Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

כתבה על החרדים בבית שמש - הדו-פרצופיות שולטת

sronis
שימו לב! השרשור הזה בן 4571 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

האנשים האלה הם לא ממש "תלמידי חכמים". רובם שם כמו רובוטים אחרי הרבנים שלהם, ללא כל חשיבה עצמית.

יש לך טעות. אלה בדיוק תלמידי חכמים. התלמידים האלה הם הרובוטים הכי גדולים. אל תחפש חשיבה עצמאית בישיבות הללו - כמו שכל דיקטטור יודע, הדרך לשימור מעמדו עוברת ברובוטיזציה של הצעירים במערכת ה"חינוך", ומנהיגי החצרות למיניהם עושים מה שצריך לשמר את מעמדם כשליטים יחידים.

הפתרון היחיד הוא לעודד כמה שיותר חרדים לצאת לעבודה. פגשתי לא מעט חרדים עובדים, מכל הסוגים - מבני ברק, מסביון ומברוקלין, ותאמין לי שאף אחד מהם לא נשמע כמו הרובוטים האלו שמראים עכשיו בתקשורת - הם אנשים נורמלים, שאמונתם הדתית לא פוגעת ביכולת שלהם לתקשר עם סביבתם (כולל החילונית) בצורה תרבותית, נעימה ומועילה.

ערן | חבר IAROC - הבית לבעלי וחובבי אלפא רומיאו* - נפגשים כל יום שישי בהרצליה פיתוח!

*וגם אבארט :)

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תגובות 66
  • פורסם
  • תגובה אחרונה

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

תמונות שפורסמו בשרשור

יש לך טעות. אלה בדיוק תלמידי חכמים. התלמידים האלה הם הרובוטים הכי גדולים. אל תחפש חשיבה עצמאית בישיבות הללו - כמו שכל דיקטטור יודע, הדרך לשימור מעמדו עוברת ברובוטיזציה של הצעירים במערכת ה"חינוך", ומנהיגי החצרות למיניהם עושים מה שצריך לשמר את מעמדם כשליטים יחידים.

יש לך טעות גדולה ידידי, כנראה שאין לך מושג כיצד מתבטאים תלמידי חכמים. תלמיד חכם לא יגיד שטות כמו "אין מדינה, אין משטרה...", הרי ידוע שחוקי התורה כפופים לחוקי המקום (לפי ההלכה). אם ככה אתה חושב שנראים מיטב בני הישיבות, זה רק מחזק את טענותיי לגבי הניסיון של התקשורת בכתבה הזאת להשניא את הצופים על האוכלוסיה המדוברת.

172

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• חברי המעגל הראשון

אם הם מצליחים לראות בילדה בת 7 אובייקט מיני אז מי חולה פה?

מאד חבל שהם מוציאים כזה שם רע לדת ולמסורת שלנו.

אומרים שהעתיד הוא אנרגיה סולארית, אז עברתי לסולר.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מה שאתה לא מבין זה שאין קשר בין הנטיות הפוליטיות של אנשי התקשורת לבין סיקור כתבה מהסוג הזה. זו אינה כתבה פוליטית והיא לא באה לחקור את ההשפעה של ש"ס או יהדות התורה על החרדים. וזה ממש לא משנה אם הגיש אותה יאיר לפיד או מישהו אחר.

ברור שאפשר לראיין מגוון רחב של אנשים, וברור שהמגמה של הכתבה היא אנטי-חרדית-קיצונית, אבל בשביל לראיין אנשים משכילים ורציניים עדיף להשתמש בפאנל באולפן ולא לצאת לרחוב. אם הם עשו את תפקידם נאמנה, הם היו צריכים גם להזמין אנשים מהקבוצה הזו שיסבירו את העניין באולפן. לצרכי הכתבה אני לא רואה שום בעיה בהגעה לרחוב ודיבור עם אנשים מן היישוב, זה חלק מהסיקור.

רוני

אז אני טוען ש-ועוד איך יש קשר בין נטיה פוליטית למסוקר בכתבה. על זה אני חולק איתך. זה בעצם שורש הבעיה שהצגתי.

כן, למה לא, שיזמינו רבנים למשדר טלויזיה באולפן שישי בערב. ד"א, עצם שידורה של הכתבה בשישי בערב קצת מציק לי, שכן הוא "מתחת לראדאר" של האוכלוסיה המדוברת.

כבר שנים שחרדים זורקים אבנים על נשים / צוותי צילום / חילונים, ורק בשבוע האחרון התקשורת נזכרה להעלות את כל זה בראשי מהדורות ובכתבות מיוחדות? האמן לי שבתור אחד שעבד כמה שנים בגוף תקשורת, כשאין לך אייטמים מעניינים, אתה חייב להיות רדוד קצת (במיוחד אם אתה לא BBC עם תקציבי ענק), אז כל אירוע מעניין הופך לאייטם בסיקור מורחב. ואם במקרה גם את המהדורה מפיקים אנשי שמאל, תן לי לנחש לאן זה ילך.

172

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אז אני טוען ש-ועוד איך יש קשר בין נטיה פוליטית למסוקר בכתבה. על זה אני חולק איתך. זה בעצם שורש הבעיה שהצגתי.

כן, למה לא, שיזמינו רבנים למשדר טלויזיה באולפן שישי בערב. ד"א, עצם שידורה של הכתבה בשישי בערב קצת מציק לי, שכן הוא "מתחת לראדאר" של האוכלוסיה המדוברת.

כבר שנים שחרדים זורקים אבנים על נשים / צוותי צילום / חילונים, ורק בשבוע האחרון התקשורת נזכרה להעלות את כל זה בראשי מהדורות ובכתבות מיוחדות? האמן לי שבתור אחד שעבד כמה שנים בגוף תקשורת, כשאין לך אייטמים מעניינים, אתה חייב להיות רדוד קצת (במיוחד אם אתה לא BBC עם תקציבי ענק), אז כל אירוע מעניין הופך לאייטם בסיקור מורחב. ואם במקרה גם את המהדורה מפיקים אנשי שמאל, תן לי לנחש לאן זה ילך.

מסכים איתך בנוגע לשני הדברים האלה בלבד:

א. עצם שידור הכתבה בשישי בערב.

ב. העובדה שנזכרים רק עכשיו לשים את זה בחזית המהדורה.

ועדיין - לשני הדברים האלה אין קשר ישיר לשמאלניות או ימניות. אגב, אין מה לעשות והתקשורת, כל תקשורת, מחפשת את העניין הציבורי. אחרת זה לא חדשות. אם בזמן האחרון העניין הציבורי התגבר סביב הנושא הזה, טבעי שיצוצו כתבות חדשות עליו, גם אם מושאי הכתבה והמידע המובא בה אינם חדשים. אנחנו רואים את זה כל הזמן בכתבות ה"אנטי" לספורט המוטורי.

רוני

BMW 325i E46

שלום, רוכב.

נא לא לבקש ממני גישה לאוף טופיק

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

יש לך טעות גדולה ידידי, כנראה שאין לך מושג כיצד מתבטאים תלמידי חכמים. תלמיד חכם לא יגיד שטות כמו "אין מדינה, אין משטרה...", הרי ידוע שחוקי התורה כפופים לחוקי המקום (לפי ההלכה). אם ככה אתה חושב שנראים מיטב בני הישיבות, זה רק מחזק את טענותיי לגבי הניסיון של התקשורת בכתבה הזאת להשניא את הצופים על האוכלוסיה המדוברת.

מחזק מאוד!

כמו שנאמר כאן, אלו המיעוט הקיצוני.

גם החברה החרדית הכללית עצמה סובלת (!) ממיעוט זה- שכן גם בנותיהם (של הקבוצה הכללית) סובלות מקיצונים אלו.

לאחרונה אני עד להתארגנות כללית של הציבור החרדי במטרה לטפל בתופעה זו.

לגבי תלמידי הישיבות (או תלמידי חכמים)- תאמינו שאתם, יושבי הפורום הזה, יכולים ללמוד דבר אחד או שניים מאורח חייהם (בכל הקשור לכבוד כלפי הזולת, בין כלפי כמותם ובין כלפי השונים מהם).

ואני כן מסכים עם הקביעה שהתשקורת מערבת כאן פוליטיקה- כתשקורת שמאלנית היא מכלילה מדי ולא מדייקת בהרבה פרטים ולוקחת את הדעות הקיצוניות וכדו' (וכמובן עורכת את הכתבה בהתאם). סתם כדי להשניא ולגרום לדעות מוטעות של הציבור הכללי ביחס לחברה החרדית בכללותה.

אם תקראו עיתונים יחסית נייטרלים/ ימניים כדוגמת מקור ראשון אתם תראו שבכתבותיהם הם גם מביאים בנוסף לדברי הקיצונים את דעות החרדים האחרים שמהחברה החרדית הכללית ואז תראו שבאמת מדובר במיעוט ואיך הציבור החרדי הכללי מתייחס לתופעה זו. מעניין שמעולם לא נתקלתי בכך בתשקורת הרגילה החילונית.

עוד לא נולדה המלחמה שגבר יכול לנצח בה אישה, ולא לשלם מחיר יקר יותר בטווח הארוך.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אם בזמן האחרון העניין הציבורי התגבר סביב הנושא הזה

העניין הציבורי כופה על התקשורת סיקור בעניין מסויים? או שמא התקשורת כופה על הציבור דיון בעניין מסויים? מה היה קודם? הביצה או התרנגולת?

(אני מנחש שבסיטואציה שלנו, התקשורת יוצרת, ולפעמים גם כופה דיון ציבורי)

172

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לגבי תלמידי הישיבות (או תלמידי חכמים)- תאמינו שאתם, יושבי הפורום הזה, יכולים ללמוד דבר אחד או שניים מאורח חייהם (בכל הקשור לכבוד כלפי הזולת, בין כלפי כמותם ובין כלפי השונים מהם).

וואלה?

אתה מכיר את יושבי הפורום הזה, שאתה יוצא בהצהרות שהם יכולים ללמוד מהעלאק תלמידי חכמים האלה.

בוא תמנה מס' דברים שאני יוכל ללמוד מהם.

''גם דברים פשוטים יכולים להיות טובים'' - אביה בת ה-10

CBR600RR-sold

z-750-crashed

wrx run by ecutek-sold

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ראיתי חלק מהכתבה ו"זכיתי" לראות את האידיוט שישב באוטו והסכים ועודד פגיעה בילדה בת 7 בגלל איך שהיא מתלבשת (אגב, מדובר בילדה דתיה שהיתה לבושה צנוע מאוד).

עד שלא יבוא היום שבאותו הרגע שבו משודרת כתבה כזו משטרת ישראל לא תלך ותעצור אידיוט כזה על הסתה לאלימות, למדינה הזאת אין עתיד. המדינה הזאת מנוהלת ע"י חרדים, עסקנים ומשפטנים בלי ביצים (חלקם פוליטקאים, אבל רובם בובות).

Heaven is where the police are British, the cooks French, the mechanics German, the lovers Italian and it is all organized and run by the Swiss

Hell is where the chefs are British, The mechanics French, the lovers Swiss, the police German, and it is all organized and run by the Italians

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

וואלה?

אתה מכיר את יושבי הפורום הזה, שאתה יוצא בהצהרות שהם יכולים ללמוד מהעלאק תלמידי חכמים האלה.

בוא תמנה מס' דברים שאני יוכל ללמוד מהם.

אודה שאני לא מכיר את יושבי הפורום הזה, ואם מישהו נפגע- מבקש סליחה. אבל אני מאמין שהרוב המוחלט יכול ללמוד דבר או שניים מהם (כולל הדתיים).

1. אספר לך מקרה אמיתי שקרה לי.

לפני כשנתיים, ביום שישי, הייתי בטיול קצר באיזור הצפון (אני ועוד כ10 חבר'ה). כולנו היינו דתיים, חלקנו יותר וחלקנו פחות. בינינו היו עוד 2 חרד"לים (שהצטרפו אלינו מהבסיס הצבאי שלהם כשהיינו בחזרה הביתה). מסיבה כלשהי, הגענו לי-ם, ובעקבות עיכוב לא מתוכנן- נתקענו שם עד ערב שבת.

נאלצנו להישאר שם לשבת (להזכירכם- זה לא היה מתוכנן, לא היה לנו כלום לקראת השבת- כולל בגדים לשבת).

הגענו לבית כנסת שם (בעלזא, למי שמכיר, די אנטי מדינת ישראל). בערב שבת עוד הספקנו להשיג מבעל חנות שם חולצות. אחרי תפילת ערב שבת- איך שאנחנו יוצאים- מיד נקבצו סביבנו המוני גברים חרדים- חסידיים ושאלו האם יש לנו מקום להיות בו לשבת. היינו בהלם- כל אחד כמעט התחנן שנתארח אצלו (להזכירכם- היינו חבורה של דתיים לאומיים כשחלקינו היינו מוגדרים כדתיים- לייט, בינינו 2 חיילים).

בסוף התחלקנו ל6 קבוצות (זוגות) והלכנו ל6 משפחות שונות, חלקן בעלזא וחלקן חרדיות ליטאיות. וסיכמנו שאחרי הארוחה נפגשים בכיכר השבת (למי שמכיר) להחלפת התרשמויות.

מה אגיד, הכנסת אורחים כזו לא חווינו מימינו. דאגו לנו, שאלו והתעניינו ווידאו שאנחנו לא רעבים וכו'. ויותר מזה- הם הצליחו לגרום לתחושת נוחות מצידנו. ולא ניסו לשטוף לנו את המוח.

אחרי החלפת ההתרשמויות חזרנו לבתים שאכלנו אצלם כדי לישון וגם אז דאגו לנו להכל- מיטה, מצעים, שמיכות וכו'.

למחרת בבוקר החלטנו (בתיאום שתיאמנו במהלך ההחלפת ההתרשמויות הראשוניות) להתפצל לכמה בתי כנסת אחרים בי-ם ששייכים לציבור החרדי כדי לראות איך זה בשאר, וגם כדי לראות האם ישימו לב אלינו כשאנחנו בזוגות ולא כקבוצה.

גם אחרי תפילת שבת בבוקר- גם אז הקיפו אותנו ושאלו האם אנחנו "מסודרים" לשבת וכו'. גם פה התפלאנו מהעניין.

במוצ"ש, חלק מאיתנו העזו ושאלו את המארחים איך היו נוהגים אילו היינו חילוניים או עם בנות בקבוצה (כולל לאפשרות לבנות בלבוש לא צנוע). הם ענו לנו בשיא הפשטות- "לא היינו מהססים פעמיים. ולגבי הבנות- היינו מבקשים מנשותינו/ בנותינו שיתנו משהו כדי להתכסות ביתר צניעות, כדוגמת צעיף שיכסה את המחשוף וכדו'.

הם נימקו זאת כי מאוד מקובל לקבל הכנסת אורחים ולארח כל אדם באשר הוא (ראו את הפעילות של בתי חב"ד בעולם). כמובן סייגו שזה גם תלוי בשיתוף פעולה מצד המתארח ובפתיחות מצידו.

כשיצאנו הביתה היינו קצת המומים מהעניין. אני בספק אם בציבור הדתי (וסליחה לדתיים שבינינו) היו יוזמים פנייה לאורחים "אבודים" כך.

2. גמ"חים- בציבור החרדי יש המון גמ"חים, לכל מטרה. רובם המוחלט מנוהלים ע"י "תלמידי חכמים". מגמ"חי למוצרי תינוקות (מוצצים, טיטולים וכדו') ועד לגמ"חי ציוד רפואי. הם מתקיימים על תרומות בלבד, לרוב.

3. הקשר הקהילתי- בציבור החרדי (בערים) יש הרבה הדדיות וקשר עם השכנים שלהם. צריך להשאיל/ להלוות משהו? והחנות סגורה? או שאין זמן כרגע? הולכים לשכנים ומשאילים/ מלווים. כמה חילונים ובמידה מסויימת, גם הדתיים עושים זאת? (אני מתכוון לדיירי הערים). הרוב יעדיפו לקפוץ לסופר מאשר להלוות מהשכן.

4. כיבוד הורים.

אין לי ספק שיש הרבה חילונים ודתיים שמכבדים את הוריהם, אבל צריך לראות כמה זה חזק בציבור החרדי כדי להאמין.

הילדים לא צועקים על הוריהם, מתנהגים בכבוד (בדיבור ובמעשים), ועוזרים כשאפשר. וזה מתעצם כשמדברים על הנוער שמטבעו רוצה להתמרד כלפי ההורים. ולא מדובר פה בחינוך בברזלים ובשוטים, אלא כדבר מובן מאליו, כמעט.

5. כוח צרכני. אין צורך לפרט יותר מדי. אבל כדוגמא- ראו את מסלולי הסלולר של הציבור החרדי. פשוט לקנא.

יש עוד כמה דברים. אבל אין לי הרבה זמן.

באופן כללי- יש מה ללמוד מהחרדים. נקודה. אבל לא אומר שהם חפים מחסרונות (כמו גזענות במידה מסויימת). יש, ואני מודע לכך.

איני טוען שאין מה לללמוד מהדתיים ומהחילוניים, כי יש גם מה ללמוד מהם. פשוט מותר להסתכל גם על הצדדים החיוביים שבכל ציבור/ זרם ולא רק בשלילי שבו.

עריכה: תלמידי חכמים מוגדרים כאברכים, לרוב, שלומדים רוב היום בבתי המדרש. חלקם גם עוסקים בפעילות עסקנית ציבורית כדוגמת גמ"חים, עזרה לקבוצות (כמו קשישים) וכדו'.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לא יכולתי לערוך, אבל ברוח הומוריסטית בעניין (נמצא באינטרנט):

11.jpg

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הקיפו אותנו ושאלו האם אנחנו "מסודרים" לשבת וכו'.

עסקאות סמים מול בית הכנסת? ועוד בשבת?

ובנימה רצינית,

אין בי שום ספק שבדת יש דברים מדהימים, היא מנחילה ערכים בתור חוקים. בין אדם לרעהו, בין אדם לעצמו ובין האדם לאלוהיו. אין שום ספק שיש המון דתיים שהם אנשים מדהימים, נאורים, חכמים ושיש להם מלא מה לתרום לכולנו.

אני לא חושב שיש מישהו כאן שיחלוק עלי.

אבל לא זו הנקודה.

ברגע שאתה חושב שתפיסת העולם שלך היא היחידה האפשרית, לא משנה כמה צודקת היא, היא הופכת לכפייה ושם היא חוצה את הגבול. ברגע שאתה אוכף את הערכים שלך על אנשים שלא מאמינים בהם, לא מתיימרים לקחת בהם חלק ונפגעים באופן ישיר מהציות להם, ועוד אוכף אותם באלימות קשה, מבחנתי אותו אדם עבר לסקאלה אחרת, שדורשת התייחסות שונה לחלוטין. אתה באמת חושב שאותו "משה" מהכתבה, הוא אדם בריא בנפשו? הוא אדם שמגיע לו להסתובב ברחוב, חופשי ומאושר, בעודו פוטר עצמו מעול אותן מצוות שבעיניו הן נחותות (ואהבת לרעך כמוך, התורה על רגל אחת?) באמתלות שונות? סלח לי, אבל מקומו של אדם כזה הוא בכלא. ואם הקהילה שלו תשרוף צמיגים כמחאה על התעוזה החילונית - הם מוזמנים לחלוק איתו תא.

כפייה דתית היא דבר מכוער. ומוציאה כל טיפת יופי שיש לדת לתת. היא לוקחת את כל המהות שהוכנסה ליהדות, בין אם ע"י אלוהים ובין אם ע"י גדולי תורה, והופכת אותה על פיה.

אני חושב שעיקר הביקורת שיש כאן היא לא כלפי האוכלוסיה החרדית ככלל, לא כל שכן כלפי דתיים, כי אם כעס. כעס על אותם "יהודים", הגדרה שאני מתבייש לחלוק איתם. כעס כלפי המנהיגים הרוחניים שלהם שמעודדים את התופעה. כעס כלפי המערכת השלטונית (מוניציפלית או ממשלתית) שמאפשרת לזה לקרות. כעס עצמי על שאנחנו מאפשרים לזה להמשיך.

אני מרגיש נבגד, כשאני רואה את אותם אנשים שמסרבים להודות באנושיותי, ובאותה נשימה מרחיקים מעצמם צלם אנוש. אני מרגיש נבגד בעיקר כי חלק גדול מהם אוכל על חשבוני, בזכות חוקים אותם הם מאמצים אל ליבם בעודם מתכחשים למדינה, חוקיה ואנשיה בפה מלא.

מה חתימה? תתפשטי!

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ya_pl, סיפור יפה. אני באמת מקווה שמרבית החרדים הם כאלה (או כמו הבחורה החרדית שעבדה איתי בעבר והבחור החרדי שעובד איתי גם היום) ולא כמו שנראה בכתבה.

BMW 325i E46

שלום, רוכב.

נא לא לבקש ממני גישה לאוף טופיק

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מסכים איתך.

אכן, כשיש כפייה כזו- זה מקומם ואף מחליא. איש באמונתו יחיה ואנחנו (כל העם, ללא התייחסות לזרם מוגדר כלשהו) אכן צריכים לכבד את האחר בבחירותיו שלו.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תוכן חדש...