Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

שוק הנדל"ן מתחיל להתקרר בדרך למטה?

iceco

פוסטים מומלצים

לפני 6 דקות, MiniMiz3r כתב:

אבל אם בקצרין היו בתי קפה וקולנוע ופאבים ובית חולים וחברות הייטק ותחבורה ציבורית מעולה - כנראה שהמעבר מפתח תקווה לקצרין לא היה נתפס כירידה משמעותית ברמת החיים. לכן אני חושב שהמדינה צריכה גם להשקיע במרכז אבל גם במקביל לפתח אלטרנטיבות למרכז. אם 20% מהאנשים שרוצים לקנות דירה במרכז יוכלו למצוא מענה בבאר שבע או קרית ים או עפולה או צור יצחק, המחירים במרכז יירדו, זה פשוט בלתי נמנע.

חד משמעית. לגמרי הפתרון זה לא בהכרח לדחוס את כולם רק סביב תל אביב. אני פשוט חושב (גם כי אני קצת קורא על זה יותר בשנים האחרונות וזה נושא שמעניין אותי ברמה חובבנית) שהמדינה לא יודעת לתכנן אלטרנטיבה כזו, שתצליח כמו שמצליחה ת"א לשלב ולתת את כל האפשרויות האלו. וההוכחה לזה היא שגם ערים מבוססות יחסית באזור המרכז עדיין מתוכננות ונבנות אך ורק כפרברי שינה. זו, אגב, גם לא בעיה ישראלית. זו מגמה עולמית לחלוטין. 

תודה יבגני. הרסת לי את באטמן לתמיד.
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• חברי המעגל הראשון
לפני 13 שעות, MiniMiz3r כתב:

אז אתה טוען שאין אף מהנדס בניין/עורך דין/רופא/שף/אדריכל/רואה חשבון/כל מקצוע שלא הייטק שגר בנתיבות?

לא, אני טוען שמי שבחר במקצוע כזה ורוצה לגור בנתיבות/ יקנעם/עפולה וכו', מתפשר על שכר נמוך יותר ועל חוסר מבחר במקומות עבודה. זאת עובדה. זה שבתחום שלך משלמים אותו הדבר ואפשר לעבוד מהבית זה לא אומר כלום.
בתחום שלי, מי שעובד בפריפריה מרוויח משמעותית פחות ויש לו פחות אפשרויות תעסוקה. פתח כל לוח מודעות דרושים ותראה כמה משרות יש בעפולה וכמה משרות יש בת"א.

יש אנשים שמעדיפים לשלם 2 מיליון שקל על דירה בראש העין ולנסוע שעה לכל כיוון לרמת החייל או לקרית אריה, ויש אנשים שמעדיפים לשלם 2 מיליון שקל על בית פרטי בנתיבות ולהיות עצמאיים או לעבוד חלק מהזמן מהבית או כל סידור אחר שעובד להם.

מסתבר שב2021 נתיבות זה לא מספיק חור כדי לקנות בית פרטי ב2 מיל. חוץ מזה, חסרים אילוצים? לא כל אחד יכול לגור או רוצה לגור בגוש דן. גם לא כל אחד יכול לעבוד מהבית ולא כל אחד יכול להיות עצמאי. לא כל אחד יכול להעתיק את המשפחה שלו לעיר שיותר יקר לחיות בה כדי לפתח את הקריירה.

רמת גן - 89%

זכרון יעקב - 89%

יקנעם - 87%

ראשל"צ - 83%

נתיבות - 76%

טירת הכרמל - 75%

תל אביב - 74%

עפולה - 72%

טבריה - 72%

פתח תקווה - 71%

הטענה היא לא שבפריפריה אין בתי ספר טובים אלא שבגוש דן אחוז הזכאים לבגרות גדול משמעותית מהממוצע הארצי. אם עושים ממוצע בטבעת הפנימית של גוש דן (בלי בני ברק) רואים שהממוצע שם הוא 81 ומשהו שזה הרבה מעל הממוצע הארצי- 69 ואם אתה מוסיף לזה את שאר הישובים המבוקשים בטבעת האמצעית כמו כפר סבא, אור יהודה, הוד השרון וכו' זה אפילו יעלה. 
אתה מביא פה את זכרון יעקב לדוגמא, בדקת לאחרונה כמה עולה שם דירה נורמלית למשפחה?

כן, אם המדינה לא תשכיל לבנות בכל מקום בארץ, הבעיה של המרכז בסופו של דבר תגיע גם ליקנעם ולקרית שמונה. אבל אנחנו מדברים על מה שקורה ב-2021 במציאות, לא על מצב היפותטי שאולי יקרה ב-2041. ובמציאות של 2021, הפתרון המיידי למי שרוצה לקנות דירה הוא פשוט להתרחק מהמרכז פחות או יותר לכל מקום אחר בארץ.

אי אפשר ולא צריך לבנות בכל הארץ, זה לא מה שעונה על הביקוש.
איך מעבירים את מוקדי הביקוש מגוש דן לפריפריה? למה דווקא ת"א הפכה למרכז הכלכלי של ישראל? למה לא חיפה? למה לא אשדוד? אלה תהליכים שלוקחים המון זמן. תילי הבטון שמרימים פה על כל גבעה פנויה, שמנותקים מכל דבר ומעודדים אנשים לנסוע באוטו לכל מקום, הם בטוח לא אלטרנטיבה לת"א. הם רק מעצימים את הבעיה הזו ומרחיקים את היום שיהיו פה מוקדי תעסוקה משמעותיים באותו סדר גודל.

לפני 14 שעות, MiniMiz3r כתב:

סניף הבנק שלי נמצא במרחק של 150 מטר מהמשרד שאני עובד בו בחיפה, אז לא, אני לא צריך להניע את הרכב בשביל להגיע אליו. לכל שאר הדברים, בינתיים כן, אבל:

א) זה לא מפריע לי

ב) בתוך שנה יושלם מרכז מסחרי שיהיה במרחק של 100 מ' מהבית שלי. אני מניח שיהיו בו גם בית קפה, למרות שאני לא צרכן של בתי קפה באופן כללי.

ג) הייתי צריך לעשות את זה גם אם הייתי גר ברוב המקומות ב"מרכז" הקסום.

אחרי שיקימו לך ביקנעם עוד כמה שכונות לווין חדשות (ונחש מה - כבר עושים את זה) יתחיל להיות אכפת לך כי  רוב הזמן שתבלה ברכב יהיה בפקק. אפקט דומה יתקבל מהמרכז המסחרי שתקבלו בעוד שנה, ואם אתה חושב שזה מה שקורה במרכז הקסום, אתה ממש טועה. 

לפני 14 שעות, MiniMiz3r כתב:

אם הם כל כך אוהבים לגור במרכז, שיגורו במרכז. הבעיה שיש עוד מאות אלפי אנשים כמוהם שמאוד אוהבים לגור במרכז מה שיוצר תחרות על המגורים במרכז. מי שלא מסוגל לשלם את המחיר של הדבר הזה שהוא כל כך אוהב, ובכן צר לי, אבל הוא לא יוכל לקבל אותו.

שוב, הטענה היא לא שלכולם צריכה להיות אפשרות זולה לגור בלב ת"א, להזמין המבורגר טבעוני בוולט ולהגיע לעבודה בבאבל דן, אלא שהאפשרויות שהמרכז מציע (בעבודה, בחינוך, בבריאות, באיכות חיים) נשארות רק במרכז וכל שנה יותר ויותר אנשים רק מתרחקים מהאפשרויות האלה בגלל ההתנהלות של המדינה. בכל שוק נורמלי, כשיש ביקוש למשהו אז המחיר שלו עולה ומקביל יש נסיון לענות על הביקוש. כאן לא.

• רעיון טוב! 1

אומרים שהעתיד הוא אנרגיה סולארית, אז עברתי לסולר.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 21 שעות, MiniMiz3r כתב:

אני חושב שפה עיקר הבעיה. הפריפריה נתפסת, בצדק או שלא בצדק (בוא נניח שבצדק) כירידה חדה באיכות החיים והשירותים שמקבלים מהמדינה.

בצדק, לגמרי בצדק, וזה בא מהמשפחה שגרה בפריפריה והיו מתים לעבור ל"מרכז".

אבל אם בקצרין היו בתי קפה וקולנוע ופאבים ובית חולים וחברות הייטק ותחבורה ציבורית מעולה - כנראה שהמעבר מפתח תקווה לקצרין לא היה נתפס כירידה משמעותית ברמת החיים. לכן אני חושב שהמדינה צריכה גם להשקיע במרכז אבל גם במקביל לפתח אלטרנטיבות למרכז. אם 20% מהאנשים שרוצים לקנות דירה במרכז יוכלו למצוא מענה בבאר שבע או קרית ים או עפולה או צור יצחק, המחירים במרכז יירדו, זה פשוט בלתי נמנע.

אז אתה מציע שהמדינה תקים בתי קפה וקולנוע ופאבים וחברות הייטק?

לפני 8 שעות, SlowRide כתב:

שוב, הטענה היא לא שלכולם צריכה להיות אפשרות זולה לגור בלב ת"א, להזמין המבורגר טבעוני בוולט ולהגיע לעבודה בבאבל דן, אלא שהאפשרויות שהמרכז מציע (בעבודה, בחינוך, בבריאות, באיכות חיים) נשארות רק במרכז וכל שנה יותר ויותר אנשים רק מתרחקים מהאפשרויות האלה בגלל ההתנהלות של המדינה. בכל שוק נורמלי, כשיש ביקוש למשהו אז המחיר שלו עולה ומקביל יש נסיון לענות על הביקוש. כאן לא.

ובנוסף טענה שאם עשירון 10 לא יכול לקנות בגוש דן - אז מי כן?

בגלל שאנחנו בפורום רכב, תחשבו על מצב שבו היינו משלמים מסים על רכב חדש - לפי שנת הלידה שלנו.

נולדת בשנת 90? 200% שנת 85? 100% שנת 80? 50% שנת 75? 25% וכו' וכו'.

ואז בא אחד ואומר לך - מה הבעיה? אז תקנה אלטו (במחיר שבו הוא קנה מאזדה 3, ובמחיר שמי שהקדים אותו ב-5 שנים קונה מרצדס C)

עריכה אחרונה על ידי m3x7r3m3

ליאור

מאזדה 3 2.0 "ספיריט" 2020

בתאריך 12.5.2021 בשעה 13:54, יבגניפ כתב:

באמת. אני אוהב אותך כמו שאתה.

יבגני כבר לא אוהב אותי 😭

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אם 20% מהאנשים שרוצים לקנות דירה במרכז יוכלו למצוא מענה בבאר שבע או קרית ים או עפולה או צור יצחק, המחירים במרכז יירדו, זה פשוט בלתי נמנע.

בתור עפולאי לשעבר אני יכול לספר לך שנבנה מרכז הייטק,

יש פאבים,

יש בתי קפה ומסעדות (לטעמי יותר טובות מאלה במרכז),

בשנת 2016 נפתחה תחנת רכבת חדשה,

יש בית חולים,

ועכשיו אושרה תכנית לבניית סינמה סיטי בעיר.

מחירי הנדל"ן לא גבוהים בגלל הפריפריה, נקודה.

ליעד

2007 TOYOTA Corolla 1.6L Runx

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• חברי המעגל הראשון

מה הכוונה במשפט האחרון?

עפולה זולה כי למרות שיש בה מרכז הייטק, מסעדות, בית חולים ופאבים, עדיין אין בה מספיק אפשרויות תעסוקה לכל מי שגר שם ואנשים עוזבים למרכז בגלל זה.

בתור תושב הקריות לשעבר, יש שם תחנות רכבת הרבה יותר מרכזיות ופעילות מאשר בעפולה, יש שם מסעדות ופאבים, יש ים, מפעלים, משרדים, מרפאות, הכל. אבל זה כנראה לא מספק את הדרישות של כולם אחרת אנשים לא היו עוברים למרכז.

ככה זה, כמו בכל מקום פריפריאלי אחר.

למדינה אין שום כוונה שהפריפריה תפסיק להיות פריפריה וזה למה דירה מצ'וקמקת במקום אפור כמו פ"ת עולה 2 מיל' וצפונה.

והמחירים רק עולים, גם בקריות ובעפולה. 

בעוד 10 שנים אנשים יבכו שהם לא יכולים לקנות דירה בעפולה אז תגידו להם שהם בכיינים ושיש בתים זולים ברמת טראמפ?

עריכה אחרונה על ידי SlowRide
  • אהבתי 1

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הגישה לדיור בישראל השתנתה,

אנשים לא קונים דירות לגור בהן, יש המון משקיעים ומי שלא משקיע רוצה להיות כזה, רק משיחות עם עמיתי לעבודה (אנשים בתחילת המשכנתא שלהם) שלא מפסיקים לדבר על איך צריך לקנות עוד דירה.

מחירי הדיור לא הולכים לרדת, גם לא בצור יגאל. 

עמית לעבודה מכר את דירתו לא הרחק משם ב 4 ימים.

• אהבתי 1

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

צור יצחק, לא צור יגאל

image.thumb.png.c20cc63fcb5399d4f68c6fa2298c32cd.png

ליאור

יבגני כבר לא אוהב אותי 😭

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

but different 🤣

image.png.abdffd2934a37f162d54cd4d99ac8ed2.png

ליאור

יבגני כבר לא אוהב אותי 😭

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• חברי המעגל הראשון

צור יגאל זו שכונת וילות בכוכב יאיר, כל בית שם עולה בסביבות ה3 מיל'. זה דווקא מקום מאד פסטורלי ונעים, והאיכות חיים הזו לא זולה.

לעומת זאת, צור יצחק זה סתם מקבץ בניינים של 8-10 קומות. חוץ מקצת נוף מהמרפסת לבניין של השכנים, קרבה לכביש 6 והמואזין מטייבה אין שם כלום.

עריכה אחרונה על ידי SlowRide
  • אהבתי 2

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני שעה, m3x7r3m3 כתב:

ובנוסף טענה שאם עשירון 10 לא יכול לקנות בגוש דן - אז מי כן?

חשבתי על זה קצת ואני חושב שהממד הזה (חלוקה לעשירונים על פי הכנסה חייבת במס) הוא מוטה, אפילו מוטה חזק מאוד.

למשל הוא לא כולל בתוכו כסף בין דורי (עזרה מההורים, כספי "מתנת חתונה", ירושות של דירות וכו'). אזי יכולים להיות לנו 2 זוגות באותו עשירון, שאפילו נולדו באותה שנה, אבל הפער ההתחלתי ביניהם משמעותי מאוד.

לפני 23 שעות, יבגניפ כתב:

חד משמעית. לגמרי הפתרון זה לא בהכרח לדחוס את כולם רק סביב תל אביב. אני פשוט חושב (גם כי אני קצת קורא על זה יותר בשנים האחרונות וזה נושא שמעניין אותי ברמה חובבנית) שהמדינה לא יודעת לתכנן אלטרנטיבה כזו, שתצליח כמו שמצליחה ת"א לשלב ולתת את כל האפשרויות האלו. וההוכחה לזה היא שגם ערים מבוססות יחסית באזור המרכז עדיין מתוכננות ונבנות אך ורק כפרברי שינה. זו, אגב, גם לא בעיה ישראלית. זו מגמה עולמית לחלוטין. 

לא כל עיר יכולה או רוצה להיות מרכז של מטרופולין. אחד ההיתרונות של מגורים קרוב למרכז, זו קרבה למקומות תעסוקה ברוב המקצועות (כן בהייטק ובעוד כמה תחומים אפשר לעבוד מרחוק יותר מאשר בעבר מאז הקורונה, אבל הם לא הרוב), מוסדות השכלה גבוהה וכו'.

ניקח את אשדוד כדוגמא (כי אותה אני מכיר היטב). נסיעה ממנה לאת"א לוקחת בממוצע שעה ורבע עד שעה וחצי דלת לדלת. מדובר בכ-שעתיים וחצי כל יום, זה המון. אנחנו מדברים על מרחק של סה"כ 43 ק"מ. אם התחבורה בין ערי לווין/שינה למרכזי תעסוקה כמו חיפה/ב"ש/תל אביב/ירושלים היתה ברמה מספקת הלחץ על מגורים קרוב למרכז היה יורד משמעותית.

• אהבתי 1
בתאריך 17.8.2022 בשעה 11:01, ישה כתב:

היום מדיין 4 פעמים בערב בפנסיה פעם ב שבוע ונזקק לזוקף נופלים הופ עוד 400 ש"ח להוצאה

לפני 5 שעות, falou כתב:

צריך לזכור שאנשים עם קטן גם משתמשים בו פחות זמן ולא אובססיביים על להחזיק אותו ביד... 

TL;DR- Turing, Lagrange, Dijkstra, Riemann

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 3 דקות, Gosser1860 כתב:

חשבתי על זה קצת ואני חושב שהממד הזה (חלוקה לעשירונים על פי הכנסה חייבת במס) הוא מוטה, אפילו מוטה חזק מאוד.

למשל הוא לא כולל בתוכו כסף בין דורי (עזרה מההורים, כספי "מתנת חתונה", ירושות של דירות וכו'). אזי יכולים להיות לנו 2 זוגות באותו עשירון, שאפילו נולדו באותה שנה, אבל הפער ההתחלתי ביניהם משמעותי מאוד.

ברור שהוא מוטה חזק! זו בדיוק הנקודה שלי!

ובשוק הדיור (בגלל ההון העצמי הנדרש) זה אפילו בולט פי כמה ולכן מוטה פי כמה.

סתם לדוגמה שני זוגות באותו עשירון, שנולדו באותה שנה, ואפילו עם הכנסה חייבת זהה, היכולת של שניהם לקנות נניח מקרר חדש - דיי זהה.

הכסף הבין דורי לא בא לידי ביטוי שם.

• אהבתי 1
  • רעיון טוב! 1

ליאור

יבגני כבר לא אוהב אותי 😭

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• חברי המעגל הראשון
לפני 6 דקות, Gosser1860 כתב:

אם התחבורה בין ערי לווין/שינה למרכזי תעסוקה כמו חיפה/ב"ש/תל אביב/ירושלים היתה ברמה מספקת הלחץ על מגורים קרוב למרכז היה יורד משמעותית

נכון. אבל שדרוג התחבורה לא מצליח לעמוד בקצב הגדילה של האוכלוסיה ובמקביל רק מעמיסים עוד שכונות שינה שנסמכות על המערכת הזאת, מה שעוד יותר מחמיר את המצב.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 7 דקות, m3x7r3m3 כתב:

ברור שהוא מוטה חזק! זו בדיוק הנקודה שלי!

ובשוק הדיור (בגלל ההון העצמי הנדרש) זה אפילו בולט פי כמה ולכן מוטה פי כמה.

ולכן השאלה "איפה אמור לגור זוג בעשירון X?" קצת בעייתית.

לפני 5 דקות, SlowRide כתב:

נכון. אבל שדרוג התחבורה לא מצליח לעמוד בקצב הגדילה של האוכלוסיה ובמקביל רק מעמיסים עוד שכונות שינה שנסמכות על המערכת הזאת, מה שעוד יותר מחמיר את המצב.

אני חושב שמכיוון שבעיית מחירי הדיור שזורה ותלויה בתחבורה הציבורית זו צריכה להיות משימה לאומית להביא אותה לרמה הנדרשת, ולהחזיק אותה שם. כל פתרון שלא יכלול שינוי תפיסה שכזה, לא יחזיק מעמד מספיק זמן.

כמובן שגם פיתוח שכונות השינה צריך להתבצע בחוכמה ולא רק לתקוע עשרות מגדלי מגורים עם נתיב חד סטרי המחבר אותם לאיזה כביש ראשי בעיר.

בתאריך 17.8.2022 בשעה 11:01, ישה כתב:

היום מדיין 4 פעמים בערב בפנסיה פעם ב שבוע ונזקק לזוקף נופלים הופ עוד 400 ש"ח להוצאה

לפני 5 שעות, falou כתב:

צריך לזכור שאנשים עם קטן גם משתמשים בו פחות זמן ולא אובססיביים על להחזיק אותו ביד... 

TL;DR- Turing, Lagrange, Dijkstra, Riemann

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 8 דקות, Gosser1860 כתב:

ולכן השאלה "איפה אמור לגור זוג בעשירון X?" קצת בעייתית.

התכוונתי כמובן לזוג בעשירון X שנולד בין השנים 1985 ל-1990. הרי לאלה שנולדו קודם כבר הסכמנו שהבעיה הייתה קטנה בהרבה.

ליאור

יבגני כבר לא אוהב אותי 😭

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תוכן חדש...