Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

התייעצות על כדאיות החלפת בית

phpclub
שימו לב! השרשור הזה בן 1380 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

היי חברים יקרים,

אני זקוק לדעתכם בנושא שמטריד את מנוחתי.

אני גר כ 10 שנים לערך בדירת 4 חדרים גודל 96 מטר, מטבח סטנדרט מהקבלן, ללא השקעה מהותית בדירה כי לא היה כסף זמין.

בתחילה היה לי חדר עבודה, הילדים גדלו והחדר עבודה הפך לחצי עבודה וחצי משחקים.

מאז שהילדים נולדו כל הבית התחיל לאגור כמויות אדירות של צעצועים ומשחקים, חדר המשחקים מתפוצץ, חדר השינה שלהם התפוצץ גם וכשהם מוציאים משחקים אז זה לסלון ...

לא מזמן נולד הילד השלישי ואיתו נולדה גם הדילמה - איפה אני שם אותו ?

אז התשובה הברורה מאליו היא שהחדר עבודה הולך קפוט ונהפך לחדר שינה + חצי חדר משחקים.

מה אני עושה עם המחשב (שמשמש גם לעבודה) ? 2 מסכים שכל כך התרגלתי אליהם, צפוף כבר אמרנו ?

בדקתי אצל קבלנים ויד2 - התחלתי לחשוב על מעבר ל-5 חדרים, אך זה מהווה תוספת של 300-500 אש"ח למשכנתא ע"פ ההערכה הבאה :

200-250 אש"ח קפיצה מ4 ל 5.

150-100 אש"ח עבור שיפוץ/מטבח/ריהוט הבית החדש.

אי אילו שקלים עבור מיסים, מתווכים (רוב הדירות שראיתי הן דרך מתווך) ותוספות כאלו ואחרות.

חושב על זה, להוסיף סכום כסף כל כך גדול על חדר אחד מסכן (מדירת 96 מטר לדירת 120 מטר), מרפסת פחות או יותר אותו גודל -  לא ממש מתיישב לי בהגיון.

חבר שעשה צעד ורכש בית פרטי לקח משכנתא של כ 900K ואמר לי "מה אתה מפחד ממשכנתא גדולה? קח משכנתא תשדרג את חיי היומיום שלך בצורה משמעותית, אז מה אם המשכנתא היא ל-30 שנה?"

מעבר לאי כדאיות הכלכלית הברורה לי בסכום ואורך המשכנתא, אני פוחד ומשקשק מסכום כזה אבל הסתקרנתי ובדקתי, על בתים פרטיים שאצטרך להוסיף כ 700K למשכנתא, אבל אין ספק שזה ליגה אחרת מדירת 4 חדרים.

וכאן אני זקוק לעזרתכם, אשמח לשמוע את דעתכם, לכאן או לכאן, עם נימוקים.

האופציות שלי כרגע הן :

1. להשאר ב-4 חדרים, לשפץ ולהחליף בית אי שם בעתיד בעוד מספר שנים.

נק 1 - כפי שאנחנו רואים את העתיד כרגע, התאומים שיושנים באותו חדר ביחד, בעוד כ 10 שנים כאשר יהיו בגיל העשרה כבר ירצו את פרטיותם, יהיה זה לא הגיוני להשאר במצב שבו הם ממשיכים להיות יחד באותו חדר, שגם ככה קטן.

נק 2 - בעוד מספר שנים לא רחוק יצטרכו ספריה ומקום ללמוד בו, אם אני מוסיף ספריה/שולחן לחדר שלהם הוא כבר יהיה עמוס מאוד.

נק 3  אם גם ככה נחליף בעוד 10 שנים, אז מה ההבדל בין היום לבין 10 שנים ? היום אני אוסיף סכום ובעוד 10 שנים אוסיף סכום.

2. לשדרג בכל זאת ל-5 חדרים תוך כדי ניסיון למצוא את הטוב ביותר עבור סכום הכסף הנמוך ביותר.

משמעות היא הגדלת סכום המשכנתא בסכום רציני "עבור חדר".

3. לגדל ביצים, לקחת סיכון מחושב ולקנות בית פרטי, להנות מרמת חיים אחרת אך עם משכנתא גבוהה לאורך זמן ארוך.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני חושב שלפני שממליצים, צריך להבין את התמונה הכללית עם עוד פרטים שחסרים:

- ציינת הוספה של 700k אבל לא רשמת על איזה סכום (100k לא שווה ערך ל 400k).

- משכנתה של 900k של החבר היא אכן קצת גבוהה (אם כי נכון להיום גם דיי סטנדרטית בעידן שבו מחירי הדירות בועתיים, אבל לא נסיט את הנושא) ואני חושב שהרבה תלוי בבטחון שלכם מהעבודה והאם יש אפשרויות קידום נוספות. צריך גם לזכור שכניראה תחזוקה של בית פרטי תהיה גבוהה יותר מבית  בבניין קומות והשאלה האם תוכלו לעמוד בזה.

- לא ציינת גם מה השכר המשותף והגיליאים.

לדוגמה משכנתה של 900k על הכנסה נטו של 25 יכולה להיות משכנתה טובה עם החזר של 5.5k  ומעלה אבל 900k על הכנסה של 17k ועם תחזוקה יקרה יותר לבית, יכולה להיות מתכון לאסון.

אני חושב שאלו פרטים מהותיים שיכולים לעזור להבין האם הגדלה של 700k יכולה להיות גדולה עליכם (ואז לא צריך לגדל ביצים שישברו) או לחלופין יכולה להיות עסקה משתלמת נכון להיום.

תקן אותי אם אני טועה, אתם גרים בבאר יעקב, דירת 4 חדרים בטח שווה 1.75-2.1 (כשאני חיפשתי שם זה המחירים שאני זוכר) בעוד שדירת 5 חדרים 2.1-2.5. יכול להיות שבשנתיים שבהם הפסקתי לחפש שם המחירים עלו(הייתי בדרך לעסקה רעה עם משכנתה של 1.35 על 4 חדרים ובדקה האחרונה החלטנו שזה גדול עלינו ואני ממש לא מצטער על זה).

אני חושב שעוד נתונים יעזור להבין טוב יותר את המצב

עריכה אחרונה על ידי yaniv572
  • אהבתי 1
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לא ציינת את הפתרון המתבקש: להשכיר את הדירה הקיימת ולשכור דירה יותר גדולה. אין לי מושג היכן אתה גר ומה מחירי השכירות, אבל בכך אתה לא מתחייב לטווח ארוך. תוכל גם לשכור בית "פרטי"\דו משפחתי\קוטג'טורי או משהו בבניין קטן ולהתנסות בצורת חיים זו, שהיא שונה לגמרי ממגורים בבית דירות.

אני עמדתי במצב דומה לפני 25 שנה. אז, כמובן, שוק הדיור היה שונה מזה של היום, ומן הסתם אין להשוות את המצב הכלכלי של משפחת ספריאל ב-1995 לזו של משפחת PHP היום, אבל מה שעשיתי היה למכור את דירת 4 החדרים (89 מ"ר על הנייר, עם גינה קטנה) ולרכוש דירת 5 חדרים (124 מ"ר בפלאייר, 92 מ"ר בטאבו) ברב קומות, אחרי שגירדתי את כל היכולת הכלכלית וקצת קפצתי מעל הפופיק. פתר לי את העיית הפרטיות לילדים (כל אחד קיבל חדר), וסידרתי לי פינת עבודה בפרוזדור רחב (לא אופטימלי, אבה זה מה שהיה) שאחר כך עברה לחדר השינה.

בסופו של דבר מדובר בהחלטה שהיא כלכלית רובה, אבל לא רק כזו. החיים בבית צמוד קרקע מחייבים הרבה מאד השקעה באחזקת הבית והגינה, וזה כולל זמן וכסף. אין רכוש משותף שמטופל על ידי כלל הדיירים ("ועד הבית") - הכל עליך - מחיפוש גגן וגנן ועד התשלום להם.

לפני 5 שעות, David32 כתב:

מה שאתה לא מבין זה שאתה מבזבז את הזמן שלך, את תעבורת האינטרנט שלך ואת אורך החיים של סוויצים במקלדת שלך.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הקדמה:

נכון, פעם גידלו שבעה ילדים בשני חדרים, וכולם יצאו חכמים ומוצלחים, והקשרים בין הילדים שבגרו חזקים ואיתנים.

פעם גם נסעו בקונטסה בלי מזגן ושאלו אם היא מגיע לאילת, ואיך היא עולה את הקסטל.

אחרי שציינו את זה, זה היה פעם. 

נקודת המבט שלי:

שיפוץ הקיים - לא יתן לך פתרון.

השכרה ושכירות - אני לא רוצה לראות שוכר בחיים שלי, ולא רוצה לדבר עם משכיר לעולם. 

אז זו או רכישה של דירת חמישה חדרים או בית פרטי. 

רשמת תוספת של 700.0 אש"ח למשכנתא, השאלה היא לאיזו משכנתא.

קח בחשבון הסתבכויות לא צפויות. אני מכיר זוג שתכננו על הגדלת משכנתא של 200.0-300.0 אש"ח, ומסיבות שונות ולא רלוונטיות מצאו את עצמם עם 'בור' תקציבי של 800.0 אש"ח. 

מכאן - החלטה שלך. שים לב שגם בבית פרטי אתה צריך שלושה חדרי שינה. 

• אהבתי 1
  • רעיון טוב! 1

www.car-pad.co.il - טיפים, חדשות, השקות, מבחנים, ועוד. על מכוניות. רק על מכוניות. 

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

המשכנתא הקיימת באזור ה 270K, אכן גר בבאר יעקב וערך הבית שאני מעריך שאוכל למכור הוא 1.8-1.9, ערך הדירות שראיתי מביא אותי למשכנתא של 900-1000K

הביטחון שלי בעבודה דיי גדול, הגעתי למקום שמעריך אותי וצפויה העלאה בשכר בקרוב, אם כי בימי הקורונה אף אחד לא חסין.

אשתי כרגע בחופשת לידה, אבל בשלב כלשהוא אחר כך יהיה תוספת תשלום גן לילד.

בלי להכנס למספרים תקופה ארוכה החזרתי למשכנתא כ 5K כאשר המשכורות היו נמוכות יותר והסתדרתי.

כלומר עבור בית שיהיה VFM אני יכול לשים 5K למשכנתא שוב, אך זה מה שנקרא אצלי "לגדל ביצים", אני יכול אבל לא בטוח שאני מוכן.

הרעיון של להשכיר ולשכור לא מוצא חן בעיני, כל פעם שראיתי מישהו שגר בשכירות לרוב לא הייתי מרוצה מהבית (מעבר לסיפורי הזוועות ששמעתי), אני אוהב בית שהוא שלי שאני יכול לשבור קירות לקדוח ולעשות מה שבא לי איפה שבא לי.

אני לא מתכוון להחזיק גינה, גנן ושאר דברים כאלה, שם בלטות ועליהם דשא סינטטי, אבל בהחלט ברור לי שההוצאות על בית כזה גדולות יותר.

דיסקו - שיפוץ הקיים יתן לי פתרון זמני לכמה שנים ו(כנראה) יעלה לי את ערך הדירה למכירה אי שם בעתיד, בזמן הזה אחסוך עוד כסף ואהיה יותר "מבוסס" בקריירה.

אבל אין ספק שבעוד כמה שנים אני אחזור לאותה נקודת התלבטות.

אני שניה רוצה להפריד את הפן הכלכלי מהפן התפיסתי.

כי גישה אחת אומרת תחייה לפי מה שאתה יכול, תנסה לצמצם משכנתא ולחיות בלי משכנתא כמה שיותר מהר.

הגישה השניה אומרת, אשלם משכנתא עוד 30 שנה (לא באמת, ירושות לא עלינו, העלאות שכר, קרנות השתלמות וכו') אבל עדיף לי להנות עכשיו בגיל 40, ובגיל 60/70 הילדים כבר יעברו מהבית, אמכור את הבית ואקנה משהו קטן יותר.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

תראה, מז 7 שנים אני גר בקוטג' טורי. אין שנה שבה אני לא שם 10-20 אש"ח על תיקונים, וזה אחרי שב-2013 ביצעתי שיפוץ יסודי. פעם דליפה בגג, פעם סביב חלון, פעם לאטום קיר - ההוצאות מצטברות. גם הגינות שלי מצריכות יחסית מעט טיפול - מלפנים דשא סינתטי מוקף בקצת עצים ועציצים, מאחור כיסוי טוף עם שני עצי הדר ושיח ציפור גן עדן - ועדיין זה מצריך השקייה 2-3 פעמים בשבוע (בקיץ) ופעם בחודש שעה של סידור וגיזום. שוב, לא משהו שובר שוק, אבל צריך להביא בחשבון.

עוד עניין הוא הארנונה, אבל זה תלוי יישוב, שכונה והארכיטקטורה של הדירה. יכול להיות הפרש זעיר מדירת 4-5 חדרים, יכול להיות הפרש של מאות ש"ח לחודש. מאוד נקודתי.

ודרך אגב - לא תרצה דשא סינתטי על בלטות. צריך להכין מצע רך, אחרת זה לא נעים. הוצאה חד פעמית של כמה אלפי ש"ח, תלוי שטח וסוג המרבד.

לגבי המשפט האחרון - תמיד תחיה לפי היכולת. זה כולל את יכולת פרעון ההלוואות. תחושת ה-VFM מאד אישית, וכדאי לבדוק גם את כרית הנחית ה אם יש איזה פנצ'ר, האם, למשל, יש חסכונות או שההורים יכולים לעזור לך לגשר על תקופה קשה של כמה חודשים.

עריכה אחרונה על ידי sperial

מה שאתה לא מבין זה שאתה מבזבז את הזמן שלך, את תעבורת האינטרנט שלך ואת אורך החיים של סוויצים במקלדת שלך.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• אחראי פורום
לפני 1 שעה, phpclub כתב:

אני שניה רוצה להפריד את הפן הכלכלי מהפן התפיסתי.

כי גישה אחת אומרת תחייה לפי מה שאתה יכול, תנסה לצמצם משכנתא ולחיות בלי משכנתא כמה שיותר מהר.

הגישה השניה אומרת, אשלם משכנתא עוד 30 שנה (לא באמת, ירושות לא עלינו, העלאות שכר, קרנות השתלמות וכו') אבל עדיף לי להנות עכשיו בגיל 40, ובגיל 60/70 הילדים כבר יעברו מהבית, אמכור את הבית ואקנה משהו קטן יותר.

על זה רק אתה ואשתך יכולים לענות.

האם אתם מסוגלים לחיות עם מועקת משכנתא משמעותית יותר בסכום ובתקופה או שאתם מתים כבר לסיים עם מה שיש לכם ולנשום קצת.

עברנו את פתח תקווה, נעבור גם את זה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בית פרטי זה תמיד היה החלום הישראלי (גם שלי), אבל שאלה שעברה לי כבר כמה פעמים בראש... מה בעצם היתרונות לעומת החסרונות בבית פרטי, בהנחה ומדובר בבית בעיר ולא נחלה במושב או משהו?
- פחות שכנים זה כמובן יתרון סטטיסטית.
- ברור לי שהגינה גדולה ממרפסת ממוצעת, אבל מה עושים בה שאי אפשר לעשות במרפסת? (שוב, לא מדבר על וילה בארסוף עם בריכה אולימפית ומגרש טניס).
- היכולת לעשות דיטיילינג לאוטו? סבבה[emoji3]

בצד החסרונות... לעיתים יש פחות פרטיות, סיכון גבוה יותר לפריצות, עלויות תחזוקה והשקעת זמן נדרשת גבוהות יותר, נו וכמובן... עלות התחלתית גבוהה בהרבה.

בקיצור, לא בטוח שזה כל כך חד משמעי.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• אחראי פורום

מרפסת של 12 מ"ר מול גינה של 50-100-200?

שחק כדורגל עם הילדים, תגדל עצים ותהנה מהפירות שלהם, שים מחסן בשביל כל הדברים שאין להם מקום בבית, מקום ראוי לאוטו שרובנו אוהבים, על האש בלי לחשוב על השכן מלמעלה...עוד?

בשבילי זה ממש חד משמעי :)

• רעיון טוב! 1

עברנו את פתח תקווה, נעבור גם את זה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אחת הסיבות שבגללן הצעתי לשכור לשנה שנתיים ולהתנסות בכך. וכמובן, יש כל מצבי הביניים כמו דו משפחתי או קוטג' טורי או דברים דומים.

עריכה: @itaysamurai כפי שכתבתי קודם - הגינה הזו היא התעסקות. המחסן בגינה לא טריויאלי, בדירה הקודמת השכנים שלי בנו כזה, תוך 48 שעות העיריה הוציאה צו הריסה. יש הבדל גדול בין בית כמו שלך במושב או יישוב קהילתי מרוחק לבין שכונת וילות בשולי עיר גדולה. כל הבדל כזה גורם התאמה לאנשים שונים.

אישית עברתי בגיל 55 לקוטג' טורי במורדות הכרמל עם מיליון מדרגות. לכאורה נראה כמו טירוף (אחרי שבדירות קודמות שלי לא היו יותר מ-3 מדרגות), במעשה אני נהנה מכל דקה, גם עם הטיפוס במדרגות, בזכות יתרונות כמו שתי יחידות מתבגרים, נוף עד פאפוס ובלי סוף מקום לאחסנת ציוד עבור הדור הבא.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 7 דקות, A_lex כתב:

בית פרטי זה תמיד היה החלום הישראלי (גם שלי), אבל שאלה שעברה לי כבר כמה פעמים בראש... מה בעצם היתרונות לעומת החסרונות בבית פרטי, בהנחה ומדובר בבית בעיר ולא נחלה במושב או משהו?

האמת, שאני לא ממש מתלהב מבית פרטי, נכון זה נוח ויש את כל הייתרונות שציינו כאן, אבל אני לא סובל את כל היצורים הזוחלים והמעופפים שיכולים להגיע אלי הביתה שזה בכמות גדולה משמעותית מאשר בדירה בבניין.

אני הרבה יותר מעדיף פנטהאוז, אבל לא הצלחתי למצוא משהו במחיר שפוי.

בית פרטי הצלחתי למצוא בבית דגן במחירים שפויים (2.5-2.6 - אוסיף ואומר שטרם דגמתי את השכונות, איכות החינוך ושאר פרמטרים של האזור ולכן הדיון הוא על הקונספט ולא על דירה ספציפית), כאן בא בעצם גורם ה VFM, להגיע ל5 חדרים (לא הרבה יותר גדולה ממה שיש לי היום) ולשלם 2.3 או להוסיף לא עוד הרבה ולהגיע כבר לבית פרטי ?

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 10 שעות, phpclub כתב:

חבר שעשה צעד ורכש בית פרטי לקח משכנתא של כ 900K ואמר לי "מה אתה מפחד ממשכנתא גדולה? קח משכנתא תשדרג את חיי היומיום שלך בצורה משמעותית, אז מה אם המשכנתא היא ל-30 שנה?"

מעבר לעובדה שככל שהלוואה יותר ארוכה היא הופכת ליותר יקרה (משמעותית), הקונספט קח משכנתא ל-30 שנה מה אכפת לך מבוססת על תפיסת עולם מאוד אופטימית עולם בו אתה יכול לעבוד ב-100% משרה ללא הפסקה, הקריירה שלך רק תשביח עם השנים, המשכורת רק תלך ותעלה, הבריאות בגיל 60 תהיה כמו בגיל 40 ועוד המון תפיסות עולם מהסוג הזה. 

אני, אישית, אדם הרבה פחות אופטימי בדברים מהסוג הזה. הנה, תראה, כולם חשבו שיהיה פצצה ופתאום נולד וירוס בסין ושינה לחלוטין את העולם בחצי שנה. 

אי אפשר למגן את עצמנו ב-100% מסיכונים אחרת אי אפשר לחיות בכלל, אבל לדעתי סיכונים צריכים להיות יותר מחושבים וגם אם יהיה חרא אז הבור שלך יהיה באופן *יחסי* פחות עמוק מבור של אחרים. 

לפני 10 דקות, phpclub כתב:

האמת, שאני לא ממש מתלהב מבית פרטי, נכון זה נוח ויש את כל הייתרונות שציינו כאן, אבל אני לא סובל את כל היצורים הזוחלים והמעופפים שיכולים להגיע אלי הביתה שזה בכמות גדולה משמעותית מאשר בדירה בבניין.

אני הרבה יותר מעדיף פנטהאוז, אבל לא הצלחתי למצוא משהו במחיר שפוי.

בית פרטי הצלחתי למצוא בבית דגן במחירים שפויים (2.5-2.6 - אוסיף ואומר שטרם דגמתי את השכונות, איכות החינוך ושאר פרמטרים של האזור ולכן הדיון הוא על הקונספט ולא על דירה ספציפית), כאן בא בעצם גורם ה VFM, להגיע ל5 חדרים (לא הרבה יותר גדולה ממה שיש לי היום) ולשלם 2.3 או להוסיף לא עוד הרבה ולהגיע כבר לבית פרטי ?

אני אוהב בית פרטי רק כאשר הוא נמצא בעיר הגדולה. בית פרטי במושב אני לא אגור בחיים. תלות מוחלטת ברכב, אפס תחבורה ציבורית, צורך להזיז את המכונית בשביל השירותים הבסיסיים ביותר. ברגע שיש ילדים אתה הופך לנהג בוס שלהם עד גיל 17 ואחר כך צריך עוד מכונית במשפחה ועוד מכונית במשפחה. חבר שלי קנה בית בכפר ורדים תשמע אחלה איכות חיים בשישי - שבת. מראשון עד חמישי הוא עבד של המכונית. 

בקיצור אני אקח דירה איכותית בעיר הגדולה עם מרפסת ענקית כל יום על פני בית פרטי במושב.

עריכה אחרונה על ידי ChemGuy85
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

כימאי - בני כמה הילדים שלך? אנ ייודע שאתה רווק ללא ילדים, כך שהשאלה הזו צינית. אבל חצר גדולה בהחלט יכולה להיות מקום נחמד לגידול ילדים יותר חופשיים. 

עם זאת העלית כאן נקודה חשובה: פות"ש בן 40. לקחת הלוואה שתסתיים כאשר יהיה בן 70 זה סיכון משמעותי. יותר מזה, כנראה שבאיזה שלב ביטוח המשכנתא (ביטוח החיים הנדרש) יהפוך יקר מאד. במקומו הייתי מתחיל בבדיקת הסעיף הזה, שלא  אופתע אם למשכנתא המבוקשת יכול להגיע ל-1000 ש"ח בחודש. לדעתי לפני בחירת המסלול צריך לברר מה הפרמיה ההתחלתית ואיך היא מתעדכנת לפי הגיל ומצבים רפואיים, שכן ההוצאה הזו עלולה להיות גדולה מאד.

לגבי פנטהאוז - אישית הרעיון להיות תלוי במעלית נראה לא טוב. אבל אני old fashioned.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ביטוח משכנתא זו הבעיה הכי קטנה כאן. מכיר אנשים, חברים שלי הורי, שנפלטו במהלך השנים משוק העבודה מסיבות כאלה ואחרות ופשוט לא הצליחו יותר להשתלב במשכורת שהייתה להם קודם. אחת הלכה להיות גננת, השני הלך להיות נהג אוטובוס, השלישית בכלל לא עובדת כבר 15 שנה והמשפחה מתקיימת רק על המשכורת של בעלה. 

תפיסה קח משכנתא ל-30 שנה התפתחה גם בגלל מחירי הדיור בישראל וגם בגלל שהדור שלנו שנולד בשנות ה-80 לא מכיר משבר אמיתי. המשבר הכלכלי החריף האחרון שפקד את ישראל היה ב-2002-2003 כאשר מר נתניהו היה שר אוצר (מוצלח מאוד מוכרח לציין) ומאז החיים כאן די תותים. משבר 2008 פסח עלינו לחלוטין. בוא נראה מה יהיה עם משבר הקורונה, אבל משהו אומר לי שהולך להיות משבר ברמה של 1984-1985 רק ללא ההיפר-אינפלציה. 

לא מתכוון לחטוף את הדיון רק רציתי להציג נקודת הסתכלות נוספת על משכנתאות ארוכות טווח. 

עריכה אחרונה על ידי ChemGuy85
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

כימאי, אין בינינו ויכוח, והמשבר לא צריך להיות עולמי או אפילו לאומי. שוק העבודה המודרני מאוד לא יציב וכל אחד יכול למצוא עצמו בצרות. קרה גם לי בתקופה הרבה יותר יציבה.

נושא ביטוח המשכנתא כן משמעותי כיוון שמדובר בבחור בן 40 שמתכוון לקחת משכנתא גדולה לטווח ארוך.  לפני 7 שנים הייתי בסיפור הזה. נכון שהייתי בן 55, אבל בריא, עם משכנתא קטנה ולטווח קצר. ועדיין פרמיית ביטוח החיים, אחרי הרבה התמקחות, היתה כמה מאות ש"ח בחודש. אז פות"ש יותר צעיר, אבל המשכנתא שהוא מבקש גדולה ובעיקר צפויה להפרע רק כאשר יהיה בן 70, וזה סיכון שחברת הביטוח תחשב בפרמיה. לכן, לפני כניסה להתחייבויות, הייתי מהצע סקר ביניין הזה, כדי לוודא שאין כאן הוצאה נוספת של 1000 ש"ח בחודש שלא הובאה בחשבון.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תוכן חדש...