Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

שרשור הגורים (כלבים?) הגדול או - חבר חדש בבית

omricn
שימו לב! השרשור הזה בן 966 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

@Shay_u שלא תטעה לרגע לא התכוונתי לקחת כלב ולהתייחס אליו כמו אל פושע נמלט.

הבעיה שיש המון אנשים שבטוחים שכלב זה צעצוע ואז להגיד לו לא, בגלל זה התכוונתי שזה מבחינתי השיטה החלקית. יש התנהגויות שצריך לעקור, בשאיפה מגיל קטן.

צריך להבין שכלב זה כמו ילד בהקשר ההתנהגותי, כמו שעם ילד צריךל להיות לפעמים קשוח ולפעמים רך ככה גם עם כלבים (לא לראות בזה המלצה להביא כלב כיס להלביש בסוודר ולסחוב על הידיים כל היום).

מחזק את ההמלצה על כלוב אילוף, ועוד יותר על ליווי של מאלף איכותי.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני שעה, יובל .מ. כתב:

צריך להבין שכלב זה כמו ילד בהקשר ההתנהגותי,

וכמו שלא מרביצים לילד שלא מתנהג יפה - לא מרביצים לכלב.

וכמו שלא גוררים ילד שלא הולך בקצב\בכיוון שאני רוצה - לא גוררים כלב.

וכמו שלא דוחפים את הראש של הילד לקקה שלו אם ברח לו בתחתונים - לא דוחפים את הראש של הכלב.

• אהבתי 1
  • רעיון טוב! 1
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הוציאו שם רע למושג ״גישה חיובית״, כל מיני חובבי חיות שעשו קורס של 3 חודשים ועכשיו הם ״מאלפי פוצי מוצי״. אני מכירה מאלף ותיק ומנוסה בגישה הזו שנרתע מלהשתמש במושג רק בגלל זה.

אנשים שחושבים שאסור להשתמש במילה ״לא״, אסור לשים גבולות, הכלב צריך לעשות מה שבא לו מתי שבא לו, בלי להבין ששום בע״ח חברתי לא חי ככה, גם בטבע. חיות חברתיות מציבות גבולות לפרטים שלהן כל הזמן, ואם אנחנו רוצים להנות מחיים משותפים עם חית מחמד, אנחנו מחליטים מה הגבול.

וחלק מהגבולות האלה קיימים מעצם היותנו הבעלים של הכלב, הרי סגרת אותו בבית, הוא היה מעדיף לשוטט חצי יום בחוץ. ואתה נותן לו לאכול מה שאתה קובע, מתי שאתה קובע, לא פותח לו את המקרר ושיבחר מה שבא לו, וקושרים אותו ברצועה (גם אם לא כולם), ואומרים לו לאן ללכת ומתי.

הגישה החיובית אינה חדי קרן ולבבות וליטוף של הכלב כשהוא עשה משהו רע. זו גישה מדעית מבוססת על תהליכי למידה שנחקרו ובוססו פעמים רבות בקרב בע״ח (ובני אדם) ויישום נכון שלה, הקפדה על התהליך, על ליווי מקצועי הוכחו כמשיגים תוצאות, כך שגם אנשי מקצוע שמאלפים כלבי עבודה עבור המשטרה והצבא עובדים איתה. אבל הגשיה הזו מעולם לא אמרה שצריך לתת לכלב לעשות מה שבא לו ולהתעלם כשהוא עובר את הגבול. היא רק אומרת שכדי ללמד אותו מה כן לעשות, עדיף להשתמש בחיזוקים.

עריכה אחרונה על ידי Be roo
  • אהבתי 2
  • רעיון טוב! 2
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• 4 חודשים מאוחר יותר...
בתאריך 29.3.2021 בשעה 11:50, יובל .מ. כתב:

@Shay_u שלא תטעה לרגע לא התכוונתי לקחת כלב ולהתייחס אליו כמו אל פושע נמלט.

הבעיה שיש המון אנשים שבטוחים שכלב זה צעצוע ואז להגיד לו לא, בגלל זה התכוונתי שזה מבחינתי השיטה החלקית. יש התנהגויות שצריך לעקור, בשאיפה מגיל קטן.

צריך להבין שכלב זה כמו ילד בהקשר ההתנהגותי, כמו שעם ילד צריךל להיות לפעמים קשוח ולפעמים רך ככה גם עם כלבים (לא לראות בזה המלצה להביא כלב כיס להלביש בסוודר ולסחוב על הידיים כל היום).

מחזק את ההמלצה על כלוב אילוף, ועוד יותר על ליווי של מאלף איכותי.

אין כמעט שום דבר שאפשר ללמוד מעשית מחינוך ילדים וליישם עם כלבים. 

הבעיה היא שאנשים מתייחסים לכלב כמו לאדם. זה קודם כל.

uʍop ǝpısdn sı ɹǝʇndɯoɔ ɹnoʎ sıɥʇ pɐǝɹ uɐɔ noʎ ɟı

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 17 שעות, yotams4 כתב:

מדובר על אותו כלב?

אני מרגיש שרתמנו את העגלה לפני הסוסים - התחלנו לתת עצות לא רלוונטיות לפני שבכלל דיברנו על עצם האימוץ והאם כן או לא.

הדבר הכי חשוב באימוץ, זה לחשוב על למה לא לאמץ - 

1. לא לאמץ אם אין זמן לגדל גור - במיוחד בתקופת קורונה שלאחריה חוזרים לשגרה.

2. לא לאמץ אם אין חוסן נפשי להתמודד עם גור אנרגטי, שלועס דברים, הורס דברים ועושה צרכים בכל מקום.

3. לא לאמץ (לקנות) גורים גזעיים.

הנקודה האחרונה היא חשובה ממש בעיניי. הרבה אנשים מאמצים טרנד ולא כלב - פעם זה היה האסקי, היום זה כמויות של כלבי מלינואה (רועה בלגי). הכלבים האלה מורבעים נמכרים למרבה במחיר ואחרי כחצי שנה מוצאים את עצמם כלואים במשך חודשים ארוכים בכלבייה כי הבעלים שקנו את הכלב מבינים שמדובר בגזע עקשן ואנרגטי (זה רלוונטי גם להאסקי וגם למלינואה..).

מלינואה זה בכלל כלב עבודה, כלב שצריך המון פריקת אנרגיה פיזית ומנטלית בעבודה על משמעת, מטלות למיניהן, אתגרים וכו'. ממש לא מתאים לבית טיפוסי עם ילדים קטנים ועם בעלים שעסוקים בחיים עצמם.

הכלביות כרגע מלאות עד אפס מקום בכלבי מלינואה גזעיים וצעירים (חצי שנה-שנה) שאף אחד לא רוצה אותם, כי אלה שעדיין רוצים את המלינואה עדיין ממשיכים לקנות ממרביעים.

פות"שאני ממש ממש ממש לא שופט את הסיטואציה הלא קלה שאתה נמצא בה. יש הרבה דברים שיכולים להשתבש בדרך והדברים שרוצים לא בדיוק עובדים כמו שציפינו. אם עשיתם טעות בדרך והכלב לא מתאים לשגרת המשפחה/אתם לא מצליחים לגדל כמו שצריך/קרה משהו אחר - ההחלטה הנכונה היא למסור - ואני בטוח שזה בכובד לב.

תתעקש למסור את הכלב לבית טוב - יש המון אנשים שמחפשים לקשור את הכלב בשרשרת בגינה כדי שיהיה עציץ יפה במקרה הטוב או כדי שישמור על הגדר במקרה הרע (ואז הכלב בפועל הופך להיות כלב תוקפני).

לצערי המצב בכלביות ובעמותות מזעזע בימים אלו - כלבים נערמים בכלובים ואין משפחות שמחפשות לאמץ. בתקופת הקורונה גור ממוצע חיכה שלושה ימים עד שאומץ, היום יש גורים שגדלים בכלבייה.

צור קשר עם עמותות ותראה אם יוכלו לעזור לך במציאת בית ראוי לכלב (יש להם תמריץ כי הם מקבלים תשלום מהמאמץ).

יהיה לך לא קל למצוא משפחה ראויה, אבל אני בטוח שתעשה את המקסימום ובסוף תצליח.

בהצלחה!

עריכה אחרונה על ידי Shay_u
  • אהבתי 3
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• 3 שבועות מאוחר יותר ...

שרשור כלבים\גורים גדול עם רק 2 דפים ? בטוח שיש עוד הרבה מה לכתוב.. 

אני אגיד משהו שאני חושב שכל מי שחי עם כלב חייב לדעת.

כלבים *לא* מבינים משחקי דומיננטיות או היררכיות. הכלב *לא* רוצה לשלוט בך.

אמנם הרבה מאלפי כלבים יגידו שאסור לתת לכלב לעלות על ספות, אסור לו להשען עליך ואסור לו לאכול לפניך - כי אחרת עלול לנסות לתפוס את מקומך כמנהיג הלהקה, אבל זו תאוריה ישנה שהופרכה מזמן והיום למיטב ידיעתי אין חוקר התנהגות כלבים שתומך בתאוריה הזאת.

תאוריית הדומיננטיות נולדה בגלל 2 הנחות שהתבררו כשגויות:

1. ההנחה שאפשר ללמוד על התנהגות של כלב ע"י התבוננות בזאב.

2. ההנחה שאפשר ללמוד על התנהגות של זאב שחי בטבע ע"י התבוננות בזאב שחי בשבי.

חלק ממשחקי השליטה חסרי משמעות לחלוטין - זה פשוט לא משנה מי יצא ראשון מהדלת או מי יאכל אחרון.

חלק פוגע מאוד בקשר עם הכלב - כלב נצמד או יוצר קשר עין כדי להראות חיבה ולקבל תחושת בטחון, אם נעניש על אותו על כך הפגיעה היא משמעותית, בעיקר נפשית.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 7 שעות, Katom כתב:

שרשור כלבים\גורים גדול עם רק 2 דפים ? בטוח שיש עוד הרבה מה לכתוב.. 

אני אגיד משהו שאני חושב שכל מי שחי עם כלב חייב לדעת.

כלבים *לא* מבינים משחקי דומיננטיות או היררכיות. הכלב *לא* רוצה לשלוט בך.

אמנם הרבה מאלפי כלבים יגידו שאסור לתת לכלב לעלות על ספות, אסור לו להשען עליך ואסור לו לאכול לפניך - כי אחרת עלול לנסות לתפוס את מקומך כמנהיג הלהקה, אבל זו תאוריה ישנה שהופרכה מזמן והיום למיטב ידיעתי אין חוקר התנהגות כלבים שתומך בתאוריה הזאת.

תאוריית הדומיננטיות נולדה בגלל 2 הנחות שהתבררו כשגויות:

1. ההנחה שאפשר ללמוד על התנהגות של כלב ע"י התבוננות בזאב.

2. ההנחה שאפשר ללמוד על התנהגות של זאב שחי בטבע ע"י התבוננות בזאב שחי בשבי.

חלק ממשחקי השליטה חסרי משמעות לחלוטין - זה פשוט לא משנה מי יצא ראשון מהדלת או מי יאכל אחרון.

חלק פוגע מאוד בקשר עם הכלב - כלב נצמד או יוצר קשר עין כדי להראות חיבה ולקבל תחושת בטחון, אם נעניש על אותו על כך הפגיעה היא משמעותית, בעיקר נפשית.

אבל זו התיאוריה שרווחת אצל מרבית המאלפים

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני כשעה, yuval1111 כתב:

אז צריך לספר לחוקרים שהם טועים.

אגב, אם אני לא טועה, האדם שהגה את התאוריה הזאת טען גם שצריך ללכת מכות עם הכלב כדי להבהיר לו מי האלפא, לאחר כמה שנים הודה שהדרך שלו הייתה שגויה ו"עבר צד". 

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 8 שעות, yuval1111 כתב:

תגדיר מיהו 'מאלף'? 

ואז תגיד, מה אתה יודע על מאלפים ודעותיהם? 

תיאוריה יכולה להיות לא מבוססת ועדיין הביצוע יכול להיות אפקטיבי, במידה מסויימת, אבל לא מהסיבות שחושבים. 

תיאורית הדומיננטיות כבר לא רלוונטית מס' עשורים 

uʍop ǝpısdn sı ɹǝʇndɯoɔ ɹnoʎ sıɥʇ pɐǝɹ uɐɔ noʎ ɟı

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תוכן חדש...