Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

שוק הנדל"ן מתחיל להתקרר בדרך למטה?

iceco

פוסטים מומלצים

בטח שהמדינה לא רוצה שמחירי הדיור ירדו.

כש65% מעלות דירה חדשה הולך ישר לכיס של המדינה בדמות מחירי קרקע גבוהים ומיסים, יוצא שכל ה"בואה" הזאת היא מתנה משמיים למדינה.

מישהו שאל את עצמו איזה חלק בתקציב המדינה מתמלא בזכות מחירי הדיור הגבוהים ומה יהיה לתקציב אם מחירי הדיור יתרסקו והמדינה תאבד את החלק הנ"ל בתקציב שלה?

מישהו רוצה לעשות את החישוב?

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 10 דקות, stum כתב:

מצב שני אנשים צריכים לגור איפשהו.

אנחנו לא נשארים צעירים, הבריאות לא ניהיית יותר טובה.

מי מבטיח שמחר לא נאבד את האפשרות לקחת משכנתא בגלל איבחון כלשהו ששום חברת ביטוח לא תסכים לבטח אותך ?

מי מבטיח שמחר המחירים לא יעלו שוב בגלל העלייה הצפויה מאוקראינה ?

אז תמשיך לשלם שכירות, ושוב נגיע לאוגוסט, תסתכל מה אתה יכול לקנות עם החסכון שלך, תבין שכלום בפיתה,

תחליט שאתה נשאר בשכירות ושוב יעלו תלונות על בעלי דירות שמעלים מחירים ושוב נחזור לדיון הזה.

אפשר לשבת על הגדר שנה, שנתיים, שלוש. לא 5 לא 10 ולא 20.

נכון, אנשים צריכים לגור איפשהו, וזה אחת מחובתיה של מדינה שמיימרת להיות מערבית מודרנית, לספק לאזרחים את היכולת לגור איפשהו בכבוד, שכירות או נכס. (ובוא לא ניתמם, יודעים לייצר אין סוף אפליקציות תחת לסייבר-שקר כלשהו, ולהמציא פתרונות לבעיות לא קיימות, אבל בכל הנוגע לרווחת האזרח במדינה אנחנו על הסקאלה של מוזומביק, האזרח משרת את המדינה ולא ההפך)

מה שהמדינה עשתה פה, הוא שהגענו למצב שבו כל קונה של דירה מצ׳וקמקת נהיה לי פתאום משקיע נדל״ן. זה נראה לך הגיוני? המדינה ב15 שנה האחרונות כבר לא מספקת דירות כי ״אנשים צריכים לגור איפשהו״ אלא כי כל פלוץ שקונה דירה היום מחפש לעשות גם רווח ״כי המחירים רק עולים״ והעיקר לא ״להישאר מחוץ למשחק״. (למרות שהם רובם IQ טמפרטורת החדר ולא מבינים שכשהנכס שלהם מכפיל את עצמו, גם של כל השאר..)

אתה מדבר פה על דברים פרטניים ונקודתיים שכל אחד ימצא את עצמו במקום שונה לגביהם, אבל בסופו של דבר הבעיה פה היא הרבה יותר כוללנית וגדולה שממנה כולם סובלים. אין פה שום הסדרה לשוק השכירות אז השוק הזה פרוץ לחלוטין ומשתולל, ומצד שני אובר התערבות וריכוזיות של המדינה בשוק הקנייה אז הוא משתולל לכיוון שהיא רוצה, למעלה. אבל מה כבר אפשר לצפות ממדינה שלא נותנת לך לחבר לברז לבד את מכונת הכביסה החדשה שקנית...

סתם אנקדונה, לפני לא מעט זמן התעניינתי בקניית נכס להשקעה בצרפת. אחרי שהעמקתי בתחום לגבי מה החובות והזכויות שלי כבעל נכס שמשכיר לתושבים, הבנתי מצויין למה הם נראים כמו שהם נראים ואנחנו כמו שאנחנו...

• אהבתי 1
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני שעה, YoJ כתב:

אחרי מה שהלך פה בקורונה עם הדחייה של התשלומי משכנתאות (בגדר הפלילי אם תשאל אותי) אני כבר יותר נוטה להאמין שיש יותר סיכוי שהנלוזים האלה בבנק ישראל ידחפו את היידים שלהם לעו״ש/חסכונות/פנסיה שלי ויקחו משם לתת לאהבלים שלקחו הלוואות מעבר ליכולות שלהם כי ״חייב דירה משלך חעאחאע!!11״, משאר לתת לשוק להתנהג כמו שוק חופשי אמיתי.

אני חושב שיש להם עוד לא מעט כלים "קונבנציונליים" לפני זה (להאריך את המשכנתא ל35 שנה למשל)..

לפני שעתיים, yuvalganim כתב:

הריבית תעלה ל-3% כבר בשנה הבאה.

זה נכון שיש קורונה ושאר ירקות, אבל האמת היא, שתרבות הצריכה של הישראלים כל כך גרועה שהקורונה וסגרים רק חסכו לנו כסף.

כשזוג לוקח משכנתא כל כך גדולה, והריבית עולה פתאום מאפס ל-3% ההחזר גדל משמעותית. כמה משמעותית?

30 אלף שקל ריבית שנתית אקסטרה על מיליון שקל פריים.

אז גם אם לקחו 500 אלף פריים, יוצא להם עוד 1000 שקל בחודש + על המשכנתא, אותה משכנתא!

ועוד לא החשבתי את ההלוואות על הרכבים שגם את זה אנשים מאוד אוהבים, והריבית המשתנה כל חמש שנים שגם זה יחטוף בסוף.

הנקודה היא, העולם התמכר לכסף זול, אנחנו מכורים לחלוטין לדבר הזה והגמילה תהיה מאוד קשה.

לאנשים יש המון כסף וכשהריבית זולה אין להם מה לעשות איתו, אז קונים נדל"ן וגם נהנים מהטבות מס מפליגות (אפרופו המדינה והאינטרסנטים).

זה כל הסיפור.

אז ההחזר של משכנתא יעלה בעוד 1000 ש"ח, או יתארך בעוד 5 שנים.

גם במקרה כזה אני לא מצליח לדמיין רבבות אנשים מתחילים למכור את הדירות שלהם. אז יקנו פחות מילקי/יקצרו את הטיסה השנתית שלהם ביום אחד/וואטאבר, אבל לדעתי אף אחד לא ימכור את הדירה שלו בגלל זה.

תמיד אפשר לפרוס את החוב מחדש, או לבקש עזרה מההורים (הרי כבר עזרו בהון עצמי, אז מה זה עוד אלף שח בחודש להציל זוג צעיר).

היחידים שאולי ישקלו למכור קצת יותר זה משקיעי נדל"ן למיניהם שקנו דירות מתפוררות בכל מיני מקומות מוזרים. אבל אלה גם ככה מוכרים את הדירות שלהם אחד לשני כבר מספר שנים (והרבה פעמים בהפסד)

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

עם ריבית פריים של 3-4 יהיה כבר די משתלם לסגור את הכסף בבנק.

בלי סיכון. בלי שוכרים וכו'.

זאת הנקודה שאולי תצליח להוריד את מחירי הדיור.

אבל אף אחד לא מצפה לראות נפילה.

אולי ירידה של כמה אחוזים בודדים

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מבחינת השפעת עליית הריבית על שוק הדיור למגורים, מעניין לראות מה יקרה בפולין- ריבית הבנק המרכזי שם טסה מ- 0.1% בספטמבר 2021 ל- 4.5% היום, ותשואה של אגח ממשלתי ל- 10 שנים מכ- 0.5% למעל 6%. מה ש"מלכלך" את הניסוי זה הפליטים מאוקראינה שהצטרפו לצד הביקוש...

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 17 שעות, iluxxxa כתב:

אני חושב שיש להם עוד לא מעט כלים "קונבנציונליים" לפני זה (להאריך את המשכנתא ל35 שנה למשל)..

אז ההחזר של משכנתא יעלה בעוד 1000 ש"ח, או יתארך בעוד 5 שנים.

גם במקרה כזה אני לא מצליח לדמיין רבבות אנשים מתחילים למכור את הדירות שלהם. אז יקנו פחות מילקי/יקצרו את הטיסה השנתית שלהם ביום אחד/וואטאבר, אבל לדעתי אף אחד לא ימכור את הדירה שלו בגלל זה.

תמיד אפשר לפרוס את החוב מחדש, או לבקש עזרה מההורים (הרי כבר עזרו בהון עצמי, אז מה זה עוד אלף שח בחודש להציל זוג צעיר).

היחידים שאולי ישקלו למכור קצת יותר זה משקיעי נדל"ן למיניהם שקנו דירות מתפוררות בכל מיני מקומות מוזרים. אבל אלה גם ככה מוכרים את הדירות שלהם אחד לשני כבר מספר שנים (והרבה פעמים בהפסד)

שוק הנדלן הנוכחי בנוי מספקולציות בעיקר, הרי מחסור אין כי עובדה שמוכרים מאות אלפי דירות כל הזמן ואין אנשים ברחוב.

נוצרה פה תודעה קשה של "נדלן תמיד עולה" זה מקובע מאוד מאוד חזק בראש של האנשים וזה משהו שמאוד מאוד קשה לשנות.

אבל עובדתית, ברגע שהמשקיעים יוצאים מהשוק והופכים למתחרים של הקבלנים, הסיפור הזה ייגמר.

תוסיף עלויות מימון קשות כי הריבית גבוהה ותקבל אחלה מתכון לירידת מחירים חזקה.

לזוג צעיר שגם ככה לוקח משכנתא גבוהה עד הצוואר, עוד 1000 שקל בחודש זה גזר דין מוות.

(Sold) Chevrolet Aveo LT 2006

Citroen C3 Shine 2017

C5 AirCross Feel 2020

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

תשמע יש סוגיה נוספת שמקשה לפחות על חלק מסוים באוכלוסיה וזה הגעה להון העצמי, באופן אישי אני ואשתי מסוגלים לעמוד בקלות במשכנתא של עד 12 אלף שקל בחודש לצורך העניין (יכול להיות שגם יותר) אבל... בשביל להתחיל לחשוב על לקנות דירה ברמת גן/גבעתיים שלא נדבר על תל אביב אני קודם כל צריך להגיע להון עצמי של 800 אלף שקל, זה שאני יכול לעמוד בהחזר הרבה יותר גבוהה ממה שיהיה לי אם אגיע עם הון עצמי של 800 אלף זה סיפור אחר.

אבל זה מה יש, אולי עליית הריבית תגרום לירידת מחירים ואולי לא

• אהבתי 1
  • רעיון טוב! 1
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• חברי המעגל הראשון

מי שיכול לשים בצד 12 בחודש, יחסוך 144 בשנה. כדי להגיע להון עצמי של 800 הוא צריך לחסוך 5 שנים, ואחרי 5 שנים בלי שינוי משמעותי במגמת ההתייקרות, יש מצב שהוא יצטרך הון ראשוני של מליון... דפוק לגמרי.

עריכה אחרונה על ידי SlowRide

אומרים שהעתיד הוא אנרגיה סולארית, אז עברתי לסולר.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

@SlowRide

זה לא תחשיב נכון.

החזר משכנתא ≠ סכום לחסכון.

@BloodFist

אפשר (יחסית בקלות) לעשות טרייד אוף בין גובה ההחזר להון העצמי עד גבול מסוים.

אתה לוקח הלוואה (קרן השתלמות, פנסיה, ביטוח מנהלים וכו'), כשאתה ממלא את הפרטים לבקשת המשכנתא אז אתה אומר על ההלוואה, כולל ההחזר שלה.

נניח ולקחת 84 אלף שקל ל-7 שנים, ונניח שההחזר שלך 1100 שקל.

היה לך לפני כן הון עצמי 200 אלף והחזר מקסימלי של 12 אלף בחודש.

עכשיו יש לך 284 אלף הון עצמי, והחזר מקסימלי של 10900 בחודש.

ליאור

מאזדה 3 2.0 "ספיריט" 2020

בתאריך 12.5.2021 בשעה 13:54, יבגניפ כתב:

באמת. אני אוהב אותך כמו שאתה.

יבגני כבר לא אוהב אותי 😭

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

חד משמעית יש דרכים לשחק עם זה, אני לא רחוק משם ובאופן כללי עם עזרה מהמשפחה + הלוואות על חשבון הקרנות השתלמות שלנו אנחנו נוכל לרכוש דירה במחירים האלו.

אנחנו פשוט לא מעוניינים בזה כרגע (לטוב ולרע)...

וslowride החישוב באמת לא נכון. הסכום שדיברתי עליו הוא לצורך העניין סכום אותו אפשר "להקצות" לטובת דיור, זה לא אומר שזה סכום שאפשר להקצות אותו לחיסכון (אלא אם אתה גר אצל ההורים).

אבל אין ספק שהמצב דפוק לאללה...

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 3 שעות, BloodFist כתב:

תשמע יש סוגיה נוספת שמקשה לפחות על חלק מסוים באוכלוסיה וזה הגעה להון העצמי, באופן אישי אני ואשתי מסוגלים לעמוד בקלות במשכנתא של עד 12 אלף שקל בחודש לצורך העניין (יכול להיות שגם יותר) אבל... בשביל להתחיל לחשוב על לקנות דירה ברמת גן/גבעתיים שלא נדבר על תל אביב אני קודם כל צריך להגיע להון עצמי של 800 אלף שקל, זה שאני יכול לעמוד בהחזר הרבה יותר גבוהה ממה שיהיה לי אם אגיע עם הון עצמי של 800 אלף זה סיפור אחר.

אבל זה מה יש, אולי עליית הריבית תגרום לירידת מחירים ואולי לא

עליית ריבית של 3-4 אחוז בהכרח תוביל לירידת מחירים.

זו לא משאלת לב, זה פשוט עובדה קיימת.

כל הכסף הפנוי יישאב מהנדלן וילך לאפיקים אחרים, הביקוש יצנח וכל יכולת החזרת המשכנתאות תרד דרסטית.

זו אחת הסיבות שבנק ישראל כל כך חושש מעליית הריבית, אבל זה יקרה, עוד השנה.

(Sold) Chevrolet Aveo LT 2006

Citroen C3 Shine 2017

C5 AirCross Feel 2020

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לו אני משקיע של נכסים מניבים

אני מייחל לירידות מחירים, כדי לקנות עוד

לו אני משקיע של פליפים, אני מחשב צעדי מחדש

לו אני סתם קונה דירה כדי להיצמד לשוק, אני קונה דירה ברגע שיש לי הכסף ומאותו רגע לא מעניין אותי מה שוויה בשוק

• אהבתי 3
ציטוט

יבגניפ כתב:

אוף. למה אני מגיב פה? 

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הבעיה היא שאנשים מרשים לעצמם לדרוש מה שבא להם. חבר קנה לפני 4 שנים דירה ב1.4 מליון. היום הוא דורש 2.5 !!!

אני לא אופתע אם מישהו יקנה את זה בסכום לא רחוק מזה.

עריכה אחרונה על ידי nev
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• חברי המעגל הראשון

זאת ממש לא הבעיה. וגם לא זה שאנשים מוכנים לשלם כאלה סכומים.

• רעיון טוב! 1

אומרים שהעתיד הוא אנרגיה סולארית, אז עברתי לסולר.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תוכן חדש...