Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

מערכת nas ביתית לגיבוי תכנים. תובנות?

Nakamichi
שימו לב! השרשור הזה בן 901 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

לפני 26 דקות, אורי מ. כתב:

רק אציין שיש לי מכונה של QNAP (דגם - 453Pro), שנרכשה ב-2015 ועדיין עובדת מצויין.

יש בה 4 דיסקים, שחלקם היו משומשים כשהוכנסו ורק אחד מהם כשל עד היום.

כמובן שכמו בדיוניים על אמינות רכבים שונים, מקרה פרטי אחד לא מעיד על הכלל.

לי, באופן אישי, יש עדיין מעצורים מלשים את קבצים האישים שלי, בעיקר תמונות, בענן כלשהו.

1. בגלל זה כתבתי ממוצע, והוספתי שגם אם כל הסטאפ יחזיק 10 שנים העלות לדעתי עדיין לא משתלמת יותר מאשר שירותי ענן לגיבוי.

2. אורך חיים לא בהכרח אומר שאחרי 3 שנים המכשיר מת. זה אומר שהמעבד כבר מזדקן, הזכרון כנראה דור או כמה דורות אחורה, צריכת החשמל שלו אולי כבר לא אידיאלית ביחס למערכות מודרניות יותר, אם תרצה להריץ אפליקציות מודרניות כבדות אתה עלול להתקשות כי הן מסתמכות על חומרה מודרנית, הפוטנציאל לתקלות גדולות עולה, וכו' וכו'. גם רכבים יכולים להיות על הכביש 30 שנה, זה לא אומר שזה אורך החיים הממוצע של רכב בישראל.

אני בעד להתאים את המוצר לצורך, אם הצורך הוא רק גיבוי סטטי, לתחזק נאס ביתי זה לדעתי overkill. מי שאוהב להתעסק או רוצה להריץ אפליקציות נוספות וצריך סוג של "שרת ביתי" ולא רק כונן גיבוי, זה כבר משהו אחר..

עריכה אחרונה על ידי Amired
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 18 דקות, אורי מ. כתב:

לי, באופן אישי, יש עדיין מעצורים מלשים את קבצים האישים שלי, בעיקר תמונות, בענן כלשהו

כי לשים את זה במערכת שגוגל או אפל מתחזקות את האבטחה שלהם בצורה שוטפת לעומת דיסקים במערכת ביתית מאחורי ראוטר ביתי זה פחות בטוח?

מנסה להבין את ההיגיון.

• אהבתי 1

If living is for learning

Then dying is forgetting

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• חברי המעגל הראשון

הבעייה להרבה אנשים היא לא האבטחה והאמינות שגוגל/אפל וכדו מספקות, אלא מה הן עושות או יכולות לעשות עם המידע הזה.

אפל הרי כבר הודיעה שהיא תסרוק צילומים (וגם כנראה ירדה מזה.  אבל אתה מוכן להבטיח שהיא לא עושה זאת כבר היום [כמובן רק כשנדרש לפי חוק.  בטוח.  אבל כבר היו דרישות גורפות ולא נזכיר דרישות שאסור אפילו לחברות לדווח עליהן]).

ולא יודע אם אתה שם לב - אבל עננים בהחלט נופלים לעתים.  בינתיים הם גם חוזרים, אבל ....  ואתה בטוח שאתה ער לכל תנאי השימוש ב EULA ?  הרי לא קראת אותו.  סביר להניח שהם לא אחראים לכלום אם כן יקרה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 30 דקות, dani666 כתב:

הבעייה להרבה אנשים היא לא האבטחה והאמינות שגוגל/אפל וכדו מספקות, אלא מה הן עושות או יכולות לעשות עם המידע הזה.

אפל הרי כבר הודיעה שהיא תסרוק צילומים (וגם כנראה ירדה מזה.  אבל אתה מוכן להבטיח שהיא לא עושה זאת כבר היום [כמובן רק כשנדרש לפי חוק.  בטוח.  אבל כבר היו דרישות גורפות ולא נזכיר דרישות שאסור אפילו לחברות לדווח עליהן]).

ולא יודע אם אתה שם לב - אבל עננים בהחלט נופלים לעתים.  בינתיים הם גם חוזרים, אבל ....  ואתה בטוח שאתה ער לכל תנאי השימוש ב EULA ?  הרי לא קראת אותו.  סביר להניח שהם לא אחראים לכלום אם כן יקרה.

הופה סטופה :) בא נעשה סדר כי זרקת פה כמה דברים שאין ביניהם קשר / חצי מדויקים.

1. מה גוגל עושה עם הנתונים - ניתוחים סטטיסטיים.

2. מה אפל עושה עם תמונות - כלום בפיתה (כן קראתי את הEULA - https://www.apple.com/legal/internet-services/icloud/ ואת הצהרת הפרטיות שלהם - https://www.apple.com/legal/privacy/en-ww/ שיותר קשורה למה הם יכולים לעשות עם המידע) יש גם פר אפליקציה בiOS דרישה להצהיר מה הם עושים ומה הם אוספים ולמה.

3. סריקת צילומים - אני מקווה שקראת על הנושא קצת מעבר - אבל מדובר על השוואה של Hashים מקומית במכשיר מול מאגר ידוע של פורנוגרפית ילדים - כאשר רק אם יש התאמה התמונה נבדקת. ויחד עם זה - זה דבר שכבר יכול לקראת בעננים היום. הפתרון של אפל אלגנטי משמעותית - והם עוד לא פרסו וישפרו אותו לפני שיפרסו (כי מה לעשות , לאפל יש פחות אינטרס כלכלי לעניין - כי המודל העסקי שלהם לא מבוסס על ניתוח מידע של לקוחות בשביל פרסום לצד שלישי)

לגבי זמינות של עננים - אפל משתמשת בכל שלושת הגדולים במקביל (אמזון , גוגל , מייקרוסופט) לשירותים שלה (שים פעם פרוקסי כמו Charles web proxy ותעיף מבט מה יוצא, זה לא סוד) - והUptime שלהם מדהים.

אם הכל נאבד (highly doubt it שאין כמה וכמה גיבויים על גיבויים) - לפחות יהיה צוות תמיכה טכנית בצד השני. אם הלך לך הRaid בבית / נשרף הבית / מת בגלל בעיות בהספקת החשמל / סדרה תקולה של דיסקים ועוד אין סוף צרות - מי אחראי ומי יעזור לך לשחזר?

לפני 29 דקות, קורן בן אשר כתב:

מי שמוטרד מהנושא הזה תמיד יכול להצפין קבצים לפני שהוא מעלה אותם לענן. 

ובנוסף זה מדויק.

• אהבתי 2

Then dying is forgetting

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• חברי המעגל הראשון
לפני שעתיים, Liviur כתב:

. מה גוגל עושה עם הנתונים - ניתוחים סטטיסטיים.

רק סטטיסטיקה ?

וזה לא תמיד עובד

אז כנראה שגוגל בינתיים לא משתמשת בנתונים סטטיסטיים מהמידע בגוגל דרייב ליצירת סטי מידע אנונימיים - אבל אתה בטוח בזה ?  ונכון ש(כנראה) אנונימזיציה אם תתבצע נכון (כנראה) תעבוד, אבל עובדה שהיא לא מתבצעת נכון (כמו שנכון [כנראה] שאם ארגונים ישקיעו באבטחת המידע שנתנו להם אז [כנראה] לא יהיו פריצות למידע הזה והוא לא ייחשף, אבל עובדה - זה לא קורה).

לגבי אפל- כנראה הם קצת יותר טובים מגוגל.  הם לא חיים מניתוחי מידע ברמה שגוגל חי.  אבל גם פרוטוןמייל שכנעו את העולם ואשתו שהם מהטובים (אלא אם קראת משפט קטן בתנאי השימוש שלהם - והאמת שאין להם דרך להמנע מכך) אבל כשנדרשו, נאלצו (לפי חוק) לתת מידע.  ובמקרה שלהם הדרישה היתה מצרפת דרך משטרת שוויץ.  אתה בטוח שהשוויצרים עשו משהו כדי לוודא שאכן יש לדרוש את המידע ?  וכמובן כנ'ל לאפל ואף יותר מזה (הם חברה אמריקאית הפועלת בארהב).  רק להזכיר - היה משפט סארה'ב שבו מייקרוסופט נדרשה לספק מידע משרתי דואר שלה בדאבלין, אירלנד, עבור תביעה שהתנהלה בארהב (מיקרוסופט הפסידה לפחות בפתיחה, לא יודע מה אח'כ).  ובקיצור - המידע שלך פתוח לכולם, אם רק יירצו.

עד כאן - לא בהכרח זה צריך להשפיע על הרצון שלך לשים נתונים בענן (רק להדגיש - יש לי נתונים בענן [תמונות] כבר בטח 15 שנים) - אבל כדאי לזכור שברגע שזה בענן - זה יצא משליטתך ולא משנה מה מבטיחים לך.

נכון שגם כשהמידע בבית, מערכת החוק יכולה לדרוש גישה אליו.  אבל אז לפחות אתה יודע מזה.

לגבי 3 (התמונות), בבסיס לא ברור לי מה לחברה מסחרית ולאכיפה יזומה מצידה של חוקים.  מי שמה לבדוק את הכיסים שלי ?  תסכים שכל שוטר אקראי ברחוב יפשפש לך בכיס?  אז מהיכן באה הזכות הזו שאפל לקחה לעצמה ?  זה בבסיס.

כמובן יש פתח לשמוש לרעה.  הכנס למאגר המידע hash של תמונה שמעניינת אותך ("אותך" - גוף ממשלתי, או סתם אחד ששיחד עובד של החברה המסחרית [היום אפל, מחר העולם ואשתו]) ותקבל התראה כשהיא תמצא. 

אני מניח שיצטרכו למצוא משהו טוב מ hash (שבסופו של דבר מושפע מהביטים שמרכיבים את התמונה [במקרה זה].  שנה ביט ....) כך שלהערכתי כרגע מי שירצה באמת להסתיר את התוכן - יוכל לעשות זאת בקלות, כך שזה אפילו לא באמת פתרון טוב כנגד "רעים" רציניים. 

אבל השאלה הבסיסית היא - מי נותן לחברה מסחרית זכות כזאת.  ואם היא לוקחת לעצמה זכות כזו, למה שלא תיקח לעצמה זכויות אחרות מחר ?

לגבי מערכת גיבוי בבית - אני אדבר רק בשם עצמי.  אני אשחזר.  מה יעשה אחר - אין לי מושג.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 50 דקות, dani666 כתב:

אשכרה כתבתי למטה שזה למטרות פרסום ... 

לפני 54 דקות, dani666 כתב:

הכנס למאגר המידע hash של תמונה שמעניינת אותך

גם בזה היו דיונים דיי ארוכים לגבי המאגר הספציפי שקראתי. בעיקר בהקשר של זכויות יוצרים ודחיפה לשם מצד חברות. זה קצת יותר מסובך מזה.

אני אנסה אבל קצת לתמצת את הנקודה שלי - החברה בסופו של יום היא מסחרית - והשאלה הבסיסית ביותר היא: האם אתה סומך עליה - ברמת הכוונות.

אם אתה לא סומך על אפל ועל גוגל - נקודת הפתיחה שלך בעייתית - כשזה ב99.9 אחוז המכשיר האלקטרוני העיקרי שדרכו עובר המידע שלך (עוד לפני שמגיעים לגיבויים - ואז אם מוסיפים את המחשב הביתי - כנראה שגם מייקרוסופט במיקס)

ביניהם ליצרני NAS - מהבחינה הזו (פרטיות) ומבחינת פגיעות - אני סומך עליהם יותר - והם רוב הסיכויים כבר במעגל השימוש הראשון שלך.

Then dying is forgetting

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני קצת מתפלא שהבחירה היא בין NAS לוקאלי או ענן בלבד

מבחינת אבטחה ובטיחות נראה לי כי עדיף להשתמש בשני דיסקים ניידים של כמה טרות (3-4) עם חיבור USB 3 (אצלי הוא מעביר קצת פחות ממאה מגה לשנייה..🙂) עם הצפנת ביט-לוקר (או דומה). מסמכים חשובים (תמונות חשובות, סריקות מכתבים, תיקיות הדוא"ל וכו) עדיף גם לצרוב על DVD ליתר ביטחון.

בתור אחד שנכווה מחוסר גיבוי למדתי להשתמש תמיד בשני עותקים (אב וסב) ולשמור אחד מהם מחוץ לבית (כדי שהגיבוי יחזיק גם אם ח"ח שריפה)

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

החסרון עם השיטה שאתה מציע היא שצריך לזכור לחבר את הדיסק ולעשות את הגיבוי.

וכידוע מרפי נוטה לנצח בקרבות והצורך בגיבוי יהיה בדיוק באותו מקרה שבו שוכחים לעשות את הגיבוי.

לא כל רכב צריך להיות שיא הריגוש, אבל שיהיה משהו. מנוע. אם לא מנוע, עיצוב. אם לא עיצוב, נוחות. אם לא נוחות, לפחות שהגיר יהיה ידני.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

Dvd???

אפילו לבומר כמוני זה נשמע  רעיון ממש לא מוצלח לגיבוי דברים חשובים.

הרי כמו שאמרו- מרפי וזה.

הדיסקים הללו זכורים לי בתור מדיה, שתמיד ברגע האמת הכונן לא מצליח לקרוא אותה, כי מלוכלך, שרוט, נפגע מקרינת גמא, או השד יודע.

בטח אם אתה כותב עליהם כמה פעמים (rw) 

גם נפחי האחסון זה לא משהו שמקובל כאמצעי אחסון של חומר.

• אהבתי 1
  • רעיון טוב! 1

1. MAZDA 3 ACTIVE 08 1.6

2.  MITSUBISHI  SPACE STAR 1.2 instyle 2018

נפרדנו בצער מהטריוס הקשישה...

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני משתמש ב NAS של QNAP ובגיבוי נוסף מחוץ לבית.

הבעיה ב QNAP בבית (כגיבוי יחיד) היא בכל המקרים שהם לא קריסה של הדיסק המקורי, ז"א קריסת בניין, שריפה בבית, הצפה, גניבה, כל אלה יכולים לקחת לך את המקור + הגיבוי

בנוסף אם ה NAS "חם" ומישהו עושה לך הפצנת כופר, הוא יעשה את זה גם למקור ולגיבוי ביחד הרבה פעמים.

אתר הבישולים שלי:

DrorZi.com

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני שעתיים, natco כתב:

Dvd???

אפילו לבומר כמוני זה נשמע  רעיון ממש לא מוצלח לגיבוי דברים חשובים.

הרי כמו שאמרו- מרפי וזה.

הדיסקים הללו זכורים לי בתור מדיה, שתמיד ברגע האמת הכונן לא מצליח לקרוא אותה, כי מלוכלך, שרוט, נפגע מקרינת גמא, או השד יודע.

בטח אם אתה כותב עליהם כמה פעמים (rw) 

גם נפחי האחסון זה לא משהו שמקובל כאמצעי אחסון של חומר.

נהפוך הוא.

אם נסתכל על השימושים של אדם פרטי (להבדיל מעסק) ישנם שני סוגי גיבויים, גיבוי ושמירה.

-שמירה היא איחסון סביל (ללא עידכון של נתונים קיימים) של הנתונים הנדרשים ובדרך כלל החשיבות שלו פחותה יותר משל 'גיבוי', למשל, איחסון של אוסף סרטי ה 4K והמוסיקה שאוספים במשך השנים. מה המאפיינים שלו הם נפח איחסון גדול (סרטי 4K באיכות גבוהה יכול להגיע בקלות ל 50 ג'יגה בייט), שימוש יחסית מועט (למשל צפייה בסופ"ש פנוי) ולעיתים דרישה לרוחב פס גבוה למדייה בשימוש והצפנה/הרשאת גישה כלשהי (ולא נפרט😏). לדעתי ישום מוצלח הוא השימוש במגירת דיסקים נשלפת ובה הדיסקים הקטנים והישנים של פעם (נאמר 1-2 טרה) או דיסק USB חיצוני.

היתרונות הם:

מחיר: מחיר דיסק במגירה הוא מחיר המגירה בלבד... בסופו של דבר אנחנו מחליפים דיסקים מעת לעת (משיקולי גודל ו/או מהירות) והדיסקים הישנים נהפכים למיותרים. גם דיסק USB3 חדש אינו כל כך יקר, דיסק חדש של 5 טרה עולה כ 500 ש"ח, יקר אך נסבל כשזוכרים כמה ניתן לגבות עליו.

מהירות העברה גבוהה: דיסק במגירה או דיסק USB3 יכול להגיע ל 100 מגה לשנייה. מבינים את החשיבות של מהירות ההעברה כשמנסים להעתיק סרטי 4K באיכות גבוהה...

פשטות: דיסק הגיבוי מופיע בפשטות כדיסק נוסף במחשב, אפשר להעתיק את הקבצים ישירות או להשתמש בתוכנת גיבוי המעתיקה רק את השינויים.

גמישות/שימושיות: ניתן להשתמש בדיסק כמקור אינפורמצייה גם במחשבים אחרים, כדי לצפות בסרט 4K בחדר ולא ב HTPC בסלון אני פשוט לוקח את הדיסק. בטיול לחו"ל ניתן לשים את הסרטים האהובים של הילדים ולחבר לטלוויזיה בחדר.

בטיחות: מסיבות מובנות מאליהן לא משאירים את הגיבוי מחובר למחשב או לידו, כאן המדייה מספיק קטנה שניתן להעביר למחסן או לשמור (מוצפן כמובן) ברכב או במשרד.

החסרונות הם:

עבודה: מה לעשות, עדיין צריך לבצע את הגיבוי הזה... תמיד אפשר להתקין תוכנת גיבוי שתנג'ס אך עדיין צריך להביא פיזית את הדיסק ולבצע את המטלה.

-גיבוי הוא שמירה של הדברים החשובים ביותר בחיים שלך/משפחתך,  להבדיל מאוסף המוסיקה שניתן למצוא אותו שוב מדובר כאן על דברים כגון תמונות החתונה/ירח דבש/ילדים, של סריקות מסמכים שונות, מאגר הדוא"ל הלוקלי על הדיסק וכו. נפח הגיבוי ברך כלל אינו כ"כ גדול (ג'יגות בודדות) ומתעדכן תמידית, אני מעדיף לצרוב אותו מחדש על DVD פעם בחודש חודשיים ולהתפלל שלא אצטרך איי פעם להשתמש בו. המדייה מאוד זולה (שקלים בודדים) כך שאין טעם אפילו להשתמש ב DVD RW אלא פשוט להעתיק ולצרוב מחדש. מסיבות שונות (שיחזור חומר שנמחק בכוונה) עדיף תמיד לשמור עותקים אחורה. לסבר את האוזן, חבר שלי חטף מתקפת כופרה במחשב הביתי וכל קבצי האקסל והמסמכים שלו אבדו (מסמכים שהוא מעדכן תמידית כמו חוזים וחשבוניות עם השוכר שלו), ה DVD גיבוי הציל אותו (אע"פ שהתלונן שאבד לו חומר של חודשיים😙)

החסרון הוא שזה הרבה יותר עבודה מגיבוי רגיל ובדרך כלל תוכנת גיבוי רגילה מתקשה להתמודד עם השינויים (העברת תיקיות, שינוי תאריכים וכו') כך שיש לבצע זאת ידנית.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני שעה, Haim_gds כתב:

-גיבוי הוא שמירה של הדברים החשובים ביותר בחיים שלך/משפחתך,  להבדיל מאוסף המוסיקה שניתן למצוא אותו שוב מדובר כאן על דברים כגון תמונות החתונה/ירח דבש/ילדים, של סריקות מסמכים שונות, מאגר הדוא"ל הלוקלי על הדיסק וכו. נפח הגיבוי ברך כלל אינו כ"כ גדול (ג'יגות בודדות) ומתעדכן תמידית, אני מעדיף לצרוב אותו מחדש על DVD פעם בחודש חודשיים ולהתפלל שלא אצטרך איי פעם להשתמש בו. המדייה מאוד זולה (שקלים בודדים) כך שאין טעם אפילו להשתמש ב DVD RW אלא פשוט להעתיק ולצרוב מחדש. מסיבות שונות (שיחזור חומר שנמחק בכוונה) עדיף תמיד לשמור עותקים אחורה. לסבר את האוזן, חבר שלי חטף מתקפת כופרה במחשב הביתי וכל קבצי האקסל והמסמכים שלו אבדו (מסמכים שהוא מעדכן תמידית כמו חוזים וחשבוניות עם השוכר שלו), ה DVD גיבוי הציל אותו (אע"פ שהתלונן שאבד לו חומר של חודשיים😙)

החסרון הוא שזה הרבה יותר עבודה מגיבוי רגיל ובדרך כלל תוכנת גיבוי רגילה מתקשה להתמודד עם השינויים (העברת תיקיות, שינוי תאריכים וכו') כך שיש לבצע זאת ידנית.

לא רואה סיבה להמשיך בשיטה הזו בשנת 2021. מה גם שגיבוי ידני זה תמיד מקור לצרות.

תגדיר תיקיות קריטיות שצריך לגבות אותן בצורה שוטפת, לאחר מכן תגדיר משימה ב-task scheduler שתריץ winzip על כל התיקיות כולל הצפנה ותשים את הקובץ במקום מוגדר (בלינוקס זה בכלל טריוויאלי), לסיום תגדיר גיבוי לענן כלשהו (דגש, זה צריך להיות שירות גיבוי, לא סנכרון!) לבחירתך כך ש-X שעות אחר כך הגיבוי רץ ומעלה את קובץ הזיפ לענן. Voila!

עריכה אחרונה על ידי קורן בן אשר

חזיר דיזל

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני רק לא מבין את אלו שדואגים מאפל שסורק את המידע - ואז מה? בגדול אתה ממש לא מעניין אותם וגם אם יש להם מידע על המשפחה והחסרים שלי אותי זה לא מעניין,

ואל תשכח שהגיבוי של החברות הגדולות הוא כפול בשי מקומות נפרדים למקרה של שרפה או משהו כזה,
NAS בבית לא נותן לך שום פתרון למקרה של שריפה או גניבה (גנב פשוט שפורץ לך הבייתה וחושב שהמחשב המוזר הזה אצליך שווה משהו).

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תוכן חדש...