Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

יש מתווכים בקהל?

שליקו99
שימו לב! השרשור הזה בן 372 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

לפני 6 שעות, om2 כתב:

אני מדבר בעולם רגיל.

מוכר מעלה מודעה עם נתונים.

ואני מסנן לפי הנתונים האלה.

לא מבין איך מתווך עוזר לי.

בכנות.

מילא אם באמת היה חוסך זמן.

אבל הסכום שהוא לוקח כל כך גדול עד שרק מי שהזמן שלו שווה זהב זה משתלם לפנות למתווך.

(סביב 30 אלף לפני מע"מ לדירה ממוצעת) 

35 אלף שח.

בשביל למצוא לי דירה?

זה 3 חודשי עבודה. 

600 שעות עבודה.

שיספרו סיפורים שזה חסך להם 600 שעות.

אולי חסך 20-30 שעות.

מי ששעה שלו שווה 1000+ ש"ח אולי זה משתלם לו 

במצב כיום, עולם של אוכלי חינם.

גם מי שמרוויח 2000 ש"ח לשעה אני לא רואה איך מתווך משתלם לו.

אבל אין גבול לטמטום ועל זה רוכבים המתווכים ומתפרנסים.

לא מבין איך בן אדם עם משכורת ממוצעת שמנסה לחסוך בכל הזדמנות זורק כזה סכום על תיווך. אבסורד.

ניתן להסביר את זה רק בזכות זה שבגלל הבלעדיות לאנשים אין ברירה. המוכר סוגר עם המתווך שהוא לא משלם לו אז מה אכפת לו.

לפותח השרשור,

מכל שרשור שלך אפשר להבין שאתה מחפש קיצורי דרך.

הרוב המוחלט של מי שעושה כמוך מוצא את עצמו עני וסופר שקלים עד סוף חייו.

"If you can't explain it to a six year old, you don't understand it yourself."

- Albert Einstein

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תגובות 103
  • פורסם
  • תגובה אחרונה

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

@oryo מה בעצם דחף אותך לעזוב את ההייטק ולעבור לנדל"ן? חוץ מכסף? או עוד כסף? או עוד יותר כסף?

ZX 94 > קסנטיה 97 > לנסר 2007 > מונדאו 2007 > קורולה 2013 > קורולה 2015 > איוניק 2018 > סיוויק 2002 > מזדה3 2018

Everybody in the galaxy tries to take over the galaxy. The trick is to be left alone by whoever succeeds

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 5 שעות, oryo כתב:

הנסיון האנקדוטלי שלי בישראל:
מכירה -

מתווכים הגיעו לדירה וביקשו בלעדיות, אחד אחרי השני ישבו אצלי בבית והסבירו למה זה ממש חשוב שאקח את שירותיהם. מה שעצבן אותי היה שאמרתי להם מראש שלא תהיה בלעדיות והם עדיין בזבזו לי (ולהם) שעה מהחיים עם איזה sales pitch. הכי אהבתי את השועל הותיק שהסביר שאין לי מושג מהחיים שלי בשוק והמחיר שאני מבקש (710) אינו ריאלי. מכרתי את הדירה בעצמי תוך חודשיים ב720.

רכישה -

חיפשתי את הדירות בעצמי, באזור בו חיפשתי דאז (רמת ישי) היה בלתי אפשרי להגיע למלאי בלי מתווך. מצאתי את הדירה שרציתי, המתווכת פתחה את הדלת פעם אחת, כאן נגמרו הביצועים שלה. מו״מ ביצעתי ישירות מול המוכרת, המוכרת המבוגרת והעו״ד שלה פוצצו את העסקה 3 פעמים, 3 פעמים תיווכתי בין עורכי הדין שלנו ובין ההגיון הבריא והמוכרת הפחות בקיאה במציאות (עצבן אותי שאני דורש שרשרת בעלות על הבית, כי היא לא בדקה את זה כשהיא רכשה ולכן למה אני מציק לה...). המתווכת לא הרימה אצבע. 15,000 ש״ח שילמתי על שימוש בפותח הדלתות האוטומטי היקר ביותר שפגשתי עד אז.

היתה גם את המתווכת שקראה לי ׳חמוד׳ בטלפון, ולא כי היא עפה על הגוף המסוקס שלי, אלא כי היא סתומה שחושבת שהיא מדברת עם חבר שלה.

**

בארה״ב, הנסיון היה טוב יותר, אבל לא שונה בהמון:

המתווכת הראשונה לקחה אותי לבתים שהיא רינדמה החוצה ממסד הנתונים, לא היה deep dive להבין מה הצרכים של המשפחה, פיננסים, העדפות. בגדול בדקה מה זמין להצגה והסיעה אותנו. באחד הנכסים קלטתי שיש פסי רכבת מעבר לגדר, אני קלטתי, זה שפעם ראשונה בחייו רואה בתים פרטיים לרכישה. תודה באמת.

המתווכת השלישית היתה הכי פחות incompetent, היא כן הקשיבה בגדול למה שאנחנו מחפשים, והיה לה ידע סביר בנוגע לדברים מסביב לעסקה. רכשתי איתה את הבית הראשון, ועוד מס׳ נכסים לאחר מכן.

**

כיום אני, לא נעים לומר, בעל רשיון תיווך בעצמי.

לקח לי זמן רב להגיע להחלטה להוציא אותו מהסיבה שאני מאוד לא מתחבר למקצוע, באימפלמנטציה הנוכחית שלו - ולא רציתי להיות associated עם זה.

מנגד, בדיוק מהסיבות שאני שונא את מה שקורה בשוק הזה - נפלה התובנה שזה שוק שממש בשל ל disruption.

בהינתן שבשנה הראשונה שלי עם רשיון הגעתי לאן שהגעתי אז אני כנראה עושה משהו בסדר 😅

בדיוק שלשום היה אצלי אירוע all hands לחברה שלי, שנבנתה סביב הוואקום שזיהיתי שיש בשוק: רוב המתווכים מתעסקים במכירות, לא בייעוץ. רוב המתווכים יודעים (במקרה הטוב) לסגור עסקה, אבל לא מבינים באפיון / אנליטיקה / מימון / שיפוץ / ניהול (או בכלליות: מוצר). ישבו אצלי אנשי שיפוץ בבית ושמעו הרצאה על למה הכל מתחיל ונגמר בחווית הלקוח, ולמה חייבים להחזיק בסטנדרט יושרה מסוים כי אין שום טעם להרוויח עוד כמה גרושים על גב הלקוח, כשבמקום זה אפשר לגנרט לו המון ערך והוא בתמורה יגנרט לנו 5 לקוחות נוספים תודות לשביעות הרצון.

אבל נשים שניה את כל זה בצד.

מתווך טוב, אמור לחסוך ללקוח הרבה יותר מאשר העמלה.

הוא אמור לעשות את זה דרך יכולות מו״מ חזקות יותר (כשיש פיירוול בין המוכר לקונה, המוכר מקבל פחות נתונים - ואפשר לשפר עמדה). הוא אמור לעשות את זה דרך זיהוי מרכיבים לא טובים בנכס לפני/אחרי כניסה לחוזה ויכולת לשלוף את הלקוח החוצה. הוא אמור לעשות את זה דרך הבנה של צרכי הלקוח מול האלטרנטיבות בשוק - אני רואה אלפי נכסים ומאות עסקאות, אי אפשר להשוות את הנסיון הזה ברצינות למישהו שהתחיל להסתכל בזילו(=יד2) לאחרונה (או בכלל). 

לפני חודש שכנעתי לקוח שלי להגיש הצעה ב$50,000 פחות ממה שהוא רצה להגיש, כי הצלחתי לשנורר מידע מהצד של המוכר, והעסקה יצאה לפועל. דה פקטו, חסכתי לו הרבה יותר מהעמלה. יש לי המון לקוחות שהגיעו אלי כשהם ״יודעים מה הם רוצים״ ובפועל בסוף ביצעו עסקה שונה לגמרי, כי עשינו deep dive ו research עליהם ועל השוק, הראתי להם אופציות ושכונות שלא חשבו עליהם, ובסוף בהינתן הנתונים שלא היו להם מלכתחילה הם קיבלו החלטה שונה.

ללקוח אחר חסכתי עשרות אלפי דולרים במשכנתא, כי למרות שהוא עשה סקר שוק מטורלל ודיבר עם עשרות מלווים, זיהיתי את הבעיות במה שהציעו לו וחיווטתי אותו למלווה שנתנה לו תנאים עדיפים וחסכה לו עשרות אלפי דולרים (אובייקטיבית, לא סובייקטיבית, מוצר המימון כאן הוא בנוי סביב ריבית קבועה ולכן אפשר להוכיח את זה מתמטית).

במילים אחרות:

מתווך טוב לא אמור למכור, הוא אמור לייעץ ולאפטם. הוא אמור להתעלם לחלוטין מהעמלה ולהתמקד בערך. הוא אמור להאיר את כל הפינות החשוכות שלא ברורות לאדם שלא ביצע עשרות עסקאות בחייו.

או אם אני משווה לחוויה שלי: המתווכת שלי היתה תמיד מתמקדת ב״מה טוב בנכס״, בעוד שאני קודם ולפני הכל מתחיל ב״מה רע בנכס״. את הדברים הטובים הלקוח רואה בלאו הכי, אחרת לא היינו מגיעים לנכס מלכתחילה... 

הבעיה המרכזית בתחום היא שיש misalignment בתמריצים, כי העמלה נגזרת ממחיר הנכס, והעמלה עצמה מתקיימת רק כשהעסקה נסגרת. התחום הזה מאוד קשוח, כי מי שלא חותם בלעדיות (כמוני) עלול להשקיע שעות רבות באנשים שבסוף יכולים ללכת עם מישהו אחר ברגע האחרון, שזה בעצם הפסד כספי לכל דבר ועניין. לכן מי שחי את הכאן ועכשיו (margin) עלול להתבלבל ולחשוב שהתפקיד שלו הוא לסגור עסקה. מי שחי את העתיד (scale) יודע שהתפקיד שלו הוא לגנרט ערך ולסגור עסקה אופטימלית

בשורה התחתונה, אין בכלל ספק שמתווך טוב יחסוך ללקוח הרבה יותר כסף מהעמלה (זה מאוד קל), הבעיה המרכזית היא איך מוצאים אנשים טובים בתחום הזה.

סיפור יפה אבל לדעתי הקייס שלך רחוק מאוד מפותח השרשור.

אתה מדבר איתי פו על זיהוי הזדמנויות, מחקר שוק, דיסטרפשן ומוצר. אלו דברים מאוד רחוקים מלהיות "סוכן תיווך" והעניין הוא שהגעת לאן שהגעת כי אתה יותר יזם מאשר סוכן תיווך. זה גם דורש כלים וידע שאני לא חושב שיש לפות"ש אחרת הוא לא היה פותח את השרשור הזה ומסלול של סוכן תיווך בארץ גם לא נותן לו חשיפה לכלים והידע הזה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 9 דקות, Gavrik כתב:

זה גם דורש כלים וידע שאני לא חושב שיש לפות"ש אחרת הוא לא היה פותח את השרשור הזה ומסלול של סוכן תיווך בארץ גם לא נותן לו חשיפה לכלים והידע הזה.

מצד שני יש לו ממי לקחת דוגמא.

האמת עם שוק הנדל"ן הרותח שיש פה, הלוואי ומשהו כזה יקום בארץ. אין סיבה שלא.

אור הבין משהו ש99% מבעלי מקצועות חופשיים בארץ לא מבינים.

בשביל להיות עצמאי צריך להיות איש עסקים. ואחד עסקים טוב צריך להסתכל לא רק על הרווח המיידי, הוא צריך גם להסתכל קדימה.

הוואקום שאור זיהה, ועוד איך קיים בארץ. לא רק בתחום הנדל"ן.

עריכה אחרונה על ידי vadim6385
  • אהבתי 3

ZX 94 > קסנטיה 97 > לנסר 2007 > מונדאו 2007 > קורולה 2013 > קורולה 2015 > איוניק 2018 > סיוויק 2002 > מזדה3 2018

Everybody in the galaxy tries to take over the galaxy. The trick is to be left alone by whoever succeeds

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 55 דקות, vadim6385 כתב:

@oryo מה בעצם דחף אותך לעזוב את ההייטק ולעבור לנדל"ן? חוץ מכסף? או עוד כסף? או עוד יותר כסף?

קודם כל לול.

אבל בפרט: זה היה מעבר אורגני, לא תכננתי לעבור, זה פשוט קרה כאשר ה side hustle הפך ל main occupation. התמזל מזלי ומצאתי משהו שאני גם מאוד טוב בו, וגם עם אדג׳ מאוד רציני בגלל שילוב של יכולות אישיות והרמה הכללית בשוק. ״ראש לשועלים״ זה לא כזה רע כשמדברים על שווקים של מאות מליוני דולרים.

לפני 44 דקות, Gavrik כתב:

סיפור יפה אבל לדעתי הקייס שלך רחוק מאוד מפותח השרשור.

אתה מדבר איתי פו על זיהוי הזדמנויות, מחקר שוק, דיסטרפשן ומוצר. אלו דברים מאוד רחוקים מלהיות "סוכן תיווך" והעניין הוא שהגעת לאן שהגעת כי אתה יותר יזם מאשר סוכן תיווך. זה גם דורש כלים וידע שאני לא חושב שיש לפות"ש אחרת הוא לא היה פותח את השרשור הזה ומסלול של סוכן תיווך בארץ גם לא נותן לו חשיפה לכלים והידע הזה.

אתה צודק, אולי חפרתי מדי וזו לא היתה הכוונה ולא רציתי ׳לחטוף׳ את השרשור. אם תתמקד בסוף ההודעה שלי אולי תראה את התכנים היותר רלוונטיים, ובפרט: אני מסכים עם רוב התגובות פה (רוב המתווכים שפגשתי בחיי לא ייצרו ערך) ובד בבד מודע לכך שאם מוצאים מישהו חזק זה ממש קל לגנרט ערך (בנאדם עם נסיון בשוק יכול בקלות לחסוך עשרות אלפי שקלים בעסקה, בהלוואה, במניעת עגמת נפש דרך הדרכה ואופטימיזציה ועוד דברים רבים - לנסיון יש ערך כאשר יודעים ומסוגלים למנף אותו). 

לפני 40 דקות, vadim6385 כתב:

בשביל להיות עצמאי צריך להיות איש עסקים. ואחד עסקים טוב צריך להסתכל לא רק על הרווח המיידי, הוא צריך גם להסתכל קדימה.

הוואקום שאור זיהה, ועוד איך קיים בארץ. לא רק בתחום הנדל"ן.

אם הייתי צריך לזקק את ה key differentiator שסייע ומסייע לי לגנרט ערך ולהגיע להצלחה, זה המיקוד בבנייה לscale והתעלמות מהפיתוי ל-margin מיידי. אני לא חכם במיוחד ובטח לא המצאתי את הגלגל, זה א׳ ב׳ של עולם הטק - אבל עולם הנדל״ן לא בנוי כמו עולם הטק והאנשים בתחום הזה הרבה פעמים ״מחווטים״ אחרת. מצרף להמחשה את הflywheel אותו למדתי אצל אחד המעסיקים הקודמים שלי (amazon), ואותו אני מלמד בעסק כל פעם שאנחנו עושים all hands:

image.thumb.png.b39ea45fe816351a9eb24e77ff11af2f.png

בפרט - מתווך שמוכר לך בית כי זה נוח לו, או שמזיז אנשים מבתים כי אין לו שם בלעדיות או עמלה גבוהה מספיק, או כל שיט אחר שמגיע מתוך ניגוד אינטרסים: אולי ׳מנצח׳ בטווח הקצר, אבל בטווח הארוך (א) לקוחות לא מטומטמים, יקלטו את הטריק ויעזבו + (ב) יגיע ילדון כמוני ויעשה לו מערוף, כי ראה סעיף א׳.

ובהקשר לשרשור - אם מצאת מתווך שמגיע ממקום אמיתי של אופטימיזציה וסיוע (ולא רק פתיחת דלתות), אז מה שרשם כאן אחד החברים ש״גם אם אתה מרוויח 2000 שח לשעה זה לא שווה״ זו אמרה לא מדויקת. כמובן שאם כל מה שאתה צריך זה פותח דלתות אנושי כי אתה ממש חד על כל שאר הדברים אז ברור שאין צידוק לעמלה של אחוז מהעסקה רק בשביל דורמן (ושוב, אני מסכים שאלו רוב העוסקים בתחום ולכן מבין מאוד מאיפה המשפט הזה מגיע, אני ממש לא מנסה להגן על מתווכים-דורמנים).

עריכה אחרונה על ידי oryo

“Never wrestle with a pig - you'll both get dirty, but the pig likes it"

Model 3 P | Atom 3 | Palisade Calligraphy | Sportster Iron 883 | Monster 1200

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 10 שעות, פינדר כתב:

מתווך טוב(!!) יביא אותך לדירות שמתאימות לך, יסנן עבורך את אלו שסתם פרסמו מודעה בשביל לדעת כמה הבית שלהם שווה, יגיד לך מה לדעתו המחיר שהמוכרים יכולים לרדת אליו ויוריד מהעץ מוכרים שחושבים שהנכס שלהם בנוי מזהב.

עוד לא פגשתי כזה, אולי הם נמצאים בנכסים של 5 מיליון וצפונה. 

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 8 שעות, oryo כתב:

א) לקוחות לא מטומטמים, יקלטו את הטריק ויעזבו + (ב) יגיע ילדון כמוני ויעשה לו מערוף, כי ראה סעיף א׳.

הבעיה ששוק המתווכים בארץ הוא קרטל.

הם עובדים יחד, שומרים אחד על השני ומתחלקים בעמלות הנכסים בבלעדיות.

כשאליי הגיעו כל אלה שרוצים בלעדיות ואמרו שהם משקיעים באפיקי פרסום שונים ממה שאני מפרסם הצעתי להם הצעה פשוטה. אם אתם מכרתם תקבלו את ה 2% שלכם, אם מכרתי לבד 0.5% ואם מתווך אחר הביא קונה 0.1%. אף אחד מהם לא הסכים לשים את היכולות שלו לתחרות (וידעתי שלא יסכימו. זו היתה דרך אלגנטית לנפנף אותם).

תודה הגברת שרה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ממליץ לכם על הסדרה בתים במיליון דולר  Million Dollar Listing Los Angeles

שם זה נראה מרשים ונוצץ. בארץ אולי בצהלה וסביון המתווכים עוזרים במשהו. כשאני פרסמתי נכס למכירה מי שהגיע הוא מתווכים שרוצים בלעדיות, שמים שלט על הבית ואחרי שבועיים משגעים אותך עד כמה המחיר לא ריאלי (אתם הסכמתם לפני שבועיים שהנמחיר אפילו זול). בקיצור חרטא. וזה עוד כלום מול כאלה שנכנסים לנכס עם הלקוח ורואים את הנכס בפעם הראשונה ומחרטטים את הלקוח שמגיע ממש איתם. מקצוע שמתאים לאנשים מסוימים, בהצלחה במה שתבחר לעבוד. בגיל צעיר בלי משפחה הייתי עובד במקומך על אניית קרוזים ומטייל בעולם

בעבר: טויוטה קורולה 2009 GLI (רובוטית), טויוטה קורולה 2014 GLI

בהווה: BMW 330e 2018

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 11 שעות, Shmelov כתב:

לא מבין איך בן אדם עם משכורת ממוצעת שמנסה לחסוך בכל הזדמנות זורק כזה סכום על תיווך.

גם אני לא מבין אבל אין דרך אחרת, אני תקופה ארוכה מחפש משהו ללא תיווך ואין. 99% מהמודעות זה דרך המתווכים.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

המתווכים השתלטו על השוק בדרכים נלוזות - את הדירות המשווקות על ידי הבעלים ללא תיווך הם "שורפים", מוציאים דיבתן רעה על מנת לקדם את הדירות שבבלעדיות.

לפני כעשור מכרנו דירה שהמשפחה של אשתי קיבלה בירושה - היה מדהים איך אותם קונים הוחתמו על ידי כמה מתווכים על אותה דירה.

לפני 5 שעות, David32 כתב:

מה שאתה לא מבין זה שאתה מבזבז את הזמן שלך, את תעבורת האינטרנט שלך ואת אורך החיים של סוויצים במקלדת שלך.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

את נושא שריפת הנכס פתרתי בזה שאמרתי לכל המתווכים שבלעדיות לא ייקבלו אבל אם יביאו קונה ותיסגר עסקה יקבלו 10,000 שקל.

תודה הגברת שרה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• חברי המעגל הראשון

איך מתווך יכול לשרוף דירה? אין לו בלעדיות, הוא לא קשור לדירה, אף אחד לא יתעניין דרכו בדירה. 

אומרים שהעתיד הוא אנרגיה סולארית, אז עברתי לסולר.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• חברי המעגל הראשון

למי הוא ילכלך על הדירה? אם מישהו מעוניין בדירה הוא לא יראה את המתווך.

אומרים שהעתיד הוא אנרגיה סולארית, אז עברתי לסולר.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 12 דקות, SlowRide כתב:

איך מתווך יכול לשרוף דירה? אין לו בלעדיות, הוא לא קשור לדירה, אף אחד לא יתעניין דרכו בדירה. 

אפילו יפרסם אותה במחיר שונה ממה שאתה פרסמת.

אני נתקלתי במודעה של הדירה שלי שפורסמה באותו המחיר על ידי מתווך ללא שום אישור שלי (טלפון זועם אחד והמודעה הוסרה מיד).

תודה הגברת שרה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תוכן חדש...