Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

עובי מוליך, התנגדות ומוליכות

roeibf
שימו לב! השרשור הזה בן 4099 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

אהלן

אני מנסה ללמוד קצת באופן עצמאי על חשמל. סתם כי זה מעניין. קראתי בספר שלמדתי ממנו בתיכון, שככל שהמוליך דק יותר (שטח פנים קטן יותר) כך ההנגדות שלו קטנה יותר והמתח יכול להיות גבוה יותר.

אז כפועל יוצא מזה, אם המוליך עבה וארוך אזי הוא יוליך פחות טוב וההתנגדות תהיה גבוהה יותר? על פי ההיגיון זה נשמע הפוך - להבנתי מעוטת השנים, ככל שהמוליך עבה יותר הוא יוליך טוב יותר (וככל שהוא ארוך יותר ההנגדות עולה, זה ברור). לא ככה?

אשמח להבהרות.

עדיפות לשפשוף עצמי בבית ולא אצל בעלת מקצוע

צריך גם קרם אני מאמין.

:roll::lol::oops:

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

התנגדות המוליך נקבעת ע״י שלושה גורמים :

אורך המוליך , שטח החתך והתנגדות סגולית

התנגדות סגולית היא נתון קבוע לחומר נתון

ככל שהחתך גדול יותר ההתנגדות קטנה וככל שאורך המוליך עולה ההתנגדות עולה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לא כ"כ מדוייק.

התנגדות של מוליך חשמלי R, באורך L ובחתך A

R = RO * L / A

R - ההתנגדות באוהמים.

L - אורך המוליך במטרים.

RO - התכוונתי לאות היוונית/לטינית "רו" - התנגדות סגולית של החומר - מטר/(אוהם*מ"מ בריבוע)

מכאן - שאם חתך המוליך יגדל - ההתנגדות תקטן. ואם יעלה האורך של המוליך - ההתנגדות תעלה.

alfa 156 2.5.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אהלן

אני מנסה ללמוד קצת באופן עצמאי על חשמל. סתם כי זה מעניין. קראתי בספר שלמדתי ממנו בתיכון, שככל שהמוליך דק יותר (שטח פנים קטן יותר) כך ההנגדות שלו קטנה יותר והמתח יכול להיות גבוה יותר.

אז כפועל יוצא מזה, אם המוליך עבה וארוך אזי הוא יוליך פחות טוב וההתנגדות תהיה גבוהה יותר? על פי ההיגיון זה נשמע הפוך - להבנתי מעוטת השנים, ככל שהמוליך עבה יותר הוא יוליך טוב יותר (וככל שהוא ארוך יותר ההנגדות עולה, זה ברור). לא ככה?

אשמח להבהרות.

אני לא זוכר בדיוק את הסיבה, אבל הכוונה היתה בספר שההולכה כשהמוליך בנוי מהרבה חוטים דקים שזורים כצמה יותר טובה

בתנאים מסוימים מהולכה כשהמוליך הוא בעצם חוט מלא בעובי הצמה,

יש תופעה של נטיית הזרימה על פני שטח המוליך מאשר בתוכו, ולפיכך צמה מהמון חוטים דקים יעילה יותר בהולכה (חוץ כמובן מנושא הגמישות העדיפה).

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני לא זוכר בדיוק את הסיבה, אבל הכוונה היתה בספר שההולכה כשהמוליך בנוי מהרבה חוטים דקים שזורים כצמה יותר טובה

בתנאים מסוימים מהולכה כשהמוליך הוא בעצם חוט מלא בעובי הצמה,

יש תופעה של נטיית הזרימה על פני שטח המוליך מאשר בתוכו, ולפיכך צמה מהמון חוטים דקים יעילה יותר בהולכה (חוץ כמובן מנושא הגמישות העדיפה).

לא רלוונטי ומבלבל את פותח השרשור. אתה מדבר על skin effect, שזו תופעה שרלוונטית לזרם חילופין בתדרים גבוהים יחסית. אין קשר לשאלה שבנדון. אגב מוליך שזור לא משנה הרבה, זוהי טעות רווחת.

התנגדות אוהמית של מוליך תלויה בחומר (שמיוצג ע״י התנגדות סגולית), שטח החתך, אורך וטמפרטורה שמשום מה שכחו לציין. בהזנחת השפעת הטמפ׳ הנוסחה מצטמצמת לזו שבהודעה השלישית. מעבר לזה אין קשר למתח, כנראה שקראת בספר משהו שהוצאת מהקשרו. אולי את ההסבר להעלאת המתח כדי להוריד את הזרם ברשתות חשמל ואז ניתן לרדת בעובי החוטים.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לא רלוונטי ומבלבל את פותח השרשור. אתה מדבר על skin effect, שזו תופעה שרלוונטית לזרם חילופין בתדרים גבוהים יחסית. אין קשר לשאלה שבנדון. אגב מוליך שזור לא משנה הרבה, זוהי טעות רווחת.

אכן, לזה התכוונתי.

אבל הוספתי במקור סייג "בתנאים מסוימים".

לפי מה שמצוין בערך LITZ WIRE נראה שזה כן משנה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

זה בדיוק העניין וכאן הטעות הרווחת. המוליך שציינת בקישור בנוי מגידים שכל אחד מהם מבודד. במקרה כזה בוודאי שיכולת העברת הזרם גדלה משמעותית עקב נטרול ה- skin effect. הטועים, ששוגים בהבנה בסיסית של מעבר גל אלקטרומגנטי במוליך חושבים שזה נכון לכל מוליך שזור. מוליך שזור שבו הגידים נוגעים אחד בשני מתנהג כמעט כמ מוליך אחיד. הכמעט מקורו בגאומטריה שונה מעט שהרי מדובר בחתכים עגולים הצמודים זה לזה- יש מרווחים וההיקף איננו עיגול חלק, אך אלו זניחים.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

וואו. תמיד אפשר ללמוד מאנשים כאן. שאפו!! חשמל הוא מעניין מאוד, ואני רוצה להרחיב את ידיעותיי בנושא. יש למישהו אתרים (אין לי בעיה עם אנגלית גם) שמסבירים קצת יותר?

תודה לכולם!

עדיפות לשפשוף עצמי בבית ולא אצל בעלת מקצוע

צריך גם קרם אני מאמין.

:roll::lol::oops:

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אפשר דוגמה לחוט שזור ומבודד? אני כמובן מכיר שזור רגיל מהסוג הנפוץ.

אם המוליכות זהה, למה לטרוח ולייצר כבל שזור?

Para comer bien hay que saber manejar

"Dona Rosa"

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תוכן חדש...