Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

מנסה להבין את ההיגיון, בהפקעת מחירים בעסקים קטנים

NiNi
שימו לב! השרשור הזה בן 3032 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

תעשה מה שאתה רוצה, רק כשתקבל את הבומבה לפנים, אל תבוא אלי לבכות שאין לך פנסיה.

כמו שכבר אמרתי, למדינה יהיה חסר כסף ממקור אחד, לא יהיה לה שום עכבות לקחת אותו מאיפה שהוא כן נמצא.

מחפש חלפים יעודיים לאימפרצה סטיישן ניו אייג'.

אשמח לדעת אם מישהוא מכיר אחת בפירוקיה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תגובות 70
  • פורסם
  • תגובה אחרונה

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

תמונות שפורסמו בשרשור

"החישוב" שטענת שהוא מצויין הוא מונפץ לחלוטין ולא קשור לכלום, והסברתי כבר למה.

חולק עליך.

מה הכוונה תשלום מולי מול המדינה?

התשלומים האלו הם בחינם?

אני לא מוציא את זה מהכיס גם אם יש לי וגם אם אין לי?

בסוף היום מישהו מוציא את זה מהכיס וחייב לגלגל את זה על הקונה, כי אף אחד לא עובד למען המדינה.

זה מזכיר לי שבתכנית בטלוויזיה הביאו "מומחה" מטעם עצמו לכלכלת המשפחה, שבסיבוב בין חנויות מיצים בשוק הכרמל, טען שהרווחים פר כוס משקה תפוזים הינם מוגזמים.

המוכר, אולי ילד בן 13, שאל את אותו "מומחה" - איך אבא ישלם שכירות, ארנונה ומשכורת אם נמכור את כוס המשקה בשקל וחצי?

אותו "מומחה" גיחך והלך.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

תעשה מה שאתה רוצה, רק כשתקבל את הבומבה לפנים, אל תבוא אלי לבכות שאין לך פנסיה.

כמו שכבר אמרתי, למדינה יהיה חסר כסף ממקור אחד, לא יהיה לה שום עכבות לקחת אותו מאיפה שהוא כן נמצא.

אמרה פופוליסטית לחלוטין.

כמות הכסף שאדם מוציא בחודש על דברים שאינם מוצרים בסיסיים היא פחות או יותר קבועה.

כך שאם נניח יש לי 10,000 ש"ח בחודש להוציא על דברים שאינם הכרחיים (מזון, דיור וכו) וחסכתי X כסף בגלל שקניתי טלפון חדש ב- 1,000 ש"ח פחות באמאזון (אחרי ששילמתי את כל המיסים ופרנסתי את כל עובדי הנמל, המכס, העמילים, הסבלים והמשלחים בדרך), אז באותם 1,000 ש"ח כנראה ארשה לעצמי לאכול במסעדה בצהריים במקום להביא אוכל מהבית, לעשות מנוי לחדר כושר ולקנות בקבוק יין טעים ב-200 ש"ח.

ואגב, אכן מהטענות העיקריות של היבואנים היא שאי אפשר להשוות מחירים לספקים מחו"ל כי אנחנו שוק קטן והיבואנים משלמים מחיר הרבה יותר גבוה כתוצאה, אז ייתכן מאוד וסכום הכסף ששלחתי לחו"ל הוא לא יותר מאשר היבואן היה שולח לחו"ל לו הייתי קונה אצלו.

אז היבואן הפסיד, ספקי שירותים אחרים הרוויחו את הכסף שהיבואן הפסיד, והמדינה מקבלת את המיסים שלה בכל מקרה.

חולק עליך.

מה הכוונה תשלום מולי מול המדינה?

התשלומים האלו הם בחינם?

אני לא מוציא את זה מהכיס גם אם יש לי וגם אם אין לי?

בסוף היום מישהו מוציא את זה מהכיס וחייב לגלגל את זה על הקונה, כי אף אחד לא עובד למען המדינה.

זה מזכיר לי שבתכנית בטלוויזיה הביאו "מומחה" מטעם עצמו לכלכלת המשפחה, שבסיבוב בין חנויות מיצים בשוק הכרמל, טען שהרווחים פר כוס משקה תפוזים הינם מוגזמים.

המוכר, אולי ילד בן 13, שאל את אותו "מומחה" - איך אבא ישלם שכירות, ארנונה ומשכורת אם נמכור את כוס המשקה בשקל וחצי?

אותו "מומחה" גיחך והלך.

תחילה, כולם התעלמו באלגנטיות מכך שכל החישוב מופרך מיסודו כיוון שכל החישובים נעשו מלמעלה ולא מהרווח בקיזוז הוצאות.

מעבר לכך, כן, החישוב הוא שלך מול המדינה.

אם אני מרוויח בתור שכיר, נניח 50,000 ש"ח בחודש, אני לא אומר לך - רגע, אבל אני משלם מס בריאות, ביטוח לאומי ומפריש לפנסיה.

כשמפרסמים כל מני כתבות על משכורות של עובדי חברת חשמל, בורסה והנמלים לא מדובר במשכורות נטו בניקוי כל המיסים, אלא במשכורות ברוטו, ולפעמים בעלות למעסיק.

לכן, כאשר אתה בתור עצמאי רוצה לומר כמה אתה מרוויח, אין סיבה שתוריד מס הכנסה, ביטוח לאומי מס בריאות ופנסיה. כולם משלמים אותם.

גם את המעסיק של שכיר ממש לא מעניין אם לשכיר יש 500 נקודות זיכוי מסיבות כאלה ואחרות. הוא מסתכל בשורה התחתונה כמה יוצא לו מהכיס כדי להעסיק את העובד.

לכן, אם אתה בתור עצמאי רוצה לומר כמה אתה מרוויח (או כמה אתה לא מרוויח) לשם השוואה מול השכיר שלא מבין מה זה להיות עצמאי, צריך להשוות תפוחים לתפוחים - במונחי ברוטו.

אז אתה יכול לומר מכרתי בחודש בסכום של 50,000 ש"ח, הסחורה עלתה לי 15,000 ש"ח והתקורה שלי (שכירות, ארנונה וכו') היתה עוד 10,000 ש"ח. אז נשארו לך 25,000 ש"ח. משם אתה יכול להוריד עוד 13.3 אחוז הפקדת מעסיק + פיצויים, ועוד כ-7% ביטוח לאומי חלק מעסיק שהשכיר אינו רואה. הגעת ל- 20,000 ש"ח שאתה יכול להשות להכנסת שכיר.

שאר המיסים רלונטיים לעצמאי באותה מידה כמו לשכיר ולכן אין לציין אותם בנפרד כדי להראות כמה מסכן העצמאי. השכיר מסכן באותה מידה.

אז כשבא הבחור ומחשב חישוב מונפץ לחלוטין, איך אפשר להתייחס לכך ברצינות?

עריכה אחרונה על ידי Nemesis
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אז אתה יכול לומר מכרתי בחודש בסכום של 50,000 ש"ח, הסחורה עלתה לי 15,000 ש"ח והתקורה שלי (שכירות, ארנונה וכו') היתה עוד 10,000 ש"ח. אז נשארו לך 25,000 ש"ח. משם אתה יכול להוריד עוד 13.3 אחוז הפקדת מעסיק + פיצויים, ועוד כ-7% ביטוח לאומי חלק מעסיק שהשכיר אינו רואה. הגעת ל- 20,000 ש"ח שאתה יכול להשות להכנסת שכיר.

שאר המיסים רלונטיים לעצמאי באותה מידה כמו לשכיר ולכן אין לציין אותם בנפרד כדי להראות כמה מסכן העצמאי. השכיר מסכן באותה מידה.

כל זה ואין לך אפילו פועל אחד בעסק ? נשמע תמוה.

תוסיף פועל אחד, תוסיף גם רכב - אם אתה עושה משלוחים או נותן שירות כזה או אחר, ותראה מה נשאר ביד.

שכירים "פחות מסכנים" כי לכסף שהם נותנים לביטוח לאומי יש תמורה (דמי מחלה, אבטלה) ועבור עצמאי זה כסף לקרן הצבי.

כל זה, כאמור, מבלי לקחת בחשבון פחת על סחורה, ביטוחים ונזקים שהעסק סופג ואין עליהם ביטוח (או שלא שווה להפעיל אותו) וכמובן עלויות תחזוקת העסק (דברים שמתקלקלים = פחת ציוד, ניקיון, מידוף, סידור, צביעה\שיפוץ מידי פעם וכד').

יש עסקים שלוקחים בחשבון גם *גניבות* כחלק מהפחת, וזה קיים בלא מעט עסקים (עסק שהוא חנות למשל).

איציק

Peugeot 3008 MY18 1.6HDi 120Hp Automatic
   Citroen Berlingo XTR MY17
 1.6
HDi 100Hp Automatic
Citroen C4 MY07 2.0 143Hp Automatic

eפ.מצולמים אחרונים: הח' שסתום ספיקה למדחס מזגן, טיימינג למנוע 2.0 EW10J4 ב 307, הח' COM2000 ברכבי PSA , הח' שמן AL4, הח' שסתומים AL4

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מה זה קשור? תוסיף מצידי גם עלות של 50 פועלים וכלב שמירה.

זה לא משנה את העובדה שכל חישובי המס נעשים על הרווח הנקי ולא מלמעלה כמו שכתב הבחור, ושדרגת המס שלו לא רלוונטית.

משווים מה שנשאר ברוטו מול משכורת ברוטו.

ביטוח לאומי לא משלם דמי מחלה גם לעובד שכיר. מי שמשלם זה המעסיק.

אין ספק שביטוח לאומי נותן פחות זכויות למעסיק במצב של אבטלה ואולי מחלה ממושכת - מעל 30 יום (לא משוכנע בכך לחלוטין, ייתכן וגם עצמאי זכאי למשהו).

אבל עצמאי שמרוויח מעל 10,000 ש"ח בערך משלם פחות ביטוח לאומי מאשר משלם שכיר. מעבר לכך, עצמאי זכאי לקזז לא מעט הוצאות משורת הרווח, בעוד שכיר לא יכול לקזז כלום.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אז בגלל חשש ממאכרים ננציח מצב שדופק את מנוע הצמיחה הגדול והחשוב ביותר במשק?

הרי זה לא תשובה עם הגז ולא עופרה עם שטראו-עלית ולא הורביץ מטבע שבונה לזונה שהוא מצא בפטפונג מסעדה ב 5 מליון שקל שמחזיקים את המשק על הכתפיים. זה העצמאיים הקטנים והבינוניים.

כל אחד משלושת הנל מקבל הטבות ופטורים ממיסים בגובה מאות מליוני שח ואת החשבון משלם מי שבאמת מחזיק את המשק במצף חצי ציפה עם האף (בקושי) מעל גובה המים, העצמאי.

פטורים ממס זו רעה חולה, ללא ספק.

צריך להוריד את מס החברות משמעותית, לכולם, וזהו. במדינות רבות בעולם, גם כאלו שאנחנו רוצים להיות כמוהן, הורידו את מס החברות. מדינות סקנדינביה, למשל.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הנסיון שלי הוא אפס ורלוונטיות השאלה לא לגמרי ברורה לי.

מהסיבה הפשוטה, בעל עסק מודע הרבה יותר טוב לכל ההוצאות שיש מסביב ושבסופו של דבר לא הכל ורוד והכסף לא גודל על העצים.

א. מה שניקו אמר, במיוחד הרישא

ב. תסתכלו על התגובות כאן בשרשור, בנאדם שואל מדוע ההפרש במחיר כל כך גדול בין שתי חנויות עם פרמטרים דומים ומוצר זהה, במקום לענות לעניין מתחילים להסביר לו כאן שיש דרישה למרווח תפעולי, שלנהל עסק זה קשה, ושאם הוא לא בעל עסק אז אין לו בכלל זכות/לגיטימציה להתלונן אז שישב בצד וישתוק.

אח"כ חלק מבעלי העסק מסעיף ב' שמתייחסים לאנשים אחרים כמו אל מטומטמים, לא עונים לשאלה, מקטינים את אלו שעומדים מולם - מדברים על הלקוח הישראלי החצוף.

לא..... ואתם \=

לשאלתך המקורית פות"ש:

אלא אם אנחנו מפספסים כאן איזשהו פרמטר שגורם לחנות היקרה לעלויות תחזוקה גדולות בהפרש גדול, כנראה שהתשובה היא כי הוא יכול. הוא כנראה סומך על למכור ביוקר מס' מועט של מוצרים, במקום למכור בפחות יוקר מס' רב יותר של מוצרים.

עם הזמן בעלי עסק שמפקיעים מחירים (לא ביחס לחו"ל כי אז ההשוואה אכן לא הוגנת) יעלמו מהמפה.

לא ייאמן כמה אנטי וכמה זעם יש בדברייך. אף אחד ובטח שלא אני לא רשם לפותח השירשור שישתוק, יסתום את הפה ויישב בצד או שיקנה את המוצר ביוקר וישלם כמו דרדלה. כל מה שבעלי עסקים מנסים לומר הוא שישנם עוד הרבה מרכיבים שאתם הקונים לא חלמתם עליהם אפילו שבסופו של דבר באים לידי ביטוי בגילום המחיר הסופי של המוצר לצרכן. זה הכל.

ולמה אתה חושב שזה חזירות?

אנשים ממשיכים לקנות, כנראה שהם מוכנים לשלם כאלה מחירים. אחרת כל אותם חזירים מזמן היו פושטים רגל.

אז או שכל החנויות למוצרי תחביב קונות מספק יחיד בארץ שהוא חזיר, או שכולן החליטו על השוואת מחירים, או שפשוט לא ניתן למכור יותר בזול בלי להפסיד בגלל מיסים ותקינה ושאר החשבונות שכבר הביאו כאן.

בסופו של דבר, אל תשכח שמדינת ישראל היא פיפס קטן בעולם. אם אתה לא מאמין תסתכל על ישראל במפה. אחד מהספקים שאני עובד איתו אמר לי שאפילו אנחנו כאב ראש, קוץ בתחת עבור הרבה יצרנים בעולם. אותו ספק צריך לחכות חודשים בשביל סחורה כי היצרן צריך לעבור לפס ייצור במיוחד עבורנו כאשר הכמויות של כל מדינת ישראל הן זניחות. נראה לך ששוה ליצרן לעצור קו ייצור ולעבור לייצור מוצרים עבור מדינת ישראל בכמויות שאפילו לא מדגדגות אותו? מכאן אגב מגיעה אחת הסיבות לעלות גבוהה בארץ.

הייתי רוכב "במשקל כבד" על אופנועי קצה. ההפרשים הם אכן פי 2, אבל מצד שני צריך להבין את בעלי העסקים.

אני מכיר אותם מקרוב, ואף אחד מהם לא נוסע עם פרארי בצבע אחר בכל יום. הם נלחמים בשביל לשרוד.

עלויות התקינה ועוד שאר מיסי שורה מיותרים גורמים לבעלי העסקים לא להחזיק מעמד.

לבעל העסק אין ברירה אלא להעלות את המחיר.

שים לב להודעה שציטטתי.

לשאלת פותח השרשור - עבדתי פעם בעסק קטן שבו המחיר למוצרים היה משתנה על פי הלקוח שנכנס לברר. כנראה שהמוכר קיבל ממך רושם של "הפראייר התורן" ולכן המחיר בהתאם.

לעניין התמחור בארץ לעומת חו"ל - הכול מתחיל ונגמר במדיניות הממשלתית. המשכורות נמוכות, המיסים גבוהים, באיביי/ אלי אקספרס ניתן לקנות יותר עם המשכורת שגם ככה לא מספיקה לכלום.

רק אתמול פורסמה ידיעה על כך שלפי ה-OECD אנחנו מקום ראשון בשיעור העוני.

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4752333,00.html

אז כן, קנייה בחו"ל מבריחה מפה ערימות של כסף ובסופו של דבר זה יפגע בכל המשק אבל המדיניות לא נותנת להתפרנס בכבוד וכל עוד אנשים צריכים לחשב כל שקל הם יקנו איפה שיותר זול כי הם בסך הכול מנסים לשרוד.

כל עוד לא יחליפו את המדיניות... תנחשו לבד מה יקרה.

אין בעיה, קנה כל פריט שאתה רוצה איפה שטוב לך. זה עולם חופשי. אבל מצד שני, אם מצאת זוג נעלי ספורט (כנראה מזוייפות) באינטרנט אל תרוץ בחוצות העיר ותצעק שפלוני אלמוני הוא גנב כי הוא מוכר את הנעלים כאן בארץ פי כמה ממה שהם מופיעים בחו"ל.

לגבי הדוח שמדינת ישראל היא הכי ענייה באירגון ה OECD: ובכן, למדינת ישראל יש בעיה חמורה. ישנם חולי נפש שחושבים שכל פעם שגבר ואישה מקיימים יחסי מין במדינת ישראל ילד צריך לבוא לעולם. ישנם כאלה הזויים עוד יותר שחושבים "שכל תינוק מביא איתו פרנסה". לפיכך, כתוצאה מכך הם מביאים לעולם ילדים שהם לא יכולים להאכיל, להלביש ולדאוג לתנאים נאותים. אין אף מדינה מערבית מתקדמת בעולם, בכל העולם כולו שבה עושים כזו כמות של תינוקות כמו בישראל. הפכנו למפעל לייצור תינוקות. אותי לימדו שאם אין לי כסף בכיס אני לא יכול להיכנס למסעדה ולאכול. מי שאין לו כסף שלא יעשה כמות ילדים שהוא לא יכול להאכיל. האם זה באמת קשה להבין את כל זה?

עריכה אחרונה על ידי Cerebral Cortex

"אני מתחפש לטיפת שמן במערכת ההנעה ומתחיל לזרום בתוך כל הצינורות, השסתומים והקופסאות ואז אני מאתר את התקלה"

ישראל טילן, המיתוס והאגדה, מגדולי מהנדסי ישראל.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• חברי המעגל הראשון

למה שיצרן יעבור לפס יצור מיוחד בשביל ישראל?

אומרים שהעתיד הוא אנרגיה סולארית, אז עברתי לסולר.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

על הדרך אני מפרנס לכל אורך שרשרת היבוא עשרות ישראלים החל מ... עובדי נמל...

גמילות חסדים, לא פחות :wink:

"you know how they are, they are babies, their mind is made up before anyone says anything."

South park, S23E07 PC babies.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

למה שיצרן יעבור לפס יצור מיוחד בשביל ישראל?

אני מניח שהבולט ביותר הוא טעמי כשרות.

אבל יכול להיות, למשל, עניין של התאמה לתקנים (שקע חשמלי מסוג H ייחודי לישראל), או התאמה לטעם הישראלי.

לפני 5 שעות, David32 כתב:

מה שאתה לא מבין זה שאתה מבזבז את הזמן שלך, את תעבורת האינטרנט שלך ואת אורך החיים של סוויצים במקלדת שלך.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

. עסק שלא ישכיל למצוא דרכים מקוריות יותר להתמודד עם עלויות התפעול פשוט לא יהיה.

אני הייתי קונה בסניף הראשון של ksp עוד הרבה לפני שהם חלמו להפוך לרשת. זו הייתה חנות קטנה שניראתה כמו מחסן בלב שכונת מגורים בחיפה. שני טכנאים ושני מוכרים ביום טוב. הבשורה היחידה שהחנות הזאת הביאה בזמנו היא השוואת מחירים למחירי חו״ל (עד כדי מעמ) ללא פגיעה באיכות השירות. מאז שהם הפכו לרשת נגישה בכל חלקי הארץ אני אפילו לא בודק בחול מחירי ציוד מיחשוב ביתי כי לרוב ההפרש במחיר פשוט לא שווה את הטירחה. למרות מחירי הריצפה, הפכה החנות הזו לרשת בפריסה ארצית, ואפילו קמו להם מתחרים.

אני לא יכול להבין מדוע ההפרש הוא כזה.

סביר להניח שהוא נובע מעלויות תפעול גבוהות יותר שיפלו על הצרכן, ולא כי הוא יכול להשחיל את הקונה.

.

בנוסף לגורמים שהוזכרו, יש כאלה שמנהלים את העסק ביעילות אבל רובינו לא הכי מוצלחים בניהול נכון. ניתן לשער שKSP כן ידעו לנהל נכון את החנות הבודדת שלהם ,למכור בזול ושעדיין ישאר להם מספיק כדי להתרחב לרשת חנויות.

ניהול נכון כולל גם נכונות להודות בשגיאות. ביל גייטס (מיקרוסופט) הרגיל את עצמו להיות פתוח לביקורת, לגלות בזמן את השגיאה ולטפל בה כמה שיותר מהר. בכיר במייקרוסופט סיפר על דיון עם הצ'יף, ביל גייטס כאשר העלה הצעה וביל גייטס הגיב בצעקות, הסביר מדוע ההצעה טפשית וכך הלאה. אבל אותו בכיר התעקש ועמד על שלו ואז גייטס קלט פתאום שההצעה טובה ומיד חתך שזה הכיוון שהולכים עליו.

הנטיה הטבעית של כולנו היא אחרת. אנו לא מודים בפני עצמינו בשום שגיאה ותמיד מטילים את האשמה על מישהו אחר. במובן זה כולנו כמו הפלסטינים שמאשימים את כולם ב"נקבה", האסון שלהם: היהודים , ארצות ערב שבאו לעזור ודפקו אותם עוד יותר, ארה"ב ובריטניה שלדעתם היו נגדם למרות שהם צודקים. היחידים שאין להם שום אשמה הם הפלסטינאים עצמם ( טוב, כמובן לדעתם בלבד).

לשאלת פותח השרשור - עבדתי פעם בעסק קטן שבו המחיר למוצרים היה משתנה על פי הלקוח שנכנס לברר. כנראה שהמוכר קיבל ממך רושם של "הפראייר התורן" ולכן המחיר בהתאם.

התופעה הזו קיימת גם בצורה של הבדלה בין איזורי מגורים. בכפר סבא בלון גז יקר משמעותית מאשר בישוב ערבי קרוב. קבלן שלד דורש משמעותית יותר בישובים המבוססים במרכז הארץ.

פעם סיפר לי קבלן אינסטלציה שהוא דורש מעט פחות מאשר המחיר המקובל (מדובר על הפרש של אחוזים בודדים, פחות מ5% ) ואילו החברים \ מתחרים שלו מתעקשים על המחיר המקובל ולא יורדים מזה. התוצאה שהוא מפוצץ בעבודה והאחרים מבלים הרבה בבית ללא עבודה.

מחירים שונים לאותו מוצר בחנויות אחרות הם לא אמצאה ישראלית. בהולנד רשת סופרמרקטינג גדולה "אלברט היין" היא מאוד יקרה ועדיין בסוף השבוע החנות מפוצצת בקונים. לעומת זאת רשתות סופרים זולות ויעילות כמו "אלדי", "לידל", מוכרות הרבה יותר בזול. אמנם לרוב המוצר לא זהה כי הרשתות הזולות מוכרות את רוב המוצרים רק תחת המותג הפרטי שלהם אבל ההפרשים במחיר ממש גדולים.

סיפור: כושי נכנס לחנות הלבשה של יהודי כדי לקנות מעיל. (בדרא"פ, מזמן). הסוחר היהודי מראה לו מעיל יקר ומציע לכושי למדוד אותו. הכושי מסרב ואומר שאין לו כסף למעיל כזה יקר. היהודי מכניס בסתר מטבע של 10 סנט לכיס המעיל (המטבע בעל אותו גודל פיזי של מטבע של ראנד שאז היה לא מעט כסף עבור כושי). הסוחר שוב משכנע את הכושי לנסות את המעיל ובסוף הכושי מסכים ומודד. תוך כדי המדידה הכושי מכניס את הידיים לכיסי המעיל ומרגיש מטבע של ראנד. מרגע זה הכושי כבר לא מוציא את כף היד מהכיס הזה. הכושי כמובן קונה את המעיל היקר, למרות שהסוחר מיתמם ומזכיר לו שהמעיל יקר מדי בשבילו. הכושי יוצא מהחנות עם המעיל החדש ומגלה שזה רק מטבע של 10 סנט.

לא פלא שיש אנטישמים.

עריכה אחרונה על ידי yehuda-k
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תוכן חדש...