Jump to content

פבל

מנהל הפורום
 • הודעות

  4,264
 • כאן מאז:

 • פעילות אחרונה

 • ימים ב"תורמים ביותר"

  44

כל מה שפורסם על ידי פבל

 1. פבל

  רשמית: טסלה בישראל

  בשביל זה יש את כפתור הדיווח בפינה של כל הודעה. אל תבנה על זה שמנהלים עוברים על כל הודעה והודעה שנכתבת בפורום.
 2. הבנתי שכלמוביל יצרו קשר עם פות"ש והם מכירים את הנושא ומטפלים בו. אם וכאשר הוא יחליט לעדכן, הוא יעדכן כאן.
 3. פבל

  רשמית: טסלה בישראל

  איזה ערכי מחירון? אלה מודעות שאנשים פרסמו. גם אם תוריד מזה 30%, המחירים שלהן עדיין מאוד רחוקים ממחירי גריטה ובכל מקרה, דומים (אופילו גבוהים יותר) למכוניות אחרות מאותן שנים. אלה מכוניות בנות 8, בנאדם. נראה לי שההייפ כבר הספיק קצת לשכוח סביבן. דווקא ממה שאני רואה, חוץ מהיונדאיות הקמ"ז'ים די דומים. להציג מודעה הזויה (או לקשר לסיפור מכירה אינדיבידואלי) זה לא קשה, בדיוק קפצה לי בפייסבוק מודעה של מיאטה 2008 ב-108,000 ש"ח, אז הכל יכול להיות. אבל הנה, סינון לפי מוכרים פרטיים בלבד: חוץ מהקטע של "אופנה חולפת", אני מסכים - בגדול - עם הכל. ואין בעיה עם נקודת המבט הזו (התגובות השליליות שהתגובה הזו קיבלה, אגב, נמחקו. לא לזה נועדה מערכת התגובות. אבל להגיד שלרכב חשמלי "אין יתרון" זה פשוט לא נכון. הביצועים טובים יותר, הגמישות של הפלטפורמה טובה יותר ומאפשרת מרווח/אחסון טוב יותר על אותו footprint. ומבחינת זיהום היתרון הוא לא בהפחתת הזיהום הכללי שהמין האנושי מפיק, אלא הזזה שלו ממרכזי הערים איפה שאנשים נושמים אותו, למקומות יותר מרוחקים איפה שנפגעת רק מערכת וויסות הטמפרטורה של הפלנטה. וטסלה לא התחילה שום דבר, היא אולי הקפיצה את הקונספט למיינסטרים והפכה את המכוניות החשמליות למגניבות, אבל מכוניות חשמליות נסעו על הכבישים לפחות 20 שנה לפני שהטסלה הראשונה עלתה לכביש. טוב זה כבר ממש לא נכון. ומזל שבאינטרנט אפשר למצוא נתונים שאשכרה מאפשרים לבדוק דברים כאלה. בסוללת ליתיום-יון (לא ליתיום-אוויר, לא גרפין, לא סוללות Solid state ולא הסוללות מתכת נוזלית החדשות האלה) ששוקלת 300 ק"ג, יש בין 30 ל-73 קוט"ש. בגאלון אחד של דלק יש 36. אבל זה עדיין רק חלק אחד שלא לוקח בחשבון את העובדה שמערכת הנעה חשמלית יעילה בערך פי 2.5-3 ממערכת הנעה בנזינית. אז הייתי מציע לך להתעדכן עוד קצת, כי ב-5 השנים האחרונות היו התפתחויות מאוד משמעותית בתחום דחיסות האנרגיה, וב-5-10 שנים הקרובות היא תגדל עוד יותר. הייתי מחפש את המשקל והקיבולת של הטסלה רודסטר הראשונות, או של המגאנים של בטר פלייס, אבל אין לי כוח, כי זה כנראה גם לא יעזור. אני רק אפנה אותך לחשוב על Power banks, ולנסות לחשוב על כמה גדלו הנפחים שלהם בשנים האחרונות. אני יכול להמשיך לצטט ולהפריך את הדברים שאתה כותב, אבל זה מרגיש לי כמו השקעה גדולה מדי בשביל ערב חג. אז בוא פשוט תפסיק לכתוב דברים מנותקים מהמציאות, או שאאלץ להפעיל כלים ניהוליים (פחות או יותר כל מה שציטטתי נכנס תחת "ייעוץ לא מבוסס" ויכול להיות עילה לחסימה).
 4. פבל

  רשמית: טסלה בישראל

  מתוך Autotrader usa, מודל S עד 2013: להשוואה - רכבים אחרים מאותן שנים (12-13). בלי שום סינון למעט "סדאן". אבל בואו לא ניתן לעובדות להפריע לנו.
 5. אני אתקן את עצמי אני לא מכיר אף אחד שהציב לעצמו כמטרה לחיים למצוא זוגיות. יש כאלה שזה (או הקמת משפחה) "חלק מהתהליך הרגיל של החיים", אבל גם משהו שקורה כחלק מהחיים ולא משהו ששואפים אליו ומשנים דברים אקטיבית כדי למצוא בן/בת זוג.
 6. נתת לו להסתכל על הרכב? או שהתקשרת וביקשת "הצעת מחיר לעשות ת'אוטו חדש" בטלפון? כי יכול להיות ששאלת התקציב עלתה דווקא כדי לאמוד אותך, ולא להיפך. כי אם תגיד לו שאתה רוצה את האוטו חדש והתקציב שלך הוא 500 ש"ח, הוא ישלח אותך באדיבות לשחק על פסי הרכבת הקרובים לביתך. בכל מקרה, שיהיה בהצלחה אבל נראה לי שאני מנתק מגע. אתה לא רוצה ש"יעזרו" לך, אתה רוצה שיעבדו אצלך לפי החוקים והדרישות שלך, וזה לא עובד ככה. עבר עוד יום ועדיין לא העלת תמונות של הרכב.
 7. מי זה ה"רווקים הרגילים" האלה? כי התיאור הזה נשמע יותר כמו של מועדון הלקוחות של דניס (נראה לי, לא מספיק חשוב כדי לבדוק) אמן פיתוי. מי שמשנה את עצמו, קונה שיט יקר או מתחילים עם כל מה שזז זה אנשים שהם או מנסים להשכיב כל דבר עם דופק, ומנסים - ע"י רכישת שיט יקר לעיל - לקצר את הזמן שדרוש כדי לעשות מספיק רושם על אותו אורגניזם עם דופק כדי שיוריד את המכנסיים שלו/ה. רווק "רגיל" (או לפחות מה שהיה רווק רגיל לפני 10 שנים כשאני הייתי רווק) חיי בסבבה עם מי שהוא ואיך שהוא, ויעשה בגדול את מה שאתה כותב פה למטה. מדי פעם הוא יכיר מישהי (או מישהו, או משהו, או מישהם שמזדהים כגביע קוטג') שמעניין/ת/ים/ות/XY אותו/ה/ם/זה והם יתחילו להכיר אחד את השני טוב יותר. אף אחד - חוץ מאותם חברי מועדון לקוחות של אמני פיתוי או רווקיםות נואשיםות - לא שם זוגיות כאחת המטרות שלו לחיים, זה פשוט משהו שקורה. זה, חוץ מהחלק על החזר פוטנציאלי, ובמידה מסוימת החלק של ההצקות, נשמע פשוט כמו בנאדם רגיל שחיי את החיים שלו ושמח בהם, ואם ביום מן הימים הוא פוגש מישהי שזורמת לו, הם מכירים אחד את השני טוב יותר. זה הכל. "זוגיות" זה לא איזה 5 point plan עם תוכנית עסקית ודו"חות רבעוניים, זה פשוט משהו שבלי לשים לב אתה פתאום קולט שאתה חי אותו. כמו לשתות קפה או לקנות ג'יפון... נשמע שאתה צריך להחליף חברים. כי בדרך כלל דברים כאלה אמורים להיסגר ב"נאאא לא בא לי היום". מקסימום ווידוא אח"כ שהכל תקין ושלא "לא בא לך" כי קרה משהו. כל דבר מעבר לזה יכול להיות עילה להחלפת חברים פשוט.
 8. אני מבין, הנקודה שלי היא שזו דעתו של שופט אחד ספציפי מערכאה נמוכה, אז דעתו - אמנם בוודאי ששווה יותר מזו של חבר פורום - לא "מחייבת" ולא "מוכיחה" שזו אכן הייתה כוונת המחוקק, או שזה גם הפירוש שיתן שופט אחר. במיוחד לאור זה שהשופט בציטוט שלך הוסיף התייחסות למהירות, שלא קיימת בתקנה. יתרה מזו, התייחסתי לחוסר הרלוונטיות של הפירוש הזה כי ההסתמכות על התקנה הזו הופרכה מהשורש. לדעתי, אם היו מעמתים את השופט עם - נגיד - עניין המהירות ומציגים בפניו סיטואציה כמו שתיארתי - של שני תורים שנוסעים במקביל במהירות של 80 קמ"ש - יכול להיות שהוא היה משנה את דעתו ואת ההתייחסות שלו למהירות. צודקת, זה פשוט כי הבענו (או אני הבעתי לפחות) דעה וכתבתנו את הפרשנות שלנו את התקנה. הרי בכל מקרה מדובר בדיון תאורטי - כי במקרה של פות"ש בכל מקרה אף אחד מהצדדים הרי לא יודה באשמה וזה בכל מקרה ייסגר בבית משפט.
 9. מנסים לעזור לך, טמבל. תחסוך מאיתנו את ההתנשאות והעוקצנות. לא מעניין אף אחד כמה אתה יכול לשלם. שואלים כמה אתה רוצה לשלם. כשמישהו מתייעץ איתי לגבי רכישת רכב, השאלה הראשונה שאני שואל היא מה התקציב. כי אז, במקום לעבור על היתרונות והחסרונות של בערך 200 דגמי רכב שנמכרים בישראל בכל רגע נתון, אני יכול לצמצם את ה"תפריט" ל-5-10. אח"כ, עם דרישות נוספות של הבנאדם, אפשר לצמצמם לדגם אחד או שניים. כנ"ל בדיטיילינג. אם אתה לא יודע (או לא רוצה להגיד) מה התקציב שלך, תגיד בדיוק מה אתה שייעשה. זה, אגב, לגיטימי לגמרי. גם אני מעולם לא אמרתי מה התקציב שלי לפני עבודות כאלה, אלא אמרתי שאני רוצה למשל "ניקוי יסודי של הבפנוכו, פוליש ואוטם בחוץ, בלי תיקוני צבע". בפרויקט דיטיילינג יש עשרות, אם לא מאות ואריאציות ושילובים של עבודות/רמות/דרגות/מוצרים. אז או שתגיד מה בדיוק אתה רוצה, או שתגיד כמה אתה רוצה להוציא על זה, או שהדיטיילר ישב איתך עכשיו 4 שעות על הטלפון ויסביר לך מה כל האופציות שיש לו. אם אתה רוצה עוד אופציה למקום, לא מזמן דיברתי עם הדר מהיי-לד (נמצא בכפ"ס) וביקשתי משהו קטן יחסית, הוא אמר לי שהוא לא מתעסק בדברים כאלה אלא רק ב"פרויקטים של כמה ימים שמתחילים ב-3000 שקל והאוטו יוצא חדש", אז אולי הוא ידע יותר טוב לכוון את השיחה לכיוון שאתה צריך. ובנימה אישית, אל תהיה זין לאנשים שמנסים לעזור לך. זה לא נחמד, לא נעים, והתוצאה היחידה של התנהגות כזו היא שיפסיקו לעזור לך. פה ספציפית אני מרגיש מחויב ושם את התחושה הזו בצד כי אני "בעל תפקיד" וחלק מהתפקיד הזה הוא לעזור גם לאנשים שהם כפויי טובה, אבל בכל סיטואציה אחרת הייתי פשוט מנתק/מפסיק את השיחה ואני בטוח שגם במקרה הזה יש אנשים שרוצים/יכולים לעזור ולא עושים את זה בגלל איך שאתה מתבטא. בנימה אישית 2, ביקשו ממך להעלות תמונות של הרכב כדי שאנשים עם ניסיון יוכלו לעזור לכוון אותך לסביבת מחיר הגיונית, אבל גם את זה לא עשית. ועדיין איכשהו אתה צודק וכולם טועים...
 10. כשאתה אומר שאתה רוצה להביא את הרכב למצב חדש, אתה לא באמת מתכוון לזה. כי אם כן, זה יעלה בערך 10-15K לצביעה איכותית פלוס כמה שלא יהיה לצבוע/להחליף/לחדש את כל תא הנוסעים. אז כשאתה אומר "להביא את הרכב למצב חדש", במיוחד כשאתה נוקב במספר כמו 2500 שקל, אתה מתכוון ל"להביא אותו למצב טוב/מצוין/מעולה". אז בכל מקרה יש טווח מסוים. סתם לקבלת קנה מידה, לפני כמה שנים עשיתי איזה טיפול לאוטו שלי בשביל איזה אייטם, המחיר הקטלוגי של הטיפול הזה היה סביב 4000 ש"ח, ואפילו הוא לא הביא את הרכב למצב "חדש". בקיצור, תנסה לחשוב כמה אתה רוצה להוציא על זה, או מה תכלס אתה רוצה שיעשו (ניקוי/פוליש/תיקוני צבע/ציפוי/צביעה מלאה/פחחות/PDR/PPF וכו') ותמשיך משם.
 11. אם אני לא טועה (עד כמה שאני זוכר מימי הטויו R888/R1R העליזים) צמיגי סמי סליקס אינם חוקיים לכביש. בכל מקרה, היכולות של צמיג סמי מאוד נפגעות על כביש רטוב, אז אני לא יודע כמה הייתי הולך על זה. בסופו של יום, זה "כולה" ATS, לא סופרה 1000 כ"ס עם מנוע LS וגם 2JZ. נהגתי על אחת עם הצמיגים ה"מקוריים" שלה (לא זוכר מה הם היו, זה היה לפני איזה כמה שנים) והיא אחזה והתנהגה נהדר, אז אני לא חושב שצריך ללכת על משהו מעבר לאסימטריק או פיילוט ספורט.
 12. רפרפרתי על פסק הדין שציטטת, ויש שם בעיה. המצב המתואר שם הוא שהנתיב הימני היה פנוי לחלוטין (לפי עדות השוטר) והשופט דחה את עדות הנהג הנאשם שאמר שהיו מכוניות בשני הנתיבים. לכן, ההתייחסות לפסק הדין הזה כ"הוכחה" לזה שהנסיעה צריכה להיות איטית כדי שזה "ייחשב". זה בצד, אין שום כבוד למה שאני כותב זו בסך הכל הדעה של בנאדם אחד. ולגבי "קובעת", אני לא חושב שזה נכון מכיוון שזה פס"ד שניתן ב"בית משפט שלום לתעבורה" (אני מניח שהכוונה היא לבית משפט תעבורה "רגיל"), שהיות שהוא הדרג הכי נמוך, תקדימים שלו לא מחייבים אף ארכעה אחרת. לא נתתי הגדרה, נתתי דוגמה למה אני מתכוון כדי להקל על הדיון. לצורך העניין זה היה יכול להיות טור של 3-4 או 50-55 רכבים. נכון, הדיון פה הוא מה הם אותם מקרים מסוימים. רק שהוא לא... הוא מדבר על צפיפות, ואפילו לא צפיפות כשלעצמה, אלא על מצב שבו "מחמת צפיפות התנועה נעים בו כלי רכב בטורים בכל נתיב". האם 12 בלילה בכביש 6, כשנוסעים בכל נתיב ארבעה רכבים שרחוקים אחד מהשני 200-300 מטר נחשב לצפיפות שתצדיק תנועה של "כלי רכב בטורים בכל נתיב"? והאם מצב בו אותם טורים מתפרשים על כל הנתיבים למעט אחד מבטלת את ההחרגה הזו? אפשר להתפלפלך עד מחרתיים על מה כוונת המחוקק בסעיף הזה, אבל אי אפשר לטעון שהוא מתכוון למשהו ספציפי שלא כתוב בסעיף מפורשות. שוב, אותה תשובה, הסעיף לא מדבר על "עומס" לכן אין באמת סיבה לענות על זה. יש (או היה) לאחד מחברי הפורום (מתנצל מקרב לב, אבל לא זוכר מי זה) בחתימה משפט שאני מאוד אוהב - אם עוקפים אותך מימין, אתה בנתיב הלא נכון. אם רכב נמצא בעקיפה, הוא נוסע יותר מהר מהרכב שמימינו. זאת אומרת שהוא ראה את הרכב לפני שהוא עבר שמאלה וזאת אומרת שהוא יודע שהוא שם, אז אם הוא חזר ימינה תו"כ העקיפה, הוא... לא משנה מאידך, אם הוא יצא לעקיפה כל כך הרבה זמן מראש, שרכב אחר הספיק להדביק אליו את הקצב,ולעבור אותו. אלא אם כן הרכב העוקף (נהג ב') נסע במהירות של אלפתלפים קמ"ש, נהג א' כנראה יצא לעקיפה מוקדם מדי ולכן הוא נמצא בשמאלי "שלא לצורך". כי היה סטטוס קוו. נהג א' בנתיב X במהירות Y. נהג ב' בנתיב A במהירות B. נהג ב' הוא זה ששינה את הסטטוס קוו ע"י מעבר נתיב ולכן עליו חלה חובת הזהירות הכללית ביתר שאת. במילים אחרות, אפשר לשאול - מה היה צריך לעשות כל אחד מהנהגים כדי למנוע את התאונה. במקרה שלנו, נהג ב' היה צריך לקלוט את מה שקורה, ומספיק מהר להגיב ולבלום או להאיץ חזק כדי לאפשר לנהג ב' להיכנס לפניו/אחריו. זה, אני מניח שאין על זה עוררין, די הרבה עבודה. נהג ב', מאידך, היה צריך לעשות בדיוק כלום, אפילו פחות ממה שהוא עשה בפועל, כדי למנוע את התאונה. לכן - לדעתי (כמו כל שאר ההודעה הזו כמובן) - האחריות שיש עליו גדולה יותר. פה את צודקת במאה אחוז. וכנראה הייתי צריך להתחיל עם "לדעתי" כדי להיות ברור יותר.
 13. לחובת נהג א' עומדות שלוש עבירות שאי אפשר לערער עליהן: נסיעה בשמאלי שלא לצורך, אי מתן זכות קדימה במעבר נתיב ו"חובת זהירות כללית". לחובת נהג ב' עומדת - אולי - עבירה אחת, שלחלוטין אפשר לערער עליה (על פני שני עמודים בפורום ) - "עקיפה"/"חליפה" מימין. לפי זה, הסיכוי שנהג א' ישא בכל האשמה נראה לי די משמעותי. לגבי הויכוח על עקיפה/חליפה/טורים/צפיפות - מבדיקה של החוק, ניתוח ומספר לא מבוטל של שיחות עם אנשי מקצוע - אני מחזיק בדעה דומה לזו של אביG ו-fatboy. טורים - אין שום הגדרה לגבי המרחק בין הרכבים שמרכיבים את אותן "טורים", אז זה אולי היתממות והתפלפלות, אבל זה המצב בפועל. מעבר-על-פני/חליפה - האם "מחמת צפיפות" לא תופס על שני טורי רכבים (אמיתיים, של איזה 10-15 רכבים, לא כזה של שני רכבים במרחק של 5.6 ק"מ אחד מהשני) שנוסעים במהירות ממוצעת של 110 קמ"ש - האם במקרה כזה, אם הטור הימני יסע על 114 קמ"ש למשך חצי דקה, כל הנהגים שם יעברו על החוק? לכן, עם כל הכבוד למה שכתב השופט, מהירות לא יכולה להוות פה פרמטר לקיום/היעדר אשמה. ואם מהירות לא יכולה באופן ריאלי להוות פרמטר להיעדר או קיום אשמה, ונושא הטורים הוא סובייקטיבי ולחלוטין לא מוגדר - אני יכול להסיק רק שבתכלס, מותר לחלוף בנתיב הימני, על פני רכב שנוסע בנתיב השמאלי.
 14. אני אנסה לענות ברצינות, כי נשמע שאתה לא ממש מבין איך תמחור של דיטיילינג עובד. למעשה, זה בדיוק כמו אירוע ואפשר לגמרי להחליף כבד אווז ב"סטייק פרגית", ולכן שואלים מה התקציב. סתם לדוגמה: אם הוא עושה תיקוני צבע עם מכחול, הוא יכול אח"כ לעשות עליהם פוליש ולאכה, או לא. הוא יכול גם בכלל לא לעשות תיקוני צבע. הוא יכול לעשות מעבר אחד של פוליש על האוטו, או שהוא יכול לעשות כמה מעברים עם חומרים שונים (תחשוב על זה כמו מעבר עם נייר שיוף אחד ברמה X או עם שלושה ניירות ברמות X, ואז Y ובסוף Z) כדי לקבל גימור מבריק יותר. אחרי הפוליש הוא יכול לצפות את האוטו בציפוי קראמי, באוטם צבע, בווקס, או בכלל לא. גם אם הוא מצפה, הוא יכול לצפות את החלונות או לא לצפות אותם. בנוסף לזה, לא חסרים אנשים שמבחינתם "לעשות את האוטו חדש" זה שטיפה+שואב. הוא מבקש לדעת מה התקציב שלך כדי שהוא לא ייבנה לך הצעת עבודה ב-5K ואז תגיד לו שאתה לא רוצה וזה יקר מדי. הוא רוצה שתגיד לו שיש לך נגיד 3K להוציא על זה, ואז לפי זה הוא יבנה את השלבים ויבחר את החומרים כך שתקבל הצעת מחיר של 3.3-3.5K. לא מזמן עשיתי משהו מאוד דומה לשני רכבים, באותו מקום. אחד מהם היה צריך רק ניקוי חיצוני יסודי, האחר היה צריך גם ניקוי פנימי ופוליש בכמה מקומות. המחירים, מן הסתם, היו שונים מאוד, אבל התוצאה בשני המקרים הייתה שהמכוניות יצאו "כמעט חדשות".
 15. אני הייתי הולך על אופציה 1 ולומד איך לגרום להם לאבד אחיזה כשאני רוצה. לדעתי זה עדיף על לשים צמיגים לא אוחזים וללמוד איך לתפוס את הזנב. פוטנציאל הנזק ככה הרבה יותר קטן. מצד שני, הגלידה האהובה עליי זה וניל בלי כלום, וכל דבר שמעבר לגלגל ענק מפחיד אותי בקטע משתק, אז מה אני יודע...
 16. סמירו חצי צודק כאן. ה-235/240 הישנה היא סדרה 1 קודמת (F20) קופה. כלומר שתי דלתות, הנעה אחורית, מנוע 6 ציל' 3.0 ליטר. ה-235 "גראן קופה" החדשה היא סדרה 1 נוכחית (F40) עם ארבע דלתות, מנוע 2.0 ליטר טורבו והנעה כפולה. ה-240 החדשה היא מכונית בפני עצמה (G42), עם שלדת הנעה אחורית חדשה שמבוססת על פלטפורמת CLAR (פלטפורמה מודולרית שמשמשת די את כל הליין-אפ של במוו - עד סדרה 7) ומנוע 3.0 ליטר 6 ציל'. כרגע היא נמכרת רק בגרסת הנעה כפולה, בהמשך תגיע גם גרסת הנעה קדמית. כמה מי מהן זבל או לא, קטונתי. במוו החליטו להתעלם במופגן מהבקשות שלנו לרכבי מבחן.
 17. טכנית אתה צודק, בפועל רכב לימוד נהיגה גם עומד בלי לזוז די הרבה זמן (בנוסף לזמן הרגיל של רמזורים/פקקים/מעברי חציה), אז אני לוקח מקדם פאניקה של 400%.
 18. כתבת שהכביש נפתח בשנות ה-60 ונסגר שנים מעטות אח"כ. ואם לפני 20 שנה מצאת את עצמך נכשל לעלות עליה, עם רכב שאני מניח שהיה בן פחות מ-20, זה לא מעיד הרבה דברים טובים...
 19. בגלל אירוע שקרה לך לפני 50-60 שנה אתה מפחד שהבנים שלך לא ידעו לעשות זינוק בעליה היום? טוק אבאוט PTSD הטווח המוצהר של מודל 3 LR הוא 580 ק"מ (WLTP). נגיד שזה מוקצן ונוריד 20%, נשאר 464 ק"מ. נגיד שבתנועה איטית האוטו יעיל ב-70% (אני מניח שהוא יותר יעיל, אבל נגזים). נשאר 325 ק"מ. בנסיעה עירונית, ממה שאני רואה במחשב הדרך, המהירות הממוצעת היא סביב 25 קמ"ש (במהירות נורמלית, לא של תלמיד). יום עבודה של 10 שעות נטו אומר נסיעה של 250 ק"מ ביום. אז במקרה הקיצון הכי הכי הכי גרוע, בסוף היום ישאר למורה מספיק סוללה כדי לנסוע מהעליות של חיפה רק עד נתניה כזה
 20. כן, ברור שמכיר. לא ידעתי שיש אנשים שאשכרה מודדים את זה. יצא לי להיות בעספיא ודליית אל-כרמל איזה כמה עשרות פעמים, מעולם לא נתקלתי בעליה שאי אפשר לזנק בה. היו הרבה התיישבויות על הרים ומקומות גבוהים מאותן סיבות. אפילו על ירושלים כתוב בתנ"ך ש"הרים סביב לה".
 21. מה?? מאיפה הבאת את זה? השיפוע החריג המרבי המותר בארץ הוא 14% (עמוד 113-114 כאן) בסרטון פה למטה אפשר לראות איך נראה שיפוע של 16% (ירידה של עוד שני מטרים לכל 100 מטר של דרך). לא משהו שיגרום לך להוריד את הנוסעים מהרכב אם אתה קצת יודע מה אתה עושה.
 22. זה לא עניין של מה הם למדו ומה לא, זה עניין של איך הם יכולים לקחת את מה שהם למדו ו"לשכלל" אותו שיתאים להם. סתם בשביל הדיון התאורטי, אני למדתי על דיזל בעל מומנט בריא, וידעתי איך לזנק בעליה עם רכב בנזין עם בערך 2 מומנטים בלי לדומם ובלי להתדרדר, מבלי להשתמש בבלם היד. גם להשתמש בבלם היד ידעתי אחרי הסבר אחד, אבל מעולם לא מצאתי שום צורך להשתמש בו. יתרה מזו, כמעט בכל רכב מה-10 שנים האחרונות יש מערכת Hill Hold שתמנע מהרכב להתדרדר.
 23. לא כזה נורא? אני לא נותן לאנשים שאני לא מכיר לנהוג באוטו שלי, והוא בערך 7% מגניב כמו קופרה או מודל 3. אז לתת לבני 16? הייתי מת פעמיים ביום.
 24. היו על זה כמה שרשורים במרוצת השנים. ממה שאני זוכר (ואת חלקן ראיתי) יש פיג'ו rcz, סובארו brz, לאון קופרה, ומודל 3. אני מוריד את הכובע בפני מורי נהיגה שמוכנים לשבת במושב הנוסע של מכוניות כאלה יום שלם, כשילדים בני 16 עושים במכוניות שלהם כרצונם.
 25. יש. נדיר, אבל יש. ברוב המוחלט של המכוניות מה-5-6 שנים האחרונות הבקרות באמת תופסות כל החלקה במהירות סבירה בזמן. וברוב המכוניות צריך להיות ממש אמיץ ו/או סתום ו/או לדעת מה אתה עושה כדי לאבד אחיזה. אבל היו כמה שהפתיעו אותי עם איבודי אחיזה גם בלי פרובוקציות חמורות. אחת מהן, נגיד, הייתה ניסאן מיקרה הנוכחית (לשאלתך, לא, זה לא היה תחת כוח. סתם נזכרתי בזה וכמה שזה תפס אותי לא מוכן תו"כ כתיבה).
×
×
 • תוכן חדש...