Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

גיבוב טקסני

oryo

פוסטים מומלצים

- מה זאת אומרת הנזילה הפסיקה!? ברור לך שאם יש לי נזילה במשך חודשים רבים היא לא נעלמה ככה סתם, כן??

מעולם לא חשבתי שאהיה כ״כ מוטרד מזה ש*אין* לי נזילה בבית, עולם הפוך.

למי שלא מבין - בהינתן שאני יודע בוודאות שהיתה נזילה, לשמוע שאין נזילה יותר מבלי שאני יודע איך זה נפתר - זה משהו מטריד מאוד. כשאתה מדבג משהו אתה חייב להיות מסוגל לבצע שחזור לתקלה, כשתפתור אותה והיא לא תשתחזר יותר תדע שסיימת. אם אתה לא יכול לשחזר באג, זה מאוד קשה לדבג!

אני לא יודע אם זה הנונ-שלנטיות האופיינית לו, העייפות מיום העבודה, או קשיי הבנה באנגלית - אבל הוגו לא מוטרד מזה כמוני. בסדר, אני מוטרד מספיק לשנינו...

מתקשר לשרברב מומחה שהיה אצלנו בבית (לא החרטטן המקורי, כמובן) והוא מאשרר את מה שחשבתי: קרוב לוודאי שכשחפרנו מתחת ליסודות והגענו לצינור הראשי לאי, מעצם זה שנגענו בו הוא זז במעט ו״צבט״ את מקור הנזילה והחליש אותו משמעותית (עד כדי פתרון). אני שמח לקבל חלק קטן מהשפיות חזרה ולהבין שהבית לא רדוף, ועכשיו שאני יודע בוודאות מוחלטת שהנזילה מתרחשת בצינור המגיע לאי, שזה בגדול ה WORSE CASE SCENARIO.

**

רגע של רקע:

הצנרת המקורית היא קווי נחושת שעוברים מתחת ליסודות, עולים למעלה בכל מיני נקודות, ומשם מתחברים לצרכנים.

בארה״ב הקירות בנויים מעץ וגבס, לכן לפתוח קירות זה קל ולא מפחיד (בטח כשיש לך צוות מיומן).

כפי שציינתי בפוסט הקודם - שלא כמו פעם, כיום קיימת האפשרות להשתמש בחומר גמיש יותר (PEX), ובהינתן הנ״ל, לרוץ דרך הקירות ולהתחבר לצרכנים.

א-ב-ל, יש צרכן אחד מיוחד בבית: האי.

מעבר להיותו אחד ההיילייטים של הבית - 12 פיט מאבן טבעית שלקח לנו חודשים לאתר (שווה סיפור בפני עצמו, זה היה חתיכת סיוט) - האי, כשמו כן הוא, הוא.. ובכן, אי. אין לו קירות צמודים, ולכן אין דרך פשוטה להתחבר אליו בצורה נקייה. כל פתרון ידרוש מאיתנו להגיע מתחת ליסודות.

image.thumb.png.c669402833337ae0d67591ef99a68b00.png

זו הסיבה שכשהנזילה התגלתה, ייחלתי בכל מאודי שהקו לאי יהיה בריא, מתוך המחשבה שאם זה יהיה המצב אני אעקוף את כל שאר הצנרת בבית מבלי לחפור בכלל, ורק את האי אשאיר על הצנרת המקורית.

**

השרברב והוגו מסכימים על דרך הפעולה: להמשיך לחפור מהאי בעקבות הקו המקורי, ואז להחליף אותו בצנרת החדשה.

אבל יש לי תכנית אחרת -

כבר שברנו את הרצפה במקום אחד, כבר חפרנו עד לנקודת החיבור לאי, במקום להמשיך לחפור אפשר להתחבר לקיר הקרוב - שב-מ-ק-ר-ה הולך להכיל קווים נוספים ולכן בלאו הכי פתוח למשחקים. זה יחסוך לנו ימי עבודה, חור בבטון בגראז׳ (ע״מ להתחבר), ובסבירות גבוהה חור בבטון במטבח ״במידה והחפירה נהיית קשוחה וצריך כניסה נוספת).

בשביל לוודא שאני לא מתמודד עם רצפה שבורה במידה ומשהו רע קורה בעתיד, בניתי שני שרוולים קשיחים שיותקנו מתחת לאדמה, ויכילו את קו המים הקרים והחמים בהתאמה. תכננתי את זה עם זוויות קהות יחסית בשביל שיהיה קל לשלוף את הצינור החוצה / להחזיר פנימה במידת הצורך.

במהלך השיפוץ הזה היו לפחות 3 מקרים (כנראה יותר) במסגרתם הסברתי לבעל מקצוע מומחה משהו, הוא הסביר שאני טועה, הסברתי שוב רק בשביל לראות אותו מגלגל עיניים ולהסביר שאני לא מבין כלום, ובפעם השלישית לגרום לו להבין שאני צודק ולשנות עמדה. 

אני בנאדם שמאמין-ב ומכבד היררכיה, ומכיר בחשיבות והערך של נסיון. אני נותן קרדיט לבעל המקצוע שמעצם פערי הידע הוא יהיה יותר צודק ממני, ולכן בדיונים אני משתדל לשמור על ראש פתוח וסקרנות בריאה. בפועל, כשאני מנהל איתם דיון בנושא שאני מכיר הסטטיסטיקה היא 80% לטובתי, וזה מאתגר לי את נקודת ההנחה (שאני טועה).

אני רואה פעם אחר פעם שאחד האתגרים בתחום השיפוצים הוא להבין את התמונה הכוללת ולא להתפתות לעשות את מה שאתה רגיל לעשות, ושמאיזושהי סיבה לא ברורה דברים שנראים לי מאוד פשוטים וטריוויאליים הם לאו דווקא כאלו. קצת כמו הקופאית בסופר שמדברת אלי כמו אל מטומטם כי יש לי מבטא, כך בתחום השיפוצים אני מקבל הרבה פעמים יחס של טמבל כי אני מנומס ו(לכאורה)לא מהמקצוע. מאתגר, אבל בתכלס מכל דבר כזה אני לומד עוד קצת - אז בסה״כ הטרנזאקציה בROI חיובי :)

**

אני יוצא מנק׳ הנחה שיהיה הכי נכון להתקין את הצנרת עם שרברב מומחה, אני מוכן לשלם יותר ולדעת שלא יהיו לי עוד נזילות. אני מעריך שההסמכה שלו נותנת לו אדג׳.

אני שואל אותו מה הוא היה עושה והוא מסביר לי, מאוד straightforward, משתדל להיות cost effective. הוא אדם ישר, מקצועי והגון.

אבל התכנית שלו אינה התכנית שלי, אני רוצה יותר fail-safes ולא מחפש לעשות את הפתרון הכי זול בהכרח, אלא מעוניין בפתרון הכי רובאסטי. אני לא אכנס כאן לפרטים כי חפרתי מספיק, אבל הבית שלי קצת מורכב ומגיע עם צרכים ספציפיים בגלל האורך של הצינורות ומיקום ה״שיבר״ יחסית לחלק מהאגפים.

אנחנו עוברים חדר חדר ואני מסביר לו את התכנית, וככל שהזמן עובר אני מתחיל לחוש בחרדה - אם תכננתי לחזור לבית שבוע הבא, נראה שהוא יסיים את החלק *שלו* רק עוד שבועיים... במקביל הוא משבח את העבודה שהתבצעה עד כה ע״י הוגו. 

הקול הפנימי שלי אומר לי שאני צריך לסמוך על האינסטינקטים שלי ולעבוד עם הצוות שלי וזהו, אבל קול אחר אומר לי שהדבר הנכון זה לעבוד עם מישהו מוסמך רשמית, אבל אז הוא אומר לי ש״given the level of the worksmanship, what do you need me for?״ - אני קופץ על הout ומסכם איתו שאנחנו נסגור את העבודה ואביא אותו בסוף בשביל ביקורת מקצועית בתשלום.

**

קרו עוד כל מיני דברים מעניינים בדרך, אבל הסיפור הוא על הנזילה והאורך כבר מוגזם, אז נקפוץ קדימה -

אנחנו ביום האחרון בBNB, ועמדנו בדדליין - מחר חוזרים הביתה. הרצפה חזרה למצב תקין בלי שנדרשנו להחליף את כולה כי יש לנו את הידע לעשות את זה נקודתית (זה קצת בעייתי ברצפות בגלל איך שמחברים אותן זו לזו, מה שדורש לרוב להגיע עד לקיר הקרוב כשמחליפים - אבל יש טכניקה להתגבר על זה), הצנרת הוחלפה במלואה בכל הבית, הזזתי את מיקום הדוד השני (tankless) כך שהוא כעת מוסלק מעל המקלחת בשביל שאם יהיה כשל בעתיד המים יגיעו ישירות לניקוז, התקנתי מניפולד בשני האגפים בבית בשביל שאוכל לשלוט בקווים בצורה מדויקת, הזזתי את מרכך המים החוצה למקום נוח, כל הקירות חזרו למצב מושלם והבית עבר ניקוי יסודי.

אני לא יודע עדיין מה השורה התחתונה כי זה בתהליך, אבל אני יודע שהרווח שלי מהסיפור יהיה $45,000 במקרה הרע (הצ׳ק כבר הגיע) עד $75,000 במקרה הטוב (אם הבקשה שלי לעדכונים תתקבל), סכום דומה בדמות עליית הערך של הבית תודות לשיפוץ - וכמות הידע שספגתי בדרך היא היסטרית. זו היתה חוויה נוראית, אבל השורה התחתונה סבבה לגמרי.

רגע, מה קשור רווח!?

אז זה בגלל שפוליסת הביטוח שלי משלמת לפי הסטנדרט בשוק, והביצועים שלנו אינם סטנדרטיים -

הסיפור לקח לנו קצת פחות משבועיים (מרגע גילוי הנזילה, עד שסיימנו הכל כולל הכל), שזה פסיכי לחלוטין בהינתן הסקופ של העבודה. אם הייתי עובד עם אנשים חיצוניים אני מניח שהייתי די breaking even, או אולי ברווח קטן כלשהו. 

בגלל שהביטוח לא דורש ממני לעבוד עם אנשים ספציפיים ונותן לי את החופש לבחור את דרכי הפעולה בבית שלי, זה סייע לחסוך המון (המון) כסף. רק לעבוד עם שרברב היה עולה לי (כמעט) כמו כל השיפוץ עצמו.

**

קיפלנו את החפצים בBNB ויצאנו הביתה, אני מגיע לדרייבוויי והוגו ניגש אלי לרכב.

או או (זה לא משהו שקורה, ever)

״אור, יש נזילה״

- מה!?!?

״אני לא מבין מאיפה, אבל זה לא מהתיקונים שלנו, המים בגראז׳״

אני עף מהרכב ורץ לגראז׳, וקולט המון מים בקרבה למקום בו פתחנו את הקיר, ולקיר חיצוני עם ברז שלא עובר דרך המניפולד שבנינו.

מסתכל על שעון המים, אין תזוזה בכלל.

״נראה לי שזה לא מגיע מאחד הקווים בבית, אלא מקו חיצוני״

- אבל... זה לא הגיוני הוגו, תחשוב על זה רגע, לא נגענו באף קו חיצוני

״כן, אבל יש נזילה, תראה את המים. אולי זה ממערכת ההשקייה?״

אני פותח את ההשקייה, כלום.

אני מסתכל על השעון שוב, נאדה.

שוקל להתאבד אבל לא מתאים, יש ילדים וגם אני באמצע העונה האחרונה של בטר קול סול.

מה.

לעזאזל.

נזילת!!

רפאים!!!!!!!!!!!!!!!!!!

• אהבתי 3

“Never wrestle with a pig - you'll both get dirty, but the pig likes it"

Model 3 P | Atom 3 | Palisade Calligraphy | Sportster Iron 883 | Monster 1200

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תגובות 531
  • פורסם
  • תגובה אחרונה

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

תשמע אור, יש לי חברש התעשר מסרט על תופעות לא טבעיות בבית. 

נראה לי שזה הזמן לנצל את כישרון הכתיבה והצילום שלך.

• אהבתי 1
  • מצחיק 1

תודה הגברת שרה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 6 שעות, oryo כתב:

בשביל שאם יהיה כשל בעתיד המים יגיעו ישירות לניקוז

כאן בשוודיה חברת ביטוח לא תדבר איתך בלי שהיה פייל סייפ, אבל איך אתה מסביר את הברז מעל הכיריים? אני מבין שזה נחמד למלא מים ישירות לסיר אבל מה אם הוא יתחיל לנזול כשאתה לא בבית? אנחנו היינו צריכים להחליף ברז מטבח כי הוא הסתובב וחרג מגבולות הכיור אז ברז בלי ניקוז מתחתיו נשמע סיכון לא קטן

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

המלבן השחור באי זה כיור. אבל יש איזה מתקן על הקיר מעל הכיריים. נראה משהו עם מפרקים, אבל לא ברז. אני תוהה מהו.

עריכה אחרונה על ידי sperial
לפני 5 שעות, David32 כתב:

מה שאתה לא מבין זה שאתה מבזבז את הזמן שלך, את תעבורת האינטרנט שלך ואת אורך החיים של סוויצים במקלדת שלך.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

זה גם ברז... איזה פלבים... 🤣

• מצחיק 1
SlowRide כתב:
עם השאלה הזו אתה צריך לפנות לפורום מתאבדים, הבעיה ששם לא תקבל עצות מאנשים עם ניסיון.
Pika007 כתב:
זה כל כך תמים שאני על סף לעניין אותך באופציות למסחר בפורקס.
לפני 1 דקה, יבגניפ כתב:

אני לא פסיכולוג, אבל קראתי את כל הספרים של ג'ורדן פיטרסון חוץ מהאחרון שיצא.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

OK, עכשיו הבנתי מה שרואים בקטן במטבח של אור. אם אני מבין נכון למתקן הזה יש בעצם שני ברזים  - אחד במוצא מהקיר והאחר לתפעול שוטף. אולי זה יכול להפיג את החששות של @Rשף.

דרך אגב, למרביתנו יש ברזים שלא מעל כיור או אמבטיה או איזה ניקוז אחר. אלה ברזי הניל שמתחתם, ושאם הם נפרצים גורמים הצפה. 

לפני 5 שעות, David32 כתב:

מה שאתה לא מבין זה שאתה מבזבז את הזמן שלך, את תעבורת האינטרנט שלך ואת אורך החיים של סוויצים במקלדת שלך.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הרבה הקבלות מעולם התוכנה, בהחלט.

מה שכן, בעולם המציאותי של התמודדויות עם "נזילות רפאים" בקוד לא מוצלח, יש תופעות דומות - אתה יכול לנסות ולנסות שוב ושוב לשפצר ולהבין מה התקלה (זה בד"כ יהיה service ספציפי שנכתב על ידי חבורת קופים) ובאיזה שהוא שלב *זול יותר* להתעלם מקיומו של הקוד הקיים ולהחליף את ה-service (או חטיבה מתוכו) בקוד חדש לגמרי, מאפס. לפעמים אין ברירה.

אני מניח שבאיזה שהוא שלב תגיע כצפוי לבלתי נמנע - היקר שהוא הכי זול בשורה התחתונה - וזה בנייה מחדש של הצנרת עם תיעוד.

אוכל את הכובע שהגיש לי avergel ומודה קבל עם ועדה שלפעמים מחשבים של אסוס מחזיקים מעמד אפילו מעל לשנה שלמה - אם נזכרים לעדכן את ה-bios.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני שעה, hans כתב:

אני מניח שבאיזה שהוא שלב תגיע כצפוי לבלתי נמנע - היקר שהוא הכי זול בשורה התחתונה - וזה בנייה מחדש של הצנרת עם תיעוד.

העיקר שמתלוננים שאני לא כותב פוסט אחד ארוך טיחו... הנה גם כשחילקתי למנות קטנות יותר בסוף מחפפים בקריאה 😁

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 12 שעות, oryo כתב:

רפאים

כמו באג שמשתחזר רק בפרודקשיין אבל לא בדיבאג. הבאגים הכי כיפיים (לא באמת).

בתאריך 17.8.2022 בשעה 11:01, ישה כתב:

היום מדיין 4 פעמים בערב בפנסיה פעם ב שבוע ונזקק לזוקף נופלים הופ עוד 400 ש"ח להוצאה

לפני 5 שעות, falou כתב:

צריך לזכור שאנשים עם קטן גם משתמשים בו פחות זמן ולא אובססיביים על להחזיק אותו ביד... 

TL;DR- Turing, Lagrange, Dijkstra, Riemann

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 26 דקות, oryo כתב:

העיקר שמתלוננים שאני לא כותב פוסט אחד ארוך טיחו... הנה גם כשחילקתי למנות קטנות יותר בסוף מחפפים בקריאה 😁

לא חיפפתי כלום.

מה שתיארת בפוסט האחרון הוא בנייה מחדש חלקית של הצנרת. בדגש על חלקית. או שאני טועה?

עריכה אחרונה על ידי hans

אוכל את הכובע שהגיש לי avergel ומודה קבל עם ועדה שלפעמים מחשבים של אסוס מחזיקים מעמד אפילו מעל לשנה שלמה - אם נזכרים לעדכן את ה-bios.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

טועה, כל הבית הוחלף מלבד הצינור הראשי שמגיע מהבאר לבית, את הצינור הזה אין צורך להחליף כעת. אם יהיה, נחליף אותו וזהו. 

בתוך הבית אין יותר נחושת, הצינור התת קרקעי היחיד הוא זה שמגיע לאי, מסיבות מובנות 😁

במילים אחרות: לא פתרתי רק את הבאג, החלפתי את כל המודול 

עריכה אחרונה על ידי oryo

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בתאריך 4.10.2022 בשעה 19:43, oryo כתב:

אני פותח את ההשקייה, כלום.

אני מסתכל על השעון שוב, נאדה.

שוקל להתאבד אבל לא מתאים, יש ילדים וגם אני באמצע העונה האחרונה של בטר קול סול.

... אחרי קצת מחשבה נוספת, וההבנה שלא ייתכן (סטטיסטית) שפתאום נוצרה נזילה חדשה יש מאין בצינור שלא נגענו בו, קלטתי שהוגו לא חיבר את הניקוז של מרכך המים, ולכן לאחר פעולת הריכוך זה נשפך בגראז׳.

תם ונשלם :)

• אהבתי 1
  • מצחיק 1

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אור אני מצטער לא הבנתי לגמרי בדיוק מה קרה.

אתה יכול להסביר שוב, רק בקטע של הנזילה המקורית - 

מה קרה. למה זה לא אותר בהתחלה ומה בסוף היה הפתרון (אני מבין שהעברת צנרת חדשה - אבל למה בצורה שאינה סטנדרטית?)

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תוכן חדש...