Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

שוק הנדל"ן מתחיל להתקרר בדרך למטה?

iceco

פוסטים מומלצים

• חברי המעגל הראשון

כימיקלי, לאן אתה נוסע כ"כ הרבה שאתה משלם 1200 שקל על דלק בחודש? אני הולך לעבודה ברגל, חברה שלי נוסעת באוטובוס ובאוטו אנחנו משתמשים רק בשביל קניות וטיולים. נדיר שיוצא לי יותר מ400 ש"ח בחודש על זה, ואני לא נוהג ברכב חסכוני במיוחד.

מזון ומוצרים לבית עולים לנו בערך 1000 בחודש ובגדים ושטויות אנחנו קונים פעם ב.

אומרים שהעתיד הוא אנרגיה סולארית, אז עברתי לסולר.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לא מכיר אחד, אחד מהחברים שלי שיש לו דירה ולא קיבל כמה מאות אלפי שקלים או יותר מההורים. כולם משכילים, כולם עובדים, ממה שאני יודע כולם גם חוסכים ולא משתגעים. ד"א כולל אני (זה לא מנע ממני לחסוך, אני פשוט לא בזבזן גדול, אבל כמובן שאני חיי הרבה יותר טוב ממה שהייתי חי בלי זה).

בחייך FITCH, המנטרות של הסמארטפון ב 4000 שקל או לא... לא מצדיק אף אחד שאין לו וקונה כזה, אבל דחילאק, את הבנאדם הממוצע זה לא יקרב או ירחיק מדירה, זה פשוט זניח (בהנחה שאתה קונה סמארטפון ב 4000 נגיד פעם ב 3-4 שנים, נראה לי זמן ממוצע עד שמשהו נדפק במכשיר) גם 4000 ?! מי קונה אייפון ? זה חרא :-P. אני קניתי לפני שנתיים G4 ב 2300 אם אני זוכר נכון (וואללה, אין שום סיבה להחליף אותו אם הוא לא ידפק בשנה שנתיים הקרובות).

דבר נוסף, ממתי לחיות קצת הפך לצמד מילים גס ? מה לזוג צעיר אסור לצאת פה ושם לבית קפה, אסור לצאת לסרט ?

ושוב, בו נעשה חישוב אצבע (לא מבוסס עלי - אני +2 כבר לא יוצא לשום סרט או בית קפה :lol:)

בית קפה לזוג פעמיים בחודש = 400 שקל.

סרט לזוג + להתפרע עם הפופקורן פעם בחודש = 150 שקל.

בזבוזים אחרים בחודש, נגיד = 500 שקל.

חול פעם בשנתיים (לא ארה"ב, פה קרוב) = 6000 שקל (3000 לשנה).

בשנה = 15600 = 1.04 אחוז מדירה של 1.5 מליון.

אז תחייה כמו כלב ותחסוך אחוז, 20-30 שנה אתה שם (איפה ? בבנק לוקח משכנתא לעוד 30 שנה).

מה ששוחט פה אנשים זה שכר עלוב למגוון רחב מאוד של מקצועות, הצורך להוציא הרבה כדי actually get to work normally (דלק, ביטוחים, מיסים מטורפים על מכוניות ומהצד השני השקעה מינימלית בתחבורה ציבורית).

האמן לי, אני האחרון שבוכה, ממש לא - אבל גם הבכי מהצד השני של "אל תקנו אייפון" הוא לא בדיוק שיא הדיוק. יש פה ה-ר-ב-ה מאוד בעיות - אני לילדים שלי לוקח בחשבון מה אוכל לתת להם שזה מינימום מימון של השכלה + חצי דירה כל אחד (נגיד כמה מאות אלפי שקלים בירושה), אחרת - בהנחה ונשאר בקטסטרופה של המדינה שלנו, יהיה להם מ-א-ו-ד קשה לחיות נורמלי ולרכוש לעצמם השכלה (וכן, אני רוצה שהם יצאו מדי פעם לבית קפה ! משוגע שכמוני...).

עריכה אחרונה על ידי Alon_A

SAY MY NAME | www.alonadler.com

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• חברי המעגל הראשון

זה עניין של סדר עדיפויות. אם רמת חיים מסויימת חשובה לך יותר מרכישת דירה, החיים שלך - תעשה מה שבא לך. אבל אי אפשר גם וגם (אלא אם כן אבא שלך ממש עשיר).

אומרים שהעתיד הוא אנרגיה סולארית, אז עברתי לסולר.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בסדר, אין שום יחס (ישר או הפוך) בין 1+1 לסרט לבין קניית דירה.

זה לא שאני מוותר על מבצעים כדי לשלם מחיר מלא בשביל הכיף שלי :-P.

עריכה אחרונה על ידי Alon_A

SAY MY NAME | www.alonadler.com

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

זה לא נתק בין הדורות, אלא נתק בין אנשים שלוקחים את גורלם הכלכלי בידיהם לבין אלה שמעדיפים לייבב. כמעט בכל רמה של חיסכון אפשר לקנות נכס להשקעה, להשכיר אותו כך שיכסה את כל המשכנתא או לפחות את רובה. לאחר מספר שנים למכור את הנכס ולהתקדם. כן, יש בזה סיכון מסוים (״מה יקרה אם מחירי הדירות ירדו, רחמנא ליצלן?!״) אבל גם בחדילה יש סיכון. הנה, מי שלא רכש נכס בשנים האחרונות הפסיד הון עתק - סכום שגם ירידות מחיר גדולות לא יכסו.

התחלת טוב (החלק של הלקחת אחריות), המשכת קצת פחות. השקעות זה חשוב, אבל החלטות השקעה צריכות להילקח בצורה שקולה, ולא בהסתמכות על עיקרון ה"מה שהיה הוא שיהיה", עיקרון שמוביל משקיעים להפסדים גדולים. לפי אותו עיקרון, מי שלא השקיע בביטקוין הפסיד הון עתק, ולכן הוא חייב להשקיע עכשיו ומיד את כל כספו בביטקוין, נכון?

לא כל מי שלא קונה נדל"ן עסוק ב"חדילה". וכן, קניית נכס זול במינוף גבוה להשקעה לטווח קצר עלולה להתברר כטעות משמעותית עוד כמה שנים (ועלולה גם לא). יש לך ים סיכונים, כמו חוסר יכולת למצוא שוכרים, עליית התשלום החודשי למשכנתא (בגלל עליית ריבית), ירידת מחירים כללית, ירידת ערך הנכס הספציפי שלך, הוצאות תחזוקה לא צפויות, מיסוי על משיקעים שעלול להשתנות ואפילו הפסד פוטנציאלי בגלל חוסר היכולת לזכות בהטבות ממשלתיות כאלו ואחרות בגלל שאתה בעל נכס. ועוד לא הזכרנו את ההוצאות הגבוהות בקנייה ומכירה.

בוא ניקח צעיר שמרוויח 20K ברוטו בחודש. מספיק מכובד? בערך פי 4 משכר המינימום במשק. לאותו צעיר נשאר בערך 13 נטו אחרי מס הכנסה, ביטוח לאומי, גמל ועוד.

דירת מרתף מחולקת במעגל השלישי של גוש דן - 3,000 בחודש

רכב - 2,000 בחודש

אוכל, ביגוד, הוצאות שונות - 2,000 ש"ח בחודש ואני מדבר כאן המינימום

נשאר לנו בערך 6,000 ש"ח חסכון חודשי לפני כל מיני הוצאות של צעירים דור Y "מפונקים" כמו לימודים לתואר שני (או אפילו תואר ראשון), השקעה בהתפתחות עצמית, מכשיר אלקטרוני פה ושם, הוצאות בלתי צפויות (תיקון רכב, החלפת מחשב).

72,000 ש"ח חסכון בשנה במצב סופר אופטימלי.

כמה כסף צריך להביא בשביל דירת 4 חדרים בחור שכוח אל בפריפריה במרחק 3 שעות נסיעה מהעבודה? 500-600K? יאללה בערך 7 שנות חסכון במצב שסופרים כל שקל שיוצא מהכיס ואחר כך לוקחים עוד משכנתא ל-25-30 שנה.

מן הסתם רוב האנשים לא מרוויחים 20 ברוטו בטח לא בשנות ה-20 לחייהם ואפילו לא בשנות ה-30 לחייהם ואפילו אף פעם.

אז מה יעשו אנשים שמרוויחים "רק" 15 ברוטו? או שמקבלים כסף מהורים ו/או ירושות או שנשארים ללא רכוש.

בארץ יהיו שני מעמדות - אנשים שיש להם ואנשים שאין להם.

קצת נסחפת.

כן, זה לא נעים, אבל אפשר לגור עם שותפים. אפילו אחרי הלימודים. הנה, חסכת עוד 1000 ש"ח בחודש.

2,000 ש"ח על אוכל ובגדים לחודש נשמע גם לי קצת הרבה. אפשר לחסוך פה עוד כמה מאות שקלים.

1000-1200 ש"ח בחודש על דלק? כמה אתה נוסע? ועל איזה רכב?

אז תוסיף עוד 1,500 ש"ח בחודש, או עוד 18,000 ש"ח בשנה, והגעת ל-90,000 ש"ח לשנה. אז אחרי 5 שנים יש לך 450,000 ש"ח (אם לא הפסדת ולא הרווחת כלום מההון הזה), וכן, זה כבר הון עצמי שמאפשר לקנות דירה. לא גדולה, לא בת"א, אבל מאפשר. ועם יש לך בת זוג שחוסכת עוד קצת ביחד איתך, מצבך עוד יותר טוב.

מה שמאוד נכון פה, שמי שמרוויח משכורת חציונית למשל, פשוט לא יכול לקנות דירה היום.

לאנשים כן נגמר הכסף, הכסף שהם מוכנים להוציא בשביל לא להתכלב יותר מדי.

אם לא היה את ההורים שלהם, הם לא היו קונים את הדירות האלה, כי עם כול הכבוד אף אחד לא יוותר על הפאב מסעדה ואייפון שלו ל-20 שנה בשביל 4 קירות.

כל אחד וההגדרה שלו להתכלבות. אבל חייבים להבין, שמי שלא מגיע עם הון עצמי משמעותי מהבית, ולא מרוויח משכורת מטורפת, חייב להתכלב בשביל לצבור הון. אי אפשר לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה.

For I am a bear of very little brain, and long words bother me

לפני 25 דקות, m3x7r3m3 כתב:

אני מסכים איתך

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

כמו שאמרתי:

כל פעם שאני קונה בסופר אני חוסך עוד כמה עשרות שקלים, כשאני מתדלק עוד כמה עשרות, כשאני עושה ביטוחים עוד כמה מאות, כשאני רוכש רכב עוד כמה אלפים, כל דיון שכר עוד כמה מאות/אלפים, כשאני מייעל את המוצרים הפנסיונים שלי עוד כמה אלפים, כשאני לוקח משכנתא עוד כמה עשרות אלפים...בקיצור, הבנת.

אפילו בדוגמה שלך (שלדעתי היא לא הכי מדויקת):

בשנה = 15600 = 1.04 אחוז מדירה של 1.5 מליון.

אחרי 5 שנים, אתה צריך 5.2% פחות מימון במשכנתא. זה יכול להיות משמעותי מאוד. והמון כסף בהחזר ההלוואה.

אם חלילה תקנה דירה של 1M, זה יהיה אפילו 8%.

אם תוזיל או תחסוך בעוד דברים, זה יהיה עוד כמה אחוזים.

והופ יש לך 10% הון עצמי, רק מהתייעלות.

עריכה אחרונה על ידי Fitch

משכנתא זה קל

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אלון, כנראה שאני מיוחד מאוד והצלחתי לקבל את מותרות החיים בחינם. או לפחות סרט ב1+1.

מוזמנים לכת שלי ללמוד איך.

אתה פשוט נולדת בתקופה אחרת.

אני מכיר מישהי שהצליחה לרכוש דירה בפתח תקווה ב-700 אלף שקל. ההבדל העיקרי בינה לביני הוא שהיא נולדה ב-1980 ואני נולדתי ב-1985. היא הייתה ילדה גדולה בשנת 2007 ורכשה דירה לפני שהמחירים עפו לשמיים. אני ב-2007 רק החזרתי את החוגר.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

התחלת טוב (החלק של הלקחת אחריות), המשכת קצת פחות. השקעות זה חשוב, אבל החלטות השקעה צריכות להילקח בצורה שקולה, ולא בהסתמכות על עיקרון ה"מה שהיה הוא שיהיה", עיקרון שמוביל משקיעים להפסדים גדולים. לפי אותו עיקרון, מי שלא השקיע בביטקוין הפסיד הון עתק, ולכן הוא חייב להשקיע עכשיו ומיד את כל כספו בביטקוין, נכון?

לא כל מי שלא קונה נדל"ן עסוק ב"חדילה". וכן, קניית נכס זול במינוף גבוה להשקעה לטווח קצר עלולה להתברר כטעות משמעותית עוד כמה שנים (ועלולה גם לא). יש לך ים סיכונים, כמו חוסר יכולת למצוא שוכרים, עליית התשלום החודשי למשכנתא (בגלל עליית ריבית), ירידת מחירים כללית, ירידת ערך הנכס הספציפי שלך, הוצאות תחזוקה לא צפויות, מיסוי על משיקעים שעלול להשתנות ואפילו הפסד פוטנציאלי בגלל חוסר היכולת לזכות בהטבות ממשלתיות כאלו ואחרות בגלל שאתה בעל נכס. ועוד לא הזכרנו את ההוצאות הגבוהות בקנייה ומכירה.

קצת נסחפת.

כן, זה לא נעים, אבל אפשר לגור עם שותפים. אפילו אחרי הלימודים. הנה, חסכת עוד 1000 ש"ח בחודש.

2,000 ש"ח על אוכל ובגדים לחודש נשמע גם לי קצת הרבה. אפשר לחסוך פה עוד כמה מאות שקלים.

1000-1200 ש"ח בחודש על דלק? כמה אתה נוסע? ועל איזה רכב?

אז תוסיף עוד 1,500 ש"ח בחודש, או עוד 18,000 ש"ח בשנה, והגעת ל-90,000 ש"ח לשנה. אז אחרי 5 שנים יש לך 450,000 ש"ח (אם לא הפסדת ולא הרווחת כלום מההון הזה), וכן, זה כבר הון עצמי שמאפשר לקנות דירה. לא גדולה, לא בת"א, אבל מאפשר. ועם יש לך בת זוג שחוסכת עוד קצת ביחד איתך, מצבך עוד יותר טוב.

מה שמאוד נכון פה, שמי שמרוויח משכורת חציונית למשל, פשוט לא יכול לקנות דירה היום.

כל אחד וההגדרה שלו להתכלבות. אבל חייבים להבין, שמי שלא מגיע עם הון עצמי משמעותי מהבית, ולא מרוויח משכורת מטורפת, חייב להתכלב בשביל לצבור הון. אי אפשר לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה.

מסכים, אבל הנקודה שאני לא חושב שיש הרבה כאלה שהיו קונים דירה ללא הון עצמאי מכובד(שחלקו הגדול מגיע מההורים).

אם לא הייתה את האופציה של ההורים, הם פשוט לא היו קונים

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תוכן חדש...