Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

מה צריך להיות סדר הפעולות כאשר מאבדים בלמים במהירות 140 קמ"ש?

חנוך111
שימו לב! השרשור הזה בן 1606 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

• תגובות 76
  • פורסם
  • תגובה אחרונה

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

כריות אוויר לא פועלות מתחת מהירות מסויימת, דומני בסביבות 25 קמ"ש (אבל זה מהזיכרון, לא ממקור כתוב), לכן לעולם לא יפתחו ברכב עומד.

לפני 5 שעות, David32 כתב:

מה שאתה לא מבין זה שאתה מבזבז את הזמן שלך, את תעבורת האינטרנט שלך ואת אורך החיים של סוויצים במקלדת שלך.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לגבי בלם יד חשמלית, אכן בעיה חמורה החולירע הזה. אני אישית ממש אתפשר על הרבה דברים אחרים לפני שאקנה מכונית עם הדרעק המטומטם הזה.

בעיקבות המקרה המדובר ומספר אנשים שהעלו תהיות לגבי בלם יד חשמלי בפייסוש, הלכתי ליוטיוב וחיפשתי סירטונים של הרמת בלם יד חשמלי בנסיעה. בכל הרכבים שהודגמו, בלם היד החשמלי בלם את הרכב עד לעצירה, מבלי לנעול גלגלים ומבלי לאבד שליטה. בחלק מהדגמים יש להחזיק את הכפתור לחיצה ארוכה על מנת לבלום בנסיעה, לכן חשוב לקרוא היטב את ספר הרכב.

יום טוב גם לך

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

יש חיישנים בכיסאות שמזהים אם יש מישהו כתנאי להפעלת כריות אויר.

כריות אוויר לא פועלות מתחת מהירות מסויימת, דומני בסביבות 25 קמ"ש (אבל זה מהזיכרון, לא ממקור כתוב), לכן לעולם לא יפתחו ברכב עומד.

שניכם צודקים, הפעלת כרית אוויר היא לאחר שהתמלאו כמה תנאים, ביניהם רכב בתנועה מעל מהירות מסוימת (במהירות נמוכה פוטנציאל הנזק של הכרית גבוה מהתועלת) ומשקל על אותו מושב (אם מושב הנוסע ריק, כריות האוויר שבדשבורד, וילון וכיסא שמיועדים למושב הנוסע לא ייפתחו).

אגב אותו משקל בדיוק משמש גם לתזכורת חגירת חגורות בטיחות - אין משקל על מושב מסוים - אין תזכורת לחגירת חגורה, יש משקל על מושב מסוים ואין סגירת מעגל של אבזם החגורה - יש תזכורת.

ליאור

מאזדה 3 2.0 "ספיריט" 2020

בתאריך 12.5.2021 בשעה 13:54, יבגניפ כתב:

באמת. אני אוהב אותך כמו שאתה.

יבגני כבר לא אוהב אותי 😭

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

עד כמה שידוע לי כריות אוויר נפתחות אם התאוצה שהחיישן מודד גבוהה מרף מסוים, אם מישהו מתנגש בך בזמן שאתה עומד ברמזור והתאוצה מספיק גדולה אז כריות האוויר כן יפתחו.

הנה דוגמה לבחור חסר מזל שכריות האוויר שלו נפתחו בזמן שהוא עמד במקום:

חוץ מזה יש רכבים שבהם כריות האוויר נפתחות גם במהירות נמוכה, לפורד הייתה בעיה כזאת (ואולי עדיין יש?) , הנה שתי דוגמאות לתאונות לא משמעותיות שכנראה יביאו להורדת הרכב מהכביש בגלל כריות האוויר:

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שניכם צודקים, הפעלת כרית אוויר היא לאחר שהתמלאו כמה תנאים, ביניהם רכב בתנועה מעל מהירות מסוימת (במהירות נמוכה פוטנציאל הנזק של הכרית גבוה מהתועלת) ומשקל על אותו מושב (אם מושב הנוסע ריק, כריות האוויר שבדשבורד, וילון וכיסא שמיועדים למושב הנוסע לא ייפתחו).

אגב אותו משקל בדיוק משמש גם לתזכורת חגירת חגורות בטיחות - אין משקל על מושב מסוים - אין תזכורת לחגירת חגורה, יש משקל על מושב מסוים ואין סגירת מעגל של אבזם החגורה - יש תזכורת.

פועלות גם בעמידה.

אישית ראיתי איך ברכב שעמד לידי ברמזור נכנסו חזיתית וכריות האויר נפתחו.

את הכרית לא מעניין מה המהירות של הרכב אלא התאוצה. מעל G מסויים היא תפעל.

תודה הגברת שרה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

כריות אויר, ממש לא בהרכח.

ראשית, הן פועלות על חיישנים שדורשים חשמל וגם הפעלתן בפועל מתחילה בפעולה אלקטורנית,

חוץ מזה - שכאשר הרכב כבוי המחשב אינו פעיל...

רכב שהיה לי עבר אבדן להלכה בעודו חונה בחנייה. נהג עם ג'יפ איבד שליטה על הרכב ונכנס לי באמ אמא של האוטו - נזק של 80K לרכב שלי וכריות האויר לא נפתחו. במוסך אמרו לי "הרכב היה כבוי, אין לו על מה 'להגן' אז לא הופעלו כריות אויר...

מחשב כרית האוויר הוא בעצם צ'יפ שמקבל מתח ישירות מהמצבר, ללא קשר למצב הסוויצ'.

לגבי הרכב טוטאלוס שלך - כבר ענו לך.

בתאריך 13.7.2020 בשעה 17:22, pl7410 כתב:

זו בכל זאת מדינה שמסתמכת על טמטום כמשאב לאומי

לפני 5 שעות, HybridBoy כתב:

תיבה טובה סטייל DSG

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

פועלות גם בעמידה.

אישית ראיתי איך ברכב שעמד לידי ברמזור נכנסו חזיתית וכריות האויר נפתחו.

את הכרית לא מעניין מה המהירות של הרכב אלא התאוצה. מעל G מסויים היא תפעל.

לא תמיד, אם הפגיעה הייתה מאחורה הכריות לא היו נפתחות ככל הנראה (אלא אם עוצמת הפגיעה הייתה ממש חזקה)

ליאור

יבגני כבר לא אוהב אותי 😭

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

כי התאוצה צריכה להיות שלילית (כלומר לכיוון אחורי הרכב).

מכל מקום, בדקתי שוב בכמה מקורות, למשל זה. כדי שהכריות יופעלו הרכב חייב לנוע לפנים במהירות 23-25 קמ"ש ויותר.

מה שאתה לא מבין זה שאתה מבזבז את הזמן שלך, את תעבורת האינטרנט שלך ואת אורך החיים של סוויצים במקלדת שלך.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

נראה לי קצת תמוה.

דמיין מצב שבו אתה עומד, נניח ברמזור, ומישהו מתנגש בך חזיתית. רחוק מבלתי אפשרי, ובמצב כזה פתיחה של כריות אויר בהחלט יכולה לעזור.

קראתי את המקור שהבאת וזה אכן מה שכתוב שם, אבל נשמע לי מאוד מוזר שתנועה קדימה היא תנאי הכרחי.

"ai motoare capul doare"

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

כל האלגוריתמים האלה נועדו לאזן בין סיכוני פתיחת הכריות לסיכוני אי פתיחתן, ועמידה בתקנים שנקבעו לאחר מחקרים כאלה ואחרים.

בתאונה בעמידה אין לנוסעים תנע שמטיח אותם בחלון, בההגה ובלוח המחוונים. אם ההגנה על הנוסעים מבוססת על ספיגת האנרגיה באזורי קריסה כנראה שהסכנה לפגיעה מחזית תא הנוסעים פחותה מזו שבתנועה לפנים. קרוב לודאי שגם המהירות היחסית בין כלי הרכב בתאונה כזו הרבה יותר קטנה מאשר בתאונה חזיתית ואולי יש גם סטטיסטיקה לגבי התנגשות בחפץ עומד. חבל שמומחה הפורום לתיאוריה של נושאי בטיחות נאלם.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

כל האלגוריתמים האלה נועדו לאזן בין סיכוני פתיחת הכריות לסיכוני אי פתיחתן, ועמידה בתקנים שנקבעו לאחר מחקרים כאלה ואחרים.

בתאונה בעמידה אין לנוסעים תנע שמטיח אותם בחלון, בההגה ובלוח המחוונים. אם ההגנה על הנוסעים מבוססת על ספיגת האנרגיה באזורי קריסה כנראה שהסכנה לפגיעה מחזית תא הנוסעים פחותה מזו שבתנועה לפנים. קרוב לודאי שגם המהירות היחסית בין כלי הרכב בתאונה כזו הרבה יותר קטנה מאשר בתאונה חזיתית ואולי יש גם סטטיסטיקה לגבי התנגשות בחפץ עומד. חבל שמומחה הפורום לתיאוריה של נושאי בטיחות נאלם.

נניח שלושה מקרים (משיעורי הפיזיקה בכיתה יא:p):

1. התנגשות של רכב בקיר ב25 קמ"ש

2. התנגשות חזיתית של שני רכבים זהים, שניהם ב25 קמ"ש (מהירות יחסית 50).

3.התנגשות של שני רכבים זהים, אחד ב50 קמ"ש והשני במצב עמידה.

בשני המקרים הראשונים הרכב יעצור במקום, במקרה השלישי הרכב יזרק אחורה ולאחר התנגשות שני הרכבים ינועו ב25 קמ"ש-המתנגש יאט ל25 והרכב שעמד יאיץ בתנועה אחורה ל25.

בשלושת המקרים התאוצה תיהיה זהה ובאותו הכיוון-נוסעי הרכב נזרקים באותה עוצמה לכיוון השמשה.

לכן זה לא הגיוני שכריות האוויר יפתחו רק אם הרכב נמצא בתנועה של 25 קמ"ש ומעלה, החיישנים אמורים למדוד תאוצה ללא קשר למהירות.

עריכה אחרונה על ידי Michaelr
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

כמה בעיות בתיאוריה הזו:

1. אתה מתכוון למהירות שקולה ולא מהירות יחסית.

2. התנגשות של רכב בקיר תגרום לקריסת איזורי הקריסה סופגי האנרגיה שבקידמת הרכב, ואם וכאשר נשארה אנרגיית תנועה היא תתורגם להטחה של הרכב לכיוון ההפוך מהתנועה הראשונית (נוסע קדימה, נכנס בקיר, נשארה אנרגיה, מוטח אחורה) - ראה לדוגמה

3. התנגשות של שני רכבים חזיתית כששניהם במהירות זהה, תגרום לרכב הקל יותר להיות מוטח אחורה, בעוד הרכב הכבד יותר ימשיך בתנועה קדימה.

ליאור

יבגני כבר לא אוהב אותי 😭

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מיכאל, מה שאתה כותב מתאים להתנגשןת אלסטית. ההתנגשות בין כלי רכב היא פלסטית, וחלק ניכר מהאנרגיה מתפזר כחום וכעיוות כלי הרכב.

מעבר לכך הקלט של מחשב ניהול כריות האויר הוא ממספר מקורות. כנראה שאם חיישן מהירות הגלגלים מראה פחות מ-25 קמ"ש (בארה"ב 14 מייל לשעה) המחשב ינטרל את הכריות, בלי קשר לקלט מהאקסלרומטר. כך אני הבנתי מתאור פעולת הכריות. יתכן שלא הבנתי נכון.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

2. התנגשות של רכב בקיר תגרום לקריסת איזורי הקריסה סופגי האנרגיה שבקידמת הרכב, ואם וכאשר נשארה אנרגיית תנועה היא תתורגם להטחה של הרכב לכיוון ההפוך מהתנועה הראשונית (נוסע קדימה, נכנס בקיר, נשארה אנרגיה, מוטח אחורה) - ראה לדוגמה

3. התנגשות של שני רכבים חזיתית כששניהם במהירות זהה, תגרום לרכב הקל יותר להיות מוטח אחורה, בעוד הרכב הכבד יותר ימשיך בתנועה קדימה.

ולכן רשמתי בהתנגשות בין שני רכבים זהים.

גם בהתנגשות חזיתית בין שני רכבים זהים במהירות זהה הרכבים "קופצים" אחורה לאחר ההתנגשות.

אני לא רואה שום סיבה שיהיה הבדל בתאוצה ובנזק לרכב בשלושת המקרים שתיארתי.

היה גם פרק של Mythbusters על הנושא, הנה הקטע הרלוונטי:

בכל מקרה לא נשמע לי הגיוני שכריות האוויר לא יפעלו כאשר הרכב לא נמצא בתנועה, הנה ציטוט מאתר הNHTSA:

Frontal air bags are generally designed to deploy in "moderate to severe" frontal or near-frontal crashes, which are defined as crashes that are equivalent to hitting a solid, fixed barrier at 8 to 14 mph or higher. (This would be equivalent to striking a parked car of similar size at about 16 to 28 mph or higher.)

משמע כריות האוויר אמורות להיפתח בהתנגשויות השקולות להתנגשות בקיר ב8-14 מייל לשעה, אם הרכב עומד ומתנגש בו רכב אחר במהירות מספקת אין סיבה שהכריות לא יפעלו.

בעבר נתקלתי במספר סירטונים של תאונות כאלה בהן כן נפתחו הכריות, מקווה שאצליח למצוא את הסרטונים...

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 1606 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...