Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

דאבל קלאץ' [מוקפץ מ-2002]

zohar_clio
שימו לב! השרשור הזה בן 2768 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

פשוט.

אתה יכול להכניס הילוך יותר נמוך בלי שיש לך האטה בזמן שילוב הקלאץ'.

המטרה היא לאפשר בלימה רציפה וחלקה לפני סיבוב, בלי להוציא את הרכב מאיזון עם בלימת מנוע חריפה בזמן שחרור הקלאץ'

בנהיגה יומיומית, זה חסר משמעות, כי אתה בין כה וכה לא מוריד הילוך לטורים גבוהים.

אני נוהג ככה תמיד, פשוט כי זה ההרגל, אבל זה לא מוסיף או גורע.

פחות דיבורים, יותר מעשים:

לא נראה לי שאתה נוהג עם דאבל קלאץ' ביום יום. אתה מתבלבל עם עקב בצד אגודל (מה שסנה עושה רוב הזמן, HILL&TOE).

זה לא דאבל קלאץ', זה רק בליפ לגז תוך כדי בלימה כדי להשוות מהירות מנוע למהירות הסרן המניע.

לא ברור לי למה הוא משתמש בדאבל קלאץ' ב0:40, יכול להיות שברכב הספציפי הזה יש בעיה במסנכרנים בגיר בין שני ההילוכים הספציפיים האלה, אחרת אין שום היגיון בזה, זה סתם איטי ומיותר.

דאבל קלאץ' לא דרוש ומיותר לגמרי בכל גיר שיש בו סינכרונים (שזה כל גיר בערך בימינו, רק לרכבים מאד ישנים/משאיות וכו' יש גיר בלי סינכרונים).

Tesla model Y RWD

Mazda Miata NC1 2008

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תגובות 33
  • פורסם
  • תגובה אחרונה

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

אני נוהג ככה תמיד, פשוט כי זה ההרגל, אבל זה לא מוסיף או גורע.

גם אני הייתי נוהג כך תמיד, אך משום מה במנוע TSI זה לא אפשרי, מחשב ניהול המנוע לא מאפשר העלאת סל״ד בזמן המעבר ביניים לסרק.

Subaru BRZ 2.4 | Toyota Avensis 2.0 | Citroen C4 SX Automatic 

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לא נראה לי שאתה נוהג עם דאבל קלאץ' ביום יום. אתה מתבלבל עם עקב בצד אגודל (מה שסנה עושה רוב הזמן, HILL&TOE).

לא מתבלבל... נוהג עם דאבל קלאץ'.

קלאץ', מוציא מהילוך, עוזב קלאץ', בליפ על הגז (גז ביניים), לוחץ קלאץ', מכניס להילוך.

תוך כדי בלימה (Heel-Toe) או לא.

אם נחוץ הדאבל קלאץ', כנראה שלא, ואפשר להסתפק בגז ביניים בלי שחרור הקלאץ' לפני, אבל ככה לימדו וככה התרגלתי.

uʍop ǝpısdn sı ɹǝʇndɯoɔ ɹnoʎ sıɥʇ pɐǝɹ uɐɔ noʎ ɟı

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

רציני ? למה לימדו אותך ככה ? למדת נהיגה על משאית מקום המדינה ?...

וגם אם ככה למדת, ברור לך שזה מיותר מבחינת טכנית, זה איטי יותר מסתם היל אנד טו, וזה פי 2 יותר מעייף את רגל שמאל, אז למה לא להתרגל לא לעשות את זה ?

Tesla model Y RWD

Mazda Miata NC1 2008

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

יותר מ-20 שנה עברו, לא זוכר את ההסבר, אבל היה.

הפעולה של הדאבל היא מאוד מהירה, סביב נקודת החיכוך. לא לוחצים כל פעם את הקלאץ עד הסוף

הכל כבר בשטף, אין סיבה לתרגל משהו אחר

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לא... כי זה הכל בשטף. כלומר, בזמן שהידית הילוכים זזה, גם הרגל מתקתקת פעמיים.

זה כמו שהבליפ של הגז ביניים לא לוקח לך זמן, רק נותן לך משהו להתעסק איתו תוך כדי.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

קשה לי לדמיין איך עושים את זה בלי השהייה קלה של הידית בניוטרל, אפילו לסנה זה לוקח זמן. תעשה סרטון הדגמה ונראה :)

Tesla model Y RWD

Mazda Miata NC1 2008

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

קשה לי לדמיין איך עושים את זה בלי השהייה קלה של הידית בניוטרל

ההשהיה הזו קיימת כדי לתת זמן למנוע לעלות טורים, בכל מקרה.

צריך לזכור, תפעול הקלאץ' פה הוא בטווח קטן. למעשה, אם עושים את זה נכון, לא צריך קלאץ לשילוב...

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לא מתבלבל... נוהג עם דאבל קלאץ'.

קלאץ', מוציא מהילוך, עוזב קלאץ', בליפ על הגז (גז ביניים), לוחץ קלאץ', מכניס להילוך.

תוך כדי בלימה (Heel-Toe) או לא.

אם נחוץ הדאבל קלאץ', כנראה שלא, ואפשר להסתפק בגז ביניים בלי שחרור הקלאץ' לפני, אבל ככה לימדו וככה התרגלתי.

אף פעם לא הבנתי למה עושים את זה... למה אי אפשר פשוט ללחוץ על הגז עם הקלאצ' לחוץ כשהידית בניוטראל?

Golf 1.6 2002-> Lancer 1.6 2007-> Swift 1.2 2013

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

דאבל קלאץ' היה הכרחי במכוניות עם תיבות לא מסונכרנות. בלעדיו לא ניתן היה לשלב הילוך (גם לא למעלה), או שהשילוב היה מבוצע בחריקה ספקטקולרית. גז ביניים בתהליך הזה לא הכרחי ואם לא מבוצע בדיוק הנכון גם פוגע בו, אבל כשמדייקים תורם לחלקות במיוחד בנהיגה "נמרצת".

היום שבו החלפתי בפיאט 500 לתיבה מסונכרנת היה היום האחרון בו דאבל קלאץ' ליווה את חיי - ללא ספק השיפור הגדול ביותר שעשיתי לביצועים ב-13 שנים, הרבה יותר אף משיפוץ המנוע והגדלת הנפח שלו.

כיום לדאבל קלאץ' אין שום תועלת, למעט חיזוק שריר הסובך השמאלי, והוא רק גורם לאיבוד זמן ושחיקה מוגברת של המצמד. גז ביניים אפקטיבי להורדות הילוך חלקות, אבל לא הכרחי ב-99.9% מהזמן, למעט נהיגה "נמרצת" מאוד - בעיקר על מסלול עם טיימר או בכביש סופר-מפותל במצב רוח קרבי. לכל שימוש אחר הוא לא יותר מדרך חביבה לבזבז קצת דלק ולהשתעשע, אם זה סוג השעשוע שמרגש אתכם.

עריכה אחרונה על ידי רועי צוקרמן
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

כיום לדאבל קלאץ' אין שום תועלת, למעט חיזוק שריר הסובך השמאלי, והוא רק גורם לאיבוד זמן ושחיקה מוגברת של המצמד. גז ביניים אפקטיבי להורדות הילוך חלקות, אבל לא הכרחי ב-99.9% מהזמן, למעט נהיגה "נמרצת" מאוד - בעיקר על מסלול עם טיימר או בכביש סופר-מפותל במצב רוח קרבי. לכל שימוש אחר הוא לא יותר מדרך חביבה לבזבז קצת דלק ולהשתעשע, אם זה סוג השעשוע שמרגש אתכם.

חולק עליך בעניין השחיקה של המצמד. אתה רק מאריך את חייו יותר בפעולה הזו, אלא אם כן אתה זורק אותו בשחרור.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ברור.

אתה לא עושה את זה כשאתה מוריד מחמישי לרביעי בכביש המהיר, רק כשאתה רוצה להמנע מבלימת מנוע...

איזה אחוז מההורדות... לא יודע. תלוי בנמרצות של הנהיגה, אבל הורדות הילוך חלקות זה תמיד נעים.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

חולק עליך בעניין השחיקה של המצמד. אתה רק מאריך את חייו יותר בפעולה הזו, אלא אם כן אתה זורק אותו בשחרור.

אפשר הסבר על איך שתי לחיצות על המצמד במקום אחת מאריכה את חייו?

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 2768 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...