Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

אז מה, עוד סיבוב בעזה?

mystopp
שימו לב! השרשור הזה בן 3499 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

• חברי המעגל הראשון

ועל זה נאמר: If you live by the sword, you die by the sword.

אני רחוק מלהיות פציפיסט ואני מאמין באמרה "הקם להורגך - השכם להורגו", אבל אני לא חושב שצריך לשמר מלחמה ולהפוך אותה למקור פרנסה.

אומרים שהעתיד הוא אנרגיה סולארית, אז עברתי לסולר.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תגובות 1.6 אלף
  • פורסם
  • תגובה אחרונה

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

תמונות שפורסמו בשרשור

הצלחה של כיפת ברזל היא הישג בעיקר למי שמוכר אותה. היא לא מטרה בפני עצמה. פגיעה במנהרות של החמאס זה גם הישג מוטל בספק, כי בסופו של דבר, המנהרות האלו הן אמצעי, לא מטרה. כנל גם לגבי סעיף שלוש שלך - פגיעה בחמאס היא לא פקטור, אם היא לא מקדמת מטרות מדיניות. וכאלו אין לנו למיטב הבנתי. את היחסים עם מצרים וסעודיה היה אפשר לשפר גם על ידי פניה לשתיהן לפני המבצע, בהצעה לנסות ושלנות משהו בכל מה שקשור לעזה. אבל לא עשו את זה, כי, כאמור, אין לנו מטרות או יעדים בהקשר זה.

בהחלט יכול להיות שהדרישות האחרות לא יתקבלו עכשיו, אבל הן הפכו ללגיטימיות וימשיכו לעלות, עד שבסוף יושגו, כנראה, אחרי עוד סיבוב או שניים של כתישה מיותרת בעזה.

לגבי הסוף - אני לא חושב שתעשיית נשק אמורה להיות מושא לגאווה. אבל זה לא קשור ולא על זה כתבתי. סלואורייד שאל אותך מי הרוויח מהמלחמה, ונתת תשובה נכונה מאוד: תעשיית הנשק ומערכת הבטחון. לא צריך לכתוב את זה כאילו בצחוק. זו האמת. התעשייה השיגה הצלחות מוכחות, שיאפשרו לה למכור עוד ועוד. משרד הבטחון כבר קיבל איזה כמה שקלים ויקבל עוד ועוד בשנה הבאה. חלק מזה ילך למטרות חשובות באמת, חלק יבוזבז על תאלים שיושבים בבית ולא עושים כלום (על פי עדותו של ח"כ בר לב) וחלק יחזור לתעשיית הנשק, שתוכל לפתח עוד אמצעי לחימה או הגנה מתוחכמים, שישמשו בסבב הבא ואז ימכרו במיליארדי דולרים בחול.

משתלם לכולם. חוץ מלמי שמת, או הופך לנכה או סתם נשאר ללא בית על הדרך.

אצלך הכל ספק (סליחה - אבל חצי ממה שכתבת בהודעה זו - ברברת לשמה).

גם דברים שהם טאבו (כיפת ברזל) - אצלך זה דבר של מה בכך.

תגיד לי עכשיו - אתה מאיתנו או מהם ? :wink:

alfa 156 2.5.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

כן, אצלי הכל בספק, חוצפה שכזו.

איפה בדיוק הברברת במה שכתבתי? ביבי "חזק מול החמאס" לא ניהל מו"מ איתם במשך חודשיים? הוא לא הולך לעשות את זה שוב בעתיד הקרוב? זה לא מחזק את הלגיטימציה שלהם בעולם כארגון שאפשר ואף הכרחי לנהל איתו מו"מ?

מה זה "כיפת ברזל זה טאבו"? מה זה אומר? שאסור לתהות מה היו קורה לו לא היה לנו הצורך בכיפת ברזל? שאסור להיות מודע לזה שאמצעי לחימה שונים מפותחים למען מטרות רווח ולא "ערכים"? שאסור להבין שהתוצאה המיידית היא גדלת התקציב של אותו הגוף ששיקר לחברי הכנסת, כדי.. להגדיל את התקציב שלו? שאסור לשים לב למאמרים בהם עושים שימוש ציני במותם של חיילים, במטרה לחסוט כסף?

וכיפת ברזל היא הרי רק דוגמא, דוגמא אחת קטנה שהוזכרה כאן כאילו בהלצה. דוגמא למגמה כללית שיש כאן. וחברות הנשק הישראליות, אלו שתופסות 2% מסך סחר בנשק בעולם, לא עושות את זה בהתנדבות ולמען אהבת המולדת, חולגי. גם אם הן מקשטות את משרדיהן בדגלי ישראל ועובדיהן מדברים על "תרומה". ואני לא יודע מה יותר גרוע - להטיל ספק בהכל, עד שיוכח לכאן או לכאן, או לעשות לך אלוהים חדשים בדמותה של כיפת ברזל, ולהפוך נושאים פשוטים אך עקרוניים כל כך לדיון לטאבו, עד שמי שמעז להטיל בהם ספק נתפס כחלק מ"הם".

ובכלל, תגיד לי קודם אתה - מי אלו "אנחנו" ו"הם"? מי שמאמין באמונה עיוורת בצדקת הדרך מול מי ששואל שאלות?

ועוד שאלה ברשותך- יש בכלל משמעות ל"אנחנו" בעולם בו אין מלחמות כל שני וחמישי? זה לא יתפרק מהר מדי לאשכנזים, מזרחיים, רוסיים וכו'?

תודה יבגני. הרסת לי את באטמן לתמיד.
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

תמשיך להטיל ספק בהכל ותשאר מנותק.

צודק מי שהעיר לך על ההתבטאות "הצבא שלכם" שמעידה על כך. לא יכולה להיות דוגמה טובה מזו.

(יש פורומים שלמים של קונספירציות שלשם כל הדברים שלך אולי אבל אולי - מתאימים).

alfa 156 2.5.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

חולגי, מצטער שהעובדה שכיפת ברזל ודומיה מפותחות על ידי חברות כמו רפאל בשביל רווח כלכלי בלבד מעליבה אותך.

מצטער שאני כאזרח במדינה הזו לא יודע להצביע על דבר אחד שהרווחנו או השתפר כתוצאה מהמלחמה, אבל יודע להצביע על כך שכבר עכשיו בבנק ישראל ממליצים להעלות מיסים כדי לממן אותה ואת משרד הבטחון וצהל. מצטער שאני לא יכול להתעלם מאלוף בצהל שכבר בזמן המלחמה מצא לנכון להתראיין דווקא בנושא זה ודרוש עוד כסף, שהוא כמובן יקבל, ללא שום ביקורת מינימאלית שתבטיח שגם במלחמה הבאה לא ישלחו נגמש בן 40 להתפוצץ בעזה.

מצטער, באמת. זה מאוד קונספירטיבי להבין שחברות מונעות על ידי רצון לרווח, או לדרוש דין וחשבון על מה הממשלה שלך עושה. כ"כ קונספירטיבי שזה גובל באחד מהיסודות הבסיסיים של דמוקרטיה.

תמשיך אתה להיות מחובר. רק נשאר להבין למה אתה מחובר, ואיך בדיוק אתה ודומיך הייתם בונים כאן "יחד" או "אנחנו" ללא צהל ומלחמות בלתי פוסקות.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

טוב, אז אני שמח שההרגשה שלך היא המדד לקונספירטיביות, או ברברת, או ביקורת לגיטימית.

וכן,אני לא מרגיש "מחובר" להערצה העיוורת של צהל או סמלים אחרים, ואני לא רואה כרגע שיש משהו אחר שמחבר בינך לבין האחרים, שהם לא מנותקים כמוני.

מצטער, אני לא בן אדם דתי או מסורתי, אבל אני יודע לזהות עגל זהב כשאני רואה אחד. מאחל לך שגם אתה תלמד, בטח בהתחשב בזה ששרשור זהה לחלוטין לזה יפתח בעוד שנתיים לכל המאוחר. עד אז, אתה מוזמן לחשוב שכיפת ברזל זה ערך ולא מוצר המפותח למען מטרות רווח בשק חופשי, פחות או יותר.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אבל אני יודע לזהות עגל זהב כשאני רואה אחד.

גם אני , גם אני יודע לזהות - הבשר נוצץ ולא אכיל ( קשה גם במדיום ריר ) - אייל .

מאחל לך שגם אתה תלמד,

בטח בהתחשב בזה ששרשור זהה לחלוטין לזה יפתח בעוד שנתיים לכל המאוחר.

עד אז, אתה מוזמן לחשוב שכיפת ברזל זה ערך ולא מוצר המפותח למען מטרות רווח בשק חופשי, פחות או יותר.

ואני חשבתי כי כיפת ברזל מפותחת להגן על תושבי ישראל - טעות שלי , תודה יבגני על ההארה .

אולי זו קונפירציה - בואו נפתח משהו ונמכור - היי הניה חמאס , אני מזמין 2500 ירי רקטות על ישראל .

ממכירה עתידית של מערכת ההגנה כנגד הרקטות , אתם תקבלו אחוזים .

ומה שלא קונפירציה ונכון - שהם יקבלו בסוף מאיתנו כסף וסחורות גם מהרווחים / אם נמכור כיפות ברזל .

אתה יורה בצרורות ומערבב הכל , ואז זה לא נראה טוב .

סייג לחוכמה שתיקה / שחיקה .

יש דברים שרשמתה אשר הסכמנו , על הביזבוזים והפניית כספים למקומות בסידרי עדיפות לא טובה .

אבל מכאן ולירות בכל , ללא בקרות ידע וניסיון , יוצר עומס :grin: יתר וקצרים בתקשורת .

יאללה צא לחופש קצר וטען מצברים - גם כך יש החושדים כי עברתה לצד האפל VW :wink:( יש שמועות שראו אותך ב Audi S1 )

אייל .

עצמאי בשטח - 1 מטר מהצד.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• חברי המעגל הראשון

אפשר לקרוא לכל דבר קונספירציה. יש לא מעט אנשים שמאמינים שמערך מצלמות המהירות מציל חיים ושכל הדיבורים על מס מהירות זה בולשיט קונספירטיבי. אז?

כיפת ברזל פותחה כדי להגן על המדינה מרקטות והיא באמת פיתוח מבריק שהציל לא מעט חיי אדם.

מצד שני, כשהמצב פותח הזדמנויות כלכליות כאלה, למה לא לשמר את הסכסוך ולעשות מזה כסף? יש אנשים שבאמת מרוויחים מזה, והם לא האנשים שיושבים בבית בפחד ושומעים את היירוטים.

ד"א, כשכיפת ברזל נמכרת בכל העולם, תהיה בטוח שכבר יש חלופה טובה יותר בפיתוח. הסיבה היחידה שהמדינה מוכרת נשק היא כדי להרוויח כסף ולדעת בוודאות איזה נשק יש למדינות אחרות.

עריכה אחרונה על ידי SlowRide

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

סלואורייד, אכן אתה צודק.

ליין מן, תמשיך לייחס לי אמירות או דעות. תמשיך לחשוב שאין אינטרסים כלכליים לרפאל והם פועלים מציונות ודאגה לאזרח נטו. ה200 ומשהו מיליון רווח בשנה שיש להם מגיעים כמתנה מבורא עולם.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אתה לא צריך לתור שום דבר. החמאס קיבל את מה שהוא ביקש - פתיחת המעברים ודיון בהמשך על נמלים.

מה קיבלה ישראל? עוד מעט דרדור ביחסים עם מדינות העולם?

מה בעצם ישראל ביקשה? אה רגע, כתבתי רק על גבי איזה 5 עמודים שאין לנו מדיניות ממש, מעבר ל"שיקום ההרתעה".

אבל כנראה שזה עובד. כמו רוב הפעולות של המנהיגים שלנו, זה מכוון פנימה ולא החוצה. והנה, אותך הם שכנעו.

החמאס רצה נמלים עכשיו, לא אחר כך ולא בדיון נפרד, זאת הייתה הדרישה שלו מלכתתחילה.

ישראל העלתה בתגובה את הדרישה לפירוז מוחלט של רצועת עזה מנשק שהוא יותר מרובים (היינו פצמ"רים ורקטות אחרות).

אם כבר הסכם עד הסוף אז עד הסוף, חמאס לא קיבל את זה למרות לחץ של מצרים, והמשיך להתעקש על נמלים, עכשיו ומיד, בשלב הראשון של ההסכם, כי גם הם יודעים מה שאני כתבתי - מה שלא נמצא בשלב הראשון לא קורה.

אז אין נמלים עכשיו, ובדיוק אותו הסכם שכבר חודש חמאס דוחים הם עכשיו קיבלו.

מה קיבלה ישראל? שיפור היחסים עם מצרים, ירדן וערב הסעודית (עד כדי כך ששר החוץ הסעודי אומר במפורש שצריך להפסיק את השנאה לישראל ולהתחיל לנרמל יחסים, באופן פומבי!).

מניעת קבלת קטאר וטורקיה כמתווכים למרות שאובמה מאוד רצה בכך, בטווח הארוך זה פוגע במעמד של שתיהן, שזה בכלל מבורך.

לאורך רוב אם לא כל המבצע כל המדינות ה"מתנדנדות" היו לטובת ישראל באופן מוצהר ופומבי, כבר לא ביקורת גלויה ועידודים סמויים.

אפילו התקשורת הבינלאומית גילתה לפרקים אהדה מפתיעה לישראל.

מה ישראל ביקשה? מההתחלה ביקשו חזרה להבנות "עמוד ענן", שזו לדעתי האישית טעות, אבל ברגע שזו הייתה המטרה, היא הושגה.

אח"כ התווספו מטרות כמו לחסל מנהרות (בוצע) ולדלל להם את מלאי הרקטות ויכולות השיגור (בוצע חלקית על ידי חמאס וחלקית ע"י צה"ל).

הצחקת לי את הסקודה,באמת,הטורבו שורק עצמאית עכשיו והרכב בגלל כבוי שלושה ימים.

מי יאכל אותו בדיוק? הוא פשוט בובה שנתון למי שמנגן לו על הוורידים (שרה\אובמבה\"העולם"\שאר גורמים)

ואנחנו נמשיך לחרוק שיניים ולהתעצבן בשקט,אולי מדי פעם כמה דקות תהילה של תושב כזה או אחר שעצבני ויעבור לו.

אם בתחילת המבצע היה לביבי איזה 80% תמיכה, אני דיי בטוח שמישהו שם פנטז לסיים את המלחמה ולצאת לבחירות ולסחוף איזה 40 מנדטים.

וזה הלך וירד לכיוון 40% תמיכה, היום אף אחד בליכוד לא חושב ללכת לבחירות עכשיו.

הצלחה של כיפת ברזל היא הישג בעיקר למי שמוכר אותה. היא לא מטרה בפני עצמה. פגיעה במנהרות של החמאס זה גם הישג מוטל בספק, כי בסופו של דבר, המנהרות האלו הן אמצעי, לא מטרה. כנל גם לגבי סעיף שלוש שלך - פגיעה בחמאס היא לא פקטור, אם היא לא מקדמת מטרות מדיניות. וכאלו אין לנו למיטב הבנתי. את היחסים עם מצרים וסעודיה היה אפשר לשפר גם על ידי פניה לשתיהן לפני המבצע, בהצעה לנסות ושלנות משהו בכל מה שקשור לעזה. אבל לא עשו את זה, כי, כאמור, אין לנו מטרות או יעדים בהקשר זה.

הצלחה של כיפת ברזל היא גם הצלחה של המפתחים שלה, אבל היא הצלחה של מי שקנה אותה ומשתמש בה, והצלחה ענקית של התושבים שמוגנים על ידה, גם אתה אדון יבגני, ההצלחה של כיפת ברזל היא גם הצלחה שלך.

למה אתה קובע שפגיעה בחמאס צריכה לשרת מטרות מדיניות?

את היחסים עם מצרים כל הזמן משפרים, ויש נסיונות כל הזמן גם עם סעודיה, אבל יכול לקחת עשרות שנים לשפר את היחסים עם מצרים כמו ששופרו במהלך המבצע הזה, איתם יש המון ניגון על שותפות הגורל נגד האחים המוסלמים וגם המון המון שיפור המעמד הבינלאומי של מצרים, מה שהיה קשה עד בלתי אפשרי במצב רגיל, אבל כשהם המתווכים שהביאו ל-11 הפסקות אש או משהו כזה בין הפלשתינים לישראלים, זה מקרין על המעמד הבינלאומי שלהם ברמה שקשה לעשות בצורה אחרת.

עם סעודיה יש הרבה ניגון על האחים המוסלמים, ונגד איראן, וזה נוח להם להישאר בפינה האיסלאמית עד שפתאום הם בעין הסערה, לא יודע אם אתה מכיר, אבל הם חולקים חתיכת גבול עם עיראק, ובינתיים קטאר יחד עם טורקיה בונה לקחת לסעודיה ומצרים את המעמד בעולם המוסלמי/ערבי.

והנסיון שקטאר/טורקיה יהיו המתווכות הציף את זה לפני השטח, ואז כבר לא נוח להם להישאר בפינה בזמן ששתי מדינות אחרות זוממות לקחת לה את הבכורה.

בהחלט יכול להיות שהדרישות האחרות לא יתקבלו עכשיו, אבל הן הפכו ללגיטימיות וימשיכו לעלות, עד שבסוף יושגו, כנראה, אחרי עוד סיבוב או שניים של כתישה מיותרת בעזה.

הדרישות האלה עלו כבר לפני מעל ל-20 שנה, הרי נמל בעזה היה היה, וגם נמל תעופה היה היה.

אבא שלי ייבא כמה וכמה מכוניות דרך נמל עזה למשל, כמה שנים טובות לפני אוסלו.

לגבי הסוף - אני לא חושב שתעשיית נשק אמורה להיות מושא לגאווה. אבל זה לא קשור ולא על זה כתבתי. סלואורייד שאל אותך מי הרוויח מהמלחמה, ונתת תשובה נכונה מאוד: תעשיית הנשק ומערכת הבטחון. לא צריך לכתוב את זה כאילו בצחוק. זו האמת. התעשייה השיגה הצלחות מוכחות, שיאפשרו לה למכור עוד ועוד. משרד הבטחון כבר קיבל איזה כמה שקלים ויקבל עוד ועוד בשנה הבאה. חלק מזה ילך למטרות חשובות באמת, חלק יבוזבז על תאלים שיושבים בבית ולא עושים כלום (על פי עדותו של ח"כ בר לב) וחלק יחזור לתעשיית הנשק, שתוכל לפתח עוד אמצעי לחימה או הגנה מתוחכמים, שישמשו בסבב הבא ואז ימכרו במיליארדי דולרים בחול.

משתלם לכולם. חוץ מלמי שמת, או הופך לנכה או סתם נשאר ללא בית על הדרך.

המטרה של כיפת ברזל היא למנוע מוות, נכות או איבוד בתים כתוצאה מירי רקטות ופצמ"רים.

אתה מזכיר לי את אלה שאומרים "כיפת ברזל זה שטויות, יורים טילים של אלפי דולרים על רקטות של מאה דולר, זה לא כלכלי", ומתעלמים מכך שהרקטות עפות וימשיכו לעוף, ולנו אין בחירה בנושא האם הם ישוגרו או לא, הבחירה שלנו היא האם ליירט או לא ליירט אותן, והשיקול הכלכלי הנכון הוא האם עדיף שהרקטה תנחת (ואז מס רכוש יפצה את הנפגעים בהנחה שיש רק נזק) או להוציא טיל מיירט של כמה אלפי דולרים.

ובשיקול הכלכלי הזה אלפי דולרים זה כסף קטן לעומת הנזק הפוטנציאלי, ואני לא מדבר אפילו על איבוד חיי אדם.

אתה יכול להטיל ספק בהרבה פיתוחים צבאיים, אבל בנשק הגנתי לחלוטין? זה כבר טיפשי.

אגב מהבחינה הזאת אתה יכול לישון בשקט, חלק גדול מהתקציב של כיפת ברזל הגיע מארה"ב, במימון ארה"ב, והרבה לפני המבצע הזה כבר נחתמו חוזים לאספקת כיפות ברזל לכסות את כל שטח ישראל, במקרה הזה לרפא"ל אין שום אינטרס במלחמה, את הכסף שלהם הם כבר עשו.

כן, אצלי הכל בספק, חוצפה שכזו.

איפה בדיוק הברברת במה שכתבתי? ביבי "חזק מול החמאס" לא ניהל מו"מ איתם במשך חודשיים? הוא לא הולך לעשות את זה שוב בעתיד הקרוב? זה לא מחזק את הלגיטימציה שלהם בעולם כארגון שאפשר ואף הכרחי לנהל איתו מו"מ?

אתה צודק באלף אחוז, אלא שבמקרה הזה ביבי ה"חזק מול החמאס" לפני פתיחת המבצע ניסה לגרום לחמאס לבוא ולנהל איתו מו"מ עקיף כזה או אחר.

כלומר הטעות נעשתה, אבל היא נעשתה בלי קשר למבצע.

מה זה "כיפת ברזל זה טאבו"? מה זה אומר? שאסור לתהות מה היו קורה לו לא היה לנו הצורך בכיפת ברזל? שאסור להיות מודע לזה שאמצעי לחימה שונים מפותחים למען מטרות רווח ולא "ערכים"? שאסור להבין שהתוצאה המיידית היא גדלת התקציב של אותו הגוף ששיקר לחברי הכנסת, כדי.. להגדיל את התקציב שלו? שאסור לשים לב למאמרים בהם עושים שימוש ציני במותם של חיילים, במטרה לחסוט כסף?

בוא נתעכב רגע על זה, מה זאת אומרת "לו לא היה לנו הצורך בכיפת ברזל?"? יש שתי אפשרויות:

1. אתה חושב שניתן להגיע להסכם סופי עם החמאס (ואז אשלח אותך לקרוא את אמנת החמאס ואת דברי הדוברים של החמאס, במיוחד לאחרונה, במיוחד בערבית), ואם אתה עדיין חושב שניתן להגיע להסכם עם ארגון טרור שרוצה להשמיד אותך (כן כן, להשמיד אותך, מבחינתו אפילו לא צריך תאי גזים ורכבות ומחנות השמדה, הם ידקרו וירו בכל יהודי) אז תסלח לי אבל אתה עיוור.

2. אתה מבין שניתן להגיע מקסימום לרגיעה או הפסקת אש, שזה במילים אחרות "מאזן אימה", ומאזן אימה בונים בדרך אחת, שאתה בתור שמאלני הומניסט ופציפיסט שונא, וזה לפרק את עזה צבאית, לא תקיפות כירורגיות, לא כניסה קרקעית מוגבלת, לא הגבלת חיסולים לפי מספר ה"בלתי מעורבים" מסביב, לא מבצע פרווה, אלא תקיפה לשם הרתעה, עם שיניים, ירי טיל של חצי טון או טון לכל נקודת שיגור לא משנה איפה היא ממוקמת.

Be careful with what you wish for, it might just come true.

בכל מקרה מה שמשנה זה לא המטרה של פיתוח אמל"ח עבור המפתח שלו, אלא המשמעות של אותו אמל"ח עבור הקונה שלו.

מעניין אותך איך ולמה קולט פיתחו את ה-M16 או שאכפת לך מה המשמעות של אותו רובה בידי חייל צה"ל?

מעניין אותך איך ולמה גרמניה פיתחה צוללות דולפין או שאכפת לך מה המשמעות של צוללת כזו עם דגל ישראל?

למדינה לא אכפת מי פיתח מה, איך, למה, כמה ובשביל איזו מטרה, כמו כל לקוח, אכפת לה מה זה שווה בידיים שלה וכמה היא צריכה לשלם עבור המוצר.

וכיפת ברזל היא הרי רק דוגמא, דוגמא אחת קטנה שהוזכרה כאן כאילו בהלצה. דוגמא למגמה כללית שיש כאן. וחברות הנשק הישראליות, אלו שתופסות 2% מסך סחר בנשק בעולם, לא עושות את זה בהתנדבות ולמען אהבת המולדת, חולגי. גם אם הן מקשטות את משרדיהן בדגלי ישראל ועובדיהן מדברים על "תרומה". ואני לא יודע מה יותר גרוע - להטיל ספק בהכל, עד שיוכח לכאן או לכאן, או לעשות לך אלוהים חדשים בדמותה של כיפת ברזל, ולהפוך נושאים פשוטים אך עקרוניים כל כך לדיון לטאבו, עד שמי שמעז להטיל בהם ספק נתפס כחלק מ"הם".

אתה טועה בגדול, אמנם החברות לא עושות זאת בהתנדבות (אתה קם בבוקר בהתנדבות? למה נדמה לך שהתוכניתן שכותב את האלגוריתם של ניהול כיפת ברזל יעשה זאת בהתנדבות?), אבל בהחלט יש אהבת המולדת, יש המון ויתורים על מכירת מערכות מסוימות (או בכלל) למדינות מסוימות.

איזה התנהלות כלכלית זאת לסרב למכור לטורקיה נניח מל"טים חדשים בכמה מיליארדי דולרים מיידית ועוד כמה מיליארדי דולרים על תחזוקה?

ושלא תחשוב אחרת, זה אפילו לא מגיע לסירוב, אלא הקשר הזה מנותק הרבה הרבה קודם, פשוט לא מציעים מוצרים שונים למדינות שונות.

חולגי, מצטער שהעובדה שכיפת ברזל ודומיה מפותחות על ידי חברות כמו רפאל בשביל רווח כלכלי בלבד מעליבה אותך.

מצטער שאני כאזרח במדינה הזו לא יודע להצביע על דבר אחד שהרווחנו או השתפר כתוצאה מהמלחמה, אבל יודע להצביע על כך שכבר עכשיו בבנק ישראל ממליצים להעלות מיסים כדי לממן אותה ואת משרד הבטחון וצהל. מצטער שאני לא יכול להתעלם מאלוף בצהל שכבר בזמן המלחמה מצא לנכון להתראיין דווקא בנושא זה ודרוש עוד כסף, שהוא כמובן יקבל, ללא שום ביקורת מינימאלית שתבטיח שגם במלחמה הבאה לא ישלחו נגמש בן 40 להתפוצץ בעזה.

מצטער, באמת. זה מאוד קונספירטיבי להבין שחברות מונעות על ידי רצון לרווח, או לדרוש דין וחשבון על מה הממשלה שלך עושה. כ"כ קונספירטיבי שזה גובל באחד מהיסודות הבסיסיים של דמוקרטיה.

דווקא על צה"ל יש ביקורת, יש ועדת חוץ ובטחון, עם ועדות משנה וכו'.

על משרד האוצר ובנק ישראל יש ביקורת כלשהי?!

כמו שאמרתי קודם, הבעיה במדינה היא לא "היעדר ביקורת על צה"ל", אלא "היעדר ביקורת על גופים ממשלתיים" באופן גורף, לכוון זאת על גוף אחד ספציפי זה פופוליסטיות ואיוולת.

עד אז, אתה מוזמן לחשוב שכיפת ברזל זה ערך ולא מוצר המפותח למען מטרות רווח בשק חופשי, פחות או יותר.

כפי שהיופי הוא בעיני המתבונן, ייתכן שמפתח המוצר רואה לנגד עיניו סימני דולרים ירוקים, אך הלקוח רואה במוצר ערך.

כפי שכתבתי קודם, מספנות HDW בגרמניה לא בנו את סדרת ה"דולפין" כי ראו את בטחון ישראל לנגד עיניהם, ולעומת זאת זה היה מספיק חשוב כדי שיוציאו 340 מיליון דולר על כל אחת (עזוב עכשיו את זה שחלק גרמניה מימנה וכו', ישראל שילמה על 3.5 צוללות), כמעט מיליארד ומאתיים מיליון דולר, אתה לא מוציא סכום כזה על כלי שאתה לא רואה ממנו ערך.

מצד שני, כשהמצב פותח הזדמנויות כלכליות כאלה, למה לא לשמר את הסכסוך ולעשות מזה כסף? יש אנשים שבאמת מרוויחים מזה, והם לא האנשים שיושבים בבית בפחד ושומעים את היירוטים.

ד"א, כשכיפת ברזל נמכרת בכל העולם, תהיה בטוח שכבר יש חלופה טובה יותר בפיתוח. הסיבה היחידה שהמדינה מוכרת נשק היא כדי להרוויח כסף ולדעת בוודאות איזה נשק יש למדינות אחרות.

קח בחשבון עלות מערכת כיפת ברזל בודדת 400 מיליון שקל, בערך 115 מיליון דולר, עלות טיל מיירט אלפי דולרים בודדים, גם אם נניח שזה 9999$ לטיל מיירט, צריך לירות 11500 טילים מיירטים כדי להגיע לעלות המערכת.

אז העלות השוטפת קטנה בכמה סדרי גודל מעלות הרכישה, לא מדובר כאן על מקבילה למדפסת ודיו.

וקח בחשבון גם שאין מה למכור, הקונגרס כבר התחייב ושילם על 8 מערכות, השאר ימומנו ע"י ישראל או ארה"ב, את המכירה עצמה כבר ביצעו, החברות מכרו את כל ה"כיפת ברזל" שהן יכולות למכור לישראל לכיסוי מלא, השוק המקומי רווי.

אגב המימון האמריקאי לכיפת ברזל היה אמור להקנות להם זכות ראשונים לרכוש את המערכת להגן על הכוחות בעיראק ובאפגניסטן שמאז יצאו משם, ככה ש"מכירות למדינות אחרות" היו ממש עם סיום פיתוח המערכת, עוד לפני שיתחילו לפתח מערכת אחרת.

עריכה אחרונה על ידי m3x7r3m3

ליאור

מאזדה 3 2.0 "ספיריט" 2020

בתאריך 12.5.2021 בשעה 13:54, יבגניפ כתב:

באמת. אני אוהב אותך כמו שאתה.

יבגני כבר לא אוהב אותי 😭

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• חברי המעגל הראשון

אני מתייחס לפסקה האחרונה.

אתה צודק אבל מפספס את הנקודה. כשהמצב הזה הוא תרנגולת של ביצי זהב לתעשיות הצבאיות הן ישמרו עליו וינסו להכשיל ניסיונות לשלום מתמשך. זה נשמע אולטרה קונספירטיבי אבל כמו שכולנו יודעים, לכסף אין ריח.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ליין מן (אייל ) - תעזוב אותו.

לצערי יבגני נמצא בספירה משלו.

אם טוב לו - אחלה.

רק הבעייה היא שהוא מייצר את הנתונים בעצמו וקורא להם עובדות (כמו השכנים שלנו).

alfa 156 2.5.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני מתייחס לפסקה האחרונה.

אתה צודק אבל מפספס את הנקודה. כשהמצב הזה הוא תרנגולת של ביצי זהב לתעשיות הצבאיות הן ישמרו עליו וינסו להכשיל ניסיונות לשלום מתמשך. זה נשמע אולטרה קונספירטיבי אבל כמו שכולנו יודעים, לכסף אין ריח.

הרעיון נכון (בכל העולם אגב, בשנות השיא של המלחמה הקרה, ברית המועצות עודדה את הערבים לפתוח במלחמות כדי לבדוק כלי נשק שהיא מכרה למדינות ערב ו"להוכיח" שכלי הנשק הסובייטים טובים יותר מהאמריקאים שבשימוש ישראל, עד לרמה כזאת שהיו "יועצים" סובייטים במדינות ערב במלחמות).

הדוגמה מטומטמת ברמות אחרות, במיוחד בגלל שבחרתם לדוגמה שלכם בנשק הגנתי, שאינו מושפע בכלל מסכסוכים.

קח לדוגמה את התקופה האחרונה בצפון, פצמ"רים מתעופפים גם מסוריה, לכן מכירות של נשק הגנתי אינן נפגעות מהסכמי שלום, בניגוד למכירות של נשק התקפי.

ליאור

מאזדה 3 2.0 "ספיריט" 2020

בתאריך 12.5.2021 בשעה 13:54, יבגניפ כתב:

באמת. אני אוהב אותך כמו שאתה.

יבגני כבר לא אוהב אותי 😭

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 3499 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

Guest
הנושא הזה נעול לתגובות.

• תוכן חדש...