Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

האם אתם מהמרים בכסף שלכם?

Bob Ross
שימו לב! השרשור הזה בן 1399 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

האם אתה משתתף בהימורים כלשהם?  

84 הצבעות

1. 1. סקר אנונימי: האם אתה משתתף בהימורים כלשהם?

• השתגעת? חס וחלילה.
      13
    • מנוי לפיס, כי לפחות בונים מזה מתנ"סים :)
      10
    • ממלא לוטו/ מגרד חישגד אחת לתקופה.
      22
    • קזינו בטיולים בחו"ל, בשביל החוויה.
      8
    • ממלא וויינר מפעם לפעם
      6
    • משקיע בבורסה
      25
    • אתרי הימורים באינטרנט
      2
    • כן, בקרנסות הפנסיה שלי, כמו כולנו.
      32
    • כן, מהמר על הזמן היקר שלי כאן בפורום.
      22
    • אחר
      2

פוסטים מומלצים

לפני 47 דקות, Gosser1860 כתב:

אני חושב שהניסיון לנתק ספקולציות מהשקעות הוא תמים מידי. גם אלו שמשיקעים אחרי הרבה מחקר ולאורך שנים רבות עוסקים באופן מסויים בספקולציות.

שים לב שבהגדרה השניה אתה מתייחס יותר לתזרים. אבל החבוב כתב satisfactory return, שבאיזשהו אופן גם מדבר על עליית הערך (או לכל הפחות לא לאבד מערכו). האם לא מדובר כאן גם במעשה ספקולטיבי [מלשון ניחוש (או הימור?)]? נכון אפשר לעשות ניחוש מושכל וכו' וכו'. אבל אני רגע מדבר בגבוהות ופחות בפרטים. ד"א אני די מתחבר לכך שספקולציה זו פעולה הפוכה מהשקעה (בתחום הפיננסי).

אני מסכים שאין קו הפרדה מוחלט שאפשר להגיד שמרמת סיכון X מתחילה ספקולציה ועד רמה זו מדובר בהשקעה. אבל, אפשר להגיד שפעולת רכישה של נכס נוטה לכיוון ההשקעה כאשר:

- ביצענו מחקר משמעותי.

- אנחנו מעריכים שהסיכוי להפסיד חלק מהסכום שהושקע נמוך מאוד.

- אנחנו מתמקדים בתזרים מההשקעה ולא במחיר שלה לאחר הרכישה. לדוגמה, קונים דירה כי אנחנו מעריכים שנוכל לקבל שכירות של 5,000 שקל, ואנחנו מרוצים מהתשואה שזה מייצר, ולא מתוך ציפיה שהמחיר שלה יעלה ב- 100,000. אותם ה- 5,000 שקל זאת התשואה שגרהאם דיבר עליה, היא לא נובעת מעליית מחיר. 

ועכשיו לגבי המכשירים שאפשר להשקיע בשוק ההון.

חברות מוכרות מוצרים/שירותים, משלמות לספקים ובשאיפה נשאר רווח, שבעזרתו החברה מייצרת תזרים מזומנים כלשהו. נגיד שיש חברה שמייצרת תזרים של 100 שקל בשנה. בעל החברה מרוצה מאוד, הוא השקיע בהקמת החברה 1,000 שקל ויש לו תשואה שוטפת של 10%. אממה, הוא רוצה לקנות רכב חדש ולא רוצה לוותר על השליטה בחברה. הולך לחבר שלו, משה, ואומר לו- שמע, תן לי 500 שקל ואני אתן לך בכל שנה את ה- 25 שקל הראשונים שמתקבלים מהתזרים שהחברה מייצרת. הנה, תראה, אני בדרך כלל מייצר תזרים של 100 שקל, הסיכוי שהוא ירד מתחת ל- 25 נמוך מאוד! משה עושה את השיקולים שלו ואומר לעצמו שמדובר בתשואה של 5%, אבל באמת ברמת סיכון נמוכה מאוד ומסכים. עכשיו המבנה הפיננסי של החברה מחולק לשניים- חוב והון, החוב מקבל את ה- 25 שקל הראשונים וההון את השאר. בעל החברה מחליט שהוא רוצה עוד כסף, ומוכן להתחלק בשליטה בחברה. בא לחבר אחר, יוסי, ואומר לו- קנה ממני חצי מהאחזקה שלי בהון של החברה, בהתאם למה שהיה בשנים קודמות אתה תקבל בערך 37.5 שקלים בשנה. יוסי רואה שהחברה מייצרת בערך 100 אבל לפני חוב שמקבל 25, אומר לעצמו שהסיטואציה יחסית מסוכנת ומבקש תשואה של 15%, בהתאם לכך אומר לבעל החברה שהוא מסכים לקנות תמורת 250 שקל.

מה שראינו זה דוגמה של מניות (הון) ואגרות חוב (חוב). הבורסה מאפשרת, בין השאר, לסחור בשני סוגי ניירות ערך אלו.

ברמת אגרות חוב, יש חובות של ממשלות- הממשלה מתחייבת לשלם לבעל האיגרת ריבית ואת סכום הקרן, במועד פירעון מסוים קבוע מראש. מי שקונה אגרות חוב של ממשלת ישראל ויחזיק בהן עד מועד הפירעון יקבל את כספו ברמת וודאות גבוהה מאוד, ודאי גבוהה יותר מלהפקיד פיקדון בבנק. זאת אחת ההשקעות האפשריות בבורסה, וודאי שאינה ספקולטיבית.

יש אגרות חוב של חברות- במקום ללכת לבנק החברות פונות לציבור ומבקשות הלוואה תמורת ריבית מסויימת. מגוון החברות רחב מאוד, ויש חברות שמדרגות את ההלוואות לפי רמת סיכון. נכון שיש עליהן הרבה ביקורת ולפעמים הן עושות טעויות, אבל יש סטטיסטיקה לגבי חדלות הפירעון בכל דירוג. למשל, בדירוג A בינלאומי, שיעור חדלות הפירעון הממוצע ההיסטורי עמד על 0.05% בלבד, והמקסימום בשנה כלשהי היה 0.39%. מכאן, שאם תקנה הרבה אגרות חוב של חברות בדירוג הזה כאשר הריבית שלך גבוהה מ- 0.4%, בוודאות גבוהה מאוד לא תפסיד כסף ותעשה תשואה כלשהי. מצד שני, אם תקנה אגרות חוב של חברות בדירוג נמוך מאוד יש סיכוי לא רע להפסיד חלק מהכסף.

לגבי מניות- יש מגוון חברות בענפים שונים, עם סיכון עסקי שונה וגם מינוף שונה- דין חברה עם הרבה חוב ממש לא כמו דין חברה עם מעט או בלי חוב בכלל. בגדול, מחיר של מניות אינדיבידואליות הוא תנודתי מאוד בטווח זמן קצרים של ימים, שבועות וחודשים. רכישת מניות במטרה להחזיק בהן תקופה כזו תואמת בהחלט להגדרה של ספקולציה. אבל, אם קונים הרבה מניות ביחד, ומחזיקים לתקופות זמן ארוכות, הסיכון הזה יורד משמעותית. פה, חשוב לחלק את ההסבר לשתיים- מה ההיגיון לזה שהוא יורד ומה אפשר ללמוד ממה שקרה בפועל. 

כשמעריכים שווי של מניה עושים תחזית לתזרים המזומנים ומחשבים כמה צריך לשלם היום כדי שהתזרים יספק לנו תשואה כלשהי. נתעלם מסיכון של חברה ספציפית כי אמרנו שאנחנו קונים מניות של הרבה חברות שונות בענפים שונים. אם טעינו והתזרים יהיה נמוך יותר, עדיין נקבל תשואה כלשהי- פשוט נמוכה ביחס למה שתיכננו. אם נחכה מספיק זמן, התזרים שנקבל יחזיר חלק מההשקעה, כך שבצירוף מחיר המניה הנמוך יותר, שמשקף את הירידה בתזרים, הסכום שיהיה בידינו יהיה שווה לסכום שהשקענו. מכאן החשיבות של ההתמקדות בתזרים ולא במחיר העתידי.

מבחינת מה שקרה בפועל, הסטטיסטיקה לגבי השקעת סכום כלשהו בסל מניות המכיל את 500 החברות המובילות בארה"ב (בתכל'ס מדובר בהרבה חברות בינלאומיות אז החשיפה היא לכל העולם), משנת 1928, היא שלא הייתה תקופה של 16 שנים שבהן נוצר הפסד. אם משקיעים בשיטה של השקעת סכום זהה מדי שנה, התקופה הזאת יורדת ל- 14 שנים. הסיכוי להפסד בהשקעה לתקופה של שנתיים הוא 18.6%, ל- 4 שנים 17.9% ול- 7 שנים כבר יורד ל- 7.4%. אגב, במקרים האלה לא מפסידים את כל הסכום- בתקופה הכי גרועה של 7 שנים ההפסד עמד על 25%. מה אנחנו לומדים מזה? השקעה במניות בהחלט יכולה להיות מסוכנת בטווח הקצר- בינוני. אבל, אדם בן 35 שחוסך לפנסיה לגיל 67? אצלו רכישת מניות במסגרת תוכנית החיסכון לפנסיה בהחלט נכנסת להגדרה של השקעה.

דיסקליימר קצר: חשוב לשים לב שדיברתי פה רק על הסיכון ולא על התשואה של כל אפיק. חוץ מזה, אין בכתוב להוות המלצה לפעילות כלשהי בני"ע ויש להתייעץ עם גורם מקצועי שיתאים את ההשקעה לרמת הסיכון והמצב האינדיבידואלי.

דיסקו, אני אכן כותב בעיקר בשביל כל הקוראים הפוטנציאליים. אני חושב שרמת החינוך הפיננסי בארץ נמוכה מאוד ומשתדל לתרום ללשפר אותה (כמו שהבטחתי לצחי 😉)

אגב, לגבי תפיסת סיכון של השקעה במניות מול הסיכון בפועל, אפשר לקרוא מחקרון שעשיתי לפני כמה שנים: לינק

• מעניין 3
  • רעיון טוב! 1
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפי הגדרתך כל השקעה היא הימור, הרי כשאתה משקיע בנדלן אתה מהמר על כך שיהיה לנכס ביקוש לשכירות ובנוסף לכך מהמר על עליית ערך בנדלן, דבר שכידוע גם בישראל לא תמיד מתקיים.

דבר נוסף, בעצם כך שאינך "מהמר" על נדלן או בבורסה , הנך מהמר על שווי השקל(או הדולר אם הינך חוסך בדולרים), שכן שווי השקל עלול להחלש ובכך אתה תפסיד כח קניה (אינפלציה), סיכון אינפלציה הוא גם סיכון שעלול לגרום במרוצת השנים להפסד של הרבה מאוד כח קנייה (כסף)

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 2 שעות, Bob Ross כתב:

מתלבט אם לבטל את המנוי פיס שלי,

הנה חוסר ההבנה שלך צועק.  

בוא נתחיל להבין מה זה מנוי למפעל הפיס. 

תסביר בבקשה מה זה המנוי הזה. על מה אתה משלם כל חודש כסף? 

www.car-pad.co.il - טיפים, חדשות, השקות, מבחנים, ועוד. על מכוניות. רק על מכוניות. 

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 30 דקות, discoTD5 כתב:

הנה חוסר ההבנה שלך צועק.  

בוא נתחיל להבין מה זה מנוי למפעל הפיס. 

תסביר בבקשה מה זה המנוי הזה. על מה אתה משלם כל חודש כסף? 

משלם למדינה שמפעילה סוכנות הימורים על חשבון אזרחיה :)

לפני 16 שעות, Transporter כתב:

אתה לא מקבל שום זרע בפה אני לא יודע מה אתה עושה עם המקל

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 8 שעות, Bob Ross כתב:

משלם למדינה שמפעילה סוכנות הימורים על חשבון אזרחיה :)

לא.

תצטרך להתאמץ הרבה יותר כדי להבין בדיוק מה זה פיס / לוטו / טוטו. 

תנסה לחשוב. 

www.car-pad.co.il - טיפים, חדשות, השקות, מבחנים, ועוד. על מכוניות. רק על מכוניות. 

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני כשעה, discoTD5 כתב:

לא.

תצטרך להתאמץ הרבה יותר כדי להבין בדיוק מה זה פיס / לוטו / טוטו. 

תנסה לחשוב. 

אה, אתה מתכוון לחיפוש בגוגל?

@Bob Ross מפעל הפיס היא לא סוכנות הימורים, אלא:

ציטוט

מפעל הפיס הוא חברה לתועלת הציבור בעל זיכיון בלעדי לעריכת הגרלות ומשחקי מזל בישראל.

ומה זה חברה לתועלת הציבור אתה שואל?

ציטוט

חברה לתועלת הציבור (בראשי תיבות: חל"צ) היא חברה אשר תקנונה ומטרותיה עונים על שני התנאים הנקובים בסעיף 345א לחוק החברות:

• בתקנונה של החברה נקבעו מטרות ציבוריות בלבד בהתאם לרשימה סגורה אשר נמצאת בתוספת לחוק החברות.
  • בתקנונה של החברה נקבע איסור על חלוקת רווחי החברה לבעלי מניותיה (חלוקת דיבידנד).

סה"כ, למרות שהגרלות/משחקי מזל/הימורים הם דבר ממכר, הרווחים לא הולכים לבעלי המניות ומתועלים לטובת הציבור. את רשימת המטרות הציבוריות אתה יכול למצוא כאן.

ועכשיו, מה זה מנוי פיס?

ציטוט

תמורת תשלום חודשי קבוע של 60 שקלים, משתתפים בחמש הגרלות חודשיות המיועדות למנויים בלבד. בחמש ההגרלות האלה מוגרל פרס ראשון בסכום של עד מיליון וחצי שקלים ועוד אלפי פרסים קטנים. ייחודה של הגרלה זו הוא בעובדה שהפרסים הראשונים מוגרלים בשיטת "Must win", והמשמעות היא שהגרלת פרסים אלו היא למעשה הגרלה סגורה, רק בין המנויים הפעילים, והפרסים הראשונים מחולקים תמיד בין המנויים הזוכים ולא עוברים להגרלה הבאה, מה שמגדיל באופן אוטומטי את הסיכוי לזכות.

פעם זה היה מוצר של המדינה, היום פחות כי לאנשים קשה לחכות להגרלה שקורית אחת לחודש, ורוצים עכשיו, כלומר אתמול, כלומר הרגע.

בתאריך 17.8.2022 בשעה 11:01, ישה כתב:

היום מדיין 4 פעמים בערב בפנסיה פעם ב שבוע ונזקק לזוקף נופלים הופ עוד 400 ש"ח להוצאה

לפני 5 שעות, falou כתב:

צריך לזכור שאנשים עם קטן גם משתמשים בו פחות זמן ולא אובססיביים על להחזיק אותו ביד... 

TL;DR- Turing, Lagrange, Dijkstra, Riemann

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לא ידידי, לא לשם אני מכוון.

רשמתי במפורש "תצטרך לחשוב". אם הייתי רוצה שתעשו חיפוש בגוגל הייתי רושם "תעשו חיפוש בגוגל"...

ברצינות, תפעילו את הראש קצת. 

תנסו לחשוב חשיבה יותר מורכבת, לצאת החוצה ממה שנמצא מול העיניים ולהסתכל על התמונה הרחבה יותר. 

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בגדול מפעל הפיס ומוצריו זה מס על האנשים העניים.

העניים משלמים פחות מיסים ישירים כמו מס הכנסה ולכן זו הדרך העקיפה של המדינה להוציא מהם כסף.

• מצחיק 1

SINFONI-FOR MUSIC LOVERS

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בינגו! :beerchug:

זה מס רגרסיבי, שהוא בערך הדבר הכי פחות צודק בעולם. 

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• חברי המעגל הראשון
לפני 8 דקות, discoTD5 כתב:

לא ידידי, לא לשם אני מכוון.

רשמתי במפורש "תצטרך לחשוב". אם הייתי רוצה שתעשו חיפוש בגוגל הייתי רושם "תעשו חיפוש בגוגל"...

ברצינות, תפעילו את הראש קצת. 

תנסו לחשוב חשיבה יותר מורכבת, לצאת החוצה ממה שנמצא מול העיניים ולהסתכל על התמונה הרחבה יותר. 

זה הונאת פונזי שמופעלת ע"י האליטות של החברה, שהם בעצם חייזרים במסווה. משתמשים בזה כדי להקים רשת g5 שתאפשר להם לשלוט ישירות במוחות של כולנו בלי להשתמש במסרים סמויים בתקשורת, שכבר פחות אפקטיביים כי מישהו המציא משקפי שמש שמסננות את הפרופגנדה שלהם.

• אהבתי 1
  • מצחיק 4
  • מעניין 1

אומרים שהעתיד הוא אנרגיה סולארית, אז עברתי לסולר.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

נכון, אבל רק אם לא נצליח לזרוק אותם למטה מהקצה של פלטת (כדור) הארץ.

• רעיון טוב! 2

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 2 שעות, Matanel כתב:

הדרך העקיפה של המדינה להוציא מהם כסף.

להוציא? אף אחד לא מכריח אותם. מי שלא יודע לשלוט על ההוצאות שלו אם זה לא היה פיס , היה מוצא משהו אחר. גרוע יותר. כמו מתחמי מכונות מזל לא חוקי של עולם תחתון, ולא חסרים כאלה. 

• רעיון טוב! 1
לפני 16 שעות, Transporter כתב:

אתה לא מקבל שום זרע בפה אני לא יודע מה אתה עושה עם המקל

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 21 שעות, BarryG כתב:

בוא נגיד, במקום הימור אפשר להשתמש במונח ספקולציה.

כן, בטח, המילים הקיימות לא מספיק מבלבלות גם ככה. בוא נוסיף עוד אחת. זה בטוח יהפוך הכל לנורא ברור 🤣

הצטרפו לקהילת הרכב של ישראל בפייסבוק ובאינסטגרם

אוהבים את מה שאנחנו עושים? רוצים לתמוך בנו ולקבל הטבות בו זמנית? עשו מנוי לאתר.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תוכן חדש...