Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

שוק הנדל"ן מתחיל להתקרר בדרך למטה?

iceco

פוסטים מומלצים

ישה, מצטער שאני סובל מקשיי הבנה, אבל מה זה אומר: "יותר מלא כלום? כן."

לגבי ההגרלה, כל מי שנרשם מקבל מספר מסוים שאיתו נרשמים להגרלות. אז ההנחה שלי שמגרילים בין כלל המספרים שנרשמו, לא לפי קרבה כזאת או אחרת לשר או משהו אחר.

עריכה אחרונה על ידי arco1
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אור לגבי עניין ההגרלה-אמנם הגרלה אך יש תנאים להשתתפות בהגרלה ולכן זה כן מוכוון כלפי אוכלוסיית יעד מסויימת- זוגות ללא דירה.

זה שזה פלסטר זה מובן אך עדיין הצעד מבורך כי לאנשים שזוכים בהגרלה יש אשכרה הזדמנות לקנות דירה. אני חושב שהצעדים שהצעת לעשות לא יעשו בעתיד הקרוב ולא בגלל כחלון- אלו כוחות חזקים ממנו ואני בספק אם מישהו אחר יצליח לבצע צעדים משמעותיים להורדת מחירי הדיור בזמן הקרוב . הפתרון של מחיר למשתכן אולי לא הכי טוב אבל במציאות שלנו,כמו בצבא כשמתפנה תקציב למשהו, עדיף שתנצל אותו כי בסוף השנה/קדנציה/וואטאבר הכסף ילך למקום אחר,לא בהכרח טוב יותר ואתה נשאר עם ה... ביד.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ישה אומר: עדיף להגריל סובסידיות של מאות אלפי שקלים לכמה זוכים, מאשר לא לעשות דבר.

אור אומר: עדיף לבצע מהלכים שאינם פרטניים אלא רוחביים וארוכי טווח, מאשר לא לעשות דבר (ומאשר לעשות הגרלות).

אני חושב שלוטו דירות זה מהלך פופוליסטי, רשלני, בזבזני ומאוד לא אחראי:

1. אם אתה ממשיך עם הלוטו - לאורך זמן זה נצבר לעלות של מליארדי שקלים למשק בשנה

2. אם אתה מפסיק עם הלוטו - אז ביום שהפסקת פתאום יש הצפת ביקוש בשוק עם כל ההשלכות שמגיעות עם הקפיצה הזו

כמו שאמרתי, לוטו דירות במקביל לפתרון רוחבי / ארוך-טווח, זו 'צפרדע' שאפשר לבלוע.

אבל זה לא המצב.

אין כאן שום מחשבה על ההשלכות לאורך טווח שאינו 4-שנות בחירות אלא כמה עשורים. כבר שמעתם על תחזית החשב הכללי בנוגע לביטוח לאומי? עוד סוגיה שלא מעניינת אף אחד כי היא 'עוד מלאנתלפים זמן, lol'

“Never wrestle with a pig - you'll both get dirty, but the pig likes it"

Model 3 P | Atom 3 | Palisade Calligraphy | Sportster Iron 883 | Monster 1200

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אגב לוטו דירות, המהלך הזה מעודד אנשים להירשם להגרלות, גם אם לא רצו לקנות דירה, או רצו לקנות באיזור אחר, כי "נותנים לך תיקח". מה שלא מוריד ביקוש, כי הם זוכים במקום אנשים שבאמת תכננו לקנות באותו איזור.

ההגרלות מצטרפות לתוכנית "נטו למשפחה", שבה מחלקים כסף לציבור מסויים כאילו אין מחר, ושכמובן לוותה בשלטי ענק עם תמונתו של כחלון הרחום והמטיב.

הבן אדם מנהל, בלי בושה, כלכלת בחירות מרגע שנכנס לתפקיד.

״צדקתי בעבר, עדיין אני צודק, תמיד אני צודק.״

מ.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

^

יש יתרון ל"בני מקום" בהגרלות, בנוסף אי אפשר להירשם ליותר מ-3 מקומות בן זמנית בהגרלות הגדולות.

אור, אתה חושב גלובלי (גם השר אמור לחשוב כך בין היתר), אני חושב שזו הדרך היחידה שלי להנצל מ-landlord שרוצה להתחזר אלי כל שנה (מלשון חזיר).

זה כן פתרון עבור הרבה אנשים, רק בשתי הגרלות ענק השנה (אחת כבר הייתה ותהיה עוד אחת בספטמבר) ייזכו 30000 משפחות בהנחה במסגרת התוכנית. זו כמות אדירה של אנשים שזה תכלס פותר להם בעית דיור ללא יותר מדי בילבולי ביצים.

המשפחות הצעירות זו אחת האוכלוסיות החלשות היום במדינה וזה מכוון לעזור להם וזה סופר חשוב לטעמי.

עריכה אחרונה על ידי arco1
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ישה אומר: עדיף להגריל סובסידיות של מאות אלפי שקלים לכמה זוכים, מאשר לא לעשות דבר.

אור אומר: עדיף לבצע מהלכים שאינם פרטניים אלא רוחביים וארוכי טווח, מאשר לא לעשות דבר (ומאשר לעשות הגרלות).

2. אם אתה מפסיק עם הלוטו - אז ביום שהפסקת פתאום יש הצפת ביקוש בשוק עם כל ההשלכות שמגיעות עם הקפיצה הזו

אבל זה לא המצב.

אין כאן שום מחשבה על ההשלכות לאורך טווח שאינו 4-שנות בחירות אלא כמה עשורים. כבר שמעתם על תחזית החשב הכללי בנוגע לביטוח לאומי? עוד סוגיה שלא מעניינת אף אחד כי היא 'עוד מלאנתלפים זמן, lol'

אתה מפספס את הנקודה בקילומטרים. כחלון לא יכול להכיל פתרונות רוחביים וארוכי טווח כי השוק לא יאפשר לו את זה. מה הכוונה? (נניח ש)הוא יכול ללכת ולהוזיל את הקרקרעות, להוריד חסמים, לבטל בירוקרטיה, לנהוג בעצמו במטוס שיביא לכאן אלפי ג'ונג הבנאי'ים ולהוריד את המכס והמע"מ על פטישים. תבדוק את המספרים, בניגוד למה שמפמפמים לנו הפוליטיקאים (שלא באמת מעניין אותם להוריד את המחירים כי אם אין לך כסף לדירה בדוק אין לך כסף להשפיע על תוצאות הבחירות לרשימת המפלגה) הבעיה היא לא בצד ההיצע - כבר כמה שנים שיש תנופת בניה מטומטמת לגמרי - רק השנה התחילו לבנות סביב 17 אלף יח"ד - עפ"י נתוני הלמ"ס (צריך להיכנס ולבחור את הנתונים שרוצים להציג, הוא לא נותן לקשר ישירות לתוצאות) עד חודש מרץ (כולל) התחילו בניה של קצת פחות מ-13 יח"ד.

הבעיה היא בביקוש. ברגע שלאנשים עם כסף אין נתיב השקעה הגיוני אחר - הם הולכים לנדל"ן. ברגע שנדל"ן הופך לאווז עם ביצי זהב, כולם נוהרים אליו והמחירים ממריאים. אתה יכול להציף את השוק עד מחרתיים, אבל זה לא ישנה את העובדה שככל שלא תבנה עוד דירות יבואו עוד משקיעים וצרפתים לקנות דירות. וב"משקיעים" אני לא מתכוון לתשובות ואלוביצ'ים, אלא לכל מי שחסך (בעמל רב ואין לי שום טענה כלפיו) וקנה דירה שניה ו/או שלישית. פשוט אין להם מה לעשות עם הכסף כדי להביא עוד כסף, אז לגיטימי שילכו לנדל"ן. לכן, עד שיהיה אפיק השקעה שישתלם יותר מנדל"ן, המחשבה על הצפת השוק היא חסרת שום תועלת, כי כמה שתציף - יקנו.

מה הפתרון? לגדר. לגדר חלקה מסוימת בשוק ולפתוח אותה למכירה רק למי שאינו משקיע, ורק למי שבאמת צריך את ההנחה הזו.

זה שהפתרון הזה עולה לכולנו (גם לי) כסף זה כורח המציאות. כל פתרון שנותן מענה לאחוז מסוים מהאוכלוסיה עולה לשאר האוכלוסיה כסף.

מתי המחירים כן ירדו? כשההשקעה בנדל"ן תאבד מהערך שלה, ואנשים יתחילו להיפטר מהדירות השניה/שלישית שלהם וילכו להשקיע את הכסף במקום אחר.

אני ממש לא רוצה להיכנס לפוליטיקה (יש לנו את ה-cesspool בעוף בשביל זה), אבל אני חייב לענות לתעופה על כחלון. זו לא פוליטיקת בחירות, זה עבודה בשביל המצביעים שלו. אני מעריץ את המפלגות החרדיות - באמת, כי הן אשכרה עובדות עבור המצביעים שלהן. שאר הציבור משלם על זה (כמו שזה צריך להיות) והן מנתבות את הכספים האלה כדי להיטיב עם קהל המצביעים שלהם. זה בדיוק מה שכחלון עושה - הוא הבטיח להילחם ביוקר המחייה ולהוריד את מחירי הדיור לזוגות הצעירים. זה מה שהוא עושה.

אגב לוטו דירות, המהלך הזה מעודד אנשים להירשם להגרלות, גם אם לא רצו לקנות דירה, או רצו לקנות באיזור אחר, כי "נותנים לך תיקח". מה שלא מוריד ביקוש, כי הם זוכים במקום אנשים שבאמת תכננו לקנות באותו איזור.

ברור שזה מוריד ביקוש, כי מאותו רגע הם יצאו מ"קבוצת הביקוש" של הדירות. מאותו רגע הם "צמודים" למדד מחירי הדירות, והם לא זכאים להשתתף בעוד הגרלות.

ההגרלות מצטרפות לתוכנית "נטו למשפחה", שבה מחלקים כסף לציבור מסויים כאילו אין מחר, ושכמובן לוותה בשלטי ענק עם תמונתו של כחלון הרחום והמטיב.

הבן אדם מנהל, בלי בושה, כלכלת בחירות מרגע שנכנס לתפקיד.

כמו שאמרתי בתגובה שלי לאוריו, בלי פוליטיקה.

מכניסים לצנצנת, סוגרים, לופתים את המכסה כאילו חייך תלויים בזה, ומנערים את הצנצנת עד שהיא מודה ברצח ארלוזורוב.
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אור, אתה צודק ולא צודק לגבי מחיר למשתכן וההגרלות.

מצד אחד אתה מאוד צודק - מדובר בהטבה לכאורה מכספי הציבור לסקטור מסויים בלי שום חשיבה לטווח ארוך, ועוד דרך הגרלה. זה גם, ופה אתה לגמרי צודק, סוג של פופוליזם וכלכלת בחירות. זה אפילו עוזר להגדיל את הביקוש, רחמנא ליצלן.

מצד שני, וזה קצת יותר מורכב, השאלה היא איפה בכלל הבעיה היום בשוק הדיור.

אם אתה חושב שהבעיה היא רק בצד ההיצע (כלומר, לא בונים מספיק דירות ולכן המחיר עולה), אז האנליזה שלך לגמרי נכונה, ואכן כחלון לא חושב לטווח ארוך, ולמעשה רק מטאטא את הבעיה מתחת לשטיח עד לבחירות הבאות.

אני לא חושב ככה.

אני חושב שהבעיה היא כמעט רק בצד הביקוש. אנשים משלמים סכומים גבוהים פשוט כי הם יכולים. ולמה הם יכולים? כי הם לוקחים משכנתא רק לפי יכולת ההחזר החודשית ותקופת המשכנתא. בכלל לא מעניין אותם מה הסכום הסופי, אם מחר הם יוכלו לקחת יותר הם יקחו יותר. זו, לדעתי, הסיבה העיקרית שהמחירים עלו ועולים. יש לאנשים יותר כסף, הקבלנים מבינים את זה ומתמחרים גבוה, המדינה הבינה את זה ומתמחרת גבוה את הקרקע. כל כך פשוט.

אם אתה מתחבר לאנליזה הזו, אתה יכול להמשיך ולהגיע למסקנה שמדובר בבעיה זמנית בלבד, עד שהריבית תעלה. אם זו אכן בעיה זמנית, אז הפלסטר הזמני והמאוד בעייתי שנקרא מחיר למשתכן עשוי לעזור לחלק מסויים מהאוכלוסיה שצריכה דיור בתקופה הזו, עד שהבעיה תיפתר מעצמה (ע"י ילן את פישר או מי שיחליף אותם).

האם זה הופך את התוכנית הזו למוצלחת? לא לגמרי, אבל לדעתי זה פחות נורא ממה שאתה מתאר.

For I am a bear of very little brain, and long words bother me

לפני 25 דקות, m3x7r3m3 כתב:

אני מסכים איתך

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

"

ברור שזה מוריד ביקוש, כי מאותו רגע הם יצאו מ"קבוצת הביקוש" של הדירות."

אז זהו, שאני דיברתי על אנשים (אמיתיים לגמרי) שלא תכננו בכלל לקנות דירה ולכן לא היו בקבוצת הביקוש.

גם בתוך ההגרלות יש אנשים (לא יודע איזה אחוז) שקונים להשקעה, פשוט כי במקרה הם זכאים להשתתף בהגרלה.

מ.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אגב חשיבה לטווח ארוך. אולי השר רואה שהרבה צעירים בורחים לחו"ל והתכנית באה בין היתר גם לעצור את התופעה ע"י אמריה לצעירים - הנה המדינה באה לקראתכם, תישארו.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

"

ברור שזה מוריד ביקוש, כי מאותו רגע הם יצאו מ"קבוצת הביקוש" של הדירות."

אז זהו, שאני דיברתי על אנשים (אמיתיים לגמרי) שלא תכננו בכלל לקנות דירה ולכן לא היו בקבוצת הביקוש.

גם בתוך ההגרלות יש אנשים (לא יודע איזה אחוז) שקונים להשקעה, פשוט כי במקרה הם זכאים להשתתף בהגרלה.

מה זה "קונים להשקעה"? זכאים להשתתף בהגרלה רק אנשים שאין בבעלותם דירה. מה זה משנה אם הם קונים אותה היום או בעוד 10 שנים? מחנכים אותנו מגיל 0 לקנות דירה, אני לא מכיר בנאדם אחד שמתכנן לשכור כל החיים שלו. לכן האמירה "קונים להשקעה" לא נכונה - גם אם הם קונים כדי להשכיר ולשכור במקום אחר, זאת עדיין הדירה היחידה שלהם והם יצאו ממעגל הביקוש.

מכניסים לצנצנת, סוגרים, לופתים את המכסה כאילו חייך תלויים בזה, ומנערים את הצנצנת עד שהיא מודה ברצח ארלוזורוב.
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בטח שזה משנה אם מישהו שתכנן לקנות דירה בעוד עשר שנים, קונה היום.

מחיר השוק נקבע לפי היצע וביקוש *היום*.

מ.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אגב חשיבה לטווח ארוך. אולי השר רואה שהרבה צעירים בורחים לחו"ל והתכנית באה בין היתר גם לעצור את התופעה ע"י אמריה לצעירים - הנה המדינה באה לקראתכם, תישארו.

יותר משהו בסגון כמו - "בואו תקנו דירה וכבלו את עצמכם ל-30 שנות משכנתא, ועד שתבינו מה בעצם קרה פה, כבר יוולדו לכם הילדים ואולי תחליטו להשאר פה בארץ קרוב יותר לסבתות, לחומוס ולמילואים"

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הבעיה היא בביקוש. ברגע שלאנשים עם כסף אין נתיב השקעה הגיוני אחר - הם הולכים לנדל"ן. ברגע שנדל"ן הופך לאווז עם ביצי זהב, כולם נוהרים אליו והמחירים ממריאים. אתה יכול להציף את השוק עד מחרתיים, אבל זה לא ישנה את העובדה שככל שלא תבנה עוד דירות יבואו עוד משקיעים וצרפתים לקנות דירות. וב"משקיעים" אני לא מתכוון לתשובות ואלוביצ'ים, אלא לכל מי שחסך (בעמל רב ואין לי שום טענה כלפיו) וקנה דירה שניה ו/או שלישית. פשוט אין להם מה לעשות עם הכסף כדי להביא עוד כסף, אז לגיטימי שילכו לנדל"ן. לכן, עד שיהיה אפיק השקעה שישתלם יותר מנדל"ן, המחשבה על הצפת השוק היא חסרת שום תועלת, כי כמה שתציף - יקנו.

...

מתי המחירים כן ירדו? כשההשקעה בנדל"ן תאבד מהערך שלה, ואנשים יתחילו להיפטר מהדירות השניה/שלישית שלהם וילכו להשקיע את הכסף במקום אחר.

אני, אישית, חושב שאתה פשוט טועה בהאשמת המשקיעים.

ואני אסביר:

יש איזשהוא שיווי משקל בשוק שבו ישראל ישראלי (דהיינו, רוכש הדירה הממוצע) יכול לקנות דירה ממוצעת (נניח, 4 חדרים בכפר סבא). מחירי הדיור מתאימים את עצמם לכמות הכסף שיש לאנשים. אם לישראל ישראלי יש יותר כסף ביד (כי הריבית ירדה), מחיר הדירה הממוצעת יעלה, ולהיפך.

כלומר, תחשוב שאתה קבלן ב-2008. עד עכשיו, ישראל ישראלי היה קונה ממך את הדירה שלו במיליון ש"ח. פתאום, ישראל ישראלי מחפש דירה במיליון וחצי ש"ח. הראשון שיעשה את זה יזכה בפנטהאוז חלומותיו, השני בדירת חמישה חדרים, ודי מהר המחירים יתאזנו (כי אפשר). במצב כזה הקבלנים יתחרו ביניהם על כל פיסת קרקע (כי הם מרוויחים המון), וגם מחיר הקרקע יעלה. שוק חופשי במובן הכי פשוט שלו.

המשקיעים בוודאי שופכים עוד קצת שמן למדורה, אבל הם לא האשמים היחידים, ואפילו לא העיקריים בכל העסק הזה.

מה הפיתרון? לגרום לישראל ישראלי לחזור למיליון ש"ח שהיו לו קודם. זה נעשה ע"י העלאת ריבית, וזה עלול לגרום למפולות כאלו ואחרות. כרגע זה פיתרון לא ישים כי להעלאת ריבית יש השלכות יותר רחבות מנדל"ן בלבד, אלא אם מישהו יצליח להעלות את ריבית המשכנתאות בלי לגעת בריבית ב"י.

סתם שחרור קרקעות לא יעזור, כי קבלנים הם לא מתאבדים והם לא יבנו יותר דירות ממה שהם מעריכים שניתן למכור. בניה ממשלתית יכולה לסייע, אבל יש לה גם הרבה חסרונות. מחיר למשתכן זה סוג של פשרה בין בנייה ממשלתית לפרטית.

For I am a bear of very little brain, and long words bother me

לפני 25 דקות, m3x7r3m3 כתב:

אני מסכים איתך

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני, אישית, חושב שאתה פשוט טועה בהאשמת המשקיעים.

ואני אסביר:

יש איזשהוא שיווי משקל בשוק שבו ישראל ישראלי (דהיינו, רוכש הדירה הממוצע) יכול לקנות דירה ממוצעת (נניח, 4 חדרים בכפר סבא). מחירי הדיור מתאימים את עצמם לכמות הכסף שיש לאנשים. אם לישראל ישראלי יש יותר כסף ביד (כי הריבית ירדה), מחיר הדירה הממוצעת יעלה, ולהיפך.

כלומר, תחשוב שאתה קבלן ב-2008. עד עכשיו, ישראל ישראלי היה קונה ממך את הדירה שלו במיליון ש"ח. פתאום, ישראל ישראלי מחפש דירה במיליון וחצי ש"ח. הראשון שיעשה את זה יזכה בפנטהאוז חלומותיו, השני בדירת חמישה חדרים, ודי מהר המחירים יתאזנו (כי אפשר). במצב כזה הקבלנים יתחרו ביניהם על כל פיסת קרקע (כי הם מרוויחים המון), וגם מחיר הקרקע יעלה. שוק חופשי במובן הכי פשוט שלו.

המשקיעים בוודאי שופכים עוד קצת שמן למדורה, אבל הם לא האשמים היחידים, ואפילו לא העיקריים בכל העסק הזה.

מה הפיתרון? לגרום לישראל ישראלי לחזור למיליון ש"ח שהיו לו קודם. זה נעשה ע"י העלאת ריבית, וזה עלול לגרום למפולות כאלו ואחרות. כרגע זה פיתרון לא ישים כי להעלאת ריבית יש השלכות יותר רחבות מנדל"ן בלבד, אלא אם מישהו יצליח להעלות את ריבית המשכנתאות בלי לגעת בריבית ב"י.

סתם שחרור קרקעות לא יעזור, כי קבלנים הם לא מתאבדים והם לא יבנו יותר דירות ממה שהם מעריכים שניתן למכור. בניה ממשלתית יכולה לסייע, אבל יש לה גם הרבה חסרונות. מחיר למשתכן זה סוג של פשרה בין בנייה ממשלתית לפרטית.

עוד פעם, יש איזו קונספציה שכשאומרים "משקיעים" אוטומטית מתייחסים לעגולים האלה עם סיגר בפה, אבזם חגורה מוזהב ומלא דולרים ביד. אני לא מתכוון אליהם, למרות שגם הם לא עוזרים. "משקיע" הוא כל בנאדם שיש בבעלות תא המשפחה דירה שאותו תא אינו מתגורר בה. אנחנו למעשה אומרים אותו דבר. כי בסיפור שלך, ישראל ישראלי שמחזיק פתאום במיליון וחצי שקל פנויים במקום מיליון לפני 10 שנים ומחליט שבא לו על פנטהאוס - מחליף את הדירה הנוכחית שלו בפנטהאוס ואז שרוליק ישראלי (אין קשר משפחתי, לפחות ככל הידוע לי) הולך וקונה מישראל את הדירה הישנה שלו.

מה שאתה מתאר הוא שדרוג רמת החיים - לאנשים יש יותר כסף ולכן הם קונים דברים יותר יקרים.

ככה או ככה, המצב שאתה מתאר הוא מצב גידול ושיפור נורמלי עם צמיחה קבועה של הביקוש הקשיח (גידול האוכלוסיה).

מה שאנחנו רואים בשוק הנדל"ן הישראלי ב-10 השנים האחרונות הוא שונה לגמרי - זה לא גידול טבעי, אלא קפיצה מטורפת בביקוש שמתחילה מיד אחרי נפילת הבורסות והורדת הריביות בעולם (מה שהבריח את המשקיעים - שוב, לא שמנים עם סיגר, אנשים רגילים עם קצת כסף פנוי). משם יש "התנתקות של הגרפים" - עליה איטית יותר - עד כדי סטגנציה בשנה-שנתיים האחרונות - במחירי השכירות ביחס למחירי הקניה, מה שרומז על כך שיש עודף היצע של דירות להשכרה (שהגיעו מרכישת דירות להשקעה).

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אבל זה לא המצב.

כמה זוכים, פרטני, על מה אתה מדבר ? זה מאה אלף פתרונות

אז זה סופר רוחבי.

מי הרגיל אותך לחשוב שמתן קרקע בזול לנצרך זה מעשה בל יסולח?

יש הבדל בין שהמדינה מוציאה כסף מכיסה לבין שהיא לא מכניסה הרבה כסף לכיסה. וזו מהות המכירה של הקרקע בזול.

לכן אין עלות למדינה

היא תצטרך לצמצם עקב כך הוצאות אחרות שלה , ( רוצה להיות פופוליסטי - תמיכה בסקטורים מסויימים ).

האם אתה משלם על חינוך בבית הספר היסודי?

שלח את ילדיך לבית ספר פרטי ושלם מלאן ת'לפים.

עזוב כחלון לא מבין כלום

מה התוכנית של אור, לא במשפט בומבסטי שאני לא הבנתי ממנו דבר."עדיף לבצע מהלכים שאינם פרטניים אלא רוחביים וארוכי טווח,...

ישראל סבא בסבבא של 🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰

😍😍😍

יששששש נבחרת כדורגל

סלע כתב " מתים רק פעם אחת , חיים כל יום מחדש

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תוכן חדש...