Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

איך ניתן למדוד טמפ מים בדוד חשמל ?

מרטין מקפליי
שימו לב! השרשור הזה בן 2728 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

יש לנו דוד חשמל ולפעמים קורה שאני נכנס למקלחת ומגלה שגמרו לי את כל המים החמים ):

לעמות זאת יש פעמים בהם אני האחרון שהתקלח ובסוף המקלחת מגלה שכנראה שחיממנו יוצר מדי מים.

חשבתי על האפשרות לבנות עם ארדואינו מד טמפ שיציג את טמפ המים בדוד. הבעיה היא איך ניתן למדוד את הטמפ של המים בדוד (כרומגן 150 שוכב) והאם יש בו מקום לחיישן טמפ קטן (למשל lm35) ?

ראיתי שקיימות מערכות כמו טרמוביט שמתממשקות לדודים קיימים כך שכנראה שהדבר אפשרי אך בגלל האתגר אני מעוניין לבנות מערכת כזאת בעצמי

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בכל דוד, חשמל או שמש, יש טרמוסטט, שלרוב ניתן לכוונן אותו ל 40 או 60 מעלות, וזו בערך הטמפרטורה הגבוהה ביותר שאליה אמורים להגיע המים, בעיקר כדי לא לגרום לכוויות קשות למשתמשים ולא ליצור לחץ אדים גבוה בדוד.

VOLVO 144 73'- 82 (!) HP.

15.7 קג"מ ב 2300 סל"ד נשמע טוב יותר.:-)

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני לא מתכוון להחליף את הטרמוסטט אלא למדוד טמפ במקביל אליו על מנת שאוכל לדעת האם טמפ המים היא 20 מעלות ולא כדאי להיכנס להתקלח, או שהיא 55 מעלות ואפשר להתקלח בכיף

המטרה היא ניטור בלבד וללא התערבות בפעילות הדוד

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לרוב כל מה שמעל טמפ' הגוף שלך ב5-10 מעלות מרגיש לך מאוד חם, וכל מה שמתחת מרגיש מאוד קר.

ZX 94 > קסנטיה 97 > לנסר 2007 > מונדאו 2007 > קורולה 2013 > קורולה 2015 > איוניק 2018 > סיוויק 2002 > מזדה3 2018

Everybody in the galaxy tries to take over the galaxy. The trick is to be left alone by whoever succeeds

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

זוכר לי שמישהו כאן בפורום שם חיישן טמפ' עם כבל עד לתוך הבית ותלה אותו על הקיר.

אני אישית בחיפושים גיליתי את זה:

http://www.thermobit.co.il/

לא כזה זול אבל יכול לחסוך המון בחשמל כי הוא מדליק את הדוד עד להגעה של טמפ' מסוימת ובכך חוסכים חשמל.

ככה לא מתבססים על כמה זמן הדוד דלוק אלא מתי המים מספיק חמים בדוד.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

נורא פשוט.

א. בודקים על איזו טמפרטורה הטרמוסטט עומד.

ב. מחבר טרמומטר בצורה גלוונית (ברזל על ברזל) לצינור היציאה של הדוד.

ג. מודדים ומוצאים את השגיאה:

נגיד שהטרמוסטט נסגר ב-60 מעלות (אתה שומע "קליק" של הדו-מתכת) והמד שלך עומד על 53 מעלות, אתה יודע שהשגיאה שלך היא מינוס 7 מעלות.

בעזרת המידע הזה אתה יודע בדיוק מה הטמפרטורה של המים בדוד.

סביב מערכת המדידה הזאת, אתה יכול לבנות איזו מערכת שליטה ובקרה שתחפוץ.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מחברים ביציאה מהדוד פלאנג למד טמפרטורה ומשם ממשיכים המים לברזים.

על הפלאנג תחבר כל מד טמפרטורה שבא לך ומתאים מבחינת חיבורים ואיזה אמצעי מדידי שאת מתקצב לך.

העניין הוא למצא פלאנג ולחבר

לתגובה רצינית, ראה את הודעתו של gsi16v.
זה משפט שלא ציפיתי לראות בפורום הזה
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

זוכר לי שמישהו כאן בפורום שם חיישן טמפ' עם כבל עד לתוך הבית ותלה אותו על הקיר.

אני :lol:

מד טמפרטורה מבכמה דולר מאיביי, עם פרוב חיצוני שהארכתי. הכנסתי אותו צמוד לצינור העליון של הקולט והוא פחות או יותר נוגע בדוד מבחוץ. מספיק אמין עבורי.

:turn-l:
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני :lol:

מד טמפרטורה מבכמה דולר מאיביי, עם פרוב חיצוני שהארכתי. הכנסתי אותו צמוד לצינור העליון של הקולט והוא פחות או יותר נוגע בדוד מבחוץ. מספיק אמין עבורי.

ראיון מעניין, אבל עד כמה הוא נותן לך אינדיקציה נכונה ? המים בתוך הדוד נמצאים בבידוד טרמי מהסביבה.

לדעתי צריך בתוך הדוד יותר מחיישן אחד , שניים לפחות ורצוי שלושה ממוקמים בגובה המקסימלי של המים, באמצע ובתחתית כדי לקבל תמונה טובה יותר של כמות המים החמים.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני השחלתי חיישן טמפ' DS18B20 לתוך שרוול הטרמוסטט (בערך עד קצה התרמוסטט)

הרצתי כבל ובמטבח הצבתי צג.

(החיישן שמגיע איתו פשוט לא נכנס פיזית לשרוול הטרמוסטט יחד עם הטרמוסטט...)

צריך ספק כח כלשהו בטווח 7-30 וולט, מנסיוני עדיף 10V וצפונה. הזרם הדרוש זניח.

חיישן:

http://www.ebay.com/itm/141665187065

צג:

http://www.ebay.com/itm/171928552779

אפילו לא צריך לכתוב קוד לארדואינו, הסינים כבר עשו את זה.

במקרה שלי (דוד שמש על הגג, אנכי) המצב הוא שאם הקריאה היא לפחות 34 מעלות אז ניתן להתקלח סבבה.

בימי שמש בהירים מגיע ל60-64 מעלות בכיף.

בשיא הקיץ ראיתי גם 80.

אילת-מצפה רמון: שעה ורבע. (דרך עובדה)

20 ליטר דלק הכי מהנים ששרפתי עד היום.

צריכה 1:8.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ראיון מעניין, אבל עד כמה הוא נותן לך אינדיקציה נכונה ? המים בתוך הדוד נמצאים בבידוד טרמי מהסביבה.

הפרוב צמוד לדופן של דוד המים, מעבר לבידוד התרמי. הדוד עשוי ברזל ולכן הטמפרטורה שלו די זהה לטמפ' המים בתוכו.

אתה צודק שצריך מדידות בגבהים שונים כי למעשה אין תשובה מספרית אחת לשאלה "מהי טמפרטורת המיים בדוד" כי יש גרדיאנט. מצד שני גם ידיעת הטמפ' בכל נקודה לא נותנת ניבוי מדוייק על העתיד, שכן בשימוש בדוד נכנסים מיים קרים ומתערבבים.

מדידת הטמפ' די מספיקה לצרכי. טמפרטורה של מעל 55 מעלות - אני יודע שיספיק לכל דיירי הבית (2 הורים + 3 ילדים). פחות מזה, נדרש חימום חשמלי.

לאחר מקלחות הילדים, 45 מעלות ומעלה יספיק לאשתי ולי (אשתי אוהבת מקלחת ארוכה במים חמים מאוד, אני להפך). וכשנותרתי רק אני, 38 מעלות ומעלה יספיקו למקלחת שלי.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני השחלתי חיישן טמפ' DS18B20 לתוך שרוול הטרמוסטט (בערך עד קצה התרמוסטט)

הרצתי כבל ובמטבח הצבתי צג.

(החיישן שמגיע איתו פשוט לא נכנס פיזית לשרוול הטרמוסטט יחד עם הטרמוסטט...)

צריך ספק כח כלשהו בטווח 7-30 וולט, מנסיוני עדיף 10V וצפונה. הזרם הדרוש זניח.

חיישן:

http://www.ebay.com/itm/141665187065

צג:

http://www.ebay.com/itm/171928552779

אפילו לא צריך לכתוב קוד לארדואינו, הסינים כבר עשו את זה.

במקרה שלי (דוד שמש על הגג, אנכי) המצב הוא שאם הקריאה היא לפחות 34 מעלות אז ניתן להתקלח סבבה.

בימי שמש בהירים מגיע ל60-64 מעלות בכיף.

בשיא הקיץ ראיתי גם 80.

רעיון מעולה, אתה זוכר מה הקוטר של השרוול ?, השתמשת במשחה טרמית כדי ליצור מעבר חום טוב יותר לחיישן ?

אני הייתי מחבר עוד חיישן בנקודה הנמוכה בשרוול הזה ועושה חישוב של ההפרש בין החיישנים כדי לקבל תמונה טובה יותר של כמה מיים חמים באמת יש בדוד.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

רעיון מעולה, אתה זוכר מה הקוטר של השרוול ?, השתמשת במשחה טרמית כדי ליצור מעבר חום טוב יותר לחיישן ?

אני הייתי מחבר עוד חיישן בנקודה הנמוכה בשרוול הזה ועושה חישוב של ההפרש בין החיישנים כדי לקבל תמונה טובה יותר של כמה מיים חמים באמת יש בדוד.

קוטר השרוול שבתוך הדוד? מאיפה לי? סטנדרטי של דודים, אני יודע?

לא מספיק בשביל הפרוב ה"עמיד למים" המתכתי שמגיע עם הצג, כן מספיק בשביל הפרוב הקטן יותר (במארז TO-92, כמו טרנזיסטור קטן) יחד עם הטרמוסטט הרגיל.

לא השתמשתי בשום משחה. הטמפ' לא משתנה כל כך מהר והחיישן ממילא די צמוד לצד הפנימי של השרוול ואין שם זרימת אוויר. אז נראה לי שלא צריך.

לגבי עוד חיישן - אין לזה סוף.

החיישנים עצמם עולים גרוש וחצי, אם אתה רוצה לעשות מזה פרוייקט מדעי אז תשים בשלושה מקומות שונים בשרוול, אחד מחוץ לדוד, אחד בכניסת המים הקרים, אחד ביציאת המים החמים ולא יודע איפה עוד.

אפשר גם מד זרימה על צינור המים ושנאי-זרם או חיישן HALL על קו החשמל לדוד (דווקא אני שמתי שנאי זרם כזה שמחובר ל-LED כך שאני יודע מתי גוף החימום באמת עובד)

את כל זה אתה יכול לחבר למערכת שתדגום כל דקה ותשלח לשרת באינטרנט ולייצר אחר כך גרפים יפים באקסל.

השאלה היא כמה בא לך להתעסק בזה.

אני כולה רציתי אינדיקציה אם יש מים חמים למקלחת, הפתרון שביצעתי מספיק לזה...

אילת-מצפה רמון: שעה ורבע. (דרך עובדה)

20 ליטר דלק הכי מהנים ששרפתי עד היום.

צריכה 1:8.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• 7 חודשים מאוחר יותר...

פרוייקט קטן, בהשראת wil.

השתמשתי בפרוב המקורי, מוצמד לגוף הדוד דרך הפתח של צינור הקולט העליון (דוד בחלל הגג מותקן אנכית). הארכתי את הכבלים על ידי כבל אזעקה ארבעה גידי (+/- ופרוב). התרמומטר ברוחב של שני "פקקי" גויס (ושיוף קטן למסגרת) ומשתלב היטב ליד המפסק לתנור האמבטיה, מתחת לטיימר הדוד.

הארכת החוט לפרוב לא פגעה במדידה (מדי פעם מרצד בעשיריות המעלה).

xxxxxx.jpg

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תוכן חדש...