Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

תחום תדרים רדיו AM

danniel
שימו לב! השרשור הזה בן 1977 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

באותה תקופה כל התחנות של קול ישראל (רשות השידור) היו משדרות גם על am

עריכה אחרונה על ידי igal_zeltser

יום טוב גם לך

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תגובות 92
  • פורסם
  • תגובה אחרונה

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

תמונות שפורסמו בשרשור

בAM כל הרעיון הוא שהמקלט ננעל על מקור השידור החזק ביותר ותחום הקליטה של התחנה נע עד 10K הרץ מהתדר אליו מכוון המקלט - זה מאוד לא מדוייק, גורם להמון הפרעות ואם יש משהו שמשדר חזק יותר מהמשדר אותו אתם רוצים לקלוט - אתם תקלטו את המקור הלא נכון.

FM זו נעילה על תדר וכל עוד השידור חזק מספיק - הקליטה תהיה יחסית איכותית. - לא מדוייק. כתבת בתחילת האשכול בשפה האנגלית מה הפירוש של המונח FM וזה מה שנכון.

בכדי שלמקלט תהייה אפשרות נעילת תדר צריך להוסיף מעגל PLL.

אבל גם FM היום כבר לאט לאט הולך ונהיה פאסה - רדיו אינטרנטי נותן קליטה מעולה, שידור דיגיטלי ורוחב הפס מספיק היום לכל משתמש איפה שלא יהיה בין אם זה בית או כביש או כל מקום שיש בו כיסוי נאות.

וAM הוא בעיקר לשימוש של חובבי רדיו, צבאות, מכוני מחקר אשר זקוקים לתקשורת פשוטה בין אתרי שידור וקליטה שלהם - בוואטים בודדים אפשר להגיע עם תדר נמוך מספיק לקצה השני של הגלובוס.

כפי שכבר כתב חבר הפורום

sperial שיטת אפנון AM לא ממש שימושית בימינו אצל חובבי רדיו אלא SSB.

עריכה אחרונה על ידי igal_zeltser

איזה כייף לי :)

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מרק, אתה מבין משהו בתקשורת רדיו (אני רואה פוסטים שלך בפייסבוק, אם כי בתחומים טכניים, בקבוצה של חובבי הרדיו).

זוכר תקשורת בגלי רקיע בגלים קצרים? הספק של כמה עשרות ואט לניו זילנד או צ'ילה, בתנאים המתאימים. כי זה מה שאני זוכר מהימים הטובים בהם הייתי חובב רדיו פעיל. כמובן תלוי בתנאים.

אתה מבין מספיק טוב בכדי להסביר לכולם בצורה ברורה את תורת התקשורת טוב ממני.

הידעת שאנשי הקשר בצוללות משתמשים גם היום בתקשורת מורס בין הצוללת לבין תחנת האם ?

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לא ידעתי, אבל כלל איני מופתע. תקשורת המורס היא, למעשה, דרך התקשורת בעלת השרידות הטובה ביותר - נדרש ציוד פשוט מאד - אבל התקשורת איטית, והבעיה העיקרית היא שנדרשים אלחוטנים מיומנים מאד כדי לקבל קשר במהירות סבירה. מצד שני, אלחוטן מיומן מסוגל להבחין בהבדלי תדרים של הרצים בודדים בתוך "ערימה" של עשרות תחנות ויותר המשדרות בתדרים סמוכים. זכיתי להכיר אלחוטני מורס בעלי מיומנות גבוהה, לדעתי משהו כמו 40-50 (כלומר 200-250 תוים) בדקה עם אוזן שמסוגלת להבחין בתחנה בתוך pile ups של תחנות נדירות.

כל נושא תקשורת ה-VLF לא מוכר לי.

דומני שבאניות נדרשים אלחוטנים (ואולי אף רישוי מורס) אם הן מפליגות עבר לקו רוחב מסויים בגלל כיסוי לא מספק של תקשורת לווינים. אבל בשנים האחרונות אני די מנותק הן מעולם חובבות הרדיו והן מעולם הימאות שבעבר הכרתי קצת, כך שאיני מעודכן.

עריכה אחרונה על ידי sperial
לפני 5 שעות, David32 כתב:

מה שאתה לא מבין זה שאתה מבזבז את הזמן שלך, את תעבורת האינטרנט שלך ואת אורך החיים של סוויצים במקלדת שלך.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

באותה תקופה כל התחנות של קול ישראל (רשות השידור) היו משדרות גם על am

כאן ב (עדיין על התדר המנדטורי) וכאן מורשת (על התדרים הישנים של רשת ג) עדיין משדרות בAM.

עד לפני שנה וחצי היה אפשר גם לקלוט את הBBC מקפריסין.

בחלק מהרכבים יש גם רדיו גלים ארוכים שם באמת אין כלום, אבל בלילה אפשר לפעמים לקלוט תחנות ממקומות רחוקים בשפות לא מזוהות.

יש צורך רק בחמש אצבעות כדי לנהל את הגלקסיה, ורק בשלוש־עשרה אצבעות על מנת לשלוט ביקום. -- דוד אבידן

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

היום סרקתי את תחום ה AM ברדיו. קלטתי תחנה אחת שמשדרת בעברית ושומעים אותה טוב. 531KHZ אם אני לא טועה. הייתה עוד תחנה בעברית עם איכות קליטה גרועה.

קלטתי המון (מעל 10) תחנות בשפות שונות, אבל בכולן שומעים עם רעשים. רחוק מאוד ממה שאנחנו רגילים ב FM.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

כאן ב (עדיין על התדר המנדטורי) וכאן מורשת (על התדרים הישנים של רשת ג) עדיין משדרות בAM.

עד לפני שנה וחצי היה אפשר גם לקלוט את הBBC מקפריסין.

בחלק מהרכבים יש גם רדיו גלים ארוכים שם באמת אין כלום, אבל בלילה אפשר לפעמים לקלוט תחנות ממקומות רחוקים בשפות לא מזוהות.

כבר כמה פעמים שהייתי בקפריסין ושמעתי בהרבה איזורים באיי גלגלצ באיכות טובה לא פחות מאשר תחנות מקומיות.

Mazda 3 touring 5 doors 2.0 6MT 2014 

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

כפי שכבר כתב חבר הפורום
sperial שיטת אפנון AM לא ממש שימושית בימינו אצל חובבי רדיו אלא SSB.

SSB זו מוטציה של AM שמטרתה להקטין את ההספק ורוחב הפס הנדרשים לשידור. יש לשיטה שני חסרונות לעומת AM:

1. ציוד שידור / קליטה מסובך ויקר יותר

2. איכות שמע פחותה

עקב יסרונות אלו השיטה מעולם לא שימשה לשידורי רדיו מסחריים אבל היא בהחלט בשימוש של חובבי רדיו, תחנות מחקר וצבאות.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

כבר כמה פעמים שהייתי בקפריסין ושמעתי בהרבה איזורים באיי גלגלצ באיכות טובה לא פחות מאשר תחנות מקומיות.

למיטב ידיעתי אין ולא היו מעולם שידורי AM של גלגלצ. בשידורי FM איכות הקליטה כמעט ולא מושפעת מהמרחק כל עוד יש קליטה. בשידורי AM ניתן להגיע למרחק גדול יותר, אבל ככל שהמרחק גדל שומעים יותר רכשי רקע.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

SSB זו מוטציה של AM שמטרתה להקטין את ההספק ורוחב הפס הנדרשים לשידור. יש לשיטה שני חסרונות לעומת AM:

1. ציוד שידור / קליטה מסובך ויקר יותר

.

בתור אחד שעובד גם ב-SSB הציוד לא ממש מסובך סה"כ לכול רדיו AM ביתי פשוט ניתן להוסיף מתנד BFO בעשרה שקלים ויש לך מקלט SSB ותוכל להאזין לערוצי תקשורת נוספים אשר נשמעו כרעשים לפני כן.

מידע בנושא SSB יש בוויקפדיה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לא ידעתי, אבל כלל איני מופתע. תקשורת המורס היא, למעשה, דרך התקשורת בעלת השרידות הטובה ביותר - נדרש ציוד פשוט מאד - אבל התקשורת איטית, והבעיה העיקרית היא שנדרשים אלחוטנים מיומנים מאד כדי לקבל קשר במהירות סבירה. מצד שני, אלחוטן מיומן מסוגל להבחין בהבדלי תדרים של הרצים בודדים בתוך "ערימה" של עשרות תחנות ויותר המשדרות בתדרים סמוכים. זכיתי להכיר אלחוטני מורס בעלי מיומנות גבוהה, לדעתי משהו כמו 40-50 (כלומר 200-250 תוים) בדקה עם אוזן שמסוגלת להבחין בתחנה בתוך pile ups של תחנות נדירות.

נכון מאוד. סה"כ אלחוטן מיומן צריך להבדיל בין קו לנקודה וגם אם קיימים רעשי רקע והפרעות תמיד תשמע פולס של נקודה וקו.

האמת שהשידור ב-SSB בין צוללת לתחנת החוף מוצפן לכן לא כול דיכפין שאין ברשותו ציוד וידע מתאים יכול להאזין לשידורים אלה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

כן, חוץ.מעניין קטן: במורס יש ֿ סימנים: שידור קצר ואחת ארוך ("נקודה וכו'") אבל גם רווח קצר (ב לך השידורים של תו) ורווח ארוך (בין תווים).

לפני 5 שעות, David32 כתב:

מה שאתה לא מבין זה שאתה מבזבז את הזמן שלך, את תעבורת האינטרנט שלך ואת אורך החיים של סוויצים במקלדת שלך.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בצבא - בשלושת החודשים האחרונים שלי הייתי אחראי על מתקן האזנה (שכבר לא קיים היום) בתדרי AM ובאמת השימוש הוא בSSB - צבאות מסויימים משתמשים בUSB שזה החלק גל העליון וצבאות מסויימים משתמשים בLSB שזה החלק גל התחתון.

כשהייתי ילד אני זוכר בוודאות שבבית הינו שומעים תחנות רדיו בAM ולא רק תחנות ישראליות אלא אנשים גם היו מאזינים לתחנות רדיו בשפות זרות כי אז זה גם היה מאוד נפוץ וזו גם היתה הדרך היחידה לקלוט שידורים כאלו.

שוב, זה שייך לארכיון - פינת מוזיאון - זה משהו שעבר מהעולם הזה - אולי במקרים של אפוקליפסה יחזרו להשתמש בזה.

B4 2010 - ANY-PHONE + MOSCONI AMAS2 + Audsion BitOne + Voce5.1K FullDA + MASSIVEBX4 +HatL1 + Morel CDM880 + Morel Hybrid602 + Micca COVO-S + Audison TH10 + Pioneer TS-X150

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 1977 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...