Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

דוד השמש (שיש לו גם חמם) מפלה אותי (ואני לא שחור)

gsi16v
שימו לב! השרשור הזה בן 6331 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

קודם כל, אינך צודק בקשר להשפעת הצינור של ה'מטר'.

את הצנרת החשופה בדרכה לקיר או גג הבית אני מבודד היטב (לא עובד בזה, הכוונה אצלי ואצל חבר טוב שאצלו שיפרתי את הרכבת המערכת).

צנרת בקיר אכן מאבדת חום אבל אם היא מבודדת או שהקיר איננו רטוב, הפסדי החום הם הרע במיעוטו.

המטר הזה הוא מחליף חום לכל דבר, מים חמים בפנים וקפואים (בחורף) בחוץ - אם כל מה שאתה צריך לעשות זה לפרק את ניפל הפליז של צינור 16 המוברג לקצה הצינור ולהשחיל פנימה כמטר צינור פלסטי 16 מ"מ ולהרוויח משהו בנצילות התרמית, אז למה לא?

לגבי אלקטרודת המגנזיום, זהו מין גליל בגוון אפור כסף מלוכלך באורך של עשרים ס"מ או יותר המולבש על מוט פלדה מרכזי. תחתית המוט מרותכת לפלנג' כדי להבטיח רציפות חשמלית.

אל תחפש כזה בפלנג' תחליפי זול הנמכר בחנויות - יש להתאמץ להשיגו אצל מתקיני ויצרני דוודים ולחבר אותו כראוי - מחוץ למאיץ.

המגנזיום נמס בהדרגה ומשחרר זרם למים. הזרם נכנס למתכת הדוד ומונע ממנה להחליד - הגנה קטודית. אם גוף הדוד מבודד היטב (ציפוי האמייל שלם ותקין) יש בידוד בין מסת הברזל לאלקטרודה והיא כמעט ולא נמסה.

יוסי

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תגובות 85
  • פורסם
  • תגובה אחרונה

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

אין חדש תחת השמש (הגעתי לבית אבל לא יצא לי לדבר איתו { עם הדוד})

בינתיים למדתי רבות מהשירשור (תמשיכו)

לתגובה רצינית, ראה את הודעתו של gsi16v.
זה משפט שלא ציפיתי לראות בפורום הזה
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

יוסי לא שמעתי על דבר כזה מעולם, והאם אתה מתכוון לפלאנג' שעליו נמצא גוף החימום?

אם כן, הפלאנג' הזה מוחלף אצלי כל מספר חודשים, יחד עם גוף החימום.

הדבר היחיד שאני חושב עליו שמחובר אליו זוהי הארקה.

מעבר לזה, לא ידוע לי על משהו אחר.

טרמוסטט גם כן הוחלף לא מעט פעמים (בלי קשר למה שאמרת)

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

יוסי לא שמעתי על דבר כזה מעולם, והאם אתה מתכוון לפלאנג' שעליו נמצא גוף החימום?

אם כן, הפלאנג' הזה מוחלף אצלי כל מספר חודשים, יחד עם גוף החימום.

הדבר היחיד שאני חושב עליו שמחובר אליו זוהי הארקה.

מעבר לזה, לא ידוע לי על משהו אחר.

בחור כה צעיר וכבר סובל מבעיות שמיעה?

לא שמעת כי יצרני ומוכרי הפלנג'ים התחליפיים הם חפרים שלא לומר עבריינים.

גם לייצרני הדוודים אין כל אינטרס שהדוד שלך יחיה עשרות שנים, אחרת איך יתפרנסו?

דוד מתכלה עקב קורוזיה בו הגורמת לנזילה. קורוזיה היא תופעה חשמלית (נכון, יש גם תקיפה כימית אבל כאן זה לא המקרה), ואם מתכת הדוד מוגנת חשמלית היא תחזיק מעמד לעולמי עד (או בקרוב כך). ציפוי האמייל הוא בסך הכל סוג של בידוד חשמלי אבל עם הזמן ושינויי הטמפרטורה הוא נסדק ומתכת הדוד נתקפת. הגנה קטודית היא סוג של התחכמות - במקום להרוג את דופן הדוד מקריבים מתכת שמגיבה יותר בנוכחות אלקטרוליט, נמסה ומזרימה זרם לתוך הדוד. כך הוא נשמר על חשבון האלקטרודה המתכלה.

בדוד חדש ישנה אלקטרודה ממגנזיום שהליבה שלה מרותכת לפלנג' מחוץ לצינור המאיץ, כדי שהיא תוכל 'לראות' - חשמלית - את מתכת הדוד. כשבידוד האמייל מזדקן האלקטרודה נמסה ומגינה על מתכת הדוד. כל עוד יש מגנזיום הדוד לא יחליד, כמה לא נוח מבחינת יצרני הדוודים.

הדוד שלי עבר כבר 15 שנים ומצבו עדיין מעולה, אני מצפה לחתונת הכסף לפחות. את מצב הדוד אני שופט לפי קצב התכלות האלקטרודה - להשכלתך, במדינות מתוקנות היתה רוטינה של מדידת הזרם שהאלקטרודה מייצרת ע"י טכנאי מטעם חברת הדוודים כמדד לאיכות האמייל ולאורך החיים הצפוי של הדוד.

המגנזיום מחובר כמובן בתוך הדוד, מהצד הפנימי של הפלנג', ולא קשור להארקה.

לידיעתך, בדוד שמש שהפלנג' שלו הוחלף לאחרונה (3 חודשים) ע"י מתקין מקצועי בדירה שאני משכיר, אילצתי אותו להרכיב אלקטרודת מגנזיום (היו שם גם קולטים במצב גסיסה מתקדם כך שהיה לו חבל להפסיד עבודה יחסית רווחית בגלל קליינט שרוט וקצת מגנזיום). היה שיג ושיח מעניין בעניני רציפות חשמלית (לחפר אין רתכת) ובסוף התפשרנו על קשירת האלקטרודה לגוף החימום עם חוטי ברזל, והיא הונחה כמובן מחוץ לחלל המאיץ.

יוסי

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

טוב לדעת, אבל, ויש אבל.

שתי השגות:

1. האם המגנזיום בריא?

2. בהנחה שהוא לא בריא (לא יודע):

דוד שמש 150 ליטר חדש עולה 1400 שקל, אם ילך חלילה הדוד אחרי

10-15 שנה, אני מוכן לספוג מחיר כזה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

קודם כל, אתה שותה את מי הדוד? לא חושב שהם מזיקים ברחיצה, והעסק תקני (למרות שכך גם מבנה צנרת הוצאת המים החמים מהדוד, ודעתי בעניין כבר נכתבה).

שנית, בפורום מתנהלים דיונים על חימום מנועים, שמנים סינטטיים ושאר ירקות שבמקרים רבים לא רלוונטיים לאורך החיים השימושי במנוע, פתאות מתפוצץ לו צינור מים והופ, הלך אטם ראש, נשבר רינג וכדומה.

מעבר לבזבוז, החלפת דוד היא עניין מייגע, לפעמים הוא כלוא בחלל הגג, אתה נותן למישהו לעלות על הרעפים תוך סכנה לשבירתם וכדומה. אם ממילא אתה מחליף פלנג'ים כמו גרעינים, מה הקושי להכין לך בזמנך הפנוי אחד או שניים עם אלקטרודה, ולהרכיב אותם כשתצטרך?

והיות ונדמה לי שקראתי שאתה מין פריק של איכות הסביבה (טורבינת רוח?) אתה לא חושב שהבזבוז שגורם ייצור דוד חדש היה נחסך אם יכולת לנצל דוד קיים במשך עשרות שנים? אפילו נניח שהיום סביר שהדוד ימוחזר, ראית פעם במה כרוך תהליך הגריטה של הדוד במגרסה ותהליך ההתכה, למשל בקרית הפלדה שליד עכו או באיזור התעשייה באשדוד?

יוסי

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לגבי אלקטרודת המגנזיום, זהו מין גליל בגוון אפור כסף מלוכלך באורך של עשרים ס"מ או יותר המולבש על מוט פלדה מרכזי. תחתית המוט מרותכת לפלנג' כדי להבטיח רציפות חשמלית.

אל תחפש כזה בפלנג' תחליפי זול הנמכר בחנויות - יש להתאמץ להשיגו אצל מתקיני ויצרני דוודים ולחבר אותו כראוי - מחוץ למאיץ.

המגנזיום נמס בהדרגה ומשחרר זרם למים. הזרם נכנס למתכת הדוד ומונע ממנה להחליד - הגנה קטודית. אם גוף הדוד מבודד היטב (ציפוי האמייל שלם ותקין) יש בידוד בין מסת הברזל לאלקטרודה והיא כמעט ולא נמסה.

יוסי

האם הפלנג' עם ההגנה הקתודית נמכר גם בתצורה עם גליל הפלסטיק של החימום המהיר , או שהם לא מסתדרים טוב יחד ?

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שמר, בוודאי ובוודאי ששרוול הפלסטיק (נקרא 'מאיץ' בסלנג המקצועי) לא מפריע לאלקטרודת המגנזיום - היא פשוט מרותכת לצידו הפנימי של הפלנג' מחוץ לשרוול, כדי שיווצר מעגל חשמלי בינה ודרך המים לדפנות הדוד (במידה וציפוי האמייל לא מושלם) - השרוול היה מפריע מאד לכך.

הצד השני של המעגל הוא הקשר המוליך שבין מתכת הדוד לפלנג' באמצעות הברגים.

האלקטרודה חייבת להיות מותקנת לפי התקן בכל דוד חדש אבל בפלנג'ים תחליפיים 'חוסכים' והיא איננה.

אם אתה קונה ומרתך אלקטרודה לעצמך, הרכב כבר ארוכה יותר, וכך חייה יתארכו גם אם בידוד האמייל כבר פגום.

יוסי

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בשביל שתהיה ראקציה היא צריכה לקבל חשמל, מאיפה היא מקבלת?

או שהמגנזיום "סתם" נמס במים, (אבל אז איך ידבק לדפנות הדוד?)

ראשית, לו חיפשת חומר בנושא 'הגנה קטודית' ו'פוטנציאל אלקטרוכימי' היית מבין הכל.

בכל זאת ולכבודך - למגנזיום יש נטיה גבוהה משל הברזל (פוטנציאל גבוה יותר- ותהרוג אותי אם המילה הנכונה היא פוטנציאל יותר גבוה או יותר נמוך, כבר לא זוכר) להוציא מתוכו זרם בסגירת מעגל בינהם ואז הוא נמס לתוך המים ומחדיר זרם (של אלקטרונים, לא של חלקיקי מגנזיום) לתוך הברזל.

ע"י כך נמנע שחרור אלקטרונים מתוך הברזל והוא לא מחליד.

יכול להיות שהפכתי את כוון הזרם ואם כן, אני מתנצל. האפקט לא משתנה.

גם ציפוי אבץ מגן על הברזל באותו אופן - האבץ מתכלה ותוך כדי כך מגן על הברזל.

השימוש במגנזיום הוא כי הפרש המתחים הנוצר גבוה יותר ולכך איכות ההגנה טובה יותר.

הידע שלי חלוד (טוב, אני לא מסתובב עם אלקטרודת מגנזיום נעוצה) אבל מומלץ לקרוא קצת בנושא, תקבל תובנות על בידוד צנרת בסרט פלסטי, שימוש בחול יבש סביב צנרת קבורה ועוד.

יוסי

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אותו רעיון נעשה בספינות עד כמה שידוע לי.

בכדי שבסיס הספינה לא יחליד, מצפים אותה בחומר בעל פוטנציאל חמצון (גדול נראה לי) מאשר החומר ממנו עשוייה הספינה.

אם זה כל כך משנה אני יכול לפתוח את ספרי הכימיה ולבדוק, אני כבר לא זוכר את זה. למדתי לפני יותר משנתיים.

עד מתי ספטמבר 08.:(

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אותו רעיון נעשה בספינות עד כמה שידוע לי.

בכדי שבסיס הספינה לא יחליד, מצפים אותה בחומר בעל פוטנציאל חמצון (גדול נראה לי) מאשר החומר ממנו עשוייה הספינה.

אם זה כל כך משנה אני יכול לפתוח את ספרי הכימיה ולבדוק, אני כבר לא זוכר את זה. למדתי לפני יותר משנתיים.

יפה לך, אמנם סיימתי ב-שנות התשעים לפני... XX(מי סופר) שנים...

אבל הרעיון של אלקטרודת קרבן הוא אכן זהה בין אנייה לדוד מים, הגילוון עושה את אותה עבודה (לכן חשוב עובי הגילוון).

וכמו שכבר ציינו כאן זוהי "הגנה קתודית".

לגבי השאלה של חשמל: כל צימוד בין שתי מתכות בלתי זהות ייצר זרם חשמלי כפונקציה של השינוי בטמפרטורה, זה היה הבסיס לסוללות הראשונות ולמעשה לסוללות ומצברים בכלל (בתוספת חומצה בד"ב) ולמדידת טמפרטורה ע"י צמד תרמי (טרמוקפל Thermocouple) שהוא מדיד הטמפרטורה הנפוץ ביותר במערכות בקרה כיום.

נו תשובה של מהנדס... למה כבר אפשר לצפות...:wink:

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

עידכון אחים שלי יש עידכון חברהההייהה (גם אחיות כמובן)

אחרי ימים של מקלחות נמרצות כדי שלא אזכה לליטוף מיים קפואים יצא לי לשבת היום לשיחה אחד על אחד עם הדוד. (אני עמדתי והוא היה תלוי על הקיר)

סיפרתי לו את כל מה שארז אמר לי (לגבי הריקון , פירוק הברגים מלמטה וכולי)

ומה שיצא זה שרוול פלסטיק ששוקל 5 קילו אבנית + עוד קילו אבנית מהתחתית של הדוד.

פה הבנתי שזו הבעיה.

אמנם החמם והשרוול תקינים אבל אי אפשר היה להפריד ביניהם כדי להוציא את האבנית שיצוקה בצורת טיל קסאם בכל החלל של השרוול (אני לא מבין ביכלל איך הוא היה מחמם ליטר מיים)

קניתי חמם ושרוול , הרכבתי , סיפרתי לדוד על זה שאני צריך לרוקן ממנו אויר ועכשיו עובד כמו חדש (התקלחתי 40 דקות נהיו לי קמתים באצבעות)

סך הכל היה מאוד קל, כאילו כבר מתישהו עשיתי את זה ועכשיו אני ממש חושב על ליפתוח עסק של חאפר שמתקן דודי שמש ועושה חאווה על אנשים

תודה לכל העוזרים ובימיוחד על ההסבר המלא שניתן לי פה.

עכשיו אפשר לנעול את האשכול ולימחוק את כל המשתתפים מהפורום.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

למעלה ?

הטרמוסטט למטה (אצלי...)

נאמר לי שחימום ראשוני להשאיר את החמם שעתיים.

אחרי השעתיים האלו לא ראיתי נזילות איפה שהברגים.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תוכן חדש...