Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

טופס 161 החדש, איך ממלאים אותו לעזאזל?

carsgo

פוסטים מומלצים

טוב זו פעם ראשונה שאני עוזב מקום עבודה ונדרש למשוך פיצויים, המעסיק מילא לי טופס 161 ושלח, הגשתי את הטופס לחברת הביטוח ע"מ

למשוך את כספי הפיצויים ואלו אמרו שיש מס' סעיפים שהמעסיק לא מילא ולפיכך הטופס לא תקין.

כאשר פניתי למעסיק, זה אמר שעליי להשלים את החסר ומאז פינג-פונג בין המעסיק לחברת הביטוח.

מכיוון ומדובר בלא מעט כסף, אני לא רוצה לעשות טעויות.

להפסיד יום עבודה וללכת עם הטפסים למס הכנסה מבחינתי לא ריאלי (שגם ככה אין לי ימי חופשה) 

מכירים איזשהו גוף שיוכל לסייע במילוי הטופס בתשלום סמלי כדי שאוריד את העול הזה מעליי סוףסוף?

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 6 דקות, carsgo כתב:

ונדרש למשוך פיצויים

אתה לא נדרש למשוך פיצויים, זו בחירה שלך.

מקווה שאתה מודע לכך שיש משמעות למשיכת הכספים ושבעקרון זה לא מומלץ, עקב הפגיעה בחסכון לפרישה.

• אהבתי 3

״צדקתי בעבר, עדיין אני צודק, תמיד אני צודק.״

מ.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

יש לך מזל שנכשלת. הפיצויים האלה הם שליש מהפנסיה שלך. לא נוגעים בהם אלא אם אתה רעב ללחם.

• אהבתי 1
  • רעיון טוב! 4
לפני 5 שעות, David32 כתב:

מה שאתה לא מבין זה שאתה מבזבז את הזמן שלך, את תעבורת האינטרנט שלך ואת אורך החיים של סוויצים במקלדת שלך.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מי נוגע בפיצויים? זה חלק מהפנסיה שלך.

אם אתה זקוק לכסף חובות וכדומה אז תמשוך אם אתה לא זקוק לכסף אל תגע! גם אני קיבלתי טופס כזה, לא משכתי פיצויים.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אם החלטת לבסוף למשוך את הפיצויים, מס הכנסה פרסמו מדריך למילוי טופס 161 :

https://www.gov.il/he/pages/retirement-from-work-2023

כמו כן, באתר כל זכות יש התייחסות לטופס. ראה בחלקו התחתון של הקישור :

https://www.kolzchut.org.il/he/פיצויי_פיטורים_לעובד_שפוטר

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

זה גירסא חדשה של הטופס כל העולם מסתבך עם זה... חצי מקוון חצי ידני. 

אנסה לברר לך בהמשך הערב. אבל כמו שהזכירו קודמיי ככלל לא מושכים פיצויים!!!

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני כשעה, yd b-4 כתב:

כל העולם מסתבך עם זה... חצי מקוון חצי ידני. 

אשתי עזבה את העבודה לפני חצי שנה ועד עכשיו הם עוד לא הצליחו להביא לה את הטופס. וזה עוד מועצה מקומית, לא מעסיק קטן.

״צדקתי בעבר, עדיין אני צודק, תמיד אני צודק.״

מ.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

טוב אז זה הולך כך הטופס מורכב מ3- חלקים (7 עמודים סה"כ)

שלב 1- אינפורמציה בסיסית מהמעסיק לרשות המיסים.

המעסיק ממלא נתונים אינפורמטיביים - זמן העסקה כספים שנצברו בקופה וכו', ושולח באופן מקוון לרשות המיסים.

שלב 2- בחירת העובד מה לעשות בכספים.

העובד מקבל מייל או מסרון מרשות המיסים ואמור למלא את החלק שלו-  שזה בגדול לבחור האם למשוך את הפיצויים מיידית בפטור ממס, במחיר פגיעה בפטור ממס בגיל פרישה. או לחילופין להוון את הכספים לפנסיה העתידית (המומלץ). 

בכל שלב בחיים ניתן לחזור מהאופציה של ההיוון ולמשוך את הכסף מיידית.

אופציה נוספת להגדיר כרצף פיצויים עתידי (הרעיון הוא למשוך את הכספים לפני הפרישה, בפטור גבוה יותר כתלות במשכורת גבוהה יותר).

למי שלא מבין את המשמעויות המלאות מומלץ לעשות שיעורי בית מקדימים או להעזר ביועץ פרישה!

לאחר שהעובד מילא את החלק שלו בטופס יש להעביר אותו למעסיק שימלא את חלק ג'. (בעתיד אמור להיות מקוון)

שלב ג'-  המעסיק ממלא את בחירת העובד ושולח לאישור לרשות המיסים.

במידה והעובד בחחר למשוך את הפיצויים מידית המעסיק אמור לחשב את הפטור מכלל הפיצויים.

במידה והעובד בחר להוון לפנסיה אני לא לגמרי סגור האם הנתונים עוברים אוטומטית מרשות המיסים לקופה או שצריך להעביר ידנית לאחר האישור.

קחו בחשבון שהטופס חדש יחסית ומשרדי רו"ח/יועצי מס/חשבי שכר נמצאים בהליכי למידה שונים של המערכת, מה גם (כרגיל ברשות המיסים) המערכת עדיין חצי אפויה, וההליך מסורבל ולכן צפו לעיכוב בביצוע.  

• אהבתי 1
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני רק שאלה, למעט נגיסה בחלק מהחסכון העתידי לפנסיה מה הבעיה עם משיכת הפיצויים עד לגובה התקרה?

בהנחה והכסף של הפיצויים שנמשך הולך לשבת באיזה קרן מחקה SP למשך 30 השנים הבאות מדוע זה לא מומלץ?

ציטוט

שזה בגדול לבחור האם למשוך את הפיצויים מיידית בפטור ממס, במחיר פגיעה בפטור ממס בגיל פרישה

אפשר המחשה מספרית למה הכוונה פגיעה בפטור ממס בגיל פרישה?

ROOONEEYY

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 2 דקות, פליקס כתב:

אני רק שאלה, למעט נגיסה בחלק מהחסכון העתידי לפנסיה מה הבעיה עם משיכת הפיצויים עד לגובה התקרה?

בהנחה והכסף של הפיצויים שנמשך הולך לשבת באיזה קרן מחקה SP למשך 30 השנים הבאות מדוע זה לא מומלץ?

אפשר המחשה מספרית למה הכוונה פגיעה בפטור ממס בגיל פרישה?

כשאתה פורש לפנסיה, יש לך, סכום כסף שהוא פטור ממס. בגדול, אפשר להחיל אותו על קצבה, על משיכה חד פעמית או שילוב כלשהו. כשאתה מושך פיצויים בפטור 32 שנות עבודה או פחות לפני הפרישה, יורד לך הסכום שמשכת מהבנק הפטור ממס, בתוספת 35% ובתוספת, הצמדה. אז אם למשל משכת 100 אלף פטורים ממס, אז מתוך הבנק הפטור ממס של כ 900 אלף ש"ח היום, ירד לך 135 אלף ש"ח צמודים למדד עד למועד קיבוע הזכויות בפרישה. 

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

תודה.

בוא נראה אם הבנתי אותך נכון:

נניח ואני לא מושך את הכסף יש לי בגיל יציאה לפנסיה 2 מיליון ש"ח. את הסכום הנ"ל בזמן היציאה לפנסיה אני אוכל למשוך כקצבה (מחולק במקדם כלשהו שתלוי במיליון פרמטרים, או מספר קבוע למי שיש לו ביטוח מנהלים ישן) או כסכום חד פעמי. 

על הסכום הנ"ל יש פטור ממס נניח עד לסכום של 900 אלף ש"ח (מאיפה המספר הזה הגיע אגב?), כלומר על ה 1.1 המיליון הנוספים אני אמור להיות ממוסה? גם אם מדובר בקצבה חודשית?  באיזה אחוז מיסוי (מס שולי?)?

הטענה היא שאם אמשוך את הפיצויים היום (נאמר שזה 20 שנה לפני הפרישה וסכום המשיכה הינו סה"כ 100 אלף ש"ח שבריבית שנתית קבועה של 3.5 אחוז זה יצא בערך 200 אלף בעוד 20 שנה), אגיע לגיל הפרישה עם 1.8 מיליון ש"ח (מינוס אותם 100 שיכלו להיות 200 כעבור 20 שנה), ואז מה? הפטור ממס שלי הוא לא 900 אלף אלא 900 אלף פחות (100*1.35 + תוספת הצמדה על 20 השנים)?

ROOONEEYY

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בגדול כן. כשאתה בוחר לקחת קצבה, וכמובן אתה מחויב בקצבה מינימלית לפני משיכה של סכום חד פעמי, אם אתה רוצה להחיל עליה פטור ממס אתה מכפיל אותה במספר חסויים שלא זכור לי מה הוא, שאמור לשקף מעין תוחלת חיים ממוצעת וזה מה שעולה לך מתוך הבנק הפטור. למה 900 אלף? זה מה שזכור לי שהסכום, בערך היום. 

בדקתי עכשיו, 882 אלף ש"ח. אמור להתעדכן שוב ב 2025.

המס הוא כמובן מס שולי. מקזזים קודם את הסכום הפטור, ולאחר מכן חלים הכללים הרגילים של מס שולי, נקודות זיכוי וכו'. 

אתה יכול לקרוא יותר לעומק, הנושא נקרא קיבוע זכויות בפנסיה. 

עריכה אחרונה על ידי Nemesis
  • אהבתי 1
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני שעתיים, פליקס כתב:

כי זה לא יהיה פטור ממס, תשלם מס ריווחי הון. 

כל עוד לא משכת סכום הפיצויים צובר רווחים והכל פטור ממס. 

למעלה ממיליון קילומטר של נהיגה מאז ימי הכרמל 12 מודל 67 (מנוע פורד) ושום דבר לא השתנה סביבי , עדיין רואה נהיגה מבוהלת, הססנית ומנותקת בכל נסיעה . עכשיו גם הכל מתועד מלפנים ומאחור ואפשר לשחזר ולהתעצבן שוב ושוב :twisted:

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אבל הסכום הזה לא ייכנס לקיבוע הזכויות, אותו פטור על 880,000 ש"ח (שב-1.1.25 מתכדכן לכ1.1 מלש"ח) ושניתן על קרנות פנסיה, קופות גמל ועוד כמה מכשירים. אבל לגבי קרן הפנסיה הוא לא ניתן מיד, אלא שמחושבים שאר המכשירים (כמו קופות גמל והשתלמות), הם מנוכים מהסכום העומד לרשותך, ואז אתה מקבל הפחתה במס על הקצבה החודשית לפי נוסחה כלשהי.

הרעיון הוא שהסכום שחסכת לפנסיה הוא בעצם רכיב שכר שהמס עליו נדחה עד הפרישה וביצוע קיבוע הזכויות, ואז אתה משלם מס לפי מדרגות המס מינוס אותה הקלה שהזכרתי קודם.

לפני 5 שעות, David32 כתב:

מה שאתה לא מבין זה שאתה מבזבז את הזמן שלך, את תעבורת האינטרנט שלך ואת אורך החיים של סוויצים במקלדת שלך.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תוכן חדש...