Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

גרמניה כמשל

Guy_M5
שימו לב! השרשור הזה בן 2359 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

• תגובות 51
  • פורסם
  • תגובה אחרונה

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

תמונות שפורסמו בשרשור

בהתחלה רציתי להתלונן על "גניבת" הכותרת אבל אז ראיתי שהיוותי לך מקור להשראה, אז הכל בסדר :wink:

תרבות הצריכה - די דומה ברוב אירופה. גם כאן הקניות לרוב קטנות יחסית ואנשים קונים בסופר או במכולת כל כמה ימים ויחסית מעט מוצרים. באופן מעניין עדיין יש להם המון סופרים עצומים בגודלם, בעיקר בקניונים. אני לא יודע אם אסטוניה שונה מגרמניה באופן הזה, אבל האסטונים מתים על קניונים ויש כאן כמות אדירה של קניונים גדולים ביחס לאוכלוסיה. למשל בטאלין אני חושב שיש 7 קניונים ממש גדולים ועוד איזה 10 מרכזי קניות בינוניים על 450 אלף איש.

תשתיות טלקום - מוכר לי כי אח שלי עבר לברלין לפני שנה. פה באסטוניה הקטנה באופן מעניין המצב טוב בהרבה. אינטרנט סופר מהיר, 4G בכל מקום כולל בחלקים נרחבים של היער, ומחירים זולים למדי (אני למשל משלם 33 יורו על 300 מגהביט סימטרי). לסלולרי פה 20 יורו נותן לך 16GB.

כסף - מעניין שהגרמנים עדיין מתעסקים המון במזומן. שוב משהו שהוא הפוך מבאסטוניה - פה הכל באשראי ואנשים כמעט לא מסתובבים עם מזומן.

שעות פעילות - פה כמעט הכל פתוח עד 21:00 שבעה ימים בשבוע.

אמזון - אני מזמין הרבה מאמזון.דה וכמובן שזה לא מהיר כמו אצלכם - לוקח סביב שבוע להגיע. עדיין - מאוד נוח.

אוכל - הבדלי המחירים בין אירופה לארץ פשוט תהומיים. הבנתי שגרמניה אפילו יותר זולה ממקום כמו אסטוניה (למרות רמת החיים הגבוהה יותר בגרמניה) וגם אני לרוב מוציא פחות מ-50 יורו על קניות לזוג לשבוע. במיוחד מרשים שחוזרים מהסופר עם שתי שקיות מפוצצות וקבלה של פחות מ-20 יורו.

לגבי תעשיית הרכב - בדקתי קצת את הנושא בעבר כי מן הסתם זה מעניין גם אותי. אחת הבעיות היא שהתעשייה הזאת מאוד קונסרבטיבית והם עובדים בעיקר בגרמנית (שלי אין, אבל לך יש) ויותר מזה - הם לא אוהבים לקדם עובדים לא גרמנים. כך שאם יש שני עובדים שמתחרים על תפקיד הם יעדיפו את הגרמני ולא את המהגר. בתעשיות יותר מודרניות (למשל סטארטאפים) המצב שונה.

רוני

BMW 325i E46

שלום, רוכב.

נא לא לבקש ממני גישה לאוף טופיק

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

תרבות הקניונים קיימת בכל אירופה - אם תסתכל מעבר למפרץ הרי שכאשר אתה יצא מנמל התעופה ב-Vantaa אתה נתקל בשורת קניוני ענק עד הלסינקי, וגם בפינה הנגדית של אירופה - ליסבון - הייתי באיזה קניון 3 שעות וראיתי אולי שליש ממנו (בלי לקנות כלום). אפילו ברייקיאויק הזעירה חנויות ענק שקשה למצוא בהן את הידיים והרגליים לפני שלמדת אותן ביסודיות.

ומשהו לגבי הפרשי המחירים בין אירופה לישראל http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5042756,00.html

לפני 5 שעות, David32 כתב:

מה שאתה לא מבין זה שאתה מבזבז את הזמן שלך, את תעבורת האינטרנט שלך ואת אורך החיים של סוויצים במקלדת שלך.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מצחיק (ועצוב) שצריך להגיע למצב שבו מסמנים מחירי חו"ל בשביל שהצרכן הישראלי יבין עד כמה דופקים אותו. אני זוכר שבמשך שנים הייתי מחכה לקנות משחות שיניים ודאודורנטים במבצע כי המחירים נראו לי מטורפים - 20-30 שקלים למשחה או דאודורנט. באירופה רוב המוצרים האלה עולים סביב 10 שקלים ואפילו פחות.

BMW 325i E46

שלום, רוכב.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

באיזור שלי אני יכול להגיד שהעלות תלויה בסל המוצרים בצורה ניכרת.

בשר וירקות טריים עולים משמעותית יותר מישראל, דברים אחרים הרבה יותר זולים. ככה שאם אתם אוהבים סטייק עם סלט בצד לארוחת ערב בכל יום, הסל שלכם יהיה יקר יותר. מצד שני, אם אתם נורמטיביים- אנחנו בד"כ סוגרים פינה בכ1200 קרונות (120 אירו) לקניה מרוכזת של שבועיים, כולל כמה פינוקים מיותרים שמיקרים את הסל.

אלכוהול מבוקר בצורה מבעסת לגמרי. יש לנו מונופול מדיני שמוכר אלכוהול בחנויות בלעדיות, בשעות בלעדיות, במחירים בלעדיים. לא תמצוא מעל 2.5% בסופר.

אבסולוט וודקה, מותג שוודי שעולה בארץ כמה? 60 שקלים? יעלה כאן כ250 קרונה.

פרויקט חדש, מאור יוצא להתחרות - עקבו כאן

Toyota MR2, 1985 - Sold | Renault-Sport Clio RS (203), 2011 - Black – Sold | Subaru Impreza STI, 2003 -Java Black- Sold

Alfa-Romeo Mito QV, 2011 - Tornado blue - Sold |BMW E30 Coupe, 1989 - Alpine white - Sold

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

רוני, אני קורא לזה "מדד הליסטרין". בכל מקום שאני מגיע אליו אני בודק את מחיר הליסטרין. בארה"ב כ-4 דולר לליטר. כמה באסטוניה, סתם בשביל הסקרנות? אגב, יש לי קרובי משפחה רחוקים בהאפסאלו. ביקרתי אותם פעם אחת לפני כמה שנים. התרשמתי לטובה מהארץ הקטנה הזו ותושביה החביבים והמוזרים שעושים הרבה כדי להתרחק מהעבר הסובייטי ולהתקדם. טאלין יפה ומעניינת, ושדה התעופה הקטן עד כדי גיחוך - בדיוק כמו שאני אוהב, חמש דקות מהכניסה עד הגייט, כולל בטחון, קפה ובורדינג. ד"א, לפעמים דווקא למדינות שהן late bloomers יש יתרון תשתיתי וטכנולוגי ע"פ מעצמות מתועשות ותיקות, דווקא בגלל שצריך להקים תשתיות שלמות מחדש.

עריכה אחרונה על ידי קורן בן אשר

חזיר דיזל

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אלכוהול מבוקר בצורה מבעסת לגמרי. יש לנו מונופול מדיני שמוכר אלכוהול בחנויות בלעדיות, בשעות בלעדיות, במחירים בלעדיים. לא תמצוא מעל 2.5% בסופר.

אבסולוט וודקה, מותג שוודי שעולה בארץ כמה? 60 שקלים? יעלה כאן כ250 קרונה.

וואלה? מוזר. ממש לקחו את זה קשה. פה אמנם כמעט שליש סופר (או מכולת) זה אלכוהול, אבל גם פה החמירו מאוד וגם העלו מחירים (בעיקר של אלכוהול קל יותר כמו בירה). זה הגיע לרמה שאסטונים נוסעים ללטביה בשביל לקנות אלכוהול, כי שם זול ב-20-30 אחוזים. עדיין, ביחס לארץ המחירים בדיחה. במכולת הקרובה לביתי בקבוק סטלה עולה 8 שקלים ואפשר למצוא בסופר גדול גם ב-6 שקלים. בירה מקומית חצי ליטר תעלה פחות מיורו - 3-4 שקלים.

רוני, אני קורא לזה "מדד הליסטרין". בכל מקום שאני מגיע אליו אני בודק את מחיר הליסטרין. בארה"ב כ-4 דולר לליטר. כמה באסטוניה, סתם בשביל הסקרנות?

לא ידעתי אז חיפשתי בשבילך ומצאתי את זה:

http://www.globalbrandprices.com/Estonia/Listerine/

מצחיק שישראל הכי גרועה.

מבדיקה קצרה באתר של סופרמרקט אסטוני - המחיר שרשום שם נכון.

BMW 325i E46

שלום, רוכב.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

זה הגיע לרמה שאסטונים נוסעים ללטביה בשביל לקנות אלכוהול, כי שם זול ב-20-30 אחוזים. עדיין, ביחס לארץ המחירים בדיחה. במכולת הקרובה לביתי בקבוק סטלה עולה 8 שקלים ואפשר למצוא בסופר גדול גם ב-6 שקלים. בירה מקומית חצי ליטר תעלה פחות מיורו - 3-4 שקלים.

גם כאן יש מקומיים שעושים סבב בירות לדנמרק או אפילו מרחיקים עד גרמניה וממלאים את החלק האחורי של הסטיישן שלהם במאות קילוגרמים- ממש עד סף כושר הנשיאה.

Toyota MR2, 1985 - Sold | Renault-Sport Clio RS (203), 2011 - Black – Sold | Subaru Impreza STI, 2003 -Java Black- Sold

Alfa-Romeo Mito QV, 2011 - Tornado blue - Sold |BMW E30 Coupe, 1989 - Alpine white - Sold

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בכל מדינות סקנדינביה להוציא דנמרק זה כך - כל מה שמעל בירה נמכר רק בחנויות של המונופול הממשלתי.

מה שהחבר'ה בסביבה של מאור עושים - נוסעים לדנמרק. סיפרו לי שיש כאלה שפשוט עולים על המעבורת הקטנה בהלסינגבורג, לאחר תחילת השייט קונים בקבוקים, שותים אותם ולאחר מכן יורדים בחזרה בשבדיה..

לגבי הליסטרין, לא לחינם המצאתי את המדד הזה.. אחד המוצרים עם פערי העושק הכי קיצוניים כאן. ליסטרין הכי זול בארץ שאני מכיר, שנמכר באופן שגרתי (לא איזה מחסן עלום בעיבורי איזור תעשיה נידח שמוכר בכמויות מינימום של משטח - אגב אם אתם מכירים אחד כזה, גלו לי בבקשה), זה בקופ"ח, עולה כ-32 ש"ח, ל-750 מ"ל (בקבוק חצי ליטר + בקבוק רבע ליטר "מתנה").

עריכה אחרונה על ידי קורן בן אשר

חזיר דיזל

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אמרו וצדקו. יש שקוראים לספינה הזאת "The Abortion" , על שם כל ההריונות הבלתי צפויים שהיא יצרה:lol:

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בכל מדינות סקנדינביה להוציא דנמרק זה כך - כל מה שמעל בירה נמכר רק בחנויות של המונופול הממשלתי.

מה שהחבר'ה בסביבה של מאור עושים - נוסעים לדנמרק. סיפרו לי שיש כאלה שפשוט עולים על המעבורת הקטנה בהלסינגבורג, לאחר תחילת השייט קונים בקבוקים, שותים אותם ולאחר מכן יורדים בחזרה בשבדיה..

לגבי הליסטרין, לא לחינם המצאתי את המדד הזה.. אחד המוצרים עם פערי העושק הכי קיצוניים כאן. ליסטרין הכי זול בארץ שאני מכיר, שנמכר באופן שגרתי (לא איזה מחסן עלום בעיבורי איזור תעשיה נידח שמוכר בכמויות מינימום של משטח - אגב אם אתם מכירים אחד כזה, גלו לי בבקשה), זה בקופ"ח, עולה כ-32 ש"ח, ל-750 מ"ל (בקבוק חצי ליטר + בקבוק רבע ליטר "מתנה").

ברמי לוי 2 500 מ"ל ב25 שח עד 4.12 (לפי מייסופרמרקט) , אושר עד מוכרים בקבוק ליטר במחיר דומה באופן שגרתי.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

יש מעבורת שיוצאת מעיר קטנה 100 קמ צפונית לסטוקהולם לכיוון אי ששייך לפינלנד הכל כדי לצאת מגבולות מדינה אחת ולאפשר למקומיים לקנות אלכוהול וטבק זולים. העצלנים עולים עם הרכב למעבורת והצוות מעמיס את הבקבוקים עד לרכב. השייט אורך כמה שעות והוא חינם אם עולים ללא רכב.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לאן הצפוניים מגיעים בשביל אלכוהול בזול... ואם השוודים נוסעים לפינלנד, הפינים נוסעים לאסטוניה (והאסטונים ללטביה. אני יכול רק לשער שהלטבים נוסעים לליטואניה :-D ).

הפינים כל כך אוהבים לנסוע לאסטוניה בשביל אלכוהול שהם עולים על האונייה (בערך שעתיים שייט) עם מזלג העמסה לארגזים (כזה עם גלגלים, לא זוכר איך קוראים לזה) ופשוט מביאים איתם מאות בקבוקים בחזרה.

האסטונים למדו לנצל את זה - קרוב לנמל יש עכשיו קניון ענק עם הרבה חנויות, כדי שהפינים לא יצטרכו ללכת רחוק.

BMW 325i E46

שלום, רוכב.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

דווקא לפני כשנה וחצי במינכן נתקלתי ביותר פליטים מגרמנים (כל איזור התחנה המרכזית למשל כולו פליטים). גם מבחינת תחבורה אולי זה אני והמזל שלי אבל בכל ביקור שלי הרכבות מאחרות.

הרכבות בדרך כלל מאוד מדויקות, אלא אם קרה איזה אסון (למשל מקרה חירום רפואי באחת התחנות) ואז זה בלאגן שלוקח להם חצי יום לסדר. אני אוהב שגם בזמני השיא כשהקרון מפוצץ הוא מאוד שקט.

פרט לזה אנשים נחמדים ועיר סבירה. לא טיילתי בה אלא עבודה - מלון.

עריכה: מחירי המלונות בזמני תערוכות גדולות הן שערורייה. בעוד חצי שנה אני שם והפעם החלטתי לקחת מלון מחוץ למינכן ולשכור רכב

אם אתה לא הולך לטייל עדיף לך לבחור פרבר.עיירה שנמצאים על אחד מה-S באהנים מאשר להגיע לעיר ברכב.

בהצלחה במעבר בלימודים ובשאר :)

תודה!

אני רק שאלה,נזכרתי אחרי השרשור הזה פתאום באיזה משפט שאיזו דמות אמרה בסדרה שראיתי פעם,שמי שיודע אנגלית וצרפתית,גרמנית לא אמורה להיות קשה בכלל.

יש אמת בדבר?

אני דובר אנגלית מילדות (אמא עולה חדשה) ולמדתי צרפתית בתיכון במשך 6 שנים ברמה של 5 יחידות. לדעתי הצרפתית לא ממש עוזרת באופן מיוחד לגרמנית, אם מתעלמים מהעובדה שחשיפה ליותר שפות באופן כללי מקלה על למידת שפות חדשות. אני דווקא תמיד אמרתי שהאמצע בין אנגלית לצרפתית זה ספרדית - אותה קל מאוד להבין למרות שאף פעם לא למדתי אותה. מה שדווקא עזר לי לגרמנית זה ההיכרות שלי עם אפריקאאנס מהבית, שהיא גם שפה גרמאנית, כמו גם אנגלית. שם רוב המילים זהות עד כדי שינוי צפוי באיות.

בהתחלה רציתי להתלונן על "גניבת" הכותרת אבל אז ראיתי שהיוותי לך מקור להשראה, אז הכל בסדר :wink:

[...]

אוכל - הבדלי המחירים בין אירופה לארץ פשוט תהומיים. הבנתי שגרמניה אפילו יותר זולה ממקום כמו אסטוניה (למרות רמת החיים הגבוהה יותר בגרמניה) וגם אני לרוב מוציא פחות מ-50 יורו על קניות לזוג לשבוע. במיוחד מרשים שחוזרים מהסופר עם שתי שקיות מפוצצות וקבלה של פחות מ-20 יורו.

בדיוק. מה שגם כיף שזול זה כל מוצרי הטואלטיקה וחומרי ניקוי, שלרוב לא עוברים את האירו וחצי אם לא לוקחים משהו יוקרתי מדי. גם הירקות שהם לכאורה יקרים פה לרוב לא באמת יותר יקרים מבארץ, וזה מתקזז עם דברים כמו ברוקולי, כרוב ניצנים שבארץ הם מותרות. מוצרי חלב מאוד (200 גרם קוטג' ב-55 סנט, יוגורט אישי עם תות 35 סנט). בשר זול אבל לא יודע לתת מחירים כי אני צמחוני. ירקות קפואים זה מעולה - 750 גרם של מיקס ירקות אסייתי ב-1.2 אירו. בארץ הסנפרוסטים עולים 20 ש"ח.

לגבי תעשיית הרכב - בדקתי קצת את הנושא בעבר כי מן הסתם זה מעניין גם אותי. אחת הבעיות היא שהתעשייה הזאת מאוד קונסרבטיבית והם עובדים בעיקר בגרמנית (שלי אין, אבל לך יש) ויותר מזה - הם לא אוהבים לקדם עובדים לא גרמנים. כך שאם יש שני עובדים שמתחרים על תפקיד הם יעדיפו את הגרמני ולא את המהגר. בתעשיות יותר מודרניות (למשל סטארטאפים) המצב שונה.

זה נכון, ועושה רושם גם שקשה להגיע פה לאיזושהי משרה ניהולית בלי דוקטורט. מאוד אוהבים כאן תארים. בינתיים אני לא מתרשם כאן מתרבות סטארטאפים מפותחת (היא כן קיימת), אבל שמעתי שבציריך זה די חזק.

רוני

בדנית אני תקוע על rødgrød med fløde.

אוסיף כמה דוגמאות לגבי אלכוהול:

בסופר ליד הבית אפשר לקנות חצאי ליטר בירה במחירים שנעים בין 29 סנט (משהו לא מוכר) ל-69 סנט (פאולאנר). בחנויות משקאות הבירות הבוואריות הפופולריות (Augustiner, Tegernseer) עולות משהו כמו 17 אירו לארגז של 20. יינות מתחילים מ-1.89 לבקבוק ולטעמי הם בסדר גמור, אם כי אינני אנין טעם כשזה מגיע ליין.

* לכל הסטודנים במוסדות להשכלה גבוהה במינכן יש אגודת סטודנטים אחת. במינכן נמצאות שתיים מהאוניברסיטאות הכי נחשבות בגרמניה, אז יש כאן יותר מ-100 אלף סטודנטים בעיר. אגודת הסטודנטים הזו היא גוף כלכלי עצום הפועל לרווחת הסטודנטים. הם מריצים גם את ה Mensa (קפיטריה) בכל הקמפוסים, שם כולם הולכים לאכול במחירים של 3-4 אירו לארוחה מלאה ומגוונת. הכל נקי ומחוטא, מסומן עם אלרגנים ומגוון לא רע. כמו שמצפים מהגרמנים.

* בגרמניה, בסוף כל הרצאה הסטודנטים דופקים כולם על השולחנות ( עם העצם כשהאצבע מקופלת), כסוג של הבעת תודה למרצה. קראתי על זה והמנהג הזה כנראה התגלגל כמה מאות שנים - פעם הביע אי הסכמה עם דברי המרצה, התגלגל להסכמה ועכשיו לתודה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תוכן חדש...