Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

איזה כלב מומלץ לילדים?

bar72
שימו לב! השרשור הזה בן 5469 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

• תגובות 72
  • פורסם
  • תגובה אחרונה

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

תמונות שפורסמו בשרשור

המלצה אישית לכל אלו שאוהבים את מראה הלברדור אך רוצים כלב חכם יותר, ועמיד יותר.

אני בעליו של כבלת רועים איטלקי גזעית, הגזע נקרא מרמנו, (באיטלקית הפירוש הינו "אח שלי")

גזע מדהים, חכם מאוד , נאמן לחלוטין, לא צורך תחזוק רב , מסתדר מעולה עם ילדים מה גם שזה גזע ענק והוא נראה להם כמו סוס פוני קטן, מאוד חברותי, טיפה עקשן אך עם חינוך נכון הוא בן לוויה מעולה למשפחה. שומר נהדר על האנשים בקרבתו.

ממליץ בחום, כלב נדיר אך מצויין .באופיו הוא חי עם להקה , כך שהוא מוצא את מקומו במשפחה די מהר, רואה את עצמו כחלק מן הבית (עדר). והכי חשוב זהו כלב יפייפה ויש אומרים תמיד חייכן.

לרוב מצוי באזור הצפון במשקי צאן למינהם. הנקבות הם יותר לבית, הזכרים אך ורק לשמירה. - הם ענקים. שלי שוקלת 50 קילו והיא ממש לא שמנה....

great_pyrenees.jpgMaremmaSheepdogPiazzaNavonaPiaage15ForegroundSaracinaAge7.jpg

mvc-096s.jpg

לא נראה לי.

מרמנו מצלצל קרוב ל מי הרמנו שזה אחי בספרדית דווקא.

באיטלקית אחי זה איל מיו פראטלו.לא קרוב.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לי הייתה סאן ברנרדית, בין כל הכלבים שהיו לי בחיים.

זה כלב טוב, אבל רק אם מחנכים אותו כמו שצריך. הוא יכול להיות תוקפני.

שלי ממש לא הייתה, היא הייתה נעלבת ותוקעת את הראש ברצפה אם היו רק מסתכלים עליה לא טוב.

אגב, זה גם גזע שיכול להיות היפר אקטיבי. היא בהחלט היפראקטיבית. אתה ממש לא רוצה בהמה ששוקלת 80 קילו שתרוץ לך בין הילדים.

הכי טוב לילדים זה כלב מעורב כלשהו. הם הכי חכמים.

$SC01729.jpg

DSC01848.jpg

Molly 5.jpg

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

טוב , אני אחפור קצת מניסיוני ומהכירותי.

בתור התחלה - אני מסכים עם שמר.

בוקסר - אופציה לא רעה בכלל , אם אפשר לעשות לו מספיק ספורט ואילוף נכון - זה מצוין.

כמובן שחשוב גם להרגיל מהתחלה את הילד לאיך מתייחסים לכלב.

בר,

א. אני מקווה שאתה יודע בעיקר החינוך וההתנהגות משפיעים על הכלב מבחינת התנהגות, יש תכונות אופי מאוד בסיסיות - אבל האווירה בבית היא מה שקובעת והדבקות שלכם בחינוך ובאילוף שלו.

לגבי ביגלים - קח בחשבון משהו אחד חשוב מאוד - ביגלים הם במקור כלבי ציד , זה לא מתבטא באיזורינו באינסטיקטי ציד אלא ב2 דברים שהם תכונות פיסיות:

א. ביגלים מאוד קשובים לאף שלהם - מסקנה - הם יכולים לרדוף אחרי ריח לפעמים ואפילו לברוח לבעלים כדי לראות מה מריח פה ושם - לשים לב ולא ממשמומלץ לשחרר בלי רצועה - הם מהירים הרבה יותר ממה שאתה חושב ועקשנים מאוד בהקשר הזה.

ב. נביחות - ביגלים הם כלבים עם נביחות / יללות בעייתיות - אם נפלת על כלב "בכיין" - אתה הולך לסבול :) זה חמוד מאוד בהתחלה - מציק מאוד לטווח הארוך וממש יכול להפוך לבעיה עם השכנים.

כמו כן קח בחשבון שהם חייבים הקפדה על אוכל ופעילות גופנית - אחרת הם משמינים מהר מאוד.

בגלל האף המפותח הם נמשכים לאוכל ויתחננו בשבילו ויאכלו בלי סוף אם תיתן להם.

לגבי הבדלים בין נקבות לזכרים - כמעט אפסי ביותר.

יש לי 3 בונבונים

זכר רגוע יחסית שלא מתעסק עם ילדים ו2 נקבות "היסטריות"

ד"א - 2 הנקבות גם חברותיות פחות בכל הנוגע לכלבים

(דווקא לאנשים הם מצוינות)

לגבי לברדורים - חכמים במיוחד - לא ממש , קלים לאילוף אולי , עדיין הייתי הולך על כלב קטן ורגוע יותר.

ג'ק ראסל - ממש לא רעיון משהו לילדים - הם כלבים מלאי אנרגיות בטירוף ואפילו גבוליים לדירה לדעתי בלי אפשרות להוציא המון אנרגיות.

לגבי תוחלת חיים שנשאל פה - בעיקר מעורבים עוברים את גיל ה13 שנה.

רוב הגיזעיים הרבה פחות.

גם קטנים (פגים לדוגמה ובולדוגים - חיים לרוב עד איזור גיל 10 ומטה - כמו הרבה כלבים גדולים)

כמובן שיש דוגמאות הפוכות - מעורב קטן (האבא של הפינצ'ר שיש לנו כרגע) חיי עד גיל 23 ואז הוא נפטר בכלל מבעיות לב

FISH - בולדוג צרפתי זה כלב נפלא.

יש לי אחת מהממת , מתאימים לילדים?

עדינות היא לא הצד החזק שלהם , והם הרבה יותר חזקים ממה שנראה לך.

הם מקסימים ואוהבים מאוד אנשים , אבל לבית עם ילד קטן?

לא בטוח, אם מוכנים לעבוד על זה הרבה - אז אכן , אבל צריך ליהיות מוכנים לזה, אלו כלבים שלרוב לא מודעים לחוזק שלהם (ועד שלא ראית אחד כזה מתעופף מהריצפה לגובה מטר שמונים , או מושך אותך כי הוא רוצה ללכת לרחרח משהו - אתה לא מבין, לשם השוואה - הם להערכתי חזקים יותר מרוב הלברדורים שתראה והם שוקלים שליש)

תומר - בעיות בריאות נוראיות יש לרוב הגיזעיים.

אני יכול למנות לך גיליונות של מה שעברתי עם הפאג והבולדוגית הצרפתיה שלי.

קיקי - לגבי סאן ברנרד - יש לי חבר שמחפש כבר המון זמן - אין להשיג בארץ גור איכותי , והם יקרים מאוד.

בכ"א - השורה התחתונה היא - חובה מאלף.

ולא אחד שיסביר רגלי ושב (למרות שגם זה חלק) אלא כדי להבין איך להתנהג עם הכלב במיוחד בסביבה עם ילד כ"כ קטן, ויהיא גודל וסוג הכלב.

כלב מאולף - זה כלב שהבעלים והכלב מבינים אחד את השני ב100% ושני הצדדים נהנים משמעותית מהצד השני בצורה הבטוחה והטובה ביותר.

ליביו

If living is for learning

Then dying is forgetting

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לא ציינת אם יש לך בית אם גינה או לא?

אם יש לך גינה שיותר מ 15 מטר הייתי ממליץ בחום על גולדן רטייבר או לברדור, כלבים מעולים עם ילדים בכל גיל אפשרי, קלים לאילוף ולטיפוח, מומלץ בחום.

אם הינך גר בבית פרטי ואתה מחפש כלב בגודל קטן/בינוני הייתי ממליץ לך על בולדוג צרפתי, אני אישית מגדל את הגזע הזה, מאוד קל לאילוף, אם כי דורש המון צומת לב וטיפוח, אינו משאיר שערות, ובכללי זה הכלב הכי ידידותי עם ילדים, בסביבות 2000 שקלים אתה יכול למצוא אחד כזה עם תעודות גזע (f.c.i) כמו כן תעודות יוחסין על מנת להמשיך ולטפח את הגזע גזע מהמם, כל מקום שתלך אליו יבקשו ללטף אותו ולצלם אותו מאוד חמוד, בכלל צורתו מיוחדת, כאן באתר הזה תוכל לקרוא וללמוד המון על הגזע.

http://www.israelifrenchbulldogs.com/portal/

באותם מחירים בערך, תוכל גם לקנות פאג סיני (הכלב מגברים בשחור) מזכיר באופיו את הבולדוג מעט קשה לאילוף עקב עקשנותו וגם דורש המון טיפוח, ישנם הרבה יותר קפלי עור מבלבודוג, יחד עם זאת ילדים יתחברו אליו יותר בקלות.

ישנו גם את השרפיי כלב סיני עם לשון כחולה, גזע מהממם נראה כמו אריה קטן בגודל בינוני, אבל לזה אני ממליץ לרכוש בנוסף שואב אבק איכותי עקב בעיות נשירה לכל אורך חייו ורייר, מתאים ומסתגל בקלות לחיים בבית, אינו כלב פזיז שהורס דברים, אילוף עצמי נכון יקנה לך כלב מהמם וממושמע וגם כלב שמירה אימתני.

הלוגו של רוב מכוניות העל הוא חיית בר. יגואר, למבורגיני, פרארי, רק פג'ו האגדית יש לה אריה, בגלל זה פג'ו בעייני היא מכונית על.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מה, היו דרישות? חשבתי משחקים גן חיות...

כדאי לציין אם מדובר בבית עם חצר ואזור מחיה פתוח, או בדירה סגורה באמצע הקסבה של שכם.

כמו כן, האם יש אנשים בבית רוב היום, או שהכלב צריך ללמוד לשחק שח נגד עצמו.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לגבי ביגלים - קח בחשבון משהו אחד חשוב מאוד - ביגלים הם במקור כלבי ציד , זה לא מתבטא באיזורינו באינסטיקטי ציד אלא ב2 דברים שהם תכונות פיסיות:

א. ביגלים מאוד קשובים לאף שלהם - מסקנה - הם יכולים לרדוף אחרי ריח לפעמים ואפילו לברוח לבעלים כדי לראות מה מריח פה ושם - לשים לב ולא ממשמומלץ לשחרר בלי רצועה - הם מהירים הרבה יותר ממה שאתה חושב ועקשנים מאוד בהקשר הזה.

ב. נביחות - ביגלים הם כלבים עם נביחות / יללות בעייתיות - אם נפלת על כלב "בכיין" - אתה הולך לסבול :) זה חמוד מאוד בהתחלה - מציק מאוד לטווח הארוך וממש יכול להפוך לבעיה עם השכנים.

כמו כן קח בחשבון שהם חייבים הקפדה על אוכל ופעילות גופנית - אחרת הם משמינים מהר מאוד.

בגלל האף המפותח הם נמשכים לאוכל ויתחננו בשבילו ויאכלו בלי סוף אם תיתן להם.

ליביו

לפחות צדיק אחד שמבין מה שהוא כותב על ביגלים (וואו, כמה שטויות בשירשור אחד).

אני יוסיף כמה דברים נוספים:

1. ביגל חייב חינוך נוקשה.

2. הביגל הוא כלב מאוד פיקח, סקרן, שובב ומאוד מאוד חברותי גם עם חיות וגם עם בני אדם.

3.ביגל אינו מורגל בתקיפה; זו הסיבה מדוע הביגלים משמשים כחיות ניסויים במעבדות.

4.הביגלים מאוד בריאים (קראתי בשירשור איזו שטות שמישהו כתב על בריאותם של הביגלים) ללא מחלות מיוחדות ובדר"כ תוחלת חייהם ארוכה.

5.יש המון מידע ברשת על ביגלים ואני מציע לך להעזר ברשת על מנת לגבש דעתך.

6.לי היה ביגל שמת בספטמבר 2008, הכלב נמסר מבית החולים בית דגן לאחר ניסויים של 3.5 שנים וכאמור כלבי מת כאשר מלאו לו 10 שנים. כיום יש לי ביגל שנולד בספטמבר 2008 הפעם לא מבית דגן אלא מההתאחדות (כלב עם יוחס) ותמונה שלו תוכל לראות מתחת לניק.

אם יש עוד שאלות בנוגע לביגל אשמח לעזור.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לי היה קייסהאונד מעורב, מגיל 3 שבועות אחרי שאמא שלו המליטה (היו שכנים שלנו קומה מלמעלה).

מת בשיבה טובה בגיל 17.

רק צריך לדאוג לו לשיער - הרבה סירוק או תספורת וחוץ מזה אחד הכלבים היותר חמים וחכמים שאני מכיר.

לא עבר אילוף מקצועי, אנחנו (האחים הילדים) לימדנו אותו טריקים ואיך להתנהג והיה ממושמע מאוד.

מאוד אהב ילדים - אפילו של השכנים.

והוא לא גבוה במיוחד, הוא בגובה של שולחן סלון סטנדרטי.

אין לי תמונה שלו בנמצא כרגע, אך הוא נראה מאוד דומה לזה:

BZQBHD.jpg

משהו בסגנון הזה רק עם טיפל'ה פחות שיער.

לתמיכה טכנית וייעוץ בחומרה ומחשבים פנו בה"פ.

החלפת מסכים לניידים בעלות ללא תחרות.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

איזה המלצה לא חכמה בלשון המעטה. אני עצמי מגדל סטף אנגלי בביתי אמז שנולד ועד היום, כבר 7 שנים. הכלב מאוד חכם ואפילו ידידותי, אבל יכול לשבור לך את הצלעות ולא לשים לב!

יש לו רק לשחק בראש. אני בתור "ילד גדול" לא ממש מפחד מזה שיקפוץ עלי ויתן לי כאפות, אבל ילדים קטנים יכולים לקבל נזק גדול ממנו. אני זוכר שהאחיינית הקטנה שלי שיחקה איתו, והוא כל כך התלהב שנתן לה מן בעיטה אם הרגל בחזה והיא עפה מטר אחורה.. בנס לא נפגעה. מאז אני מרחיק אותו מילדים קטנים

דווקא מניסיון אישי עם 3 הגזעים הנ"ל אתה צודק כל עוד מדובר בבני אדם בוגרים, אבל בחיים לא ניתקלתי בכלבים כל כך עדינים עם תינוקות כמו הגזעים הנ"ל.

כמובן שלא תמיד זה בא להם טיבעי ולפעמים צריך להרגיל אותם לעדינות אבל התוצאה שווה את המאמץ!

ההסבר למה שקרה עם הכלב שלך והאחיינית לפי דעתי זה כי הוא לא היה רגיל לילדים קטנים או שהאחיינית משדרת כוחניות וארגסיביות מסויימת אז הוא הבין שאפשר לשחק איתה חופשי. (אשמח עם תעשה חושבים ותענה על זה)

גם הכלב הקודם שלי (בול טרייר מעורב עם בולדוג צרפתי :shock:) וגם סטף אנגלי של שכן שהיה חי אצלנו בבית המון תמיד היו מאוד עדינים עם ילדים וחוץ מליקוקים לא היו עושים כלום.

מה שכן צריך להיזהר אם במידה ויש תינוק בבית הכלב יכול לפתח "בעלות" על התינוק ועקב רצון להגן עליו יש מצב שהוא לא ייתן לאף אחד להיתקרב אליו.

לT-BON: אני רציני מאוד, אל תיתן לדעות קדומות, שמועות או מפגש עם כלב שיש לו בעלים זבל "שהרס" את הכלב לגרוע מאיכות הגזעים הנ"ל.

נא לשים לב ששלושת הגזעים שנתתי קטנים בגודל וממש אני לא ממליץ על פיט בול או אמסטף בוגרים או צעירים לאימוץ לבית עם ילדים שלהורים אין כח להשקיע בחינוך ואילוף.

ליביו: יש לי בולדוג צרפתי בבית, שוקל 14 קילו ועולה בערך קילו בחודש (הוא בן 7 חודשים) אני מכיר מקרוב את "ניתורי העז" שלהם.

אני יכול להגיד לך מניסיון עם האחיינים של החברה, הוא מתנהג מדהים עם ילדים!

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

תראה אני אוהב את הכלב שלי מאוד ואני יודע שיש לו טוב לב יוצא מהכלל (למרות שהחתול הסיאמי שהיה לי 8 שנים נאכל על ידיו מול העניינים שלי, אבל זה כי הוא סתם עצבן אותו)

אבל הבעיה שהגזע הזה לא ממש עדין.(הסטף האנגלי)... יש לו יכולת אף להסתדר אם ילדים אבל כפי שאמרת באמת ילדים לפעמים משדרים הרבה יותר ממה שהם יכולים מבחינת כוחם והכלב מבין אחרת... לכן צריך כלב סולבני ומאופק יותר שלא יתפתה לשחק בכח עם ילדים קטנים.

ודרך אגב כל האומרים שהכלב הזה הוא מכונת לחימה והוא נועד להרוג... זה לא נכוון! יש לו את היכולת הפיזית אבל הכל עניין של חינוך הכלב! אני אישית מכיר בן אדם שהיה לו סטף אנגלי והוא היה מאוד נוקשה איתו, והייתה לו ילדה קטנה בבית. לא פעם אמרתי לו שהוא לא נוהג נכון עם הכלב שלו ושהעונשים שלו ממש נוקשים (אם הכלב לא היה מתיישב מיד הוא היה חובט בו וכו'...)

הכלב רכש שינאה כלפי בעליו ויום אחד תקף אותו בידו. זה לא קשור לגזע.

VW Passat V6 2.8 L 4Motion

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

גם לרועה גרמני, גם ללברדור וגם לגולדן יש נשיכה מאוד חזקה.

זה אומר שהם מסוכנים? :?

אני מדבר מניסיון עם 6 כלבים מהגזעים הנ"ל. זה שיש יוצא מין הכלל זה ברור בכל גזע.

סטף אנגלי (שדרך אגב ממש לא מחשב למכונת הריגה) ובול טרייר לפי דעתי זה הכלב המושלם לילדים.

יש לו רצון עז לרצות את הבעלים ועקב כך קל לאילוף ומאוד ממושמע, מספיק חזק להגן על עצמו ועל הילד במידה ויפגוש בכלב\אדם סורר ותוקפני.

מעלה מאוד את הביטחון העצמי של ילדים עקב פירגן, המון אהבה, נתינה והכי חשוב- הכלב ממש מראה הערצה!

דווקא קוקר ספנייל מקום ראשון בנשיכות בעולם לשנת 2006, פינצ'ר מקום שני אם אני זוכר נכון.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

Fish, אז לי יש נקבה ששוקלת 17 קילו (כן מעל המקסימום של הגזע) , של שרירים :)

היא מאוד אוהבת ילדים , אבל חייבים להשגיח עליה איתם כי אחרת היא פשוט מתנפלת בליקוקים או בטעות דוחפת בהתלהבות הראשונית שלהם.

ֿבולדוג צרפתי, אני אישית מגדל את הגזע הזה, מאוד קל לאילוף, אם כי דורש המון צומת לב וטיפוח, אינו משאיר שערות, ובכללי זה הכלב הכי ידידותי עם ילדים, בסביבות 2000 שקלים אתה יכול למצוא אחד כזה עם תעודות גזע (f.c.i) כמו כן תעודות יוחסין על מנת להמשיך ולטפח את הגזע גזע מהמם, כל מקום שתלך אליו יבקשו ללטף אותו ולצלם אותו מאוד חמוד, בכלל צורתו מיוחדת, כאן באתר הזה תוכל לקרוא וללמוד המון על הגזע.

http://www.israelifrenchbulldogs.com/portal/

באותם מחירים בערך, תוכל גם לקנות פאג סיני (הכלב מגברים בשחור) מזכיר באופיו את הבולדוג מעט קשה לאילוף עקב עקשנותו וגם דורש המון טיפוח, ישנם הרבה יותר קפלי עור מבלבודוג, יחד עם זאת ילדים יתחברו אליו יותר בקלות.

ישנו גם את השרפיי כלב סיני עם לשון כחולה, גזע מהממם נראה כמו אריה קטן בגודל בינוני, אבל לזה אני ממליץ לרכוש בנוסף שואב אבק איכותי עקב בעיות נשירה לכל אורך חייו ורייר, מתאים ומסתגל בקלות לחיים בבית, אינו כלב פזיז שהורס דברים, אילוף עצמי נכון יקנה לך כלב מהמם וממושמע וגם כלב שמירה אימתני.

כמה טעויות שכתבת:

א. בולדוג צרפתי - בהחלט משאיר שיערות , אני לא יודע לפי מה אתה אומר שלא. לא הרבה אולי , אבל עדיין.

ב. (לפחות אצלי) בעיקר היו עסוקים לא להעלות את אישתי לאוטובוסים או להכניס אותה למקומות כי הבולדוגית היא - "אמסטף גמדי" או "גור פיטבול" או כל מיני חירטוטים כאלו (כמו שאמרתי - היא קצת בצד המגודל והשרירי מאוד של הגזע) - ככה שתצפו גם לתגובות האלו (למרות שהרוב באמת חולים עליהם)

ג. פאג אכן יותר קשה לטיפול , אבל מבחינת "טיפוח" ובעיות - הם לא שונים כ"כ מהותית מהבולדוגים , מה שכן - הם כלבים יותר רגישים ויכולים יותר "להינזק" מהתעסקות עם ילדים קטנים.

ד. שארפיי - כלב עם כפלים - גדול מאוד , פרווה קצרה , צ'או צ'או - כלב סיני עם לשון כחולה שנראה כמו אריה , הבעיה שהוא גם מגיע בכל הגדלים (קטן בינוני ועד לגודל עצום) והם ממש לא כלב שיחיה מחוץ לבית - אז לקחת בחשבון.

ליביו

If living is for learning

Then dying is forgetting

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אז אתה בעצם מוכיח את טענתי.

בקשר לליקוקים אין מה לעשות, ודווקא רוב הילדים אוהבים את זה.

בקשר לקפיצות של ההיתלהבות הראשונית- קל מאוד לחנך את הכלב לא לעשות את זה.

רק שבקשר לפרנצ'י: צריך לקחת בחשבון רגישות גבוהה מאוד לאוכל של בני אדם ויותר ביקורים אצל וטרינר בגלל כל נימי "שטיקים" של הגזע.

אהה כן- ויש גם יש נשירה של שערות.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

כשאני הייתי בגיל שנתיים היתה לנו עיזה (בגינה כמובן - לא שיש לנו מרעה)

ממליץ בחום :lol:

כמו כן לגבי המלצות על קוקר הייתי נמנע (היו לי ספנייל וספירנגר) הם פשוט כלבים שתוקפים ללא היסוס ברגעים מסויימים וזה משהו שילד קטן לא יודע

בורדו קולי זו המלצה מצויינת וכמובן גם ג'ק ראסל שתאכלס כל הכלבים הקומפקטים ומטה נכנסים בקטגוריה של סבבה עם ילדים קטנים

לתגובה רצינית, ראה את הודעתו של gsi16v.
זה משפט שלא ציפיתי לראות בפורום הזה
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תוכן חדש...