Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

שוק הנדל"ן מתחיל להתקרר בדרך למטה?

iceco

פוסטים מומלצים

לפני 43 דקות, Gosser1860 כתב:

זה קיצוני כמו "נניח ומחר איראן תוקפת בטילים בליסטיים את ישראל" (ואני לא מנסה להיות ציני).

בשני המקרים, ככל הנראה, לא יישאר כל כך ממי או ממה לגבות את החוב.

לפני 28 דקות, MiniMiz3r כתב:

לא בטוח שהם יירדו כי כנראה שכל הפעילות במשק תעצור לפני שזה יקרה. 

בנק ישראל לוקח בחשבון את הסיכון הגלום ללווים כשהוא מעלה את הריבית, ולפי הנתונים שלו אנחנו רחוקים ממצב שבו ההעלאות מסכנות את יכולת ההחזר. 

כדי שהמחירים יירדו צריך שיהיו יותר דירות למכירה מאנשים שרוצים ויכולים לקנות דירה. עליה בריבית מצמצמת את כמות הרוכשים הפוטנציאליים אבל כדי שהיא תהווה שובר שוויון הריבית צריכה לעלות דרסטית וזה לא יקרה. 

זה בכוונה קיצוני.

אם התשובה היא כן, אז בניגוד למה שנאמר, עליית ריבית בהחלט יכולה להוריד את המחיר.

השאלה היא רק איך יראה הגרף, ריבית ביחס למחירי הדיור. באיזו נקודה הבלימה תהפוך לירידה.

• אהבתי 1
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 9 דקות, Nemesis כתב:

אם התשובה היא כן, אז בניגוד למה שנאמר, עליית ריבית בהחלט יכולה להוריד את המחיר.

אני לא חושב שנאמר שעליית ריבית בשום תנאי לא יכולה להוריד את המחיר. יש הרבה צעדים שבנק ישראל יכול לנקוט בהם שיגרמו לירידת מחירים, למשל ריבית בסיסית של 30% (למה לעצור שם, בוא נעשה 100%), הגבלת תקופת המשכנתא לחמש שנים, הורדת אחוז המימון ל 10% וכו'. 

אבל אנחנו מדברים על המציאות, לא על דברים שאין להם שום התכנות.. 

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 23 דקות, sperial כתב:

בוא אסביר לך איך הגעתי להון העצמי שלי: התחלתי לעבוד בגיל 18 (כסטודנט) 2-3 משמרות לילה בבית חולים, התפקיד העיקרי לרחוץ חולים שלא שולטים בצרכים ולעטוף גופות לפני העברה לחדר המתים. אחר כך התגייסתי (עתודאי), ובכל סוף שבוע כשהייתי יוצא לחמשוש מלבנון הייתי הולך לעשות תורנות בבית חולים. ואז, כשהשתחררתי, הלכתי לעבוד בפריפריה כך ששכרתי דירה שהמעסיק סבסד. בכל 14 השנים האלה - עד שרכשתי דירה - הוצאתי לא יותר מ-20% מההכנסות, השאר נחסך. אז גם בדור שלי, שלדעתך אינו נחשב, לא היה קל להגיע להון העצמי. והריבית ששילמנו על הלוואות צמודות (לא היה משהו אחר) היתה 6-7% צמודה, שבמונחים נומינליים היתה 20% בשנה. לא ה-5% שעליה אתה בוכה. אז המציאות היא שהדיור היה לא קל להשגה גם לפני 30 שנה ויותר. פשוט, החלוקה בין הקבלן לבנק היתה שונה. חפש את הפוסטים של ישה על איך הוא התחיל את דרכו באמצע שנות ה-70.

בוא נלך על אדם ממוצע, לא עתודאי.
מתגייס בגיל 18, משתחרר בגיל 21.
מתחיל לעבוד, נניח שלא יצא עם ניסיון טכנולוגי אלא שירות רגיל (קרבי או תומך לחימה לא משנה), עובד במשכורת של 8-9 אלף שקל, אחרי הורדות הוא על 7. 
נניח שהוא חסכוני ממש, מכניס כל חודש 4-5 אלף לצד, זה 60 אלף בשנה.
גיל 22, צריך טיול לא? גם אם זה לא טיול מטורף של 100 אלף, עדיין ילכו לו מהחסכונות איזה 15-20 אלף, ירד ל-40.
נניח 23-24 הוא רוצה להתחיל ללמוד, בשנים הראשונות התארים עמוסים, הוא עובד במשרה ממש חלקית, אפשר להניח ההכנסות שלו ירדו לאיזור ה-3-4, אם בכלל. אחרי הורדות הוא נשאר עם 2500 במקרה הטוב שמזה צריך לממן לעצמו לימודים ומחיה.
הוא עובר עיר כדי ללמוד? קח את החסכון ממקודם ותתחיל לנגוס בו.
הגיע לשנה שלישית, עובד קצת יותר, אבל עדיין הוא על even, ההכנסות שלו ילכו לכיסוי שכ"ד והוצאות מחיה, ואפילו אלוהים אדירים איזה בירה פה ושם.
סיים לימודים, מצא עבודה, אבל מה לעשות שהוא הכיר מישהי ורוצה לגור איתה, אז החדר שותפים כבר לא מספיק וצריך דירה של 2 חדרים ואולי איזה מרפסת, שהיום זה 3 וחצי לפחות לפני חשבונות, נניח נסגר ב-4300 בערך אחרי חשבונות וארנונה.
ניקח הכנסה ממוצעת לשניהם של 16 נטו כזוג.
25 אחוז מההכנסה שלהם כבר הלכה לשכירות, וזה עוד לפני קניות לבית, נניח עוד 1000.
לא מדבר על זוג מתפנק של מסעדות ועמייאת, ארוחות ביתיות. אנחנו על 5300 הוצאות.
חדר כושר (בתור רופא אתה צריך להסכים שחדר כושר זה רפואה מונעת), ביטוחים, הוצאות תקשורת, אפשר להניח שהכל בטוטאל זה 1000 לשניהם. 6300.
הוצאות רכב (נניח אחד), עוד 1500 שקל חודשי, אנחנו על 7800.
לפני שהתחלנו את החודש, 50 אחוז מההכנסה הלכה.
עכשיו בוא, יש אירועים של חברים, אירועים של הזוג עצמו (ימי הולדת, יום שנה וזה), ומי יודע אולי אפילו ירצו לטוס פעם ב.. נעשה לזה פיצול חודשי ונגיד שיורד על זה 2000 שקל בחודש.
כבר ההוצאה היא כמעט 10 אלף בחודש.
התחתנו? אם יש עזרה מההורים ולא קפצו מעל היכולת שלהם, נניח שכיסו לגמרי את החתונה ולא הוציאו שקל. 
הביאו ילד, עברו לדירה יותר מתאימה? תתחיל לדבר על ההוצאות הגדולות.

כל זה לא רלוונטי למי שמשתחרר מהצבא ומתחיל לעבוד ב-NSO עם 30 אלף שקל בחודש או מי שההורים מממנים לו את הלימודים, הם כנראה יסתדרו או יקבלו עזרה, אבל כל השאר צריכים להילחם כדי לשים את ה-4-5 אלף שקל בחודש בצד.

כן, אפשר להתכלב מגיל 21, לגור עם ההורים עד 29 ולקנות דירה בגיל 30 עם התחייבות עד גיל 60 אבל זה לא מצב תקין בעליל במדינה נורמלית.
והדבר הכי חשוב - יש לך המון ניסיון, אף אחד לא מזלזל בזה, אבל באמת שאין לך מושג מה הם הקשיים של זוג צעיר במדינת ישראל. רוצים גם לחיות ולא רק לחשוב מאיפה להביא 600-700 אלף שקל להון עצמי.

• אהבתי 4
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• חברי המעגל הראשון
לפני 5 דקות, יובל .מ. כתב:

גיל 22, צריך טיול לא? גם אם זה לא טיול מטורף של 100 אלף, עדיין ילכו לו מהחסכונות איזה 15-20 אלף

גם אם הוא לא טס לאף מקום ומתחיל מיד ללמוד, ההפרש הזה זה לא מה שיקנה לו את הדירה.

• אהבתי 2

אומרים שהעתיד הוא אנרגיה סולארית, אז עברתי לסולר.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אמת, אבל ניסיתי להיות הכי מציאותי שיש. רוב האנשים אחרי השירות בצה"ל סוג של חייבים את השחרור הזה.
אם הייתי אומר 100 אלף שקל טיול (ויש כאלה) ספריאל היה נתפס על זה.. קח נתון ריאלי, 3 חודשים סבירים בדרום אמריקה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 59 דקות, Nemesis כתב:

סביר להניח שלריבית של 30% אין התכנות.

מה לגבי 20%? או 10%?

20% לא מוריד מחיר, או אין התכנות?

אם לא מוריד, מה לגבי 10%?

לאף אחת מהשלוש אין התכנות.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 26 דקות, yuvalganim כתב:

אני עובד מגיל 16 רצוף, למעט תקופת הצבא שלא יכלתי לעבוד בה.

השתחררתי ואחרי שבוע התחלתי לעבוד, רצוף כל הזמן.

כל התואר שלי (ראיית חשבון) גרתי בבית עם ההורים ולא הוצאתי שקל על דיור.

טיול אחרי צבא עלה לי סביב 35 אלף שקל.

רכב ראשון קיבלתי בירושה בלי להוציא שקל, רכב ראשון שלי קניתי רק בגיל 33, אחרי שהתחתנתי והרכב הישן שלי (כבר היה בן 13) כבר מיצה את עצמו.

כל זה, עם גירודים מההורים, לא הצלחנו להגיע להון עצמי מספיק כדי לקנות דירה מסריחה בת 4 חדרים בעיר מוכת טילים באשדוד בלי לקחת משכנתא של 1.5 מיליון שקל.

עכשיו בגלל שאני לא מתאבד שיעי, גרנו בשכירות.

אם לא היינו זוכים במחיר למשתכן, עד היום לא היה לי בית.

אה ואני מרוויח משכורת גבוהה משמעותית מהממוצע במשק.

אז אני מציע למבוגרים פה שחושבים שהם הכי חכמים בעולם, קצת צניעות - כי מה שזוג צעיר עובר היום, לא עברתם בחיים.

אני מאוד מקווה שהשוק יקרוס ונחזור לשפיות.

אתה כבר כמה שנים טובות מפמפם פה שהמחירים עומדים לקרוס ולכן אתה לא קונה

לפני 5-6 שנים יכלת לקנות בחצי מחיר ממה שיש היום

לאן אתה רוצה שיקרוס? ל50% מה50% שהיו לפני שנים ספורות? ואז תקנה? כשהמחירים ירדו ב75% מהרמה הנוכחית?

או שאולי גם אז תשב על הגדר?

ולפני שאתה קורא לי "מבוגר שחושב שהוא חכם" וממליץ לי על קצת צניעות

אז אבהיר שאני בערך בן גילך, עובד רצוף מגיל 21 ורוב החיים בשכר של 5,000 שקל. רק בשנים האחרונות פתחתי חברת סטארט-אפ ומאז השכר שלי נהיה נורמלי (עדיין משתכר פחות ממהנדס ג'וניור אצלי)

אז לא, אני לא איזה קשיש שקנה דירה ב42,000$ לפני 50 שנה. אבל כן ידעתי קצת פחות להתמרמר ולפמפם בקבוצות פייסבוק ****לא קונים דירה במחירי בועה****. כשזיהיתי הזדמנויות - קפצתי עליהן. זה הכל. פשוט לא כל כך נוח לי על הגדר.

אני מכיר אנשים שמחכים מ2,009 כשאז היה להם הון של 200-300

כי "מ2007 המחירים קפצו ולא קונים דירה במחיר הזה"

עריכה אחרונה על ידי avargel
  • אהבתי 5
ציטוט

יבגניפ כתב:

אוף. למה אני מגיב פה? 

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפחות מ2017 הלך הרוח הוא אותו דבר בדיוק. והמחירים רק עלו ב5 שנים האחרונות.

גם אז חשבו שזה ה"שיא" וגם אז המינוף היה גבוהה. וג םאז היו ספקולציות שהינה אוטוטו מגדל הקלפים קורס. אז חשבו.

זה לא משנה אם יש לך הורים עם כסף או שאתה עם פנסיה תקציבית.

כל אחד מאיתנו קיבל קלפים, זה מה יש. נתון. אין מה לשנות. זה הקלפים שלך, השאלה איך אתה משחק את המשחק.

או שאתה קונה, ולוקח סיכון.

או שאתה לא קונה, ולוקח סיכון.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• חברי המעגל הראשון

אולי זה ימתן את העליה, יוריד? קשה להאמין.

לפני שעתיים, יובל .מ. כתב:

אמת, אבל ניסיתי להיות הכי מציאותי שיש. רוב האנשים אחרי השירות בצה"ל סוג של חייבים את השחרור הזה.
אם הייתי אומר 100 אלף שקל טיול (ויש כאלה) ספריאל היה נתפס על זה.. קח נתון ריאלי, 3 חודשים סבירים בדרום אמריקה.

100 אלף שקל טיול זה רק עם עזרת ההורים, מי שהצליח בשחרור מהצבא לחסוך כזה סכום כנראה סוחר בסמים. 

עריכה אחרונה על ידי SlowRide

אומרים שהעתיד הוא אנרגיה סולארית, אז עברתי לסולר.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תוכן חדש...