Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

אי הצגת תעודת שוטר

שימו לב! השרשור הזה בן 3519 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

מה היו הנסיבות והאם מדובר בעיכוב או במעצר?

בעיקרון שוטר במדים עם תג שם לא צריך להציג עצמו כשוטר. שוטר צריך להזדהות לפי בקשתך ואתה יכול להתלונן על התנהגותו.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בתור שוטר אני אומר לך שאם השוטר היה על מדים הוא לא מחויב להציג תעודת שוטר, הוא יכול אך לא מחויב.

במידה והשוטר על אזרחי הוא מחויב להציג תעודת שוטר ע"פ חוק.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ואם שוטר (בלי שאני יודע שהוא שוטר) ברכב אזרחי ללא מספר אדום מהמהב האורות גבוהות באמצע לילה גשום אחרי שעקפתי אותו, האם אני חייב לעצור לו?

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בתור שוטר אני אומר לך שאם השוטר היה על מדים הוא לא מחויב להציג תעודת שוטר, הוא יכול אך לא מחויב.

תרוץ חזרה לבית ספר לשוטרים

תקנה 5א. הזדהות שוטר (תיקון: תשנ"ז)

(א) שוטר שהוא לבוש מדים יענוד תג זיהוי גלוי לעין הנושא את שמו ושם משפחתו.

(ב) שוטר שאינו לבוש מדים והוא משתמש בסמכויות שוטר כלפי אדם, יזהה את עצמו בפני אותו אדם בציון שמו או כינויו הרשמי והיותו שוטר, וכן בהצגת תעודת המינוי שלו.

(ג) שוטר שהוא לבוש מדים המשתמש בסמכויות שוטר כלפי אדם, יציג את תעודת המינוי שלו מיד עם דרישתו של אותו אדם.

(ד) שוטר ימסור את פרטי זהותו ואת מספרו האישי, לבקשת כל אדם בכל ענין הקשור להיותו שוטר, בין אם הוא לבוש מדים ובין אם לאו.

(ה) חובת ההזדהות לפי סעיפים קטנים (ב), (ג) או (ד) לא תחול אם -

(1) מילויה עלול לסכל את ביצוע הסמכות;

(2) מילויה עלול לגרום לפגיעה בבטחונו של השוטר או של אדם אחר.

(ו) חלפו הנסיבות שמנעו מילוי החובות לפי סעיף זה יקיים השוטר את ההוראות האמורות, מוקדם ככל האפשר.

מסקנה

אם שוטר בלי מדים, חייב להזדהות מראש

אם שוטר עם מדים, לא חייב להזדהות מראש, אך אם מבקשים ממנו- חייב להזדהות

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

כמתנדב - בדיוק כמו שנאמר כאן,

במידה ושוטר ללא מדים חייב דבר ראשון בפניה לאזרח לבצע הזדהות מילולית וויזואלית (שלום אני X מהמשטרה \ שלום אני X מתנדב משטרה)

במידה ושוטר עם מדים הוא לא חייב להזדהות כיוון שברור לעומד מולו שהוא שוטר ולא פלוני אלמוני, אולם אם האזרח דורש לראת תעודת מינוי הוא חייב

להציג - זאת זכותו של האזרח לשלול התחזות

*רק נקודה אחת חשובה, כמו האגדרה על הכובע בלי כובע עם כובע יש כובע אין כובע,

אותו דבר תעודת מינוי, אם ביקשת משוטר להזדהות ולצורך העיניין מסיבה כזאת או אחרת אין עליו תעודה, זה לא גורע מהחובות עליך בגין העברה שביצעת (תעבורה \ אחר)

תרצה - תגיש תלונה למח"ש והשוטר יסביר למה היה בלי תעודה.

אבל מה שעשית עשית ואת העונש תקבל בכל מקרה....כן גם אם לא היה לו כובע :)

עריכה אחרונה על ידי עתיד
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

תרוץ חזרה לבית ספר לשוטרים

תקנה 5א. הזדהות שוטר (תיקון: תשנ"ז)

(א) שוטר שהוא לבוש מדים יענוד תג זיהוי גלוי לעין הנושא את שמו ושם משפחתו.

(ב) שוטר שאינו לבוש מדים והוא משתמש בסמכויות שוטר כלפי אדם, יזהה את עצמו בפני אותו אדם בציון שמו או כינויו הרשמי והיותו שוטר, וכן בהצגת תעודת המינוי שלו.

(ג) שוטר שהוא לבוש מדים המשתמש בסמכויות שוטר כלפי אדם, יציג את תעודת המינוי שלו מיד עם דרישתו של אותו אדם.

(ד) שוטר ימסור את פרטי זהותו ואת מספרו האישי, לבקשת כל אדם בכל ענין הקשור להיותו שוטר, בין אם הוא לבוש מדים ובין אם לאו.

(ה) חובת ההזדהות לפי סעיפים קטנים (ב), (ג) או (ד) לא תחול אם -

(1) מילויה עלול לסכל את ביצוע הסמכות;

(2) מילויה עלול לגרום לפגיעה בבטחונו של השוטר או של אדם אחר.

(ו) חלפו הנסיבות שמנעו מילוי החובות לפי סעיף זה יקיים השוטר את ההוראות האמורות, מוקדם ככל האפשר.

מסקנה

אם שוטר בלי מדים, חייב להזדהות מראש

אם שוטר עם מדים, לא חייב להזדהות מראש, אך אם מבקשים ממנו- חייב להזדהות

ואיך זה שונה ממה שרשמתי בדיוק?

בלי מדים - מחויב להציג כאשר הוא עוצר או מעכב אותו. (לא משנה באיזה סיבה).

עם מדים - לא מחויב להציג בעת מעצר או עיכוב, אבל כמובן שאם מבקשים ממנו בשני המקרים להזדהות הוא חייב להביא את הפרטים שלו, זה מיותר לציין.

אני רשמתי את שני המקרים שבו הוא צריך להזדהות מעצמו ובלי שיבקשו.

ואין צורך לרוץ מחדש, לפני כשבוע הייתי בתפקידי משטרה עם היחידה שלי, אבל תודה על הערה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ואם שוטר (בלי שאני יודע שהוא שוטר) ברכב אזרחי ללא מספר אדום מהמהב האורות גבוהות באמצע לילה גשום אחרי שעקפתי אותו, האם אני חייב לעצור לו?

במידה והושטר בלי מערכת כריזה מובנת (מה שמוזר, כי כל עוד זה רכב משטרתי ולא משנה אם זו לוחית רישוי אזרחית או משטרתית) אתה לא מחויב לעצור.

אבל שוב, לכל רכב משטרתי באשר הוא, גם אם הוא אזרחי מבחוץ במאת האחוזים הם מצוידים במערכת כריזה וגם בסירנה (פשוט בלי הכחולים).

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

דווקא יש הרבה מקרים שעובדים על רכבים שכורים ואין כריזה רק צ'קלקלה מגנטית.

באשר לשאלה - אם אין לך זיהוי הגיוני וסביר שזה שוטר, דהיינו כרז לך במערכת כריזה \ הפעיל כחולים מהבהבים \ עמד לידך חלון מול חלון והציג לך תעודת מינוי.

אין לך כל חובה לעצור לו - סע כחוק בדרכך אם הוא ממש רוצה והוא אכן שוטר שימשיך לעכוב אחריך עד למקום מואר בו יוכל לגשת לחלון שלך ולהזדהות כהלכה. זה לא בעיה שלך אם הרכב שלו נטול אמצעים.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אבל במצב הזה כל אדם שגונב מדים יכול להתחזות לשוטר. לא צריך אפילו תחכום בזיוף תעודה ותמונה בגלל שהשוטר לא חייב להציג לאזרח תעודה לדבריך.

יותר מזה, מכיוון שאזרחים מפחדים לעצבן שוטר, אם גם אסור להם לבקש תעודה, אז בעצם לכל מתחזה לשוטר יש סמכויות של שוטר בפועל.

פגשתי מתחזה לשוטר על מדים רק פעם אחת ,תודה לאל, בסיטואציה של נסיון הונאה מסוג "הוצאה לפועל".

הסאן רוף מקורי, החור שאתה הולך לעשות בגג לא.
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

דווקא יש הרבה מקרים שעובדים על רכבים שכורים ואין כריזה רק צ'קלקלה מגנטית.

באשר לשאלה - אם אין לך זיהוי הגיוני וסביר שזה שוטר, דהיינו כרז לך במערכת כריזה \ הפעיל כחולים מהבהבים \ עמד לידך חלון מול חלון והציג לך תעודת מינוי.

אין לך כל חובה לעצור לו - סע כחוק בדרכך אם הוא ממש רוצה והוא אכן שוטר שימשיך לעכוב אחריך עד למקום מואר בו יוכל לגשת לחלון שלך ולהזדהות כהלכה. זה לא בעיה שלך אם הרכב שלו נטול אמצעים.

אין הרבה רכבים כאלו. היום מרבית הרכבים שיש ברשותם צקלקלות מגנטיות אלו רכבים "פרטיים" של קציני משטרה ששמים אותם כאשר הרכב שלהם בתפקיד וזה לא בנסיעה משטרתית. (וזה בנוסף למערכת כריזה שבתוכה יש גם את הסירנה, קשר וצופר משטרתי).

לא מזמן קיבלנו ביחידה שלנו רכב שכור חדש וכבר באותו היום הותקנה בו מערכת כריזה למרות שהוא מבחוץ רכב אזרחי והוא משמש לבילוש בלבד.

בנוגע לתגובה מעלי. בוא נתחיל מזה שאם יש לך חשד סביר שמי שעומד מולך הוא מתחזה אתה רשאי לבקש ממנו תעודת שוטר וגם מספר אישי ואתה יכול לצלם או לכתוב את הפרטים של השוטר ולא משנה באיזה סיטואציה הוא עצר אותך.

מה שאני התכוונתי שכאשר אני עכשיו הולך לעכב בן אדם בתור שוטר על מדים אז אני לא מחויב בתחילת השיחה להציג את עצמי כשוטר, במידה והאזרח יבקש זאת הוא יראה את התעודה ואת כל הפרטים שלי. אבל במידה ואני עכשיו הולך לאזרח ואני על אזרחי אני כבר בתחילת השיחה מוציא תעודת שוטר ומזהה את עצמי כשוטר. (במקרה שלי יש גם כובע בילוש שעליי לשים במידה ואני מעכב אדם).

ומה זה לעצבן שוטר? שוטר לא מעל החוק. אם אתה רוצה תעודת שוטר תבקש והוא יציג והוא לא יכול לערער על כך. במידה והוא לא מציג לך תעודה אתה יכול להתלונן עליו.

מקרה אישי שלי שנסעתי בכביש באחד מהימים ומתנדב תנועה (על מדים) עצר אותי בטענה שחניתי בחניה אסורה. בתחילת השיחה ביקשתי לראות תעודת מתנדב והוא סרב להראות לי גם אחרי שהזדהתי כשוטר. פשוט אמרתי לו לבוא איתי לתחנה (בהתחלה סרב, אך בנסיעה לתחנה הבחנתי שהוא נוסע אחרי) ובתחנה התלוננתי על כך וזה עבר בטיפול בתחנה. פשוט מאוד.

עריכה אחרונה על ידי Leon2014
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אם אתה שוטר אתה צריך לדעת שכל פעם שאזרח מבקש ממך פרטים ע"י תעודת מנוי אתה חייב !!!!! לתת לו

גם אם אתה לובש מדים.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 3519 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...