Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

עוסק פטור- פרוצדורה ושאלות.

ya_pl
שימו לב! השרשור הזה בן 4425 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

הבנתי. התשלום לביטוח לאומי הוא יקר ולא הוגן בצורה חבל על הזמן. כל העניין של עסק פטור (לשעבר זעיר) הוא שאתה לא עובר הכנסה של 6 או 7 אלף שח בחודש. כלומר, אם בעל העסק הפטור היה שכיר ומרוויח 7 אלף שח בחודש הוא בהחלט לא היה משלם 540 שקל בעבור ביטוח לאומי ואם הוא מתגורר בצפון הוא אפילו לא היה משלם מס הכנסה. ידעתי שהמדינה דופקת את העצמאים אבל גם את העסקים הפטורים?

"אני מתחפש לטיפת שמן במערכת ההנעה ומתחיל לזרום בתוך כל הצינורות, השסתומים והקופסאות ואז אני מאתר את התקלה"

ישראל טילן, המיתוס והאגדה, מגדולי מהנדסי ישראל.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אענה לך לפי שאלותיך

1) אתה יכול לבד , לא עולה אגורה לפתוח תיק הכל על חשבון הבית . אתה צריך לפתוח תיק ב 3 מקומות מס הכנסה מע"מ וביטוח לאומי.

4 ) בבוקר אחד אתה סוגר את הרישום בכל אותם מוסדות מכובדים.

2) אחרי שנרשמת אתה הולך לבית דפוס , הוא יראה לך מספר נוסחים , המתאימים לעוסק פטור , וידפיס לך מספר פנקסים. אתה צריך לפחות מקור נתלש והעתק שנשאר בפנקס המהדרים עושים עם העתק נוסף נתלש שילך להנהלת החשבונות שלך .

3) כמו כל בעל עסק קטן אתה זורק לתוך שקית / מגירה את כל העתקי הקבלות שהוצאת , ואת כל ההוצאות שהוצאת בבמהלך אותה שנה. אם אתה חרוץ בסוף כל חודש אתה ממיין את החומר , אם אתה לא , בסוף כל שנה. בגליון אקסל אתה מרכז את ההוצאות לפי סוגים כמו הוצאות דפוס הוצאות רכב וכו'. גם מקליד את סכומי הקבלות וכך יש לך דו"ח של הכנסות והוצאות.

והדרך למילוי הדו"ח מוכנה. מילוי הדו"ח השנתי למס הכנסה הוא לא מסובך ואתה יכול להיעזר כמובן גם בפקידי המס שנותנים ייעוץ בחינם בחודשים של הגשת הדו"ח פירסום על הזמנים תמצא באתר רשות המיסים. יש גם סימולוטור שיראה לך כמה מס יהיה עליך לשלם.

5) כיוון שאתה עוסק פטור אתה לא משלם מע"מ וגם לא מזדכה על המע"מ שיש לך על הוצאותיך. הוצאות רכב אתה תזדכה על חלק מהן , תצטרך לרשום בתחילת השנה מד אוץ ובסוף השנה , כפתיח , ושוב תשמור על כל הקבלות תדלוק ,טיפולים ,טסט ,ביטוח וכו'

בהצלחה

טעות ידידי, עוסק פטור בהחלט משלם מע"מ. המע"מ משולם לסוחר שממנו העסק הפטור קונה את הסחורה במעמד הקנייה. למשל עוסק פטור קונה צמיגים, הוא משלם את המחיר הסיטונאי או המחיר שסוכם עם הספק פלוס מע"מ. אז כן יש תשלום מע"מ.

כמו שאמרו כאן, הקבלה של עוסק פטור אינה מקנה לעסק אחר קיזוז מהמע"מ שהרי הלקוח לא שילם מע"מ לעוסק הפטור לכן הוא לא מקבל אותו. הקבלה אכן טובה במידה והלקוח אמור להזכות על הקניה. למשל פיצריה שקנתה מהעסק הפטור צמיגים לקטנוע. הפיצריה לא תקבל את המע"מ בחזרה אבל היא בהחלט יכולה להציג את הקבלה בתור הוצאה שהיה לה על הקטנוע.

לשמור כל מיני קבלות של הוצאות? עסק פטור כהגדרתו מתחייב ומצהיר שהוא לא עובר סכום של 76 אלף שח בשנה. הוא לא מתקזז על קבלות או על הוצאות מסויימות. עוסק מורשה יכול להתקזז על קבלה של ארוחת צהריים לעובדים, עוסק פטור לא יכול. לכן אין ממש טעם לשמור על קבלות כאלה ואחרות. אלה אם כן מס הכנסה או הרשויות באמת חושבות שבעל העסק הפטור מרוויח יותר ממה שהוא מצהיר.

נקודה אחרונה. עוסק פטור זה בעצם אדם שמצהיר שהוא לא עובר את המשכורת הממוצעת במשק (אפילו פחות מזה, כאמור 76 אלף ש"ח) אבל הוא הבוס של עצמו. במידה ובעל עוסק פטור בנוסף לעסק שלו עובד גם בתור שכיר או שיש לו הכנסה נוספת היא תתווסף להכנסה מהעסק הפטור שלו. לדוגמה אדם שבעל עסק פטור לממכר צמיגים לאופנועים עובד גם בתור שליח צריך לוודא ששני ההכנסות שלו בחודש לא יעברו את הגבול של עוסק פטור אחרת הוא כן יתחיל לשלם מיסים כמו מס הכנסה ומע"מ.

בקיצר, עוסק פטור זה נחמד אבל עדיין המדינה לא ממש הוגנת כלפיו בעיקר בעיניין הביטוח הלאומי.

עושה רושם ששכיר שמרוויח 8 אלף שח עדיף על עוסק פטור שמרוויח 7 אלף שח בחודש.

"אני מתחפש לטיפת שמן במערכת ההנעה ומתחיל לזרום בתוך כל הצינורות, השסתומים והקופסאות ואז אני מאתר את התקלה"

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מס הכנסה על שכיר עצמאי זהה , ושניהם זכאים לזיכוי עבור מקום

ביטוח לאומי משלם העצמאי ומקבל ניכוי מ 52% מהתשלום כהוצאה לצרכי מס הכנסה ( ניכוי מקטין את ההכנסה )

לגבי שכיר יש חלוקה בין המעביד שמפריש חלק ולעובד עצמו מורידים מהמשכורת.

לכן מסקנתך מוטעית

המדינה דופקת את כולם , למרות שיש אלמנטים שונים בהם השכיר עדיף על העצמאי , אבל העצמאי , עצמאי לנהל את עיסקו כך שחלק מהוצאותיו "הפרטיות " ייעשו על חשבון העסק.

ישראל סבא בסבבא של 🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰

😍😍😍

יששששש נבחרת כדורגל

סלע כתב " מתים רק פעם אחת , חיים כל יום מחדש

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

Cerebral Cortex

חצי ממה שכתבת איננו נכון.

עוסק פטור לא מגיש דו"ח מע"מ חודשי / דו חודשי ומשלם עליו כמו עוסק מורשה ולזה הייתה כוונתי.

הוא לא מזדכה על המע"מ בחשבוניות שהוא מקבל אבל...

החשבונית שהוא מקבל משמשת אותו כהוצאה לצרכי מס הכנסה

והוא יכול להיות עוסק פטור + שכיר .

על שני סוגי ההכנסות הוא מדווח למס הכנסה ומשלם מס בהתאם .

עוסק פטור הוא מושג של מע"מ ולא קשור כלל למס הכנסה.

לכן יכול להיות שכיר עם הכנסה של 100אלף ש"ח והכנסה של 50 אלף כעצמאי כעוסק פטור שבה יהיה לו רווח אחרי הוצאות של 40 אלף ואז לצרכי מס הכנסה הוא ימוסה על 140 אלף ש"ח.

😍😍😍

יששששש נבחרת כדורגל

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ישה, אני לא מתיימר לטעון שאני מבין יותר טוב ממך או משהו כזה. לעומת זאת ממה שדברתי עם חברים הבנתי שעוסק פטור מקבל הקלות מסויימות אבל יש לו גם חסרונות. למשל. ממה שהבנתי ואת זה סיפר לי חבר שהוא בעל עסק מורשה. אם אתה משתמש ברכב למשלוח סחורה בעסק פטור אתה לא מקבל זיכוי עבור הדלק או עבור שמוש ברכב עצמו. לעומת עוסק מורשה שכן משתמש בקבלה של דלק או אפילו קבלה על עצירה לאכול משהו כדבר מוכר. עוסק פטור מצהיר שהוא לא עובר את ההכנסה השנתית והוא לא מזדכה על הוצאות אלה ולאחרות. אם אעתה אומר שצריך לשמור קבלות על מנת להוכיח למס הכנסה שהיו הוצאות ולכן אין סיכוי שבעל העסק מרמה זה אולי נשמע הגיוני. אבל לשמור קבלות כי מקבלים עליהם זיכוי לפי מה שאמרו לי זה אפשרי רק בעסק מורשה.

בכל מקרה, שכיר שמרוויח 8 אלף ש"ח לא משלם ביטוח לאומי בסכום 500 ומשהו שקלים שהזכירו פה. לעומת עוסק פטור שמתחייב לא לעבור את ה 7 אלף שח בחודש מוטלת החובה לשלם 500 ומשהו שקלים בעבור ביטוח לאומי. לא זה הוגן אבל זה לא חדש.

מקווה שהסברתי את עצמי.

דרך אגב, נגיד שאדם הוא מסגיסט. האם הוא חייב לגבות מע"מ? או יותר נכון, אם הוא עוסק פתור שמעניק שירות ולא קונה סחורה אז ממי הוא גובה את המע"מ בדיוק? האם מע"מ יכול לבוא אליו אחריו כמה שנים אפילו שהוא סגר את העסק ולדרוש ממנו מע"מ?

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

cerebral, קטונתי בהשוואה לישה, אבל בכל זאת אתייחס לכמה נקודות:

1. זה נכון שאתה לא מקבל זיכוי על המע"מ של ההוצאות, אבל למרות זאת אתה כן מחויב לרשום הוצאות,

ואם פקיד השומה אישר את הדו"ח שאתה מנסח בסוף השנה, זה הסכום שיחושב.

הוצאות כגון נסיעה, צרכי משרד וכיו"ב. איך זה עובד בדיוק, אני עדיין לא יודע...

1א. זה כדי להגן עליך באופן מסוים, בעצם: אם במקרה הרווחת באותה שנה 78 אלף במקום 77,

מה שהופך אותך באופן אוטומטי לעוסק מורשה,

תוכל להזדכות על הקבלות ששמרת. אני מקווה שהניסוח שלי מובן.

2. השכיר מתחלק עם המעביד בתשלום של הביטוח הלאומי, ולמעשה המעביד משלם את הרוב.

אתה לא רואה את הסכום המלא בתלוש.

למעשה, ביטוח לאומי מקבל יותר מ-500 ש"ח עבור שכיר, והרבה-הרבה-הרבה יותר מכך

אם מדובר בשכר גבוה וכיו"ב.

בקיצור, להיות עצמאי זה די דפוק, אבל ככה זה.

3. יש איזו רשימה של מקצועות / עסקים שחייבים להיות מורשים ולא יכולים להירשם כעוסק פטור

והיא מופיעה באתר של המע"מ אבל נראה לי שהתשובה המתאימה ביותר תתקבל רק אצל פקיד השומה.

אוכל את הכובע שהגיש לי avergel ומודה קבל עם ועדה שלפעמים מחשבים של אסוס מחזיקים מעמד אפילו מעל לשנה שלמה - אם נזכרים לעדכן את ה-bios.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

HANS,

תודה רבה לך על הזמן שהקדשת, תודה גם לישה על הזמן שהוא מקדיש בכדי לענות לי.

אז אם הבנתי אותך נכון בניגוד לעוסק מורשה שמזדכה גם על המע"מ בקבלה וגם על ההוצאה בקבלה כגון אוכל, לינה באיזה בית מלון וכיוצא בזה עוסק פטור מזדכה רק על ההוצאה עצמה. לדוגמה עם בשביל לפגוש לקוח הייתי צריך להשקיע 100 שח פלוס 16 שקל מע"מ כלומר 116 ש"ח בניגוד לעוסק מורשה שמזדכה על כל ה 116 שח אני אזוכה רק בעבור ה 100 שקלים בלבד? אם ככה זה דבר חדש לי שלא ידעתי מקודם. זה בניגוד גמור למה שנאמר לי שקבלה שמציינת הוצאה מסיימת היא חסרת ערך לעוסק פטור.

אם ככה אז זה בהחלט הגיוני שצריך לשמור את הקבלות אחרת מחשיבים אותך כאילו הרווחת סכומים כאשר בפועל מתוך סכומים אלה נאלצת לשלם הוצאות.

זה ידוע לי שביטוח לאומי גם המעביד משלם. עכשיו אני מבין מדוע הביטוח הלאומי גובה כזה סכום כי בתור עצמאי אתה משלם את שני החלקים, שלך ושל המעביד שזהו אתה בעצם. לא אומר שזה הוגן כי בסופו של דבר עוסק פטור יכול להרוויח פחות משכיר אבל אני מבין למה.

עוד שאלה, במידה ונזקקתי לקנות רכב שמשמש בין הייתר לחילוץ או שינוע טרקטורונים ואופנועים בשטח כמו למשל יונדאי טוסון עם עגלה. האם אפשר לקזז את עלות קניית הרכב מסך ההכנסות? ידוע לי שאי אפשר לטעון ב 100 אחוז שהרכב הוא עבור העסק שהרי רכבים מסויימים משמשים גם לפנאי. למשל אדם שקונה מיצובישי פגארו לא מקבל 100 הכרה בהוצאות כמו מישהו שקונה טנדר סילבראדו מפלצתי. איפה אם כך אפשר לדעת כמה אחוזים כל רכב מוכר כהוצאות של העסק כנגד ההכנסות?

תודה לכולם על הזמן שהשקעתם בכדי לענות.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לא יודע מהיכן אתה שואב את המידע שלך אבל נעשה סדר.

ונדבר על הכלל ולא על סוגי הוצאות מיוחדים שיש להם כללים שונים .

מע"מ תחילה

עוסק מורשה גובה מע"מ מלקוחותיו ומזדכה על המע"מ מההוצאות שלו.

עוסק פטור לא מחייב מע"מ את לקוחותיו ולא מזדכה על המע"מ מההוצאות שלו.

לכן אם השירות שניתן ללקוח שוויו 100ש"ח

עוסק מורשה מחייב את הלקוח ב 116 ש"ח משלם את ה16 ש"ח לשלטונות מע"מ והכנסתו 100 ש"ח.

עוסק פטור מחייב את הלקוח ב 100 ש"ח , והכנסתו 100 ש"ח.

בצד ההוצאות

עוסק מורשה רוכש שירות ב100 ש"ח מעוסק מורשה אחר מקבל חשבונית על 116 ש"ח , את ה 16 ש"ח מע"מ שהוא שילם הוא מקבל חזרה משלטונות מע"מ, ויש לו הוצאה של 100 ש"ח.

עוסק פטור רוכש שירות ב 100 ש"ח מעוסק מורשה מקבל חשבונית על 116 ש"ח לא זכאי לקזז את אותם 16 ש"ח ולכן יש לו הוצאה של 116 ש"ח.

מס הכנסה

שני סוגי העוסקים מדווחים על הכנסותיהם ועל הוצאותיהם בהתאם לאותם כללים.

עכשיו לעניין רכישות.

רכישת נכס כמו רכב היא אינה הוצאה אלא השקעה , שעליה אתה מקבל פחת שנתי תלוי לפי סוג הנכס .

לשם דוגמה רכב מסחרי אתה זכאי לקבל 20% פחת לשנה. כלומר אם רכשת רכב כזה ב 100K אתה מפחית מהכנסתך 20 אלף כהוצאה. כך תוך 5 שנים אתה מקבל כהוצאה את עלות רכישת הרכב.

שוב לגבי רכב יש כללים מיוחדים אבל בגדול זה העיקרון.

באתר רשות המיסים תוכל למצוא אני מעריך מה שיעורי הפחת עבור נכסים שונים.

😍😍😍

יששששש נבחרת כדורגל

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

תודה רבה לך על הזמן וההשקעה מצידך. הדברים ברורים לי יותר.

שאלה נוספת ברשותך. לגבי הרכב זה גם תופס לגבי רכב משומש בן כמה שנים או רק חדש?

שאלה אחרונה. עוסק פטור מתשלום מס הכנסה עד לסכום של 75 אלף ש"ח לשנה שזה יוצא 6250 שח לחודש. הסכום הזה זה סכום ברוטו או נטו אחרי הרווחים? כי אם לדוגמה אני מוכר מצבר שעולה 625 ש"ח לצרכן ואני מרוויח עליו 100 שקלים לדוגמה אז אם מכרתי בחודש 10 מצברים סך ההכנסה שלי היא 6250 ש"ח אבל נטו רווח ביד יש לי 1000 ש"ח. נו? המדינה מצפה ממני לחיות ב 1000 שח לחודש? אם מכרתי מעל 10 מצברים אז עברתי את ה 6250 ש"ח ואז המדינה כן רוצה ממני מס הכנסה. אז מה הקטע כאן? איפה כל הפואנטה של להיות עסק קטן? יוצא שאם אני גר בקריית שמונה לדוגמה ואני שכיר ואני מביא משכורת של 10 אלף שח בחודש ברוטו. ביטוח לאומי אני אשלם פרוטות לעומת עוסק פטור שמשלם 500 ומשהו פלוס שקלים לביטוח לאומי ומס הכנסה אני אשלם כלום או סכום זעום מאוד. אז איפה הפואנטה כאן? עדיף להיות שכיר עם 10 אלף שח ביד פלוס זכויות מביטוח לאומי מאשר להיות עוסק פטור מסכן שמרוויח 6250 ש"ח ברוטו בחודש ועוד שאין לו מי יודע מה זכויות בביטוח לאומי. איפה העידוד של המדינה של אנשים לפתוח עסקים קטנים? זה אני לא מבין.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בדוגמא שלך אתה רכשת מצבר ב-525 ש"ח ומכרת אותו ב-625 ש"ח. מבחינת מס הכנסה הכנסתך היא ההפרש, כלומר 100 ש"ח. אם מכרת 10 מצברים הרי שהכנסתך 1000 ש"ח ועליהם תשלם מס הכנסה. שאר 525 ש"ח עברו למישהו אחר, ואינם ההכנסה שלך.

חישובי מס הכנסה נערכים על ההכנסות וההוצאות לא כולל מע"מ - ישה יאיר את עינינו אם העוסק הפטור כולל את המע"מ שהוא משלם לספקים שלו בחישובי הניכוי לצורכי מס ההכנסה.

לגבי עניין שכיר מול עצמאי - כאן מדובר במודלים שונים של תעסוקה ושל חישובי מס. מה יותר כדאי - זה עניין אישי. אם תרצה לעסוק במסחר הרי שכמעט אין לך ברירה אלא להיות עצמאי. במקצועות אחרים רק שכיר. ויש לא מעט מקצועות שמאפשרים לך לבחור את המודל המתאים לך אישית, כולל שילוב של השניים. ההבדלים נובעים לא רק משיטת המיסוי אלא גם מכל ההתנהלות. למשל - כעצמאי אתה יכול לקבוע לעצמך את היקף שעות העבוד המתאימות לך, בעוד שכשכיר אתה חיב להתאים עצמך למסגרת של מקום העבודה.

לפני 5 שעות, David32 כתב:

מה שאתה לא מבין זה שאתה מבזבז את הזמן שלך, את תעבורת האינטרנט שלך ואת אורך החיים של סוויצים במקלדת שלך.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אתה עושה סלט פירות שלם .

פחת אתה מקבל עבור כל נכס שאתה רוכש חדש או משומש. מבחינת מס הכנסה אצלך הוא חדש ( אפילו שפיזית הוא משומש ).

אתה צריך לעשות הבחנה בין הכנסה = 6250 ש"ח בדוגמת המצברים שהבאת לבין הרווח = 1000 ש"ח.

אתה משלם מס על הרווח בלבד= הכנסות פחות הוצאות .

אין פטור ממס הכנסה. משלמים מהשקל הראשון של הרווח רק יש פטורים ניכוים וזיכויים שמביאים לכך שאתה מתחיל לשלם לא מהשקל הראשון אלא בהתחשב באותם פרמטרים.

אצל השכיר המשכורת = הכנסה = הרווח שעליו מוטל מס ההכנסה שוב בהתחשב באותם פטורים ניכויים וזיכויים.

מי קבע שהמדינה מעודדת עסקים קטנים? היא עושה קולות כאלה אבל לא בדיוק מסייעת , כמו שאולי היה צריך להיות.

ואחזור שנית , עוסק פטור הוא מושג שקיים רק לצרכי מס ערך מוסף ואין לו קשר לחבות שלך כלפי מס הכנסה.

ישה כבר האיר בהודעה הקודמת :-D

אצל העוסק הפטור ההוצאה היא של 116 ש"ח ואילו אצל העוסק המורשה ההוצאה היא 100 ש"ח כיוון שאת ה 16 ש"ח הוא קיבל בחזרה ממס ערך מוסף

😍😍😍

יששששש נבחרת כדורגל

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תוכן חדש...