Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

שאלה על מומנט..

PHRaz
שימו לב! השרשור הזה בן 4148 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

שלום לכולם,

אני יודע שמומנט נמדד בקג"מ,זאת אומרת קילוגרם למטר,

עכשיו אני יודע גם שמומנט מודדים לפי כח המשקל אשר דוחף את הבוכנה(נמדד בקילוגרם כנראה) כפול האורך שבין הקטע התחתון של הטלטל ובין ציר גל הארכובה,אבל אני לא מבין איך מודדים למטר(קילוגרם למטר)איפה פה המטר?..

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

איפה בדיוק כתבתי קילוגרם חלקי מטר?

ומה הקשר חלקי או כפול ,אני דיברתי על משו אחר שלא הבאנתי..אני ראיתי כמה וכמה פעמים שכתוב אורך המנוף,ואני לא הבאנתי מה הקשר מנוף הרי האורך נמדד מהחלק התחתון של הטלטל עד ציר גל הארכובה ועוד משהוא שלא הבאנתי הוא המטר(קילוגרם למטר),באיזה אורך מדובר?איזה מטר?של מה?..

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

עכשיו אני יודע גם שמומנט מודדים לפי כח המשקל אשר דוחף את הבוכנה(נמדד בקילוגרם כנראה) כפול האורך שבין הקטע התחתון של הטלטל ובין ציר גל הארכובה אבל אני לא מבין איך מודדים למטר(קילוגרם למטר)איפה פה המטר?..

למען הדיוק זה לא משקל אלא כוח, אשר נמדד בגרמים או ק"ג למען הנוחות; ואורך מודדים ב- כן- מטרים. :shock:

דני

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שלום דני!

ידוע לי שהאורך נמדד לפי האורך שיש בין חלקו התחתון של הטלטל לציר גל הארכובה וזה כמובן כאשר ישנה עבודה של הבוכנה..

מה שאני לא מבין זה המטרים שכופלים בהם...למה?

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שלום לכולם,

אני יודע שמומנט נמדד בקג"מ,זאת אומרת קילוגרם למטר,

עכשיו אני יודע גם שמומנט מודדים לפי כח המשקל אשר דוחף את הבוכנה(נמדד בקילוגרם כנראה) כפול האורך שבין הקטע התחתון של הטלטל ובין ציר גל הארכובה,אבל אני לא מבין איך מודדים למטר(קילוגרם למטר)איפה פה המטר?..

ראשית, כמו שכבר ניסו להסביר לך, זה "קילוגרם מטר", ולא "קילוגרם למטר".

"קילוגרם למטר", המשמעות המתמטית שלו היא קילוגרם חלקי מטר, ולכן כתבו לך כך.

"קילוגרם מטר" היא יחידת מידה של גודל פיסיקלי שמתקבל ממכפלה של כח במרחק, ולכן זה למעשה קיצור ל"קילוגרם X מטר" (קילוגרם כפול מטר)

{הערה: אם לדייק, זה גם לא קילוגרם מטר, אלא "קילוגרם-כח מטר", כי "קילוגרם" היא יחידת מידה של מסה ולא של כח (שבמקרה שווה מספרית לכח שמפעיל שדה הכבידה של כדור הארץ על אותה מסה (כח הידוע גם בכינויו משקל), אבל זה לא אותו גודל פיזיקלי, ולכן המהדרין יגידו "קילוגרם כח מטר" ויכתבו "קג"כ-מטר". המהדרין אף יותר יגידו "מטר קילוגרם כח" ויכתבו "מטר-קג"כ", כדי להבדיל את זה מיחידות של עבודה במובנה הפיזיקלי.}

מומנט לא מודדים לפי כח המשקל (?מה הקשר למשקל?) אשר דוחף את הבוכנה או מה שכתבת.

מומנט הוא גודל פיזיקלי כללי, שמבטא כח שפועל לסובב גוף במרחב סביב ציר סיבוב כלשהו, והוא מתייחס לאותו ציר סיבוב.

לסובב בלבד, להבדיל מלהזיז.

כדי להפעיל מומנט (לסובב גוף במרחב) באמצעות כח קווי, אנחנו צריכים להפעיל את הכח הקווי במרחק כלשהו מציר הסיבוב, מרחק הנקרא "זרוע" או "מנוף" (אם נפעיל את הכח בדיוק על ציר הסיבוב - הגוף לא יסתובב).

בהתאם לכך, גודלו של המומנט שווה למכפלה של הכח הקווי באותו/ה "מנוף" או "זרוע" (שהם, כאמור, המרחק הנמדד בניצב לקו פעולת הכח ולציר הסיבוב). אם תפעיל, למשל, כח בן 10 קג"כ במרחק מטר מציר הסיבוב, או כח בן קג"כ אחד במרחק 10 מטר מציר הסיבוב, בשני המקרים יתקבל אותו מומנט (הגוף ירגיש את אותו אילוץ הפועל לסובבו, ויאיץ באותו קצב), ולכן יחידות המידה של הגודל הזה הן מכפלת יחידות המידה של הכח הקווי הפועל על הזרוע, ביחידות המידה של אורך הזרוע. מכאן שהמשמעות של המטרים היא אורך הזרוע.

עכשיו אם לחזור לדוגמא שהבאת בשאלה, המומנט שמפעילה הבוכנה על גל הארכובה שווה לרכיב הכח שמפעילה הבוכנה על הטלטל לאורך הקו העובר דרך מרכזי מיסבי הטלטל (נקרא לו "ציר הסימטריה של הטלטל"), כפול המרחק שבין ציר הסימטריה של הטלטל לבין ציר גל הארכובה (כאשר מרחק זה נמדד בניצב הן לציר גל הארכובה והן לציר הסימטריה של הטלטל). הראשון נמדד בקג"כ (או ביחידת כח אחרת), והשני במטרים (או ביחידת אורך אחרת), וזו המשמעות של המטר בשאלה שלך.

בהתייחס לתמונה המצורפת, הקו הכחול הוא אותה "זרוע" או "מנוף" שאורכם במטר הוא ה"מטר" שמופיע ב"קילוגרם מטר".

המומנט שווה למכפלת הכח הפועל לאורך הקו האדום הימני, במרחק בין שני הקווים האדומים - הוא ה"זרוע" הכחולה.

הערה: המשקל שהזכרת בשאלה רלבנטי רק כאשר המנוע דומם, כי אז באמת משקל הבוכנה הוא הכח היחיד הפועל עליה. כאשר המנוע פועל, הלחץ בצילינדר בעקבות השריפה מפעיל עליה כח גדול עשרות מונים, וזהו הכח אליו התכוונת, אני מניח, לא "כח המשקל אשר דוחף את הבוכנה".

Effective arm.png

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

גליאור, הסבר מצויין! תודה רבה על ההשקעה, תמיד שומעים את עניין המומנט ואת יחידת המדידה שלו, אבל אף פעם לא הבנתי את העניין הזה לעומק עד עכשיו.
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

גליאור, הסבר מצויין! תודה רבה על ההשקעה, תמיד שומעים את עניין המומנט ואת יחידת המדידה שלו, אבל אף פעם לא הבנתי את העניין הזה לעומק עד עכשיו.

תודה :oops:

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 4148 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...