Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

צריכת דלק 101 - הסברים, עצות, טיפים ומיתוסים לחסכון בדלק

איתמר
שימו לב! השרשור הזה בן 4265 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

על בטיחות רכבי 4X4 - בבטיחות פאסיבית הוא עולה (תרתי משמע' date=' לצערי) על רכבים משפחתיים/קטנים. כמו שהגדיר זאת קלארקסון - רכבי שטח הם כמו פצצות אטום. אם למישהו יש כזה לצורך הגנה - כל השאר צריכים גם... (מה גם שדירוג הבטיחות לרכב הוא יחסי לקבוצה).[/quote']

זה לא לגמרי נכון: יתרון המסה והגודל של הג'יפ אינו קשור ישירות לבטיחות הפסיבית. אני נוהג לומר שההשפעה של משקל הרכב על הבטיחות הפסיבית היא "לא איכותית." למה? כי היא באה לידי ביטוי רק בסוג מאוד מסוים של התנגשויות, בעיקר כאשר הרכב הכבד פוגע חזיתית ברכב אחר או נכנס בו מהצד או מאחור, ורק כשהרכב השני קל ממנו משמעותית. אם נכנסים ברכב במשקל דומה, או אם נתקלים במכשול קבוע כמו עץ, בטון, עמוד וכדומה - אין למשקל ולגובה משמעות ואם כבר הם משפיעים לרעה: הרכב יתגלגל בקלות בהתנגשות חזית-צד או בירידה מהכביש ואז המשקל הגדול שלו "ימעך" אותו כנגד האדמה.

גם אם כן נתקלים בסיטואציה שבה יש יתרון לרכב הכבד יותר, זה תמיד יבוא על חשבון הנהג השני שמעורב בהתנגשות. לעומת זאת, רכב שתוכנן טוב וקורס נכון: יהיה בטיחותי יותר לא רק עבור הנוסעים שלו אלא גם עבור הנוסעים ברכב השני שבו הוא מתנגש. נקודה נוספת: בדרך כלל משאיות וג'יפים הם רכבי עבודה שהיצרנים לא משקיעים בהם הרבה, גם מבחינת בטיחות פסיבית: אין להם חישובי קריסה יעילים, מיגונים טובים סביב לתא הנוסעים, מיכלי דלק ממוגנים, כריות אוויר וכדומה. בהתנגשויות של משאיות במשאיות אחרות, למשל, ניתן לראות בדיוק למה שווה הבטיחות הפסיבית שלהם, כשהקבינה נמעכת כולה עד הברכיים של הנהג.

ולמה הדיגרסיה הזאת? כי זה מזכיר לי נקודה נוספת, אולי הכי חשובה, שלא ראיתי במאמר: שמירת מרחק! שמירה על רווח גדול מהרכב ממול תאפשר צריכת דלק טובה יותר, הרבה יותר בטיחות וזרימה יותר טובה של כל התנועה בכביש. בין השאר, גם שדה הראיה של הנהג יישאר פתוחי והוא יוכל לתכנן כל האטה מראש וכך לחסוך בעוד דלק.

לצערי, ישנם נהגים שמוותרים לעתים על שמירת הרווח בנסיון לעקוב אחרי משאיות ו"להישאב" לתוך הריק (וקואום) שנוצר מאחוריהן לצורך חסכון בדלק. השיטה הזאת מסוכנת, אבל היא גם לא עובדת כי כדי להרוויח מכך יש לעקוב אחרי הרכב ממול במרחק מגוכח. מה גם שמשאיות ואוטובוסים חדישים מתוכננים היום להיות אווירודינמיים מאוד ולכן הריק מאחוריהן קטן מאוד. בנוסף, ברגע שאתה נצמד ועוד מאחורי רכב גדול - אתה לא רואה את המשך הכביש וכל האטה קלה של הרכב ממול גורמת לך לבלום בחוזקה (ואז גם להאיץ חזרה) ולכן לבזבז דלק.

הייתי בטוח שהילוך M נועד בשביל עליות [Mountain]

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

התכנון של ג'יפ הופך אותו למסיבי יותר מכל מכונית לא מסחרית, שאלו הן רוב המכוניות.

מסכים לחלוטין עם הטענה שבתאונה מול קיר עדיף להיות ברכב עם כמה שיותר איזורי קריסה, מהסיבה הפשוטה שקיר לא קורס בכלל, אפס, ולכן כמה שיש יותר איזורי קריסה (וברכב פרטי יש יותר מבג'יפ) - אתה יותר בטוח כי יותר אנרגיה תיספג לפני שתגיע אליך.

אמרת ש:

גם אם כן נתקלים בסיטואציה שבה יש יתרון לרכב הכבד יותר, זה תמיד יבוא על חשבון הנהג השני שמעורב בהתנגשות

הרי זה בדיוק תואם את שכתבתי, ש:

בבטיחות פאסיבית הוא עולה (תרתי משמע, לצערי) על רכבים משפחתיים/קטנים

ופה בדיוק נכנס המשפט של קלארקסון על הנשק הגרעיני!

משאית במשאית? אלו לא רוב התאונות, רוב התאונות של משאיות הן משאית מול רכב פרטי, וכל נושא התאונות והסיכון שבלהיפגע בהן הוא עניין סטטיסטי.

לגבי שמירת המרחק שכבר העלית, בוודאי שזה נכון, מה חבל שכששני ישראלים חכמים (לא בציניות) נוסעים כמו בני אדם ומשאירים מרחק סביר יבוא ישראלי "חכם" (כן בציניות) ש"יבין" שהמרחק שהושאר הוא בשבילו...

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אסביר זאת בקצרה: אני מעדיף להיות ברכב פרטי עם ארבעה כוכבים במבחן הריסוק, מאשר בג'יפ עם שני כוכבים שבא ממולו. יתרון המסה מתקזז כאן בקלות בתכנון הבטיחותי העדיף של הרכב הפרטי. ה"מסיביות" של הרכב לא קשורה לעניין כלל ואם כבר היא מהווה רק רועץ לבטיחות הנוסעים כיוון שהיא אינה מאפשרת ספיגת אנרגיה נכונה.

יצא לי לנסוע בניסאן קבסטר (קבינת צוות) וזו דוגמה מצוינת למשאית שהייתי מעדיף רכב פרטי על פניה בכל יום. בשני שורות הספסלים ישנן במרכז חגורות מותניים בלבד, וכל שאר החגורות (מלבד זו של הנהג) אינן מתכוונות לגובה. המושב האחורי אינו אלא ספסל נמוך מאוד כמעט ללא משענת גב ועם חגורות שלא יושבות על הגוף כמו שצריך ולא משנה מה תעשה. כל הקילוגרמים שבעולם לא יגרמו לי להרגיש בטוח בחלקה האחורי של משאית כזאת.

הייתי בטוח שהילוך M נועד בשביל עליות [Mountain]

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אגב מי משהו הצליח לראות בצריכה רגעית תוצאה של 1/50?:wink: או יותר?

כן , עם פונטו ELX 2005 בירידות מירושליים.

סעיף 16: "שימוש בדלק בעל אוקטן 95 ברכב שאינו זקוק לכך הוא בגדר זריקת כסף לפח" לדעתי התכוונת לרשום 98.

אם עוקפים אותך מימין את/ה כנראה בנתיב הלא נכון.

(lancia delta turbo mk3 (844

HU: ECLIPSE CD5000   AMP: NAKAMICHI PA1004   SUB: ROCKFORD FOSGATE rfz3412    FRONT: RAINBOW CS 3/160

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• 4 שבועות מאוחר יותר ...

לי זה לא עוזר כי אני כבר מיישם פה הכל מהכל... אבל זה כתבה מעולה ואני ממליץ בחום לכל מי שרוצה חושב לקנות או קנה רכב ותוהה מה הוא עושה לא בסדר.

-אם אתה לא יודע תשאל, אם אתה יודע תגיד, אם אתה חושב שאתה יודע... עדיף שלא תגיד.

:wink:

כרגע אייקון זמני, מייצר טובים יותר להמשך.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 4265 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...