Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

מחסור עובדים בתעשיה! 14 אלף משכורת ואין קופצים על המציאה!?

Big_White
שימו לב! השרשור הזה בן 875 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

ציינתי עובדה, לא חיוותי דעתי. 

זה היה ארוע שבו נתקלתי ברוטרדם ב-1980.

האם תורניויות של 26 שעות הן דבר טוב? די ברור שלא. אבל הפתרון אינו אינסטנט, והסברתי את הסיבות בפוסט קודם.

לפני 5 שעות, David32 כתב:

מה שאתה לא מבין זה שאתה מבזבז את הזמן שלך, את תעבורת האינטרנט שלך ואת אורך החיים של סוויצים במקלדת שלך.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הפתרון בסוף יהיה אוטומציה.

כנ"ל לגבי מחסור בנהגים, מחסנאים ורתכים. מתישהו זה יקרה גם למתכנתים עצמם.

ZX 94 > קסנטיה 97 > לנסר 2007 > מונדאו 2007 > קורולה 2013 > קורולה 2015 > איוניק 2018 > סיוויק 2002 > מזדה3 2018

Everybody in the galaxy tries to take over the galaxy. The trick is to be left alone by whoever succeeds

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 18 דקות, vadim6385 כתב:

זה יקרה גם למתכנתים עצמם.

כשתוכנה תוכל לכתוב תוכנה אפשר יהיה להסיק מכך שאפשר יהיה לפתור את בעיית העצירה בזמן פולינומיאלי ולכן P=NP. וכשזה יקרה, יהיו לנו בעיות יותר אקוטיות מהרבה מתכנתים ללא עבודה :)

• אהבתי 1
בתאריך 17.8.2022 בשעה 11:01, ישה כתב:

היום מדיין 4 פעמים בערב בפנסיה פעם ב שבוע ונזקק לזוקף נופלים הופ עוד 400 ש"ח להוצאה

לפני 5 שעות, falou כתב:

צריך לזכור שאנשים עם קטן גם משתמשים בו פחות זמן ולא אובססיביים על להחזיק אותו ביד... 

TL;DR- Turing, Lagrange, Dijkstra, Riemann

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 38 דקות, vadim6385 כתב:

מתישהו זה יקרה גם למתכנתים עצמם.

ואימרו אמן. אני חושב שכתיבת קוד זה בעיה NP קשה.

@Gosser1860 אם תפתור את בעיית העצירה - אתה תשבור את כל הלוגיקה שבנינו עד היום, זה משמעותית יותר חמור מ P = NP😁

עריכה אחרונה על ידי snoop90
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני כשעה, יבגניפ כתב:

השאלה היא האם נדרשים לימודים של 6 שנים  כדי שרופא ידע לפתור בעיות. השאלה היותר מורכבת היא מה הן סוג הבעיות שרופא משפחה או אורטופד שלא מנתח פותר בחיים המקצועים שלו שדורשות שש שנים של לימודים.

כשספריאל למד רפואה לא היה אינטרנט. לא היו מאגרי מידע כמו שיש היום. לא היתה בינה מלאכותית ברמה הכי טרוויאלית שיש (אבחון בסיסי של מחלה על סמך פרמטרים שונים = ai שכותבים בבגרות ב5 יחידות במתמטיקה). לא היה שימוש (בעצם בזה אני לא בטוח) ברובוטיקה בניתוחים. לא היו מיליון ואחד דברים אחרים שאני לא חושב עליהם כרגע. להגיד ש"ככה זה" זה פשוט מוזר.

אתה מתכוון ל6 שנים של רפואה בסיסית או של ההתמחות?

כשאני נתקל בבעיה שאני לא מכיר, אני מחפש תשובות, מנסה כמה דרכים, לפעמים מבין שטעיתי רק אחרי שהשקעתי הרבה זמן הפתרון הלא נכון. לא הייתי רוצה שרופא יישם עליי תהליך כזה במשהו שהוא לא מקרה סופר נדיר.

אני לא איש רפואה אז אני לא יודע אם צריך כל פיפס ממה שהם לומדים.

זה שרשור מעניין שקראתי לא מזמן, רופאה רדיולוגית כותבת על ההכשרה ועל האפשרות שתוחלף בAI כמו שכתבו פה.

https://twitter.com/ShlomitTamir/status/1426919724819042305?s=20

״צדקתי בעבר, עדיין אני צודק, תמיד אני צודק.״

מ.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

יש כל מיני תהליכים של "מערכות תומכות החלטה" ואמצעי עזר לפענוח בדיקות ודברים כאלה - אבל - ראשית, מדובר בתחילת הדרך, ושנית - עדיין אין מערכת שתפענח את הפרצוף שעושה המטופל וצורת הדיבור שלו כאשר מציעים לו דרך כזו או אחרת לבירור וטיפול בבעיה שלו. 

ברור שגוף הידע שנדרש בלימודי הרפואה הוא עצום, אי אפשר לזכור את כולו והוא מתיישן ככל שמתרחקים מהלימודים ומתמקצעים בתחום מסויים. ובכל זאת הבסיס הזה מאפשר לרופא לחשוד בבעיות מחוץ לדיסציפינה שלו ולכוון את המטופל למטפל המתאים, וגם מאפשר את הדיון של רופאים מתחומים שונים כאשר עליהם להיות שותפים בפתרון בעיה של חולה מורכב. 

יש עוד עניין - והוא בחירת התמחות. מרבית הסטודנטים לרפוא המגיעים ללימודים בלי שיהיה להם מושג מה זה להיות רופא ובודאי שאינם יודעים במה ריצו להתמחות. ההתנסויות במחלקות השונות הן חלק מהתהליך של הכרת המקצוע ובחירת הדרך לעתיד.

עריכה אחרונה על ידי sperial
לפני 5 שעות, David32 כתב:

מה שאתה לא מבין זה שאתה מבזבז את הזמן שלך, את תעבורת האינטרנט שלך ואת אורך החיים של סוויצים במקלדת שלך.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני כשעה, פינדר כתב:

לא הייתי רוצה שרופא יישם עליי תהליך כזה במשהו שהוא לא מקרה סופר נדיר.

זה די קורה כבר עכשיו. אתה פשוט לא שם לב לזה כנראה. בוא נודה במשהו די מובן מאילו: החבר מהמגדל מהשרשור ליד צודק לחלוטין כשהוא טוען שלכל הפרופסורים הגדולים אין שמץ איך לגשת לקורונה, למשל. אבל זה קורה במיליון ואחד מקרים אחרים. סתם, לדוגמא, קרוב משפחה פעם חלה בדלקת ריאות. רופא המשפחה שלו סירב לשלוח אותו לבדיקות מתאימות וטען שמדובר בוירוס עונתי, ולקח שבועיים של שכנועים כדי שישנה את הדעה. האינרנט מלא באינספור סיפורים על אנשים שאבחנו בעצמם את המצב שלהם על סמך קריאה באינטרנט וניהלו ויכוחים עם הרופאים הכי בכירים שיש, עד שהכירו במצב שלהם. אני גם מכיר מקרוב מקרים של אנשים שהיו צריכים לטוס לארה"ב כדי לקבל אבחון סביר, למרות שהמערכת בארץ סבירה לגמרי ביחס לעולם. וזה בדיוק הבעיה. 

לפני כשעה, פינדר כתב:

אני לא איש רפואה אז אני לא יודע אם צריך כל פיפס ממה שהם לומדים.

זה שרשור מעניין שקראתי לא מזמן, רופאה רדיולוגית כותבת על ההכשרה ועל האפשרות שתוחלף בAI כמו שכתבו פה.

https://twitter.com/ShlomitTamir/status/1426919724819042305?s=20

בהחלט מעניין. הנה לך כמה בעיות שאני שולף כמעט מיידית:

1. אני מכיר מספיק מקרים, אולי אפילו יותר מדי מהם, בהם פרופסור כלשהו ראה פענוח של mri ואחר כך את הmri עצמו וטען שהמפענח טועה.

2. היא לא מצליחה להסביר למה צריך ללמוד 15 שנה כדי לפענח צילום (או שאני סתם עייף מדי ולא רואה)

3. זה שאין כרגע ai שעושה את זה טוב - זה בסדר. זה לא אומר שלא יהיה עוד כמה שנים. זה עניין של השקעה. 

...

צריך לשים את הרפואה ואת לימודי הרפואה בפרופורציה. כי בסופו של דבר, עדיף יהיה כן לפתור בעיות ב-ai או לייצר דרגות של רופאים או כל דבר אחר, מאשר לנפנף בידיים ולהגיד שככה זה ויש מחסור ברופאים וזהו. אפילו אינטואיטיבית - מה תעדיף? להסתמך על זה שתפגוש את המומחה הספציפי מאוד שהשקיע 40 שנה בהתעסקות בסוג מאוד ספציפי וצר של מחלה כלשהי, או מערכת מחשב שלא צריכה 40 שנה אלא פשוט יודעת להחזיר output הגיוני על סמך הנתונים שיש לה? ובמה שונה הרפואה, בהקשר הזה, מכל עולם בעיה אחר בו ברור שמחשב יכול לבנות עץ החטלה ולהגיע למסקנה יותר מהר מבן אדם?

עריכה אחרונה על ידי יבגניפ
  • אהבתי 1
תודה יבגני. הרסת לי את באטמן לתמיד.
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• חברי המעגל הראשון

כל זה רק עניין של זמן. האנושות עדיין לא בשלה לזה שמכונה תתן לה אבחנות רפואיות.

אפילו על מכונית ללא נהג היא לא סגורה על עצמה, אז על אבחנות רפואיות?!

• רעיון טוב! 2

אומרים שהעתיד הוא אנרגיה סולארית, אז עברתי לסולר.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

רופא ai או נהג ai לא צריך להיות מושלם, הוא צריך רק להיות פחות גרוע מכזה אנושי, ואנחנו לחלוטין כבר שם.

לדעתי אבחון ע"י ai עדיף פי כמה מאשר איבחון ע"י רופא שמסתמך על ידע מלפני 40 שנה וסטיגמות, ומצב הרוח שלו תלוי באם אשתו נתנה לו בלילה.

או נהג שנוהג 20 שנה ולא יודע לנהוג 20 שנה.

ZX 94 > קסנטיה 97 > לנסר 2007 > מונדאו 2007 > קורולה 2013 > קורולה 2015 > איוניק 2018 > סיוויק 2002 > מזדה3 2018

Everybody in the galaxy tries to take over the galaxy. The trick is to be left alone by whoever succeeds

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הנקודה היא שרפואה זה לא מדע מדוייק ויש הרבה פתרונות לאותה הבעיה. עדיין מעדיף רופא אנושי שגם אם הוא לא הכי מקצועי יכול לחשוב יחד איתי מה הפיתרון ההכי מתאים לי גם אם הוא לא הפיתרון ההכי מתאים לבעיה.

סתם כדוגמא, בן אדם שצולע קשות וסובל מכאבים שאין להם פיתרון. אצל אחד הפיתרון הנכון יכול להיות לוותר על הרגל ולהחליף אותה בפרוטזה שתיתן תפקוד יותר טוב ופחות כאבים ואצל השני יכול להיות שימליצו דווקא על מרפאת כאב. שתי הדרכים יפתרו חלקית את הבעיה אבל איזה פיתרון הוא הנכון זה כבר תלוי יותר בפציינט.

תודה הגברת שרה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בתאריך 14.10.2021 בשעה 07:53, Night Driver כתב:

אתה מדבר על אלה שיושבים במחסן ודואגים שהסחורה תצא. אנשים כאלה יכולים להתפתח לאנשי רכש ולוגיסטיקה ושם השכר עולה בהתאם לכישורים (יש הבדל בין זה שאומרים לו תשלח למשה הזמנה ל 50 ציפלינגים לבין זה שאומרים לו אני צריך ביצה מרובעת בצע כסף אז תמצא מי יכול לייצר אותה בעולם ובכמה).

חבר טוב מאוד הוא סמנכ"ל בפריץ, אני יודע  כמה המשכורו שם לעבודים בהתחלה וגם עם קידומים...

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 10 שעות, יבגניפ כתב:

קרוב משפחה פעם חלה בדלקת ריאות. רופא המשפחה שלו סירב לשלוח אותו לבדיקות מתאימות וטען שמדובר בוירוס עונתי, ולקח שבועיים של שכנועים כדי שישנה את הדעה.

קרה לי עם הבת שלי. אחרי כמה ימים עם חום שלא יורד ורופאת ילדים שלא שומעת משהו חשוד בריאות, לקחתי אותה למיון. גם הרופאות שם לא שמעו משהו חשוד אבל שלחו אותנו לצילום רק ליתר ביטחון ובצילום התגלתה דלקת ריאות ברורה.

רק לא ברורה לי המסקנה שלך מזה. אולי עדיף להאריך את הלימודים ואת ההתמחות ולא לקצר אותם?

האינרנט מלא באינספור סיפורים על אנשים שאבחנו בעצמם את המצב שלהם על סמך קריאה באינטרנט וניהלו ויכוחים עם הרופאים הכי בכירים שיש, עד שהכירו במצב שלהם.

לא הייתי שופט את מצב הרפואה על סמך אנקדוטות שקראת באינטרנט. להזכיר לך את הויכוחים שלך עם אנשים שלמדו היסטוריה בויקיפדיה?

אני מכיר מספיק מקרים, אולי אפילו יותר מדי מהם, בהם פרופסור כלשהו ראה פענוח של mri ואחר כך את הmri עצמו וטען שהמפענח טועה.

לבן שלי היתה תסמונת לא שכיחה במפרק. לקח לנו זמן עד שמצאנו את הפרופסור לאורתופדית ילדים שמתמחה בתסמונת הזו. אז גם הוא התעקש לראות בעצמו את הMRI כי מבחינתו יש לו יותר נסיון בלבחון MRI של התסמונת הספציפית הזו, מאשר לרדיולוג שבוחן מאות מקרים שונים בכל יום.

האם זה מייתר את עבודת הרדיולוג בשאר 90% המקרים הלא נדירים?

היא לא מצליחה להסביר למה צריך ללמוד 15 שנה כדי לפענח צילום (או שאני סתם עייף מדי ולא רואה)

שוב, ה15 שנה כוללים 7 שנים של רפואה כללית. האם צריך את כל השנים האלו בשביל פענוח MRI בטן? לא יודע.

אני עדיין לא מבין מה אתה מציע. לקצר לימודים לרופאים? לקצר התמחויות? לשנות את התוכן?

שנינו לא אנשי רפואה. אני מנסה לחשוב מה היה קורה אם היה נפתח פה דיון שבו אנשים שמעולם לא עבדו בהייטק, היו מציעים לפתור את המחסור בכח אדם בהייטק, בקיצור התואר במדמ"ח לשנתיים.

מ.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני שעה, פינדר כתב:

היו מציעים לפתור את המחסור בכח אדם בהייטק, בקיצור התואר במדמ"ח לשנתיים.

יעני הנדסאים?

SlowRide כתב:
עם השאלה הזו אתה צריך לפנות לפורום מתאבדים, הבעיה ששם לא תקבל עצות מאנשים עם ניסיון.
Pika007 כתב:
זה כל כך תמים שאני על סף לעניין אותך באופציות למסחר בפורקס.
לפני 1 דקה, יבגניפ כתב:

אני לא פסיכולוג, אבל קראתי את כל הספרים של ג'ורדן פיטרסון חוץ מהאחרון שיצא.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

20 שנה אני בהייטק, יצא לי לעבוד עם הנדסאי אחד.

אתה מכיר חברה "מכובדת" שמעסיקה הנדסאים?

מ.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 3 שעות, Night Driver כתב:

הנקודה היא שרפואה זה לא מדע מדוייק ויש הרבה פתרונות לאותה הבעיה. עדיין מעדיף רופא אנושי שגם אם הוא לא הכי מקצועי יכול לחשוב יחד איתי מה הפיתרון ההכי מתאים לי גם אם הוא לא הפיתרון ההכי מתאים לבעיה.

סתם כדוגמא, בן אדם שצולע קשות וסובל מכאבים שאין להם פיתרון. אצל אחד הפיתרון הנכון יכול להיות לוותר על הרגל ולהחליף אותה בפרוטזה שתיתן תפקוד יותר טוב ופחות כאבים ואצל השני יכול להיות שימליצו דווקא על מרפאת כאב. שתי הדרכים יפתרו חלקית את הבעיה אבל איזה פיתרון הוא הנכון זה כבר תלוי יותר בפציינט.

זה כבר הפציינט יכול להחליט לבד.

רופא יכול לתת לו את שתי האופציות.

AI יכול גם תוך שניות לחפור בבסיס נתונים עדכני של תרופות ומחקרים רפואיים והסטוריה רפואית של המטופל ולהציע לו פתרון עדיף.

אולי אפילו יש פתרון מלא לבעיה, רק שהרופא האנושי לא טרח להתעדכן ולא מודע אליו.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תוכן חדש...