Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

שוק הנדל"ן מתחיל להתקרר בדרך למטה?

iceco

פוסטים מומלצים

אני לא יכול לדבר בשם כל הזוגות הצעירים שרכשו דירה בשנתיים האחרונות, אבל אני יכול לספר על המקרה שלי, ועל ההרגשה שלי.

הפרקים הקודמים:

אז בקצרה, לפני שנה וחצי קניתי דירה חדשה, לא דירת 5 חדרים, לא 2 חניות ולא נוף לים, הדירה שקנינו כמעט זהה לדירה ש@ישה תיאר, דירת 3 חדרים, 72 מ"ר, 2 חדרי שינה, סלון, חדר רחצה אחד, מרפסת מחסן וחניה - וגם זה באזור הישן של פתח תקווה.

המחיר של הדירה (שכל אחד יסכים שהיא לא דירת פאר), עמד של 1,635,000 ש"ח, באותו זמן, אם היינו מגרדים כל שקל, היה לנו בערך 400,000 ש"ח (כולל קופות גמל, קרנות השתלמות וכו'), כסף נזיל, היה לנו בערך 330,000 ש"ח - ז"א היה חסר לי בערך 80,000 ש"ח להון העצמי הנדרש לתשלום.

במאמר מוסגר, הדירה נקנתה לאחר תהליך שעברנו, בהתחלה חשבנו לקנות דירת 3 חדרים ברמת גן ב-2 מלש"ח, אח"כ חשבנו על דירת 4 בפתח תקווה/חולון, ובין לבין זכינו בדיור להשכרה במחיר מוזל ל-10 שנים באור יהודה).

אבל אני ואשתי (החברה דאז) החלטתנו שאנחנו מהמהמרים, וחותמים על החוזה - שלושה חודשים לאחר החתימה על החוזה ללקחנו משכנתא של 75% משווי הדירה, כאשר במועד לקיחת המשכנתא לא היה לנו את כל ההון העצמי הנדרש.

המשכנתא תוככנה ב-30% מההכנסה שלנו, ולכן בחרנו בתמהיל יחסית מסוכן, אבל כזה שאיפשר לנו להתכנס להחזר חודשי של 6,500 ש"ח (520,000 בפריים - 0.6 [היה 1% בחתימה, היום 5.15%]; 450,000 קל"צ 3.09; 250,000 מ"צ 1.4), כאשר כמו להוסיף חטא על פשע, לקחנו גרייס על המשכנתא לתקופה של שנתיים.

היום ההחזר החודשי שלנו (בתקופת הגרייס) עלה מ-2,300 ל-3,300 (עוד לפני העלאת הריבית האחרונה), וההחזר העתידי יהיה כנראה מעל 7,500.

אז כן, אפשר להגיד שגם אנחנו כמו הרבה בני דורנו, קפצנו מעל הפופיק, אבל מה הייתה האלטרנטיבה? לחכות על הגדר ולקוות לטוב? להמשיך לשלם שכירות ולגור בדירה שנבנתה בשנת 1950? לעזוב את המרכז ולנסוע שעה וחצי לכל כיוון?

למזלנו, ההכנסה החודשית שלנו עלתה מאוד, אז הצלחנו להשלים את החסכון להון הנדרש, לסדור את רוב המסלול הצמוד מדד, ויש סיכוי לא רק שנוכל לסגור 150,000 מהמסלול של הפריים עד לסוף השנה, אז כנראה שאנחנו נהיה בסדר.

אבל מה יקרה אם אחד מאיתנו יאבד את העבודה? וואלה לא יודע, בטח עם ההעלייה בהחזר, שכנראה טרם הגיע לשיא.

מה יקרה אם מחיר הדירה ירד ב-20/30%, ונראה איך ההון העצמי שלנו נמחק, והמשכנתא נותרת?

כמונו יש הרבה מאוד אנשים צעירים, הרוב לא חיפשו לקנות דירות בשביל להתעשר, אלא למגורים, 

יש פה לא מעט אנשים שמאוד שמאוד שמחים לאיד, או אפילו מייחלים לקריסה של אותם משפחות.

לא יודע אם זה רוע, קנאה או סתם רצון להרגיש שכולם טעו ואתם צדקתם, אבל דירת מגורים היא לא פריוויליגה אלא צורך, בטח בשוק שכירות פרוע כמו בישראל.

• אהבתי 4
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 19 דקות, ay115 כתב:

אז כן, אפשר להגיד שגם אנחנו כמו הרבה בני דורנו, קפצנו מעל הפופיק, אבל מה הייתה האלטרנטיבה? לחכות על הגדר ולקוות לטוב? להמשיך לשלם שכירות ולגור בדירה שנבנתה בשנת 1950? לעזוב את המרכז ולנסוע שעה וחצי לכל כיוון?

לא מבין גדול, אבל בתור אחד שכן יושב על הגדר עכשיו - יכלת לא לקנות, האם זה היה שווה? צריך לחשב..

היית יכול לצבור יותר הון עצמי (שהיום היה יושב לך בפק״מ עם איזה 4%, זה יכול לבד לתת לך את השדרוג הדרוש לדירה נחמדה יותר בשכירות) ואז לקחת משכנתא נמוכה יותר בעוד שנה מהיום נגיד (קשה להאמין שהמחירים יעלו בריבית כזו, עזוב ירדו).

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

Just now, MZN כתב:

לא מבין גדול, אבל בתור אחד שכן יושב על הגדר עכשיו - יכלת לא לקנות, האם זה היה שווה? צריך לחשב..

היית יכול לצבור יותר הון עצמי (שהיום היה יושב לך בפק״מ עם איזה 4%, זה יכול לבד לתת לך את השדרוג הדרוש לדירה נחמדה יותר בשכירות) ואז לקחת משכנתא נמוכה יותר בעוד שנה מהיום נגיד (קשה להאמין שהמחירים יעלו בריבית כזו, עזוב ירדו).

חוכמה בדיעבד היא לא חוכמה גדולה - אנשים ישבו על הגדר משנת 2011 מתוך תקווה שעוד רגע הריבית תעלה, עוד רגע המחירים קורסים, יכול להיות שמי שקנה דירה בשנתיים האחרונות - "יאכל אותה", יכול להיות שלא.

במקרה שלנו הדירה שלנו נקנתה בשנת 2021, כשנה לפני העלאת הריבית הראשונה, לפי שהבינו מה היקף האינפלציה, המטרה של מה שכתבתי, לרבות הציטוט שלך - ביטאה את התחושות שהיו לנו ערב חתימת החוזה, תחושה של חוסר אונים מוחלט, מצד אחד מחירי השכירות עולים, מצד אחר מחירי הדירות עולים באחוז דו ספרתי כל שנה, ואנחנו כזוג צעיר נמצאים בין הפטיש לסדן, יכול להיות שיתברר שטעינו, יכול להיות שיתברר שההחלטנו שלנו הייתה נכונה, ימים יגידו.

אבל גם אם טעינו, גם אם היינו קצת חסרי אחריות, גם אם קפצנו טיפה מעל הפופיק שחתמנו על משכנתא מקסימלית ללא הון עצמי (בשים לב שבמקרה האישי שלנו, לא לקחנו הלוואות משלימות, סגרנו 12% מהמשכנתא אחרי שנה), לראות אנשים שמייחלים לנפילה ולקריסה של אנשים במצב דומה, זה די עצוב, ואני מקווה שנבואות הזעם שלהם יתבדו, ולו בשל העובדה שבסופו של דבר, יש אנשים בקצה של המשוואה.

• רעיון טוב! 2
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

יש בישראל כשל שוק בכל נושא הנדלן.

אין שום פיקוח, שום אכיפה ושום ראייה לטווח רחוק.

זרקו את כל הדור הצעיר מתחת לגלגלים והם היו צריכים לקבל החלטות.

בתור אחד שעמד בדיוק בצומת הזאת, עמדתי מול כל הלחצים המשפחתיים, החברתיים, הלחצים של "יא פראייר", זה לא פשוט לעמוד בזה וגם אני כמעט נשברתי.

היה לנו את הכסף אבל לא הסכמנו להשתעבד ל-30 שנה.

רצה הגורל וזכינו במחיר למשתכן.

אבל לזרוק הכל על ה"צעירים המפגרים" זה פשוט חוצפה

• אהבתי 3

(Sold) Chevrolet Aveo LT 2006

Citroen C3 Shine 2017

C5 AirCross Feel 2020

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 7 שעות, ישה כתב:

המדינה צריכה לדאוג לדיור הגון לתושביה זה צורך בסיסי זה לא מותרות

קח, נראה לי שנפל לך

584804422_TEODATHAVER---.jpg.641a68b5ddf60dc05f7e5d53e45927f1.jpg

אמא מדינה לא צריכה לדאוג לאזרחיה בכלל.

לפני 8 שעות, ישה כתב:

ואחרי שתסכים עם הרעיון שזה חלק מתפקידי המדינה תבין כי המדינה צריכה לדאוג לכך שמה שהיא העניקה יישאר בידיה של אותה משפחה ולא יצא למכירה שבהם כולם מרוויחים חוץ מאותה משפחה והמדינה.

מה? אתה רציני? חוסר האחריות של הבנאדם ואני צריך לשלם על החוסר אחריות שלו? למה שהוא לא פשוט יפסיק לשלם את המשכנתא? או בכלל ימשיך לעבוד הרי יש קצבאות ותמיכות מכל צד? 

• אהבתי 1
  • רעיון גרוע 2
Ready To Rock
Ready To Rumble

"Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times." G. Michael Hopf

Daihatsu Sirion 2007 1.3 automatic
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

^^^

עוד אטום  שבגללו עלו על הבסטיליה.

בוא נסגור את הצבא בוא נסגור את המשטרה

ואת בתי החולים ואת בתי הספר 

ואת הנכים נגלגל מראש הנקרה למטה לסלעים. 

המדינה לא צריכה לדאוג לכלום.

• אהבתי 1
  • רעיון גרוע 1

ישראל סבא בסבבא של 🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰

😍😍😍

יששששש נבחרת כדורגל

סלע כתב " מתים רק פעם אחת , חיים כל יום מחדש

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

Just now, ישה כתב:

^^^

להיות אטום למה? למיסים שאני משלם? להיות אטום לאן בת'כלס הכסף הולך לכל אותם בטלנים ותוכניות תמיכה הזויות? 

אתה מודע למצב של ביטוח לאומי? אתה מודע למצב התקציב והחלוקה שלו?

חוסר היכולת של האינדיודואל לבחור ולהחליט בעצמו על עתידו מראה כמה הוא בת'כלס אין לו עמוד שדרה להחליט.

המדינה לא אחראית על החיים של אזרחיה והיא לא צריכה להתאים את עצמה לכל אחד שמרגיש שחסר לו משהו בחיים.

אני מבין שאתה בא מתוך קולקטיב ואתה בעצם תומך ברעיונות של שמאל כלכלי ושואף להגיע לכך שיהיו קומיסרים, סובייט למיניהן, תורים לחלוקת לחם וחלב, פרוטקציות אצל @sperial, ועושה מאמץ לשרת אנשים על מנת שהם יוכלו "לדפוק" את המערכת (שליש מהודעה הקודמת שלך כתבת על כך והתגאת על כך) הבנקאית כי היא הענק המרושע ואכזרי שלוקח לאנשים כסף בהפרזה. 

אני טועה?

• אהבתי 1
Ready To Rock
Ready To Rumble

"Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times." G. Michael Hopf

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

תפקיד המדינה ליצור תחרות.

אם נדמה לך שיש פה תחרות והאזרח אשכרה בוחר פה משהו...התבלבלת.

• אהבתי 1
  • רעיון טוב! 1

(Sold) Chevrolet Aveo LT 2006

Citroen C3 Shine 2017

C5 AirCross Feel 2020

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

AY

בד"כ אני זוכר את השרשורים שעוסקים במשכנתאות את שלך לא זכרתי אז הלכתי לשם ואף ראיתי את בקשתך לשמוע את דעתי והתפלאתי שזו לא ניתנה ואז ראיתי את התאריך וזה הסביר הכל

הייתי באמצע מאבק על חיי בגלל כמה "שרימפסים"  אז קבל את התנצלותי בדיעבד.

לו הייתי אז יועץ לך כנראה שלא היית לוקח את המסלול הצמוד בכלל הקל"צ היה יותר לכיוון של 800K והפריים ביתרה .

גם לא בטוח שהייתי ממליץ  לך לקחת בגרייס , ואז גם הריביות היו יכולות להשתפר במשהו.

וכיוון שדירה היא לא מותרות אלא צורך  בסיסי ועל פי הנתונים שלכם כפי שהוצגו שם בוודאי שלא הייתי מייעץ לכם לשבת על הגדר ולחכות למשיח שיבוא או לא יבוא אז הצעד שעשיתם היה נכון אז ונכון גם להיום

דירת היחיד היא לא להרוויח או להפסיד היא למגורים וכך צריך להסתכל עליה.

לפני 9 דקות, DareDevil כתב:

להיות אטום למה? למיסים שאני משלם? להיות אטום לאן בת'כלס הכסף הולך לכל אותם בטלנים ותוכניות תמיכה הזויות? 

אתה מודע למצב של ביטוח לאומי? אתה מודע למצב התקציב והחלוקה שלו?

חוסר היכולת של האינדיודואל לבחור ולהחליט בעצמו על עתידו מראה כמה הוא בת'כלס אין לו עמוד שדרה להחליט.

המדינה לא אחראית על החיים של אזרחיה והיא לא צריכה להתאים את עצמה לכל אחד שמרגיש שחסר לו משהו בחיים.

אני מבין שאתה בא מתוך קולקטיב ואתה בעצם תומך ברעיונות של שמאל כלכלי ושואף להגיע לכך שיהיו קומיסרים, סובייט למיניהן, תורים לחלוקת לחם וחלב, פרוטקציות אצל @sperial, ועושה מאמץ לשרת אנשים על מנת שהם יוכלו "לדפוק" את המערכת (שליש מהודעה הקודמת שלך כתבת על כך והתגאת על כך) הבנקאית כי היא הענק המרושע ואכזרי שלוקח לאנשים כסף בהפרזה. 

אני טועה?

בענק

אני בעד קפיטליזם סוציאלי

החזקים ירוצו הרוב והחלשים לא  יעלו למולך הקפיטליזם אלא יזכו לתנאי מחיה סבירים בכל תחומי החיים מדיור רפואה ועוד ועוד.

אני נגד לתת לבטלנים מבחירה גם אם הם ספונים באוהלה של תורה

אבל זוג שיוצא כל בוקר לעבודתו ששאיפתו להקים משפחה עם 2.3 ילדים ועוד חיית מחמד צריך להיות במצב של רכישת דירה צנועה  כתבתי 72 מ"ר לא במגדלי יו ולא בכיכר המדינה אבל לא רחוק ממקורות התעסוקה שלו

כי תחבורה בארץ זה קטסטרופה  אז אין טעם שיגור בטבריה ויעבוד בהר חוצבים

משם יתקדם כפי יכולתו מי למגדלי יו מי לוילה בקיסריה מי שלא מוכשר מספיק יישאר בדירתו הבסיסית.

אותו פנקס חבר שבתור  ילד אני זוכר איך הדביקו את הבולים של מס מקביל ייצג מדיניות של עזרה הדדית וסיוע לחלש ייצג את כל הטוב שהיה כאן בהקמת המדינה עם כל המגרעות שהיו שם בשיטה. והיו. 

אבל עדיין לא היו פערי מעמדות כמו שהיום והיה ניתן לדאוג לצרכים הבסיסיים של משפחה.

ולא דאגתי לבנקים האכזריים אלא ניסיתי במיטב ידיעותי להביא את אלה שמתייעצים לקחת מסלולים שהם יוכלו לעמוד בהם ולא היה באף תמהיל הפסד לבנק, רק פחות רווח לבנק vin vin. 

קפיש

• אהבתי 5

😍😍😍

יששששש נבחרת כדורגל

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 8 שעות, ישה כתב:

ויש לי ויכוח מהותי איתך כן, המדינה צריכה לדאוג לדיור הגון לתושביה זה צורך בסיסי זה לא מותרות

איזה מזל שאפשר לקרוא לזה אטימות כשאני לא חושב שהמדינה צריכה לתת לאנשים נכסים על חשבונה או בכלל להתחייב למישהו שהוא יגור בגוש דן
לא נורא אתה לא חייב להסכים איתי
אם יש לך בעיה עם מה שהמדינה נותנת או לא נותנת תצטרף לאחינו ואחיותינו היום בקפלן

עריכה אחרונה על ידי Transporter
  • אהבתי 1
  • רעיון גרוע 1
  • משעמם 1
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שאלה למבינים - אם דוד שלי מעביר לי מחול 3 מיליון שקל אני יכול לקנות בהם דירה?

על פי מה שאני מבין יש פתור ממס למשפחה בדרגה ראשונה. אז מקודם הוא יעביר את זה לאימא של אשתי והיא תעביר לנו.

אבל האם יש על הדברים האלה הגבלות של סכומים? 

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני שעה, ay115 כתב:

המחיר של הדירה (שכל אחד יסכים שהיא לא דירת פאר), עמד של 1,635,000 ש"ח, באותו זמן, אם היינו מגרדים כל שקל, היה לנו בערך 400,000 ש"ח (כולל קופות גמל, קרנות השתלמות וכו'), כסף נזיל, היה לנו בערך 330,000 ש"ח - ז"א היה חסר לי בערך 80,000 ש"ח להון העצמי הנדרש לתשלום.

המצב הזה בכלל לא דומה למצב שתואר פה.

מי שהצליח לחסוך 400 אלף, כנראה שההכנסות\הוצאות שלו מאפשרות לו להחזיר משכנתא, הרי ה 400 אלף האלה לא נפלו עלייך מהשמיים או מחישגד בתולות הים

לעומת זאת, זוג בני 25 שכל חייהם לא הצליחו לחסוך אפילו 100 אלף ואין להם שקל על התחת = ההכנסות \ הוצאות \ גורל שלהם \ אולי הכלה היא אקסית של נוכל הטינדר -> לא מאפשרים להם לעמוד במשכנתא

המצב שלהם שונה לגמרי ממך

כי גם כשהייתה ריבית 0 הם לא באמת יכלו לעמוד בזה

אז הם עשו קומבינה על קומבינה על קומבינה והגדילו את הסיכון  עוד ועוד ועוד, העיקר לקנות דירה

זה - טיפשות

לפני כשעה, ay115 כתב:

חוכמה בדיעבד היא לא חוכמה גדולה - אנשים ישבו על הגדר משנת 2011 מתוך תקווה שעוד רגע הריבית תעלה, עוד רגע המחירים קורסים, יכול להיות שמי שקנה דירה בשנתיים האחרונות - "יאכל אותה", יכול להיות שלא.

אפשר להגיד את זה על כל דבר בחיים, גם על מי ששתה ונהג ועשה תאונה

צריך לחשוב פעמיים לפני כל צעד שעושים

זה לא משנה אם מדובר ברכישת דירה, או ברכישת רכב, או להכנס להריון שני כשאתה בקושי יכול לממן ילד אחד ושכ"ד

זה לא חוכמה קודם כל לעשות צעד ואז להגיד "חוכמה בדיעבד היא לא חוכמה גדולה"

אני כבר תקופה מחפש לקנות מחכה לטיימינג הנכון

למה? כי עוד מימי הבורסה שמתי לעצמי מטרה לא לקנות שום דבר במחיר שיא (עד עכשיו אני מתנהל ככה בבורסה)

ושוב

המצד שלך לא דומה למצב שתואר פה של אותם אנשים שקנו דירה בלי אגורה

לפני 50 דקות, ישה כתב:

^^^

איזה דמגוגיה של 2 שקל

תבדוק אם מחפשים מחליף לנתן זהבי אולי יקחו אותך

אתה מעליב את האינטיליגנציה של הקוראים כאן

היחידים שממשיכים לקרוא מה אתה כותב ולא מגחכים הם אותם אנשים שאין להם דירה ומקווים שתכף תהיה ירידה של 50%

או פשוט כאלה שחושבים שהמדינה מחוייבת לחלק דירות לכל אזרח כאילו זה אוזני המן

רק בוא תפרט לנו מאיזה תקציב אפשר לדאוג לדירות לכל האזרחים וגם לתקוף באיראן וגם לעלות את שכר השוטרים וגם וגם וגם וגם

העיקר שמי שעשה קומבינות והגדיל את הסיכון שלו פי 849284834 וקנה דירה לא יצטרך חלילה וחס למכור אותה וימשיך לחיות כאילו יש לו כסף לזה

• אהבתי 1
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 44 דקות, ישה כתב:

קפיש

קפיש

רק הערה, קפיטליזם סוציאלי, איך בדיוק זה מתכנס? סין?

אם רוצים לרכוש נדל"ן זה אפשרי לחלוטין ואף אחד לא מחייב לקחת את מה שכולם לוקחים בתלם.

היו לי מספיק שיחות עם אנשים שחושבים שהדרך היחידה בשביל להחזיק נדלן זה - 2 מיל' במשכנתא על דירה בנתניה. 

מתחילים בקטן ועולים למעלה..

יש גם שלבים של קיצורי דרך וכו' אבל זה כבר סיכונים כאלו ואחרים.

Ready To Rock
Ready To Rumble

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

סקנדינביה למשל

אוייש הקדימו אותי

טוב ירדתי לזרוק את הזבל.

• מצחיק 2

😍😍😍

יששששש נבחרת כדורגל

שיתוף קישור לתגובה