Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

בעל דירה מושכרת חוזר לדירה

אלי הרזהב
שימו לב! השרשור הזה בן 678 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

כפי שכתבו

תבדוק מה כתוב בחוזה לא רק לגבי האופציה

אלא בעיקר לגבי סיום חוזה לפני תום הזמן בהודעה מוקדמת

עפ"י רוב שוכר/משכיר יכולים לסיים חוזה בהודעה מוקדמת

וזה אפילו בתוך תקופת החוזה המקורית, עוד לפני שנכנסים לתקופת האופציה

ציטוט

יבגניפ כתב:

אוף. למה אני מגיב פה? 

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תגובות 35
  • פורסם
  • תגובה אחרונה

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

גם בכובעי כשוכר וגם בכובעי כבעל דירה, אני בחיים לא חותם על חוזה שבו אין לי את האופציה הזאת

• רעיון טוב! 1
ציטוט

יבגניפ כתב:

אוף. למה אני מגיב פה? 

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

האופצייה היא של השוכר, לא של המשכיר, כל עוד השוכר מילא את כל הוראות החוזה המקורי, למשכיר לא אמורה להיות אפשרות לבטל את האופציה.

ניסוח המקנה למשכיר אפשרות לבטל את האופציה, (מכירת הנכס, חזרה לנכס וכו') מעקר מתוכן את האופציה.

תמיד המשכיר יכול לטעון שהוא "מוכר את הנכס" "חוזר לנכס" וכו'.

• אהבתי 2
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני כשעה, Nemesis כתב:

בתור שוכר אין מצב בחיים שאני חותם על חוזה כזה, להזיז משפחה בת 5 נפשות בגלל קפריזה של מישהו.

אבל כל אחד והנסיבות שלו אני מניח.

לא בהכרח קפריזה. גם באינטרס שח בעל הדירה שתשלם לו אתה יודע. בנוסף לכך, יש כל מיני דברים בחיים, החל מקשיים כלכליים, שינוי עבודה ועד למחלות ומשברים בחיים (גירושין למשל). אגב, יכולים להיות גם אצל השוכר ולכן האפשרות לביטול ראוי שתיהיה דו-צדדית לדעתי. 

אז בהחלט אתה צודק בסייפא, כל אחד והחוזה שמתאים לו. 

העניין לגבי האופציה הוא שאם לבעל דירה יש סעיף של ביטול חוזה, אז בעצם אופציה היא לא באמת אופציה. הדבר היחיד שבעל הדירה מפסיד זה שאם הוא רוצה לעלות מחיר וגם מרוצה מהשוכר הנוכחי, אז הוא יפסיד את אותו השוכר ויצטרך לחפש אחר שישלם אל המחיר החדש. חוץ מזה אם יש אפשרות לביטול, מה נותנת האופציה? יאמר בעל החוזה שהוא רוצה לבטל ואפילו לא צריך לנמק (זה לא עניין השוכר למה בחוזים שראיתי). 

אמנם בחוזה שלי הביטול מותנה בפינוי בינוי שהבניין אמור לעבור, אבל אם יבקש ממני גם בשיחה אחרת יקבל את זה למרות אי-הנוחות, כי בסך הכל התרשמתי ממנו שהוא אדם הגון וישר והיחסים בינינו מעולים (והדירה שלו נראית יותר הרבה טוב ממה שאני קיבלתי אותה לפני 3 שנים). 

מה שכן, ייתכן שבעלי דירות לא לגמרי חשבו על זה לעומק ולכן אופציה מראה על איזו שהיא כוונה והבנה הדדית בין שני הצדדים. זה גם משהו. 

עריכה אחרונה על ידי ניקו פ.

"you know how they are, they are babies, their mind is made up before anyone says anything."

South park, S23E07 PC babies.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מה הכוונה לא בהכרח קפריזה? השכרה היא עסק. עלות מעבר למשפחה מסתכמת בעשרות אלפי שקלים בעלויות ישירות ועקיפות, וטרחה גדולה. אנחנו רוצים שוק שכירות יציב לטווח ארוך בתור חלופה לבעלות על דירה. זה דבר אחד כאשר אתה סטודנט הולל ודבר אחר כאשר אתה בעל משפחה. אפשרות פינוי של המשכיר הולכת כנגד הקונספט של שכירות כחלופה לבעלות. זה לא מאפשר שום וודאות ויציבות. גם אפשרות פינוי של השוכר היא דבר קצת מוזר בעיני. אם איזו גמישות יש לך בתור בעל דירה אם אתה רוצה לעזוב? פחותה בהרבה. נקודת יציאה כל שנה מצד השוכר נראית לי לגיטימית וגמישה. אם כבר גמישות נוספת הדבר ההגיוני היחיד הוא גמישות לטובת השוכר ולא להיפך. 

אחרת אין שום סיכוי להפוך את שוק השכירות לסביר יותר. 

בכל אופן, כך אני נוהג כלפי השוכרים שלי, אפשרות היציאה היא רק בידיהם. בדירות שאני שוכר, אין מצב שאני חותם חוזה לפחות משלוש שנים במחיר ידוע לכל אחת מהשנים כאשר האפשרות נתונה בידי בלבד. מעולם לא נתקלתי בבעיה כלשהי מבחינת המשכירים. עובדתית, בכל הדירות בהן גרתי מלבד אחת המשכיר ניצל כל פתח יציאה. הדירה הראשונה, היתה חורבה שאני שיפצתי בעצמי לאורך הזמן. בכל נקודת חידוש המשכיר הגיע ואמר איזה יופי, והמחיר זינק בהתאם למראה החדש של הדירה. דירה שניה, נמכרה בנקודת היציאה לאחר שנתיים. דירה שלישית, לא חידשו חוזה כי בן הבעלים רצה לגור בדירה לאחר שנתיים. הדירה הרביעית היא היחידה בה יכולתי להמשיך כרצוני, עזבתי אחרי שהיתה קטנה לאחר שנולדה הילדה השלישית. בנקודת יציאה כמובן. דירה חמישית שהיא הנוכחית, הבעלים רצו למכור אותה לאחר שנה וחצי. אם לא היה סעיף יציאה או אופציה שאינה ברזל, כבר הייתי על מזוודות לאחר שנה וחצי. 

זהה דבר אחד כאשר אני רווק וכל רכושי נכנס בשלוש מזוודות ושני טיולים בתא המטען של הרכב.

עכשיו זה אחרת ולא כ"כ פשוט. 

בסהכ אני חושב שרוב בעלי הדירות שמשכירים מבחינתם זה זמני ולא עסק לטווח ארוך. במצב כזה אתה נתון לקריזות ואין שום יציבות. 

בכל מקרה סטינו מאוד. בחזרה לנושא השרשור עד שלא יחזור אלינו פותח השרשור ויאמר מה כתוב בחוזה בדיוק זה די חסר טעם. 

עריכה אחרונה על ידי Nemesis
  • אהבתי 1
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני מבין את כל מה שכתבת, אבל אני חושב שלא הבנת אותי כי זה לא כל כך קשור למה שאמרתי. ברור לגמרי שלעבור דירה זה קשה (גם כרווק הולל). 

שאלת אז אענה: הכוונה ב"לא בהכרח קפריזה" זה שלפעמים בעל דירה חוצה לסיים איתך היקשרות מסיבה לא צפויה (או צפויה ובלית ברירה) גם בלי שהוא רצה ולא כי בא לו לעלות שכר דירה ב-200 שקלים ולנצל את עמדת הכוח שלו עליך. לא חסרות סיבות ולא תמיד השוכר ידע כי זה עניינו של המשכיר. 

אתה כמובן רשאי לחתום ולהחתים על איזה חוזה שמתאים לך ולהפך. 

כמו תמיד עניין של היצע וביקוש והתאמה אישית. 

בהחלט עד שפותש לא יעלה חוזה סרוק בלי פרטים לא נוכל לדעת (או את הסעיף הרלוונטי).

"you know how they are, they are babies, their mind is made up before anyone says anything."

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בתאריך 18.5.2022 בשעה 17:57, Nemesis כתב:

מה הכוונה לא בהכרח קפריזה? השכרה היא עסק.

תשמע, השכרה היא לא רק עסק.

ואם היא עסק אז חלק נכבד מבעלי הדירות שמשכירים אותה הם בעלי עסקים לא עסקיים במיוחד.

אתה צודק בהרבה דברים שאתה אומר, אבל מצד שני תלוי מי בעל הדירה.

יכול להיות אחד שיש לו 15 דירות ואין שום סיכוי סביר שהוא יצטרך את הדירה או את המימוש שלה והוא מאוד מעדיף חוזה ארוך.

יכול להיות מישהו שיש לו דירה אחת והוא משכיר אותה ושוכר משהו אחר ויש מצב, או מצבים שהוא יצטרך לחזור לדירה שלו והוא ירצה לשמור על האופציה הזאת.

בלכ החוזים שאני ראיתי וחתמתי עליהם תמיד האופציה הייתה בהסכמה הדדית ותמיד הייתה אפשרות כזאת או אחרת להפסיק את החוזה באמצע. משני הצדדים.

כמובן שלך לא יתאים חוזה כזה. לי התאים ולעוד הרבה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בתאריך 18.5.2022 בשעה 15:25, ניקו פ. כתב:

גם אצלי יש אופציה (בלי הסכמה אלא רק בהודעה שלי שאני מתחייב להודיע 3 חודשים לפני תום חוזה). מאידך, יש גם סעיף שבעל הדירה רשאי לפנות אותי בתוך חודשיים (וגם אני בתוך 3 רשאי לסיים את החוזה בינינו בלי סנקציות), אז כן, זה גם קצת הופך את האופציה לחרטא. בכל אופן המטרה היא לבוא לקראת השוכר מצד אחד ומצד שני אופציה לא באמת מונעת בה רוב החוזים הוצאה מהבית אם רוצים. 

הכי טוב זה יחסים בין בני אדם ולהגיע להסכמה סבירה לשני הצדדים.

הכי ריאלי זה מה כתוב בחוזה בצירוף החוק. 

החוק אומר שבעל הדירה מחוייב להודיע על ביטול 3 חודשים מראש, השוכר רק חודשיים.

זאת במידה ויש סעיף ביטול.

בחוזה שלי הורדתי את האופציה, לא רואה בה טעם.

חוזה תקף לשנה ובכל סוף תקופה אפשר לדבר על חוזה חדש.

סעיף אופציה (אמיתי) זה סתם לתת כוח חד צדדי לשוכר, למה שבתור בעל דירה ארצה לעשות את זה?

They are trying to ban me...

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

למה שתרצה?

למה שתרצה למכור רכב במחירון ולא מחירון כפול 35?

כי זה מגדיל את הסיכוי שלך למצוא שוכרים ובפרט כאלו שיותר סבירים (משפחות המחפשות יציבות נניח). 

האם אתה חייב? כמובן שלא. 

האם תמצא שוכרים נורמליים גם בלי זה? בוודאי שייתכן. הכל עניין של היצע וביקוש. 

אתה גם יכול לדרוש בחוזה שינשקו לך בישבן בכל הפקדה של שיק. זכותך לבקש מה שתרצה ואם אתה מרוצה מהשוכרים שלך ולא מוצא קושי במציאה של שוכרים לרוחך, אז אין סיבה שתבוא לקראתם. במרכז תל אביב יש דירות שבחוזה גם איבריו של השוכר שייכים לבעל הדירה ועדיין יש עשרות שמחכים לחתום בלי לקרוא חוזה, במקום. מצד שני בבנייין בן 80 בטבריה כנראה שיהיה לך קשה למצוא שוכרים בקצב זהה. 

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

יהיה לי מאוד קשה לחתום על חוזה בלי סעיף התראת יציאה של X חודשים, גם בתור שוכר. צריך אפשרות יציאה ראויה לשני הצדדים. מעדיף ששוכר יצא בלי סנקציות מאשר שאני אקבל דירה שבורה יותר כי הצבתי דרישות לא הגיוניות.

לעניין הנושא השרשור, אם מדובר בסוף חוזה או לקראת סוף החוזה, אני הייתי פשוט יוצא אולי שווה לנסות לברר מול בעל הדירה אם קיימות אצלו עוד דירות, במידה והבעל דירה נורמלי ולא מציק.

Ready To Rock
Ready To Rumble

"Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times." G. Michael Hopf

Daihatsu Sirion 2007 1.3 automatic
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 11 שעות, Nakamichi כתב:

יכול להיות מישהו שיש לו דירה אחת והוא משכיר אותה ושוכר משהו אחר ויש מצב, או מצבים שהוא יצטרך לחזור לדירה שלו והוא ירצה לשמור על האופציה הזאת.

לכן עושים חוזה שכירות והשכרה back to back.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 8 שעות, ניקו פ. כתב:

למה שתרצה?

למה שתרצה למכור רכב במחירון ולא מחירון כפול 35?

כי זה מגדיל את הסיכוי שלך למצוא שוכרים ובפרט כאלו שיותר סבירים (משפחות המחפשות יציבות נניח). 

האם אתה חייב? כמובן שלא. 

האם תמצא שוכרים נורמליים גם בלי זה? בוודאי שייתכן. הכל עניין של היצע וביקוש. 

אתה גם יכול לדרוש בחוזה שינשקו לך בישבן בכל הפקדה של שיק. זכותך לבקש מה שתרצה ואם אתה מרוצה מהשוכרים שלך ולא מוצא קושי במציאה של שוכרים לרוחך, אז אין סיבה שתבוא לקראתם. במרכז תל אביב יש דירות שבחוזה גם איבריו של השוכר שייכים לבעל הדירה ועדיין יש עשרות שמחכים לחתום בלי לקרוא חוזה, במקום. מצד שני בבנייין בן 80 בטבריה כנראה שיהיה לך קשה למצוא שוכרים בקצב זהה. 

מנסיוני (המועט) ומניסיון של אחרים, אופציה לא באמת רלוונטית.

אם השוכרים סבבה הם יכולים להמשיך באותם תנאים גם עם חוזה חדש.

סעיף אופציה אמיתי יכול לקשור אותך לשוכר לתקופה של שנתיים, מיותר.

*אמיתי= ללא תנאי הסכמה של המשכיר וללא אפשרות יציאה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

וזו בדיוק הבעיה בשוק השכירות הישראלי.

שוכר שמתייחס לשכירות כפתרון ארוך טווח, ולא שוכר רק כי אין לו יכולת לרכוש, אם הוא נבון לא יקח את הסיכון של משכיר זמני / טווח קצר.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 28 דקות, Nemesis כתב:

וזו בדיוק הבעיה בשוק השכירות הישראלי.

שוכר שמתייחס לשכירות כפתרון ארוך טווח, ולא שוכר רק כי אין לו יכולת לרכוש, אם הוא נבון לא יקח את הסיכון של משכיר זמני / טווח קצר.

חוזה לשנה ללא אופציה זה סטנדרטי לגמרי, לפחות בסביבה שלי.

זה שהחוזה נגמר לא אומר שהיחסים נגמרו, אפשר לחתום על אחד חדש בכל שנה.

השוק מספיק דינמי ובתור שוכר אתה לא באמת נתקע ללא דירה, גם כשהחוזה שלך נגמר.

הרי יש לך חודשיים-שלוש להתכונן מראש.

וברוב המוחלט של המקרים, דיירים טובים נשארים בדירה.

ההורים שלי משכירים את הדירה הקודמת כבר 13-14 שנה, הדיירים התחלפו רק פעם אחת.

בכל שנה חתמו חוזה חדש, ללא אופציה ומדי פעם העלו את המחיר לפי השוק.

גם דיירים מבינים שהמחירים עולים וכל עוד אתה לא מקפיץ את השכירות הם ישארו.

צריך לצאת מהמיינדסט הזה שבעלי הדירות הם חזירים קפיטליסטים רשעים, בדיוק כמו שרוב השוכרים לא טרוריסטים שלא משלמים ושוברים את הנכס. :)

• אהבתי 2

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תוכן חדש...