Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

ניקוי שסתומי יניקה במנועי הזרקה ישירה GDI

diveman
שימו לב! השרשור הזה בן 2101 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

אני לא יכול להצביע על בעיה מסויימת. יש לי הרגשה של 'חוסר כוח' בהילוך 6 בסל''ד של 2000 לערך. ברמה שיש מעט רעידות בעת נסיון האצה, וזה מצריך הורדת הילוך ידנית או נסיעה במצב 'ספורט' בו הרכב לא מגיע להילוך 6.

אני לא בטוח ששסתומי יניקה מלוכלכים זאת הסיבה, אבל ודאי לא בוצע ניקוי שסתומים במשך כל 60000 ק''מ של הרכב. אז מתוך סקרנות טכנית בא לי לראות האם יהיה הבדל בהתנהגות ובצריכת הרכב לפני ואחרי הניקוי.

Sent from my MI 5s Plus using Tapatalk

Subaru Legacy 2006,1994cm^3,AWD,L.P.G Lovato

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תגובות 35
  • פורסם
  • תגובה אחרונה

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

תמונות שפורסמו בשרשור

אז לפניי שאתה מתחיל ואם זה המצב, תמצא עוד כמה סרטונים ביוטוב הכוללים תמונות ובדיקות של לפניי ואחרי, יש עשרות כאלו זמינים ברשת.

בסרטונים הבאמת טובים, יש צילום של לפניי ואחריי, פירוק המנוע וכן הלאה ובגלל, אני ממליץ לך מאוד למצוא עוד כמה סרטונים ולראות על מנועים זהים מה זה עשה והאם יש בכלל הבדל.

בנוסף, ניסית להריץ חיפוש באנגלית בסיסי בנוגע לרכב וסוג התקלה או הבעיה? לרוב יש עוד אנשים עם דברים דומים.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מאיפה הבאת את זה?

אין שום צורך לבצע ניקוי אם אין בעיה וברב המנועים, אם מקפידים על מסנן אויר איכותי, דלק תקני ושמן לפי מפרט היצרן, לא אמורה להיות בעיה.

לא נכון. אין שום קשר לדלק, מסנן אוויר או שמן איכותי.

לכלוך השסתומים מתבצע בגלל מערכת ה-PCV.

כל מנוע הזרקה ישירה (שאין לו מערכת לשטיפת שסתומים כמו בחלק מנועי BMW לדוגמא) יצטרך ניקוי כזה כמה פעמים במהלך חייו.

Renault clio RT 1994

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לא נכון. אין שום קשר לדלק, מסנן אוויר או שמן איכותי.

לכלוך השסתומים מתבצע בגלל מערכת ה-PCV.

כל מנוע הזרקה ישירה (שאין לו מערכת לשטיפת שסתומים כמו בחלק מנועי BMW לדוגמא) יצטרך ניקוי כזה כמה פעמים במהלך חייו.

בס"ד

יש לך סימוכין לעניין?

במידה ואין בעיה, על מה ולמה לבצע את התהליך?

אני קם כל בוקר בשביל הילדים, בלעדיהם הייתי קם בצהריים...:lol:

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

סימוכין למה?

כל עוד אין במנוע מערכת לשטיפת השסתומים הם יתלכלכו. הקצב בו הם יתלכלכו תלוי במצב טבעות הבוכנה. ככל שמצבן גרוע יותר (פחות אוטמות), יותר גזים נפלטים מחלל השריפה לאזור גל הארכובה. הלחץ עולה ואדי שמן הנמצאים שם מועברים על ידי מערכת ה-PCV לסעפת היניקה, משם לשסתומים ומשם לחלל השריפה.

זה אגב קורה בכל מנוע בעירה פנימית (מנועים מודרניים). פשוט במנועים עם הזרקת דלק רגילה הדלק שוטף את השסתום כל הזמן ובכל מונע את הידבקות אדי השמן אליו (למרות שגם שם זה קורה אבל הרבה יותר קל לנקות עם כל מיני תוספים).

Renault clio RT 1994

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הקביעה המוחלטת שלך טובה על הנייר. בפועל זה עניין יותר תאורטי (למעט מנועים שהתכנון בהם לא אופטימאלי).

- מסנן אוויר איכותי דואג לאטימה טובה של פתחי היניקה (מפני חדירת זיהום חיצוני)

- דלק תקני נשרף בצורה טובה. דלק לא תקני (או מהול) יכול לגרום משקעים

- ולגבי שמן, אני לא חושב שיש מה להוסיף לחשיבותו של השמן. ברור שאם הוא לא מתאים לפי דרשיות היצרן, הוא יכול לגרום לכך שמזהמים מגל הארכובה יחדרו לתא השריפה.

מנסיון עם מספר מנועי 1.2 TSI (דור ראשון ושני), אני לא מכיר מצב בו מנוע היה צריך לעבור ניקוי כזה גם לאחר 120K ק"מ.

Subaru BRZ 2.4 | Toyota Avensis 2.0 | Citroen C4 SX Automatic 

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מסנן אוויר, דלק תקני ושמן תקני הם בלי קשר חשובים לאריכות חייו של המנוע אבל לא משפיעים על הבעיה הספציפית שאנחנו מדברים עליה. אולי שמן כן מכיוון ששמן איכותי מספיק נדבק פחות לשסתום. אבל אני מניח שעם הזמן הוא ידבק יותר ואתה הרי לא תחליף שמן כל 2000 ק"מ.

לגבי מנועי TSI 1.2 אתה צודק. הם באמת פחות רגישים לתופעה אבל זה ללא ספק קורה גם להם. תוכל למצוא המון סרטונים ביוטיוב לגבי התופעה במנועי TSI.

חוץ מניקוי תקופתי יש עוד כמה דרכים למזער את התופעה. מביטול מערכת הPCV (פינוי הגזים לסביבה - זיהום רציני ) עד שימוש בפחיות פילטר (Oil catch can) שמותקנות בין שסתומי מערכת הPCV לסעפת היניקה.

Renault clio RT 1994

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בס"ד

שוב, במה הבעיה מתבטאת?, לפי מה שאני מכיר, אין ק"מ מסויים שלפיו צריך לבצע את הפעולה הנ"ל (במנוע אקובוסט, לפחות).

במנוע האקובוסט ניתן לנקות את השסתומים הנ"ל ולבדוק את מצבם בקלות יחסית (סעפת היניקה נמצאת מקדימה).

אני קם כל בוקר בשביל הילדים, בלעדיהם הייתי קם בצהריים...:lol:

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שלום,

גם ברשותי רכב עם מנוע GDI, קיא קארנס שנת 2013, NU2000. יתכן ממש אותו המנוע כמו של פותח השרשור.

הרכב אצלי החל מק"מ 80K וכיום עם 120K. בחצי שנה האחרונה מחשב הרכב מדווח על צריכת דלק של כ 12ליטר ל100ק"מ, כשרכשנו אותו, נתון זה עמד על 10ליטר ל100 ק"מ. הרכב מטופל כמו שעון עם שמנים ותוספי דלק איכותיים (אני מטפל).

אבל למעט צריכת הדלק, וקצת טירטורים בדקה הראשונה של הבוקר, אין שום תופעה אחרת מורגשת.

בקיצור,

בקרוב מאוד אני מתכוון לבצע ניקוי שסתומים ידני ע"י ניתוק סעפת היניקה, והברשה של השסתומים בדומה לתהליך שממליץ Eric-the-Car-Guy.

לצורך כך הצטיידתי בסט מברשות ברזל, מזרק וחומר ניקוי של ליקווי-מולי (ראו תמונה). החומר ניקוי הוא לפי הבנתי החומר שמקביל לחומר של CRC וכמוהו נועד לשימוש כאשר המנוע עובד. אך אני בחרתי שלא להשתמש בחומר כשהמנוע עובד בגלל:

1. אני מעדיף להוציא את הטינופת והחומר ידנית ולא להעביר אותם דרך המנוע והממיר הקטליטי.

2. אני בכל מקרה רוצה לפתוח את הסעפת ולראות מה באמת קורה שם (ועל הדרך לצלם תמונות ולשתף אתכם)

3. קראתי בתגובה של מכונאי כלשהו שאפשר לעבוד עם החומר גם כך.

מקווה שאוכל לעדכן בקרוב

GDI.jpg

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

עוד משהו קטן על חומר הניקוי:

רכשתי בארץ, הדגם הינו 5111 ולמרות הכיתוב בחזית (נראה כמו סתם ספריי קובוקטורים) הוא מיועד לטיפול במנועי GDI

ראו לינק לווידאו:

https://products.liqui-moly.com/pro-line-throttle-valve-cleaner-5.html

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

תשתף אותנו בתמונות ואם יש לך איזשהו חבר עם בורוסקופ (מצלמה), עשה שימוש גם כן אם כבר דאגת להגיע לשלב זה.

תוכל לשתף בקלות בעזרת IMGUR למשל, פרסום לינקים של BBCODE אחד אחריי השני סתם דוגמא.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מצטרף לדברים. אשמח לראות תיעוד של התהליך, וסקירה לפני ואחרי הניקוי.

תשתף אותנו בתמונות ואם יש לך איזשהו חבר עם בורוסקופ (מצלמה), עשה שימוש גם כן אם כבר דאגת להגיע לשלב זה.

תוכל לשתף בקלות בעזרת IMGUR למשל, פרסום לינקים של BBCODE אחד אחריי השני סתם דוגמא.

Sent from my MI 5s Plus using Tapatalk

Subaru Legacy 2006,1994cm^3,AWD,L.P.G Lovato

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

TechnoRate לדעתי כדאי לך להמנע ממברשות ברזל שכן יש סיכוי טוב לשרוט את השסתום.

מנסיון - מברשת שיניים + חומר ממס כמו ספריי קרוברטורים (בהנחה שארוכה מספיק) מספיק.

אם יש לך גישה נוחה לפירוק סעפת - התזת קליפות אגוז (Wall nut shells) ע"י קומפרסור וכלי התזה ייעודי ייתן תוצאה יפה.

לא לשכוח לדאוג לכך ששסתומי היניקה אטומים בצילינדר שעליו עובדים.

בהצלחה!

If you live by the GUN

You die by the GUN

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לא מאמין שמברשת פלדה תצליח לשרוט או אפילו להותיר 'רושם', על שסתום שעשוי מסגסוגת סופר קשיחה (35-50 HRC), אין סיכוי.

הייתי מודאג יותר מ'שערת' מברשת מתכתית שתנשור לתוך הצילינדר, זה ממש לא טוב.

TechnoRate לדעתי כדאי לך להמנע ממברשות ברזל שכן יש סיכוי טוב לשרוט את השסתום.

מנסיון - מברשת שיניים + חומר ממס כמו ספריי קרוברטורים (בהנחה שארוכה מספיק) מספיק.

אם יש לך גישה נוחה לפירוק סעפת - התזת קליפות אגוז (Wall nut shells) ע"י קומפרסור וכלי התזה ייעודי ייתן תוצאה יפה.

לא לשכוח לדאוג לכך ששסתומי היניקה אטומים בצילינדר שעליו עובדים.

בהצלחה!

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 2101 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...