Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

שאלת כדאיות קופת גמל להשקעה עבור הילדים

phpclub

פוסטים מומלצים

היי,

לאחרונה התחלתי ללמוד את תחום ההשקעות, קודם כל בדגש על תכנון העתיד הכלכלי של הילדים שלי.

באחד השרשורים הקודמים, מישהו (נדמה לי נהג לילה או נמסיס) כתב כאן רעיון מעניין אמנם על עצמו אך חשבתי לבחון אותו עבור הילדים.

להשתמש בקופת גמל להשקעה כאפיק השקעה לטווח ארוך (לגיל 60 שלהם) על מנת שיקבלו הם את הפטור ממס.

בהינתן הנתונים הבאים :

בטווח של בערך 56 שנים קדימה (עבור הקטן),

הפקדה חודשית של כ 40$

הנחת תשואה 10% (תשואה ממוצעת של S&P)

תייצר הון של מיליון דולר בגיל 60, אשר יוכל לקחת את זה ולמשוך את זה כקצבתי.

בחישוב של הסכום שיהיה עם אותם נתונים בהפחתת דמי ניהול של 0.7% (מה שיש לי כרגע), הסכום יהיה 755,000$,

כלומר תשלום של של 287,000$ עבור דמי הניהול לאורך השנים.

אם משקיעים את זה ישירות בשוק ההון ומשלמים 25% מס רווחי הון, התשלום יהיה 260,000$

כלומר, בערך אחרי 54-55 שנים, היתרון של הפטור ממס מתמסמס ודמי הניהול משתווים ומתחילים לעלות על הפטור המס.

כל זה בהינתן נתונים עכשווים, מי יודע כמה יהיה מס רווחי הון בעתיד ואם יחליטו להעלות את דמי הניהול לתוכנית או בכלל לבטל את הטבת המס להפקדות חדשות בעוד כמה עשורים (כמו שעשו עם קופות גמל תמר הישנות).

דעתכם ?

עריכה אחרונה על ידי phpclub
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תגובות 60
  • פורסם
  • תגובה אחרונה

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

לטווח כל כך ארוך יהיה כנראה משתלם להשקיע ישירות אצל ברוקר אם אתה בנוי להתעסקות החודשית בעניין. מס רווח ההון הוא גם ריאלי, ולכן נקודת האיזון מוקדמת הרבה יותר.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

השאלה תיאורטית או מעשית? כי אם מעשית הכוונה שלך היא לתת להם נקודת אחיזה ללימודים או פתיחת עסק או משהו דומה, כלומר טווח 20-30 שנה.

חוץ מזה, אתה רוצה שהקופה תהיה על שמך, כדי שלא יהיה מצב שהילד יפתח אותה בגיל 18 ויזרוק את הכסף על משהו שאינו השקעה בעתידו.

• אהבתי 1
לפני 5 שעות, David32 כתב:

מה שאתה לא מבין זה שאתה מבזבז את הזמן שלך, את תעבורת האינטרנט שלך ואת אורך החיים של סוויצים במקלדת שלך.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מעשית בדיוק למטרה שרשמתי,יודע שהם יוכלו לגעת אבל מקווה שיקשיבו לא לגעת ואם יצטרכו אהיה הגב הכלכלי שלהם למקרה צרה כמו שאבא שלי היה ועדיין עבורי. 

זה בנוסף לחסכון על שמי עם סכום אחר להתחלת החיים. 

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

כל קרן שאתה פותח לילדים תפתח על שמך שהם היורשים למקרה אסון. למה לך להכניס ראש בריא למיטה חולה ובגיל 17 לריב איתם שלא יקנו אוטו חדש בכסף הזה?

כמו שאמרת, אנחנו הגב שלהם ולכן כנחנו מנהלים גם את הסיכונים וגם את הסיכויים. אל תשכח שעל שמך הקרן תגיע לפטור ממס יותר מהר ואז הכסף נזיל ללא מס במקרה שזקוקים לו מיידית.

• אהבתי 1
  • רעיון טוב! 2

תודה הגברת שרה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

נתת רעיון, אם כי הכסף יהיה פטור ממס רק אם נמשך כקצבה. 

אם נוציא את על שם מי זה מהמשוואה, באיזה פתרון הייתם בוחרים? 

נשמע לי בעייתי קצבתי על השם שלי, או אולי לקחת את הקצבה החודשית הפטורה ממס ואז להשקיע בשוק ההון? 

חשבתי גם שבשוק ההון תאורטית אפשר לפדות קצבה חודשית ואז הקרן נשארת וממשיכה לצבור רווחים (תיאורטית אפשר לחיות רק על הרווח).

בקופת גמל יהיה צריך להעביר את הכסף לפנסיה כדי למשוך קצבה (כך היום לפי אתר כל זכות)

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 15 דקות, phpclub כתב:

חשבתי גם שבשוק ההון תאורטית אפשר לפדות קצבה חודשית ואז הקרן נשארת וממשיכה לצבור רווחים (תיאורטית אפשר לחיות רק על הרווח).

יש איזה כלל אצבע תיאורטי, שבמשיכה של 4% בשנה אפשר לחיות על הריבית.

בשביל ש4% יכלכלו אותך במשך שנה אתה צריך הון לא קטן.

לפני 4 דקות, avargel כתב:

לדעתי קופגל"ה זה מכשיר שהוא אוברייטד, אבל דעתי לא פופולרית

היתרון הגדול הוא שזה מכשיר פשוט להתעסקות ומאפשר הפקדות חודשיות בהוראת קבע.

למי שפוחד להתעסק עם חשבון מסחר והאופציות שלו הן להשקיע בקופ״ג או לא להשקיע בכלל, אז קופה״ג עדיפה על כלום.

״צדקתי בעבר, עדיין אני צודק, תמיד אני צודק.״

מ.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 44 דקות, phpclub כתב:

נתת רעיון, אם כי הכסף יהיה פטור ממס רק אם נמשך כקצבה. 

אם נוציא את על שם מי זה מהמשוואה, באיזה פתרון הייתם בוחרים? 

נשמע לי בעייתי קצבתי על השם שלי, או אולי לקחת את הקצבה החודשית הפטורה ממס ואז להשקיע בשוק ההון? 

בקופת גמל יהיה צריך להעביר את הכסף לפנסיה כדי למשוך קצבה (כך היום לפי אתר כל זכות)

הרעיון המקורי שלי היה למשוך את הקופגלה כקצבה ולייעד להם את החלק הרלוונטי מקרן השתלמות. 

אם אתה רוצה למשוך קצבה מתיק מסחר עצמאי, יש כמה אפשרויות. אחת, אתה יכול למשוך את הכספים, להעביר לקופה ולבקש לקבל סכום חודשי.

אפשרות שניה, לקנות מניות דיווידנד או אגחים. 

אפשרות שלישית, למשוך 3% כל שנה מהסכום בתיק בהתאם למחקר טריניטי. 

עריכה אחרונה על ידי Nemesis
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 11 שעות, avargel כתב:

ולאחרונה גיליתי שלוקחים 30 אחוז מס אם מושכים את כל הכסף :(

לפני 11 שעות, Night Driver כתב:

כל קרן שאתה פותח לילדים תפתח על שמך שהם היורשים למקרה אסון. למה לך להכניס ראש בריא למיטה חולה ובגיל 17 לריב איתם שלא יקנו אוטו חדש בכסף הזה?

חינוך להשקעה?

אין פה שמש העמים (טוב יש אבל נראה לי שאתה מבין את הכוונה) ואין איזה פטרון ששולט באספסוף וגם אין פה אמא מדינה ואבא סובייט ששולטים מה יהיה עם הכסף שלך..

יש ספרים לילדים בנושאי השקעות, יש יותר ספרים באנגלית אבל התחום ההשקעות הישראלי מתחיל גם לשווק/לפרסם ספרים בעברית לילדים.

Ready To Rock
Ready To Rumble

"Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times." G. Michael Hopf

Daihatsu Sirion 2007 1.3 automatic
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 6 דקות, DareDevil כתב:

ולאחרונה גיליתי שלוקחים 30 אחוז מס אם מושכים את כל הכסף :(

זה 25% כמו כל מס רווחי הון סטנדרטי

הפטור ממס הוא רק במשיכה כקצבה לאחר גיל 60 (תנאים מצטברים)

ציטוט

יבגניפ כתב:

אוף. למה אני מגיב פה? 

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 16 שעות, avargel כתב:

אשמח לדעתך המורחבת, ככל שאני משחק עם הנתונים יותר, אני מבין שאתה צודק.

לפני 16 שעות, פינדר כתב:

יש איזה כלל אצבע תיאורטי, שבמשיכה של 4% בשנה אפשר לחיות על הריבית.

בשביל ש4% יכלכלו אותך במשך שנה אתה צריך הון לא קטן.

קראתי, תודה.

כעיקרון הסכום לא יהיה מספיק גדול בשביל שיהיה אפשר לחיות מ 3/4%

אבל, אני יוצא מנק' הנחה ש :

א. הילדים שלי יעשו לילדים שלהם תוכנית דומה (או שאני אעשה להם), כך שתיאורטית אין בעיה שהכסף של החסכון הזה ישרף לאורך זמן.

ב. בגיל 60 שלהם, כנראה שאני כבר לא אהיה בחיים ואז תהיה להם ירושה שתאפשר להם "להתפנק" ולהשאיר את החסכון עוד כמה שנים.

ג. בגיל 70 שלהם הסכום כבר יהיה מספיק גבוה, כך שיהיה אפשר לחיות 3/4%, ואפילו להתחיל לאכול ממנו.

לפני 16 שעות, פינדר כתב:

היתרון הגדול הוא שזה מכשיר פשוט להתעסקות ומאפשר הפקדות חודשיות בהוראת קבע.

למי שפוחד להתעסק עם חשבון מסחר והאופציות שלו הן להשקיע בקופ״ג או לא להשקיע בכלל, אז קופה״ג עדיפה על כלום.

צודק, וזה מה שעשיתי עד כה, אבל לאחרונה התחלתי לחקור ולהכנס לנושא הזה, ועכשיו אין לי בעיה לעשות את זה ישירות.

לפני 16 שעות, Nemesis כתב:

הרעיון המקורי שלי היה למשוך את הקופגלה כקצבה ולייעד להם את החלק הרלוונטי מקרן השתלמות. 

אתה מדבר בעצם על כסף להתחלת החיים ועוד לא הגעתי לחישובים האלו, אבחן את זה בהמשך.

אם אתה רוצה למשוך קצבה מתיק מסחר עצמאי, יש כמה אפשרויות. אחת, אתה יכול למשוך את הכספים, להעביר לקופה ולבקש לקבל סכום חודשי.

ואז אני גורר ארוע מס על כל הסכום.

אפשרות שניה, לקנות מניות דיווידנד או אגחים. 

למכור ולקנות או לקנות מראש ?

אשמח להרחבה, היעד כרגע הוא 70/80% SPY והשאר נסדק.

אפשרות שלישית, למשוך 3% כל שנה מהסכום בתיק בהתאם למחקר טריניטי. 

נשמע לי טוב יותר, אפילו ע"פ הצורך ולאו דווקא 3%, מה שיגרור ארוע מס רק עבור המניות שנמכרות באותה פעימה, ויאפשר לשאר הכסף להמשיך ולצבור תשואה.

אז לסיכום :

1. עברתי על כל הנתונים, ונראה שנק' האיזון בין קופת גמל להשקעה לבין מס רווחי הון ריאלי (בהנחת אינפלציה ממוצעת 3%) היא כ 45/46 שנים.

2. הפטור ממס יינתן רק כאשר יימשך כקצבה, הקופת גמל להשקעה עצמה לא ניתנת למשיכה כקצבה ולכן צריך לנייד אותה לקופה כלשהיא משלמת קצבה (לדג' פנסיה), ואז הקצבה תשולם ע"פ התקנון של אותה קופה.

3. לעשות את זה על שמי לא עושה שכל, כי כדי לא לשלם מס אצטרך לקבל את הכסף כקצבה, להעביר לכל אחד מהילדים בכל חודש נשמע לי כאב ראש לא קטן ולא ריאלי. מה גם שאם אמשוך את זה, אני בעצם מפסיק את החסכון כעבור 30? שנה, וכל החוכמה זה להשאיר להרבה יותר כדי לקבל מנוף רציני של ריבית-דריבית.

4. לעשות את זה על שמם גם לא עושה שכל, כי לאחר 45 שנים, בעקבות תשלום דמי ניהול, הסכום המצטבר קטן יותר מאשר לשלם מס רווחי הון. זה בהנחה ומס רווחי הון ישאר בעינו גם בעוד 50+ שנים. אין לדעת כמובן אז עובדים עם מה שיש.

5. היום יש קופת גמל להשקעה, בטווח זמן של 50+ שנים, כנראה שישנו את התוכניות והתנאים שלהם עוד כמה פעמים.

6. נראה שהפתרון הכי טוב זה לקנות ישירות מניות דרך ברוקר ולתת להם להתבשל, כך שארוע מס יהיה רק במכירה בסוף, וזה ייאפשר לכסף בנתיים לצבור תשואה.

7. לא נלקחו בחשבון עמלות המרה, רכישה/מכירה של ניירות הערך, הולך להשתמש בברוקר זול כך שלצורך החישוב זה אמור להיות בטל ב 60.

שאלה שאין לי עליה תשובה (לא משנה את התוצאה, סתם מסקרנות), האם כאשר התחלתי לקבל קצבה, הכסף הנותר בקופה ממשיך לצבור לי תשואה ולגדול ע"פ מסלול לבחירתי, או שמא ברגע שהקופה התחילה לשלם קצבה, הסכום הוא קבוע ע"פ מקדם שנקבע בתקנון באותו הזמן ?

עריכה אחרונה על ידי phpclub
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

1. אפילו ב- 2.5% אינפלציה ממוצעת באקסל שלי יוצא עדיף תיק אישי אצל ברוקר על פני קופגהלה ב- 0.4% דמי ניהול. אני מקזז דמי ניהול השקעות עם עמלות רכישה בתיק אישי אצל ברוקר, למרות שכנראה דמי ניהול השקעות יהיו יותר גבוהים.
2. נכון.
3. תלוי למה אתה מייעד את הכספים. אני לא מייעד אותם לקצבה חודשית לילדים. מייעד למקדמה לרכישת דירה למשל. ברגע שאני מחליט שהגיע הזמן, נותן את הנתח הרלוונטי מתוך קרן ההשתלמות. אם אתה רוצה לייצר להם פנסיה זה משהו אחר. ועדיין לא הייתי בונה על זה שלא יפוצצו את הכסף בגיל 21 על סיאט איביזה.

כאשר אתה מעביר את הכסף לקופה משלמת קצבה, הכסף משולם עפ מקדם שנקבע וזהו. הוא לא נשאר. היום המקדם הוא כ- 200 נניח, שזה 6% בשנה. זה רחוק מה- 3% שמדברים עליהם לצורך שמירת ההשקעה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הייתי בהתלבטות זהה ובחרתי במסחר עצמאי דרך ברוקר. כמה נקודות:

1. מבחינת עמלות, יתרון מובהק וגדול למסחר עצמאי בטח אם אתה מייעד תיק לעשרות שנים קדימה. ההבדלים יכולים להיות גם בסדרי גודל של עשרות ומאות אלפי שקלים באופן מצטבר. בקופות גמל מעבר לדמי הניהול הרגילים (כל ה0.6, 0.7 וכו) יש הוצאות נוספות אם אני זוכר נכון, ובחירה של ניירות ערך נכונים במסחר עצמאי יכולה להיות זולה מאוד. 

2. לא צריך עמלות המרה. כל הניירות שציינת נסחרים גם בישראל בשקלים (לדוגמא נייר sp500 של בלאקרוק בסימול 1159250 או מדד עולמי 1159235) בהנחה ובחרת בברוקר ישראלי. אתה מפקיד לחשבון שקלים וקונה בשקלים. תלמד את ההבדל בין סוגי הקרנות והניירות, אם אתה לא אזרח אמריקאי חבל לקנות spy ועדיף להתמקד בקרנות איריות (כמו 1159250).

3. חסרון של מסחר עצמאי - לא ניתן למנף את הכסף (לקחת הלוואה כנגדו ולשעבד אותו), בקופת גמל אפשר.

4. עוד חסרון של מסחר עצמאי - לא ניתן לעבור בין רמות סיכון בלי לייצר אירוע מס. בקופת גמל אתה יכול לעבור בין מסלולים מנייתיים, סולידיים, מחקי מדד, מסוכנים יותר או פחות כמה שבא לך וזה בחינם. במסחר עצמאי אתה קונה נייר ערך והוא שלך עד שאתה מוכר אותו ומייצר אירוע מס. קח את זה בחשבון.

5. דובר כבר אבל הפטור ממס רלוונטי רק במשיכה כקצבה וזה לא סוג החסכון שאני צריך. מעוניין בסכומים גדולים בשביל חתונה, דירה וכו. חסכון קצבתי פחות רלוונטי לדעתי כשמדובר בחסכון לילדים.

על אף החסרונות האלה בחרתי במסחר עצמאי כי יש מכשירים אחרים שאפשר למנף (השתלמות, פנסייה) ושינוי רמת סיכון לא סביר שיקרה למעט בשנים שלפני המשיכה שקשה לדעת בדיוק מתי הן יהיו אפשר לחוות שנת נפילה גם בקופת גמל. ההתעסקות הידנית ממש לא נוראה כי יש גם אפליקציה שאפשר לקנות דרכה בכמה קליקים. 

עריכה אחרונה על ידי Amired
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מצטרף לדיון עם שאלה נוספת. נניח והחלטתי לנהל עצמאית השקעה לילדים אצל ברוקר ישראלי. יש שיטה לפיצול השקעות דומות עבור ילדים שונים, בהנחה ואני לא רוצה להחזיק חשבון השקעות נפרד עבור כל ילד? הכוונה היא שלכל ילד יהיה נייר או תיק משלו, אך הם יהיו זהים מבחינת ההרכב שלהם.

בבירור מול אקסלנס, אצלם אני מנהל את תיק ההשקעות שלי, אין אפשרות לפתוח חשבון נוסף על שמי ולא להחזיק כפל של אותו הנייר.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תוכן חדש...