Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

פרוייקט SQ בזיל זול ופשוט

s3t
שימו לב! השרשור הזה בן 5131 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

עם כל מה שכתבת אין לי בעיה (כפתור קטנים, רצפת רעש וכו')

למעט:

בצדק :)

רכיב אלקטרוני לווליום לא מתאים לי, בגלל שאני לא רוצה להעביר אות דרך עוד דבר אקטיבי אחד שמייצר רעש, אדיף נגדים הפשוטים.

אבל אתה אתה מדבר על אי רצון להכניס רעש למערכת ומוסיף:

מיקרובקר דיגיטלי (יש לו מקור שעון נכון? יש לו ספק נכון?)

שליטה על מנועים (לא יודע אם ירדת מזה אבל מנוע DC מייצר רעשים אדירים במונחי EMI)

שליטה על ממסרים (מיתוג מייצר רעשי EMI חזקים)

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תגובות 235
  • פורסם
  • תגובה אחרונה

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

תמונות שפורסמו בשרשור

אה... אם יצא לי מתישהו במילניום הקרוב אז אתם תראו ת'רד עם התקנת CARPC אצלי... הת'רד שאופיר תמיד מתגעגע אליו :-P

B4 2010 - ANY-PHONE + MOSCONI AMAS2 + Audsion BitOne + Voce5.1K FullDA + MASSIVEBX4 +HatL1 + Morel CDM880 + Morel Hybrid602 + Micca COVO-S + Audison TH10 + Pioneer TS-X150

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

mindbomb, הבנתי אותך.

השאלה מי מכניס יותר רעש לאות שמועבר דרכו...

צריך לבדוק את הנושה לעומק.

אגב, הרעשי EMI מיוצרים רק כשיש שינוי במצב הווליום (צריך למתג את הממסרים, או לסובב מנוע), כשגיוק ווליום מוסיף את הרעש קבוע.

אם לא לשים את מיקרופרוססור קרוב לDAC, ולדאוג לסינוני רעשים באדמה ומתח של שניהם, אז כל מה שנשאר זה EMI ממיתוג\סיבוב מנוע.

עדיף לשים את המיקרובקר בתא נוסעים, ולהשכיל חוטים לבגז' לשליטה על כמה ממסרים (המיקרובקר יקבל מתח ואדמה מענף אחר של חשמל - מתא נוסעים - שזה די רחוק מDAC).

[under construction]

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אז כך תקבל "קליקים" מחרישי אוזניים כל פעם שאתה מעלה/מוריד וליום.

ממסרים נשמע לי רע מאוד

S3T, לפי תאוותך להתעסק עם הarduino (שהוא באמת דבר חמוד, מודה), אתה איש אלקטרוניקה, אז תעיף מבט שניה:

4065.gif

זה המבנה הפנימי של רכיב הוליום המוכלל. תסתכל על יציאות W0,W1

הדבר היחיד שאות האודיו עובר דרכו הוא נגד פנימי, השליטה על הוליום מתבצע ע"י מיתוג solid-state (מיוצג ע"י המשולש) ולכן אינו מוסיף שום רעש. הרכיב הוא סטטי לחלוטין ואין בו צורך ברכיבי שעון/שאר רכיבים אקטיביים שמייצרים רעש. לכן הוא יכניס לך פחות רעש משמעותית מאשר כל פתרון אחר שאתה מציע.

שלא לדבר על זה שהוא פותר לך מיד את בעית הBALANCE בין LEFT לRIGHT בפתרון שלך, וגם על הדרך הרווחת כפתור MUTE מגניב.

לגבי כפתורי וליום - הרכיב יודע לקבל גם "גלגלת", אם בא לך יותר - בכניסות RENCODEA, RENCODEB - לכן הוא גם נקרא

"rotary encoder"

אם תשלב את הרכיב הזה, זה לא מונע ממך להשתמש בarduino לכל מיני taskים אחרים :-)

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ושוב סליחה על הפוסט הכפול... אבל הת'רד נחמד.

אז S3T אם עדיין לא ויתרת על רעיון המנועים - הפתרון שלך יכול להיות פשוט שימוש בסרוו.

סרוו זה פשוט מנוע DC אבל עם מערכת בקרה שנותנת שליטה מדוייקת - רמת מתח מסויימת נותנת דרגת סיבוב מסויימת.

(תוכל להשיג כאלה בזול הם נפוצים בשימוש בטיסנאות... תחביב אחר לשעבר שלי)

תוכל לחבר את ציר הסרוו לציר של פוטנציומטר שישב בטור מיציאת הDAC למגבר וכך תקבל שליטת וליום ע"י הוספת נגד בלבד בטור (כמו שרצית). המערכת האלקטרונית בעצם משמשת כ"מרחיק" שליטת פוטציומטר. כמובן תוכל גם לשלב אותה בצורה אלחוטית עם משדר/מקלט IR.

אני בטוח שתמצא עניין בוידאו המגניב הזה:

:-P

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הladder attuneator תוכנן כך שהקליקים לא נשמעים, בשילוב ממסרים איכותיים ומהירים.

כל פעם בשינוי ווליום יש קפיצה של 1-2db (תלוי כמה סיביות תוכננו באטוניאטור)

האות לא מופסק בעת שינוי ווליום. מה מעצבן זה רעש של ממסרים עצמם, אך בבג'ז הוא לא יהיה שמיע.

לגבי המבנה - המשולש הזה זה buffer או voltage controlled amplifier? שניהם צריכים להכניס עיוות לסאונד (אומנם ברמה מינורית, אך יכניסו).

הנגד המשתנה שמצוייר הוא בעצם שורה של נגדים קטנים עם חיבור טורי ומתגים לכל נגד, כשהמתגים הם שוב רכיבים אקטיביים (בטח צמתי PN למינהם)...

יש לי בבית כמה rotary encoders, אז אפשר גם לסדר שינוי ווליום בסיבוב.

לגבי הסרבו - ציירתי מעגל של סרבו אנלוגי,

http://www.carsforum.co.il/vb/attachment.php?attachmentid=191190&d=1267399969

עם פידבק ואות שליטה בעזרת מחלקי מתח של נגדים משתנים.

[under construction]

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

סתם רציתי שתדעו - אחד הת'רדים הנדירים

תענוג אמיתי לראות נושאים כאלו עולים על הפרק.

B4 2010 - ANY-PHONE + MOSCONI AMAS2 + Audsion BitOne + Voce5.1K FullDA + MASSIVEBX4 +HatL1 + Morel CDM880 + Morel Hybrid602 + Micca COVO-S + Audison TH10 + Pioneer TS-X150

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ראיתי את השרטוט ההוא והסברתי שיהיה לך קשה להגיע לייצוב שם וזה יהיה פשוט כאב ראש גדול גם לחבר אותם לפוטנציומטרים.

טוב נראה לי שאתה מתעקש לתכנן מאפס בעצמך אבני יסוד מוכנות כמו סרוו, או נגדים דיגיטליים משתנים , זה גם יהיה פחות טוב וגם יעלה (הרבה) יותר (מנועי DC, נגדים, מגברי זרם או במקרה השני ממסרים+הרבה נגדים מדוייקים וכו') -

אז אם אתה עושה את זה לשם הלימוד אז שיהיה בכיף.

אם לשם הפרקטיקה - תאמין לי, מנסיון רב שנים, לך על פתרונות מוכללים.

עריכה:

לא משנה כמה הממסר שלך יהיה מהיר ואיכותי - זה פתרון אלקטרומכני (חלקים נעים) ויהיה תמיד איטי ב2-3 סדרי גודל מפתרונות solid-state.

שורה תחתונה: קליק-קליק-קליק.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

יופי, יש לי זוג MAX5407 ושש!!! MAX5440... פעם אהבתי samples שלהם :twisted:

יש לי גם זוג של משהוא לא מובן בBGA עם 16 פינים על גיוק בגודל 2X2 מילימטר... למה הזמנתי אותו?! :)

הסתבר שזה מגבר אוזניות. הייתי צריך מיקרוסקופ כדי לראות מה כתוב עליו.

אוףףףף, החלמות של SSOP24 מעצבנות. כרגע סיימתי רק צד אחד ( כולו 12 פינים ב-wireup)

יציא של DAC לפני קבלי מוצא כ2.5V - בול מה שצריך לMAX הזה. יש גם מייצב מיותר של 5V על הDAC שהיה פעם שייך למגבר אוזניות. יופי, כל מה שנשאר זה לחבר את הכל, ולהלחים עוד 12 פינים :(

[under construction]

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לאחר עיון ממושך בדטאשיט הגעתי למסקנה שהנגדים האלו בקושי מתאימים לצעצועים סיניים, ולא ממש נועדים לאודיו איכותי.

למה?

דורש voltage biasing, טוב ששמו בפנים מגבר שרת לצורך זה. מה האיכות שלו?

ביציא מהנגדים שמו buffer. שוב, מה האיכות שלו?

דורש 2 אדמות ומקורי מתך נפרדים.

מערבב את VCC יחד עם אות אודיו על ידי biasing

מוסיף המון רעשים מצד הדיגיטלי...

זה יותר גרוע ממיקרומעבד - המיקרומעבד אפשר להרחיק, אך קן זה הכל באותו מקום, צפוף.

אני יסיים את הלוח ויבדוק כמה צדקתי :)

אגב, לגבי EMI של ממסרים.

התיעצתי עם מהנדס מנוסה אחד והוא אמר שממסרים לא מייצרים הרבה EMI בגלל שרוב הריכוז של השדה המגנטי נמצא בטוח הסליל (במוט ברזל) ובין המוט לבין החלק הנמשך. סה"כ זו מערכת סגורה, ודגמים נורמליים של ממסרים, שנועדים למקומות רגישים לרעשים, לא עושים בעיות. מה שכן, שווה לייצב את מתך הזנה של ממסרים למניעת רעידות של מגעים וגם להקטנה של EMI.

v1.jpg

v2.jpg

[under construction]

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מה אורך החיים של ממסר שכזה? מבחינה מכנית אני מתכוון... תיקח בחשבון סביבת רכב שגם ככה רעידות, קפיצות, מכות לא חסר בה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אחחח... איזה כיף לך! גם אני רוצה זמן פנוי לעשות דברים כאלה!!

אז רגע לא הבנתי - דיברת שיש לך סמפלים של כל מיני digital tap potentiometers אבל בסוף החלטת כן ללכת על הממסרים?

אז מה חיברת שם לממסרים באריזת ה SSOP24 ? מה ישלוט על זה?

לגבי הEMI - הבחור צודק בגדול, אבל זה לא מה שימנע את הקליקים.

הקליקים יגרמו מzero-crossing (או יותר נכון ממעבר שלא בזירו-קרוסינג) ולכן יהיו שמיעים בלי קשר לרמת הEMI שתפלט בכל מעבר.

אגב - חשוב מאוד!

אם אתה בסוף משתמש בממסרים - אל תשכח להוסיף דיודה בכיוון הפוך לממתח הסליל של הממסר להגנה.

השיטה הזאת מורידה את פליטת ה EMI באופן משמעותי. (אם תרצה הסבר תגיד)

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שיט.

קיבלתי היום בדואר את שלושת הסקנספיקים 13M/8640, נראים מצוין

וקיבלתי אחד וחצי 18W/8531 - חצי בגלל שאחד נשבר במשלוח. עכשיו ינסה להוציא כסף ביטוח מדואר ישראל...

מה שחיברתי בתמונה זה MAX5440.

אני יבדוק כמה הוא איכותי מול הממסרים...

אני בכלזות ילך על ממסרים - יש לי 8 כאלו, של TAKAMISAWA.

[under construction]

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מצטער לשמוע.:|

מאיפה הזמנת? יש סיכוי שגם הVENDOR יחזיר לך כסף/ישלח נוסף.

תצלם את הכל איך שהגיע.

כמה עלה כל דבר?

תעדכן (גם תמונות) על הפרוייקט המגניב..

אתה תשלב את הarduino?

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

השליטה של ווליום תחולק ל3 שלבים:

- שליטה של נגן בזמן טסטים של מערכת

- הוספה של נגד ווליום ממונע וכפתורים פשוטים ללא תצוגה (מעגל של 2 כפתורים עם 4 מגעים כל אחד)

- הוספת Arduino וממסרים או MAX, תלוי כמה הMAX ישמע גרוע :)

אני לא מאוכזב מהMAX בגלל שלפחות למדתי להלחים SSOP בwireup, וגם תמיד כייף לבנות משהוא שמסיף עובד (בתקווה)

לגבי הסקנספיק השבור... שילמתי על שניהם 180$ + משלוח של כ50$, אז זה יצא די זול אפילו לדרייבר אחד.

קניתי מבן אדם פרתי מאה"ב (diymobileaudio.com)

כרגע אני בודק את הביטוח של משלוח - מה התנאים והאם אפשר לקבל כסף.

הרלבייטורים הם ממש שבירים, חבל שלא חשבתי על זה לפני שקניתי - הייתי מבקש מהאיש לארוז אותם יותר טוב.

ה13M נשמעים ממש מצויין, דרייבר מידרנג' הראשון שאני יכול להגיד עליו דבר כזה.

יכול להיות שהם יותר טובים גם מ12M, אך צריך לשים אותם אחד ליד השני.

אגב, דיברתי עם מהנדס ממוראל, והוא אישר את תענתי לגבי הסיבות:

- כדי לא לשרוף טויטר

- כדי לשים את הטויטר בoffaxis: כששומעים בoffaxis, אז התדרים נמוכים נשמעים יותר חזק מהגבוהים (directivity pattern\off axis response), אז צריך לאזן אותם. עושים את זה עם נקודת חיתוך גבוה וslope קטן.

על הדרך הוא הוסיף, שמכיוון ומדובר בסביבה של רכב, אז יש את עניין של רעש בתדרים נמוכים.

בגלל הרעש בנסיה אנחנו מגבירים את התדרים הנמוכים (יחסית למה שאנחנו רגילים לשמוע בבית) כדי להתגבר על רעש של הסביבה, גם על זה חשבו כשבנו את הקרוס - הרמקולים יוצרו bass heavy בכוונה. העוצמת הטויטר נחלשת טבעית בגלל שלא פונים אותו למאזין, המידרנג' עדיין נשאר, אך חלש יחסית לוופר, והוופר "נחלש" בנסיה בגלל הרעשים סביבתיים.

כתוצאה מכך - סאונד מאוזן.0

[under construction]

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 5131 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...