Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

שרשור פוליטי של לאחר בחירות

roee

פוסטים מומלצים

עדיין, מעדיף להתמודד עם סיפורים כאלה עוד עשרות שנים ולא להחליף את החרדים ברשימה המשותפת ושהם ישביתו את המדינה לפי משנתם שלהם.

למה זה או-או? אי אפשר להקים קואליציה בלי חרדים וכפיה דתית מצד אחד, או הרשימה המשותפת מצד שני? ואפילו אם אילו שתי האופציות היחידות, זה אומר שאין כפיה דתית?

לא פספסתי כלום לגבי אל-על. זאת זכותם. אם יש איסור שנתין לאכוף אותו אז הכל בסדר. וזה לא מעניין אם הפיצה טבעונית או מבוססת טופו וסויה.

גם אם נניח שזו זכותם, זו עדיין כפיה דתית. בוא נקרא לילד בשמו. אז בסעודיה לא נותנים לנשים לנהוג, דעאש זורקים הומואים מהגג, ואל-על (כרגע) אוסרים עליך לאכול אוכל שהבאת מהבית בטיסה טרנס-אטלנטית של 10 שעות. זה בדיוק, אבל בדיוק, כפיה דתית וחדירה למרחב הפרטי והאישי של הנוסעת האומללה הזו. רק בוא, אל תבוא בתרוץ של "התחשבות". ברור לכולנו במי לא התחשבו פה.

For I am a bear of very little brain, and long words bother me

לפני 25 דקות, m3x7r3m3 כתב:

אני מסכים איתך

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תגובות 56.8 אלף
  • פורסם
  • תגובה אחרונה

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

• יבגניפ

4655

• SlowRide

4476

• פינדר

3523

• m3x7r3m3

2926

דובי אתה מבלבל... אל על אמנם מסובסדת אבל זו לא בדיוק זרוע שלטונית ובטח לא מונופול ממשלתי, זו חברה שנמצאת בתחרות עם חברות אחרות. ככזו: זכותה להפעיל סנקציות.

מה שאתה צריך לעשות בתור צרכן חכם זה להדיר רגליך במידה וזה מפריע לך, ואני לא טס עם אל על אלא אם זו הטיסה היחידה האפשרית ויש מקרה חירום. במקרים אחרים אני אעדיף להאריך את הדרך ולא להכנס למטוס שלהם, וזה עוד לפני שמשקללים את המדיניות החביבה החדשה שהוזכרה כאן.

“Never wrestle with a pig - you'll both get dirty, but the pig likes it"

Model 3 P | Atom 3 | Palisade Calligraphy | Sportster Iron 883 | Monster 1200

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

יש לנו מסעדה כשרה בשרית, לפעמים../ לעיתים רחוקות, מגיעה משפחה והילד עם פיצה.

אנו מסבירים להם את הבעיה.. מגישים כלים חד-פעמיים, שאולי הילד יצטרך.

ומבקשים לא להסתובב במסעדה, ולאסוף את כל הכלים והניירת לפח , מיד כאשר מסיימים.

הכל נעשה בחיוך ובגישה מבינה ואוהדת.. ונכון, היה עדיף שלא יבואו עם פיצה.

לאחר שהם מסיימים, הם תמיד מודים לנו ומתנצלים, ואומרים כי שכחו שזה לא נחמד..

להגיע כך למסעדה כשרה.

ההנחיה שלנו לעובדים להבין כי זה קורה בטעות, והכל נעשה בכבוד ובהבנה.

כאשר יש כבוד והערכה, אפשר לסדר באנושיות ובחוכמה כל-בעיה.

אייל.

עצמאי בשטח - 1 מטר מהצד.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בנקודה הזאת, ספציפית. אני אמנם חי אורח חיים חילוני לחלוטין, אבל נזהר מלהגדיר את עצמי חילוני גמור כי כן יש לי זיקה וחיבה מסוימת למסורת.

עם זאת, עצם הסטטוס-קוו הוא כפיה דתית פר סה. בהכרעה מחייבת נקבע, ששירותים חיוניים לאזרח (בייחוד לאזרח הפשוט) יושבתו בהתאם ללו"ז דתי. בין אם שבת ובין אם כיפור. כנ"ל כשרות.

כל עוד אין הפרדה מוחלטת בין דת למדינה, הכפיה קיימת. ניתן להתווכח על שיעורה ו"נו מה אתה רוצה למה זה מפריע לך", אבל זאת עדין כפיה של ממש.

מסכים עם הכל.

יש גם קולות בימין הדתי, שמבקשים לבטל את הכפייה הזו, מתוך הטענה שאין בה צורך מכיוון שרוב האנשים הם מסורתיים גם ככה. ועם זה אני מסכים.

תודה יבגני. הרסת לי את באטמן לתמיד.
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אוריו, הרגע בירכת מישהו על הגיעו לכדה"א, אבל נראה לי שגם אתה עולה חדש...

חרם צרכנים? כאן?

ניסו בשבועות האחרונים להרים חרם צרכנים על מוצרים שנושאים את הכשרות של בדץ העדה החרדית.

(מאחר ואם אינכם יודעים הם מובילים את המאבק האלים בגיוס, ורצוי לפחות שהמימון לכך לא יבוא מכיסם של מי שכן תורמים.

יש אפילו עוד אנקדוטה משעשעת באתר האינטרנט שלהם:

http://www.jdn.co.il/breakingnews/808648

הם לא מסכימים שבניהם יתחפשו לשוטרים וחיילים, כדי "להפגין את הריחוק והניכור מהם"

מישהו שמע על זה? זה תפס גובה באיזהשהוא מקום חוץ מבכמה קבוצות פייסבוק?

1. MAZDA 3 ACTIVE 08 1.6

2.  MITSUBISHI  SPACE STAR 1.2 instyle 2018

נפרדנו בצער מהטריוס הקשישה...

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

למה כפיה דתית חייבת להתבצע על ידי זרוע שלטונית?

ניחא אם הטיסה היתה מוגדרת כ"כשרה" מראש, עם מגבלות ברורות, והיית יודע עליהן בזמן הזמנת הכרטיס. נניח שזה לגיטימי. אבל לא לאפשר לנוסע לאכול אוכל שהביא מהבית (שהוא ממש לא פרובוקציה בשום צורה שהיא) בטיסה טרנס-אטלנטית? כי זה "מפריע" לנוסע אחר? כמה נמוך עוד אפשר לרדת? יבקשו ממך לחבוש כיפה? אולי איזה מעיל? לא ירשו לנשים לעלות במכנסיים?

היה גם מקרה לפני לא הרבה זמן (אין לי לנק, תצטרכו להאמין לי) של טיסה שהתעכבה בהמראה (של אל-על כמובן) בגלל נוסע חרדי שהחליט שלא מתאים לו שיקרינו סרטים במהלך הטיסה. זה לא צנוע מספיק. אז במקום להסביר לו שיש לו 5 דקות לקחת את התיק שלו ולעוף מהמטוס לפני שמזמינים לו משטרה, ניסו לרצות אותו (עם כיסוי עיניים או משהו, לא זוכר את הפרטים המדויקים) בזמן שמטוס שלם מחכה.

זה מתחיל בכפיה שלטונית, נמשך ב"התחשבויות מתנצלות", "סנקציות" של חברות פרטיות ואין לדעת איפה זה יגמר (או יותר נכון, יש לדעת, ממליץ בחום על "השלישי" של ישי שריד. כן, נו, הבן של).

אני מסכים איתך

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מסכים עם הכל.

יש גם קולות בימין הדתי, שמבקשים לבטל את הכפייה הזו, מתוך הטענה שאין בה צורך מכיוון שרוב האנשים הם מסורתיים גם ככה. ועם זה אני מסכים.

יש קולות פרוגרסיביים במחנה הדתי, אבל הם מושתקים לרוב. אני לא מצליח להבין איך תחבורה ציבורית בשבת פוגעת ברגשות, הרי ממילא איש דתי או שומר מסורת לא יעבוד בשבת כי אי אפשר להכריח אותו לעבור על מצוות דתו על פי חוק (וחוק זה לא צפוי להשתנות באף קונסטלציה שאני מתאר לעצמי). אבל הי, זה כנראה רק אני. האדם הפשוט סובל מזה הרבה יותר, כי הוא נאלץ לרכוש רכב, שבכל מקרה עולה לו יותר מתח"צ, ולולא השבתת התח"צ ליום וחצי אני בטוח שהיו משקיעים יותר בפיתוחה.

ZC6 | JB43 | 932

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

וזה הסטטוס קוו וכך הוא נשמר שנים. לא מעניין אותי אם בשבילך זה אסון או בשבילי זה נחמד- זה הסטטוס קוו שמשמרים ומכבדים ואני לא רואה שום בעיה להמשיך לעשות כך (עדיין מבדיל את ת"א) . אנשים שאין להם זיקה למסורת ובשבילם זה אסון שאין תחבורה בשבת? אולי הם מיעוט ודווקא עליהם להסתדר ולהשלים עם המצב הקיים? אתה יודע כמה אוכלוסיות שונות ומגוונות יש שלא מסתדרות עם חוקים או הסדרים כאלה או אחרים?

אתה סותר את עצמך. כתבתי לך לפני הודעה שאתה מבלבל בין עקרונות לבין מה שלא מפריע לך, אתה כותב שאתה לא, וכדי להוכיח אתה מביא כטעון משפטים כמו "לא מעניין אותי אם בשבילך זה אסון". כפיה זה לא עקרון שנמדד בהאם אתה מסכים איתו או לא, ויש לו כל מיני היבטים. האם אני במיעוט? לא יודע, בדברים מסוימים כן, בדברים אחרים לא. אבל זה בכלל לא רלוונטי.

גם הטעון שיש אנשים שבשיבלם תחבורה בצבת היא אסון הוא חלש. לא אהבת קודם שהצבעתי על טעונים כנגד התנשאות שלך. אבל זו אותה מגמת חשיבה. אני לא חושב שאפשר באמת למצוא סימטריה בין "זה פוגע בי כשלא נותנים לי לעשות משהו" ו-"זה פוגע בי כשאחרים עושים משהו". זו צורת חשיבה שרוכבת לחלוטין על אותה צורת המחשבה הpc שפאלו יוצא נגדה שרשור אחר שרשור. ויש לה שני כיווני פתרון אפשריים: אחד הוא ויתור על כל ניסיון להדמות למדינה מערבית. האחר הוא הבנה של כל הכתות היהודיות כאן, שאלוקים לא ממש איכפת לו אם יש אוטובוס בשבת או לא. בדיוק כמו שהם, לפחות חלקם, הבינו שמדינה אפשר להקים כאן גם לפני שבא המשיח.

החלטה עקרונית וחוקית שלא תהיה כאן תחב"צ? הלו, זה לא שדרעי וליצמן שמו את זה על השולחן שלשום. זאת החלטת ייסוד מכ-7 עשורים אחורה. אז אתה טוען שאנחנו כבר אוטוט 70 שנה בכפיה? אני לא רואה את זה ככה בכל הקשור לתחבורה ציבורית וכנראה שגם ההורים החילונים שלי והסבים החילונים שלי לא ראו ככפיה בזמן שהם אכלו שיינקין בבית שלהם ונחו בשבת או נסעו ברכבם הפרטי.

זה טעון מאוד חלש.

דמוקרטיות במובן המודרני הן צורות שלטון מאוד חדשות. במדינות מסוימות לא נתנו לנשים להצביע עד לפני 40 שנה. אי אפשר להוכיח שמשהו הוא לא כפייה באינדוקציה (אם הוא לא הפריע לדור אחורה, ועד לדור הראשון שממנו התחיל, אזי הוא לא מפריע).

שמעתי וקראתי על פחד ההדתה של בנט. עד עכשיו לא הוכיחו לי משהו שלא היה קודם ובטח לא הדתה.לא מצאתי גם משהו פסול בתכנים. חארטה. ילדים מקבלים את החינוך בבית. גם אני כילד השתתפתי במנהגים מסורתים ואפילו למדתי תנ"ך ובטח שמעתי דבר יהדות לרוב. אז?

לא יודע, אני פה מכיתה ג' ולא זוכר שלימדו אותי שיש גשם כי מתפללים.

אתה ממשיך לסתור את עצמך. יש לך זיקה מאוד חזקה למסורת, ואתה כל הזמן מבלבל בין זה שלך לא מפריע שמלמדים מסורת, לבין השאלה האם מלמדים או לא. אני לא כותב את זה כדי להשמע שחצן, הרבה אנשים חושבים כמוך בצורת החשיבה הזו של "מה יש? קצת מסורת". וזה לגיטימי לגמרי. אבל לא צריך לבלבל בין העובדה שיש תופעה מסוימת, לבין ההרגשה האישית שלנו לגביה.

זו מדינה יהודית. יהדות היא דת. רוצה להיות יהודי בדרך שלך? תפאדל. אני בעד. גם אני כזה. אבל לא תוכל לנתק את הזיקה הדתית מבסיסה של המדינה הזאת. וזה משהו שהשלמתי איתו בכל הקשור למה שאין פה לעומת אירופה למשל

אם יהדות היא רק דת, אז אין צורך במדינה יהודית, כמו שאין צורך במדינה נוצרית.

יש הרבה מעבר לזה. למשל זכרון קולקטיבי של רדיפות והשואה.

והתעלמת לחלוטין ממה שכתבתי: זה כבר לא רק יהדות. יש ישראליות. שונה. שלי, שלך, של החרדים. ויותר מזה: אפילו בעולם החרדי אין הסכמה בין הכתות מה זה יהדות נכונה. אז לקבוע שיש זיקה דתית ברורה שצריכה להגדיר את המדינה?!

בן גוריון טעה בהרבה דברים (רצה גם להרוס גם אזורים בעיר העתיקה בירושלים). הוא היה בסך הכל בן אדם. וגם מי שהחליף אותו. זה לא אומר שעכשיו לנצח נגזר עלינו לחיות לפי מה שהם החליטו.

תודה יבגני. הרסת לי את באטמן לתמיד.
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הבעיה היא בחוקים של הדת היהודית: דתי לא רק שלא יכול לנסוע באוטובוס בשבת, הוא לא ייסע ביום חול באוטובוס שנוסע בשבת. לכן, התחשבות בצרכיהם של הדתיים - נכון להיום - דורשת בהגדרה כפיה מסוימת על החילונים.

הייתי בטוח שהילוך M נועד בשביל עליות [Mountain]

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

רוני, ה"משתינים עליך", שאתה אוהב לציין, גם בשרשור של טראמפ (עבור האמריקאי הממוצע שטראמפ משתין עליו) זה רק בעיניך וחבריך בצד הזה. לא נמאס לכם עם המשפטי "זה לא גשם זה פיפי" ?

לא פספסתי כלום לגבי אל-על. זאת זכותם. אם יש איסור שנתין לאכוף אותו אז הכל בסדר. וזה לא מעניין אם הפיצה טבעונית או מבוססת טופו וסויה.

אם מישהו מחליט להיות עיוור למציאות, זה לא אומר שלא באמת משתינים עליו.

לדוגמא, אם אתה בוחר בביבי וביבי פוגע בזכויות שלך כי הוא מעדיף על פניך את החרדים, או כי הוא גורם לעליית מחירים, או כי הוא פוגע בתקשורת החופשית, או כי עשרה דברים אחרים, אז אתה יכול לצעוק עד מחר "ביבי המלך" או "השמאל בוגד", זה לא יהפוך את זה לנכון.

ואם אתה בוחר בטראמפ וטראמפ לוקח ממך כספים ונותן לעשירים, או פוגע לך בביטוח הבריאות, או מפלג את העם שלך, או פוגע ביחסים של המדינה שלך עם מדינות אחרות, אז מה לעשות, זה לא גשם, זה פיפי (של יצאניות בחדר מלון ברוסיה, allegedly).

יש קולות פרוגרסיביים במחנה הדתי, אבל הם מושתקים לרוב. אני לא מצליח להבין איך תחבורה ציבורית בשבת פוגעת ברגשות,

הבעיה היא בחוקים של הדת היהודית: דתי לא רק שלא יכול לנסוע באוטובוס בשבת, הוא לא ייסע ביום חול באוטובוס שנוסע בשבת. לכן, התחשבות בצרכיהם של הדתיים - נכון להיום - דורשת בהגדרה כפיה מסוימת על החילונים.

זה בדיוק העניין, שדרך המחשבה שם כל כך עקומה שהיא אומרת שברגע שמישהו מפעיל משהו בשבת, הוא פסול גם בשאר הימים. זאת הדרך שלהם למנוע מאחרים לפעול בשבת - "אם אני לא יכול - אף אחד לא יכול". וזה בדיוק מה שמוביל אותם לאמירות כל כך משוגעות כמו "בשאר העולם תחבורה ציבורית עובדת 24/7 ורק אצלנו מתעקשים לעשות עבודות בשבת - סתם בשביל להכעיס".

BMW 325i E46

שלום, רוכב.

נא לא לבקש ממני גישה לאוף טופיק

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מי הוא ערס להגדרתך? מי שמדבר בקולניות הוא ערס?

ה"דוסים" משתלטים לך על החיים? איך בדיוק? מה שונה העשור האחרון לעומת העשורים הקודמים שההורים שלך גדלו בהם מבחינת סטטוס קוו?

מה בנט "ההזוי" עושה כרצונו במשרד החינוך?

חשבתי שהסברתי את עצמי. אבל ארחיב במקרה שלא דווח בשום מקום (לא אופתע באמת). לא מזמן היו שלטים בכבישים של הערוצים החדשים שנולדו מפיצול ערוץ 2. בין היתר בכביש בגין בירושלים על שני גשרים היו שלטים של ארץ נהדרת. אני באמת מתקשה למצוא מילה מתאימה בלי לקלל, אבל אגביל את עצמי ל"דוסים". אז דוסים קרעו את פני הנשים על השלטים וכך זה היה בערך שבוע. באמת מחזה נורא שהייתי מתאמץ לא לראות (מוריד את המבט למטה בכוח). בלי שום הגזמה אם הייתי שוכח ורואה את זה בכל זאת זה היה מכניס אותי לדיכאון בבוקר בדרך לעבודה ובערב בדרך הביתה. אז החליפו את השלטים לזהים אך חדשים, עברו כמה ימים ושוב דוסים קרעו את פני הנשים וכך זה היה שוב כשבוע. לא יודע, אולי לך התעללות מהסוג הזה של דוסים בציבור הכללי לא מציקה, אך לי כן, מאוד. בנוסף יש כוונה להעביר חוקי כפיה דתית, לך זה גם לא מציק, אם הבנתי נכון. אגיד את זה הכי בבירור - מדכא אותי לחשוב שהחברה הישראלית נעה לכיוון של ימי הביניים, שמעמד האישה בה יהיה כמעמד של סמרטוט רצפה. לכן לשיטתי אם אתה תומך בזה (והצבעה לליכוד מובילה ישירות לשם) - אתה בוגד במדינה שאני עדיין אוהב. אם אתה גאה ומעדיף להיות כזה - עצוב לי.

מה בנט ההזוי עושה? יש מלא דוגמאות, לא זוכר את כולם בע"פ, רק זוכר שבשיעורי מדעים מדויקים כמו פיזיקה וכימיה הכניסו דברים כה הזויים שאין איך לכנות אותם אלא הדתה. אני מודה שאין לי זמן בעצמי לחקור את הנושא, מר שליין עושה זאת עבורי. כמו כן מהתכנית שלו נודע לי שבנט הוציא מספרי הלימוד כל איזכור לזה שיגאל עמיר היה דתי, קיבל ייעוץ מרבנים לפני הרצח ואיזכור לפסקים של אותם רבנים שהתירו את דמו של רבין (זוכר רק אחד מהשמות - דין רודף).

לא חמור מספיק בעיניך?

החיים בישראל טובים. העובדות מדברות בעד עצמם והכל נמצא ברשת באופן השוואתי.

העתיד על הפנים? זאת מסקנה שהגעת אליה אחרי ביצוע מחקר אקדמי מקיף? הלכה המדינה???? אבוי.מלחיץ. זה לא מה שמפמפמים לנו כבר כמה שנים? (בידוד מדיני, מדינת הלכה, איראניזציה או ארדואניזיציה? )

ועכשיו זה מתחיל להגיע משלב התיאוריה לשלב הביצועי

אני חילוני גמור שנהנה לאכול בייקון עם הגבינה הצהובה שלי ביום כיפור ועדיין למדתי לכבד את העובדה שיש אנשים דתיים או סתם מסורתיים והמדינה הזאת הוקמה על התשתית היהודית- גם אם אני רואה את עצמי יהודי בצורה אחרת וגם אם צריך להתפשר למען אוכלוסיה אחרת שמשוייכת לעם שלי.

לפי כלל הפוסטים שלך כאן אתה רחוק מ"חילוני גמור"

אני "מבזבז" את הקול החילוני שלי כראות עיניי ומעדיף להיקרא "בוגד" ע"י ליצנים ששמים תקוותם במפלגת יש עתיד ש"תציל את המדינה" או אלה המולמדים החכמים שרואים את "השפעת הליכוד" שהאספסוף, לשיטתם, לא מסוגל לראות.

"ביבי וחבורת הכלבלבים" (איףףף כמה התנשאות ושנאה) נבחרו דמוקרטית ע"י אנשים שמספרם גדול על אלו שחושבים כמוך. אולי לטעמך הם חבורה גדולה של טפשים ובוגדים.. אך לפי התחזיות כנראה שהחבורה הזאת תמשיך לחייך בזמן שאתה תמשיך להתלונן .

אתה כותב על התנשאות ובאותה עת חוטא בה (הדגשתי).

אסביר בפירוט מה הכוונה ב"חבורת הכלבלבים" ולמה אין בזה שום התנשאות, חשבתי שזה מובן מעליו. קודם כל לא כל השרים וחברי הכנסת של הליכוד הם בחבורת הכלבלבים. במפתיע מר שטייניץ לא נמנה על החבורה, עד לממשלה הנוכחית הייתי בטוח שהוא הפודל של ביבי. כנראה שטייניץ רמה מעל זו שדרושה לביבי הפעם והוא גייס לעצמו צבא פודלים שהם תת-רמה שעושים בשבילו את העבודה המלוכלכת. לא אפרט כאן שמות, אני מניח שכולם יודעים במי מדובר. חבורה שמסתובבת כל היום בין כלי תקשורת שונים ומדקלמת את אותם המשפטים שמשתנים על פי הפרשה שדווח עליה יום קודם ושמוכתבים להם לכאורה כמובן מלמעלה. אחד מהם אפילו אמר בגלוי שהוא עובד בשביל ביבי (ברור שלא בשביל הציבור), שכולנו גם ככה רואים את זה.

מקוה שהסברתי את עצמי היטב.

עריכה אחרונה על ידי arco1
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

זה בדיוק העניין, שדרך המחשבה שם כל כך עקומה שהיא אומרת שברגע שמישהו מפעיל משהו בשבת, הוא פסול גם בשאר הימים. זאת הדרך שלהם למנוע מאחרים לפעול בשבת - "אם אני לא יכול - אף אחד לא יכול". וזה בדיוק מה שמוביל אותם לאמירות כל כך משוגעות כמו "בשאר העולם תחבורה ציבורית עובדת 24/7 ורק אצלנו מתעקשים לעשות עבודות בשבת - סתם בשביל להכעיס".

זו ממש לא הסיבה שהדתיים הם כאלו. הרעיון שמשהו שנעשה בו שימוש שיש בו משום חילול שבת קיים כבר הרבה שנים. תחשוב על זה כמו חוקי טומאה: עצם שחיללו בעזרתו את השבת הוא ״נגוע״.

בעקרון, עבור אדם דתי שמקפיד על ההלכה, אסור לו אפילו לשתות מבקבוק שאדם חילוני פתח ביום חול, רק כי מי שהוריד את הפקק לא שומר שבת! מה לעשות, זו ההלכה.

מה שכן, ההלכה היא דינמית. רק צריך שיקומו הפוסקים הנכונים. וזה יקרה. פסיקת ההלכה בדתות האורתופרקטיות (יהדות ואסלאם) תמיד התאימה את עצמה למציאות בסוף.

עריכה אחרונה על ידי חן ג.
הייתי בטוח שהילוך M נועד בשביל עליות [Mountain]

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

למה כפיה דתית חייבת להתבצע על ידי זרוע שלטונית?

ניחא אם הטיסה היתה מוגדרת כ"כשרה" מראש, עם מגבלות ברורות, והיית יודע עליהן בזמן הזמנת הכרטיס. נניח שזה לגיטימי. אבל לא לאפשר לנוסע לאכול אוכל שהביא מהבית (שהוא ממש לא פרובוקציה בשום צורה שהיא) בטיסה טרנס-אטלנטית? כי זה "מפריע" לנוסע אחר? כמה נמוך עוד אפשר לרדת? יבקשו ממך לחבוש כיפה? אולי איזה מעיל? לא ירשו לנשים לעלות במכנסיים?

א. מן הסתם שאני נגד כפיה

ב. אבל אני יותר בעד חופש לקניין של בעלי עסק, במגבלות החוק כמובן

ג. כאשר מדובר בחברה ממשלתית, הקניין אינו של 'בעל העסק' אינו אדם פרטי אלא הציבור - לכן דינה של 'סלקום' אינו כדינה של 'חברת החשמל'... קרי: מחר סלקום תחליט שהקווים שלה סגורים בשבת? סבבה. מחר חברת החשמל תחליט שאין חשמל בשבת? (מונופול, ציבורי) - לא סבבה

ד. ניכר כי אל על, מעבר להיותה חברה די כושלת מלכתחילה, חברה פח. אם היא מעדיפה להתעמר בנוסעת בגלל פיצה עקב ערכים יהודיים - זכותה (סוג של, כי יש לה דנ"א ממשלתי ברמה זו או אחרת). זו לא בדיוק 'כפיה דתית' אלא יותר בחירה מחורבנת, לדעתי, של עסק.

ה. מנגד, יש אנשים שיחשבו שהבחירה הזו נהדרת.

ובקצרה: כפיה דתית, מבחינתי, זה בעיקר כאשר מוסדות השלטון/מדינה מבצעים זאת (כי גם חילונים וגם דתיים משלמים מסים, אבל הדתיים נותנים את הטון, וזה גם אבסורד היות והחלק הפרופורציונלי של האורתודוקסים בתקבולי המסים הוא קטן).

זה ממש לא כפיה דתית כאשר בעל עסק עושה זאת, נניח פיצרייה שלא מוכנה להגיש לי פפרוני לא מבצעת "כפיה דתית"... היא בוחרת בקהל יעד מסוים על חשבוני, זכותה.

“Never wrestle with a pig - you'll both get dirty, but the pig likes it"

Model 3 P | Atom 3 | Palisade Calligraphy | Sportster Iron 883 | Monster 1200

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אור, ברור שאתה נגד כפיה דתית. וברור גם שזכותה של חברה מסוימת לפנות לקהל יעד מסוים, על חשבון קהלים אחרים.

במקרה הפיצה יש שתי בעיות מהותיות, לטעמי:

1. הטיסה לא הוכרזה כ"כשרה" מראש, היות ומעולם לא היתה טיסה כזו. אילו היא היתה מוגדרת ככזו, וההגבלות החלות על הטסים בה היו מפורטות עם רכישת הכרטיס, ניחא. אבל, במקרה הזה לא היתה לנוסעת שום סיבה סבירה להעלות על דעתה שלא יורשה לה לאכול אוכל שהיא הביאה בעצמה, בוודאי ובוודאי שאין שום פרובוקציה או כוונה פרובוקטיבית במעשה. אילו היא היתה יודעת, בסבירות גבוהה היא היתה בוחרת בחברת תעופה אחרת. מעבר לכך, שבטיסה יש לקפטן (ובמשתמע גם לצוות, לפחות להבנתי המשפטית הדלה) סמכויות חוקיות נרחבות מאוד, והתנגדות להוראותיהם עשויה להיות עבירה על החוק.

2. וזו בעצם הבעיה העיקרית, האווירה הציבורית היא כזו שאם אדם דתי מחליט שמשהו מסוים פוגע ברגשותיו, צוות הדיילים אץ רץ להימנע מהפגיעה הזו, גם במחיר של נוסעת רעבה בטיסה של 10+ שעות. הלו, מה נסגר עם סדר העדיפויות פה?!? חברה פח כבר אמרת, לא נותר לי אלא להסכים, לפחות במקרה הזה.

אני מסכים איתך

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

זו ממש לא הסיבה שהדתיים הם כאלו. הרעיון שמשהו שנעשה בו שימוש שיש בו משום חילול שבת קיים כבר הרבה שנים. תחשוב על זה כמו חוקי טומאה: עצם שחיללו בעזרתו את השבת הוא ״נגוע״.

בעקרון, עבור אדם דתי שמקפיד על ההלכה, אסור לו אפילו לשתות מבקבוק שאדם חילוני פתח ביום חול, רק כי מי שהוריד את הפקק לא שומר שבת! מה לעשות, זו ההלכה.

עשית קצת סלט.

נכון, לאדם דתי אסור להינות מ'מעשה שבת', או מתוצר של חילול שבת. אבל זה נכון רק לתוצר ישיר. למשל אוכל שבושל בשבת. אין שום בעיה הלכתית לנסוע ביום חול באוטובוס שנסע בשבת. כיום יש כאלו שמחרימים חברות מחללות שבת, אבל זה לא קשור.

שתיה מבקבוק (יין בלבד) שפתח אדם חילוני אסורה מסיבה אחרת לחלוטין. ע"פ ההלכה מי שלא שומר שבת כופר במעשה בראשית וממילא יינו יין נסך. זה דין ספציפי אך ורק ליין ולא קשור ישירות לחילול שבת.

I see now that the circumstances of one's birth are irrelevant; it is what you do with the gift of life that determines who you are

Mewtwo -

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תוכן חדש...