Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

רכב מימן. מה הקטע? זה העתיד?

SuperBamba
שימו לב! השרשור הזה בן 934 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

@David32 @RedLabel

אניות מונעות באנרגיה גרעינית קיימות משנות ה-50, מעשית בנושאות מטוסים, וצוללות ובנושאות טילים כבדות בצי הרוסי.

במהלך השנים נבנו אניות אזרחיות גרעיניות בודדות. כמוכן לרוסים מספר שוברות קרח גרעיניות.

לגבי הכשרת צוותים - בתקופה בה היה לי קשר לנושא הכשרת קצינים (לצי הסוחר) היה מדובר בשילוב של תקופות לימוד ותקופות צבירת ניסיון מעשי באוניות  סדר גודל של 10 שנים (ויותר) לדרגות רב חובל או קצין מכונות ראשי. אני לא מעודכן במה שמתרחש בעשור האחרון.

לפני 5 שעות, David32 כתב:

מה שאתה לא מבין זה שאתה מבזבז את הזמן שלך, את תעבורת האינטרנט שלך ואת אורך החיים של סוויצים במקלדת שלך.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תגובות 76
  • פורסם
  • תגובה אחרונה

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

לדעתי זו טכנולוגיה שלא מתאימה לשוק הפרטי. התדלוק והאגירה מאוד מסובכים ומסוכנים. חברות רבות השקיעו מאמצים רבים בתחום, ללא שום הצלחה וכעת יש להן אינטרס להמשיך לשווק את זה בתור העתיד של התחבורה. 

לכלי תחבורה עם קווים קבועים כמו משאיות, אוניות, מטוסים וכו זה יכול להיות ישים. למכוניות פרטיות זה פחות מתאים. 

עריכה אחרונה על ידי eitanuch
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני שעתיים, hwgeek כתב:

אין בשנים הקרובות סיכוי למשאיות על מימן כי אין מצב ששום חברת לוגיסטיקה תשלם פי4 ממה שהם משלמים כיום על דיזל

זה לא לגמרי נכון.

כאילו זה נכון כי בניית תשתית לוקחת זמן ואין כמעט מוצרים, אבל תיאורתית משאיות רבות עושות מסלולים יחסית קצרים באיזור יחסית תחום.

ככה שהרבה כלים (משאיות, צמ"ה, ציוד מיוחד) יכולים להיות על מימן (חלק קטן מהם על חשמל) ומכיוון שתחום העבודה שלהם לא גדול אפשר להסתפק בתחנת תדלוק מימן בודדת.

לפני שעתיים, Uri-G כתב:

הכור המודרני היחיד שהיה לו תאונה משמעותית הוא הכור בפוקושימה.

הכור בפוקושימה לא כזה מודרני. אנחנו מדברים על כורים שהוצגו ב 63-65 כזה...

וכמו שאמרת - התוצאה מעולה.

עריכה אחרונה על ידי David32
SlowRide כתב:
עם השאלה הזו אתה צריך לפנות לפורום מתאבדים, הבעיה ששם לא תקבל עצות מאנשים עם ניסיון.
Pika007 כתב:
זה כל כך תמים שאני על סף לעניין אותך באופציות למסחר בפורקס.
לפני 1 דקה, יבגניפ כתב:

אני לא פסיכולוג, אבל קראתי את כל הספרים של ג'ורדן פיטרסון חוץ מהאחרון שיצא.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שוב- המחיר פי4, וזה לא ירד למחיר של דיזל בשנים הקרובות.

מוכר מארז נייר טואלט איכותי בייבוא אישי מחו"ל של Kirkland, מוכן להחלפה על רכב ספורטיבי יד ראשונה, לרציניים בלבד!.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

.

עריכה אחרונה על ידי David32
SlowRide כתב:
עם השאלה הזו אתה צריך לפנות לפורום מתאבדים, הבעיה ששם לא תקבל עצות מאנשים עם ניסיון.
Pika007 כתב:
לפני 1 דקה, יבגניפ כתב:

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 17 דקות, David32 כתב:

הכור בפוקושימה לא כזה מודרני. אנחנו מדברים על כורים שהוצגו ב 63-65 כזה...

וכמו שאמרת - התוצאה מעולה.

הסיבה לזה היא שכורים מערביים (בשונה מכורים סובייטיים כמו צ'רנוביל) כבר אז נבנו כשהם נמצאים בתוך מעטפת מבטון שמונעת מחומר רדיואקטיבי להתפזר גם במקרה של התכה. בגלל זה גם כשיש תאונות ההיקף שלהן יחסית קטן. לדוגמא שרטוט של הכור בפוקושימה (מה שאני מדבר עליו נקרא containment drywell):
https://cpb-us-e1.wpmucdn.com/sites.suffolk.edu/dist/8/776/files/2014/03/BWR-3.jpg

• אהבתי 2

"ai motoare capul doare"

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

List of nuclear and radiation accidents by death toll - Wikipedia

כמה עשרות אלפים בטוח לא. אולי כמה מאות. אנרגיה גרעינית היא בטוחה להפליא במיוחד אם אתה לא ברוסיה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

רכבים שמונעים במימן הם מאוד דומים לרכבים חשמליים אחרים, המנוע הוא חשמלי.

ההבדל הוא איך מביאים את החשמל הזה לרכב.

האופציה הנפוצה כיום היא סוללות- סוללה זה אמצאי לאגור אנרגיה ולהשתמש בה אחרי זה,

הפלוסים של סוללות זה שמדובר בטכנולוגיה כבר בוגרת למדי ויחסית יעילה- כלומר ההפרש בין כמות החשמל שאתה משקיע מהשקע הביתי לעומת הכמות שאשכרה תוכל להתמש בה עם המנוע של הרכב הוא קטן יחסית.

המינוסים העיקריים הם משקל, טווח, ועלות לטווח ארוך(החלפת מודול הסוללות בעקבות בלאי)

האופציה הנוספת היא מימן, השימוש בטכנולוגיה כיום עדין לא מספיק בשל, למרות החשש הבטיחותי כיום זה כבר מאוד דומה לאלטרנטיבות האחרות מבחינה בטיחותית- הבעיות של הטכנולוגיה הזאת הן אחרות. 

במידה רבה שימוש במימן זה עוד דרך לאגור אנרגיה ולהשתמש בה בהמשך, אתה משקיע חשמל(יש גם דרכים נוספות) ליצירת המימן, ועם המימן הזה אתה יכול אחרי זה לקבל חשמל.

הפלוסים של השימוש במימן לעומת סוללות זה נושא המשקל והטווח. ובמידה רבה הטווח נסיעה הוא תוצר ישיר של המשקל של הסוללות\מימן.

המינוס הגדול ביותר של מימן כיום הוא נושא היעילות- היחס בין כמות האנרגיה שאתה משקיע ליצור וכמות האנרגיה שאתה מקבל הוא משמעותית נמוך יותר מאשר בסוללות, מה שהופך את העסק ללא כלכלי כרגע.

בראיה לעתיד אני חושב ששיפור טכנולוגי יקרה גם בתחום הסוללות וגם בתחום המימן, אך הסוללות יתקשו לתת מענה לצרכים שבהם יש צורך בטווח ארוך ומשקל משחק בהם תקפיד משמעותי.

כלומר עבור רכבים פרטיים וקטנים ואני מניח שגם רכבים בינוניים\אוטובוסים(עירוניים) יהיה הגיוני להשתמש בסוללות.

עבור רכבים כבדים מאוד, למשל משאיות כבדות אולי גם מטוסים, יהיה יותר הגיון להשתמש במימן.

אבל שוב כרגע נראה שהטכנולוגיה עדין לא מספיק בשלה לשימוש מסחרי, והסיבה העיקרית היא שכרגע זה לא כלכלי.

בתאריך 27.9.2021 בשעה 12:58, hwgeek כתב:

בשביל זה יש את הפיתרון של Hyliion:

How-it-works-scaled.jpg

לגבי היליון אגב יש להם מספר פתרונות, כאשר המקורי היה עם מימן(סוג של התכוונו לרכב על התשתית של ניקולה, אבל המצב קצת השתנה...).

מאחר וכרגע הטכנולוגיה עוד לא מספיק בשלה, הם נותנים פתרונות עם טכנולוגיות ירוקות שכן בשלות וזמינות.

הסיבה שהם משווקים מנועים שמתמשים בגז "ממוחזר" זה כי יש על זה הנחת מס, ואם אני לא טועה זה נחשב שימוש שלילי בפחמן(אם לא אז בוודאות ניטרלי).

ככה שעבור הלקוחות שלהם משתלם להם השימוש בכלים של הליון, גם כלכלית וגם מבחינת הפחתת זיהום.

עריכה אחרונה על ידי ik3
  • אהבתי 1

2015-2018:  Mazda 3 1.6 auto 07'

2018-2021: Peugeot 208 1.2 manual 15'

2021-2023: Volkswagen polo GTI 1.8 manual 16'

2023- today: Honda Civic TYPE R manual 17'

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

כולם מדברים על הייצור של המימן ואף אחד לא מדבר על הייצור של הסוללות שמזהם יקר לא אמין 

הסוללות כבדות בסופו של דבר המימן יותר יעיל. אם מחשבים את כל התחנות.. כולל ייצור הסוללות והפיתוח שלהםשלא נדבר על אמינות אחרי 6 שנים.. 

בסופו של דבר המימן זה העתיד 

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

זה לא העתיד!

העתיד זה רכב חשמלי שמונע באמצאות תאי אוגרים!

Hamster powered Tesla | Austin Cars and Coffee | Flickr

כרגע העתיד ניראה BEV, בשביל שזה יהיה מימן צריך פריצת דרך טכנולוגית, העניין הוא שאם הפריצה הזו תבוא קודם כל בטכנולוגיית הסוללות אז זה רק ידחה את המעבר למימן- אפילו אם אחרי זה תבוא פריצת דרך בייצור המימן, כי התשתית לחשמל תיהיה קיימת וזה לא יהיה קל לתחנות מימן להתחרות בפריסה/מחיר.

עריכה אחרונה על ידי hwgeek

מוכר מארז נייר טואלט איכותי בייבוא אישי מחו"ל של Kirkland, מוכן להחלפה על רכב ספורטיבי יד ראשונה, לרציניים בלבד!.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

סוללות לעולם לא יהיו יעילות 

עלות ייצור של סוללה חדשה היא בין 50000 שח ל300000 שח שזה הרבה הרבה הרבה יותר יקר ומזהם ממימן שרק יוזל וישתפר עם הזמן.. אוהבי הסוללות מתעלמים מהנתון העובדתי הזה. 

מימן הרבה יותר קל להפיק גם לאורך כל חיי הרכב במיוחד שיש היום חברות שמתחרות על הפקה טובה וזולה יותר של מימן ירוק.. ככה שברור שהעתיד יהיה שייך למימן.. 

בסופו של דבר יותר זול לשים מימן בתחנת מימן לעומת לדחוס כמות מטורפת של ליתיום (או כל חומר מומצא אחר) בסוללה. ולייצר את כל המסביב.

• רעיון גרוע 2
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

היה נחמד אם לפעמים כשטוענים טענות כמו "עלות ייצור של סוללה היא בין 50K ל 300K" יהיה מצורף לטענה איזשהו מקור.

• אהבתי 1
SlowRide כתב:
Pika007 כתב:
לפני 1 דקה, יבגניפ כתב:

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שוב , עמדת תדלוק מימן. שתי פיות . אחת 700 pKa , השניה חצי. קיבולת 1500 ק''ג עולה 2 מיליון דולר. תפתור את העלות הזו ואולי יהיו קונים. 

https://www.hydrogen.energy.gov/pdfs/21002-hydrogen-fueling-station-cost.pdf

אתה צודק בדבר אחד, קל להפיק מימן. יש ממנו אינסוף. אבל יקר מאד לדחוס אותו למצב נוזלי ואז לשנע אותו.  

עריכה אחרונה על ידי save
  • אהבתי 2
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בסופו של דבר צריך להתחשב בפרקטיקה של הדברים. האם באמת יש בעיית טווח שמספקות סוללות? בישראל - בוודאות לא. בנוסף, האם יהיה פיתרון פרקטי לאחסון מימן ב5 שנים הקרובות? לא. 

עריכה אחרונה על ידי eitanuch
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 934 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...