Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

ביטקויין - השקעה כדאית?

Aino

פוסטים מומלצים

אני אנסה לכתוב משהו קצר יחסית על איך אני מסתכל על השקעה לעומת ספקולציה ועל ההבדל בין רכישת מניות, אגרות חוב, סחורות, מטבעות שהונפקו על ידי ממשלות, מטבעות כמו ביטקוין ומטבעות שמונפקים על ידי חברות.

אין הגדרה רשמית ל- "השקעה", כאשר גרהאם ודוד, שמקובל לחשוב עליהם כאבי תורת ההשקעות המודרנית, הגדירו השקעה כ "פעולה ש, לאחר ניתוח מעמיק, מעניקה ביטחון של הסכום שהושקע ותשואה מספקת". הגדרה די בעייתית, גרהאם הודה בזה בעצמו, אך כזאת שנותנת כיוון חשיבה כללי. אני נוטה לגשת לזה מכיון קצת אחר- אני מחלק את עולם הנכסים לנכסים מניבים, או כאלה שצפויים להניב, ולכאלה שלא מניבים. לשם הדוגמה, מניות בחברה, אג"ח, או נכס נדל"ן הם נכסים מניבים- הם מייצרים, או צפוים לייצר, איזשהו תזרים מזומנים לבעלים, ומכך נובע הערך שלהם. מהצד השני, נכסים לא מניבים, למשל סחורות (זהב, נפט, חיטה וכו') ומטבעות לא מייצרים שום תזרים מזומנים, והערך שלהם נובע מהערך שאנשים מייחסים ליכולת השימוש בהם. אם מחר ימצאו תחליף זול לנפט, המחיר שלו יצנח- כי השווי של השימוש בו ירד. מבחינתי, רכישת נכסים מניבים, כל עוד מתבצעת במחיר סביר (העניין של הניתוח המעמיק מההגדרה של גרהאם) היא השקעה- רוכשים נכס בשביל להנות ממה שהוא מייצר. מנגד, רכישת נכס לא מניב היא ספקולציה- הנכס לא מייצר כלום ומצפים שמחירו יעלה כתוצאה מעליית שווי השימוש בו. הגדרה זו גם נוגעת בטווח האחזקה- אם אני רוכש נכס כדי להנות מפירותיו, אני רוכש אותו מתוך כוונה להחזיק בו לטווח ארוך- ז"א, משקיע. אני כמובן מסתייג לגבי כך שזאת ההגדרה שלי להשקעה וספקולציה ולכל אחד יכולה להיות הגדרה אחרת.

רמת הסיכון, שאותה אני מגדיר כסיכוי להפסיד חלק מהסכום שהושקע, גבוהה משמעותית בעולם הנכסים הלא מניבים ביחס לנכסים המניבים (כממוצע, ברור שיש מניות ספציפיות שמסוכנות יותר מהשקעה בזהב), וזה כיוון שקשה יותר להעריך את הערך שלהם. מבחינת שווי של סחורות, כאמור, היא נובעת מיכולת השימוש בסחורה ביחס להיצע הקיים. ערך של מטבע שהונפק על ידי ממשלה מגובה ביכולת לשלם בו באותה מדינה, בין השאר לשלם מס, כאשר הערך עצמו נובע מהיכולת לרכוש מוצרים ביחס להיצע הכסף. אחת התכונות התורמות לשווי המטבע הוא יציבות- אם אתה מקבל משכורת בשקלים, תרצה לדעת שמחיר המצרכים שאתה רוכש בשקלים לא יהיה תנודתי יותר מדי. כאן אנחנו מגיעים למטבעות וירטואליים כמו ביטקוין, שלא הונפקו על ידי חברות- הערך שלהם לא מגובה בכלום. יש כאן הבדל משמעותי לעומת מטבעות שהונפקו על ידי מדינות. השווי כיום, להערכתי, נובע מיכולת השימוש כאמצעי תשלום- זאת אומרת, יכולת ההמרה ויכולת ההעברה. מבחינת יכולת ההמרה (למטבעות אחרים או למוצרים/שירותים), כאמר, ככל שהתנודתיות גבוהה יותר כך שווי יכולת זו יורד. מבחינת יכולת ההעברה, בעוד שהיא טובה משמעותית מהיכולת להעביר מטבעות "רגילים", יש בעיה רצינית של תחרות- כיוון שאין שום גיבוי לערך המטבע, ברגע שתקום טכנולוגיית העברה יעילה יותר, הערך של יכולת ההעברה של המטבעות הקיימים יעלם- וכמובן יש גם תחרות בין המטבעות עצמם. בנוגע למטבעות שהונפקו על ידי חברות, מדובר בדר"כ במטבעות שמאפשרים לשלם על שרות שהחברה מספקת/תספק, ומכך הערך שלהם נובע מהערך של אותו שירות. זה בעצם די דומה לרכישת קופון כדי לקנות מוצרים של אותה חברה כשאתה מעריך שבעתיד הרבה אנשים/גופים יצתרכו את השירות הזה וכיוון שאפשר לשלם עליו רק בקופונים וכמותם מוגבלת, הערך שלהם יעלה.

לסיכום, בהחלטה לגבי רכישת נכס כלשהו, וכדי לא לקנות במחירי בועה, חשוב להבין ממה נובע הערך של אותו נכס. מבחינתי, אם יש יכולת להעריך את השווי בצורה טובה יחסית, עם מרווח ביטחון, כשהוא מבוסס על תזרים שהנכס צפוי לייצר, מדובר בהשקעה. לשאר יש להתייחס כספקולציה- לא לשים כסף שלא מתכננים להפסיד, ולהבין ממה המחיר בשוק מושפע.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תגובות 1.4 אלף
  • פורסם
  • תגובה אחרונה

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

^^^

כל מילה בסלע

הטוב הוא שילוב גם מייצר הכנסות גם עולה בערכו, אבל עולה בערכו יכול גם לרדת בערכו.

ישראל סבא בסבבא של 🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰

😍😍😍

יששששש נבחרת כדורגל

סלע כתב " מתים רק פעם אחת , חיים כל יום מחדש

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

יש למישהו המלצה על אתר אמין/מאובטח לקנות ולמכור בו מטבעות דיגיטליים?

יש את ביטס אוף גולד הישראלי, אבל חוץ מביטקוין אפשר לרכוש בו רק אתריום כרגע.

בנוסף, יש את Bitfinex, אבל לגביו עדיין לא חקרתי מספיק (הבנתי רק שלא רצוי "לשמור" בו מטבעות, אלא רק כשרוצים לסחור בהם).

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

MAXCHER,

אתה מרבה להשתמש בביטויים כמו כרייה, מכרות וכו' שנותנים את ההרגשה כאילו עומד משהוא ממשי מאחורי המשחקי ביטים האלה ברשת.

זה אמור לחזק את ההרגשה בקרב אנשים ש"מה ייתרסק? איך יתרסק? יש מכרות! קטרפילר מייצרים ציוד כריה מיוחד עבור ביטקוין" .

אני רואה בביטקוין לא יותר מאשר טוליפ שחור.

מחפש חלפים יעודיים לאימפרצה סטיישן ניו אייג'.

אשמח לדעת אם מישהוא מכיר אחת בפירוקיה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

באגירה, זה מין "קטע" כזה, שבמקום להמציא מילים ייחודיות לתחום, משתמשים במילים קיימות לציון מונחים חדשים (שולחן עבודה, חלון, תיקיה, קובץ).

קשה לי להאמין שמישהו באמת חושב שמתבצעת כרייה פיזית כלשהיא של ביטקוין.

גם חשבון הבנק שלך הוא "משחקי ביטים", אתה יודע. וגם רובו המוחלט של הכסף בעולם. והי, אפילו הפורום הזה הוא "משחקי ביטים".

מה שלא אומר שהביטקוין לא יקרוס מחר בבוקר, רק של"משחקי ביטים" יש משמעות די גדולה ב-2017.

For I am a bear of very little brain, and long words bother me

לפני 25 דקות, m3x7r3m3 כתב:

אני מסכים איתך

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אף אחד לא חושב שבאמת כורים אבל שלא תהיה לך טעות, בחירת המילים האלה כלל לא רנדומלית והיא חד משמעית נועדה לתת נופך מעשי ללופט-גשאעפטן (איך היידיש שלך?).

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

היא בוודאי לא אקראית, אבל לדעתי ייחוס של כוונת זדון יהיה מאוד קונספירטיבי. מדובר בסה"כ בשם קליט שמסביר פעולה מורכבת, ומייחס לה משמעות שמקלה על ההבנה גם למי שלא מכיר את האלגוריתם על בוריו.

זה בסה"כ די דומה לפעולה המקבילה בעולם האמיתי - פעולה מורכבת שמכניסה ביטקוינים חדשים למחזור.

אני מסכים איתך

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

זה בסה"כ די דומה לפעולה המקבילה בעולם האמיתי - פעולה מורכבת שמכניסה ביטקוינים חדשים למחזור.

מורכבת כמו גירוד אקראי באף של קבצן רחוב (מחמת כבוד הפורום, לא כתבתי איפה הקבצן באמת מגרד).

ממש פעולה דומה לכריה פיזית.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• חברי המעגל הראשון
מורכבת כמו גירוד אקראי באף של קבצן רחוב (מחמת כבוד הפורום, לא כתבתי איפה הקבצן באמת מגרד).

תתפלא, הפעולה מאוד מורכבת.

עד כדי כך שמתכננים ובונים צ'יפים יעודיים בשביל לכרות את המטבעות האלה.

וכדי שבנאדם אנלוגי כמוך יבין כמה הפעולה מורכבת (כי הרי מה שקורה בתוך המחשב הוא וירטואלי לגמרי ולא באמת קורה במציאות אליבא דבגירא) אז רק החשמל שמבוזבז על הפעולה הזו יכול באותה מידה ללכת ולסובב מנועים שמשמשים לכריה אמיתית.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לא לגמרי ברור לי מה אתה רוצה להגיד - אתה טוען שהאלגוריתם מאחורי ביטקוין הוא פשוט כמו גירוד באף? או שכרייה של זהב לצורך הדוגמא פשוטה כמו גירוד באף? ואיך קשור הקבצן לענייננו? אצלו זה פשוט יותר?

הרעיון הוא שיש פה פעולה מורכבת שדורשת כח חישובי לא קטן, ומי שמבצע אותה מקבל מטבעות חדשים בסבירות מסוימת. האנלוגיה לכרייה, להבנתי, נעשתה כדי להמחיש לאדם הממוצע את הרעיון של יצירת יש מאין ע"י עבודה. לא מוצא חן בעינייך? לא נורא. זה עדיין לא אומר שיש פה כוונת זדון.

אני מסכים איתך

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ברור, כל הונאת פונזי חייבת להסתתר מאחורי איזה תובנות מורכבות.

מה רצית שיגידו לך? "אנחנו עובדים עליך והרווחים בינתיים עד שננקנק אותך זה מהמצטרפים החדשים"?

פעם צחקנו על תיירים שהיו קונים פחיות מלאות אויר מארץ הקודש, וואללה , אצלכם אפילו פחית אין:wink:

אשרי המאמין ומאחל לכולכם שיהיה לכם ערמות של כסף מיותר לשרוף על "השקעות" שכאלה.

אגב, בדיוק רצה כתבה על הביטרוין בכלכליסט והרבה מאוד מהטוקבקים מדברים על זה שבילתי אפשרי למכור את הביט קוין תמורת מזומן.

אם יש רווח, הוא לא רווח שניתן למימוש אלא רק לכאורה בבזבוז במקומות שמקבלים ביטקוין.

אכן כך?

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

באגירה, אתה מתמקד יותר מדי בביטקוין ובכריית מטבעות ומפספס את המטרה האמיתית של הטכנולוגיה שנקראת בלוקצ'יין. מציע שתגגל קצת אם זה מעניין אותך, אבל בגדול, ביטקוין זה רק אימפלמנטציה אחת של הטכנולוגיה, ואפשר לומר שמטבעות וירטואליים הם גם אימפלמנטציה אחת - כי יש עוד המון שימושים.

בלוקצ'יין מאפשר לך להוריד את ה-middleman. כיום אתה צריך ממשלות ובנקים שיגידו לך מה אפשר ומה אי אפשר לעשות. המשתמשים בבלוקצ'יין לא צריכים את כל הבלגן הזה (שעולה להם כסף) כי יש להם דרך לוודא דברים שהממשלות והבנקים מוודאים כיום בשבילם - למשל שאתה זה באמת אתה, ושמה שאתה טוען שיש לך זה באמת מה שיש לך. לכן יש למשתמשים בטכנולוגיות בלוקצ'יין אמונה בתהליך שהבלוקצ'יין מאפשר להם. בין אם זה המטבע עצמו או כל דבר אחר - זיהוי, תשתית להעברת הכספים, כתיבת חוזים, השקעות בורסאיות, שמירה על איחסון מידע ועוד.

חשוב לציין שמידת האמונה בתהליך הזה קשורה באופן ישיר לאמונה בטכנולוגיה. למשל הצליחו בעבר לפרוץ לבורסות ביטקוין מספר פעמים ולגנוב המון מטבעות בשווי ענק של כסף, מה שבכמה מקרים דרש לעשות roll back להמון עסקאות. ככל שהטכנולוגיה נמצאת בשימוש נרחב יותר כך הסיכון כאן גדל כי יותר כסף ויותר אנשים מעורבים.

זו אחת הסיבות שיש טענה לבועה. לא בהכרח במובן שהערך של המטבע מנופח (כי בינינו, אין לו באמת ערך למעט מה שאנשים מוכנים לשלם עליו - כמו שנאמר למעלה) אלא במובן שאנשים לא באמת מבינים מה קורה שם, ופשוט רצים להשקיע כי הם שומעים ש"אפשר לעשות בזה כסף". אם המטבע ישמש בעיקר לכך - קנייה ומכירה לצורך עשיית רווח - אז הוא באמת יהפוך לפירמידה - מתישהוא הפראיירים שיסכימו לקנות אותו יעלמו (בעצם, פראיירים לא מתים...)

BMW 325i E46

שלום, רוכב.

נא לא לבקש ממני גישה לאוף טופיק

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

רוני,

אני מניח שאתה מבין בתחום. האם יש אמת במה שבגירה כתב, שאין אפשרות להחליף את הביטקוינים בכסף אמיתי?

אלפא, מעלה את הדופק

alfa 164 Super V6 96', alfa 33 1.7 I.E

alfasud Sprint QV ,alfa 159 JTDm

'Lincoln Navigator 5.4 V8, Volga GAZ-24 74

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תוכן חדש...