Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

מה אתם עושים בשביל להתמודד עם יוקר המחיה?

Benor
שימו לב! השרשור הזה בן 1657 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

דייויד - כל אחד מאתנו עושה מדפי פעם flaming. מי מרצון ומי ללא כוונה (ואני חושש שזה קרה לי בשעה האחרונה. נראה שנגררתי לויכוח לא רצוי).

יבגני - אני רואה היטב את הדבשת, אבל אני גם שם לב מי פוגע בי, כאשר הוא בכלל לא יודע על מי הוא מדבר. משום מה זה מגיע מיד מאותו כיוון. ותאמין לי שהלקוחות שלי הם מכל המגזרים ומכל שכבות האוכלוסיה. הם יש לי סימפתיה או אנטיפתיה לאנשים מסויימים - בהחלט. אבל לא על בסיס מוצא. אני אספר לך משהו שכנראה יפתי אותך: המודעות שלי לנושא העדות הגיעה בגיל מאוחר מאד, כיוון שבבית שבו גדלתי זה היה non issue. פשוט לא הכרתי את הנושא.

לפני 5 שעות, David32 כתב:

מה שאתה לא מבין זה שאתה מבזבז את הזמן שלך, את תעבורת האינטרנט שלך ואת אורך החיים של סוויצים במקלדת שלך.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תגובות 241
  • פורסם
  • תגובה אחרונה

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

הדיון הזה גרם לי לתהות מהו בעצם ההפרש האמיתי בעלויות המחיה שלי בין ישראל וארה״ב.

תהיתי האם יש מקום לחלוק את הנתונים כי בסה״כ מדובר בפרטים די אישיים, החלטתי לשתף כי אם היית בנעלי הקורא המתעניין זה היה מידע שהייתי שמח לקבל.

כמה הבהרות:

1. הנתונים בארה״ב לאחר ניכויי הוצאות רפואיות מקסימליות (קרי: לא אצטרך להוסיף עוד כסף במידה ויש הליך רפואי חלילה)

2. מצאתי לנכון להשוות חסכונות+משכנתא, היות ובחרתי אסטרטגיה מסוימת בעקבותיה לקחתי משכנתא גדולה מהנדרש. השוואתית, נכון יותר להסתכל על המספר הזה כי הוא משקף טוב יותר את ההפרש עבור המקרה שלי.

3. הנתונים עבור משק בית זהה: זוג + 2 חתולים + 0 ילדים

4. אין התייחסות לרמת החיים (דירוג סובייקטיבי -- הפרש עצום לטובה: בית, רכב, תחביבים / קניות || הפרש גדול לטובה: שירותי רפואה, work/life balance, השקעות, הזדמנויות, אווירה, בילויים || הפרש קטן לרעה: מז״א, קולינריה || הפרש עצום לרעה: מרחק ממשפחה גרעינית וחברי ילדות).

5. המשרה זהה בין הארצות: אותה חברה, אותה דרגה

מצ״ב טבלה המרכזת הפרשים באחוזים:

[TABLE=width: 451]

[TR]

[TD]

[/TD]

[TD]USA / IL RATIO

[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]

[/TD]

[TD]+36%

[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]

[/TD]

[TD]+20%

[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]

[/TD]

[TD]+31%

[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD][/TD]

[TD][/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]

[/TD]

[TD]-22%

[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD][/TD]

[TD][/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]

[/TD]

[TD]+57.5%

[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

קטגוריה
הוצאות חודשיות
הוצאות שנתיות
חסכונות + משכנתא
פנסיה + קהש
שכר נטו

הטבלה מרתקת בעיני.

מצד אחד ״הרגיש״ לי שיוקר המחיה בארץ גבוה בהפרש גדול, מצד שני הטבלה מראה שלכאורה בארץ זול יותר - אבל אני סבור שזה לפני שצוללים לנתונים.

אני כבר זמן רב דובק ב״מדד החסכון״ בתור אינדקס ליוקר מחיה, מה זה מדד החסכון? כמה כסף אני מצליח לשים בצד כל חודש לאחר כל ההוצאות (הן חודשיות, הן שנתיות, והן דיור). הרי אם אני מוציא יותר כסף מחד, אבל מכניס יותר כסף מאידך, מה זה אומר בעצם..?

הנתון שמשקף את ההפרש בין המדינות הוא אותם 31% (כאמור - עבור המקרה שלי זה המספר הנכון להסתכל עליו אם מנסים להשוות ׳תפוחים לתפוחים׳ מהפן הכלכלי).

מנגד, אפשר לטעון (ודי בצדק) שיש לנכות מהנתון הזה את ה22% שהוא הפער בין פנסיה+פיטורים+קה״ש בישראל ובין הפנסיה בארה״ב, מה שמצמצם את ההפרש לפער לא כזה גדול. (כאן גם עולה השאלה - האם אתה מעדיף לשלוט בפנסיה שלך, או לתת למדינה לעשות זאת?)

אבל, וזה חתיכת אבל, כמו שכתבתי אין כאן התייחסות לרמת החיים / רווחה. אנחנו חיים ברווחה הרבה יותר גבוהה מהחיים בישראל מחד, ומתבאסים שהמשפחה רחוקה מאידך. איך מכמתים את זה..? כל משפחה והמשוואה שלה.

בנוסף, יש כאן איזשהו ״שקר״ שמי שלא חזק במתמטיקה עלול לפספס: כשהנתונים מוצגים באחוזים ואין מספרים אבסולוטיים פערים זניחים עלולים לקבל משנה תוקף שאינו במקום. הרי אם אני מוציא 400 ש״ח יותר בחודש וזה מיתרגם לפער של 50%, ובד בבד אני חוסך 4,000 יותר בחודש שמתורגמים לפער של 20% בלבד, מה עדיף...?

וזו הסיבה שכל אחד ששוקל רילוקיישן צריך לעשות הרבה (מאוד) שיעורי בית, לאסוף דאטה איכותי ולא כמותי, ולקמפל טוב טוב את הנתונים לפני שהוא מחליט מה לעשות.

“Never wrestle with a pig - you'll both get dirty, but the pig likes it"

Model 3 P | Atom 3 | Palisade Calligraphy | Sportster Iron 883 | Monster 1200

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני מחשיב את עצמי לפטריוט, עשיתי שירות מילואים עד הרגע בו עליתי למטוס פחות או יותר ועדיין עליתי למטוס כדי לסדר לי ולמשפחתי חיים טובים יותר.לא רע בארץ אבל אפשר גם יותר טוב אז למה לא?אני יכול לחשוב על דברים כמו משכנתא ובית כאן, אני חי ברמת חיים גבוהה ומגשים דברים שבארץ רק חלמתי עליהם שאעשה אולי מתישהו..

ועדיין אני קודם כל ישראלי(אומנם עולה), אני אשמח לשמוע מישהו מדבר עברית בסופר,אני גם אגש אליו כנראה. כל החברים שלנו הם ישראלים, כל שבת אנחנו מתארחים/מארחים אצל משפחה אחרת והחברים כאן הם המשפחה. זה הדבר שמקל על עניין הריחוק מהמשפחה שלפחות לנו, הוא הדבר הקשה ביותר.

בנוגע לנושא בשרשור,אור כרגיל עם נקודות סופר נכונות. השורה התחתונה במקרה שלי דומה:בסוף החודש יש לי משמעותית יותר כסף ביד לאחר כל בזבוזי החיים הרגילים(וכמו שציינתי, רמת החיים עלתה).

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

קודם כל הם כן, פשוט בפורומים אחרים. אבל גם אם הם לא - זה הגיוני, כי ה'בית' הופך להיות הרבה יותר רומנטי וחיובי כשעוברים למקום אחר ונשארים רק הזכרונות הטובים. זו תופעה פסיכולוגית ידועה. אם כבר, אפשר לטעון שאני היחידי ששומר על אובייקטיביות ומעביר ביקורת (או מטנף כהגדרתך) על כולם באופן שווה.

יש מקום פופולרי באמסטדרם בשם 'קפה דה קלוס'. המקום עשה לא מעט כסף מישראלים שאוהבים לבקר בו, אבל למרות כל התפריטים בשפות שונות שיש שם אינו מציע כזה בעברית. קולגה שלי שביקר שם לפני מספר שנים שאל את הברמן מדוע זה כך, ונענה שבעבר היו גם תפריטים בעברית, אבל הישראלים אוהבים לשמור מזכרות...

זה, בקצרה, למה לא מספרים לישראלים על המקומות השווים בעיר. גם בברצלונה אני מאד נזהר לא לכתוב עליהם בפורומים או קבוצות פתוחות, רק בפרטי לאנשים שהתרשמתי שלא יעשו נזק תדמיתי. גם אם 95 ישראלים יתייחסו למקום בכבוד ולא יעשו בושות, מספיק שיבואו חמישה בחודש שיתנהגו כמו בהמות מזרח-תיכוניות וזה משאיר רושם שקשה מאד לתקן אח"כ. קח בחשבון גם שמתוך ה-95 ה'טובים' אולי 5-10 בכלל יגידו שהם מהארץ, השאר כאמור ישמרו את זה לעצמם אלא אם כן מישהו ישאל אותם במפורש. אבל תהיה בטוח שהחמישה הבעייתיים לא יפספסו אף הזדמנות לספר לכולם מהיכן הגיעו.

זה בעיה של חינוך מהבית, ולא נראה לי שיש ויכוח על כך שזה דבילי.

כאמור, זה חשוב כשאתה מרגיש שישראל היא הבית ומתנהג בהתאם. אצל רוב הרוסים שאני מכיר בחו"ל זה לא המצב. במקרה הטוב הם דבקים בקהילה הרוסית במקום החדש, במקרה הגרוע פשוט מתרחקים משתי הקהילות ומשתדלים לחיות כבני אדם הגונים ללא שייכות אתנית.

דריש, אתה בחור אינטילגנטי (באמת, אני לא אומר את זה בטיפה ציניות). אתה גם אוהב רציונל וחשיבה בהירה ממה שאני זוכר. בוא ניקח את המסעדה בהולנד:

המקום ההוא סבל מגניבת תפריטים על ידי ישראלים - קיבלתי.

כמה מקומות לדעתך לא נהרסו על ידי ישראלים שביקרו בהם?

50-60 מיליון?

סטטיסטית, מדעית, רציונלית - אין סיבה להימנע מלהמליץ לישראלים על מקומות.

יש מצב שיש גם 1 אחוז של בריטים חארות, אז מה? לא נמליץ לבריטים על מקומות?

הוא שאמרתי, הגישה הזו רחוקה מלהיות מושכלת ואינה מעידה על אינטליגנציה רבה או הפעלה של רציונל. היא כן מעידה על חשיבה מאוד אמוציונלית. אם זה טוב או רע אני לא יודע, אני לא פסיכולוג.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

"you know how they are, they are babies, their mind is made up before anyone says anything."

South park, S23E07 PC babies.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני דווקא הייתי חושב שתפריט בעברית כי.... אין צורך.

רוב האוכלוסיה הרלוונטית דוברת אנגלית ויכולה לקרוא תפריט, אז למה בעצם להשקיע בתפריטים בעברית.

עריכה אחרונה על ידי David32
SlowRide כתב:
עם השאלה הזו אתה צריך לפנות לפורום מתאבדים, הבעיה ששם לא תקבל עצות מאנשים עם ניסיון.
Pika007 כתב:
זה כל כך תמים שאני על סף לעניין אותך באופציות למסחר בפורקס.
לפני 1 דקה, יבגניפ כתב:

אני לא פסיכולוג, אבל קראתי את כל הספרים של ג'ורדן פיטרסון חוץ מהאחרון שיצא.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

סטטיסטית, מדעית, רציונלית - אין סיבה להימנע מלהמליץ לישראלים על מקומות.

יש מצב שיש גם 1 אחוז של בריטים חארות, אז מה? לא נמליץ לבריטים על מקומות?

במקרה של ישראל זה אחוז גבוה יותר, אבל גם במקרה של הבריטים נבחר בקפידה את הפורומים בהם אנו ממליצים על המקומות ה'שווים' בעינינו. באוף טופיק של קארזפורום או של pistonheads (מקבילו הבריטי) נרגיש יותר בנוח לעשות את זה מאשר בקבוצת פייסבוק עם אוכלוסיה לא מפולטרת. נכון שלקוח משלם זה לקוח משלם, אבל אתה לא רוצה שהוא ישאיר אחריו אדמה חרוכה ונזק תדמיתי שלא נמדד בכסף.

אם אחרי ההסבר הזה הנקודה שלי עדיין לא ברורה, אז אני אאלץ לעשות לך ספריאל ולהגיד שכשתגדל - תבין. עם כל החיבה שלי לרצינל והגיון, לא כל דבר צריך לבחון באמצעים סטטיסטיים, ובוודאי לא כשמדובר באינטראקציות בין אנשים.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני רואה שרכישת ציוד חדש לדירה (רהיטים+מכשירי חשמל)

יכול להגיע לכ20-30K סכום לא מבוטל שאת רובו הייתי מעדיף לשמור.

האופציה האחרת היא שיטוט בכל מיני חנויות יד שניה, אגורה, עודפים וכד'.

מישהו אולי מכיר מכרזים שמוכרים בהם תכולות דירה בזול? כונסי נכסים וכד'...

עריכה אחרונה על ידי Benor
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

תחפש קבוצות פייסבוק בהן מוסרים גם דברים בחינם.

אתה גם ממש לא חייב לקנות הכל במכה. אם יש לך מחשב, אז טלויזיה זה בונוס, למשל.

תודה יבגני. הרסת לי את באטמן לתמיד.
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

במקרה של ישראל זה אחוז גבוה יותר, אבל גם במקרה של הבריטים נבחר בקפידה את הפורומים בהם אנו ממליצים על המקומות ה'שווים' בעינינו. באוף טופיק של קארזפורום או של pistonheads (מקבילו הבריטי) נרגיש יותר בנוח לעשות את זה מאשר בקבוצת פייסבוק עם אוכלוסיה לא מפולטרת. נכון שלקוח משלם זה לקוח משלם, אבל אתה לא רוצה שהוא ישאיר אחריו אדמה חרוכה ונזק תדמיתי שלא נמדד בכסף.

אם אחרי ההסבר הזה הנקודה שלי עדיין לא ברורה, אז אני אאלץ לעשות לך ספריאל ולהגיד שכשתגדל - תבין. עם כל החיבה שלי לרצינל והגיון, לא כל דבר צריך לבחון באמצעים סטטיסטיים, ובוודאי לא כשמדובר באינטראקציות בין אנשים.

אני מבין את מה שכתבת. פשוט אני התייחסתי לאנשים שנמנעים מלהמליץ לישראלים בגלל שיש אחוז מסוים של "חורכי אדמות". נמנעים = לא ממליצים בכלל, ללא קשר לברירה שציינת.

אז רק שנייה אחת אחרונה לפני שאתה שולח אותי לגדול, כדי שאני אבין לגמרי והיטב:

אתה כן ממליץ לישראלים על מקומות, פשוט לא לכולם, אלא רק בפלטפורמות מסוימות שאתה מעריך שבהן יש אוכלוסיה יותר איכותית בעיניך?

כלומר מחר אתה תמליץ לחבר פורום מנומס ונחמד שטס לברצלונה על מקומות שם?

וכשאתה מחפש חופשה/מקום לגור, אתה גם לא תמיד בורח מכל הישראלים? או שזה תמידי?

סתם מסקרנות.

"you know how they are, they are babies, their mind is made up before anyone says anything."

South park, S23E07 PC babies.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• חברי המעגל הראשון
אני רואה שרכישת ציוד חדש לדירה (רהיטים+מכשירי חשמל)

יכול להגיע לכ20-30K סכום לא מבוטל שאת רובו הייתי מעדיף לשמור.

האופציה האחרת היא שיטוט בכל מיני חנויות יד שניה, אגורה, עודפים וכד'.

מישהו אולי מכיר מכרזים שמוכרים בהם תכולות דירה בזול? כונסי נכסים וכד'...

מקרר, מכונת כביסה, מיקרוגל, כיריים גז ותנור קנינו בפחות מעשיריה. אתה רווק וכנראה לא תצטרך חלק מהדברים האלה, למשל במקום מיקרוגל ותנור אפשר להסתדר בכיף עם טוסטר אובן איכותי.

מיטה ומזרן מומלץ להשקיע ולקנות משהו חדש ונח, כל שאר הרהיטים - משומש מיד2. אנשים מוכרים דברים מצויינים בגרושים. אתה כנראה תעבור כמה פעמים דירה, וכמה שיש לך יותר רהיטים - סיכוי גדול יותר שמשהו ישבר וידפק במעבר. אל תצבור רהיטים ואל תשקיע בזה יותר מדי.

אומרים שהעתיד הוא אנרגיה סולארית, אז עברתי לסולר.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

וכשאתה מחפש חופשה/מקום לגור, אתה גם לא תמיד בורח מכל הישראלים? או שזה תמידי? - אולי דרייש בכלל סודני/אריתראי שבריחה זה חלק מהחיים שלהם :-P

סתם מסקרנות.

ללא מילים.

איזה כייף לי :)

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בנאור - לפעמים המכשירים נמצאים מתחת לאף. לדוגמא - אתמול בבוקר עברתי בשופרסל. מיקרוגל ב-200 ש"ח. נכון, הפעלה עם שני כפתורים סיבוביים, אבל, בינינו, כמי שמשתמש במיקרוגל קרוב ל-30 שנה - הפונקציה המשמעותית היחידה היא חימום המזון, כל השאר מיותר, במקרה הרע מכביד על התפעול (אבל היצרנים יודעים זאת, ולכן יש כפתורי חימום בלחיצה או שתיים). כיריים חשמליים ניידים עולים סכום דומה, כולל איזה דגם של כיריים אינדוקציה עם משטח אחד (עם שני משטחים זה כבר עניין של כ-500 ש"ח לפי זכרוני). מקרר אכן כדאי לחפש יד שניה, אבל נסה לעבור בחנויות החשמל וחפש אזה סיני או טורקי קטן וזול. אל תוותר על תא הקפאה מספק, הוא חשוב. מקרר באר אינו מספק.

לגבי ריהוט: שלוש אפשרויות:

1. איקאה. לא צריך להכביר מילים. אם אתה מסוגל להחזיק ביד מברג אלן אתה יכול להרכיב לבד. באותה הזדמנות תוכל לרכוש כל מה שצריך לבית - צלחות, סכו"מ, כוסות וספלים, כלי מטבח, תאורה. דאג לקנות לפחות רביעיה או שישיה מכל מוצר הגשה, פעם יש אורחים, פעם סתם דוחים את ההדחה למחר בבוקר, אולי איזה ספל נשבר - בקיצור, שתמיד יהיה משהו בארון המטבח. אפשר לחפש בחנויות רהיטים אחרות מוצרים זולים, כולל DIY.

2. חנויות רהיטים זולות - לפני 6 שנים קניתי בחיפה (הרצל פינת ברזילי) שני סטים שכללו בסיס מיטה כפול, מזרן תואם וארון 4 דלתות. 5500 ש"ח לכל הסט. אני מניח שאת בסיס המיטה + המזרן תוכל לקבל ב-1000-1500 ש"ח בחנות המקבילה באזור מגוריך.

3. יד שניה - לקושש ממשפחה וחברים או מאתרי היד השניה. העניין הוא שחשוב שמוצרי העץ יהיהו במצב טוב (אתה לא רוצה לשמוע בלילה כחחח כחחח ולגלות תולעי עץ), ומזרן הוא מוצר שלא הייתי קונה משומש, כמו גם כלי מיטה. אם זה ממשפחה ואתה יודע מה עבר על המוצר זה סיפור אחר.

בנוסף - כדאי להכיר את האייס\הום סנטר הקרוב לביתך. נכון שאינו המקום הכי זול, אבל זה כלבו לכלי בית, אז אם אתה צריך מנורה או שולחן מחשב או כל מיני כלי בית או חלקי חילוף לבית יש לך כתובת, בדרך כלל עד 10 בערב. ובמקביל ליצור קשרים עם הטמבוריה השכונתית. אין תחליף לקפיצה קצרה כאשר צריך להשלים משהו, ובדרך כלל בעל העסק הוא גם תיקונצ'יק שיכול להציל אותך מתקלות שאינך יודע לתקן לבד (חרי שעות סגירת העסק).

עריכה אחרונה על ידי sperial

מה שאתה לא מבין זה שאתה מבזבז את הזמן שלך, את תעבורת האינטרנט שלך ואת אורך החיים של סוויצים במקלדת שלך.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

רק הבהרה לגבי הפוסט הקודם שלי:

1. מה שכתבתי על רהיטים זולים - ה-5500 שח היו לשני סטים, כלומר סט אחד עלה 2250 ש"ח.

2. כמעט בכל חנות יש מציאונים.

3. חוזר על ההמלצה לחפש במשפחה. אצלי, למשל, יש מספיק כלים כדי לצייד לפחות 3 מטבחים. הם, כמובן, ממתינים לבנים שלי שיזקקו להם בבוא היום. אני בטוח שבבית הוריך יש מספיק עודפים שתוכל לנצל.

4. כירויים אינדוקציה מצריכים כלים מתאימים, שעל אריזתם מצויינת התאמה לאינדוקציה ובתחתיתם סמל הסליל, או שרואים את ה"כפתורים" שנועדו ליצור את זרמי החשמל המחצצים את התחתית. כיום הם mainstream ואין קושי למצוא אותם, המחיר לא יקר בהשואה לכלים שאינם מיועדים לאינדקציה, וממילא אתה זקוק למחבת או שתיים ושניים או שלושה סירים, הרבה פעמים תוכל למצוא סטים כאלה.

5. תגופות החגים (ספטמבר אוקטובר ולפני פסח) מביאים הרבה מבצעים בתחומי כלי הבית והריהוט. נכון שחלקם בלופים, אבל רבים מהם אמיתיים לגמרי. נצל אותם. אם יש לך בחוג המכרים בעלי כרטיס "חבר" גייס אותם ליריד החצי שנתי.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תוכן חדש...