Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

שוק הנדל"ן מתחיל להתקרר בדרך למטה?

iceco

פוסטים מומלצים

לפני שעה, SlowRide כתב:

אפשר להגדיל לגובה את ערי גוש דן עוד הרבה בלי להפוך ל"גיהנום". השטח לא מנוצל בצורה מיטבית בגלל שלא עושים מספיק פינוי בינוי במתחמים. בתכנון נכון, זה לא יהיה גיהנום כי בכל העולם אנשים נוהרים לגור בערים צפופות יותר פי 5 מפתח תקווה וסביבותיה. הביקוש בפ"ת נובעים מהביקוש ברמת גן, שנובע מהביקוש בגבעתיים שנובע מהביקוש בת"א.  אם אתה לא עונה על הביקוש הזה אתה רק מגדיל את הביקוש מסביב, מה שגורם למקומות אפורים כמו פ"ת להפוך לפנינות נדל"ן. אין קשר בין פיתוח אפשרויות תעסוקה מחוץ לגוש דן לביקושים בגוש דן. לפתח אלטרנטיבות לגוש דן זה ממש לא להקים תילי בטון שאין בהם כלום חוץ מדירות 5 חדרים, בית ספר ופארק ציבורי בכל מיני חורים ברחבי הארץ - זה בדיוק מה שמייקר את הדירות פה.

אני מסכים עם זה. אבל בסוף צריך להיות פרקטי ולבחור את מקום המגורים שלך כתלות בכל הפרמטרים. תלונות באינטרנט לא יורידו את מחירי הדיור בפתח תקווה, אז או שאנשים ימשיכו לשלם מחירים מופרכים תמורת הזכות לגור על כביש גהה, או שהם יעשו סוויץ' בראש ופשוט יעברו למקום אחר. אם מספיק אנשים יעשו את הסוויץ' הזה, גם המחירים בפתח תקווה יירדו.

לפני שעה, SlowRide כתב:

הודית בעצמך שהיום הרבה יותר קשה לקנות דירה מאשר לפני 10, אז על מה בכלל הויכוח? שאנשים בכיינים לא רוצים לעבור ליוקנעם ולעבוד שם בהייטק כי השכר דומה לת"א? כי הייטק זה הדבר היחיד בעולם? ומה עם שאר המקצועות? ומגורים קובעים רק לפי מקום עבודה? מה עם קרבה למשפחה? מה עם מוסדות חינוך לילדים? מה עם תחביבים ופנאי? 

כתבתי את זה בהודעה קודמת. משפחה זה הדבר היחיד (לדעתי) שמצדיק השארות במרכז. מכל שאר הבחינות, כל מה שיש בפתח תקווה או בפריז של המזרח התיכון, ראש העין, יש גם בכל מקום אחר בארץ. יש מוסדות חינוך גם בערבה וברמת הגולן ויש תחביבים ופנאי גם בעפולה וגם בקריות. אין שום דבר מיוחד בפתח תקווה חוץ מזה שבקו אווירי היא קרובה יותר לתל אביב מרוב הערים האחרות בישראל.

לפני שעה, SlowRide כתב:

אם אין לחם, תאכלו עוגות.

כל הפואנטה בדיון הזה שהמקומות הזולים הולכים ונעלמים וכל שנה הכסף שלך קונה לך דיור פחות איכותי.
גם אני חשבתי כמוך פעם, אבל בוא, אי אפשר התעלם מהבעיה. קורת גג מעל הראש זה לא שופוני ומותרות. זה שאתה מצאת שלווה במקום יחסית זול שמצריך התנעת הרכב בשביל לזרוק את הזבל זה נחמד מאד, כנראה רוב האוכלוסיה במצב שונה משלך.

הם לא בדיוק נעלמים, הם פשוט מתרחקים מגוש דן, כי הביקוש למגורים בגוש דן עולה על ההיצע. ושוב, זה לא רק "אני", רוב המדינה לא גרה במרכז, כלומר רוב המדינה דווקא במצב דומה מאוד לשלי.

בפעם האחרונה שבדקתי יש בתי ספר וחנויות ואוניברסיטאות ומועדונים גם מחוץ לגוש דן ואני לא מכיר אף אחד שצריך להתניע את הרכב כדי לזרוק את הזבל. ככל שיותר אנשים ירצו לגור בגוש דן, ככה המחירים שם ימשיכו להיות גבוהים ואין שום דבר שהממשלה תוכל לעשות בנידון. אז הגיע הזמן להפנים את זה ולהתרחק מהמרכז, או לשלם את המחיר של לגור שם בלי להתלונן. ורק כדי להקדים תרופה למכה - לא, לאף אחד אין זכות קנויה לגור במקום X.

לפני שעה, יבגניפ כתב:

חברות מתרחבות לצפון מתוך הנחה שיהיה יותר קל לגייס שם. ואכן חלק משלמות בדיוק מה שמשלמים בתל אביב.

אבל כמובן שזה לא כל הסיפור.

אישית אני גם לא הייתי רוצה היום ממש לבחור מקום מגורים באזור שכולו מוטה רכב פרטי. אבל ניחא, כל אחד ומה שטוב לו

הלוואי שזה היה נכון, בפועל יותר קשה לגייס בצפון מאשר במרכז כי יש פחות מועמדים כי הרוב כל כך אוהבים לגור במרכז (ואז להתלונן שיקר שם). וברגע שיש ילדים, אתה בכל מקרה תלוי ברכב פרטי כמעט בכל מקום בארץ ואז שוב אין הבדל בין פתח תקווה לקרית מוצקין.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• חברי המעגל הראשון
לפני שעתיים, MiniMiz3r כתב:

תלונות באינטרנט לא יורידו את מחירי הדיור בפתח תקווה, אז או שאנשים ימשיכו לשלם מחירים מופרכים תמורת הזכות לגור על כביש גהה, או שהם יעשו סוויץ' בראש ופשוט יעברו למקום אחר. אם מספיק אנשים יעשו את הסוויץ' הזה, גם המחירים בפתח תקווה יירדו

עם אין לחם אז תאכלו עוגות 2.

אני מדמיין לעצמי איזה מהנדס בניין/עורך דין/רופא/שף/אדריכל/רואה חשבון/כל מקצוע שלא בהייטק אומר לעצמו וואלה נמאס לי, אני עובר מגוש דן לנתיבות כדי להרוויח 2/3 מהשכר הנוכחי שלי ולפגוע באפשרויות הקידום שלי או להיות 3 שעות בדרכים כל יום בלי לראות את הילדים, שילכו ללמוד בבתי ספר בינוניים מינוס. העיקר שאוכל להתמשכן על דירה בבניין עם עוד 30 משפחות ב1.5 מיל'. ממש החלום הישראלי.

המחירים ירדו כשהמדינה תפסיק לתכנן את שוק הדיור, לא כשאנשים יעשו "סויץ' בראש".

מכל שאר הבחינות, כל מה שיש בפתח תקווה או בפריז של המזרח התיכון, ראש העין, יש גם בכל מקום אחר בארץ. יש מוסדות חינוך גם בערבה וברמת הגולן ויש תחביבים ופנאי גם בעפולה וגם בקריות

אה באמת? תזכיר לי, כמה אחוז זכאים לתעודה בגרות ברמת גן וכמה בעפולה?

אם אתה יורד ברמת השכר אז אין תקציב לתחביבים, ואם לא אז לא נשאר זמן לזה אתה 3 שעות בדרכים כל יום. 

הם לא בדיוק נעלמים, הם פשוט מתרחקים מגוש דן, כי הביקוש למגורים בגוש דן עולה על ההיצע. ושוב, זה לא רק "אני", רוב המדינה לא גרה במרכז, כלומר רוב המדינה דווקא במצב דומה מאוד לשלי

הם נעלמים כי כשדירה בצור יצחק תעלה 2 מיל איפה אנשים כמוך יגורו? בדיר אל אסד? אום אל פחם? כבר דיברנו על זה. היום זה פ"ת, מחר זה צור יצחק, מחרתיים יקנעם ובעוד שבוע הילדים שלך יצטרכו לגור איתך בדירה עם הילדים שלהם או להגר לאנשהו אם נמשיך במגמה הזאת.

כתבת 3 פעמים שרוב המדינה לא גרה במרכז. אני אכתוב לך בפעם השלישית שכמעט חצי מתושבי המדינה גרים בגוש דן. זאת לא בעיה של קומץ מטומטמים והיא משפיעה גם עליך ביקנעם.

ומועדונים גם מחוץ לגוש דן ואני לא מכיר אף אחד שצריך להתניע את הרכב כדי לזרוק את הזבל

כדי לקחת את הילד לקופת חולים או לגן אתה לא צריך להניע את הרכב? בשביל לשבת עם אשתך בקפה קפה במרכז ביג אתה לא צריך לנסוע? בשביל ללכת לקחת חבילה מסניף הדואר אתה יכול ללכת ברגל? ללכת לסניף הבנק שלך? 

י הרוב כל כך אוהבים לגור במרכז (ואז להתלונן שיקר שם). וברגע שיש ילדים, אתה בכל מקרה תלוי ברכב פרטי כמעט בכל מקום בארץ ואז שוב אין הבדל בין פתח תקווה לקרית מוצקין.

חשבת אולי למה הם כל כך אוהבים לגור במרכז? אולי כי יש להם קו תח"צ ישיר לעבודה והם לא צריכים להיות תלויים ברכב בשביל הילדים? אולי בעצם יש הבדל בין פתח תקווה לקרית מוצקין? עזוב את זה שבמקומות הבאמת איכותיים במוצקין דירה איכותית במיקום טוב תעלה כמו הדירה של הבחור מהשרשור שרכש בפתח תקווה.

אני מקווה שהמירמור הזה ישאר באינטרנט ולא יצא החוצה באלימות כשיגיעו מים עד נפש לאנשים.

עריכה אחרונה על ידי SlowRide
  • אהבתי 2
  • רעיון טוב! 1

אומרים שהעתיד הוא אנרגיה סולארית, אז עברתי לסולר.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

MiniMizer אם זוג בלי ילדים שחוסך 13K בחודש והחלום שלו זו דירת 2.5 חדרים ברמת גן  (2.5! זה כוך קטן ומסכן!) מפחד להמשיך לחסוך כי הנדל"ן יברח לו ומשלם בפתח תקווה מחיר הזוי איך אתה לא מבין שיש פה בעיה חמורה.

הם חוסכים לא מרוויחים חוסכים 13K בחודש!
גם בהייטק הרבה אנשים לא חוסכים 13K בחודש.

עריכה אחרונה על ידי farkash7
  • אהבתי 2

HU-Panasonic CQC5401W, Comp- Hertz enenrgy, Sub- IDQ, AMP- Kicker ZX700.5

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 4 שעות, MiniMiz3r כתב:

כל מה שיש בפתח תקווה או בפריז של המזרח התיכון, ראש העין, יש גם בכל מקום אחר בארץ.

זה לא נכון. לא עניין של דעה. פשוט לא נכון. אין לי כח לחפש אבל זמני ההמתנה לmri ב"כל מקום בארץ" הם לא מה שהם במרכז. וזו סתם דוגמא. 

בפעם האחרונה שבדקתי יש בתי ספר וחנויות ואוניברסיטאות ומועדונים גם מחוץ לגוש דן ואני לא מכיר אף אחד שצריך להתניע את הרכב כדי לזרוק את הזבל.

בשביל לזרוק את הזבל לא. בשביל כל דבר אחר כן. אני לא זוכר שיש לי רכב בכלל במשך שבועות.

ככל שיותר אנשים ירצו לגור בגוש דן, ככה המחירים שם ימשיכו להיות גבוהים ואין שום דבר שהממשלה תוכל לעשות בנידון

זה לא נכון. הממשלה יכולה לעשות המון. וזה לא אומר שהמחירים בצפון הישן בתל אביב ירדו ויהפכו למחירים ביקנעם. אבל עדיין.

אז הגיע הזמן להפנים את זה ולהתרחק מהמרכז, או לשלם את המחיר של לגור שם בלי להתלונן.

לא מבין, מצטער. אם מה שיש זה מה שיש ולא יכול להיות אחרת - למה לטרוח להצביע, למשל? 

והפתרון זה לא בהכרח זה שכולם יחיו במרכז. 

וברגע שיש ילדים, אתה בכל מקרה תלוי ברכב פרטי כמעט בכל מקום בארץ ואז שוב אין הבדל בין פתח תקווה לקרית מוצקין.

זה לא נכון.

אני לא גדלתי בפתח תקווה אבל כן במרכז. לא הסיעו אותי לשום מקום אף פעם. 

היו פה כבר עשרות דיונים דומים בהקשר הזה. כל אחד יכול להיות מאושר במקומות שונים ולהסביר למה זה עובד לו. בממוצע, המרכז האורבני היחידי בערך שיש בישראל, סביב תל אביב, לוקח כל דבר אחר שיש כאן בזחילה. ושוב, ברור שפתח תקווה היא לא החלום של אף אחד וגם לא ראש העין. זה לא באמת כזה קרוב לתל אביב, ואם הייתי גר בכל אחת מהן - אני חושב שלא הייתי מדמיין אפילו נסיעה לתל אביב בשביל קפה או פאב. אבל אי אפשר להשוות כפרים פריפריאלים לערים. לא פה. לא בעולם. וזה לא באמת מקרי שרוב אוכלוסיית העולם כבר חיה בערים או קרובה לזה. ויותר מזה: סתכל עוד עשור קדימה. החישוב של "אני לוקח את הרכב ומגיע לכל מקום ב30 דקות" יעלם. תהייה נקודה די ברורה שבה בכל מדינה נורמטיבית יבינו שהנזק מהגישה הזו רב מהתועלת וזה יעלם. ומה אז?

עריכה אחרונה על ידי יבגניפ
  • אהבתי 4
תודה יבגני. הרסת לי את באטמן לתמיד.
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 8 שעות, יבגניפ כתב:

זה לא נכון. לא עניין של דעה. פשוט לא נכון. אין לי כח לחפש אבל זמני ההמתנה לmri ב"כל מקום בארץ" הם לא מה שהם במרכז. וזו סתם דוגמא. 

שבוע. אחד. מנסיון אישי מהשבוע האחרון. 

לשאר אתייחס אחר כך. 

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מינימייזר שירותי הרפואה בצפון לא מוצלחת במיוחד בלשון המעטה... (וזה אומר מי שגדל וגר בצפון עד גיל 29)

את פוריה אני לא מכיר, בית החולים זיו על הפנים, בית החולים בנהריה על הפנים (אולי למעט מחלקת יולדות), את בתי החולים בחיפה כבר לא הייתי מגדיר כבתי חולים פריפריאליים, ועדיין בכל פעם שמישהו שאני מכיר היה צריך טיפול רפואי "משמעותי" זה תמיד היה במרכז למרות שהייתה אופציה לטפל בצפון.

לגבי זמני המתנה לMRI, פט סיטי וכו'...

זמינות התורים בצפון היא מתחת לכל ביקורת, ואם לא שימוש בקומבינות כאלו ואחרות אנשים מחכים המון המון זמן או? מדרימים לכיוון המרכז בעקבות זמינות טובה יותר.

• אהבתי 2
  • רעיון טוב! 1
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

השאלה גם מה אתה עושה עם התוצאות של הMRI..

כמעט כל הרופאים המומחים הטובים נמצאים במרכז.

• אהבתי 2
  • רעיון טוב! 1

״צדקתי בעבר, עדיין אני צודק, תמיד אני צודק.״

מ.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 11 שעות, farkash7 כתב:

MiniMizer אם זוג בלי ילדים שחוסך 13K בחודש והחלום שלו זו דירת 2.5 חדרים ברמת גן  (2.5! זה כוך קטן ומסכן!) מפחד להמשיך לחסוך כי הנדל"ן יברח לו ומשלם בפתח תקווה מחיר הזוי איך אתה לא מבין שיש פה בעיה חמורה.

אין מה להתאמץ, הוא החליט דעה על סמך מה שנראה לו, ובונה את ה"עובדות" לפי מה שמתאים לדעה.

לפני 14 דקות, farkash7 כתב:

אני לא מבין מה הבעיה. פשוט תהיו בריאים.

לפני 10 דקות, פינדר כתב:

ועשירים.

והייטקיסטים, שעובדים ביקנעם בכל מבחר ה-10 חברות בערך שיושבות ביקנעם!

--------------------------------------------------

מעניין מתי המינימייזר יבין שהוא טועה.

ליאור

מאזדה 3 2.0 "ספיריט" 2020

בתאריך 12.5.2021 בשעה 13:54, יבגניפ כתב:

באמת. אני אוהב אותך כמו שאתה.

יבגני כבר לא אוהב אותי 😭

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בקיצור לכו תגורו באילת, או שבעצם לא.

שטח יש שם כמו חול (תרתי משמע), והמחירים עולים ב-8% בשנה... הזיה.
אתם גם יכולים לשכור בישוב חור תחת שנמצא רבע שעה מאילת: "מצאנו את עצמנו בדירת ביניים שכורה ביישוב באר אורה, מרחק של רבע שעה מאילת
מדובר במבנה דו-קומתי, בשטח של 100 מ"ר, שמושכר תמורת 4,700 שקל בחודש. לדברי מרסל לוי, ביישוב מתגוררים לא מעט מהשפים ובעלי החופים באילת. "שוק השכירות באילת מאוד יקר, הסכום שהיינו אמורים לשלם עבור דירת 5 חדרים שכורה היה מאוד קרוב לסכום ששילמנו על קוטג' עם 7 חדרים בעמק חפר, אבל הארנונה יותר נמוכה".

פאקינג אילת וחור תחת ליד אילת!

לכו תבינו איפה צריך לגור במדינה הזו. יש מצב שהאויבים שלנו תמיד צדקו - בים.

עריכה אחרונה על ידי farkash7
  • מבאס 1

HU-Panasonic CQC5401W, Comp- Hertz enenrgy, Sub- IDQ, AMP- Kicker ZX700.5

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• חברי המעגל הראשון

זה ספציפית התנפח למימדים מטורפים בגלל הקורונה, אנשים חייבים חופשה אחרי שנה של סגרים פוחדים לטוס לחו"ל.

ברגע שזה יעבור המחירים שם ירגעו, אני מקווה.

אומרים שהעתיד הוא אנרגיה סולארית, אז עברתי לסולר.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בתאריך 9.8.2021 בשעה 22:51, farkash7 כתב:

אני לא חושב שיכולתי להיות יותר ברור ממה שהייתי. מחירי הנדל"ן - בעיקר באזור המרכז - הם מופרכים. זו חד משמעית בעיה

אני רק מתווכח על הפתרון. כל מי שהגיב פה בשרשור חושב שהמדינה תבוא יום אחד ובמחי הצעת חוק תגרום באיזשהו אופן קסום לבעיה הזאת להפתר. אני פשוט לא רואה את זה קורה. יש הרבה דברים שהמדינה יכולה לעשות, והרבה דברים שהיא לא יכולה לעשות, ובכל מקרה השורה התחתונה היא שיש פער עצום בין הביקוש להיצע באזור המרכז, ומכאן המחירים הגבוהים.

להגדיל את ההיצע זה פלסטר, בדיוק כמו לסלול עוד נתיב בכביש. תבנה עשרה מגדלים של 50 קומות, בעוד שנתיים הם יהיו מלאים עד אפס מקום והמחירים ימשיכו לעלות. למה? מאותה סיבה שהם עלו עד עכשיו, כי כולם רוצים לגור במרכז ואוכלוסיית ישראל הולכת וגדלה, לא קטנה.

לכן הפתרון לדעתי טמון אך ורק בהקטנת הביקוש - ככל שפחות אנשים ירצו לגור במרכז, כך המחירים שם יירדו. זה יכול להיות בזכות קיטון בילודה (אבל אז נראה את התוצאות בעוד דור לפחות), או בזכות מעבר של האוכלוסיה ל"פריפריה" (במרכאות, כי לא כל מקום שבקארספורום חושבים שהוא חור הוא באמת חור). 

נכון, יש דברים שיש במרכז ואין ב"פריפריה". תחבורה טובה יותר, שירותי רפואה זמינים יותר, חינוך טוב יותר וכו'. כל אלו הן כמובן אמירות כלליות שצריך לקחת בערבון מוגבל כי צריך לבחון כל מקרה לגופו, ברור שלא כל מי שגר במרכז לומד בבליך או נוסע בבאבל דן כל יום לעבודה.

כל זה לא אומר שאנשים שחיים בפריפריה נהנים פחות או שאיכות החיים שלהם טובה פחות, זה רק אומר שיש להם סדר עדיפויות אחר.

הנה כתבה מהיום על זוג שכנראה נמצא רחוק מהעשירון העליון שעבר מתל אביב לרמת הגולן:

https://www.ynet.co.il/economy/article/bj00ewkfxk

אני לא ממליץ לאף אחד לעבור לגולן כמובן, אבל עובדה שיש אנשים שעשו את המעבר והוכיחו שזה פיזיבילי והם מרוצים ממנו.

בתאריך 9.8.2021 בשעה 21:10, SlowRide כתב:

עם אין לחם אז תאכלו עוגות 2.

אני מדמיין לעצמי איזה מהנדס בניין/עורך דין/רופא/שף/אדריכל/רואה חשבון/כל מקצוע שלא בהייטק אומר לעצמו וואלה נמאס לי, אני עובר מגוש דן לנתיבות כדי להרוויח 2/3 מהשכר הנוכחי שלי ולפגוע באפשרויות הקידום שלי או להיות 3 שעות בדרכים כל יום בלי לראות את הילדים, שילכו ללמוד בבתי ספר בינוניים מינוס. העיקר שאוכל להתמשכן על דירה בבניין עם עוד 30 משפחות ב1.5 מיל'. ממש החלום הישראלי.

המחירים ירדו כשהמדינה תפסיק לתכנן את שוק הדיור, לא כשאנשים יעשו "סויץ' בראש".

אז אתה טוען שאין אף מהנדס בניין/עורך דין/רופא/שף/אדריכל/רואה חשבון/כל מקצוע שלא הייטק שגר בנתיבות? איזה מן אנשים אלה שגרים בנתיבות, אם הם יכלו לעבור לגוש דן ולהרוויח 30% יותר ולהיות חצי שעה בדרכים?

כמו שציינתי זה סדר עדיפויות. יש אנשים שמעדיפים לשלם 2 מיליון שקל על דירה בראש העין ולנסוע שעה לכל כיוון לרמת החייל או לקרית אריה, ויש אנשים שמעדיפים לשלם 2 מיליון שקל על בית פרטי בנתיבות ולהיות עצמאיים או לעבוד חלק מהזמן מהבית או כל סידור אחר שעובד להם.

אה באמת? תזכיר לי, כמה אחוז זכאים לתעודה בגרות ברמת גן וכמה בעפולה?

אם אתה יורד ברמת השכר אז אין תקציב לתחביבים, ואם לא אז לא נשאר זמן לזה אתה 3 שעות בדרכים כל יום. 

חבל שהלכת לשם.

רמת גן - 89%

זכרון יעקב - 89%

יקנעם - 87%

ראשל"צ - 83%

נתיבות - 76%

טירת הכרמל - 75%

תל אביב - 74%

עפולה - 72%

טבריה - 72%

פתח תקווה - 71%

בתור מישהו שגר בפריפריה, אני יכול להגיד לך שהשכר לא יורד ואני לא נמצא 3 שעות בדרכים (וגם לא מכיר אף אחד שעושה את זה), אז חוץ בדמיון שלך לטענות האלה אין שום אחיזה במציאות.

הם נעלמים כי כשדירה בצור יצחק תעלה 2 מיל איפה אנשים כמוך יגורו? בדיר אל אסד? אום אל פחם? כבר דיברנו על זה. היום זה פ"ת, מחר זה צור יצחק, מחרתיים יקנעם ובעוד שבוע הילדים שלך יצטרכו לגור איתך בדירה עם הילדים שלהם או להגר לאנשהו אם נמשיך במגמה הזאת.

כתבת 3 פעמים שרוב המדינה לא גרה במרכז. אני אכתוב לך בפעם השלישית שכמעט חצי מתושבי המדינה גרים בגוש דן. זאת לא בעיה של קומץ מטומטמים והיא משפיעה גם עליך ביקנעם.

כן, אם המדינה לא תשכיל לבנות בכל מקום בארץ, הבעיה של המרכז בסופו של דבר תגיע גם ליקנעם ולקרית שמונה. אבל אנחנו מדברים על מה שקורה ב-2021 במציאות, לא על מצב היפותטי שאולי יקרה ב-2041. ובמציאות של 2021, הפתרון המיידי למי שרוצה לקנות דירה הוא פשוט להתרחק מהמרכז פחות או יותר לכל מקום אחר בארץ.

כדי לקחת את הילד לקופת חולים או לגן אתה לא צריך להניע את הרכב? בשביל לשבת עם אשתך בקפה קפה במרכז ביג אתה לא צריך לנסוע? בשביל ללכת לקחת חבילה מסניף הדואר אתה יכול ללכת ברגל? ללכת לסניף הבנק שלך? 

סניף הבנק שלי נמצא במרחק של 150 מטר מהמשרד שאני עובד בו בחיפה, אז לא, אני לא צריך להניע את הרכב בשביל להגיע אליו. לכל שאר הדברים, בינתיים כן, אבל:

א) זה לא מפריע לי

ב) בתוך שנה יושלם מרכז מסחרי שיהיה במרחק של 100 מ' מהבית שלי. אני מניח שיהיו בו גם בית קפה, למרות שאני לא צרכן של בתי קפה באופן כללי.

ג) הייתי צריך לעשות את זה גם אם הייתי גר ברוב המקומות ב"מרכז" הקסום.

חשבת אולי למה הם כל כך אוהבים לגור במרכז? אולי כי יש להם קו תח"צ ישיר לעבודה והם לא צריכים להיות תלויים ברכב בשביל הילדים? אולי בעצם יש הבדל בין פתח תקווה לקרית מוצקין? עזוב את זה שבמקומות הבאמת איכותיים במוצקין דירה איכותית במיקום טוב תעלה כמו הדירה של הבחור מהשרשור שרכש בפתח תקווה.

הכל טוב. אם הם כל כך אוהבים לגור במרכז, שיגורו במרכז. הבעיה שיש עוד מאות אלפי אנשים כמוהם שמאוד אוהבים לגור במרכז מה שיוצר תחרות על המגורים במרכז. מי שלא מסוגל לשלם את המחיר של הדבר הזה שהוא כל כך אוהב, ובכן צר לי, אבל הוא לא יוכל לקבל אותו. זה קצת כמו לקנות טסלה מודל S בתשלומים ואז להתלונן שההלוואה גומרת לך את כל הכסף.

• אהבתי 2
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני לא חושב שכולם חייבים לגור במרכז. אבל לדעתי כן אפשר להדביק את הביקוש כאן. בוא לא נשכח שהצמיחה הכמותית בעיקרה מגיעה מ2 וחצי אוכלוסיות, שבכלליות לא ממש מתחרות עם אף אחד מאיתנו על דירה ברמת גן או הרצליה. כן, זה מתישהו אולי גם יקרה, אבל כרגע זה לא המצב. בכל מקרה, כמובן שהדבר הנכון לעשות הוא לפתח עוד מרכזים אורבניים מתפקדים. אבל זה לא ממש קורה. לא פה. וגם לא בעולם.

לגבי השאר - אין לי כח לתגובת ציטוטים אבל הרבה ממה שאתה כותב מבוסס אנקדוטות אישיות. בדיוק כמו הסיפור על המשפחה שעברה לגולן. ועל זה גם מבוססים חלק מהטעונים שלך. למשל, זה שלך אין בעיה לנהוג לכל מקום לא אומר שזה לא בעיה בכלליות (תאונות, זיהום, פקקים, בעיות בריאותיות - וכן זו בעיה לא פתורה גם בפרברי השינה במרכז), או זה שאתה מרוויח כמו שהרווחת במרכז לא אומר שאין פערי שכר ואין פערים בהצע המשרות. או זה שיש רופאים בנתיבות לא מעיד על כך שיש סיבה סבירה לרופא שלא חייב לעבור לגור שם. ובכלל, אזור גוש דן, לפחות פעם אחרונה שקראתי, מתחזק את רובה של הכלכלה הישראלית.

החיים מורכבים מהמון פשרות. כמובן אין לי משהו חכם ומקורי מדי להגיד על טעונים ש- "למי שאין כסף שיחיה במקום אחר". אני לא חושב שהמדינה צריכה לספק לכל אחד דירה עם נוף לפרק הירקון בצפון הישן של תל אביב. זה לא אומר שאי אפשר לדבר על הבעיות שיש עכשיו ולחפש להן פתרונות שלא יהיו מבוססים על מה שסטטיסטית יהיה כנראה ירידה די חדה באיכות החיים והשירותים שמקבלים מהמדינה. 

עריכה אחרונה על ידי יבגניפ
  • אהבתי 1
  • רעיון טוב! 1
תודה יבגני. הרסת לי את באטמן לתמיד.
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 2 דקות, יבגניפ כתב:

שסטטיסטית יהיה כנראה ירידה די חדה באיכות החיים והשירותים שמקבלים מהמדינה. 

אני חושב שפה עיקר הבעיה. הפריפריה נתפסת, בצדק או שלא בצדק (בוא נניח שבצדק) כירידה חדה באיכות החיים והשירותים שמקבלים מהמדינה.

אבל אם בקצרין היו בתי קפה וקולנוע ופאבים ובית חולים וחברות הייטק ותחבורה ציבורית מעולה - כנראה שהמעבר מפתח תקווה לקצרין לא היה נתפס כירידה משמעותית ברמת החיים. לכן אני חושב שהמדינה צריכה גם להשקיע במרכז אבל גם במקביל לפתח אלטרנטיבות למרכז. אם 20% מהאנשים שרוצים לקנות דירה במרכז יוכלו למצוא מענה בבאר שבע או קרית ים או עפולה או צור יצחק, המחירים במרכז יירדו, זה פשוט בלתי נמנע.

אבל יש פה עוד מורכות כי מדובר בביצה ותרנגולת - אנשים לא רוצים לעבור לפריפריה כי אין שם מספיק רפואה/תרבות/חינוך/תחבורה/תעסוקה אבל אין שם מספיק רפואה/תרבות/חינוך/תחבורה/תעסוקה כי אין שם מספיק אנשים. אם היו גרים בקצרין 100,00 איש אז היה שם הכל. בפועל גרים שם בקושי 7,000 (אחד מאותם 7,000 גם עובד איתי באותה חברה. הוא מגיע למשרד בהרצליה אחת לשבוע/שבועיים ושאר הזמן עובד מהבית. מיותר לציין שהוא מרוויח "שכר של הרצליה" ולא של קצרין. אבל זו כמובן אנקדוטה).

• אהבתי 1
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תוכן חדש...