Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

התייעצות טכנית בבחירת ראוטר/נתב רשת

Derish
שימו לב! השרשור הזה בן 1161 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

שלומות,

מתנצל מראש על החפירה, אבל אני מנסה לעזור לאמי הטכנופובית לקבל החלטה ממרחק של כמה אלפי ק"מ, לכן חשוב לי להסביר כאן את כל השיקולים.

אפיון הבעיה והמשתמש(ת):

• אמא דריש גולשת באתרי טקסט/חדשות ורואה קצת יוטיוב וסדרות. אין לה דרישות גבוהות לאיכות וידאו 4K, משחקים וכיו"ב. עיקר השימוש בלפטופ או באייפד על הספה.
  • היא יושבת כבר שנים רבות על תשתית ADSL של בזק, עם בזק בינלאומי בתור ספק. יש לה נתב Netgear כלשהו שהם חילקו/מכרו בזמנו ולאחרונה התחיל לעשות בעיות.
  • אחרי דיאגנוסטיקה שנשמעת רצינית ממה שהיא מספרת, הגיעו למסקנה שהגיע הזמן להחליפו, והשאירו לה נתב בהשאלה תמורת עשרים שקלים בחודש עד שזה יקרה.
  • זה נותן לנו כמה שבועות לעשות סקר שוק ולהחליט מה כדאי לרכוש במקומו.

אני כבר שנים מחוץ לתחום המחשוב ולא ממש עוקב אחרי העלילה, לכן קיוויתי להיוועץ בכם ע"מ להבין מי נגד מי כיום. מה שלמדתי בינתיים זה ש:

• בזק NGN משתמשים בטכנולוגיית VDSL.
  • ראוטר VDSL עולה סד"ג של 150 שקלים לדגם המוגבל למהירות 300, או סד"ג של 300-500 שקלים למהירות 1200 + פיצ'רים נוספים.

מה שהייתי רוצה להבין מכם זה:

1. האם לדעתכם יש טעם להשקיע את הכמה מאות שקלים הנוספים, אם מהירות 40 מספיקה כיום לכל צרכיה? לי אישית נדמה ש-300 משאיר רזרבה נדיבה לשדרוגים.
  2. האם הראוטרים האלה יעבדו גם על תשתית סיב אופטי, אם היא תחליט לעבור אליה בעתיד? אינני רואה שם כניסות אופטיות או קואקסיאליות.
  3. האם ישנם פיצ'רים מיוחדים (כמו כניסת USB או VPN) שלדעתכם שווה להשקיע בהם ולא הייתם קונים היום ראוטר בלעדיהם?
  4. האם כדאי לבדוק מה מציעים בחו"ל? הנטיה הטבעית שלי היא לרכוש מאייבורי/KSP עם אחריות מקומית.
  5.  בלינק השני למטה רשום ש-VDSL2 תומך בתשתית עד 100. ומה תומך בתשתית מהירה יותר? 🙄

6. האם פספסתי משהו חשוב?

אלו שני הדגמים בצד הנמוך של הספקטרום שאני שוקל כרגע, הערות בעד או נגד תתקבלנה בברכה:

אם הגעתם עד לפה, תודה על תשומת הלב ואנא שאו עצתכם.

עריכה אחרונה על ידי Derish
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תגובות 38
  • פורסם
  • תגובה אחרונה

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

אם וכאשר תגיע התשתית האופטית, אם בכלל, מבחינת משתמש הקצה נדרש בסה"כ חיבור רשת לקופסה שתותקן בבניין, כך שאין שום משמעות לראוטר.

מבחינת תשתית, גם ה-100 ש-vdsl תומך בהם תיאורטית הוא רק על הנייר בארץ.

קנה משהו עדכני וסגור עניין.

אגב, מה שיותר סביר להניח הוא שהצד של ה-wifi במכשיר שלה הוא זה שעושה בעיות (למרבה ההפתעה אלה חלקים שמתעייפים מבחינה מכאנית) ושאין שום בעיה בחלק שאחראי על ה-vdsl, אבל עזוב, לקנפג עכשיו מרחוק ראוטר ולהפוך את הנתב למודם בלבד זה לא משהו שעושים ממרחק של אלפי קילומטרים.

• אהבתי 1

אוכל את הכובע שהגיש לי avergel ומודה קבל עם ועדה שלפעמים מחשבים של אסוס מחזיקים מעמד אפילו מעל לשנה שלמה - אם נזכרים לעדכן את ה-bios.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני כשעה, Derish כתב:
  • האם לדעתכם יש טעם להשקיע את הכמה מאות שקלים הנוספים, אם מהירות 40 מספיקה כיום לכל צרכיה? לי אישית נדמה ש-300 משאיר רזרבה נדיבה לשדרוגים.

הייתי הולך על תקן N300 שיוכל לתת 100 מגה בלי שום בעיה באלחוטי. בעיקרון, גם 15 מגה זה הרבה יותר ממספיק בשביל גלישה באינטרנט, אבל אין טעם לקנות נתב עם תמיכה במהירות נמוכה היום מהסיבה שההפרש במחיר מאוד קטן.

לפני כשעה, Derish כתב:
  • האם הראוטרים האלה יעבדו גם על תשתית סיב אופטי, אם היא תחליט לעבור אליה בעתיד? אינני רואה שם כניסות אופטיות או קואקסיאליות.

בתור ראוטר בלבד? כן. אבל לא בטוח אם יעבוד בתור מודם (לא יודע איך עובדת התשתית של סיב אופטי).

לפני כשעה, Derish כתב:
  • האם ישנם פיצ'רים מיוחדים (כמו כניסת USB או VPN) שלדעתכם שווה להשקיע בהם ולא הייתם קונים היום ראוטר בלעדיהם?

כן, פונקציה שנקראת וקטורינג, או G.vector. בזק עובדים עם זה באיזורים מסויימים בארץ, ונתב שאין לו את ה"פיצ'ר" הזה, יכול לעשות בעיות או לא לעבוד בכלל.

אגב יש את זה באחד הנתבים שפרסמת.

לפני כשעה, Derish כתב:
  • האם כדאי לבדוק מה מציעים בחו"ל? הנטיה הטבעית שלי היא לרכוש מאייבורי/KSP עם אחריות מקומית.

לדעתי לא שווה את ההתעסקות. בארץ יש תמיכה ואחריות של היבואן, בשביל כמה עשרות שקלים הפרש זה לא שווה לקנות מחו"ל לדעתי.

לפני כשעה, Derish כתב:
  •  בלינק השני למטה רשום ש-VDSL2 תומך בתשתית עד 100. ומה תומך בתשתית מהירה יותר? 🙄

•  

לדוגמא תקן N600 או AC כלשהו. אבל אין בכלל צורך בזה לשימושים שציינת לפי דעתי.

אני הייתי הולך על td-w9960 או td-w9970. שניהם יעשו עבודה מספיק טובה ואין צורך להשתגע עם ציוד יקר יותר.

• אהבתי 1
לפני כשעה, SlowRide כתב:

לא אכפת לי שמעלים כל הזמן את מחיר הדלק כי אני תמיד מתדלק ב100 שקל 🙂

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

5GHz זה תדר שמאפשר מהירות הרבה יותר גבוהה מ 2.4GHz, אבל אני ממש לא חושב שיש בזה צורך בשביל גלישה באינטרנט. זה גם מצריך קניה של נתב שתומך בזה ובמקרה הזה זה בזבוז כסף טוטאלי לדעתי.

מה גם שהתדר הזה פחות "עביר". משמע, הוא משדר פחות טוב למרחקים ארוכים ובמצבים של הפרעות בדרך (כמו קירות, דלתות וכו'). זה נכון שכשקולטים אותו בצורה טובה אז הוא מאוד יציב, אבל לא הייתי בשביל זה משקיע בזה עוד כסף במקרה הזה.

עריכה אחרונה על ידי motek
לפני כשעה, SlowRide כתב:

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

תודה על התגובות הזריזות. יש לי נתב כפול-תדר בבית עם תשתית אופטית, ובינתיים אינני רואה בזה יתרון מעשי מעבר לכך שיש רשת נפרדת לאורחים. אמנם הרשת של ה-5 נותנת מהירויות גבוהות יותר לכאורה, אבל נראה לי שאת הקליינטית הנ"ל זה בעיקר יבלבל. אגב, הנתב שלי מחובר למרכזיה הקומתית עם כבל קואקסיאלי, לא ידעתי שבארץ זה עובד עם כבל רשת רגיל.

אני מבין מדבריכם שהדגם של TP-Link שקישרתי אליו אמור לעשות את העבודה, ובתוספת קטנה מקבלים גם כניסת USB ב-9970, אבל המשפט הבא בתיאור שלהם נראה לי תמוה:

ציטוט

מהירויות פס רחב במהירות גבוהה של VDSL של עד 100Mbps יחד עם 300Mbps Wi-Fi

איך בדיוק מקבלים 300 על הווי-פיי כשיש 100 בתשתית? נתון רשמי שאני קורא גם באתרים זרים, כלומר זו לא טעות סופר של KSP.

עריכה אחרונה על ידי Derish
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הכוונה כאן היא שבחיבור קווי לנתב, המגבלה היא 100 מגה. הנתב לא קשור לתשתית שלך. גם אם הייתה לך תשתית של 500 מגה, בחיבור קווי לא ניתן לקבל יותר מ100 מגה בנתב הזה (הכוונה היא לחיבורי יציאות כמובן ולא לכניסה).

ואגב, מניסיון, ה300 שמבטיחים לך בחיבור אלחוטי, יהיה באיזור ה100 גם כן.

בכל אופן, אם אתה מחבר את הנתב לתשתית וספק של 100 מגה אז הוא יתאים לך ואין צורך בכל התהיות.

לפני כשעה, SlowRide כתב:

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 14 שעות, Derish כתב:

איך בדיוק מקבלים 300 על הווי-פיי כשיש 100 בתשתית? נתון רשמי שאני קורא גם באתרים זרים, כלומר זו לא טעות סופר של KSP

100 מגה מצד רשת האינטרנט , 300 מגה ברשת המקומית בין מחשבים.

לא הייתי קונה היום נתב שהוא לא AC או לפחות N ועם Dual band 5/2.4 gh.

פשוט כי אם אתה מוצא כאלו - אלו שאריות עתיקות על המדף ונתב קונים פעם אחת וסוגרים את הפינה.

גם לא הייתי מהסס להשתמש במודם נפרד מנתב. זה ישאיר אותך פתוח לשדרוגים עתידיים.

• אהבתי 2

If living is for learning

Then dying is forgetting

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אמא דריש צריכה ראוטר משולב מודם? או שיש לה מודם בנפרד מבזק? (מלבד ה netgear שעבר זמנו)

את הנטגיר אפשר להעביר ל bridge mode, שיתפקד כמודם בלבד, ולחבר אליו כל ראוטר שרוצים - מיותר לקנות ראוטר עם תמיכה בתשתית מסויימת, בד"כ מייקר משמעותית את הראוטר לטובת המודם המובנה.

הייתי מחפש ראוטר עם תמיכה בתקן ax (מה שמכונה wifi 6), יש גם פשוטים של שיואמי באזור ה300 ש"ח.

• אהבתי 1
  • רעיון טוב! 1
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפי התיאור שלו, עם כמה שאני לא אוהב מכשירים משולבים, לא הייתי מפצל בין המכשירים.

עם כמה שאני לא אוהב את TP-link באופן כללי, על הצד הזול של הסקאלה, הייתי הולך על זה.

רק קח בחשבון שהמודם שבו תומך רק עד פרופיל 17a. 

זה הפרופיל שבזק משתמשים בו היום ל"עד 100 מגה", זה יהיה בסדר לעתיד הקרוב, אבל הם כבר התחילו פריסה של "עד 200 מגה" שזה פרופיל 35b (פה יש קצת יותר פרטים אם זה מעניין אותך).

אם אתה רוצה מודם - נתב שייתן מענה גם לזה (וכבונוס, יהיה יציב בהרבה ופחות מכוער באופן כללי), הייתי הולך על המודם - נתב הנ"ל.

(יש לו גם תמיכה ב Mesh עם AP's קטנים יחסית - (כאלה) שמתברים ישרות לשקע, אם תרצה להוסיף בעתיד (אני מניח שיהיה רלוונטי יותר כדי לתת כיסוי מלא יותר לרשת ה 5Ghz).

עריכה אחרונה על ידי XVSTI
  • אהבתי 1
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

תודה למצטרפים החדשים לדיון.

הנטגיר הנוכחי משלב את שתי הפונקציות - נתב ומודם, וכך הייתי רוצה להשאיר זאת בשם הפשטות. היות ואמא דריש עדיין לא עובדת בהייטק, נושא המחיר פה הוא רגיש במיוחד. אם ניתן לשרוד עוד חמש שנים במסלול ה-40 מגה שלה עם נתב ב-150 שקלים במקום 400-600, זו הדרך המועדפת כרגע. אילו הייתי רוכש לעצמי, האמביציות והתקציב היו שונים מן הסתם.

האם יש לדעתכם סיבה לחשוש שהנתבים הזולים עליהם דיברנו לעיל (td-w9960 או td-w9970) יהפכו למשקולות נייר בשנים הקרובות? או שפשוט יהיו דברים טובים יותר ותשתית מתקדמת יותר במקביל, מבלי לבטל את הישן והמוכר כיום?

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני רק שאלה, מי הולך להתקין את הנתב החדש?
כי די ברור שניסיון התקנת נתב חדש מרחוק יגמר באין אינטרנט ולא באינטרנט יותר טוב.

את ה-fritz שהמליץ קודמי התקנתי אצל ההורים של זוגתי, במקום מכשיר של בזק עתיק יומין שהיה להם. עדיף לרכוש ישירות היבואנים.
https://cd-rom.co.il/product/fritzbox-7530/

לא כל רכב צריך להיות שיא הריגוש, אבל שיהיה משהו. מנוע. אם לא מנוע, עיצוב. אם לא עיצוב, נוחות. אם לא נוחות, לפחות שהגיר יהיה ידני.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אין לך מה לקנות נתב ב400 ש"ח. בטח כשמדובר באאמא שלך שגולשת באינטרנט וזהו. מה שצריך, זה נתב "פשוט" עם  רשת 2.4Ghz. מכשיר אחד ובלי סיבוכים. רק צריך שיעבוד, אין צורך בכל השכלולים האלה.

רשתות 2.4GHz לא יעלמו מהעולם. לפחות לא באופק הקרוב.

עוד טיפ קטן, תשתדל לרכוש נתב בגרסא כמה שיותר גבוהה. באריזה מאחורה בד"כ ליד הברקוד, כתוב V ומספר. ככל שהגרסא גבוהה יותר, מדובר בגרסת חומרה מתקדמת וחדישה יותר, מעודכנת יותר עם פחות תקלות ובאגים.

לדגמא ב- td-w9970, קיימות הגרסאות V1 ו- V2 כמו שתוכל לראות פה:

https://www.tp-link.com/il/support/download/td-w9970/v2/

• אהבתי 1
לפני כשעה, SlowRide כתב:

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אמנם אין לי שום מידע על מה בדיוק גורם לניתוקים שדריש מתאר, אבל יש סיכוי לא מבוטל שהניתוקים כביכול הם בעצם Packet loss שנובע מהשימוש ברשת ה 2.4.

במיוחד אם הקליינטים הם מכשירים ניידים (טאבלט / סלולרי).

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

התקנת המכשיר החדש תתבצע ע"י גיסי, שבעברו המקצועי תקופה ארוכה בסיסקו והתעסקות יומיומית בהגדרה ובדיקה של מכשירים מהסוג הזה. כיום לצערי הוא קצת מנותק מהתחום ועסוק בפיתוח של חפיץ הרבה יותר מעניין, לכן לקחתי את סקר השוק על עצמי.

הבעיה עם הראוטר הישן היא לא רק בניתוקים מזדמנים, אלא בפרקי זמן ארוכים של דאונטיים ללא סיבה ברורה. אולי הוא סתם התמלא אבק ומתחמם, או שאולי אי אלו ממרכיביו האלקטרוניים כשלו עם הגיל, אבל מאז הפעם האחרונה שבזק סיימו לתקן את כל תקלות התשתית שלהם בבניין הוא לא חזר לעצמו, וכשהרכיבו את הנתב הזמני שלהם לא נצפו בעיות כאלה. אני כבר לא זוכר בן כמה הוא, אבל היינו בין הראשונים בנתניה להתחבר ל-NGN או איך שבזק קראו לזה, וזה היה עוד בתקופה שאנשים הלכו לבזק סטור כדי לקנות מודם.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תוכן חדש...