Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

שוק הנדל"ן מתחיל להתקרר בדרך למטה?

iceco

פוסטים מומלצים

אני רק הערה קטנה, ברשותכם:

אין אף עסקה כלכלית אחרת בישראל, שבה המוכר מרשה לעצמו להתייחס ללקוח כמו שבעלי הדירות מרשים לעצמים להתייחס לדיירים פוטנציאלים, ויש לזה סיבה.

כל הדיבורים על ״שוק חופשי״ כאן זה גלגולי עינים וציניות. זה לא שוק חופשי. ולא היה ולא יהיה כזה אף פעם.

לא יודע איך זה בתל אביב, אבל באיזורים אחרים המצב הוא די דומה לכול עסקת יד 2 של רכבים או סמרטפונים שנתקלתי בה.

לכול מוכר יש "פרח" ביד בדמות מוצר X במצב בינוני מינוס/דורש תיקונים, וזה כמובן לא מונע ממנו לדרוש מחיר גבוה לא במטרה להתמקח אפילו, אלא הוא באמת חושב שהמוצר שיש לו, הוא נדיר מאוד, ומי שלא רוצה -"שילך לחפש"

לא יודע איך זה במדינות אחרות, ואני מודע לאפקט הפסיכולוגי, שג'ורג' קרלין אפיין אותו בצורה יפה : my shit is stuff and others stuff is shit, אבל עדיין, יש לי הרגשה שבארץ זה הרבה יותר קיצוני(אולי מההלך רוח הנפוץ של לא לצאת פראייר)

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני לא מגלגל עיניים, אני לא ציני, ואני לא מבין איך אתה מגדיר ששוק ההשכרה אינו שוק חופשי.

הדבר הכי 'לא חופשי' בשוק הזה, שאני מצליח לחשוב עליו, זו האחזקה של המדינה באחוזים גבוהים מהקרקעות + קשיים רגולטוריים בעת בניית דיור חדש (יענו הגבלת ההיצע).

אבל אלו השלכות "מסדר שני" - אלו השלכות על שוק הדיור לרכישה (ונגזר מכך: ההשכרה), ולדעתי אי אפשר לטעון ברצינות ששני הדברים האלו הם מה שגורמים לשוק הזה להיות "שוק לא חופשי" כהגדרתך.

בתכלס השוק די חופשי, ועקב "קפיטליזם חזירי" אליבא דשמאלנים (כלכליים) הדיור נהיה יקר. לכן עולים להם כל מיני אנשים שטוענים שצריך רגולציה על שוק הדיור, ע"ע הנציגים שלך בכנסת P:

אני לא מכיר עוד תחום בו ספק שירות יכול לבוא ולהגיד למקבל השירות משהו כמו "שמע, אתה גבר והכל, אבל פגשתי אתמול מישהו יותר גבר והוא מוכן לשלם יותר ממך. אז עוד חודש תעוף לי מהעיניים, או שתשווה".

פה זה קורה. לא רק בתל אביב.

לא תמיד זה מצליח, אבל בלא מעט מקרים כן.

עכשיו, אם תבוא ותגיד לי שהשוכר תמיד יכול לחפש דירה אחרת שמתאימה ליכולות הכלכליות שלו - נכון. רק בוא נזכור (ובגלל זה גם הזכרתי ציניות) שמעבר דירה כרוך בסטרס, מאבקי ביורוקרטיה, בזבוז של עוד ימים שאתה צריך לקחת בעבודה וכמובן גם הוצאות כלכליות ישירות, כמו הובלה, פריטים שצריך להשלים, פריטים שצריך להיפטר מהם, לפעמים חודשים ספורים אחרי שנקנו ועוד.

בעייני, אי אפשר באמת להשוות את זה לבערך שום דבר או שום תחום אחר.

תודה יבגני. הרסת לי את באטמן לתמיד.
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

למשל, הדיירים שעוזבים בחודש הבא השאירו אותי עם לסת שמוטה...

כמה הדיירים טובים או לא מגלים רק בעת משבר. לפחות יש לנו כמה סעיפים חדשים לשפצר את החוזה.

קודם כל, מסכים אתך בהחלט שהדיירים היו לא בסדר בסיפור הזה. לא מצדיק את ההתנהלות שלהם.

אבל - אם אלה ״דיירים רעים״ מבחינתך, החיים שלך (בתור משכיר לפחות) הם דבש. מה שתארת הוא תאקל קטן עם הדיירים, לא יותר מזה. בדיירים באמת רעים - מסוג כזה שממרר לך את החיים במשך כל החוזה, ולא רק מעצבן קמעה בסיומו - כנראה שלא נתקלת, ומאחל לך מכל הלב שלעולם לא תתקל. לקרובי משפחה שלי שמשכירים מס׳ דירות קטנות בירושלים יש סיפורי אימה שידירו שינה מעיניך.

ד״א, סתם דוגמא מהזמן האחרון - שכנה שלי השכירה דירת חדר קטנה (כאן בבנין שלנו) שצמודה לשלה לאיזשהו טיפוס, שאבא שלו היה בעל המכולת השכונתית ומכר ותיק שלה. אחרי חודש חודשיים הטיפוס מפסיק לשלם את השכירות. מדברת אתו, מבטיח לה שהנה, שבוע הבא נכנס לו כסף והוא משלם לה. עוברים עוד חודש חודשיים ואין כסף. בינתיים מתברר שהוא החליף מנעול, מובטל ומכור לאי-אלה סמים קשים. מסתובב בבנין בין הדירות ומבקש מהדיירים (אנחנו!) כסף לנסיעה לבאר שבע. האבא המכר הותיק כמובן נעלם מהתמונה.

ניסתה אפיקים משפטיים. לא עזר (העו״ד אמר לה שניתן לפנות אבל זו פרוצדורה שדורשת זמן מפאת חוק הגנת הדייר. ולא, הסעיף שמבטל אותו בחוזה לא אפקטיבי, הוא לא חוקי). ניסתה לנתק לו את המים והחשמל. בתגובה היה יוצא לחצר למלא מים בבקבוקים מהברז של הבנין. במשך כל הזמן הזה עולה מהדירה שלו ריח צחנה ומגיעים אליו טיפוסים מפוקפקים.

בסופו של דבר האבא אותר, נערכה שיחה עם הדייר והם הגיעו לפשרה. לאחר בערך שנה הדייר הואיל בטובו להתפנות (השמועות אומרות שתמורת פיצוי כספי). השכנה נשארה בטראומה עד היום. את המראות הקשים שנתקלה בהם כשנכנסה לדירה לאחר שעזב לא הצליחה לתאר לנו במילים. הדירה עדיין עומדת לא מושכרת.

אין לי ספק שיסכימו, אבל אחר כך יקטרו שבעל הבית שלהם הוא נאד נפוח שמנסה לקבוע להם באיזו יד יחזיקו את המזלג כשהם אוכלים את הספגטי.

ספגטי? בדירה? השתגעת??? :wink:

עריכה אחרונה על ידי malcishua
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני לא מכיר עוד תחום בו ספק שירות יכול לבוא ולהגיד למקבל השירות משהו כמו "שמע, אתה גבר והכל, אבל פגשתי אתמול מישהו יותר גבר והוא מוכן לשלם יותר ממך. אז עוד חודש תעוף לי מהעיניים, או שתשווה".

...

עכשיו, אם תבוא ותגיד לי שהשוכר תמיד יכול לחפש דירה אחרת שמתאימה ליכולות הכלכליות שלו - נכון. רק בוא נזכור (ובגלל זה גם הזכרתי ציניות) שמעבר דירה כרוך בסטרס, מאבקי ביורוקרטיה, בזבוז של עוד ימים שאתה צריך לקחת בעבודה וכמובן גם הוצאות כלכליות ישירות, כמו הובלה, פריטים שצריך להשלים, פריטים שצריך להיפטר מהם, לפעמים חודשים ספורים אחרי שנקנו ועוד.

אהמממ.... הא?

לא שמעת נניח על שוק התעסוקה?

לא כ"כ ברור לי מאיזה כיוון אתה משווה, אז כנראה שלא.

ונשמע לי שאתה די ציני :p

נו, אם אתה מכריח אותי to spell it out:

אם ספק השירות הוא המעסיק, מקבל השירות הוא המועסק (ה"שירות" מקביל כאן לעבודה/קריירה)

השינויים שלי בהדגשה

אני לא מכיר עוד תחום בו ספק שירות יכול לבוא ולהגיד למקבל השירות משהו כמו "שמע, אתה גבר והכל, אבל פגשתי אתמול מישהו יותר יעיל והוא מוכן לעבוד יותר ממך (או תמורת פחות תשלום). אז עוד חודש תעוף לי מהעיניים, או שתתחיל לטחון שעות".

וכמובן שאפשר סתם לעשות שימוע ולהחליף אותך בלי הנאומים הנ"ל, בהינתן ההגבלות בחוזה התעסוקה - ממש כמו שיש הגבלות בחוזה השכירות אליו משום מה לא התייחסת

...

עכשיו, אם תבוא ותגיד לי שהפועל תמיד יכול לחפש משרה אחרת שמתאימה ליכולות הכלכליות שלו - נכון. רק בוא נזכור (ובגלל זה גם הזכרתי ציניות) שמעבר עבודה כרוך בסטרס, מאבקי ביורוקרטיה, וכמובן גם הוצאות כלכליות ישירות, כמו הובלה, פריטים שצריך להשלים, פריטים שצריך להיפטר מהם, לפעמים חודשים ספורים אחרי שנקנו ועוד.

נו אל תהיה מצחיק

לדעתי שוק השכירות הוא שוק חופשי, ממש לא מושלם אבל חופשי באופן יחסי.

מבחינת אפשרויות תעסוקה ויחסי עובד/מעביד, גם שוק העבודה הלא ציבורי/מאורגן הוא די חופשי (למרות שהוא פחות חופשי באופן יחסי לדיור, דיני עבודה וכו').

עריכה אחרונה על ידי oryo

“Never wrestle with a pig - you'll both get dirty, but the pig likes it"

Model 3 P | Atom 3 | Palisade Calligraphy | Sportster Iron 883 | Monster 1200

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

למען הסר ספק: ברור שההקבלה רחוקה מלהיות מושלמת - אבל לדעתי היא הרבה יותר סבירה מאשר הטענה שלך כאילו זה שוק לא חופשי, טענה שטרם הבנתי איך אפשר לומר אותה ברצינות כי בשביל זה צריך להוכיח שיש רגולציה או חסמים ממש כבדים וטרם סיפקת איזשהו סימוכין לכך, למיטב קריאתי.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

קודם כל, מסכים אתך בהחלט שהדיירים היו לא בסדר בסיפור הזה. לא מצדיק את ההתנהלות שלהם.

אבל - אם אלה ״דיירים רעים״ מבחינתך, החיים שלך (בתור משכיר לפחות) הם דבש. מה שתארת הוא תאקל קטן עם הדיירים, לא יותר מזה. בדיירים באמת רעים - מסוג כזה שממרר לך את החיים במשך כל החוזה, ולא רק מעצבן קמעה בסיומו - כנראה שלא נתקלת, ומאחל לך מכל הלב שלעולם לא תתקל. לקרובי משפחה שלי שמשכירים מס׳ דירות קטנות בירושלים יש סיפורי אימה שידירו שינה מעיניך.

ד״א, סתם דוגמא מהזמן האחרון - שכנה שלי השכירה דירת חדר קטנה (כאן בבנין שלנו) שצמודה לשלה לאיזשהו טיפוס, שאבא שלו היה בעל המכולת השכונתית ומכר ותיק שלה. אחרי חודש חודשיים הטיפוס מפסיק לשלם את השכירות. מדברת אתו, מבטיח לה שהנה, שבוע הבא נכנס לו כסף והוא משלם לה. עוברים עוד חודש חודשיים ואין כסף. בינתיים מתברר שהוא החליף מנעול, מובטל ומכור לאי-אלה סמים קשים. מסתובב בבנין בין הדירות ומבקש מהדיירים (אנחנו!) כסף לנסיעה לבאר שבע. האבא המכר הותיק כמובן נעלם מהתמונה.

ניסתה אפיקים משפטיים. לא עזר (העו״ד אמר לה שניתן לפנות אבל זו פרוצדורה שדורשת זמן מפאת חוק הגנת הדייר. ולא, הסעיף שמבטל אותו בחוזה לא אפקטיבי, הוא לא חוקי). ניסתה לנתק לו את המים והחשמל. בתגובה היה יוצא לחצר למלא מים בבקבוקים מהברז של הבנין. במשך כל הזמן הזה עולה מהדירה שלו ריח צחנה ומגיעים אליו טיפוסים מפוקפקים.

בסופו של דבר האבא אותר, נערכה שיחה עם הדייר והם הגיעו לפשרה. לאחר בערך שנה הדייר הואיל בטובו להתפנות (השמועות אומרות שתמורת פיצוי כספי). השכנה נשארה בטראומה עד היום. את המראות הקשים שנתקלה בהם כשנכנסה לדירה לאחר שעזב לא הצליחה לתאר לנו במילים. הדירה עדיין עומדת לא מושכרת.

ברור לחלוטין שאלו בקטגוריה אחרת לחלוטין של נבלות ולא סתם חצופים כמו אלו.

אבל לא רחוק מזה גם ספגתי. קניתי דירה קטנה ביכולותי הצנועות לפני כ- 10-11 שנה. השכרתי לזוג צעיר. הגיע המשברון הכלכלי, הוא היה עצמאי לא קיבל עבודות, אותה פיטרו. לא שילמו לי שכר דירה חצי שנה. באותה תקופה שילמתי משכנתא כמובן, שכר דירה ועוד איזו הלוואה קטנה שהייתי ערב לה במקום חבר שתקופה מסויימת לא יכלתי לשלם. הסכימו להתפנות איכשהו ומכרתי את הדירה מהר. גם הפסדתי חצי שנה שכירות וגם את עליית הערך המטורפת שהיתה מאז. עברו כמה שנים טובות עד שחזרנו להצמיד את עצמנו למדד הדיור.

מאז אנחנו בוררים יותר בקפדנות את השוכרים עם עבודות יציבות יותר וגם ערבים עם עבודות יציבות יותר, וגם משתדלים להציע דירה אטרקטיבית מאוד כדי לברור מתוך טווח רחב של שוכרים.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

כבעל דירה באחד האיזורים היותר מבוקשים בת"א מבחינת שכירויות, אני יכול להגיד שאני בהחלט מצטרף לדעה של כמה חברים פה.

דייר טוב שווה בהחלט כמה מאות שקלים בחודש.

אני משכיר את הדירה שלי לזוג נחמד, ששומרים עליה ממש טוב.

הם עוד מעט סוגרים 5 שנים בדירה, ולא העליתי להם שקל אחד החל מהיום בו נכנסו לדירה.

ואם להשוות את הדירה לשוק, אני חושב שאני יכול בשקט בשקט להשכיר אותה בסביבות ה- 400 ש"ח יותר ממה שהיא מושכרת כעת.

אבל אין לי שום רצון לגרום לדיירים טובים לפנות את הדירה, וגם אם נניח ויחליטו לשלם את התוספת, אין לי שום רצון להביא אותם לקצה גבול היכולת שלהם.

אני מעדיף לקבל קצת פחות, אבל לדעת שיש לי ראש שקט, ושהדיירים מתייחסים לדירה כאילו הייתה שלהם.

מעדיף דייר שיידע שאם בעל הדירה שלו הוגן איתו, אז גם הוא יהיה מצידו הוגן עם בעל הדירה, על כל המשתמע מכך.

אכן לא כולם כאלה. אני יכול להגיד שאנחנו שומרים יופי על הדירה ומשתדלים להטריד את בעל הדירה כמה שפחות. ועדיין 2 העלאות ב 3 שנים. בנוסף, חוץ מתמונות אני לא מרשה לעצמי לתלות שום דבר ולא לעשות חורים בשום דבר. פשוט כי זה לא בית שלי וההתעסקות מיותרת

עריכה אחרונה על ידי mazinya
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אור, באנלוגיה שלך הפכת תפקידים, אז אני לא מבין מה היא באה לייצג. כתבתי "תחום שבו ספק שירות", מכיוון שמן הסתם זה ברור שכל מעסיק גם יכול לפטר עובד, בטח כזה שמרוויח מינימום גם ככה, בדיוק בדרך שתיארת. יידועה גם דעתי בנושא הזה (כמה המושג שוק חופשי ריק מתוכן עבור חלק די גדול מהשכירים, וכמה ציניקן צריך להיות כדי לטעון אחרת), אבל זה לא כ"כ קשור לשרשור.

הנה למשל טור דעה של כלכלן, שחופש שהשוק הזה כן חופשי, אבל מצביע על שני כשלים - אחד מהם בדיוק מה שכתבתי: עולה לך הרבה יותר לעבור דירה, ממה שעולה לבעל הדירה למצוא דייר אחר. כמובן, גם הוא די ציניקן, מכיוון שמבחינתו אם עסקה יוצאת לפועל מבלי שמישהו מכוון לאחד מהצדדים רובה לראש, אזי "יש מישהו שרוצה אותה" (מה זה "רוצה"?), אבל מילא.

אולי לא קראתי מספיק (ולא מצאתי מספיק מידע ברשת), אבל גם הוא לא ממש מתייחס לנתונים אחרים, כמו כמות האנשים שמחזיקים במספר דירות להשקעה (יש רבע מיליון כאלו רק מתוך תושבי ישראל, מתוכם כמעט 40,000 מחזיקים 3 דירות או יותר). הוא בהחלט כן מתייחס להיצע המאוד מצומצם שיש כאן, באזור הביקוש הכי גבוה בארץ. וכן, הדברים מתחברים, באופן לא מפתיע.

אז אני לא נוטה לראות את העולם בשחור ולבן דיכוטומי. אני גם לא יודע מה זה "חסמים" במקרה הזה. אני לא כלכלן, ולא יודע מה אומר המושג "חסם" כשמדובר במישהו שמבקש לקבל שירות. אבל רגולציה, כזו שמונעת או מנעה בניה בהחלט קיימת. וההיצע הרבה יותר מצומצם מהביקוש. וזה מאפשר לפחות לחלק מבעלי הדירות (שהם מקבלים כסף על ההשכרה, כן?) לעשות דברים שאפילו יבואני הרכב המושמצים והחמדנים ביותר בפורום לא היו מעזים לעשות. ובשוק הדיור אין לך את היצרן אשר בוולפסבורג שתמיד אפשר לפנות אליו, כן?

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שוק השכירות הוא שוק חופשי.

אף בעל בית לא אונס שוכר לגור אצלו. ואף שוכר לא אונס את בעל הבית לגור אצלו.

היצע וביקוש. כמו כל דבר בחיים.

ועדיין, התשואה משכירות ביחס למחיר הדירה נמוכה מאי פעם.

נ.ב. נראה שהמהלך של דחיקת המשקיעים מהשוק הצליח. מעניין איך זה ישפיע על שוק השכירות.

ציטוט

יבגניפ כתב:

אוף. למה אני מגיב פה? 

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אבל יבגני, אתה טוען כאן מלא דברים שונים ומשונים, עם חלק נרחב אני ממש מסכים - אבל הקשר בין זה לבין שוק חופשי (בהגדרה כלכלית) רופף...

צריך לזכור ששוק חופשי זה בכלל מודל, וברור לכל בר דעת שהוא לא מודל בר קיימא "כי מציאות", מה שרוצים אנשים 'ליברליים' או 'קפיטליסטים' זה קירוב כמה שיותר טוב לשוק חופשי (וכל אחד יגדיר עד כמה קרוב בצורה אחרת).

הדברים המרכזיים שיעזרו לקירוב הזה הם בד"כ חוסר בהגבלות, כאשר ההגבלות הן בד"כ חסמי כניסה ורגולציה (שעלולה להיות מוכלת בתוך כלל החסמים).

דוגמא לשוק שכירות לא חופשי: כל משכיר חייב לעמוד בתנאים XYZ לפי חוק, כל שוכר חייב להפקיד אצל המשכיר ABC לפי חוק, הממשלה מקצה X דירות לאנשים מסוג Y, אתה צריך להיות שייך לקבוצה A עם תעודה B ע"מ שיהיה מותר לך להשכיר דירה וכו'.

לכן אני טוען שיחסית השוק הזה די "חופשי": אין הרבה(/בכלל) חסמים, אין רגולציה כבדה. כל אחד יכול לשכור, כל אחד יכול להשכיר, החוזים בד"כ מוגדרים בהסכמת הצדדים לפי ביקוש/היצע.

זה שהביקוש עולה על ההיצע ("שוק של משכירים"): נכון... אבל זה לא בגלל ששוק השכירות לא חופשי, אלא בגלל אלמנטים אחרים שהזכרתי עוד בהודעה הראשונה שהגדרת כ'צינית' (חסמים שרלוונטיים יותר לשוק הרכישה, קראתי לזה השפעות מסדר שני כמדומני).

זה שיש אנשים שמנצלים את העניין: ברור, ככה זה בשוק עם היצע מוגבל - כאשר ההגבלה לא נובעת מכשל אינהרנטי בשוק עצמו (הרי זה לא שיש חוק שגורס כי רק X דירות חדשות לשכירות יתווספו כל שנה).

לא בקטע מעליב, אבל אני סבור שאתה טוען שהשוק 'לא חופשי' בגלל שאתה מגדיר 'שוק חופשי' לא ברמה הכלכלית אלא יותר ברמה מנטלית / "הגיונית" (לפי ההגיון שלך).

בוא נעשה את זה אחרת: אתה יכול להסביר מה החסמים בשוק שגורמים לך להגדיר אותו כ'לא חופשי'? זה שיש כל מיני אלמנטים פיזיים לא הופך את השוק ללא חופשי, אלא את המוצר ללא גמיש (הגדרה לא פורמלית, לא לתפוס אותי במילה)

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אגב, חוסר האיזון בין המשכיר לשוכר אכן קיים - אבל זה לא מעיד על השוק ככן/לא חופשי(!)

תחשוב על הדבר הבא: אתה מנסה להשכיר דירה בירוחם ודורש 2 ערבים וחוזה עם פינוי בהתראה של חודש, כמה אנשים יזרמו איתך...?

עכשיו אותה השאלה על ת"א.

מה הקשר בין זה לבין שוק חופשי? כלום.

זה שיש יותר ביקוש בת"א, ולכן יש את ה'מתאבדים' שמוכנים לקבל על עצמם תנאים דרקוניים - לא מעיד בשיט על כמה חופשי השוק אלא רק על כמה הביקוש עולה על ההיצע.

וכאן שוב חוזרים על הטענה שלך בנוגע לכמות ההיצע המוגבלת, טענה נכונה (ואני שוב אדגיש שכתבתי אותה עוד בהתייחסות הראשונה שלי...) אבל לא קשורה בכלל לכמה השוק הזה חופשי.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הסיפור שלך מספר בדרך עקיפה את הבעיה הגדולה יותר.

כל אחד חושב שהוא משיח - בעל דירה שהוא האביר על סוס לבן שמציל את הזוג מלחיות בחור של תחת וממש שם להם קורת גג מעל הראש

וזוג שוכרים שצריכים לנשק רגליים לבעלי דירה כי הם לא מעלים להם שכר ומטפלים להם בבעיות (מה שאמור להיות לפי החוזה, לא?)

ובקיצור? אין פיקוח ובגלל זה שוק השכירות הוא כזה שכונה.

ולגבי ה4 ברגים? קצת קטנוני מצידך (לדעתי)

אחת ההודעות היותר הזויות שקראתי לאחרונה, באמת.

על מה אתה מדבר? מי בדיוק חושב שהוא משיח? בסך הכל הבחור משכיר את הדירה שלו, ורוצה שישמרו עליה,

או לפחות שלא "ישחיתו" אותה.

אף אחד לא מציל אף אחד. יש בעל דירה, יש שוכר שמשלם עבור מגורים בדירה, וזהו.

אני אקח ניחוש מטורף, ואכתוב שאתה כנראה, אבל רק כנראה, לא משכיר דירה שבבעלותך, אחרת כנראה, שוב, רק כנראה,

היית מדבר אחרת.

וכן, לקדוח חורים בעץ של המטבח, בטח ללא אישור מבעל הדירה שלך, זו השחתה. זה הרי לא קיר שאפשר בקלות לתקן עם קצת שפכטל.

ואם אתה רואה את כקטנוני מצידו שמתלונן על זה, אז כנראה שאתה מהצד השני רואה את המעשה הזה כלגיטימי לחלוטין. ופה הבעיה.

לכל אחד ראייה שונה, לגבי מה לגיטימי בעיניו ומה לא.

אבל ברגע שאתה גר בנכס שלא שלך, אתה צריך להתאים את עצמך לבעל הנכס, ולא בעל הנכס צריך להתאים את עצמו אליך.

שאלה-

נניח ואתה משאיל את הרכב שלך לחבר, והוא מחזיר לך אותו עם 4 חורים בדשבורד.

אתה שואל אותו לפשר העניין, והוא עונה שהוא "רק רצה לתקוע שם איזה מעמד לטלפון שלו, אז קדח שם 4 חורים קטנים.. מה הסיפור?"

האם זה לגיטימי בעיניך?

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

יש דווקא לא מעט אנשים שחושבים שמודל תיאורטי כפשוטו ניתן ליישום במציאות. זה נכון גם לגבי שמאל וגם לגבי ימין כלכלי. כולנו, למשל, מורגלים לדבר על הקומוניזם של ברה״מ, בעוד שבמציאות, בברה״מ דיברו על בניין קומוניזם, ולא על מודל אוטופי שהוגשם.

האמת שזה גם די מחזק את הטענה שלי על כך שהדיבורים על שוק חופשי הם ציניים, מכיוון שאם ברור שמדובר במודל תיאורטי, אז בהכרח אי אפשר לפתור כל בעיה של חוסר איזון או א-סימטריה או כשל ב״זה שוק חופשי, כולם בוחרים מה שטוב להם״ (כי אותם הכשלים או הא-סימטריות או הבעיות זה בדיוק מה שמרחיק את המציאות מהמודל התיאורטי המופלא). זה גם מתקשר למה שכתבת לי: אני לא נעלב. אני פשוט חושב שגם הניתוח הכלכלי הוא מנטלי, מכיוון שהוא מחביא בתוכו פרשנות ל״רצון חופשי״. וכפי שניסיתי להראות, ללא הצלחה, אדם שדורשים ממנו לשלם עוד מאות שקלים בחודש, והוא מסכים לזה מכיוון שהאלטרנטיבה היא להוציא סכום שאין לו על מעבר, או מגוון בעיות אחרות, לא פועל מתוך ״רצון חופשי״, כפי שאני מפרש את המושג הזה. וכאן, אני חושב, גם כלכלנים מוצלחים ומבריקים מכניסים את הפרשנות ותפיסת העולם האישית שלהם. חישוב כזה של תועלתנות, או איך שלא קוראים לזה, אולי נחמד כמודל מתמטי. בעולם הממשי עם אנשים ממשים, זה קצת יותר מורכב ובעייתי.

בכל מקרה, שנינו מסכימים שהמודל הוא רק תיאוריה ולא משהו שמיושם במלואו אף פעם (ואני מבין שאנחנו מסכימים על זה), אז הויכוח הוא רק על כמה אנחנו רחוקים מהמודל. לדעתי, כפי שכבר כתבתי ואני רק מעתיק לפה בשביל הכיף, הרבה יותר מאשר בתחומים אחרים, גם בגלל שמדובר בתחום הרבה יותר אקוטי ממשהו כמו שוק המשקאות הקלים, או משהו כזה. כמובן, הוא לא 10 מתוך 10 לא חופשי. אבל באזורי הביקוש הגבוהיים הוא מאוד לא מאוזן, כנראה נשלט על ידי קבוצה די מצומצת וגם לא באמת מאפשר כניסה (מהצד של המשכיר) של שחקנים חדשים.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תוכן חדש...