנה - שזה יותר ממה שתוכנן. אני מתקשה להאמין שהלכת ובדקת את ההוצאות של כולם והגעת למסקנה מבוססת שמי שאשם בהן הוא כחלון.

היה לו יותר מזל משכל, המון הזרקות של מלא כסף, כל שנה משהו אחר [כמו מכירת מובלאיי לדוגמה]

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

היה לו יותר מזל משכל, המון הזרקות של מלא כסף, כל שנה משהו אחר [כמו מכירת מובלאיי לדוגמה]

זה לא רלוונטי, הכסף הזה נכנס בספטמבר 2017. הגרעון דה פקטו היה נמוך יחסית עד ספטמבר 2018, אז הוא התחיל לעלות.

כל המידע הזה זמין באינטרנט, אפשר לראות שהוצאות הממשלה התחילו לגדול רק לקראת סוף 2018. בגרף התחתון ניתן ממש לראות את הנפילה (כלומר זינוק בגרעון) בדצמבר 2018.

https://mof.gov.il/AG/BudgetExecution/BudgetExecutionReports/Pages/CurrentBudgetExecutionReports.aspx

פה אפשר לראות את הסיכום של 2018:

https://mof.gov.il/AG/BudgetExecution/BudgetExecutionReports/PreviousBudgetExecutionReports/Pages/BEGovReports_12_2018.aspx

בשורה התחתונה כל משרדי הממשלה הוציאו יותר כסף מהמתוכנן, מי יותר ומי פחות. לומר שכחלון אשם בגרעון זה כמו לומר שהרמטכ"ל היה אשם במחדלי מלחמת יום כיפור (שזו גם הגזמה כי לרמטכ"ל יש הרבה יותר כח אופרטיבי משר האוצר).

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

זה לא רלוונטי, הכסף הזה נכנס בספטמבר 2017. הגרעון דה פקטו היה נמוך יחסית עד ספטמבר 2018, אז הוא התחיל לעלות.

כל המידע הזה זמין באינטרנט, אפשר לראות שהוצאות הממשלה התחילו לגדול רק לקראת סוף 2018. בגרף התחתון ניתן ממש לראות את הנפילה (כלומר זינוק בגרעון) בדצמבר 2018.

https://mof.gov.il/AG/BudgetExecution/BudgetExecutionReports/Pages/CurrentBudgetExecutionReports.aspx

פה אפשר לראות את הסיכום של 2018:

https://mof.gov.il/AG/BudgetExecution/BudgetExecutionReports/PreviousBudgetExecutionReports/Pages/BEGovReports_12_2018.aspx

בשורה התחתונה כל משרדי הממשלה הוציאו יותר כסף מהמתוכנן, מי יותר ומי פחות. לומר שכחלון אשם בגרעון זה כמו לומר שהרמטכ"ל היה אשם במחדלי מלחמת יום כיפור (שזו גם הגזמה כי לרמטכ"ל יש הרבה יותר כח אופרטיבי משר האוצר).

זה מה שנקרא זיכרון סופר קצר... במשרד האוצר, בחסות המנכ"ל שליחו של כחלון, שיחקו עם המספרים כי הגירעון מחושב על בסיס תזרימי ולא כלכלי, וכך כדי להציג גירעון נמוך ביקשו מעסקים להקדים תשלומי מס, וכנראה גם דחו הוצאות תזרימיות על ידי עיכוב תשלום לספקים. בסופו של דבר יש גבול לכמה אפשר להרחיק את התזרים מהכלכלה ואז אתה מקבל קפיצה בחודש אחד שנובעת מסגירת חלק מהפער. אגב, אחד מדוחות מבקר המדינה שהמבקר החדש דחה את פירסומו היה אמור להיות בדיוק על זה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לא הבנתי מה אתה מנסה להגיד. נגיד שהם ניסו לשחק עם המספרים בסוף השנה כדי לנסות לעמוד ביעד הגרעון, ולא הצליחו.

מה זה קשור לשאלה אם כחלון אחראי על עצם הווצרות הגרעון מלכתחילה?

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שאלה לחברים

אני רווק מתחת לגיל 35

לפי תוכנית משתכן צעיר אני זכאי לקנות דירות שאנשים זכו בהן ולא רצו אותן.

איך אני מקבל זכאת לזה ?

האם התהליך כל כך מסובך ועורך שעות ארוכות?

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תוכן חדש...