Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

עשיתי צעד ענקי: התחלתי ערוץ יוטיוב!

ברווז
שימו לב! השרשור הזה בן 612 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

אפשר סימוכין לזה?

כי חיפוש קצר בגוגל דווקא מראה שיש לומר הארקה, כי היא מאריקה.. כמו השלמה, השוואה וכו

מתוך התכתבות שלי עם האקדמיה ללשון העברית, לפני אי אילו שנים:

[TABLE]

[TR]

[TD]שלום. אשמח אם תוכלו לקבוע כיצד יש לומר בעברית את המונח הזה, המתייחס לחיבור מערכת החשמל ל"אדמה" - באנגלית הוא נקרא grounding או earth. בתודה ובברכה, ירחמיאל

[TABLE]

[TR]

[TD]שלום וברכה,[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD][/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]כך: הַאֲרָקָה. זוהי צורת שם הפעולה מהשורש אר"ק שמקורו בארמית העתיקה. והקו"ף כאן מקבילה לצד"י בעברית. מכאן ארקא משמעו 'ארץ', והארקה היא חיבורו של מכשיר חשמלי אל הקרקע - אל הארץ.

בברכה,

צופי שקלים

צופי, תודה עבור תשובתך. אם כך, הארקה היא הפעולה, והחיבור הקיים כבר לאדמה יהיה ארקה? יש מילה כזו - ארקה? ירחמיאל

[TABLE]

[TR]

[TD]שלום וברכה,[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD][/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]אכן כן - אַרְקָה היא התקן המחובר מצידו האחד למכשיר חשמלי ומצידו האחר לאדמה ומיועד למנוע התחשמלות (הגדרת מילון רב-מילים).

בברכה,

צופי שקלים[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תגובות 172
  • פורסם
  • תגובה אחרונה

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

תמונות שפורסמו בשרשור

. תתקרב למסרטה

זאת מילה שהרבה זמן לא שמעתי:-D

מחפש חלפים יעודיים לאימפרצה סטיישן ניו אייג'.

אשמח לדעת אם מישהוא מכיר אחת בפירוקיה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

כבר נמאס לנו הישראלים שכל שניה בא עברי שמנסה לתקן את העברית שלנו בעודנו בכלל לא דוברים אותה אלא מדברים בישראלית שהוא לא מצליח להבחין בה

עברית out

ישראלית in

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

לתגובה רצינית, ראה את הודעתו של gsi16v.
זה משפט שלא ציפיתי לראות בפורום הזה
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

כבר נמאס לנו הישראלים שכל שניה בא עברי שמנסה לתקן את העברית שלנו בעודנו בכלל לא דוברים אותה אלא מדברים בישראלית שהוא לא מצליח להבחין בה

עברית out

ישראלית in

מי זה "לנו"? בינתיים רק אתה מתלונן.

נמשיך כך ובעוד דור או שניים הצעירים יהיו עילגים עוד יותר ולא, אם מישהו חושב שזה מגניב לדבר ככה, בישראלית כמו שאתה המצאת הרגע - אז זהו. שזה לא. זה נלעג ומגוחך.

יש לנו שפה טובה, שפה יפה ומאד מאד עתיקה. לא להתבייש בה.

אני שומע היום משפטים כמו "אני הולך הבית", "יש שם שלושה מכוניות" ועוד פנינים. לא יודע, לי זה מאד צורם.

הכל כמובן ברוח טובה, אני לא מבקש להעליב, כן?

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לא ניתן להחזיר את הגלגל אחורה. מתרחשת מהפכה בשפה העברית וכול אלה שחושבים שלדבר לדבר בח' וע' זה IN אז תדעו שזה OUT כבר ממזמן.

אני חוזר הביתה, אני והגיטרה,אני חוזר הביתה והדרך שרה...

איזה כייף לי :)

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מבחינתכם זה עילגים כי אתם מתכחשים לישראלית.

לא המצאה שלי

ישראלית שפה יפה

https://he.m.wikipedia.org/wiki/ישראלית_שפה_יפה

לתגובה רצינית, ראה את הודעתו של gsi16v.
זה משפט שלא ציפיתי לראות בפורום הזה
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני מעדיף את הגישה המאוזנת של רוביק רוזנטל לנושא -

הטמעה של עיוותים מוצלחים או ״תת-שפה״ (כגון ״צבאית״) מתוך רצון להעשיר ולא כתירוץ לעילגות.

אצלי בבית גדל איזה בלשן גאון בן 5, שמשום-מה דובר עברית יותר צחה ממני.

מין כישרון מולד, אינטואיציה, גנטיקה מצד האימא, לא יודע איך להסביר את זה,

בשילוב עם צפיה בלעדית בסדרות שעברו עריכה לשונית כגון פרפר נחמד ושאר תוכניות מהחינוכית שזלגו ליוטיוב.

בחיים לא הייתי מאמין שהעברית שלי תשתפר כתוצאה מגידול ילדים, אבל זה קורה.

אוכל את הכובע שהגיש לי avergel ומודה קבל עם ועדה שלפעמים מחשבים של אסוס מחזיקים מעמד אפילו מעל לשנה שלמה - אם נזכרים לעדכן את ה-bios.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לא ניתן להחזיר את הגלגל אחורה. מתרחשת מהפכה בשפה העברית וכול אלה שחושבים שלדבר לדבר בח' וע' זה IN אז תדעו שזה OUT כבר ממזמן.

מהפיכה?

לזילות הזו אתה קורא מהפיכה? אז באותה נשימה ניתן לכנות "מהפיכה" גם את חוסר החינוך בארץ, את תרבות הנהיגה, את האלימות ועוד ועוד.

בכל מקום שבו הרסן הותר - ניקרא לזה מהפיכה. זה מה יש ובמקום להתאמץ ולתקן - "מהפיכה".

בכל מקום שבו לא משקיעים - ניכנע לתת-הרמה ונסתתר מאחורי התירוץ הזה, "מהפיכה".

לא, אני לא מקבל את זה. אמנם יש דברים חשובים יותר מהשפה שלנו כרגע, ואני עצמי גם לא מדבר ב- ח' ו- ע' ואני מודע לזה ששפה היא דבר דינמי ומישתנה, אבל אני מנסה להקפיד על תקינות מסוימת. על שפה נכונה.

כאשר אישתי שעובדת באוניברסיטה, מראה לי עבודות של הסטודנטים שלה, אני פשוט נחרד. כאשר היא מספרת לי על קשיי התבטאות של הצברים כיום, על העילגות והקושי להסביר דבר מופשט, אני נחרד. בשיח רגיל, מה שניקרא "בעל פה", החבר'ה בקושי מצליחים להסביר עצמם. הרמה ממשיכה לרדת ותאמינו לי שאיתה יורדת הרמה הכללית במדינה. בכל מישור ותחום.

שבוע שעבר ניכנסתי לסניף הבנק, הפקידה הפנתה אותי למנהל המחלקה לצורך איזה ענין.

התביישתי בשבילו: רמת השפה שלו הייתה כמו של ילד בכיתה ב'. עכשיו תגידו שהנה, הנה בכל זאת הוא הגיע לאן שהגיע, ובכן זאת בדיוק תעודת העניות עליה אני מדבר: זה לא שלמרות שהוא עילג הוא נהיה מנהל מח'. זה פשוט התקן היום, זאת הרמה, וכניראה לא מצאו משהו טוב יותר או שפשוט זה לא מענין אותם.

גם את ילדיי חינכתי כך: לחפש תמיד כיצד להשתפר, בכל תחום. כיצד להיות ולשאוף לטוב יותר, לא להידרדר לשפל רק כי באותו הרגע זה נוח. צריך להתאמץ.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ירחמיאל, לא רק ח' ו-ע' גרוניות, גם ג', ד' ו-ת' רפויות. אלה השתמרו דווקא בהגיה האשכנזית הנשכחת (בעיקר ה-ת').

לפני 5 שעות, David32 כתב:

מה שאתה לא מבין זה שאתה מבזבז את הזמן שלך, את תעבורת האינטרנט שלך ואת אורך החיים של סוויצים במקלדת שלך.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ירחמיאל, לא רק ח' ו-ע' גרוניות, גם ג', ד' ו-ת' רפויות. אלה השתמרו דווקא בהגיה האשכנזית הנשכחת (בעיקר ה-ת').

בהחלט יכול להיות.

אבל שוב: אני מבקש שלא יפרשו אותי לא נכון: אני לא מתיימר לדבר נכון בכל מצב, גם אני בטוח טועה. אני לא אומר שכולם צריכים להתחיל לדבר כמו א. בן יהודה או אבשלום קור.

אבל ברצינות, לדבר בצורה עילגת? לדבר עם שגיאות כתיב? ואת כל זה עוד להעלות על נס? להתגאות בזה?

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מהפיכה?

לזילות הזו אתה קורא מהפיכה? אז באותה נשימה ניתן לכנות "מהפיכה" גם את חוסר החינוך בארץ, את תרבות הנהיגה, את האלימות ועוד ועוד.

אני נחרד. בשיח רגיל, מה שניקרא "בעל פה", החבר'ה בקושי מצליחים להסביר עצמם. הרמה ממשיכה לרדת ותאמינו לי שאיתה יורדת הרמה הכללית במדינה. בכל מישור ותחום.

שבוע שעבר ניכנסתי לסניף הבנק, הפקידה הפנתה אותי למנהל המחלקה לצורך איזה ענין.

התביישתי בשבילו: רמת השפה שלו הייתה כמו של ילד בכיתה ב'.

עכשיו תגידו שהנה, הנה בכל זאת הוא הגיע לאן שהגיע, ובכן זאת בדיוק תעודת העניות עליה אני מדבר: זה לא שלמרות שהוא עילג הוא נהיה מנהל מח'.

אני רוצה לראות אותך מחפש את חדר הנוחיות בימינו. יצא לי לשאול מישהו יחסית לא מזמן.

"מה?"

-הנוחיות.

"מה?!"

-חדר הנוחיות.

"מה?!?!"

-איפה אני עושה ביבי?!

"למה לא אמרת, פה ימין!"

:cry:

(צבר ולא עולה חדש למי שתוהה)

וסליחה לפות"ש על סטייה חזקה מהנושא שלו.

:lol:

אני שותף לסטייה של העברית. הכל בסדר, בחיי שנהניתי לקרוא- ושמח לשמוע שיש עוד אנשים שמנסים להקפיד.

אני עדיין לומד להבדיל בין 3 מכוניות ו-3 מכוניות:wink: אבל בעל אוצר מילים גדול מספיק בשביל להביך כמה בלשנים שנמצאים בסביבתי בעבודה. מדי פעם אני חד להם מילה עתיקה כזו או אחרת, כגון מכלב או מונחים טכניים כגון איך אומרים BATCH בעברית. כולנו נהנים מהתרגיל, ולפעמים אני היחיד שיודע את התשובה- וזה קצת עצוב לי, כיוון שהקולגה כל הזמן מתקן לי את המספרים (3 מול 3) ובעל העסק הוא מבוגר ומכיר את השפה בצורה טובה מאד (מאלו שגדלו בבית עם גזוטרה והיו משיחים בשח-רחוק כי היה להם קשרים אז חיברו אותם מבזק מהר יחסית, רק 3 שנים לקח).

ערוץ היוטיוב שלי: BuildiT - DIY Israel.

מעוניינים לעזור לחתולי הרחוב? מחפשים מתנה מיוחדת?

סבונים 100% טבעי ובעבודת יד- כל ההכנסות קודש לטיפול בחתולים. דברו איתי.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

חפש במרשתת את התמונות של בר רפאלי בעירום או לחילופין בדוק בתמונתון של בר רפאלי.

אולי שפה יפה אבל מובנת רק ליורם שפכטל.

איזה כייף לי :)

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בהחלט יכול להיות.

אבל שוב: אני מבקש שלא יפרשו אותי לא נכון: אני לא מתיימר לדבר נכון בכל מצב, גם אני בטוח טועה. אני לא אומר שכולם צריכים להתחיל לדבר כמו אז. בן יהודה או אבשלום קור.

אבל ברצינות, לדבר בצורה עילגת? לדבר עם שגיאות כתיב? ואת כל זה עוד להעלות על נס? להתגאות בזה?

הבדל משמעותי בין דיבור יום-יומי שאינו מבוקר, לבין עבודה או הקלטה לפרסום, אשר אמורים לעבור הגהה לפני פרסומם.

ד"א - לא טרחתי להאזין, הצטרפתי לדיון בלי קשר לגעגוע המוקלט של הברווז :-D.

אישית גם אשתי וגם אני מקפידים על לשון צחה (אפילו בדיבור שוטף, כמובן שלפעמים מפקששים), אחד הבנים שלי הקפיד לשגות במין המספרים, הרושם שלי הוא שזה היה "להכעיס". אבל תמיד טען "שלוש? שלושה! אני ספרתי".

לפני 5 שעות, David32 כתב:

מה שאתה לא מבין זה שאתה מבזבז את הזמן שלך, את תעבורת האינטרנט שלך ואת אורך החיים של סוויצים במקלדת שלך.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תוכן חדש...