Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

10 ימים בשוודיה\נורווגיה - טיול נהיגה והמלצות

עומר
שימו לב! השרשור הזה בן 4747 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

מועתק בשינויים קלים מהודעה שפרסמתי בפול-גז. אמנם מדובר על טיול אופנוע, אך כפי שצויין למטה, שנה שעברה הייתי שם עם רכב (ולמען הסדר הטוב, מצרף גם תמונות שצולמו אז) - ומאז מתעצל לפרסם הודעה בנושא.

אז למרות שהפעם היה לי בערך שליש מהכוח בפעם הקודמת, גם היה רק שישית מהמשקל (חלק מהמשקל נחסך על ידי השארת החברה בבית, מה שגם איפשר להתרכז בנהיגה נטו) - והיה מדהים.

בערך 9000 ק"מ בקצת פחות מ-10 ימים.

בשוודיה ביליתי רק יומיים (יום להגיע לצפון-מרכז נורווגיה, יום לחזור), כיוון שרוב המדינה שטוחה למדי (גבעות מקסימום, ובצפון הרחוק מאוד אולי קצת יותר) - וסה"כ בנאלית למדי, להוציא את אוכלוסיית השוודיות המקומית.

נורווגיה, לעומת זאת, פשוט מ-ד-ה-י-מ-ה. מוצלחת לפחות כמו כל מקום אחר באירופה שיצא לי לראות, כולל דרום גרמניה, האלפים וכיוצ"ב - אם לא יותר. איכות הכבישים מצוינת ברובה, ולמרות שהשנה הם קצת סבלו מחורף קשה במיוחד - הם עדיין מעולים. כמעט שאין שם כבישים ישרים, ואפילו הכבישים "המהירים" לא יביישו סטייג' ראלי. הנורווגים גם נהגים מצויינים (וכיוון שהם משלמים משהו כמו 3000 יורו על מנת להוציא רשיון נהיגה, ומקבלים הדרכה מתקדמת כחלק מהתהליך - זה לא מפתיע), והרבה פעמים תתקלו בנהגת בוולוו מתפרקת טסה במעלה ההר במהירות שתבייש את רוב גברברי ישראל.

סה"כ, מדובר באלפי ק"מ של כבישים מדהימים לנהיגה - לא כביש כאן וכביש שם.

עוד בונוס, ענק לטעמי, הוא שבצפון נורווגיה יש אור שמש 24 שעות ביממה בתקופה הזאת של השנה, מה שמאפשר לקבל כבישים ריקים לחלוטין. גם השעות בהם כבייכול ניתן לצפות לתיירים אחרים, לפני יולי לא תתקלו ביותר מדי אנשים, וניתן לנהוג שעה בלי להתקל באף אחד. בצפון האוכלוסיה המקומית גם סופר-נחמדה.

עלות:

הדלק יקר יחסית לשאר אירופה - בערך 8.7 שקלים לליטר 95 (98 קרוב מאוד במחיר), ושאר העלויות גם כן גבוהות משמעותית. ממש לא כדאי להתקע שם בלי פיסת ציוד הכרחית, כי המחירים מופרעים (ביקשו 160 יורו למשקף + פינלוק של קסדת C3, מול 45 יורו במיקומי הנוכחי). אכלנו הרבה בתחנות דלק וישנו באוהלים וביקתות. טיול ב-4 אנשים אידיאלי מבחינת מחירים, ויאפשר לישון בבקתות תמורת משהו כמו 60 שקלים לאדם ללילה. אם אוהלים גם מתאימים, אז מותר להרים אוהל איפה שבא לכם - גם על אדמה פרטית, כל ועד היא לא מגודר\מעובדת ובמרחק של לפחות 150 מטרים מהבית.

לצערי התעצלתי לקחת את מצלמת הקסדה, כיוון שמטען הספייר היה מקולקל - אבל מצרף כמה תמונות כאן, כולל תמונה של Lysebotn - הראשונה - שצולמה מהאוויר (לא על ידי כמובן), אחד מהכבישים היותר מעניינים שנתקלתי בהם שם, כולל hairpin באמצע מנהרה.

עוד נקודה ששווה אזכור: מגבלות המהירות בנורווגיה מגוחכות, והקנסות כבדים מאוד; על 30 מעל המותר באיזור של 70 תשלמו משהו כמו 1000 יורו. מצד שני - ראיתי סה"כ על 3 ניידות משטרה בכל השהות שלי, עומדות ביחד, ומבצעות בדיקות שכרות. בפעם הקודמת (עם האוטו) נתקלתי בניידת אחת, והשוטרים עודדו אותי לתת בגז יותר חזק ולא להיות כזאת כוסית (מדובר היה בכביש ריק ב-2 בלילה). ברוב הכבישים המעניינים גם ככה לא ניתן להציב משטרה. נקודה מעניינת היא שהם נוטים להציב שלט של 80 קמ"ש מגבלת מהירות גם לפני כבישים שצריך להיות על גבול ההתאבדותי בשביל שהאזרח הממוצע ינהג שם במהירות כזאת, ללא הזהרות ושלטים לפני כל פניה שמורים לך על המהירות שעליך להצמד אליה. הם שמים שלט של 80 בהתחלה, ומניחים שאתה לא מנסה להרוג את עצמך.

למי שמגיע מישראל רצוי להשכיר רכב בשוודיה\דנמרק\אנגליה (מעבורות זולות למדי מובילות לנורווגיה).

lysebotn2.jpg

IMG_3499.JPG

IMG_3590.JPG

IMG_3548.JPG

IMG_3703.JPG

IMG_3593.JPG

P1080232.JPG

P1020571.JPG

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

נופים מדהימים, כבישים מגונים במיוחד.

שמעון תמיד היה חזק בלחיצות, עוד כשהיתה לו המאה שש ראלי היה עושה רכבות מטבריה לת"א.
- רזמל על שמעון פרס :-D
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• אחראי פורום

WOW :shock: נשמע ונראה טיול אדיר.

התמונה הראשונה מימין בפוסט הראשון פשוט בלתי נתפשת.

עברנו את פתח תקווה, נעבור גם את זה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

.מעולם לא היו צריכים לפתח יכולת חשיבה.

ככל הנראה בגלל שרובן בלונדיניות :wink:

עומר, תן לי להבין משהוא, אתה נוהג ב M3 חדשה ויושן באוהל???:shock:

מחפש חלפים יעודיים לאימפרצה סטיישן ניו אייג'.

אשמח לדעת אם מישהוא מכיר אחת בפירוקיה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

M3 חדשה (כבר בת שנתיים עכשיו) ועוד כמה כלי רכב הם הסיבה שאני ישן באוהל.

ויותר ברצינות - תשלום על מלון, במיוחד בנורווגיה - נראה לי כמו בזבוז כסף - מה כבר אני מרוויח לעומת שינה בביקתה או באוהל?

אוהל אני יכול להקים איפה שבא לי - ובאיזה שעה שבא לי. אני לא צריך להפסיק לנהוג בשעה מסוימת.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

כייף לראות את התמונות הנ"ל.

בכלל, התחלתי להבין לאחרונה, שטיסה לחו"ל פעם בשנה, היא הכרחית לכל אדם. אז יהיו כאלו שיוכלו להרשות לעצמם את ארה"ב ויהיו כאלו שיוכלו להרשות לעצמם את רודוס :).

העיקר לצאת מהארץ ולראות נופים שונים, לנקות את הראש ולשכוח מכל בעיות היום-יום.

נהנתי לראות את התמונות, נהנתי לקרוא את הטקסט, אבל התאכזבתי מהטיזר של ה-M3 - רוצה יותר!

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

נראה טוב, מזכיר לי את הטיול בצפון איטליה.

למה אתה לא ממליץ לשכור רכב בנורווגיה, אלא להגיע עם אחד ממדינה שכנה? יקר מדי?

האם רכבת על ה"The Atlantic Road"? איך החוויות?

http://maps.google.com/maps?q=The+Atlantic+Road,+Norway&hl=en&sll=37.0625,-95.677068&sspn=48.822589,93.076172&z=15

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

נראה טוב, מזכיר לי את הטיול בצפון איטליה.

למה אתה לא ממליץ לשכור רכב בנורווגיה, אלא להגיע עם אחד ממדינה שכנה? יקר מדי?

האם רכבת על ה"The Atlantic Road"? איך החוויות?

http://maps.google.com/maps?q=The+Atlantic+Road,+Norway&hl=en&sll=37.0625,-95.677068&sspn=48.822589,93.076172&z=15

נורווגיה מאוד יקרה; מכוניות שם ברמת מחירים קצת יותר גבוהה גם מישראל - שהייתי שם לפני שנה עם ה-M3, צילמו אותי די הרבה - חוויה מאוד מוזרה, כיוון שבשאר אירופה לא מדובר ברכב יקר במיוחד. שוודיה זולה משמעותית (נורווגים שגרים עד כמה עשרות ק"מ מהגבול עושים באופן קבוע קניות בשוודיה), ואנגליה אפילו זולה יותר.

במקרה הזה, הפעם הגעתי עם כלי רכב פרטי דרך מעבורת לסטוקהולם ופעם שעברה דרך מעבורת להלסינקי ונסיעה צפונה, אבל אם הייתי רוצא לחסוך זמן - הייתי טס לשוודיה או אנגליה ושוכר שם (המעבורת מאנגליה מגיעה למיקום מאוד נוח בנורווגיה - מסטוקהולם תזדקק לנסיעה של 600+ ק"מ לפחות, ואם אתה צריך לחזור לנקודת המוצא, הרבה יותר מזה). [עריכה: תיקון, אין מעבורת מאנגליה לנורווגיה - יצאתי אהבל. צריך לעבור דרך דנמרק.]

עברתי על ה-Atlantic Road בפעם הקודמת. בדיעבד לא יותר מנחמד - העדפתי את R17 על שלל המעובורות שכלל (משהו כמו 7 מעבורות תוך יומיים).

אנסה לפרסם את המסלול של הטיול הנוכחי, שהיה מושלם לטעמי וכלל 3000 ק"מ רצופים של כבישים מפותלים.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

קמפר? חלילה. הם זוחלים שם כ"כ לאט שאפילו לעלות את טרולסטיגן לוקח להם חצי שעה.

עוד תמונות כאן (אופנוע בלבד, עדיין מתעצל לארגן את הסרטים של שנה שעברה עם האוטו): http://picasaweb.google.com/109360523997434524222/201106SwedenNorwayOnMotorcycle

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 4747 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...