Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

עשיתי צעד ענקי: התחלתי ערוץ יוטיוב!

ברווז

פוסטים מומלצים

ברווז עצה שלי תלמד איך לחתוך את הסרטונים בסגנון של vine כדי שהתוכן יהיה ענייני וקצר (יש המון חלקים שאני רואה לנכון לדלג עליהם מה שמוציא את כול המיץ מהצפייה) צופים בני ימינו חסרי סבלנות.

תבדוק ערוץ slivki-tv או slifki-tv זה בחור רוסי שגם עושה סרטוני diy אבל בזכות כמה טריקים ושטיקים הערוץ שלו פשוט מככב ביוטיוב

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תגובות 177
  • פורסם
  • תגובה אחרונה

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

תמונות שפורסמו בשרשור

אבדוק, תודה על הטיפ.

ערוץ היוטיוב שלי: BuildiT - DIY Israel.

מעוניינים לעזור לחתולי הרחוב? מחפשים מתנה מיוחדת?

סבונים 100% טבעי ובעבודת יד- כל ההכנסות קודש לטיפול בחתולים. דברו איתי.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ומאחר ואני יודע שאתה בקיא מאד בתחום החשמל ואלקטרוניקה, ביקשתי את האינפוט שלך במפורש. :mm_yeah:

יש לי מספר הערות/הארות לגבי הסרטון של בדיקת 'תקינות הארקה' ונתחיל מזה שהבדיקה שביצעת אינה אינדקציה 'לתקינות הארקה' אלא לקיום הארקה בלבד בשקע הספציפי שבו בדקת את מתח רשת החשמל.

דרך אגב המתח הנקוב של רשת החשמל בארץ אינו 220 וולט אלא 230 וולט RMS. המודד שבעזרתו מדדת את מתח רשת החשמל מציג תוצאה 'מקורבת' מכיוון שאינו מודד מסוג True RMS לכן בבדיקה קיבלת 238 וולט. עם מודד True RMS המתח הנמדד בדרך כלל נע בין 228-232 וולט.

היום אני עייף לכן את השאר אכתוב במהלך הימים הקרובים.

עריכה אחרונה על ידי מרק10

איזה כייף לי :)

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

תודה על ההארות מרק!

לגבי המתח הנקוב, זו פיסת טריוויה נהדרת, אם כי לא חשובה עבור רוב האנשים הסבירים שיראו את הסרטון... הוא יועד לחובבים ולאנשי DIY, שם מספיק ידע בסיסי והבנה בסיסית. שלא לדבר על כך שמודדים שיודעים לקרוא RMS אמיתי עולים הון קטן למיטב ידיעתי, מה שאין שום סיבה לחובב לרכוש.

לגבי השקע הספציפי, הגבתי על תגובה זהה בתוך העמוד עצמו- בגדול, אם גנבו לך את ההארקה (הכל היה תקין ופתאום מתחילות הנשיכות), לא יהיה לך באף שקע. כמו בכל ניסוי מדעי, יש לחזור על המדידות בשקעים נוספים לאישוש הממצאים, וכמובן שיש להתחשב גם באזורים המוגדרים בתוך ארון החשמל- אם יש לך בעייה עם הטוסטר אובן, הרי לא תבדוק הארקה בחדר השינה כי יש שם שקע פנוי...

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

עוד כמה הערות/הארות.

1. בסביבות דקה 1:30 אתה מסביר שיש לסובב את החוגה ולשים על 500 וולט שזה הזרם שיש לנו בשקעים...על הטעות הזאת חזרת פעמים כלומר את מתבלבל בין מתח וזרם.

2. בדקה 2:02 אתה מסביר שלא משנה איך מחברים את הפרובים פלוס/מינוס מכיוון שבמקרה הגרוע נראה בתצוגה את הסימן מינוס במקרה שהפכנו את הפרובים. במתח חילופין אתה לא תראה את הסימן מינוס במידה והפכת את הפרובים ואכן זה לא משנה.

בקשר לבדיקה עצמה נדבר על כך בהמשך.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

תודה על ההארות מרק!

לגבי המתח הנקוב, זו פיסת טריוויה נהדרת, אם כי לא חשובה עבור רוב האנשים הסבירים שיראו את הסרטון... הוא יועד לחובבים ולאנשי DIY, שם מספיק ידע בסיסי והבנה בסיסית. שלא לדבר על כך שמודדים שיודעים לקרוא RMS אמיתי עולים הון קטן למיטב ידיעתי, מה שאין שום סיבה לחובב לרכוש.

ידיעת פרטים בסיסים זה לא טריוויה והמון אנשים טועים בנושא וגם בחלק גדול מהאתרים אנשים מציינים שהמתח בשקע הוא 220 וולט.

מודד מסוג

True RMS תוצרת פלוק עולה בסביבות 700 שקלים יישנם מודדים תוצרת UNI שעולים 160 שקלים

באיביי (UT61D).

אין לך שליטה איזה קהל צופה בסרטון ומנסה ללמוד ממנו כיצד 'לבדוק תקינות הארקה' ולכן רצוי לפרט ולדייק בפרטים.

לדעתי בשלב ראשון רצוי לשנות את שם הסרטון ומטרתו למשהו אחר ולא "בדיקת תקינות הארקה" מכיוון שהבדיקה הזו לא בודקת תקינות הארקה. כתבתי קודם לכן אל זה נדבר בהמשך.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

עוד כמה הערות/הארות.

1. בסביבות דקה 1:30 אתה מסביר שיש לסובב את החוגה ולשים על 500 וולט שזה הזרם שיש לנו בשקעים...על הטעות הזאת חזרת פעמים כלומר את מתבלבל בין מתח וזרם.

נכון. תודה על התיקון.

2. בדקה 2:02 אתה מסביר שלא משנה איך מחברים את הפרובים פלוס/מינוס מכיוון שבמקרה הגרוע נראה בתצוגה את הסימן מינוס במקרה שהפכנו את הפרובים. במתח חילופין אתה לא תראה את הסימן מינוס במידה והפכת את הפרובים.

בקשר לבדיקה עצמה נדבר על כך בהמשך.

רק ב-DC? זה משהו חדש עבורי. תודה!

ידיעת פרטים בסיסים זה לא טריוויה והמון אנשים טועים בנושא וגם בחלק גדול מהאתרים אנשים מציינים שהמתח בשקע הוא 220 וולט.

אין לך שליטה איזה קהל צופה בסרטון ומנסה ללמוד ממנו כיצד 'לבדוק תקינות הארקה' ולכן רצוי לפרט ולדייק בפרטים.

אני יוצא מנקודת ההנחה שהקהל שצופה, אם הוא חובבן- הוא לא ישים לב וכנראה גם לא יעניין אותו. אם הוא מקצוען, הוא יידע, וידע שאני לא בקיא 200% בתחום החשמל- בהנחה שהוא ירצה בכלל להביט, כי הוא אמור לדעת את הדברים מההתחלה...

לדעתי בשלב ראשון רצוי לשנות את שם הסרטון ומטרתו למשהו אחר ולא "בדיקת תקינות הארקה" מכיוון שהבדיקה הזו לא בודקת תקינות הארקה.

כתבתי קודם לכן אל זה נדבר בהמשך.

לגבי השם... זו אנקדוטה בעייתית. מסתבר שהשם הזה מושך הרבה תנועה, ואפילו שהוא לא הכי מדוייק בעולם, הוא עדיין מסביר את הרעיון שמאחוריו. כרגע, אני מעדיף להשאירו על כנו.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

רק ב-DC? זה משהו חדש עבורי. תודה!

רק במדידת מתח ישר יש קוטביות אשר מד המתח יכול להציג את הסימן מינוס במקרה שהפרובים הפוכים.

* עוד משהו קטן וחשוב מבחינה בטיחותית. כאשר אתה בודק מתח AC בשקע הביתי רצוי תחילה לחבר את הפרוב הראשון להארקה ולאחר מכן את הפרוב השני לפאזה. אם בטעות נגעת בידיים חשופות בצד הפרוב החשוף הוא יהייה בפוטנציאל אפס ולא תתחשמל.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

זה טיפ מצויין. חשוב לדעת את זה.

כמובן, שקשה לי לראות איך ניתן לגעת בחלק המתכתי בפרוב ביד חשופה... אבל טעויות קורות. מניעה תמיד עדיפה על טיפול. :mm_yeah:

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

נמשיך בתאכל'ס...

בהמשך אנסה להסביר מדוע ולמה הבדיקה שביצעת לא נכונה ועלולה לגרום למבצע הבדיקה לחשוב שהארקה בביתו תקינה כאשר בפועל היא לא.

הנחת ייסוד בסיסית לפי חוק החשמל. :idea:

* התנגדות הארקה צריכה להיות בסביבות 0.5-1 אוהם על-מנת שאמצעי הגנה בפני זרם יתר יפעלו בצורה תקינה והגנה בפני מתח יתר ועוד...

1. הבדיקה שביצעת איננה מודדת את הערך החשוב ביותר היא התנגדות קו הארקה אשר צריך להיות קטן מ-1 אוהם.

2. נניח שהתנגדות קו ההארקה היא 100 אוהם או יותר ואתה מודד בעזרת מד מתח שההתנגדות שלו בין 1-10 מגה-אוהם לכן המתח שאתה תמדוד הוא קרוב ל-230 וולט כאשר התנגדות ההארקה בפועל לא תקינה.

3. נניח שבמקום מסויים לאורך קו ההארקה קיימת זליגת מתח או קצר בין קו האפס להארקה לכן גם במקרה הזה אתה תמדוד 230 וולט כאשר למעשה קו ההארקה 'חם'.

נסה בזהירות את הדבר הבא בכדי להבין על מה אני מדבר: (הבדיקה מסוכנת לכן יש לנקוט באמצעי זהירות)

תצטייד בכבל חשמל בעל שטח חתך של 1 ממ"ר באורך 10 מטר ותמתח אותו לאורך הבית (שים לב שאף אחד לא נמצא בבית).

תסיר את הבידוד מצידו האחד של הכבל ותחבר אותו למד-מתח ואת צידו השני לפאזה בשקע החשמל. המתח שמדוד עלול להגיע ל-150 וולט וגם יותר ! כן כן...האם זו הארקה תקינה לדעתך ?

בוודאי שלא !

לסיכום:

הבדיקה שביצעת אינה חוקית :-(ואינה מרמזת על תקינות הארקה ועלולה לגרום לאנשים שרואים את הסרטון שלך ומבצעים את הבדיקה לחשוב בטעות שהארקה בביתם תקינה דבר שעלול להסתיים במוות כתוצאה מהארקה לא תקינה.

את תקינות או טיב הארקה בבית בודקים בעזרת מכשיר הנקרא 'לופטסטר' והבדיקה מבוצעת על-ידי חשמלאי בודק ולא חשמלאי 'פשוט'.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לצורך הבדיקה הזאת (כפי שתוארה) הייתי ממליץ להשתמש בטסטר שתי חוטים.

בעזרתו אפשר לבדוק בקלות ומבלי צורך לכוון מחוון את המצאות הארקה, כיוון קוטביות נכונה של השקע, בהקשר לכך גם הערה לגבי המתואר בסרטון בזמן 2:31, יש להוציא את הפרוב השמאלי מנקודת מבטנו (כך שכן משנה מה מוציאים) מכיון שבדיקת הפרש הפוטנציאלים מתבצעת בין הפאזה לארקה. בהקשר לכך אצל החבר כפי ששומעים בזמן 3:07 יכול להיות שהופיע 0 בגלל שחשמלאי דימקולו חיבר את הפאזה לצד שמאל ואת האפס לצד ימין (כאשר מסתכלים על השקע ממבט שלנו).

לכן הייתי בודק את כל האפשריות, כך שרואים שקוטביות החיבור נכונה ושגם האפס וגם הפאזה קיימים.

יתרון נוסף של טסטר שני חוטים הוא אפשרות בדיקה בקלות של מתח תלת פאזי (380 וולט).

או לדוגמא כשמנורה לא נדלקת אפשר בקלות לבדוק אם מגיע לבית מנורה גם פאזה וגם אפס.

(הערה כללית, הייתי ממליץ לפנות בלשון רבים, כאישה הייתי נעלב מכיון שבכל הסרטון אתה פונה בשם תואר זכר.)

כך נראה טסטר שתי חוטים:

20160726_143307.jpg

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לצורך הבדיקה הזאת (כפי שתוארה) הייתי ממליץ להשתמש בטסטר שתי חוטים.

בעזרתו אפשר לבדוק בקלות ומבלי צורך לכוון מחוון את המצאות הארקה, כיוון קוטביות נכונה של השקע, בהקשר לכך גם הערה לגבי המתואר בסרטון בזמן 2:31, יש להוציא את הפרוב השמאלי מנקודת מבטנו (כך שכן משנה מה מוציאים) מכיון שבדיקת הפרש הפוטנציאלים מתבצעת בין הפאזה לארקה.

בהקשר לכך אצל החבר כפי ששומעים בזמן 3:07 יכול להיות שהופיע 0 בגלל שחשמלאי דימקולו חיבר את הפאזה לצד שמאל ואת האפס לצד ימין (כאשר מסתכלים על השקע ממבט שלנו).

באופן מעשי בכול שקע קיים מתח שנע בין 0.5-5 וולט בין האפס לאדמה לכן לדעתי החשמלאי לא טעה בבדיקה מכיוון ש-0 לא תראה לעולם אלא אם החיווט בבית לא מחובר בכלל לרשת החשמל.

יתרון נוסף של טסטר שני חוטים הוא אפשרות בדיקה בקלות של מתח תלת פאזי (380 וולט).

כמעט כול רב מודד פשוט מסוגל למדוד מתח של עד 500 וולט ומכשירים תוצרת פלוק עד 600-1000 וולט לכן אינני רואה שום יתרון במכשיר שציינת.

כך נראה טסטר שתי חוטים:

[ATTACH=CONFIG]467349[/ATTACH]

אני אישית לא ממליץ על אף מכשיר פשוט תוצרת סינית הנמכרים בארץ למדידות למתח רשת החשמל של מעל 50 וולט אלא רק מכשירים תוצרת פלוק,מגר או B&K אשר עומדים בתקנים בין לאומים מבחינת בטיחות והגנה על המשתמש.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

פלוק או כול מכשיר רציני לא קונים בשביל בדיקה בודדת אלא למי שחושב בעתיד עשוי להשתמש איתו למטרות נוספות.

ציוד למתח רשת החשמל חייב לעמוד בתקנים רלוונטים והגנות בכדי שבשום מקרה המכשיר לא התפוצץ או הבידוד של המוליכים יישרפו. הטסטר בתמונה שצירפת כנראה לא עומד בשום תקן חוץ מאשר התקן הסיני.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תוכן חדש...