Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

נפל עליי רעיון לאפליקצייה. מאיפה מתחילים?

ברווז
שימו לב! השרשור הזה בן 1316 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

לפני 14 דקות, itaysamurai כתב:

אני נורא מתנצל אם דיקקתי פה למישהו את הפוזיציה, סתם מדבר מתוך ניסיון דו ספרתי של שנים בפיתוח וניהול פרוייקטים שבמצב הטוב מתחילים משרטוט דו מימדי.

וכן, זה לשכור את ה"מתכנת", שם גנרי.

לא קשור לפוזיציה או לא פוזיציה, כשאתה מבין את המורכבות אתה מבין גם את העלות וגם את הצורך למצוא מישהו שבאמת מבין בזה, כי לנהל כזו אופרציה שגם תצליח, זה ממש, ממש לא טריויאלי. אם אתה בא בגישה של "לשכור מתכנת" אתה ממש לא בכיוון.

For I am a bear of very little brain, and long words bother me

לפני 25 דקות, m3x7r3m3 כתב:

אני מסכים איתך

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תגובות 94
  • פורסם
  • תגובה אחרונה

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

אני חושב שירדתי סוף סוף לשורש הבעיה. אבל בטח יבוא מישהו ויתקן אותי וזה בסדר:

קיימת תפיסה שגויה, שכל בעל רעיון הוא גם יזם, או במילים אחרות, אם אני שופע רעיונות מקוריים זה אוטומטית הופך אותי ליזם. 

וזה פשוט לא נכון. בעל רעיונות הוא... בעל רעיונות ותו לא. יזם הוא חיה אחרת, והוא ממש לא חייב להיות בעל רעיונות, למרות שלרוב זה כן מתחבר יחד לאותה יישות.

אז כשבאים פה נשמות טובות, מתוך כוונה טובה, ואומרים לבעל הרעיון "איזה יופי, עכשיו תיזום" או "איזה יופי, עכשיו תשלם ליזם" הם מפספסים את הנקודה. אם בעל הרעיון איננו יזם זה כמו להגיד לג'ירפה "תשחי עכשיו כמו היפופוטם".

• אהבתי 2
  • מעניין 1

אוכל את הכובע שהגיש לי avergel ומודה קבל עם ועדה שלפעמים מחשבים של אסוס מחזיקים מעמד אפילו מעל לשנה שלמה - אם נזכרים לעדכן את ה-bios.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• אחראי פורום

אתה ממש מדייק.

לפני 16 דקות, pooh-bear כתב:

אם אתה בא בגישה של "לשכור מתכנת" אתה ממש לא בכיוון

לא חושב שירדת לסוף דעתי.

"לשכור מתכנת" זה לשכור את האדם/יועץ שעונה לך על חוסר שיש לך בפן מסויים.

מצופה ממנו שידע לעשות מה שצריך הלאה בחיי הפרוייקט, כולל גיוס כ"א שנדרש למשימה.

ברור לי שזה לא "מתכנת" ויאללה אפליקציה מוכנה להשקה.

זו חברה קטנה או צוות, לא שני מתבגרים דביקים עם מחשב חזק.

עברנו את פתח תקווה, נעבור גם את זה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 40 דקות, Liviur כתב:

הדוגמא היא לשימוש בוויקס אני משאר - במקרה הזה של אפליקציה אין כלי מקביל באמת - כי מעט מאוד אפליקציות הם דברים סטטים עם תוכן סטטי.

לא - התכוונתי לנשיא שלהם שהגיע לעבודה זמנית בחברה של עשרה עובדים ללא שום ידע טכני או ניסיון רלבנטי (היה מדריך שבט צופים...), ולקח אותם להכנסות של כמעט מיליארד דולר בשנה.

במילים אחרות, ניתן להצליח בענק גם ללא ניסיון בתעשייה, כל עוד שיש מוצר שהשוק צריך, צוות טוב, כסף לשיווק ויכולת אישית גבוהה.

No worries 8)

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 15 דקות, itaysamurai כתב:

"לשכור מתכנת" זה לשכור את האדם/יועץ שעונה לך על חוסר שיש לך בפן מסויים.

זו שאלה של סדרי גודל. כשיש לך 100 מיליון דולר, צוות של עשרות אנשים וכמה שנים טובות, אתה יכול גם לשלוח חללית שתתרסק על הירח.

הבעיה היא שמכיוון שאנחנו לא יודעים מה הרעיון, אי אפשר אפילו להתחיל להעריך את המורכבות של הצד הטכני, ומכאן את הסד"ג של עלות / מורכבות / זמן שהוא דורש. יש אפליקציות פשוטות (ולכן די זולות) שיחסית קל להרים, ויש וייז (לדוגמה) או מוביט או ויה, שכל אחת מהן זו אופרציה מהגהינום.

מן הסתם, ככל שהעסק יותר מורכב הסיכוי של אדם מהישוב להצליח לייצר אותו יורד, וזה פקטור מאוד משמעותי שצריך לקחת בחשבון. הכי רחוק שאפשר מהניסוח המקורי של "לשכור מתכנת". אני מבין שזו לא היתה הכוונה, אבל הניסוח מעט (הרבה) מטעה, לטעמי.

אני מסכים איתך

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני כשעה, pooh-bear כתב:

הכי טוב לתת עצות (בטח בסגנון "חרטא ברטא") בלי לכתוב אפילו שורת קוד אחת.

להרים אפליקציה אומר לרוב כמה מתכנתים, מעצב, איש UI/UX, בודקים ידניים, אנשי אוטומציה, איש DevOps (או יותר), פרודקט, איזה ראש צוות לכל תחום, אולי release manager, קצת IT, בטח קצת אנשי Support, לכל האופרציה הזו כבר צריך HR, ורכש, ולוגיסטיקה, ופיננסים, ו-legal ומה לא.

וזה לפני שדיברנו על זה שאפליקציות גם לרוב דורשות backend, שזו כנראה אופרציה עוד יותר מורכבת.

נו, שישכור מתכנת ויסגור את הפינה הזו.

להבנתי, כדי להרים אופרציה כזו, צריך או רקע מאוד חזק בניהול ויזמות (ואז אתה יכול לעשות בעצמך את הצד הביזנסי ולמצוא שותף טכני שירים את הצד הטכני) או להיפך, מישהו עם רקע טכני מאוד חזק שיכול להרים איזה POC עם חבר או שניים ולמצוא שותף שינהל את הצד הביזנסי. אם אתה לא שם ולא שם - זה כנראה פחות בשבילך.

עשית מהרעיון שלו מינימום מערכת הפעלה או פייסבוק. בימינו אף אחד לא מתחיל עם סט כזה כי פשוט לא צריך... אפילו בחברות מבוססות כדי להתחיל פרויקט/מוצר חדש לא מתחילים עם סט כזה אולי אם הוא יצליח עם הולידציה ההשקעה והפיתוח אולי הוא יצתרך את כול האופרציה הזאת אבל בשלב הזה יש כבר מספיק הון כדי לשלם משכורת למנכ"ל טוב.

רוב האפליקציות בימינו זה חרטא בארטה לאף אחד חוץ מהענקיות אין באמת טכנולוגיה יחודית שצריך לפתח והכל מודולרי כמעט לכול מה שתרצה יש כבר משהו מוכן בקוד פתוח או API.

לראיה הבחור פו בשרשור שעשה אפליקציה בעצמו אחרי שלמד את הבייסיק של תכנות. בלי איש UX ובלי dev ops ובלי שום דבר חוץ מכמה שעות פנויות.

• מעניין 1
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• אחראי פורום
לפני 21 דקות, pooh-bear כתב:

אני מבין שזו לא היתה הכוונה, אבל הניסוח מעט (הרבה) מטעה, לטעמי

יש לי בעיית קצרנות שאני עובד עליה.

היא טובה לדברים מסויימים, פה הייתי צריך להרחיב מהתחלה.

עכשיו כשכולם ישנים, יש לי זמן לדוגמא מהשטח.

היה היה פעם בעל רעיון חסר ניסיון שחשב שהוא יכול לבד. היה תקוע ככה שנתיים.

פגישה עם מנהל פרוייקטים בחברה גדולה גרמה לשינוי בתפיסה.

חברו יחד לחברה קטנה והתחילו גיוסים. 

כמובן כסף (מדינה ומשקיעים פרטיים),

אך בעיקר 3 אנשי מקצוע, כל אחד חולש על תחום ואחראי להריץ אותו, כולל איתור ועבודה מול קבלני משנה.

תוך שנה המוצר היה מוכן כולל FDA ו-CE ומן הסתם פטנט רשום.

עוד חצי שנה והחברה היתה מכורה.

עריכה אחרונה על ידי itaysamurai

עברנו את פתח תקווה, נעבור גם את זה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 2 דקות, Gavrik כתב:

עשית מהרעיון שלו מינימום מערכת הפעלה או פייסבוק.

אנחנו לא יודעים אפילו מה הרעיון שלו... כדי להרים אתר כמו פייסבוק אתה צריך "קצת" יותר ממה שתיארתי, כנראה אלפי אנשים בכל מיני תפקידים, אם לא יותר.

לפני 2 דקות, Gavrik כתב:

לראיה הבחור פו בשרשור שעשה אפליקציה בעצמו אחרי שלמד את הבייסיק של תכנות. בלי איש UX ובלי dev ops ובלי שום דבר חוץ מכמה שעות פנויות.

כמה שעות... כנראה שקצת יותר מזה.

אני מאוד מעריך את מה שהוא עשה, בטח עם אפס ידע התחלתי, אבל זו לא אפליקציה מסחרית בשום צורה, אפילו לא קרוב. והיא עושה פחות או יותר פעולה אחת, די פשוטה. ואין לה שום backend מאחוריה.

זכותך לחשוב מה שאתה רוצה, אבל מכיוון שאין לך ניסיון בתחום אני הייתי מנסה קצת יותר להקשיב.

לפני 8 דקות, Gavrik כתב:

אפילו בחברות מבוססות כדי להתחיל פרויקט/מוצר חדש לא מתחילים עם סט כזה

בוא, אני עובד בחברה "מבוססת", שמנסה להרים מוצר (כבר שנתיים+) שהאפליקציה היא החלק הכי פשוט (יחסית) שלו. בגלל זה הוציאו את הפיתוח שלה לחברות חיצוניות, ואחרי שגם השלישית עשתה ח#א של עבודה סוף סוף לקחו ראש צוות שעכשיו מגייס עובד אחד כאן וכמה ב-off shore  (שוב אותה טעות) כדי לנסות לייצב את המצב. וזו אפליקציה יחסית פשוטה כאמור, בלי גרפיקה מיוחדת, בלי שום פונקציונאליות מיוחדת. סתם שליטה בכמה פרמטרים, הצגה של נוטיפיקציות וטיפה גרפים.

אני מסכים איתך

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אתה רואה את התמונה כרגע בחברה המבוססת שלך אבל אתה לא מבין שאתה מתחיל מהסוף להתחלה.

בחברה מבוססת יש אינטגרציה של תהליכים דרישות של אבטחת מידע ודרישה לקוד נקי שיעבוד מהר וטוב ולא יתקע כשיש לך אופרציות רצות ששוות הרבה כסף.

כאן אין לו את הצורך בכול זה יש לו סה"כ צורך לעשות מיפוי של הצעת הערך ולדלוור אותה בצורה הפשוטה ביותר כדי להבין את המספרים. אם בחברה שלכם עושים את ההפך ומתחילים מהסוף להתחלה אז או שיש לכם את המספרים או שהחברה עובדת על בסיס כיסים עמוקים ונתח שוק שהיא כבשה לפני עשרות שנים כי lean זה דבר שדיברו עליו וישמו אותו עוד לפני 10 שנים בחברות כמו פייסבוק וגוגל וכול חברת סטארט-אפ או אקסלרטור לסטארטאפים ומה שאתה מתאר זה בדיוק ההפך מlean.

ואפילו פייסבוק התחיל ממספר חד ספרתי של מתכנתים ועוד בימים שהכל היה פי אלף יותר מורכב וכול פונקציה היית צריך לכתוב מ0 והיית צריך לקנות סרברים שישבו אצלך בחדר.

היום אתה מטמיע אלגוריטם לומד לניתוח תמונות דרך API תוך יום-יומיים לפני 3 שנים היית צריך שנה-שנתיים של צוות חזק לדלוור את אותה תוצאה.

קשה לי באמת לחשוב על ישומים שהם לא טכנולוגיים נטו שצריכים את האופרציה שהבאת לדוגמה. בעצם בגלל שברווז הוא לא איש טכנולוגי אני גם בספק שהרעיון הוא טכנולוגי.

אגב אנקדוטה קטנה יש לי חבר שעבד במרקטפלייס מוניות ברוסיה הרעיון שלהם היה אלגוריתם לומד שיחבר בין הלקוח לספק לפי הסכום שהלקוח מציע וחוכמת ההמונים על פניו כדי לפתח כזה דבר צריך לא מעט אנשים ואופרציה וכול מה שאתה מתאר ומה שהם עשו כדי לעשות ולידציה לרעיון זה השכירו כמה עובדות משרדיות חיברו את הלקוחות והספקים לפתרון מדף כלשהו (אפליקציית מסרים או משהו כזה) כשהבנות שישבו במשרד דימו את פעולת האלגוריתם שלהם. היום הם כבר רחוק אחרי גיוס השקעה והם למיטב ידיעתי האפליקציה מספר 2 להזמנת הסעות אחרי יאנדקס.

אגב גם airbnb התחילו ממודעות בקרייגליסט ורוב הסטארטפים שמציעים חידוש מוצרי ולא טכנולוגי התחילו מכלום.

בקיצור אני לא רואה סיבה לעשות מזבוב פיל ובשלב של רעיון ראשוני הוא צריך סה"כ לבצע ולידציה שזה הוא + מקסימום פרילנסר מעצב, מתכנת ואיש שיווק.

אגב יפה מצידך להגיד שאין לי ניסיון אני ארמוז לך באלגנטיות שזה לא כך ושהדברים שאני מדבר עליהם הם מניסיון אני מתאר לעצמי שאתה מתכנת בחברה גדולה עם ניסיון של עשרות שנים לפי זה שפגשתי אנשים שדיברו בדיוק כמוך שזה מה שהם היו כשפרויקט יוצא לפועל הם חלק מהמכלול אופרציה שלו אבל אתה רואה רק את התמונה הסופית.

הניסיון שלי הוא דווקה בשלב לפני לפני שמעבירים פרויקט לאופרציה הזאת כדי לא לבזבז כסף ומשאבים על רעיון שב95% מהמקרים לא יעבוד אני עושה לו ולידציה במינימום אמצעים.

אתה יכול ללמד אותי על תכנות פרופר אבל איך לקחת רעיון למוצר בצורה מסודרת זה על פי מה שרשמת מחוץ למסגרת הידע שלך.

עריכה אחרונה על ידי Gavrik
  • מעניין 1
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 51 דקות, Gavrik כתב:

הכל מודולרי כמעט לכול מה שתרצה יש כבר משהו מוכן בקוד פתוח או API.

קיומם של החלקים לא מבטיח כלום.

זה שאבני הבסיס היום טובות יותר מבעבר - מסכים איתך,

אבל מידת הכישרון/ניסיון שנדרשת כדי להרכיב מהן משהו ברמה מתקבלת על הדעת נותרה זהה.

אל תשכח שהרף ל״משהו ברמה מתקבלת על הדעת״ עולה כל הזמן, כך שבסופו של דבר נשמר האיזון.

המצב שפו הדוב מתאר הוא אוסף של חלקים שהם חיוניים בכל אפליקציה - רק בתצורה של חברה גדולה עם חלוקה לתפקידים מוגדרים.

אותם חלקים יהיו קיימים גם בסטארט אפ של 3 אנשים - ההבדל הוא בכך שכל אחד מהמשתתפים מחזיק במספר תפקידים בו-זמנית.

רמת המורכבות - זהה.

אוכל את הכובע שהגיש לי avergel ומודה קבל עם ועדה שלפעמים מחשבים של אסוס מחזיקים מעמד אפילו מעל לשנה שלמה - אם נזכרים לעדכן את ה-bios.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

כדי לקחת מתכנת, מעצב ואיש שיווק צריך לא רק למצוא את האנשים הנכונים (שזה לא פשוט בכלל) אלא גם לשלם להם. ככה, בשלוף, מדובר לפחות בעשרות אלפי שקלים? בהנחה שזו אפליקציה סופר פשוטה, ושאתה מבין מה אתה עושה כדי שתוכל להסביר לכולם מה לעשות.

ואם תצליח לגייס כסף (שגם פה, היכולות האישיות והניסיון שלך כיזם באים לידי ביטוי), אתה צריך להצליח להרים את האופרציה ה"אמיתית", שכאן כבר מדובר בסד"ג אחר לגמרי. אתה יודע לנהל אופרציה כזו? או לפחות לוודא שהיא מתנהלת נכון ושלא חוגגים לך על הסכום שגייסת?

לפני 10 דקות, Gavrik כתב:

קשה לי באמת לחשוב על ישומים שהם לא טכנולוגיים נטו שצריכים את האופרציה שהבאת

סליחה שאני אומר את זה, אבל זה נובע מחוסר ניסיון. הרבה יותר מדי פרוייקטים מגיעים למצב ש"לא באמת צריך DevOps" עד שאתה מגלה שהמתכנתים היקרים שגייסת שורפים חצי מהזמן כי הם עושים הכל ידנית, או ש"לא צריך ארכיטקט" עד שאתה מגלה שהכל שבור ומודבק ברוק, וכל שינוי עולה לך בחודשי עבודה. היכולת לעבור מ-POC למוצר היא לגמרי לא טריוויאלית, והיא נקודה שתמיד נופלים בה (כי מה, הרי ראינו את הפיצ'ר הזה עובד לפני חצי שנה, איך יכול להיות שכשעוברים ל-scale אמיתי הוא נשבר וצריך להשקיע חצי שנה בלכתוב אותו מחדש?).

לפני 14 דקות, Gavrik כתב:

בעצם בגלל שברווז הוא לא איש טכנולוגי אני גם בספק שהרעיון הוא טכנולוגי.

לא צריך להיות טכנולוג גדול כדי לחשוב על רעיון שמצריך backend. ואז אתה נכנס לעוד סרט של performance, cost ו-security. ועוד צוות. ועוד בדיקות, ועוד אינטגרציות, ו-disaster recovery וה' ישמור.

בקיצור, מנהלי פיתוח לא סתם מרוויחים כמה שהם מרוויחים. לקרוא לזה "חרטא ברטא", לא יודע, מרגיש לי קצת לא בכיוון.

אני מסכים איתך

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 4 שעות, tzahico כתב:

לא - התכוונתי לנשיא שלהם שהגיע לעבודה זמנית בחברה של עשרה עובדים ללא שום ידע טכני או ניסיון רלבנטי (היה מדריך שבט צופים...), ולקח אותם להכנסות של כמעט מיליארד דולר בשנה.

אתה מדבר על אבישי?

אני מכיר את הסיפור קצת אחרת

אבל אכן הוא היה עוף מוזר כשזה התחיל אבל רחוק ממה שאתה מתאר (שוב מזכרוני)

וה 1 מ... לא מייצג את הכלל.

זה כמו להגיד שסטיב ג׳ובס לא סיים קולג

לפני 4 שעות, Gavrik כתב:

רוב האפליקציות בימינו זה חרטא בארטה לאף אחד חוץ מהענקיות אין באמת טכנולוגיה יחודית שצריך לפתח והכל מודולרי כמעט לכול מה שתרצה יש כבר משהו מוכן בקוד פתוח או API.

לראיה הבחור פו בשרשור שעשה אפליקציה בעצמו אחרי שלמד את הבייסיק של תכנות. בלי איש UX ובלי dev ops ובלי שום דבר חוץ מכמה שעות פנויות

רוב האפליקציות גם כמו שהבחור פה בשרשור עשו - אין להם סיכוי להרוויח. בטח אם אתה משלם למשהו על משהו

ואני שם בצד את כמה שאני לא מסכים עם מה שכתבת לגבי זה שזה קל. לא היה קל כשעבדתי עם 5 אנשים בחדר בתל אביב בדירה שכורה ולא קל באמזון.

אז כן ראיתי הכל מקטן ביותר עד עצום.

לפני 3 שעות, Gavrik כתב:

ואפילו פייסבוק התחיל ממספר חד ספרתי של מתכנתים ועוד בימים שהכל היה פי אלף יותר מורכב וכול פונקציה היית צריך לכתוב מ0 והיית צריך לקנות סרברים שישבו אצלך בחדר.

אבל מי שישב וחפר שם היו בעלי יכולות מעולות.

ועבדו על זה כל חשבונם כסטודנטים המשך הרבה זמן.

If living is for learning

Then dying is forgetting

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בעל הרעיון לא חייב להיות לא מתכנת על, לא יזם ולא איש שיווק. 

אם הרעיון באמת טוב הוא ימצא יזם שיתחבר תמורת אחוזים ויניע את התהליך. אם אתה חולם טוב אז תישאר זה שחולם בעסק ותן ליזם הטוב להוביל ולמתכנת הטוב לתכנת. בעל הרעיון לא צריך להיות הכל והוא גם צריך להבין שיצטרך לוותר על חלק (לפעמים נכבד) מהבעלות כדי להוציא את הרעיון אל הפועל.

אולמרט צדק

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מסקרנות - אתה יכול לתת דוגמא לבעל רעיון שלא הביא יכולות כלשהן במימוש הרעיון, כסף או יזמות לנושא?

שהביא רק רעיון.

אם אפשר בתחום הטק - בכלל יהיה מעולה.

באמת שואל , בלי ציניות - כי אני לא מכיר.

• רעיון טוב! 1

If living is for learning

Then dying is forgetting

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

דוגמא מהענף שלי.

בחור צעיר ללא שום השכלה פורמלית העלה רעיון לחיישנים שבודקים איכות מים ומשדרים למרכז הקרה התראות על זיהומים. כבר נמצא בפיילוט ה 3 תאגידים.

חשבשבת הוקמה על ידי פילוסוף.

• רעיון טוב! 1

אולמרט צדק

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תוכן חדש...