Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

תריס אוויר חוזר במיני מרכזי - חובה? ואיך מתקינים?

Nakamichi
שימו לב! השרשור הזה בן 821 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

לפני התקנת מזגן מיני מרכזי. קראתי קצת ברשת וראיתי שמומלץ להתקין כניסת אוויר חוזר.

מצד שני לא זוכר אף בית עם מיני מרכזי שיש לו כזה.

זה חובה גם במזגנים של היום?

איך מתקינים את זה? צריך תעלה לאורך הקיר?

זה כלול בהכנות של הקבלן?

תודה

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אין מזגן שעובד ללא אוויר חוזר.
יש כזה גם לכל מיני מרכזי.
בד"כ נמצא במסדרון בין החדרים, או בכל מקום אחר בו הוא יוכל לשאוב אוויר בטמפ' הממוצעת של האיזור הממוזג.

(לא שמים קרוב ליציאות, או רחוק מידי מהן)

לא בהכרח צריך תעלות או הכנות, אבל כן צריך תריס בחתך (שטח) שקובע יועץ המיזוג שיחבר איכשהוא את החלל הממוזג לאותו חלל בו נמצא המעבה.

1. MAZDA 3 ACTIVE 08 1.6

2.  MITSUBISHI  SPACE STAR 1.2 instyle 2018

נפרדנו בצער מהטריוס הקשישה...

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ההסבר שהעלית הוא הנכון.

אכן, צריך להיות אוויר חוזר בכל חדר.

כמו שכתב PHPCLUB , רוב המתקינים ממש לא מקפידים על כך.

בפרויקטים יזמיים רציניים, או בפרויקטים ציבוריים/מסחריים, כשיש בתמונה מהנדס מיזו"א, עושים גם עושים.

בדרך-כלל מבוצע תריס כפול בגודלו, שחציו אוויר נכנס וחציו חוזר.

החוזר מחובר בשרשורים שמובילים לפלנונג שבו יושב המעבה.

איך זה מסתדר עם מה שאמרתי קודם (שלא טוב גריל אספקה ליד אוויר חוזר)? 

ובכן, זה לא. זה עדיין לא מושלם, אבל עדיף על מצב שבו החדר מנותק מהאוויר החוזר בכלל.

אגב - אפילו בממ"ד, אני מבקש עוד בשלב ההיתר מהג"א, אישו להתקין צ"א 8 צול נוסף מעל הדלת, עבור אוויר חוזר (מאושר אגב בלי בעיה. המהנדסים שיושבים שם מקצוענים ומביני עניין)

אגב, לומר ש"אי אפשר לסגור דלתות" זה קצת מוגזם. אפשר לקצר את מעט הדלת, כך שיהיה תחתיה מעבר אוויר חופשי למסדרון (פוגע כמובן בבידוד האקוסטי של הדלת) .

1. MAZDA 3 ACTIVE 08 1.6

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מודה שלא הבנתי ב-100% את ההסבר שלך.  פלנונג?!

אז למעשה צריך להעביר בכל חדר מאותו תריס אוויר חוזר צינור שרשורי חזרה למעבה? איזה קוטר הדבר הזה? חוצבים אותו בקיר? התריס אוויר חוזר חייב להיות בגובה רצפה או יכול להיות גבוה?

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מחילה, לפעמים מתפלקות לי מילים מוזרות :-P 

"פלנונג" בסלנג של אנשי המיזוג =החלל בו יושב המעבה, בחלק שלו שאמור לקלוט את האוויר החוזר.

בעקרון, מה שאמרת, זה פחות או יותר העקרון. קוטר הוא בד"כ ככקוטר האספקה. העיקר שהאוויר מהחדר יוכל להגיע למעבה. 

לגבי חציבות- זה משתלב בגריל האספקה. לא צריך לחצוב שום דבר נוסף- כמו שמגיע שרשור האספקה- חוזר שרשור למעבה. 

רק צריך להיות מקום לשני שרשורים. הגובה יהיה כמו תריס האפסקה.

הגריל נראה משהו כזה (סתם תוצאת חיפוש ראשונה מגוגל, לא מישהו שאני מכיר)

בחלל המשותף (סלון/מטבח/מסדרון) אפשר לשים תריס מרובע עם פילטר ממש מתחת למעבה, או שאם זה ממש רחוק- אז גם גריל משולב.

בגרילים המעוצבים (סטריפליין/סלוט וכו') חלק מהאורך מיועד לאוויר חוזר.

אומר שוב-

רוב המתקינים יקללו אותך אם תבקש את זה, ויבטיחו לך ש"זה עובד בסדר גם בלי, אני מתקין 30 שנה, אצל גיסתי התקנתי בדיוק כמו שלך"

חברה רצינית כן תייעץ לך לבצע כמו שצריך, כולל חישוב אמיתי של ספיקות של אוויר מסופק ואוויר חוזר. זה כמובן יעלה בהתאם.

1. MAZDA 3 ACTIVE 08 1.6

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

השאלה שלי היא באמת כזה זה קריטי במציאות.

כי אם זה לא משהו שעושים בד"כ בדירות ולכולם זה עובד סבבה ככה, אז מה בעצם אכפת לי?

לעשות משהו בשביל שזה יהיה "כמו בספר" זה נחמד, אבל אם זה ישפר לי את הביצועים של המזגן ב-5% ויורד את הצריכת חשמל ב-5% אז אני לא בטוח ששווה לי להתעסק עם זה.

דעתך?

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני התקנתי מיני מרכזי והקשבתי ל"מומחים". בפועל לא ניתן היה למזג חדר עם דלת סגורה. המזגן "דחס" את החדר ויצר תחושה לא נעימה, היתה שריקה של אויר מתחת לדלת, ולא היה קירור.

בסוף פתחתי עם דיסק פתחי אויר חוזר מעל הדלתות - לכיוון המסדרון בו נמצא פתח האויר החוזר. 

עריכה אחרונה על ידי yuvk
  • אהבתי 1
:turn-l:
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

זה מאד תלוי בהרגלי הבית שלכם.

אם ישנים/מתנהלים ביומיום בחדרים בדלתות פתוחות, זה לא נורא - המעבה ימשוך דרך הדלתות הפתוחות.

אפשר גם לפגום במודע באיטום הדלת (בצורה משמעותית, לא מדובר על חריץ דק) ולאלתר כך אוויר חוזר. היה לי פעם לקוח קמצן שהתקין רפפות בחלק התחתון של הדלת.

אם הדלתות בד"כ סגורות (ומנסיון אישי- כשיש מתבגרים בבית, המסדרון נראה כמו מסדרון במלון  :-P )  אז כמו שכתב YUVK - אתה ממש "מנפח" את החדרים (נוצר ממש על-לחץ, בדיוק כמו בחדרים נקיים במעבדות) .

שחוץ מזה שזה מפחית דרמטית את איכות המיזוג באותו חדר, זה "מחרפן" את יחידת הבקרה, מכיוון שהטרמוסטט מקבל אינדיקציה מאוויר שלא "שיך" בכלל לאיזור הממוזג.

ואז, או שאתה ממשיך לקרר/לחמם סתם, כשהחדרים כבר בטמפ' מתאימה, או שהוא מקבל אוויר בטמפ' מתאימה במסדרון כשהחדרים עדיין לא שם, ומפסיק לעבוד לפני הזמן.

• מעניין 1

1. MAZDA 3 ACTIVE 08 1.6

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 3 שעות, Nakamichi כתב:

כי אם זה לא משהו שעושים בד"כ בדירות ולכולם זה עובד סבבה ככה, אז מה בעצם אכפת לי?

לעשות משהו בשביל שזה יהיה "כמו בספר" זה נחמד, אבל אם זה ישפר לי את הביצועים של המזגן ב-5% ויורד את הצריכת חשמל ב-5% אז אני לא בטוח ששווה לי להתעסק עם זה.

דעתך?

זה לא לעשות לפי הספר.  מידי פעם חשוב לנקות תפילטרים. גם של המזגן. וגם של האוויר החוזר.

במשך הזמן הפלטרים נסתמים מהווק. גורם לנזילות מיים. וירידה בתפוקה. ושלל בעיות..

גם צריך להשאיר פתח שרות ליחידה לפחות לכרטיס. ולצינור הניקוז. אתה רוצה להאריך את חיי המזגן.

היחידה הפנימית זה מאייד. החיצונית במרפסת זה מעבה.

אני אדם דסלקט ולכן יופיעו שגיאות כתיב וחסר סימני פיסוק    נקודות  מקווה שתקבלו זאת 

תודה🙂

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 5 שעות, natco כתב:

אגב - אפילו בממ"ד, אני מבקש עוד בשלב ההיתר מהג"א, אישו להתקין צ"א 8 צול נוסף מעל הדלת, עבור אוויר חוזר

מותר בממ"ד להתקין שרשור רגיל של מזגן מיני מרכזי דרך פתח ה-8 צול שמעל הדלת? שמים גריל רגיל כמו בשאר החדרים, או שיש הבדל מסוים?

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

יש מחבר מהיר ותריס יעודי לעניין.

בשעת חירום, ניתן לפרקו בקלות, ולסגור חזרה את האוגן המתכתי עם הברגים, כדי להחזיר את האטימה לממד

1. MAZDA 3 ACTIVE 08 1.6

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 9 שעות, Nakamichi כתב:

דעתך?

סופר קריטי

מתקין שאינו דואג ליציאות אוויר חוזר כנדרש, הרי שמדובר בהתקנה לקויה.

החשיבות של אוויר חוזר בחדרים היא עצומה, כי אם לא יהיה לא תוכל לסגור את הדלת.

כי לא תהיה סירקולציה והאוויר ייחנק.

כשעושים את פתח המיזוג בחדרים, צריך להיות, פתח אחד לאספקה, והשני לאוויר חוזר.

יש כיום תריסים משולבים שדואגים לעניין הזה.

יש גם כיום מתקינים שטוענים שהפתח מתחת לדלת הוא מספק, וזו טעות.

מתקין שטוען כך לטעמי אינו מקצועי די.

אם תרצה עוד הסבר דבר איתי בפרטי

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תוכן חדש...