Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

לאיזו מדינה הייתם מהגרים

Coro

פוסטים מומלצים

לפני 17 שעות, sperial כתב:

גם מקצועות בסיסיים לכאורה לא יעלמו. מישהו רואה את העולם בלי חקלאים? בלי מפעילי תחבורה? בלי עובדי ייצור? כן

הם לא נעלמו, אבל היום אתה לא יכול לקיים את עצמך מהמקצועות האלה.

ואלה שכן, או שיש איזשהו עושר בין דורי בתמונה, או שהם פשוט מתחפרים יותר ויותר עמוק באוברדראפט.

היום צריך משכורת של מהנדס כדי לקיים רמת חיים של פועל ייצור בניינטיז.

• אהבתי 1

ZX 94 > קסנטיה 97 > לנסר 2007 > מונדאו 2007 > קורולה 2013 > קורולה 2015 > איוניק 2018 > סיוויק 2002 > מזדה3 2018

Everybody in the galaxy tries to take over the galaxy. The trick is to be left alone by whoever succeeds

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אנשים מתקיימים גם ממקצועות כאלה. באיזו רמת חיים זו שאלה אחרת.

גם לשכר "מהנדס" יש טווח עצום. לא כולם מרוויחים 30 אש"ח וצפונה. יש לא מעט מהנדסים שמרוויחים שליש מזה.

לפני 5 שעות, David32 כתב:

מה שאתה לא מבין זה שאתה מבזבז את הזמן שלך, את תעבורת האינטרנט שלך ואת אורך החיים של סוויצים במקלדת שלך.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 20 שעות, Morningstar כתב:

פשוט נמאס לי לשמוע את השקר הזה, יש לנו חברים קרובים עם 3 בנות, לא משלמים דולר אחד על חינוך ומקבלים שירות שהיה רק אפשר לחלום אליו בארץ - בבית ספר ציבורי.

שווה לקרוא בצורה דויקת את מה שכתבתי - כתבתי בי"ס יהודי (פרטי) או אוניברסיטה. יש בתי ספר ציבוריים מעולים, והתשלום אליהם הוא בעקיפין דרך מס הרכוש וכמובן מחירי הדיור .... כך שגם זה לא בדיוק באפס.

לגבי הביטוח של קליפורניה שעלה להם אפס ... הכל טוב, עד שחלית ... ואז, כבר לא כל כך טוב. מזלם שהם בריאים ... אבל מערכת נבחנת כשאתה זקוק לה, לא כשאתה פשוט לא צריך לשלם לה.

2020 Citroën C5 Aircross 1.6 180HP

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 20 שעות, Morningstar כתב:

שמתי מקדמה ל Spyder (718), לא אלאה אתכם בפרטים על כמה זו קנייה שהיא יחסית הגיונית

תלאה, תלאה... 😁

“Never wrestle with a pig - you'll both get dirty, but the pig likes it"

Model 3 P | Atom 3 | Palisade Calligraphy | Sportster Iron 883 | Monster 1200

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 6 שעות, G. P. Magnus כתב:

שווה לקרוא בצורה דויקת את מה שכתבתי - כתבתי בי"ס יהודי (פרטי) או אוניברסיטה. יש בתי ספר ציבוריים מעולים, והתשלום אליהם הוא בעקיפין דרך מס הרכוש וכמובן מחירי הדיור .... כך שגם זה לא בדיוק באפס.

לגבי הביטוח של קליפורניה שעלה להם אפס ... הכל טוב, עד שחלית ... ואז, כבר לא כל כך טוב. מזלם שהם בריאים ... אבל מערכת נבחנת כשאתה זקוק לה, לא כשאתה פשוט לא צריך לשלם לה.

ואתה חושב שעוכרי ישראל שיורדים מהארץ (בלשון מליצית) כל כך חשוב להם בית ספר יהודי? 

כן יש פה ושם בתי ספר יהודיים, אבל הם ממש ממש לא הרוב.

הנדלן בגדול עולה ויורד לפי ציון בתי הספר שהשכונה משוייכת אליהם.

הם לגמרי לא האנשים הכי בריאים בעולם ונזקקו לשירות לפחות פעם בחודש.

הביטוח של הבנות מעולה. לא "סביר" - מעולה. בדיוק כמו שהיה להם לפני כשהם שילמו.

הביטוח שלהם קצת פחות טוב, אבל עדיין היה בסדר גמור כולל פעם אחת מיון (שהסתכם ב $100 על לילה שלם).

לקליפורניה יש רשת ביטחון לא רעה בכלל (ואתה משלם על זה בהתאם במיסים, שהם עדיין כאין וכאפס לעומת ישראל).

לגבי אוניברסיטאות - אם אתה רוצה ללכת ל ivy league schools אז כן - אתה תשלם, והרבה.

אבל מלכתחילה להתקבל למקומות האלו זה לא פשוט בכלל.

להשוות את סטנפורד לאונ' תל אביב זה פשוט לא הגיוני.

כמו להשוות רולקס לשעוני עדי - מותג.

יש לך state universities במחירים הגיוניים לגמרי ואני בספק אם מלמדים שם משהו שונה מהותית, אתה פשוט יוצא פחות מותג.

ההוצאה האמיתית, אבל זה המצב גם בישראל, זה גנים\בייבי סיטר - זה באמת עולה המון כסף, אבל אני חי במקום יקר להחריד (והמשכורת בהתאם), אז זה הגיוני.

לפני 6 שעות, oryo כתב:

תלאה, תלאה... 😁

אני מספר לעצמי שעוד 20 שנה עדיין אחזיק את הרכב הזה ואזכר בתקופה הזו 😁

משהו נוסף אגיד בנושא -

לפחות ב bay area (=סיליקון וואלי) זה לא מופרך לעשות את הרילוקיישן ולצאת מופסד מבחינה כלכלית.

יש לי לא מעט חברים שזה המצב אצלהם - והם עושים את זה מתוך מחשבה על העתיד.

חברים שעברו ממקומות כמו רחובות לקופרטינו - ברור שיצאו מופסדים בשורה התחתונה בטווח הקצר.

אני אישית נאלצתי לנהל משא ומתן די קשוח עם המעסיק אחרי שאושר לי הרילוקיישן - שזו סיטואציה מאוד לא נעימה של chicken.

המעסיק יודע שאני רוצה את הרילוקיישן ואני יודע שהוא יודע את זה, וכל אחד מהצדדים מפחד לפוצץ את המשא ומתן.

אבל מצד שני לא הסכמתי לעבור ולצאת מופסד, המינימום שלי היה לצאת even בטווח הקצר.

מצד שלישי - בערך חצי שנה אחרי המעבר אני ועוד חבר בישראל שהתחיל בערך איתי קודמנו ביחד (מאותה דרגה לאותה דרגה) -

השכר שלו עלה בערך ב 10% והשכר שלי עלה באיזה 60% - מה שמדגיש בצורה מושלמת את מה שאמרתי לא פעם - תקרת הזכוכית בארה"ב גבוהה בהרבה מאשר בישראל.

עריכה אחרונה על ידי Morningstar
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 13 שעות, Morningstar כתב:

לא הסכמתי לעבור ולצאת מופסד, המינימום שלי היה לצאת even בטווח הקצר.

לאורך השנים ראיתי לא מעט אנשים מפספסים הזדמנויות נהדרות עקב צרות אופקים ואובססיה למספרים שהוצאו מהקשרם. במיוחד כשמדובר היה במעבר פוטנציאלי לאירופה - הם היו כ"כ עסוקים בלא לצאת פראיירים שירידה בשכר הנומינלי נחשבה אצלם לתבוסה והפסד במו"מ, אפילו כשבמדינת היעד זה היה מאפשר להם רמת חיים הרבה יותר גבוהה. כך לדוגמה, אחרי חמש שנים בספרד אני מרוויח נומינלית 30-40% פחות ממה שאני 'שווה' בתיאוריה בישראל, אבל פה בפרק הזמן הזה כבר יש לי דירה, מכונית ושני אופנועים. גם אין לי רכב חברה (אוי לבושה) ואני לא מקבל שי לחג מהמעסיק, אבל יש הצמדה של השכר למדד והעסקה שסגרתי לפני חמש שנים לא כובלת אותי היום ולא מאלצת אותי לקפוץ מתפקיד לתפקיד רק ע"מ לשרוד כלכלית.

אני מניח שבמקרה הספציפי שלך עשית את כל שיעורי הבית והחישובים הפרופורציונליים לעלות המחיה המקומית, פלוס ברור שעמק הסיליקון זה אזור יקר למדי, אבל ההערה שלי מתייחסת באופן כללי למשפט שרשמת. מבחינתי, על כל ה'לא הסכמתי' הזה אפשר להתפשר כאשר התמונה הגדולה משתלמת, גם אם זה אומר שיצאת 'מופסד' בטווח הקצר והמעסיק חסך עליך. אבל זו גישה שמאמצים עם הזמן, אחרי ששדה הקרב היומיומי של ישראל יוצא לך קצת מהמערכת.

• אהבתי 1
  • רעיון טוב! 2
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 9 שעות, Derish כתב:

לאורך השנים ראיתי לא מעט אנשים מפספסים הזדמנויות נהדרות עקב צרות אופקים ואובססיה למספרים שהוצאו מהקשרם. במיוחד כשמדובר היה במעבר פוטנציאלי לאירופה - הם היו כ"כ עסוקים בלא לצאת פראיירים שירידה בשכר הנומינלי נחשבה אצלם לתבוסה והפסד במו"מ, אפילו כשבמדינת היעד זה היה מאפשר להם רמת חיים הרבה יותר גבוהה. כך לדוגמה, אחרי חמש שנים בספרד אני מרוויח נומינלית 30-40% פחות ממה שאני 'שווה' בתיאוריה בישראל, אבל פה בפרק הזמן הזה כבר יש לי דירה, מכונית ושני אופנועים. גם אין לי רכב חברה (אוי לבושה) ואני לא מקבל שי לחג מהמעסיק, אבל יש הצמדה של השכר למדד והעסקה שסגרתי לפני חמש שנים לא כובלת אותי היום ולא מאלצת אותי לקפוץ מתפקיד לתפקיד רק ע"מ לשרוד כלכלית.

אני מניח שבמקרה הספציפי שלך עשית את כל שיעורי הבית והחישובים הפרופורציונליים לעלות המחיה המקומית, פלוס ברור שעמק הסיליקון זה אזור יקר למדי, אבל ההערה שלי מתייחסת באופן כללי למשפט שרשמת. מבחינתי, על כל ה'לא הסכמתי' הזה אפשר להתפשר כאשר התמונה הגדולה משתלמת, גם אם זה אומר שיצאת 'מופסד' בטווח הקצר והמעסיק חסך עליך. אבל זו גישה שמאמצים עם הזמן, אחרי ששדה הקרב היומיומי של ישראל יוצא לך קצת מהמערכת.

מסכים עם כל מילה שרשמת.

הלא הסכמתי במקרה שלי פשוט היה יעד במשא ומתן, והגבלתי אותו לשבועיים שאחריהם אני מתקפל ולוקח את ההצעה המקורית, לשמחתי זה לא הגיע לזה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 10 שעות, Derish כתב:

מזכיר לי שמישהו שגר באיטליה סיפר לי שהוא מרוויח 1800 יורו נטו בחודש וקנה בית במילאנו (או נאפולי, לא זוכר).

כן, עם משכנתא ל30 שנה, וגם יש לו איזושהי הגבלה שהוא לא יכול למכור את הבית במשך 5 שנים או משהו בסגנון.

עדיין, פה עם משכורת פי 2 מזה אפשר רק לחלום על בית.

ZX 94 > קסנטיה 97 > לנסר 2007 > מונדאו 2007 > קורולה 2013 > קורולה 2015 > איוניק 2018 > סיוויק 2002 > מזדה3 2018

Everybody in the galaxy tries to take over the galaxy. The trick is to be left alone by whoever succeeds

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מילאנו, בדומה לברצלונה, היא מטרופולין די גדול עם פרברים וכפרים רבים. מחירי הנדל"ן שם נמוכים ממקביליהם בספרד בכ-30%, ומשתנים מאד בהתאם למרחק מהעיר הגדולה.

אצלי ספציפית אין שום הגבלות על מכירה, לקחתי משכנתא ל-13 שנים (כך שאוכל לסיים אותה לפני גיל 50) ואני משלם בחודש את אותו סכום ששילמתי לפני כן על שכר דירה. בתור מקדמה שמתי כשליש ממחיר הרכישה, תו"כ שאני משאיר חסכון נאה בצד לכל מיני בלת"מים. על החוב שלי לבנק חלה ריבית קבועה וגבוהה במונחים מקומיים של 2%, אשר ניתן לצמצם בחצי אם אחליט מתישהו להעביר אל אותו בנק גם את המשכורת ואת החשבונות שלי. כל זה בתור תושב שאינו אזרח, ללא כל הנחות או סיוע, ואחרי שרוב הבנקים בכלל לא הסכימו לעבוד איתי עקב היעדר היסטוריית אשראי מחד וכמה דרישות ספציפיות שלי מאידך.

אני לא עובד בהייטק אלא בסה"כ סוג של טכנאי בכיר (אפילו לא מהנדס) שמכניס משכורת אחת של רווק ללא ילדים. את מה שאני הבשלתי לעשות בגיל 37, זוג מקומי צעיר ומשכיל יכול לעשות 5-10 שנים מוקדם יותר, ובגילי כבר להתקדם בסולם הנדל"ן לבית פרטי. הם אכן אוהבים משכנתאות ארוכות, ומקבלים אותן בתנאים מועדפים מהסיבות שציינתי לעיל.

עריכה אחרונה על ידי Derish
  • אהבתי 1
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מתי לקחת את המשכנתא?

מה הריבית על משכנתא דומה היום?

אמנם הנושא שייך לשרשור המשכנתאות הרדום, אבל גם בישראל יכולת לקבל לפני שנה ריבית קל"צ דומה (סביב 2.5%, לתקופה יותר ארוכה, וכנראה בסכומים הרבה יותר גבוהים). היה. נגמר. האינפלציה עלתה, ואיתה הריביות.

חוץ מזה מחירי הנדל"ן בישראל גבוהים במיוחד. לא יודע מה המצב בברצלונה היום, אבל לפעמים, בטיולים בחו"ל, אנחנו עוברים ליד משרדי תיווך המפרסמים את הצעותיהם, ובמקרים רבים אכן מדובר במספרים שאפילו כחיפאים נראים לנו מגוחכים. אז השאלה לגבי המשכנתא שלקחת תלויה גם במספרים האבסולוטיים של השכר, ערך הדירה והיקף המשכנתא. קשה להשוות לשוק הנדל"נ הישראלי המטורף. וגם קשה להתייחס לפוסט שלך בלי להבין מה התמורה שקיבלת לכספך.

עריכה אחרונה על ידי sperial

מה שאתה לא מבין זה שאתה מבזבז את הזמן שלך, את תעבורת האינטרנט שלך ואת אורך החיים של סוויצים במקלדת שלך.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אם נקביל את ברצלונה לת"א, אז הדירה שלי נמצאת בכפ"ס או ראשל"צ, פרבר גדול ועצמאי במרחק לא רב מהעיר הגדולה ועם גישה נוחה מסביב לשעון. דירת שני חדרים + סלון בבניין מודרני יחסית (2011) עם מעלית,  חניה צמודה, חימום מרכזי, מזגנים, ועוד כמה דברים שדי נדיר למצוא פה תחת קורת גג אחת.

המשכנתא נלקחה במאי השנה, רגע לפני שהעלו את הריביות אבל גם לא בתקופה הכי נמוכה שלהן. היום ריבית למשכנתא דומה תהיה כנראה 3-3.5%. אין טעם להיכנס לערך הדירה כי זה כבר ערכים נומינליים שלא יגידו הרבה לקוראים, הפואנטה היא שהגעתי לפה בשלהי 2017 כמעט ללא חסכונות ותוך פחות מחמש שנים כבר הייתי במקום אחר לגמרי.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ערכים נומינליים לא מעניינים. ערכים מתוקננים - למשל חודשי משכורת ממוצעת - כן.

יש איזו תוכנית טלויזיה שאשתי אוהבת לראות, עוסקת ברכישת דירות נופש. אז צולמה לפני 4-5 שנים, ועדיין במחירים בספרד נמוכים במיוחד, גם בהשוואה למדינות ים תיכוניות אחרות. ההתרשמות הלא מדעית היא שהנדל"ן בספרד זול במיוחד.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני שעה, Derish כתב:

אם נקביל את ברצלונה לת"א, אז הדירה שלי נמצאת בכפ"ס או ראשל"צ, פרבר גדול ועצמאי במרחק לא רב מהעיר הגדולה ועם גישה נוחה מסביב לשעון. דירת שני חדרים + סלון בבניין מודרני יחסית (2011) עם מעלית,  חניה צמודה, חימום מרכזי, מזגנים, ועוד כמה דברים שדי נדיר למצוא פה תחת קורת גג אחת.

בהצלחה לקנות דירה בכפ"ס או ראשון עם משכורת של טכנאי, בכיר ככל שלא תהיה.

בעצם בהצלחה לקנות דירה בירוחם או קצרין עם משכורת של טכנאי בארץ.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 36 דקות, sperial כתב:

ערכים נומינליים לא מעניינים. ערכים מתוקננים - למשל חודשי משכורת ממוצעת - כן.

טוב, זה חישוב די פשוט. הדירה המדוברת עלתה 40 משכורות חודשיות שלי, או 55 משכורות חודשיות ממוצעות לקבוצת הגיל הרלוונטית במחוז.

אני מקפיד לציין את הגיל משום שיש פה התפלגות הרבה יותר שוויונית בין מקצועות שונים בכל גיל - מלצרות או קופאות או עבודות דלפק למיניהן לא נחשבות לשולי שוק העבודה ולא מאויישות באופן בלעדי ע"י אנשים מבוגרים, מהגרים חסרי שפה או דפ"רים חסרי השכלה. יש מספיק בוגרי אוניברסיטה שעובדים בקופ"ח, חנויות למיניהן או משרדי ממשלה סתם כי לא בא להם לטחון שעות או לטפס לראש הפירמידה. מבחינתם הכנסה יציבה צמודת-מדד שלא מכניסה אותם למינוס ומאפשרת לקחת את אותה משכנתא לשלושים שנה זה מספיק. כרטיסי אשראי אינם פופולריים כאן, יש תרבות של אחזקת מכוניות ישנות, ובאופן כללי ההתנהלות הכלכלית של האוכלוסיה הרבה יותר רגועה ולינארית מאשר בישראל.

חזרה לעניין הדירה - מסיבות היסטוריות, לגור בבניינים ישנים ללא מעלית, לחיות ללא מכונית פרטית (כלומר ללא צורך בחניה צמודה) וללא חימום מרכזי או מיזוג נחשב עד היום לאופציה לגיטימית. אי לכך, אפשר לומר שאני מפונק יחסית וקניתי דירה יקרה יותר ממה שהיה עושה ספרדי מצוי במצבי. אילו הייתי נשאר באותה עיר, במיקום מרכזי ונגיש אך בבניין משנות השמונים ללא כל הפינוקים, אפשר היה לקנות דירה בגודל דומה (70-80 מ"ר) ב-40% פחות כסף.

לגבי תכניות נדל"ן בטלוויזיה - הספרד/צרפת/איטליה שמראים שם זה בד"כ פריפריה עמוקה ושם התמחור שונה לגמרי. אבל זו לא אופציה ישימה למישהו שצריך לעבוד לפרנסתו (ולא רק מהבית) או מעוניין לקיים חיי חברה מחוץ לחוג המשפחתי. אם נלך לקיצון - בתים במקומות כאלה שדורשים שיפוץ חלקי יכולים להימכר במחיר של ג'יפ מאזדה מאובזר, ולאחרונה כמה כפרים כאלה הוצעו למכירה בשלמותם (כולל עשרות מבנים, תשתיות, כנסיה, מגרש כדורגל וכו') תמורת חצי מיליון עד מיליון שקלים. אני מחכה ליזם הישראלי שיזהה את ההזדמנות, יקנה כפר כזה ואז יתחיל להציע את הבתים אחד אחד לכל מיני 'משקיעים' שבולגריה וקפריסין כבר לא עושות להם את זה. 😅

• אהבתי 1
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תוכן חדש...